1 ile 26 arası toplam 26 sonuç

Konu: Atiba Hutchinson

Nesil
    2007

Default Atiba Hutchinson

Nesil
    2007

Heading 5 çok insafsızca değil mi?

Nesil
    2006
    Yer
    İnegöl

Benim oyunumdaki Atiba profili,her özelliği 1'er puan düşük sebebi nedir acaba ?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

CA'sını yanlış ayarlamıştır Beşiktaş araştırmasını yapan kişi. Yani CA özellikleri kaldırmıyordur.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Veli - Necip tackling 14. Atiba 12. Mantıksız bence. Veli'de Necip'te top çalamayan faul yapan oyuncular oysa Atiba çok daha başarılı bu konuda. CA durumunda da sıkıntı varsa baya özensiz yapılmış gibi geliyor bana Beşiktaş.
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Harbiden bu profil nedir ya çok insafsızca Atibayı böyle değerlendiren kişi bir maçını izlemiş mi acaba teknik desen var pas becerisi desen var müdecadele, top kapma fizik ne dersen var bu adamda bu profil hiç iyi değil acilen müdahale edilmesi gerekiyor.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Atiba'da bir sıkıntı yaşanmış bunun için özür diliyorum.

hız ve hızlanmayı 12'ye düşürmüştüm ve profili ona göre uyarlamıştım. fakat düşürmemişim. düşürdüğümü sanmışım demek ki. öyle olunca 12 hız ve hızlanmaya göre hazırladığım ca'ya 13 hız ve hızlanma gelince otomatikman diğer özelliklerden kısmış.

editörden hız ve hızlanmayı 12'ye getirerek durumu düzeltebilirsiniz.

veyahut bir yama çıkacaksa ben orada düzeltebilirim.

yada hıza dokunmayıp ca'yı 3-4 puan yukarı çekerek düzeltebilirsiniz. ama ben ilkini tercih ederdim.

ca'yı yükseltmedim çünkü 1 sezon izlemek istedim. bunun yerine istikrarı arttırdım çünkü istikrarlı bir oyuncu olduğu belliydi.

13 olan istikrarı 18 yaptım. bu da ortalama ca'sını 125,2'den 127.2'ye çıkarıyordu.
    alemde tekiz, hepinize yeteriz..

Nesil
    2003

Koray sende hata yok.

Editor oyun ozelliklerini girildigi gibi gosteriyor. Yani bunu ongormemiz mumkun degildi.

Muhtemelen oyun ile editor arasindaki RCA hesabinda bir farklilik yuzunden. Zaman zaman olabiliyor bu tip arizalar.

En kolay cozum hem hiz, hem hizlandirmayi dusurmeye de gerek yok. CA'ya 1 puan ekleyerek veya mesela off the ball'dan 2 puan indirerek de halledilebilir sorun. Tam sinirda kalmis Atiba.

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

Ca da sıkıntı varsa o düzeltilir, off the ball a niye dokunuluyor ki ? çok saçma.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by martymcfly View Post
    Ca da sıkıntı varsa o düzeltilir, off the ball a niye dokunuluyor ki ? çok saçma.
    Cunku sorun CA'da degil.

Arastirmaci olarak, diger oyuncularla da karsilastirarak, ilk belirledigimiz CA.
    Ondan sonra ozellikler geliyor.
    Eger ozellikler o CA'ya uygun degilse, degismesi gereken de CA'dan once ozelliklerin olmasi gerekli.

Yoksa suradan da yukselt, buradan da yukselt sendromuna kapilip oyuncuyu abartmak cok kolay.

Nesil
    2006
    Yer

Bütün dünyaki araştırmacılar böyle mi çalışıyor peki ?
    Hiç aklıma yatmadı önce ca verilip sonra özelliklerin verilmesi. Ben hep tam tersini düşünmüştüm.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by martymcfly View Post
    Bütün dünyaki araştırmacılar böyle mi çalışıyor peki ?
    Hiç aklıma yatmadı önce ca verilip sonra özelliklerin verilmesi. Ben hep tam tersini düşünmüştüm.
    Herkesten boyle yapmasi bekleniyor.

Mantiken de dogru olan bu cunku oyunculari ilk once CA olarak karsilastirip, onlari dogru yere oturtmak ve ondan sonra ozellikleri dusunmek daha dogru.

Cunku bir oyuncunun butun ozelliklerini teker teker butun diger oyuncularla karsilastirmak pek mumkun degil. CA'yi ilk once belirleyerek oyuncunun ne olmasi gerektiginden zayif, ne de olmasi gerektiginden iyi olmamasini sagliyorsun.

Ondan sonra ozellikler ise biraz daha subjektif olabiliyor. Bir oyuncunun bir ozelligi dusuk kalirsa, baska bir ozelligi yuksek yapilarak ayni kalite yakalaniyor ama degisen oyuncunun oyun stili oluyor.

Mesela diyelim ki bir oyuncunun hizlanmasini 12 yerine 15 yaptin, hizini da 15 yerine 12.
    Bu tercihin tam tersini yapsaydin oyununun toplam kalitesi (CA) farkli olmayacakti.
    Bu farkli yorumlama ile aradaki fark bu oyuncunun sahada yapabildiklerinde olacak.

Hizlanmasi 12 degil 15 oldugu icin rakibi kisa mesafede daha kolay ektarte edecek ama uzun mesafede nispeten daha yavas kalacak.

Ama hizlanmasini 15 yerine 12 yaparsan bu oyuncu kisa mesafede rakibini ekarte etmekte zorlanacaktir ama uzun mesafede yuksek hizda kosabilecektir.

Iki secenek arasinda kalite olarak fark yok ama oyuncunun nasil bir oyuncu olduna dair bir yorum farki var.

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Herkesten boyle yapmasi bekleniyor.

Mantiken de dogru olan bu cunku oyunculari ilk once CA olarak karsilastirip, onlari dogru yere oturtmak ve ondan sonra ozellikleri dusunmek daha dogru.

Cunku bir oyuncunun butun ozelliklerini teker teker butun diger oyuncularla karsilastirmak pek mumkun degil. CA'yi ilk once belirleyerek oyuncunun ne olmasi gerektiginden zayif, ne de olmasi gerektiginden iyi olmamasini sagliyorsun.

Ondan sonra ozellikler ise biraz daha subjektif olabiliyor. Bir oyuncunun bir ozelligi dusuk kalirsa, baska bir ozelligi yuksek yapilarak ayni kalite yakalaniyor ama degisen oyuncunun oyun stili oluyor.

Mesela diyelim ki bir oyuncunun hizlanmasini 12 yerine 15 yaptin, hizini da 15 yerine 12.
    Bu tercihin tam tersini yapsaydin oyununun toplam kalitesi (CA) farkli olmayacakti.
    Bu farkli yorumlama ile aradaki fark bu oyuncunun sahada yapabildiklerinde olacak.

Hizlanmasi 12 degil 15 oldugu icin rakibi kisa mesafede daha kolay ektarte edecek ama uzun mesafede nispeten daha yavas kalacak.

Ama hizlanmasini 15 yerine 12 yaparsan bu oyuncu kisa mesafede rakibini ekarte etmekte zorlanacaktir ama uzun mesafede yuksek hizda kosabilecektir.

Iki secenek arasinda kalite olarak fark yok ama oyuncunun nasil bir oyuncu olduna dair bir yorum farki var.

pardon da bunu nasıl yapıyorsunuz o zaman? istatistiklere bakarak mı sadece?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    pardon da bunu nasıl yapıyorsunuz o zaman? istatistiklere bakarak mı sadece?
    Her ulkenin lig kaliteleri zaten asagi yukari belli.

Buna gore de her takimin CA'larinin nasil olmasi gerektigi belli.

Bunlar belli olduktan sonra oyunculari siralamak, mantikli CA'lari vermek ve ulke ici ve diger ulkelerle karsilastirmak yaptigimiz.

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Her ulkenin lig kaliteleri zaten asagi yukari belli.

Buna gore de her takimin CA'larinin nasil olmasi gerektigi belli.

Bunlar belli olduktan sonra oyunculari siralamak, mantikli CA'lari vermek ve ulke ici ve diger ulkelerle karsilastirmak yaptigimiz.
    Hocam siz de diğer ligler ile karşılaştırıyoruz demişsiniz ama ben de nacizane karşılaştırdım oynadığım liglerle. Türkiye liginin hadi itibar neyse de ca ve pa olarak bizden kötü liglere göre düşük olduğunu düşünüyorum. Birçok oyuncunun tabi yeteneğine göre 3 ila 10 arası bir yükseltme ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Ya da ben bu ca sıralamasını bilemiyorum. Örneğin Atiba'nın konusundayız onu örnek verelim. Ligin en verimli orta saha oyuncularından biri. Hatta birçok kişi ligin en iyi 11'ine alır Atiba'yı. Gel gelelim ca'sı 135. Yani bu ca Türkiye ligi için çok iyi anlamı mı taşıyor ? Çok iyi biraz fazla kaçar diyebilirsiniz Atiba için ama yok daha iyisi göremiyorum. Oyunda ondan iyi Mehmet Topal var ca'sı 140. En az onun kadar etkili bir Veli var ca'sı 126. Yani demek istediğim 126'lık bir oyuncuya bazı ülkelerin 2. liginde bile karşılaşabiliyoruz. Hatta İngiltere 3. liginde bile var bu ca'da oyuncu. Bu lig bu kadar mı kötü ? Veli dediğimiz adam Beşiktaş'ın bu yılki en iyi oyuncusudur. Olcay'ın yaptığı çıkışı bu yıl da Veli yapıyor. Belki de siz haklısınızdır, öyle her oyuncu böyle çıkış yapacak diye bir kural yok. Ama oyundayken Veli'den Atiba'dan gerçekteki katkıyı alamıyorsam bir sorun var demektir.

Bir örnek de Onur Kıvrak. Atletico istiyor, İngiltere'den talip var felan diye haberler çıkıyor. Ca'sı 145. Yahu 145'lik bir sürü kaleci var bir sürü. Bu adam şampiyonlar ligi seviyesinde maçlarda çok iyi performanslar gösterdi. Az önce baktım kalecilere ca'sına göre. Bu adamın yeri orası değil. En azından +5 bir artış gerekiyor. 150 seviyesine çıkmalı.

Türk araştırmacıların biraz cimri davrandığını düşünüyorum. Diğer araştırmacılar ise bol keseden dağıtıyor gibi gözüküyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by HeracLes View Post
    Hocam siz de diğer ligler ile karşılaştırıyoruz demişsiniz ama ben de nacizane karşılaştırdım oynadığım liglerle. Türkiye liginin hadi itibar neyse de ca ve pa olarak bizden kötü liglere göre düşük olduğunu düşünüyorum. Birçok oyuncunun tabi yeteneğine göre 3 ila 10 arası bir yükseltme ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Ya da ben bu ca sıralamasını bilemiyorum. Örneğin Atiba'nın konusundayız onu örnek verelim. Ligin en verimli orta saha oyuncularından biri. Hatta birçok kişi ligin en iyi 11'ine alır Atiba'yı. Gel gelelim ca'sı 135. Yani bu ca Türkiye ligi için çok iyi anlamı mı taşıyor ? Çok iyi biraz fazla kaçar diyebilirsiniz Atiba için ama yok daha iyisi göremiyorum. Oyunda ondan iyi Mehmet Topal var ca'sı 140. En az onun kadar etkili bir Veli var ca'sı 126. Yani demek istediğim 126'lık bir oyuncuya bazı ülkelerin 2. liginde bile karşılaşabiliyoruz. Hatta İngiltere 3. liginde bile var bu ca'da oyuncu. Bu lig bu kadar mı kötü ? Veli dediğimiz adam Beşiktaş'ın bu yılki en iyi oyuncusudur. Olcay'ın yaptığı çıkışı bu yıl da Veli yapıyor. Belki de siz haklısınızdır, öyle her oyuncu böyle çıkış yapacak diye bir kural yok. Ama oyundayken Veli'den Atiba'dan gerçekteki katkıyı alamıyorsam bir sorun var demektir.

Bir örnek de Onur Kıvrak. Atletico istiyor, İngiltere'den talip var felan diye haberler çıkıyor. Ca'sı 145. Yahu 145'lik bir sürü kaleci var bir sürü. Bu adam şampiyonlar ligi seviyesinde maçlarda çok iyi performanslar gösterdi. Az önce baktım kalecilere ca'sına göre. Bu adamın yeri orası değil. En azından +5 bir artış gerekiyor. 150 seviyesine çıkmalı.

Türk araştırmacıların biraz cimri davrandığını düşünüyorum. Diğer araştırmacılar ise bol keseden dağıtıyor gibi gözüküyor.
    Genelde liglerin (ve takimlarin) kalitesini takimlarin en iyi 16 oyuncusunun CA ortalamasi uzerinden degerlendiriyoruz. En iyi 16 oyuncuya bakmamizin nedeni, takimlarda genelde bir sezonda toplam surenin %90'indan fazlasini 16 oyuncu oynamasi.

Takimlarin en iyi 16 oyuncusunun CA ortalamasinin, ortalamasina bakarak da liglerin siralarini degerlendiriyoruz.

Buna gore Avrupa icinde Turkiye'nin onunde olan ligler, Ingiltere, Ispanya, Almanya, Italya, Fransa, Rusya.

Hemen arkasinda olanlar, sirasiyla, Ukrayna, Hollanda, Portekiz, Belcika, Danimarka, Isvicre, Yunanistan, Avusturya, Cek Cum vs. vs.

Referans olmasi icin yaziyorum, 20 puanlik CA farki demek, CA'si 20 puan daha yuksek olan oyuncunun her ozelliginin 1 puan daha yuksek olmasi demek.

Ingiltere Premier Lig ile bizim lig arasinda ortalamada 20 puanlik fark var. Yani bizim ligin ortalama oyuncusunun ozellikleri, Ingiltere liginin ortalama oyuncusundan 1 puan dusuk.

Fransa ile aramiza yaklasik 10 puanlik fark var. Yani bizim ligin ortalama oyuncusunun ozellikleri, Fransa liginin ortalama oyuncusundan 0.5 puan dusuk.

Yunan ligi ile de aramizda yaklasik 10 puanlik fark var. Yani bizim ligin ortalama oyuncusunun ozellikleri, Yunan liginin ortlama oyuncusundan 0.5 puan yuksek.

Slovenya ligi ile de aramizda yaklasik 20 puanlik fark var. Yani bizim ligin ortalama oyuncusunun ozellikleri, Sloven liginin ortlama oyuncusundan 1 puan yuksek.

Bu pencereden bakinca, 135 puan alan Atiba ile 140 puan alan Topal arasinda esasinda hemen hemen hic fark yok. Bu 5 puanlik fark, en fazla Topal'in 2-3 tane onemli ozelligi 1 puan daha yuksek demek. Hele ki 1-2 puanlik CA farklarinin hemen hemen hic bir anlami yok. 1-2 puanlik CA farki oyuncular birbirleriyle ayni demekle esdeger.

Genel olarak cen cimri davrandigimizi dusunmuyorum. Hatta ligimizin biraz fazla yuksek oldugunu ve ozellikle transfer edilen yasli oyuncularin bize geldikten sonra dusurulmeye ihtiyaci olduguna hep sahit oluyoruz. Bu oyuncularin dusmesinin nedeni baska ulkelerde abartilmis olmalari degil, oyuncularin dustukleri icin bizim ligimize gelmis olmalari.

Tabii bizim degerlendirmelerimiz genelde geriden geldigi icin (yani oyuncu 6 ay, 1 yil oynuyor ve ondan sonra degerlendiriyoruz) bazen yurt disindan gelen oyuncular yuksek gorunebiliyor. Her ne kadar arastirma geriden gelse de, teknik direktorler geriden gelmiyor. Onlar oyuncunun durumunu gorup, ona gore satma kararini aliyorlar. Biz ise satis gerceklestikten aylar sonra oyuncunun son durumunu yansitabiliyoruz.

Pekala bu sezon cikis yapan oyuncular ve dusus yasayan oyuncular oldu ve onlari da degerlendirecegiz. Ancak lig genelinde bir gelisme olur mu? Hic sanmiyorum. FM 2015 icin calismalara yakin zamanda basladik. Bir cok degisiklik de olacak veritabaninda, her yil oldugu gibi. Oyun ciktiktan sonra da ne gibi degisiklikler oldugunu gorebilirsiniz.

Bu arada oyuncularin dusuk veya yuksek gordugunuz ozelliklerini degerlendirirseniz burayi okumaya devam ediyoruz tabii.

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by mertayasava View Post

Benim oyunumdaki Atiba profili,her özelliği 1'er puan düşük sebebi nedir acaba ?

DM 20 MC 20
    olsa da, bu oyuncunun ana mevkisi MC'dir, DM değil. Yani ideal pozisyonu 8 numara. Natural yeşilin üzerindeki sarı çember MC'nin üzerinde olmalı.

"Atiba Hutchinson, "Orta sahanın ortasında oynamayı daha çok isterim ama takımıma yardımcı olmak için her yerde oynarım" diye konuştu."

http://www.radyospor.com/Futbol/1724...k-isterim-ama-

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ttarlabasi View Post

DM 20 MC 20
    olsa da, bu oyuncunun ana mevkisi MC'dir, DM değil. Yani ideal pozisyonu 8 numara. Natural yeşilin üzerindeki sarı çember MC'nin üzerinde olmalı.

"Atiba Hutchinson, "Orta sahanın ortasında oynamayı daha çok isterim ama takımıma yardımcı olmak için her yerde oynarım" diye konuştu."

http://www.radyospor.com/Futbol/1724...k-isterim-ama-
    Sen de mi?

Bu konu uzerinde bugun yeterince yazistim SI'in arastirma forumlarinda. Cok uzadi.

Kisacasi oyun acisindan:

Takimlar defansif oynarken 42211 (DM DM MR ML AMC)
    Dengeli oynarken 4411 (MR MC MC ML) veya 42DM31 (DM DM AMR AMC AML)
    Hucum oynarken 4231DAN (MC MC AMR AMC AML)

kullanmasi gerekli.

Bu nedenle bir oyuncu zaman zaman MC zaman zaman DM gerektiren dizilislerde oynatiliyorsa, bunlardan ikisini de oynayabilmesi gerekli.

Zaten mucizevi birseyler olmazsa, gelecek sene MC MC AMR AMC AML dizilisini kullanan takim olmayacak ligde. Bu nedenle Atiba'nin DM oynama becerisine ihtiyac var. Bir cok diger oyuncu icin de bu tip bir degisiklik yapacagiz..

Her ne kadar o en cok 8 numara oynamayi sevse de, teknik direktor 6 oynayacaksin derse oynayacak. 2 numara oynayacaksin derse oynayacak. 3 numara derse oynayacak. vs. vs.

Nesil
    2007

Sen de mi?

Bu konu uzerinde bugun yeterince yazistim SI'in arastirma forumlarinda. Cok uzadi.

Kisacasi oyun acisindan:

Takimlar defansif oynarken 42211 (DM DM MR ML AMC)
    Dengeli oynarken 4411 (MR MC MC ML) veya 42DM31 (DM DM AMR AMC AML)
    Hucum oynarken 4231DAN (MC MC AMR AMC AML)

kullanmasi gerekli.

Bu nedenle bir oyuncu zaman zaman MC zaman zaman DM gerektiren dizilislerde oynatiliyorsa, bunlardan ikisini de oynayabilmesi gerekli.

Zaten mucizevi birseyler olmazsa, gelecek sene MC MC AMR AMC AML dizilisini kullanan takim olmayacak ligde. Bu nedenle Atiba'nin DM oynama becerisine ihtiyac var. Bir cok diger oyuncu icin de bu tip bir degisiklik yapacagiz..

Her ne kadar o en cok 8 numara oynamayi sevse de, teknik direktor 6 oynayacaksin derse oynayacak. 2 numara oynayacaksin derse oynayacak. 3 numara derse oynayacak. vs. vs.
    Tam anlatamadım galiba. DM 20, MC 20'ye itirazım yok. Ama önce MC bu adam. Çemberli naturali MC yani.

Ayrıca konuyu biraz açar mısınız? Ne gibi değişiklikler olacak? Neden 2 MC'li 4-2-3-1 oynayan takım kalmayacak?
    Last edited by ttarlabasi : 10.Mayıs.2014 at 02:02

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ttarlabasi View Post
    Tam anlatamadım galiba. DM 20, MC 20'ye itirazım yok. Ama önce MC bu adam. Çemberli naturali MC yani.
    O cemberin yerini, istedigin mevkinin ustune tiklayarak, degistirebiliyorsun.

Oradaki cemberin amaci hangi mevkinin secili oldugunu gostermek. Eger DM seciliyse, yardimci antrenor veya gozlemci sana o mevkide hangi rollerin oyuncu icin uygun oldugunu siraliyor. MC seciliyse, bu sefer MC rolleri arasinda oyuncu icin en uygun olanlari siraliyor.

Ayrıca konuyu biraz açar mısınız? Ne gibi değişiklikler olacak? Neden 2 MC'li 4-2-3-1 oynayan takım kalmayacak?
    Tekrar yazmak yerine baska bir konuya yollasam ayip olmaz umarim.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=119553

Saniyorum sorularinin cogunun cevabi o baslik altinda cevaplanmis durumda.

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Genel olarak cen cimri davrandigimizi dusunmuyorum. Hatta ligimizin biraz fazla yuksek oldugunu ve ozellikle transfer edilen yasli oyuncularin bize geldikten sonra dusurulmeye ihtiyaci olduguna hep sahit oluyoruz. Bu oyuncularin dusmesinin nedeni baska ulkelerde abartilmis olmalari degil, oyuncularin dustukleri icin bizim ligimize gelmis olmalari.
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam. Benim aslında merak ettiğim bu alıntılı kısımdı. Oyuncuların burada düştüğüne katılabilirim ama yabancı araştırmacıların şişirip bizde düşürülmesi en azından her oyuncu için katılmam mümkün değil.

Atiba'nın konusundayız, bu tartışma için başka bir konu var mı bilmiyorum ama örneğin Sneijder, büyük ihtimal düşürüldü buraya geldiğinde ama bu adam Inter'de nasıl oynadıysa veya Real Madrid'de oynadığından daha iyi bir performans sergiliyor son zamanlarda. Yani ne değişti de Sneijder bu kadar düştü. Yanılmıyorsam pa'sı 177, ca'sı 155. Bu adam 177 potansiyele ne zaman ulaştı merak ediyorum. Tamam 155 ca Türkiye ligi için çok iyi ama Türkiye'de oynuyor diye Inter'deki istatistiğinin aynısını burada da yansıtıyorsa onlar ne verdiyse verilmelidir benim şahsi görüşüm.

Ayrıca bu ca-pa sisteminde de sizce bir sorun yok mu ? Oyun içerisinde biraz daha değişken olması gerekmez mi ? Aynı şu gençlere verilen "-li" palar gibi. Bir oyuncunun potansiyeli için sınır koymak bana çok saçma geliyor. Kimin ne olacağı belli değil ki. Caner Erkin'den kim ligin en iyi sol beki olacağını tahmin edebilir di ki önünde Kadlec ve Hasan Ali gibi iyi sol bekler varken. Januzaj bu sezon bir patladı adamın potansiyeline 199 vermişler 3-4 gün önce Manu kariyeri açtım da orada gördüm. Bu sezondan önceki potansiyelini merak ediyorum açıkçası 140 mıdır 130 mu kim bilir.

Türkiye'de bana göre iyi seviyeye yükselmesini beklediğim genç oyuncuların potansiyeli 120-130 civarı. İlla hepsi milli takım seviyesine çıkacak değil ya vardır içlerinde hayal kırıklığı ama oyun içerisinde uzun vadeden bahsediyorum. Son dönemde regenlerle uğraşmaktan sıkıldığım için bahsediyorum. Facepackli oyuncuya takıntım vardır biraz facepack olmayan oyuncuyu almam o yüzden Cenk Şahin, Okay Yokuşlu, Taylan Antalyalı gibi isimleri geliştirmeye çalışıyorum regenler yerine ama potansiyelleri böyle iken uzun vadede yapabileceğim bir şey yok. Gerçek hayattaki gibi birden patlama olasılığı oyunda yok. Büyük ihtimal Gökhan Gönül Oftaşspor'da iken de potansiyeli böyleydi veya Arda Turan da Manisa'dayken öyleydi veya yakın zamanda Salih Uçan için de geçerli. Velhasıl kelam Ca gibi Pa'nın da performansa göre değişken olması gerektiğini düşünüyorum. Oyunun ilerleyişine göre gerçekçi olmasa da regenlere oranla daha güzel olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.

Nesil
    2006
    Yer

@ HeracLes,

Adnan'ın potansiyeli eskiden -9 du şuan -10. 199 çıktıysa eğer Messi ayarına gelecek demektir, o kariyere devam et derim

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Benim oyunumda 175 pa'ya sahip. Januzaj'ı şahsen overrated bir oyuncu olarak görüyorum. Eğer o değerlere ulaşıyorsa ManU araştırmacısı gerçekten uzak bir profil yaratmış.
    Steam: briannn07
    PS4: Swoldern

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by HeracLes View Post
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam. Benim aslında merak ettiğim bu alıntılı kısımdı. Oyuncuların burada düştüğüne katılabilirim ama yabancı araştırmacıların şişirip bizde düşürülmesi en azından her oyuncu için katılmam mümkün değil.

Atiba'nın konusundayız, bu tartışma için başka bir konu var mı bilmiyorum ama örneğin Sneijder, büyük ihtimal düşürüldü buraya geldiğinde ama bu adam Inter'de nasıl oynadıysa veya Real Madrid'de oynadığından daha iyi bir performans sergiliyor son zamanlarda. Yani ne değişti de Sneijder bu kadar düştü. Yanılmıyorsam pa'sı 177, ca'sı 155. Bu adam 177 potansiyele ne zaman ulaştı merak ediyorum. Tamam 155 ca Türkiye ligi için çok iyi ama Türkiye'de oynuyor diye Inter'deki istatistiğinin aynısını burada da yansıtıyorsa onlar ne verdiyse verilmelidir benim şahsi görüşüm.

Ayrıca bu ca-pa sisteminde de sizce bir sorun yok mu ? Oyun içerisinde biraz daha değişken olması gerekmez mi ? Aynı şu gençlere verilen "-li" palar gibi. Bir oyuncunun potansiyeli için sınır koymak bana çok saçma geliyor. Kimin ne olacağı belli değil ki. Caner Erkin'den kim ligin en iyi sol beki olacağını tahmin edebilir di ki önünde Kadlec ve Hasan Ali gibi iyi sol bekler varken. Januzaj bu sezon bir patladı adamın potansiyeline 199 vermişler 3-4 gün önce Manu kariyeri açtım da orada gördüm. Bu sezondan önceki potansiyelini merak ediyorum açıkçası 140 mıdır 130 mu kim bilir.

Türkiye'de bana göre iyi seviyeye yükselmesini beklediğim genç oyuncuların potansiyeli 120-130 civarı. İlla hepsi milli takım seviyesine çıkacak değil ya vardır içlerinde hayal kırıklığı ama oyun içerisinde uzun vadeden bahsediyorum. Son dönemde regenlerle uğraşmaktan sıkıldığım için bahsediyorum. Facepackli oyuncuya takıntım vardır biraz facepack olmayan oyuncuyu almam o yüzden Cenk Şahin, Okay Yokuşlu, Taylan Antalyalı gibi isimleri geliştirmeye çalışıyorum regenler yerine ama potansiyelleri böyle iken uzun vadede yapabileceğim bir şey yok. Gerçek hayattaki gibi birden patlama olasılığı oyunda yok. Büyük ihtimal Gökhan Gönül Oftaşspor'da iken de potansiyeli böyleydi veya Arda Turan da Manisa'dayken öyleydi veya yakın zamanda Salih Uçan için de geçerli. Velhasıl kelam Ca gibi Pa'nın da performansa göre değişken olması gerektiğini düşünüyorum. Oyunun ilerleyişine göre gerçekçi olmasa da regenlere oranla daha güzel olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.
    http://forum.turksportal.net/vb/show...&postcount=375

Buradan devam edelim.

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Yaşına rağmen takımın en önemli oyuncusu. Varlığı en çok hissedilen ve eksikliği en çok hissedilecek olan, parasını son kuruşuna kadar hak eden bir oyuncu. Geçen yıl kaldığı yerden devam ediyor. Seneye daha iyi bir profille gelmesi gerek ki öyle de yapılacaktır.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Bu sezon bu profili kesinlikle hakediyor. Özellikle mental değerleri.

Mesaj Yetkileri