1 ile 24 arası toplam 24 sonuç

Konu: Yüksek tempoda topa sahip olmak

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Default Yüksek tempoda topa sahip olmak

Arkadaşlar merhaba. Kontrol oyun anlayışındaki tempo ve pas uzunluğuyla küçük oynamalar yaparak hem daha seri hemde maçı domine eden bir taktik yaratılabilir mi? Örneğin beşiktaşın bu yıl oynadığı hem tempolu hemde maça hükmeden sistemini oyuna nasıl kanalize edebiliriz? Hangi roller ve direktifler uygun olur? Fikri olan, paylaşan sağolsun varolsun.

aslında denemk lazım takım talimatlarında karısık pas ve tempoyu biraz yuksek yaparsak oyuncu talimatlarında her oyuncuyu kısa pas talimatı verirsek belki olabilri

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by emrem88 View Post
    aslında denemk lazım takım talimatlarında karısık pas ve tempoyu biraz yuksek yaparsak oyuncu talimatlarında her oyuncuyu kısa pas talimatı verirsek belki olabilri
    Oyuncu direktiflerinden bütün oyunculara kısa pasla oyna dersek takım direktiflerinde ki paslarda kısalır. Yani olayın direk takım direktiflerinden kısa pasla oyna demekten farkı kalmaz.
    Şunlar sanki daha mantıklı;
    Kontrol / Akıcı
    Savunmadan ayağa çıkmak için defanstan kısa pasla çık, rakip kaleye bodoslama gitmemek için yani bitirişte biraz frene basmak için rakip ceza alanına paslaşarak gir ve maçın durumuna göre tempo bir tık yüksek.
    Oyuncu rolleri de çok önemli. Misal bu sisteme en uygun santrafor rolü hangisi?

ya ceza alanına paslasark gir değimiz zaman bazen takım paslasmayı abartıyor sahsen denediğimden biliyorum , ben 4 2 3 1 taktiğinde kontollü oynuorum kısa pas düşük tempoda pressiz markajsız oynuorum topa sahipliğim cok ve akıcı ataklar gerceklestiriyorum hucum seklinde hiç bir ibareyi işaretlemeden oynuorum ve gayetde istediğim sonucları elde ediyorum, ama komple forvet rolü uygun olabilir aslında

Yurt dışı forumlarında bir taktik var devastator diye onu bir incele derim cok övüyolar ama ben kullandım ama pek verim alamadım

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

ya ceza alanına paslasark gir değimiz zaman bazen takım paslasmayı abartıyor sahsen denediğimden biliyorum , ben 4 2 3 1 taktiğinde kontollü oynuorum kısa pas düşük tempoda pressiz markajsız oynuorum topa sahipliğim cok ve akıcı ataklar gerceklestiriyorum hucum seklinde hiç bir ibareyi işaretlemeden oynuorum ve gayetde istediğim sonucları elde ediyorum, ama komple forvet rolü uygun olabilir aslında
    Hocam bence tempo yüksek olduğundan takım pek gevelemez topu ayağında. Sonuçta yüksek temponun amacı topu çabucak rakip kaleye götürmek.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Forumda [MENTION=4751]perpetua[/MENTION] nın hazırladığı şu rehberi bir inceleyin derim ..

FM Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları - Turksportal

http://dosya.turksportal.net/researc...urksportal.htm

Nesil
    2006
    Yer
    06

Beşiktaş bu sezon topla oynama oranında %53,7 ile 3. sırada iken maç başına ortalama 440 pas sayısı ile de lig 2. si.
    Beşiktaş bir pas takımı değil . Hücumu çok iyi yapabiliyor bu sene. Ceza sahası içerisine topu hızlı taşıyor ve o bölgede etkili oynuyor.
    Defans çizgisi ileride - topu kazanmak için agresif oynuyorlar. Kazandıkları topu 3. bölgeye kısa paslarla hızlı çıkıyorlar. Şöyle bir diziliş yaptım. Deneme fırsatım olmadı henüz

Bu da taktik dosyam

https://www.mediafire.com/view/342qi...E05C5E796A.fmf

Quote Originally Posted by aytekin79 View Post
    Beşiktaş bu sezon topla oynama oranında %53,7 ile 3. sırada iken maç başına ortalama 440 pas sayısı ile de lig 2. si.
    Beşiktaş bir pas takımı değil . Hücumu çok iyi yapabiliyor bu sene. Ceza sahası içerisine topu hızlı taşıyor ve o bölgede etkili oynuyor.
    Defans çizgisi ileride - topu kazanmak için agresif oynuyorlar. Kazandıkları topu 3. bölgeye kısa paslarla hızlı çıkıyorlar. Şöyle bir diziliş yaptım. Deneme fırsatım olmadı henüz

Bu da taktik dosyam

peki hocam bu taktikte nasıl bir diziliş kullanmalıyız?

Nesil
    2006
    Yer
    06

peki hocam bu taktikte nasıl bir diziliş kullanmalıyız?
    Taktik dosyası paylaştım kardeşim bir göz at istersen

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Taktik dosyası paylaştım kardeşim bir göz at istersen
    Kardeşim takım direktifleri tamda düşündüğüm gibi. Ama ben kontrol oyun anlayışı tercih ettim ve savunma çizgisine dokunmadım. iş yerindeyim özetleyebilir misin dizilişi ve oyuncu rollerini / direktiflerini? Oyuna girme imkanım yok.

Nesil
    2006
    Yer
    06

GK
    DR-SB(Hücum)
    DL-SB(Hücum)
    DC-Standart Stoper -Savunma-
    MC-Savaşçı Orta Saha -Savunma-
    MC-Oyun Kurucu/Defansif Oyun Kurucu -Destek ya da Hücum-
    AMC-Ofansif Orta Saha -Destek-
    AML /AMR -İçe Kateden -Biri hücum diğeri destek-
    SC-Komple Forvet -Destek-

Bu şekilde bir dizilişle çıkabilirsin. Ayrıca analiz bölümünde ortalama pozisyonlarda bloklar arası boşlukların durumuna göre oyuncu rollerinde ve görevlerinde düzenlemeye gitmeni öneririm.Öyle bir durumda kaptırılan toplarda rakibin geniş alan bulmasına sebebiyet verebiliriz.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

GK
    DR-SB(Hücum)
    DL-SB(Hücum)
    MC-Savaşçı Orta Saha -Savunma-
    MC-Oyun Kurucu/Defansif Oyun Kurucu -Destek ya da Hücum-
    AMC-Ofansif Orta Saha -Destek-
    AML /AMR -İçe Kateden -Biri hücum diğeri destek-
    SC-Komple Forvet -Destek-

Bu şekilde bir dizilişle çıkabilirsin. Ayrıca analiz bölümünde ortalama pozisyonlarda bloklar arası boşlukların durumuna göre oyuncu rollerinde ve görevlerinde düzenlemeye gitmeni öneririm.Öyle bir durumda kaptırılan toplarda rakibin geniş alan bulmasına sebebiyet verebiliriz.
    Hocam benim kalıplaşmış bazı taktiksel tercihlerim var. Mesela çapasız oynamam (ön libero veya gizli libero). Santrafor olarak genelde hücum görevli yardımcı forvet kullanırım. Hücumcu bekler olmazsa olmazımdır. Sonuç olarak 433 ve türevlerini seven bir fmciyim

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Şunları tercih ediyorum;

DR - Standart Bek (Hücum)
    DC - Standart Stoper (Savunma)
    DL - Ofansif Bek (Hücum)
    DMC - Gizli Libero (Savunma)
    MC - Standart Orta Saha (Hücum)
    MC - Defansif Oyun Kurucu veya İki Yönlü Orta Saha (Destek)
    AMR - Kanat Oyuncusu (Destek)
    AML - İçe Kat Eden Oyuncu(Hücum)
    SC - Yardımcı Forvet (Hücum)

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    Şunları tercih ediyorum;

DR - Standart Bek (Hücum)
    DL - Ofansif Bek (Hücum)
    DMC - Gizli Libero (Savunma)
    MC - Standart Orta Saha (Hücum)
    MC - Defansif Oyun Kurucu veya İki Yönlü Orta Saha (Destek)
    AMR - Kanat Oyuncusu (Destek)
    AML - İçe Kat Eden Oyuncu(Hücum)
    SC - Yardımcı Forvet (Hücum)
    Tamam bu şekilde bir dene bakalım ne olacak

Bir soru da ben sormak istiyorum. Top rakibe geçtiği zaman alanı daraltmak, topa sahip olduğum zamansa alanı genişletmek istiyorum. Takım genişliğini nasıl ayarlamam gerekir?

Nesil
    2006
    Yer
    06

Quote Originally Posted by IlGiurista View Post
    Bir soru da ben sormak istiyorum. Top rakibe geçtiği zaman alanı daraltmak, topa sahip olduğum zamansa alanı genişletmek istiyorum. Takım genişliğini nasıl ayarlamam gerekir?
    Takım genişliğini dar ya da ona yakın yapıp , bekler ve kanatlara direktif olarak top takımdayken daha genişte oyna dersen bunu yapabilirsin

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Arkadaşın dediğini tam anlamıyla uygulamak mümkün değil. Yapımcıların hem defansif hemde ofansif genişlikle (enlemesine) alakalı bazı yeni taktiksel tercihlerin üzerinde durması lazım. Aytekin hocam senin dediğini yaparsak özellikle önde oynayan kanat oyuncularının hücumda topla içeri kat etmesini baltalamış olmaz mıyız?

Nesil
    2006
    Yer
    06

Arkadaşın dediğini tam anlamıyla uygulamak mümkün değil. Yapımcıların hem defansif hemde ofansif genişlikle (enlemesine) alakalı bazı yeni taktiksel tercihlerin üzerinde durması lazım. Aytekin hocam senin dediğini yaparsak özellikle önde oynayan kanat oyuncularının hücumda topla içeri kat etmesini baltalamış olmaz mıyız?
    Top bizdeyken kanatlarımıza geniş alanda oyna dersek takım ofansif anlamda daha geniş oynamış olur. Ama takım genişliğini dar seçtiğimizde ise top rakibe geçtiğinde bu komuta uymasını bekliyorum. Bilmem anlatabildim mi

Söylemek istediğim şöyle bir şey aşağı yukarı

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Top bizdeyken kanatlarımıza geniş alanda oyna dersek takım ofansif anlamda daha geniş oynamış olur. Ama takım genişliğini dar seçtiğimizde ise top rakibe geçtiğinde bu komuta uymasını bekliyorum. Bilmem anlatabildim mi

Söylemek istediğim şöyle bir şey aşağı yukarı

Hocam ben seni anladımda kafama takılanı şöyle sorayım oyuncuya topla geniş alanda oyna mı demeliyiz yoksa topsuz oyunda geniş alanda oyna mı demeliyiz? İkisi çok farklı. Topsuz oyunda geniş alanda oyna dersek oyuncu takım direktifindeki dar alanda oyna talimatına mı uyacak yoksa bireysel olarak verilen talimata mı? İki talimat çakışmaz mı? Takım talimatında verilen dar alanda oyna talimatı top rakipteyken - bireysel olarak verilen geniş alanda oyna talimatı top bizdeyken mi geçerli? Oyun bu ayrımı yapabiliyor mu?

Nesil
    2006
    Yer
    06

Hocam ben seni anladımda kafama takılanı şöyle sorayım oyuncuya topla geniş alanda oyna mı demeliyiz yoksa topsuz oyunda geniş alanda oyna mı demeliyiz? İkisi çok farklı. Topsuz oyunda geniş alanda oyna dersek oyuncu takım direktifindeki dar alanda oyna talimatına mı uyacak yoksa bireysel olarak verilen talimata mı? İki talimat çakışmaz mı? Takım talimatında verilen dar alanda oyna talimatı top rakipteyken - bireysel olarak verilen geniş alanda oyna talimatı top bizdeyken mi geçerli? Oyun bu ayrımı yapabiliyor mu?
    Topsuz oyunda geniş alanda oyna seçeneği bahsettiğim. Çakışmaz , bireysel direktifler takım direktiflerinin üstündedir her zaman.

Takım talimatında verilen dar alanda oyna talimatı top rakipteyken - bireysel olarak verilen geniş alanda oyna talimatı top bizdeyken mi geçerli? Oyun bu ayrımı yapabiliyor mu?
    Takım talimatındaki dar alanda oyna top rakipte iken olan oyun genişliği. Ayrıca top bizdeyken de aksi belirtilmedikçe takımın genişliği de bu . Ama biz ne yaptık aksini belirttik ve beklere top bizdeyken geniş alanda oyna dedik . Böylelikle takımın genişliği de beklerin kenara yaklaşmasıyla artacak.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Topsuz oyunda geniş alanda oyna seçeneği bahsettiğim. Çakışmaz , bireysel direktifler takım direktiflerinin üstündedir her zaman.

Takım talimatındaki dar alanda oyna top rakipte iken olan oyun genişliği. Ayrıca top bizdeyken de aksi belirtilmedikçe takımın genişliği de bu . Ama biz ne yaptık aksini belirttik ve beklere top bizdeyken geniş alanda oyna dedik . Böylelikle takımın genişliği de beklerin kenara yaklaşmasıyla artacak.
    Eyvallah aytekin hocam. Bu ayrım kafamı çok karıştırıyordu. Diğer direktifler içinde kullanıcam bu mantığı. Sağolasın.

Takım genişliğini dar ya da ona yakın yapıp , bekler ve kanatlara direktif olarak top takımdayken daha genişte oyna dersen bunu yapabilirsin
    Teşekkür ederim.

Bu da taktik dosyam

benim yaptığım taktiğe çok yakın hocam bu bende bir tek paslaşma farklı ben dikine hızlı futbol oynuyorum direk sonuca gidiyorum %40 %50 arası topla oynama ile oynuyorum ama istediğim sonuçları alıyorum deplasman maçları çok daha kolay geçiyo özellikle seri oynadığım için

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri