Sayfa 24 / 57 İlkİlk ... 14222324252634 ... SonSon
691 ile 720 arası toplam 1701 sonuç

Konu: FM 2010 Türkçe Yolda mı?

Quote Originally Posted by Sekopej View Post
    Kimseyi alamayacak olduğu için suçlamıyoruz, yukarıda örnek verilmişti, eğer ekonomik gücünüz yoksa o ay et yiyemediyseniz gidip et çalmazsınız, o ay et yememiş olursunuz. Eğer oyunu alacak ekonomik gücünüz yoksa almazsınız, kimse de neden almıyorsun demez. Nasıl ki et yiyemeyince marketten et çalmıyorsak, oyunu alamayınca da internetten indirerek çalmamalıyız.

Ama aynı derecede kötü bir olay olmasına rağmen, bu korsan kullanımı bizi hiç rahatsız etmez. Benim de her kullandığım ürün elbette orjinal değil. Öyle bir refah düzeyim yok zateni emekli bir öğretmenin oğluyum, paralar içinde yüzmüyorum ki herşeyin orjinal olmasını sağlayayım.

Ama bu oyunu da seviyorum ve çok fazla da oynuyorum. Bunun için çözüm bulmaya çalışıyorum, ortak alsam, ya da taksitle alsam ne kadara gelir onun hesabını yapıyorum. Mesela bir site 43 liraya satıyor oyunu, şimdi en mantıklısı o geldi ve oradan almayı düşünüyorum.

Yani bir şekilde beni mutlu eden, bana zaman harcatan bu oyunu edinmek istediğimden en uygun yolu bulmaya çalışıyorum. Ha zaten oyunu almak, destek olmak istemeyen birisi ne olsa bir bahane bulur, ona da al diye ısrarcı olmuyoruz.

Ayrıca 200 bin kişinin oynadığı oyunda 10 bin kişini ekonomik durumunun bu oyunu alamayacak düzeyde olduğunu da sanmıyorum. Hatta daha fazlasının bu oyunu alacak gücü vardır. Ama ben oyunu beğenmiyorum ya da adamları sevmiyorum diye almayacağım diyorsa da ona saygı duyarız.

Bakın bende oyunu seviyorum fakat bir şekilde bu oyun bu ülkede gereksiz yere pahalı.
    Biz de herkes gibi gidip normal kutlu oyun alabilmeliyiz.
    Hemde en fazla 30-40 liraya.
    Bana koyan , bize bu kadar kazık atmaya çalışan bir firmaya ısrarla yüksek fiyattan detsek olmak isteyişimiz.

Oyunu bende seviyorum bende oynuyorum ve TSL büyük bir emek istiyor araştırmacılar vs büyük işler bunlar.
    Fakat neden hep biz farklı yollar deniyoruz, internetti, 10bin kampanyasıydı şuydu buydu.

Adamlar ufacık bir quick start için bile dayatma yapıyorlar.
    Yahu bu nasıl bir anlayış?
    Savunduğum konu korsan vs değil.
    Hatta dikkatli bakarsanız aslında alakası yok korsanla bilmem neyle.
    Tamamen firmanın bizim ülkeye bakış açısından nefret ediyorum.

Onlarda bir bahane bulmuş, korsan korsan diye tutturmuşlar gidiyorlar.
    Ya sen korsanı engelleyecek ne yaptın sevgili SI Games?
    Fiyatını bir kerelik bile olsa düşürdün mü?
    Bir şans verip Türkçe denedin mi?
    Şart koymak yerine "pekala arkadaşlar bir seferlik riske giriyor ve Türkçe yapıyoruz ama karşılığını bekliyoruz" dedin de biz mi almadık SI Games?

Bunlar oyunu almak istemeyen birinin bahane olsun diye söylediği şeyler değildir.
    Gerçekten oyunu almak istemeyişimin arkasında duran nedenlerdir.

Hiçbirimiz para içinde yüzmüyoruz elbette. Ama bir şekilde biriktirdiğimiz paralarımızı da böyle iğrenç satış stratejilerine kurban gitmesine dayanamıyoruz.

Türkçe dili peşkeş çekenleri istemiyoruz.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Bu imza olayının olacak satışları tam anlamıyla yansıtacağını düşünmüyorum. Oyunun raflarda Türkçe FM olarak görünmesi başka birşey. İnternet sitesinde kampanya yapmak başka. Yeteri kadar reklamı yapılamadı sanırım bu kampanyanın. Çünkü sayı çok düşük. Yada sandığımız kadar insan fm oynamıyor:S

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Adamların anlayışı bu ve değişmiyor. O zaman köşemize çekilip beklersek hiçbir şey elde edemeyiz. Bir şekilde bizim de orjinal alabileceğimizi göstermeliyiz. Bende bunu savunuyorum. Şirketi, politikasını, sattığı fiyatı değil. Onlar vermiyorlarsa biz almak için çabalamalıyız yoksa bu düzen değişmez.

Diğer FM siteleri destek olmuyor, başka paylaşım sitelerine ulaşılıyor, çeşitli sitelere mailler mesajlar atılıyor. Kimisi yayınlıyor, onlara da teşekkür ediyoruz. Tabi takıldığı başka platformlarda bu gelişmeyi veren üyelerimize de teşekkür ederiz.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    Arap Şükrü / Bursa

Şimdi benim gözümde olay şu. Burda bu konunun açılmış olması bile belli bir emeğin ürünüdür. O yüzden buraya girip pat diye negatif düşüncelerini kusmak bence yersiz. Karşı tarafın mantığı şu '' Ya bu deveyi güdersin, ya bu diyardan gidersin'' benim dileğim onaylasak da onaylamasakda bu emeğe karşılık destek vermiyorsanız da köstek olmayın ki en azından bir dirhem umut belki bir şeylerin değişmesini sağlar. Siz sanıyormusunuz ki SI yönetimindekiler kısıtlı kapasite sahibi ve bazı şeyleri göremeyecek insanlar. Hayatta rakamlara fazla takılı kalmamak lazım bence pazar payı %50 bile artsa en azından ilerisi için bazı şeyleri tekrar gözden geçirecekler belki.

Ben bir örnek verdim sadece, nasıl ki kafe sahibi çayını duşarden getirene hoşgörülü olmaz, onu sevmezse, 200 bin korsan oyunun oynandığı ülkeye de hoşgörülü yaklaşmaz, onları sevmez.

Türkiye'de düşürmesi için de eğer bu 10 bin satış gerçekleşirse elimize koz geçmiş olacak, onlar da bu pazardan para kazanmayı gördüklerinde belki de bizim istediklerimizden daha fazlasını sunacaklar bize. Şu anda Türkiye pazarından pek para kazandıkları söylenemez. Bakın Türkçe çıkarma sözü bu kadar satış yaptırdı, başka kampanyalarla daha çok satış yapıp daha fazla kazanabiliriz, biz onlara bir adım atsak demekki onlar da bize atacaklar diye düşünebilirler. Ve önümüzdeki serilerde ithalatçı firma Aral'ın da desteği alınarak belki Türkiye'ye özel fiyatlandırma yapılabilir ama herşeyi aynı anda istemek ve olmasını beklemek de biraz hayalcilik olmaz mı? Yıllardır bizi takmayan, ciddiye almayan bir şirketten.

Biz ciddi olduğumuzu bu satışlarla gösterirsek, para kazanma umuduyla mutlaka bu pazara da el atacaklardır. Sonuçta sundukları şey bu ülkede ilgi çekiyor (200 bin oynayan sayısı var) ama rağbet görmüyorsa ve bu gelişmeyle sundukları şeyden para kazanmaya başladıklarında, daha fazlası için adımlar atarlar diye düşünüyorum.
    Madem pazardan para kazanmayı görecekler alalım CM'yi görsünler CM'nin ne kadar para kazandığını. Önümüzde örnekler olduğu için bizim yaptığımız hayalciliğe girmiyor.

Kalyoncunun dediklerine sonuna kadar katılıyorum. Önce hizmet verilir sonra karşılık istenir.

Ve son olarak gözüme bişey çarptı. Burada kimse korsandan bahsetmiyor. Hepimiz bize yaptıkları uygulamayı tartışıyoruz. Kimse gidip korsan alın demedi. Sürekli korsan çalmaktır korsan şöyledir deyip durmayın. Bende değer verdiğim oyunları orjinal alıyorum. O yüzden orjinal alan kişileride enayi yerine koyan yok.

orjinal mi korsan mı falan mı filan mı hiç tartışmaya bence gerek yok çünkü değişen bişey yok sonuçta ancak birbirimize taş atıyoruz kendi kafalarımızı yarıyoruz. şöyleki ben elimden geldiğince orjinal almaya çalıştım, geçen sene oyun çıktığında çalıştığımdan dolayı orjinal almıştım steam üzerinden ancak bu sene işsizim ama iki gün sonra işe girebilme olayım var ve yemin ederim bazı etkenler dışında işe girmeyide yüzde yirmi orjinal almak için istiyorum. onun için türkiyede insanların ekonomik olarak güçleri ortada.

sigamesin yaptığı pardon dayattırdığı 10000 imza konusuna gelelim.10000 imzaya ulaşılabileceğini tahmin etmiyorum heleki şuanda ki imza hızıyla. ama yukarıda arkadaşlarında dediği gibi belki türkçe piyasaya sürülse oyun destek olmak amacıyla crysis gibi alır insanlar. ancak böyle siz bi söz verin biz ona göre türkçe yapalım dayattırması bana göre tamamen aşağılamaktan başka bişey değil. emperyalizm böyle bişey işte diyelim buna.
    bu oyun ingilizcede çıksa türkçede çıksa türkiyede korsanda olsa çok fazla kişi oynuyor ve hastası çok benim gibi.yinede oynanıcak birşey farketmeyecek ancak bu sene türkçe çıksa bu sene olmasada ileriki senelerde satış oranları yüksek düzeyde artar.

Nesil
    2006
    Yer
    Samsun

Quote Originally Posted by Kalyoncu1905 View Post
    Bakın bende oyunu seviyorum fakat bir şekilde bu oyun bu ülkede gereksiz yere pahalı.
    Biz de herkes gibi gidip normal kutlu oyun alabilmeliyiz.
    Hemde en fazla 30-40 liraya.
    Bana koyan , bize bu kadar kazık atmaya çalışan bir firmaya ısrarla yüksek fiyattan detsek olmak isteyişimiz.

Tamamen firmanın bizim ülkeye bakış açısından nefret ediyorum.

Onlarda bir bahane bulmuş, korsan korsan diye tutturmuşlar gidiyorlar.
    Ya sen korsanı engelleyecek ne yaptın sevgili SI Games?

Türkçe dili peşkeş çekenleri istemiyoruz.
    Ürünün 90 TL olması çok yüksek bir rakam değil. Ya da internet üzerinden 60 TL olması. Bu fiyat oyunlar için ortalama fiyat. CM'nin satış fiyatını da bu seviyelerde zaten.
    Genel olarak baktığımız zaman bu fiyatlar ülkemiz için yüksek kalıyor, sebebi de alım gücünün bizim ülkede az olması. Yani bana kalsa kazık atma gibi bir olay yok.
    Firmanın bizim ülkeye bakış açısı bence de çok hoş değil.
    Son olarak da korsanı engellemek SI'nın işi değil, TC devleti, hükümeti ve bizim işimiz. Korsanı kısıtlamak çok da zor değil. Ben internetten indirilenden değil sokaklarda satılandan bahsediyorum. Sokakta satılan korsan engellense satış oranları çok daha yükselecektir buna emin olun. Ayrıca youtube engellenebiliyorsa korsan siteler de engellenebilir. ( Tabi ki yolunu bulan girebilir ama yolunu bulmayı bilmeyen ya da uğraşmayan daha fazla olacaktır. )

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Crysis yapımcısı Cevat Yerli ile yapılmış röportajdan bir bölüm:

Editör: Türkçe seslendirme için hangi stüdyo ile çalıştınız? Seslendirenler arasında ünlüler varmı?

Cevat Yerli: Evet ünlü seslendiricilerle çalıştık. Yakında sitemizden bu isimleri yayınlayacağız.

Editör: Türkçe seslendrme için oldukça büyük bir bütçe ayırdınız buna karşılık Türkiyede satış rakamı ile ilgili beklentileriniz ne?

Cevat Yerli: Bu yatırım kurtacakmı kurtarmayacakmı bilmiyorum. Ancak sayı olarak beklentimiz yok ÜMİDİMİZ var. Umudumuz bu oyun Türkiyede tutulur ve bizde ilerideki crytek projelerinin hepsini Türkçeye çeviririz.

Editör: Türkiyedeki satış rakamları sonuç olarak sizin ilerideki projelerinizinde Türkçe olup olmayacğını belirleyecek.

Cevat Yerli: Evet. Şuan sadece bizim değil tüm endüstirinin gözü bizim üzerimizde. Bu yatırım bizim için bir risk ancak biz risk alacağız ve bu piyasayı destekleyeceğiz.

Editör: Peki Türkiyede önerdiğiniz satış fiyatı nedir?

Cevat Yerli: 49 tl düşünüyoruz. Bu türkçe seslendirmeler İngilizce ve Almanca gibi profesyonelce hazırlandı. Önemli olan fiyat ve localizasyonun el ele gitmesi.

Aslında Röportaj bundan çok daha uzun ancak ben sadece bir bölümünü aldım. Cevat abimizin Türkçesi pek iyi olmadığından cümleleri biraz düzenledim

Neyse özellikle yazının son bölümüne dikkat edin. Editör crysisi fiyatını soruyor. Cevat Yerli de 49 tl diyor ve ekliyor. Önemli olan fiyat ve lokalizasyonun el ele gitmesi. Yani yerine göre fiyat. Fark ettiyseniz biz Türküz o yüzden Türkiyede ucuza satıyoruz falan demiyor. Tamamen satış stratejisi. Fakir bir ülke olduğumuzdan fiyatı ucuz tutuyor.

Ayrıca yazının yine üst bölümünde beklentimiz yok ümidimiz var diyor. Galiba ümitlerinide boşa çıkartmadık. Crysis'in yeniside Türkçe çıktı. Yine ekliyorum. Bizlere kıyak yaptığı için değil. İlk oyun çok sattığı için Türkçe çıktı.

Korsan kullanıyor olabiliriz ama çok da vefalı bir milletiz. Ben eminim ki bu oyun Türkçe çıksın 10 000 sayısını devirir. Ama bu durumda zor gibi.

SI Games'in şu lokalizasyon olayına daha dikkat etmesi gerekiyor.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Benim bir sorum olacak. Artık ilgili olanlardan Ömer abi olabilir birisinin cevabını merak ediyorum. FM 2009 TRde ne kadar sattı bilmiyorum, fakat dediklerinize göre az satıyor ve hedef 10000.

Ben bu 10000 hedefi başlamadan geçen yıl bir kaç sitede gözüme TRde en çok satan oyunlar listesi vardı ve FM bu listelerde hep vardı. PCde PESten FİFAdan, GTAdan çok satan bir oyun olarak göze çarpıyor.

http://oyun.pclabs.com.tr/haber/turk...ire-total-war/
    http://www.chip.com.tr/forum/Turkiye...i_t101678.html

Farklı farklı tarihli haberlerde ARAL ithalatın açıklamış olduğu veriler.

Burdan 2 tane çıkarım yapıyorum ben.

1- Ya FMnin satış rakamları piyasaya göre zaten çok düşük değil ve belki de 10000 seviyelerinde.
    2- Veya TRde FM 1000 adet satıyorsa en çok satan oyun 2000 tane falan ki, FİFA, PES gibi oyunları hesaba katınca biraz acayip geliyor. (1000 orijinal FMden 1ini ben almışım )

Neyse bu konu hakkındaki bilgilerinizi merak ediyorum..

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by igneli View Post
    Madem pazardan para kazanmayı görecekler alalım CM'yi görsünler CM'nin ne kadar para kazandığını. Önümüzde örnekler olduğu için bizim yaptığımız hayalciliğe girmiyor.

Kalyoncunun dediklerine sonuna kadar katılıyorum. Önce hizmet verilir sonra karşılık istenir.

Ve son olarak gözüme bişey çarptı. Burada kimse korsandan bahsetmiyor. Hepimiz bize yaptıkları uygulamayı tartışıyoruz. Kimse gidip korsan alın demedi. Sürekli korsan çalmaktır korsan şöyledir deyip durmayın. Bende değer verdiğim oyunları orjinal alıyorum. O yüzden orjinal alan kişileride enayi yerine koyan yok.
    Bu nedenle hepimiz birer CM aldık zaten. Satış rakamları fazla olur da birileri görür diye. Ayrıca 25 lira satışla CM'nin para kazanmayı hedeflemediğini ve sadece adını duyurmak istediğini düşünüyorum. Seneye bu fiyat kesinlikle olmayacaktır. Ama 90 lira da olmayacaktır elbette, 45-50 lira tahmin ettiğim değer ki o fiyata seneye de çok sayıda oyun satarlarsa FM'de bunu görmezden gelemez.

Bize yaptıkları uygulamayı tartışarak elimize birşey geçmiyor işte. Adamların duruşu bu. Neden böyle olduklarını, yanlış yaptıklarını tartışalım ama bu konuda değil. Çünkü bu konunun amacı farklı. Destek olmak isteyen yazar, istemeyen, saçma bulan da zaten oyunu almaz, almasın da. Biz sadece gelip burada bunu kötülemesinler istiyoruz. Açarız bir yapımcıyı eleştiri konusu, orada herkes eleştirir. Ama burada Türkçe olması için çabalayanları baltalıyormuş gibi gözükülmesi (niyet bu olmasa da öyle anlaşılıyor) rahatsız eden nokta bizleri.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Quote Originally Posted by mkkadi View Post
    Benim bir sorum olacak. Artık ilgili olanlardan Ömer abi olabilir birisinin cevabını merak ediyorum. FM 2009 TRde ne kadar sattı bilmiyorum, fakat dediklerinize göre az satıyor ve hedef 10000.

Ben bu 10000 hedefi başlamadan geçen yıl bir kaç sitede gözüme TRde en çok satan oyunlar listesi vardı ve FM bu listelerde hep vardı. PCde PESten FİFAdan, GTAdan çok satan bir oyun olarak göze çarpıyor.

http://oyun.pclabs.com.tr/haber/turk...ire-total-war/
    http://www.chip.com.tr/forum/Turkiye...i_t101678.html

Farklı farklı tarihli haberlerde ARAL ithalatın açıklamış olduğu veriler.

Burdan 2 tane çıkarım yapıyorum ben.

1- Ya FMnin satış rakamları piyasaya göre zaten çok düşük değil ve belki de 10000 seviyelerinde.
    2- Veya TRde FM 1000 adet satıyorsa en çok satan oyun 2000 tane falan ki, FİFA, PES gibi oyunları hesaba katınca biraz acayip geliyor. (1000 orijinal FMden 1ini ben almışım )

Neyse bu konu hakkındaki bilgilerinizi merak ediyorum..
    Bende bu satış rakamlarını merak ediyorum. Aral ile iletişim halindeyim. Rakamları bir türlü vermek istemiyorlar nedense. İkna edebilirsen resmi rakamları eklerim buraya.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by medievil View Post
    Bende bu satış rakamlarını merak ediyorum. Aral ile iletişim halindeyim. Rakamları bir türlü vermek istemiyorlar nedense. İkna edebilirsen resmi rakamları eklerim buraya.
    Yaklaşık rakamları bilsek çok iyi olur. (Bana da özelle iletirsen sevinirim her zaman takip edemiyorum) Yukarıda da dediğim gibi çok satanlarla 1000 arasında bir azayiplik var gibi.

Nesil
    2007
    Yer
    Antalya / 07

neye göre 10bin satış bekliyorlar .2009 da kaç sattılar ki 10bin diye şart koşuldu .

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Rais View Post
    neye göre 10bin satış bekliyorlar .2009 da kaç sattılar ki 10bin diye şart koşuldu .
    2009'da kac kisi satti degil de kac kisi oynadi ona bakalim.

Bunun rakami da 200 bin civarinda.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post

SI'ın derdi satış değil mi ? Kaç kişinin oynadığını ne yapsın onlar.

Nesil
    2006
    Yer
    ıstanbul

Quote Originally Posted by welet1905 View Post
    SI'ın derdi satış değil mi ? Kaç kişinin oynadığını ne yapsın onlar.
    200 bin kişi oynuyosa satış için bi potansiyel var demektir

Nesil
    2007
    Yer
    Antalya / 07

200BİN in kaçı internetten indirdi korsan olarak ?.İnternet imkanı olmayanların imza atması beklenemez.200Binin kaçı sürekli oynuyor.Bir sürü durum mevcut.Satış önemli bence kaç kişinin oynadığı değil.Birde komik olan kısım şu imza karşılığı quickstar da tsl liginin olması.Hiç alamazsam bunlara inat 3 tane CM 2010 türkçe alacam.

Sitede aktif bir üye olmasam da senelerdir bu forumu takip ederim.
    Gerçekten Turksportal'ın Türkçe FM ve daha önce ki konularda çabasını takdir etmemek mümkün değil.

Bu sitenin kurucularının çoğunun oyunu esas dilinde oynamakta sorun çekeceğini sanmıyorum. Burada ki çaba herkes bu oyunu kendi dilinde oynasın.En azından buna saygı olarak onlara karşı uslubumuza dikkat edelim.

Bu nedenle hepimiz birer CM aldık zaten. Satış rakamları fazla olur da birileri görür diye. Ayrıca 25 lira satışla CM'nin para kazanmayı hedeflemediğini ve sadece adını duyurmak istediğini düşünüyorum. Seneye bu fiyat kesinlikle olmayacaktır. Ama 90 lira da olmayacaktır elbette, 45-50 lira tahmin ettiğim değer ki o fiyata seneye de çok sayıda oyun satarlarsa FM'de bunu görmezden gelemez.

Bize yaptıkları uygulamayı tartışarak elimize birşey geçmiyor işte. Adamların duruşu bu. Neden böyle olduklarını, yanlış yaptıklarını tartışalım ama bu konuda değil. Çünkü bu konunun amacı farklı. Destek olmak isteyen yazar, istemeyen, saçma bulan da zaten oyunu almaz, almasın da. Biz sadece gelip burada bunu kötülemesinler istiyoruz. Açarız bir yapımcıyı eleştiri konusu, orada herkes eleştirir. Ama burada Türkçe olması için çabalayanları baltalıyormuş gibi gözükülmesi (niyet bu olmasa da öyle anlaşılıyor) rahatsız eden nokta bizleri.
    Anlıyorum sizleri ama benim bu siteden beklentim; bizlerin bu sıkıntılarını/isteklerini/şikayetlerini -artık nasıl algılarsanız- SIGAMES tarafına iletilmesi. Onların vereceği cevabıda bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Quote Originally Posted by perpetua View Post

Anladığım kadarı ile Yurksportal'ın 200bin üyesi var ve sizde bu üye saysına göre 200bin kişi oynuyor diyosunuz. 1'den fazla üyeliği olan yok mu? Bu 200bin kişi içinde öleni kalanı yok mu? Yada artık oyundan sıkılmış olanı oynamayacak olanı yok mu? 200bin kişiden kaç tanesi aktif?

Üye 200bin diye öyle düşünülmemesi gerektiğini savunuyorum. Saygılar...

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Sürekli iletiliyor bu sıkıntılar, bundan emin olabilirsiniz. Bilgilendirme konusunu ise değişiklik olduğunda paylaşılıyor, adminler daha net şeyler söyleyebilirler.

Türkiye'den aktive edilmiş oyun sayısı 200 bin. Sonuçta internetten aktivasyon olduğu için, Sigames'in bunu bilmesi çok kolay.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Herkes fikrini belirtiyor madem, bende fikirlerimi belirteyim.

Burada yorum getiren kimse zaten korsanı savunmuyor, bir firmanın kendince doğru olan bir pazarlama politikasını konuşuyor. Firmaya katılan olur, katılmayan olur, katılanlar neden katıldıklarını açık olarak anlatsınlar ki bilelim değil mi?

Gelelim bazı önemli noktalara, bu oyuna Türkiye Ligleri'ni ekleten, Türkçe yama yapmak için uğraşan insanlara zaten herkes saygı duyuyor. Ancak saygı duymak başka bir şey, sonuçta onlar bunu karşılık beklemeden yapıyorlar. Şimdi oyunu Turksportal dağıtsa tamam verilen bu emekler karşılığını bulacak. Ancak öyle bir durumda söz konusu değil.

Türkçe çalışmalarını beğeniriz veya beğenmeyiz, isteyen oynar, istemeyen oynamaz ancak böyle bir çalışmaya en azından sadece imza atarak destek olması gerekir. Oyun çıkınca alır veya almaz onu sorgulamıyoruz. Zaten bu tempo ile devam ederse 7.000 veya 8.000 civarında bir imza toplanabilir. Bunun %60'ı oyun alımına dönüşse 5.000 civarı bir satış olur.

Dünya'nın ve Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik koşullar doğrultusunda ülke ve bölgelere göre fiyat politikası izlenmesi gerekiyor. Belki de bu şekilde bir politika izlenirse Türkiye'deki firmalarda belki yurtdışındaki talebe katkıda bulunabilirler. Oyun bizde ucuza satılırsa belki yabancılarda bizden oyunu satın almaya kalkabilir.

SI ve Aral firma olarak yanlış bir strateji ortaya koyuyor. Ben fiyatımı koyarım isteyen alır, istemeyen almaz diyor. Aral oyunu Türkiye şartlarına göre fiyatlandırmıyor. SI, Türkiye'ye hiçbir değer vermiyor, orjinal almış insanları görmezden geliyor. Ben FM dönemine geçildiğinden beri oyunu orjinal alıyorum, peki bizim suçumuz nedir? Keriz yerine konmak mı, yoksa yolunacak kaz muamelesi görmek mi?

Her sene sanki ülkedeki refah düzeyi iyiye gidiyormuşcasına kademeli olarak artırılan fiyatlar, doğal olarak insanların hevesini kırmaktadır. Aral, zaten ülkedeki durumdan bir habermişcesine kampanyalara destek olacağına, fiyatım bu isteyen alsın, istemeyen almasın diyor.

Korsan konusuna gelince, korsan olayı sadece bizde yaygın değil ki, ayrıca neredeyse bütün korsan içerikler Rusya (Ve diğer eski Yugoslav ve Sovyet Ülkeleri), ABD, Portekiz gibi ülkelerden geliyor. Ancak bu ülkelere karşı herhangi bir yaptırım uygulanmıyor.

Ayrıca oyunu oynayan 200.000 kişi olduğu söyleniyor. SI'yi oyunu oynayanların kaç kişi olduğu ilgilendirmezki, firma bu sonuçta oynansa da, oynanmasa da, kaç satış yapıldığına bakar. İsterse 70.000.000 oynasın yinede SI satışlara bakar, bakacaktır da, bakması gerekir. Ve satış rakamlarının açıklanmamasının nedenleri nedir? Yani kaç satış yapıldığını öğrensek, bunlar bu kadar satmışlar, ne kadar vergi vermişler diyip, sonra bunlar vergi kaçırıyor diyip şikayet mi edeceğiz? Eğer vermeme gerekçeleri yoksa bu zaten insanda şüphe uyandırır ve gider suç duyurusunda bulunuruz. Vergi vermek kutsaldır gibi bir şey demiyorum, eğer korsan suçsa (Ki suçtur.) vergi vermemek daha büyük suçtur.

CM'nin biraz olsun satış yapma maksadıyla Türkiye'ye kampanya yaptığı söyleniyor. Doğrudur, firma belki zor durumdadır. Ancak kabul etmeliyiz ki, Eidos, SI'den daha karakterli bir firma, en azından saçma gerekçeler üretmeden oyuna bazı yenilikler eklemiş ve bir girişimcilik örneği ortaya koyarak, oyun pazarı açısından "ölü" denecek bir pazara yatırım yaptı. Ve herkes bunu takdir etti. Bende takdir ettim ve CM'yi de, Aral'dan satın aldım.

Son olarak gelmek istediğim nokta şudur; öyle ya da böyle SI tarafından yapılan bu dayatmalar hiçbir şekilde haklı görülemez. Ve bu yapılan bir dikta rejiminden farksız değildir. Zaten 10.000 kişi (Ya da imza) neden Demo'ya sadece "çabuk başlangıç" eklemek için imza atsın ki? Ayrıca işi tekrar yokuşa sürmek için bu imzalardan sonra bir de 10.000 satış rakamına ulaşılması bekleniyor. Diyelim ki, 15.000 imza atıldı ve 5.000 - 6.000 bir satış rakamına ulaşıldı. O zaman ne olacak? Ayrıca bunun tam tersi olursa tekrar ne olacak?

Katılan veya katılmayan herkese teşekkür ederim.
    Last edited by Bursaspor : 24.Eylül.2009 at 01:38
    Oğuz Kağan

TROLLING MAKES PERFECT

Nesil
    2007
    Yer
    Antalya / 07

kıreklerdeki aktivasyon da mı sayılıyor.Onlar inter olmadan yapılıyor çünkü.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Sürekli iletiliyor bu sıkıntılar, bundan emin olabilirsiniz. Bilgilendirme konusunu ise değişiklik olduğunda paylaşılıyor, adminler daha net şeyler söyleyebilirler.

Türkiye'den aktive edilmiş oyun sayısı 200 bin. Sonuçta internetten aktivasyon olduğu için, Sigames'in bunu bilmesi çok kolay.
    SI madem bunu biliyor, bu durumu şu şekilde değerlendirmesi gerekir eğer gerçekten bizim pazarımızda da yer edinmek istiyorsa:

"Türkiye'de madem 200 bin kişi bu oyunu orjinal veya korsan alarak oynuyor, bu ülkede orjinal alımı için potansiyel var. Madem biz bu ülkenin pazarında da yer bulmak, orjiinal alınmasını sağlamak istiyoruz, bu ülkeye özel bir fiyat uygulayıp satışların artıp artmayacağını görür, artarsa o fiyattan devam ederiz ve korsanla başa çıkarız."

Bu firmanın yetkilileri, şunu düşünmekten aciz iseler onlara herşey müstehak.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Biz bunları düşürken, elbette onlar da düşünüyordur, ben firmayı savunyormuş konumuna düşmek istemem. Bu fiyat konusu da Aral ile beraber çözülecek bir durumdur. Bu konuda gelişmeler nedir onu da bilmiyorum. Belki kendi düşünceleri vardır fiyatlandırma konusunda onu da bilmiyorum.

Fiyat fazla mı, evet fazla. Sadece onu biliyorum. Gerisi yorum.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Hani bu kadar yazıdan kimin yazısının altına tamamen imzanı atarsın deseler bu Kağan kardeşiminki olur.

Aral firmasına oyun 80 lira geliyor da maliyeti kurtarmıyor diye anca 90'a mı satıyor zannediyorsunuz? Yapımcının gönderdiği firmalar vardır dağıtımında kullandığı,o firmalara belli bir kar koyarak gönderir. Örnek vereyim bir kelebek valfi fabrikasına git 100 liraya alırsın ama anlaşmada bulunduğu yerden al oranın yüzde 40 indirimi vardır sanada satışı 75 lira olur en fazla. Örnek biraz kendi uzmanlık alanımdan oldu ama neyse

Kardeşlerimnden biri demişki şura 43 lira ve 43 liraya denk gelmesi onların satışı,bir de bu satıştan kar ettiklerini yani oyunun dahada ucuz olduğunu düşünün,mantık budur.Kimse babasının hayrına zarar edeceğini bile bile malzeme satmaz.

Böyle olunca bir firma eğer gümrük anlaşması yaparsa ki Aral'da bu anlaşma vardır sadece belirlenen %8 di galiba en son vergiyi öder. Diğer ekstraları ödemez çünkü muaftır.

şimdi burdan yola çıkalım. 43 lirayı yap bir 30 lira. Bu oyun 30 liraya eline geçti aralın hadi %8 değilde %18 koy. Kaç etti? 36 lira kaba hesap, hadi bi de taşımacılık dağıtım masraflarını koy. Maksimum 45 lira o da iyi hal ,aslında 40 normalidir,aşmaz bile. Şimdi 45 lira nerde 90 lira nerede? 20 lira koyup 60 yapsan o bile kabul.

Yani çarpıklık var ama malesef bir sürü yerde var.

Dışarıdan almaya bakın kutulu alacaksanız.

Bir kardeşim yazmış yeni gördüm,ama senin burdaki yöneticilerle bağlantılı alman daha mantıklı olur abisi, Antalya'dasın galiba,hem daha kolay yardımcı olurlar sana, hem bende alırım ama bana göndereceksin ben alacağım sana göndereceğim yol karışıklığı olur iyice ama blunduğun Antalya'da aldırabileceğin biri olursa bence daha mantıklı olur ama yoksa ben sana yardımcı olmaya çlışırım abisi,benim için sorun olmaz.

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Planlamayı doğru yapmak lazım.

Adamların Türkiye'deki satışlara ihtiyacı yok. Alırsanız alın almazsanız paşa gönlünüz bilir. Onlarda biliyor Türkiye'nin durumunu ve alım olmayacağı içinde aldırmıyorlar. Diğer pazarlar yetiyor. Türkiye'ye ihtiyaçları olsaydı beklenen kampanyaları yapar, Türkçe dili bırakın oyunun ana dilini Türkçe yaparlardı.

Bana göre korsan alımı yanlıştır. Bende bu yanlışı yapmışımdır. Bununla ilgili fikir alışverişi yapmıştık. Ancak öne sürülen korsandan ötürü Türkçe dili bırakılmıyor ifadesi sadece kılıftır. Geçmişte Türkiye liginin olmaması ve bugünde Türkçe dilinin olmamasının sebebi farklıdır. %50 kar azlığı %50 farklı sebepler... Bize gösterilen yüzüde korsan...

Eminmisin hocam? aktivasyondan bahsediyosun. Kaçak bişeyi neden aktif etsin ki SI? Bildiğim kadar ile oyunlar aktifleştrilmiyor ***** yardımı ile yapılıyor ve çoğuda ***** yaparkan interneti kapatıp öyle yapıyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Bilmiyorum korsan oyunlar nasıl aktifleştiriliyor. Bu sayının nasıl ortaya çıktığını da Ömer abi açıklar herhalde. ama dediğin gibi forumda 200 bin üye var, o nedenle 200 bin kişi oynuyordur şeklinde değildir bence. Yine de Ömer abiden duymak en doğrusu olur.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Ayrıca, eğer oyunların Türkiye'den yüklendiği tespit edilebiliyorsa bunu bloke edebilmek de mümkündür. Sonuçta yine ilk başta bu oyunu kıramayacaklar ve bu dönemde SI bu korsan oyunları bloke edebilir. Yeter ki istensin onunda çaresi bulunur. Mesela yıllar önce "Dedektif Fırtına" oyununda, son bölümde oyunun orjinal kitapçığındaki bir şifreyi girmemizi istiyordu. Eğer istenirse yine böyle bir şey (Kitapçık şifre değil, bir e-mail vs. bir şey yoluyla) yapılabilir. Demek ki SI'nin de işine geliyor korsan kullanımlar, bunlara karşı hiçbir ciddi yaptırımda bulunamıyor. Zorlaştırmak onun elinde isterse zorlaştırır.

Bir de, 200.000 üye bizim forumda mevcut, ya diğer kişiler, internet forumlarına üye olmayanlar, sadece 200.000 kişi bu foruma bakılarak söyleniyorsa hiç de yerinde olmayan bir sözdür. Ayrıca oyun yaklaşık 1.000.0000 civarında satıyor denmişti, dünya genelinde kaç kişi oynuyor bu oyunu? Sadece satın alan 1.000.000 kişi mi + 200.000 Türk oyuncu mu? Peki bu 200.000'in kaçı korsan kullanım? 1.000.000 satış dışında ve bizim ülkemiz dışında korsan kullanım yok mu? Var oyunda dili bulunan Portekiz, Avrupa'nın korsan başkentlerinden biri belki de ancak oyunda yer verilmiş.
    Last edited by Bursaspor : 23.Eylül.2009 at 23:45
    Oğuz Kağan

TROLLING MAKES PERFECT

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by igneli View Post
    Anladığım kadarı ile Yurksportal'ın 200bin üyesi var ve sizde bu üye saysına göre 200bin kişi oynuyor diyosunuz. 1'den fazla üyeliği olan yok mu? Bu 200bin kişi içinde öleni kalanı yok mu? Yada artık oyundan sıkılmış olanı oynamayacak olanı yok mu? 200bin kişiden kaç tanesi aktif?
    Bu bizim dusuncemiz/varsayimimiz degil.

Bildiginiz gibi SI FM 2009'da oyunun acilmasi icin aktivasyon yapilmasi onsartini koydu ve kullandiginiz programin kullanicilarinin kullanis sekli bilgilerini (mesela hangi spesifikasyonlara sahip bilgisayarda oynaniyor), oyunu kullanicilarin sahip olduklari bilgisayarlara ve kullanis sekillerine gore gelistirme amacli, toplamaya basladi. Bu sayede tam olarak kac kisinin korsan, kac kisinin de oyunu satin aldigi bilgilerine sahipler.

Eminim ki bu forumlara hic girmemis, hatta girmeyi aklindan bile gecirmeyecek bir cok kisi vardir FM'i oynayan. Ben de FM arastirmasi ile ilgilenmeye baslamadan once uye olmamistim, hatta girmemistim bu forumlara.

Sayfa 24 / 57 İlkİlk ... 14222324252634 ... SonSon

Mesaj Yetkileri