Sayfa 4 / 41 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon
91 ile 120 arası toplam 1209 sonuç

Konu: [TSL] Galatasaray Araştırması FM2008 - 8.0.2

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

Quote Originally Posted by licentia View Post
    Eger 802'yi kullaniyosan Cem Sultan'in PA -8 yani 150+ PA bi oyuncu olma ihtimali oldukca dusuk o yuzden sansliymisin derim. Ayrica nerdeyse tum ozellikleri rastgele oldugu icin gene ne tip bi oyuncu olucagi sansa bagli halbuki Cem Sultan bariz yetenekleri ve zaaflari da (olucak sonucta hele bu yasta) olan bi oyuncu ole rastgele olmamasi gerekir. Cem Sultan'in su anda A takminda olmayisi ve paf takimda as olmayisi olsa olsa CA'ini gosterin. PA konusunda kesinlikle bi Batuhan Karadeniz'den bi Sercan Yildirim'dan eksigi olan birisi degildir.

Ayrica 66 CA bile bence oldukca dusuk en azindan 75-80 CA hak eden biri Cem dusunun Cem SUltan U-17 milli takiminda Batuhan Karadeniz ile birlikte oynuyor Batuhan 100 CA civari Cem ise 66 CA... Kendi seviyelerinde aralarinda pek bi fark yok performans olarak gol saysinda Batuhan belki biraz daha onde ama baska anlamlarda da Cem onde diyebiliriz (istatistik disi olan seyler mesela genel olarak mac icersindeki gol haricindeki performans). Sirf Batuhan zoraki olarak bu sene Besiktas A takiminda oynadi diye 100 CA'e kadar cikabiliyor ama Cem oynamadi diye ona gore degerlendiriliyor. Tamam o 100 CA bi yandan AI tarafindan arada bir gercekte oldugu gibi kadroya alinmasini garantilemek icin de veriliyor falan bunu biliyorum da zaten Cem'e de o kadar veilsin demiyorum.

Su anda Besiktas'da olsa Belki Cem'de A takimda sans bulucakti ama paf takiminda bile su anda GS'in cok iddiali basarili performans gosteren oyunculari var, bu oyuncular son 3 senedir sampiyon oluyor ve bu oyuncular seneye paf'dan ayrilana kadar Cem'in paf'da bile surekli oynamasi zor olabilir bu onun PA'inin dusuk olmasini gerektirmez daha 17 yasina gecen ay girdi cunku. Su asamada sartlar Cem Sultan'in a ust seviyelerde kendisini pek gosterememeye neden olmus olsa da sezon sonuna kadar paf takiminda daha sik oyunucagini dusunuyorum ve gelecek sezon buyuk olasilikla gelicek olan yeni TD a takima bile cagirsa hic sasirmam en gec 1-2 seneye kadar yani 19 yasinda Cem Sultan bu yakimda banko oyuncu olucak tipki Arda Turan gibi ancak o zaman mi verilicek -9 PA? Merak ediyorum.

8.02 de -8 doğrudur ama 8.02 de kaç tane -9 lu türk oyuncu varki dostum zaten bir sercen bir batuhan bir ilhan....o yüzden -8 li bir türk forvet normalde istemem bende belki ama yabancı sınırlaması varken fena değerde değil zaten genellikle küçük takımlarda oynuyorum samsundayken forvetimdi iki sene sonradan oyuna soktum sonra tamen A kadromda oynattım...

tabi bunlar yeterlimi daha fazla bir PA verilmelimi bana sorarsan verilmeli...ben sadece cem sultan konusunda değil....genel olarak türk oyuncularının araştırılmasında genç oyuncularımıza biraz daha umutla biraz daha cesaretle puan verilmesi kanaatindeyim...

cem sultana barış memişe -9 verilebilir ama şimdi bak sizler cem sultanı yazdığınız ve sizlere güvendiğim için söylüyorum bunları yoksa cem sultanı layıkıyla izleyebilen insan sayısı bir elin parmaklarını geçmez sanıyorum bu sitede...o yüzden izleyenlerin dediklerine inanarak yazıyorum bunları...

Nesil
    2006
    Yer
    bodrum

mehmet düz ü gs tv deki maçlardan izlediğim kadarıyla söyliyim, çokta ümitvar göremedim. fiziksel olarak çok yetersiz, ikili mücadelelerden pek hoşlanmayan narin bir yapısı var, son vuruşlarıda oldukça dağınık, kesinlikle özgürcan sikletinde bir oyuncu değil. ileride süper ligte tutunabilir mi ondan bile şüpheliyim açıkçası. yine aynı maçlarda izlediğim kadarıyla harun temur ve semih kaya paf seviyesinde öne çıkan oyuncular gibi geldi.
    puerta kalbimizde...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ben cem sultan'ı seyrettim ve arkadaşın dediği her şeye katılıyorum daha öncede belirtmiştim.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

2006’da Galatasaray’a transferi hayli ses getiren Carrusca, Arjantin 20 Yaş Altı Milli Takımı (U20) ile toplam 13 maça çıktı.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Ve Ayrica Carrusca'ya AMC=20 AML=15 verilmeli..
    Last edited by YusufT : 11.Nisan.2008 at 15:27 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Quote Originally Posted by YusufT View Post
    2006’da Galatasaray’a transferi hayli ses getiren Carrusca, Arjantin 20 Yaş Altı Milli Takımı (U20) ile toplam 13 maça çıktı.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Ve Ayrica Carrusca'ya AMC=20 AML=15 verilmeli..

Aslinda bana gore de Carrusca'nin asil mevkisi AMC ama su ana kadar onu hic AMC'de izlemedik ve ondan da bu konuya dair bi aciklama geldi mi hatirlamiyorum. Arjantin arastirmasindan geldiginden beri AML naturel ve AMC competent sanirim aksini savunan bi durum yoksa bence ole kafamiza gore degismemeli.

Resmi sitedeki Aykut Ercetin sayfasina gore kendisi Almanca, Ingilizce ve Latince biliyor ama oyunda Latince var mi bilmiyorum. Iste sayfa:

http://www.galatasaray.org/futboltak...s/oyuncu_2.php

Mehmet Topal icin favoured personel kismina Patrick Vieira eklenebilir Galatasaray resmi sitesindeki sayfasina gore sectigi 14 numara'da Vieira'ya olan hayranligindan:

http://www.galatasaray.org/futboltak.../oyuncu_12.php

Bu arada Cagri Yarkin'da artik 2007'den beri bir A takim oyuncusu sayildigina gore ole random olmamali diye dusunuyorum kesinlikle profili saglam bi sekilde hazirlanmali

http://www.galatasaray.org/futboltak.../oyuncu_18.php

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

Degistireyim Arjantin U20 ve U23 milli takimlarinda toplam 16 maca cikmis ve 2 tane golü var.

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

U23 milli takimlari oyunda sayilmiyor ama sadece U-21 guney Amerika takimlari icin de bu U-20 oluyo ayni sey yani U21 ile.

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

o zaman U20= 13 mac.

U23= 3 mac

bi kac güne kadar galatasaray altyapısınıdaki mehmet düz kardeşimizle iletişime geçip alt yapıdaki diğer futbolcuların sevdigi kulupler favori personelleri boy ve kiloları eksik olan futbolcuların boy ve kilolları aldıgı maasları ögrenme gibi bi imkanım olabilir.. kendisinin gözlemlediği kadarıyla futbolcu özelliklerine de ögrenmeye calısıcam, sonuçta aynı takımda oynuyorlar.. ama ögrendigim özellikler galatasaray araştırmacısı izlemeden oyuna yansırmı onu bilemiyorum.. sevgiler saygılar.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Her026 View Post
    Mesela defans arkasına kezmanın önüne atılan bir topu Servet hızlanmasıyla kapabiliyor.Ama Kezmanla Servete bütün sahayı koş desek Kezman tur bindirir herhalde.Ama Servetin Hız ve hızlanma 8-9 civarlarında.
    servetin açık ara farkla kazanacağına bütün paramı yatırırım

bir genelleme vardır çok açıktır. uzun boylu uzun bacaklı oyuncuların hızı hızlanmasından kısa boylu oyuncularında hızlanması hızından daha iyidir.

carewi 50 metreden sonra yakalayamazsınız ama 10 metrede topla etrafında dolanırsınız bu hemen hemen her futbolcu için aynıdır.
    Fikirlerim burada

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by taytopcuoglu View Post
    bu yazıya kimse yorum yapmamış.
    Cunku hepsi enli boylu konusuldu simdiye kadar.

1. GS alt yapisindaki her umit beslenen oyuncu ligin yildizi olacak diye bir kaide yok, boyle bir beklenti de yok. Taraftar sitelerinden toparlayip bilgileri dolmus bir sekilde yaziyorsunuz su yuksek olmali bu yuksek olmali diye. Emrah Yollu'nun boyunu bile bilmeden/yazmadan 140 PA sahibi olmasi gerektigini soylersiniz. Ilker Cihan'in favori personellerinde Soner'in olmadigini soylemeden 135 CA sahibi olmasi gerektigini tavsiye edersiniz. Gecen sene PAF liginde gosterdigi performansla A takima alinan, bu sezona da A takim ile baslayan Cagri hakkinda bir kelime yazmaz kimse, hatta Cagri'nin sol ayakli olmasi gerektigini yazan bir kisi gormedim. Nasil olsa istediginiz gibi -8 PA'li. Bu nedenle de yazilanlarin coguna guvenemiyorum. Amaciniz farkli.

2. Mehmet Duz ve Erhan Senturk'den pek bir beklentim yok acikcasi. En iyi ihtimalle Galatasaray'da rotasyon oyunculari olurlar. Hatta -7 potansiyel verilmis tum oyuncular icin dusuncem budur. Iyi oyuncu olabilirler ama gelismeleri erken sona erip en fazla ikinci ligde yildiz oyuncu olabilirler.

3. Cem Sultan vs. Batuhan. Birisi PAF liginde ciktigi 9 macta 9 gol atiyor, digeri 10 macta 1 gol. Birisi A takim ile birlikte antrenmanlara katiliyor, A takim ile maca ciktiginda fiziksel yapisi sayesinde etkili oluyor, digeri Ozgurcan gibi Antep'in kisitli kadrosunda yer bulamayan bir oyuncunun, Cagri'nin, Erhan'in, Mehmet'in arkasinda sira bekliyor. Bu iki oyuncunun ayni seviyede olmasini neye gore savunuyorsunuz? Ikisini de dogru duzgun rakipler karsisinda (yani fizi ustunluklerini PAF ligindeki veya DSGL kadar kullanamayacaklari ortamlarda) ne kadar izlediniz? Hic futbol oynadiniz mi peki? Kendinizden 8-10 santim uzun, 10 kilo daha agir bir oyuncuyu marke etmenin ne kadar zor oldugundan haberdarmsiniz? Bu nedenle ne PAF ne de DSGL performanslarinin cok iyi bir olcu olmadigini neden kabul etmiyorsunuz. Cem 50 macta 150 gol atmis. Eh tabii kendisini marke eden adamin boyu 1.76, Cem 1.86, 1.76'lik ne oldugunu anlayana kadar birazcik teknigi bile olsa Cem topu kontrol de eder, gol de atar. Fiziksel kapasite bir forvet oyuncusu icin zihinsel veya teknik ozelliklerdan daha onemlidir.

3. Irfan ne zaman sag kanat oynadi? Butun sezon ya Muhammed Ali Atam, ya da Efecan Karaca sag kanat oynamadimi (tabii sezon basinda kiralanmadan once Aydin'da oynadi)? Neden dictates tempo, neden tries tricks? Ornek alabilsem. Forvetin arkasinda oynayan oyunculari icin olmazsa olmaz PPM'ler mi bunlar ki eklenmesi gerekli?

4. Ulkemiz icin 140 ve ustu, averajin ustu defans oyuncusu falan degil. 140 ve ustu elit oyuncular. 120-125 ortalamanin ustu.

5. Hic bir PAF takimi oyuncusuna, hic bir sekilde sabit PA vermeyecegim.

6. -9 PA almak icin bir forvetin 17 yasinda 90 veya daha yuksek CA'ya sahip olmasi gerekli. Yani en azindan PAF liginin tartismasiz yildizi olmasi gerekli, mac basina 1'den fazla gol atiyor olmasi gerekli. Yani Cem Sultan'in su anda hem Mehmet'i hem de Erhan'i geride birakmis ve takir takir gol atiyor olmasi gerekli.

7. Galatasaray'da forvet bollugu oldugu tezine katilmiyorum. Hakan Sukur iyi hos ama ayda 1 mac iyi oynayan bir oyuncu artik. Serkan aylardir sakat. Ozgurcan kiralik gitti. Cagri aylardir sakat, daha yeni yeni PAF takiminda form kazanmak icin maca cikmaya basladi. Yani Umit Karan ve Nonda yararli olabilen forvetler. Birisi 32 yasinda, digeri ise 31 yasinda. Enerjetik olmasi gereken forvet hattinin sakat olmayanlarinin yas ortalamasi 33.3, yani kariyerlerinin zirvesini geceli 5 yil olmus. Nerede forvet bollugu? Dalga gecmeyin lutfen benimle.
    Neden Mehmet Duz veya Erhan cikmiyor/cikamiyor A takima? PAF liginde bile fiziksel olarak yeterli olmayan bu oyuncular Super Lig'de mi yeterli olacaklar?

Super ligi gectim, 1. Lig'de ne yapacaklari belli olmayan bu oyuncularin arkasinda bekleyen Cem mi 90 CA alacak ve -9 olacak? Sadece fizigi ustun oldugu icin -8 aldi. Gelecek sene PAF'in acik ara en iyi oyuncusu olursa (takimin degil, ligin) o zaman -9'u tekrar dusunuruz. Lutfen, rica ediyorum. Bu konu bir daha acilmasin cunku adam gibi izlemeden ile de tutturdunuz -9 olsun diye. Ben olmayacak demekten biktim, siz olsun demekten bikmadiniz.

8. FM arastirmacilari olarak birden fazla pozisyonda 20 degerinde oynayan oyunculari olabildigince yaratmiyoruz. Arda'da simdiye kadar en etkili oldugu pozisyonun AML oldugunu gosterdi simdiye kadar.
    Last edited by perpetua : 02.Mayıs.2008 at 07:39

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by peluk View Post
    Ben bu hız-hızlanma arasındaki farklılıkların her zaman olmasını savundum zaten. Servet ve Zan hızları az olmasına rağmen iyi hızlanan oyuncular.
    bunu sen söylersen normal üye her istediğini söyler ilhan
    dünyanın her yerinde her sporunda uzun boylu oyuncular kısa boylu oyunculara nazaran daha geç hızlanır
    Fikirlerim burada

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by extensor View Post
    bunu sen söylersen normal üye her istediğini söyler ilhan
    dünyanın her yerinde her sporunda uzun boylu oyuncular kısa boylu oyunculara nazaran daha geç hızlanır
    Extensor'a katılıyorum, genellikle uzun boylu sporcuların hızlanması kısa boylulardan daha kötüdür. Uzun boylu oyuncu maksimum hızına kısa boylu oyuncuya göre daha geç ulaşır (arabalardaki 0-100km süresi gibi)

Ancak her zaman için geçerli değil bu. Bazı oyuncuların patlayıcılık (explosiveness) özelliği vardır. Futbolcu olarak en bariz Klinsmann'da vardı mesela bu özellik.
    Basketbolda Fenerli Ömer Aşık'ta var, 210 küsürlük boyuna rağmen kendinden kısa boylu bir çok oyuncuya göre daha daha patlayıcı sıçraması, hızlanması daha iyi, bu tip oyunculara bir örnek Semih. Servet'e bakınca hızlanma olarak 13-14'lük bir hızlanma göremiyorum, acceleration 11 olur pace'i 12-13 olabilir bence.
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Bu tip oyunculara örnek Ömer Aşık olacak'tı Semih değil pardon..
    Last edited by Kafkafxer : 02.Mayıs.2008 at 10:58 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

Hakan Şükür de aynı özellikte.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ben Cem Sultan'ı Emre Çolak'ı Mehmet Düz'ü İrfan Başaran'ı ve diğerlerini canlı seyrettim. Cem hatırlıyorum ki bir maçta 8 gol atmıştı. Hava hakimiyeti, topa vuruşları, top takipçiliği falan yaşıtlarının çok üstünde; geçen sezonda(2007-2008) 18 maç 33 gol yani yaşıtlarından bir farkı var ayrıca Batuhan'ın Cem'den bir yaş büyük olduğunun atlamayalım; bu kadar tekniği ve fiziği üst düzey bir oyuncunun neden hala -9 olmadığını açıkladığınız sebeplere rağmen(Neymiş kendini göstermedi vs.) hala anlamış değilim hadi tamam -8 kabul peki neden Mehmet Düz, Emre Çolak ve İrfan'da da ısrarınız devam ediyor. Mehmet DÜz çok iyi dribbling becerisi olan ve kendine boş pozisyon yaratıp golünü de atmaya başarabilen bir oyuncu İrfan geleceğin Hagi'si olarak gösteriliyor yani oyun kurma passing long shots vs. yaşına göre yüksek. Emre Çolak GS altyapısının Cem'Le beraber en çok umut beklediği isimlerin başında geliyor. Aşırı yüksek bir tekniği var ve olağanüstü çalımlar atıyor tek eksiği boy ve fizik; Barcelona'nın bilmem onun bunun alt yapısında adını bile duymadığımız hatta kimsenin tanımadığı oyuncular PA'Sı -9,-10 bizim geleceğin yıldızı olarak gösterilen oyuncuların PA'sı -8'İ GEÇEMİYOR; lütfen biraz daha düşünün
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Ayrıca: PAF kadrosunun boy,kilo vs: TIKLA
    Last edited by Nocna Mora : 02.Mayıs.2008 at 16:25 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by taytopcuoglu View Post
    Ben Cem Sultan'ı Emre Çolak'ı Mehmet Düz'ü İrfan Başaran'ı ve diğerlerini canlı seyrettim.
    PAF ligi ve DSGL pek bir olcu degil. Iki yil once PAF liginde 17 yasindayken 19 gol atan ve bariz bir sekilde PAF liginin kalitesinin ustunde olan Ozgurcan dar Antep kadrosuna girmeye zorlaniyor.

ayrıca Batuhan'ın Cem'den bir yaş büyük olduğunun atlamayalım;
    Uydurma. Batuhan, Cem'den 2 ay daha kucuk.

peki neden Mehmet Düz, Emre Çolak ve İrfan'da da ısrarınız devam ediyor. Mehmet DÜz çok iyi dribbling becerisi olan ve kendine boş pozisyon yaratıp golünü de atmaya başarabilen bir oyuncu
    PAF liginde o driplingleri yapmak baska sey, A takima cikinca bunu yapabilmek baska sey. PAF liginde pas alirsin, topu ayagindan biraz fazla acarsin ama topa yine sahip olursun cunku rakibin ne kademe anlayisi vardir ne de takipciligi. Aynisini super lig'de yaparsin kimse affetmez. Topu kaptirdigin gibi kontra atak yersin. PAF liginde rakibine bacak arasindan calim atarsin, A takima ciktiginda karsindaki defans oyuncusunun kalitesi o kadar daha yuksektir ki calim atmaya calisirken ne oldugunu anlamadan topu kaptirirsin. PAF liginde fiziksel ustunlugun vardir, yaninda kosan rakip ayakta kalamayip yerle bir olur. A takimda rakip gucuyle seni yerle bir eder. Bu yuzden yas olarak daha buyuk Mehmet dururken Cagri A takima cikmadi mi?

Defalarca soyledim bunlari ancak anlamak istemiyorsunuz.

Emre Çolak GS altyapısının Cem'Le beraber en çok umut beklediği isimlerin başında geliyor. Aşırı yüksek bir tekniği var ve olağanüstü çalımlar atıyor tek eksiği boy ve fizik;
    Iste o boy ve fizik yuzunden -9 olamiyor. Fiziksel kapasite bugun futbolda en onemli olan sey. Istersen 30 metreden sut cek, istesen genc takimlarda 5 rakip oyuncuyu calima diz. Ufak bir omuz darbesi ile yerle bir olacaksan eger, bir orta saha oyuncusu olarak mucadele edemeyeceksen, 90 dakikayi zor cikartacaksan ne yaparsan yap -9 seviyesine ulasamazsin. Gelecek 1-2 yilda Emre o fiziksel zaaflarini ortadan kaldirirsa, guclenirse, dayanikliligi artarsa seve seve -9 verelim. Aksi takdirde Editorunu zaten var. Isterseniz butun Galatasaray alt yapisina -10 verin.

Barcelona'nın bilmem onun bunun alt yapısında adını bile duymadığımız hatta kimsenin tanımadığı oyuncular PA'Sı -9,-10 bizim geleceğin yıldızı olarak gösterilen oyuncuların PA'sı -8'İ GEÇEMİYOR; lütfen biraz daha düşünün
    Ligimizde gelecegin yildizi -8 kategorisi zaten. -9 kategorisi ile oyuncu tartismasiz ligin en iyi 1-2 oyuncusundan biri olacak diyorsunuz. Iste ben de buna katilmiyorum Cem ve Emre konusunda. En azindan henuz.

Yukarida yazdigim gibi bu tartisma kabak tadi verdi cunku bu oyunculari henuz ciddi fiziksel veya ciddi zihinsel kapasiteleri olan oyunculara karsi izlemedik (buna sen de dahilsin.. PAF ve DSGL maclarinin degeri, kusura bakma ama, benim gozumde sifir'a yakin). Teknik becerisi harika olan ve PAF liginin en iyi oyuncusu olmus ancak fiziksel gelisimi olmadigi icin Orduspor'da 1. Lige adapte olmakta zorlanan Cafercan, yine PAF liginin tozunu atan ancak Antep'de kadroya girmekte zorlanan Ozgurcan, bir zamanlar PAF liginin Hagi'si olan ancak Manisa'da kadroya girmekte zorlanan Oguz gibi bir suru ornek var onumuzde.

Yani acikca soylemek gerekirse, 17 yasinda bir super lig takiminin kadrosunda yer alamayan arada sirada oynamayan bir oyuncu o -9 potansiyeli alamaz. Veya 17 yasinda PAF liginin tartismasiz en iyi oyuncusu olmadigi takdirde bir oyuncu -9 olamaz (forvetler icin mac basinda 1'den fazla gol dusunuyorum bu kriter icin). Bu 17 yasinda, PAF liginin tozunu atan hic bir oyuncuyu da o ligde oynatmaya kimse devam etmez. Cunku kendinden zayif oyunculara karsi oynayarak bir sey kazanamazsin. Cem su anda PAF liginin tartismasiz en iyi forveti mi? Ya Emre PAF liginin tartismasiz en iyi orta saha oyuncusu mu? Her yonleriyle PAF liginde oynayan oyunculardan daha ustun oyuncularmi bu ikisi? Degilse zaten -9 olamazlar henuz.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Emre Çolak ve Cem Sultan için konuşmak ve yüksek değerler istemek için daha çok erken bence.Çünkü ikiside daha tam anlamıyla Paf takım oyuncusu bile olamadılar.Emre Çolak bu sezon sadece bir kez Paf takım kadrosunda kendisine yer buldu ve sonradan oyuna girdi.Cem'de 6 kez Paf kadrosuna girdi ve hepsinde sonradan oyuna girdi.Yani bu oyuncular henüz Paf takımda bile 11'in değişmez ismi olmamışken bu kadar yüksek değerler istemek mantık dışı...

Emre Çolak'tan çok çok daha iyi olan Oğuz bile Süper Lig'de forma bulamıyor.Fiziğide iyi sayılır.Emre Çolak bu fizikle Paf'ta bile ezilir,bırakın A takımı...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Hatta ve hatta Emre Çolak Süper Genç'te bile yedek başlıyor...
    Last edited by anilton : 02.Mayıs.2008 at 20:14 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2007
    Yer
    Finlandiya'dan selamlar

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    PAF ligi ve DSGL pek bir olcu degil. Iki yil once PAF liginde 17 yasindayken 19 gol atan ve bariz bir sekilde PAF liginin kalitesinin ustunde olan Ozgurcan dar Antep kadrosuna girmeye zorlaniyor.

Uydurma. Batuhan, Cem'den 2 ay daha kucuk.

PAF liginde o driplingleri yapmak baska sey, A takima cikinca bunu yapabilmek baska sey. PAF liginde pas alirsin, topu ayagindan biraz fazla acarsin ama topa yine sahip olursun cunku rakibin ne kademe anlayisi vardir ne de takipciligi. Aynisini super lig'de yaparsin kimse affetmez. Topu kaptirdigin gibi kontra atak yersin. PAF liginde rakibine bacak arasindan calim atarsin, A takima ciktiginda karsindaki defans oyuncusunun kalitesi o kadar daha yuksektir ki calim atmaya calisirken ne oldugunu anlamadan topu kaptirirsin. PAF liginde fiziksel ustunlugun vardir, yaninda kosan rakip ayakta kalamayip yerle bir olur. A takimda rakip gucuyle seni yerle bir eder. Bu yuzden yas olarak daha buyuk Mehmet dururken Cagri A takima cikmadi mi?

Defalarca soyledim bunlari ancak anlamak istemiyorsunuz.

Iste o boy ve fizik yuzunden -9 olamiyor. Fiziksel kapasite bugun futbolda en onemli olan sey. Istersen 30 metreden sut cek, istesen genc takimlarda 5 rakip oyuncuyu calima diz. Ufak bir omuz darbesi ile yerle bir olacaksan eger, bir orta saha oyuncusu olarak mucadele edemeyeceksen, 90 dakikayi zor cikartacaksan ne yaparsan yap -9 seviyesine ulasamazsin. Gelecek 1-2 yilda Emre o fiziksel zaaflarini ortadan kaldirirsa, guclenirse, dayanikliligi artarsa seve seve -9 verelim. Aksi takdirde Editorunu zaten var. Isterseniz butun Galatasaray alt yapisina -10 verin.

Ligimizde gelecegin yildizi -8 kategorisi zaten. -9 kategorisi ile oyuncu tartismasiz ligin en iyi 1-2 oyuncusundan biri olacak diyorsunuz. Iste ben de buna katilmiyorum Cem ve Emre konusunda. En azindan henuz.

Yukarida yazdigim gibi bu tartisma kabak tadi verdi cunku bu oyunculari henuz ciddi fiziksel veya ciddi zihinsel kapasiteleri olan oyunculara karsi izlemedik (buna sen de dahilsin.. PAF ve DSGL maclarinin degeri, kusura bakma ama, benim gozumde sifir'a yakin). Teknik becerisi harika olan ve PAF liginin en iyi oyuncusu olmus ancak fiziksel gelisimi olmadigi icin Orduspor'da 1. Lige adapte olmakta zorlanan Cafercan, yine PAF liginin tozunu atan ancak Antep'de kadroya girmekte zorlanan Ozgurcan, bir zamanlar PAF liginin Hagi'si olan ancak Manisa'da kadroya girmekte zorlanan Oguz gibi bir suru ornek var onumuzde.

Yani acikca soylemek gerekirse, 17 yasinda bir super lig takiminin kadrosunda yer alamayan arada sirada oynamayan bir oyuncu o -9 potansiyeli alamaz. Veya 17 yasinda PAF liginin tartismasiz en iyi oyuncusu olmadigi takdirde bir oyuncu -9 olamaz (forvetler icin mac basinda 1'den fazla gol dusunuyorum bu kriter icin). Bu 17 yasinda, PAF liginin tozunu atan hic bir oyuncuyu da o ligde oynatmaya kimse devam etmez. Cunku kendinden zayif oyunculara karsi oynayarak bir sey kazanamazsin. Cem su anda PAF liginin tartismasiz en iyi forveti mi? Ya Emre PAF liginin tartismasiz en iyi orta saha oyuncusu mu? Her yonleriyle PAF liginde oynayan oyunculardan daha ustun oyuncularmi bu ikisi? Degilse zaten -9 olamazlar henuz.

Haklisin Haklisin Haklisin. Dogru sözlere ne denirki?

"Teknik becerisi harika olan ve PAF liginin en iyi oyuncusu olmus ancak fiziksel gelisimi olmadigi icin Orduspor'da 1. Lige adapte olmakta zorlanan Cafercan, yine PAF liginin tozunu atan ancak Antep'de kadroya girmekte zorlanan Ozgurcan, bir zamanlar PAF liginin Hagi'si olan ancak Manisa'da kadroya girmekte zorlanan Oguz gibi bir suru ornek var onumuzde."

Bunlara birsey bende eklemek istiyorum. 17 yasinda 8M dolar Eden Cafercan simdi 1M bile etmiyor, cünkü türkiye icin fizigi yetersiz.

Galatasarayin genc takimlarinda Türkiye disinda oynadiklari rakipleri perisan eden, her defansla dalga gecen Özgürcan..Antep'te zor forma buluyor.

Yine Paf ligini dagitmis Oguz Sabankay, birkac mac disinda Manisada bile oynayamiyor.

Ben ne kadar Emre Colak icin -9 israr etsemde bir faydasi olmaz cünkü suan haketmiyor.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Emre Güngör,Servet Çetin ve Mehmet Topal daha iyi olmalı.
    Aykutun Özellikleri arttırılmalı
    Hakan Şükür,Okan Buruk,Orkun Uşak,Volkan Yaman
    gbi oyuncular biraz yontulmalı..
    Birde Lincoln'un Pa'sı indirilmeli

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Avrupa U-17 gencler sampiyonasini izleyenler var mi bilmiyorum ama ozellikle Emrah Yollu'ya dikkat edilmeli bence takimin 4 banko en iyi isminden biri (digerleri Batuhan, Abdulkadir, ve Gokhan). Su anda takimin en iyi defansif ismi hic kuskusuz Emrah, ki dusunun onun onunde Semih var ama sakat oldugu icin turnuvada yok. Emrah gercekten cok ozel bi oyuncu.

Takim ozellikle Cem Sultan'nin eksikligini cekiyor Batuhan'a alternatif bi isim pek yok gibi simdilik.

Emre Colak cok teknik bi oyuncu belkide kadro'nun en teknik ismi (evet Gokhan Tore'den bile) ayrica cok da hizli cok cabuk haraketlenebiliyor toplan ama fiziki acidan cok zayif gercekten. Fiziki zayifligi da onu ilk onbirde oynamakdan ediyo gibime geldi sanirim daha henuz full 80 dakikayi pek tamamlicak bu gucu yok yoksa yerine oynayan Sefer'de yetenkli bi genc ama Emre kadar heycan verici degil. Kendini bu yonden gelistirirse yeni bi Emre Belozoglu olabilir Arda'yi bile gecebilir. Bu yastaki oyuncular icin PPM'ler hakkinda neler dusundugunuzu biliyorum ama Emre Colak kesinlike "Tries Tricks" eklenmeli bunu cok yapiyor cunku. Acayip flair var Emre'de yani 17-18 olabilir 17 cok rahat olur.

Nesil
    2003

Avrupa U-17 gencler sampiyonasini izleyenler var mi bilmiyorum ama ozellikle Emrah Yollu'ya dikkat edilmeli bence takimin 4 banko en iyi isminden biri (digerleri Batuhan, Abdulkadir, ve Gokhan). Su anda takimin en iyi defansif ismi hic kuskusuz Emrah, ki dusunun onun onunde Semih var ama sakat oldugu icin turnuvada yok. Emrah gercekten cok ozel bi oyuncu.

Takim ozellikle Cem Sultan'nin eksikligini cekiyor Batuhan'a alternatif bi isim pek yok gibi simdilik.

Emre Colak cok teknik bi oyuncu belkide kadro'nun en teknik ismi (evet Gokhan Tore'den bile) ayrica cok da hizli cok cabuk haraketlenebiliyor toplan ama fiziki acidan cok zayif gercekten. Fiziki zayifligi da onu ilk onbirde oynamakdan ediyo gibime geldi sanirim daha henuz full 80 dakikayi pek tamamlicak bu gucu yok yoksa yerine oynayan Sefer'de yetenkli bi genc ama Emre kadar heycan verici degil. Kendini bu yonden gelistirirse yeni bi Emre Belozoglu olabilir Arda'yi bile gecebilir. Bu yastaki oyuncular icin PPM'ler hakkinda neler dusundugunuzu biliyorum ama Emre Colak kesinlike "Tries Tricks" eklenmeli bunu cok yapiyor cunku. Acayip flair var Emre'de yani 17-18 olabilir 17 cok rahat olur.
    U17 maclarini izlemeye calisiyorum.

Gokhan komple bir oyuncu. Fiziksel, teknik, zihinsel her yonden takimin yildizi.

Emrah defansta her turlu topu silip supuren bir oyuncu. Topu oyuna sokmasi da bu seviye icin fena gorunmuyor.

Emre evet cok teknik ve oldukca hizli. Ama o fizikle pek bir yere gidemez bence. Ama fizik gelistirmek, teknik gelistirmekten daha kolay olacaktir. Alt yapida fizik ve kondisyon gelistirme konusunda biraz ustunde duruluyor bildigim kadari ile ancak 2-3 sene sonra guclenmis ve yarismaci bir ortamda oynar duruma da gelebilir, 1. Lig'de ya tutarsa dusuncesi ile kiralik alinan bir oyuncu da olabilir. Simdilik kestirmesi oldukca zor.

Bu yastaki oyuncular icin PPM'ler hakkinda neler dusundugunuzu biliyorum ama Emre Colak kesinlike "Tries Tricks" eklenmeli bunu cok yapiyor cunku. Acayip flair var Emre'de yani 17-18 olabilir 17 cok rahat olur.
    katılamicam pek, bilmiyorum serdar özkanın paf maçlarını izledin mi ama top ayağına geldiğinde sürekli bişeyler yapmaya çalışırdı. a takımda ise gayet sade bir oyun oynuyor. o yüzden bence a takıma kadar beklemeli ppmler. ki zaten başka bir oyuncuyla çalıştırarak bu ppmleri kazandırabiliyoruz.

Nesil
    2006
    Yer
    Aydın #09, Ankara #06

Emrah yollu'nun isminin düzeltilmesi lazm eRmah yollu yazıyo

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Ardanın balance,creativity,finishing,passing,off the ball özellikleri yükselecek mi ?

Nesil
    2003

Ardanın balance,creativity,finishing,passing,off the ball özellikleri yükselecek mi ?
    Daha once de yazdigim gibi. Bir cok genc oyuncuda CA (ve tabii bununla beraber ozellikler) konusunda gelistirme olacak.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Top kapması 11-12 oabilir bence ardanın..Çok kolay top çalabiliyor faulsüz..Mesela m.topuzun top kapması 13 yanlışl hatırlamıyorsom 61 top kapmış arda 68..Work rate 13 saldırganlık 13 olabilir..

Nesil
    2007
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by Onurap View Post
    Top kapması 11-12 oabilir bence ardanın..Çok kolay top çalabiliyor faulsüz..Mesela m.topuzun top kapması 13 yanlışl hatırlamıyorsom 61 top kapmış arda 68..Work rate 13 saldırganlık 13 olabilir..
    top kapması dışında diğerleri olabilir.ayrıca hız ve hızlanmada 1 er puan artış bekliorum.son maçlarda hızı sayesinde ani driblingleri ortada artış olamalı en azından hızlanmasında.

top kapması mesela tuncayın 9 falandı ingiltereye gitti 3 e düşürdüler.oyundaki ardanın değeri bence normal ve yeterli.

fernando gagonun oyundaki top kapmasına bakın çok yüksek değil ama her maç 10 tane top kapıyor.m.topuzda ise biraz azalma sözkonusu olabilir o özelliğinde.

barış ve topalın.özel yetenk ve teknikleri bir kez daha gözden geçirilebilir.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Lionel Andres Messi View Post
    top kapması dışında diğerleri olabilir.ayrıca hız ve hızlanmada 1 er puan artış bekliorum.son maçlarda hızı sayesinde ani driblingleri ortada artış olamalı en azından hızlanmasında.

top kapması mesela tuncayın 9 falandı ingiltereye gitti 3 e düşürdüler.oyundaki ardanın değeri bence normal ve yeterli.

fernando gagonun oyundaki top kapmasına bakın çok yüksek değil ama her maç 10 tane top kapıyor.m.topuzda ise biraz azalma sözkonusu olabilir o özelliğinde.

barış ve topalın.özel yetenk ve teknikleri bir kez daha gözden geçirilebilir.
    Şimdi arada bir fark var tuncay mücadelesiyle ve fiziğiyle bam güm topu alıyor Ama arda tereyağından kıl çeker gibi 12 fazla olabilir ama 10 dan aşağı olmamalı..Birde gagonun görevi zaten top kapmak Yani arda bek oynamış biri az çok biliyo top kapmasını...hız 12 hızlanma 14 iyi..Arda fizik olarak güçlü durumda olmaması hızınıda azaltıyor fiizik olarak daha güçlü olursa hızıda bir miktar artabilir..

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Arda ikili mücadelelerde kolay kolay yıkılmıyor hatta çok nadir yıkılıyor.10-11 olabilir balance.Strength'te 11 olabilir bu sene arkası dönük aldığı 1000 lerce top var çoğunuda kaptırmadı.Ayrıca korner direğinde Fenerbahçe maçında uzun süre top sakladı.Buda strengthinin iyi olduğunu gösterir.

Nesil
    2007
    Yer
    istanbul

Arda ikili mücadelelerde kolay kolay yıkılmıyor hatta çok nadir yıkılıyor.10-11 olabilir balance.Strength'te 11 olabilir bu sene arkası dönük aldığı 1000 lerce top var çoğunuda kaptırmadı.Ayrıca korner direğinde Fenerbahçe maçında uzun süre top sakladı.Buda strengthinin iyi olduğunu gösterir.
    o arkası dönük aldığı toplar çeviklik.
    o fenerbahçe maçındaki özelliğide güçten çok stamina dirençle bağlantılı özellik bence.
    güçle direk bağlantılı değil bence.dengesi 11 olabilir evet.

ardanın c.a.sında iyi bir yükselme bekliyorum.p.a. sı 166 gayet iyi.c.a. 145 olabilir.

lincolnde belki cesaret ve güç eksikliği olabilir.biraz da p.a. düşebilir.

Sayfa 4 / 41 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon

Mesaj Yetkileri