Sayfa 25 / 57 İlkİlk ... 15232425262735 ... SonSon
721 ile 750 arası toplam 1701 sonuç

Konu: FM 2010 Türkçe Yolda mı?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Bursaspor View Post
    Dünya'nın ve Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik koşullar doğrultusunda ülke ve bölgelere göre fiyat politikası izlenmesi gerekiyor. Belki de bu şekilde bir politika izlenirse Türkiye'deki firmalarda belki yurtdışındaki talebe katkıda bulunabilirler. Oyun bizde ucuza satılırsa belki yabancılarda bizden oyunu satın almaya kalkabilir.

SI ve Aral firma olarak yanlış bir strateji ortaya koyuyor. Ben fiyatımı koyarım isteyen alır, istemeyen almaz diyor. Aral oyunu Türkiye şartlarına göre fiyatlandırmıyor. SI, Türkiye'ye hiçbir değer vermiyor, orjinal almış insanları görmezden geliyor. Ben FM dönemine geçildiğinden beri oyunu orjinal alıyorum, peki bizim suçumuz nedir? Keriz yerine konmak mı, yoksa yolunacak kaz muamelesi görmek mi?

Her sene sanki ülkedeki refah düzeyi iyiye gidiyormuşcasına kademeli olarak artırılan fiyatlar, doğal olarak insanların hevesini kırmaktadır. Aral, zaten ülkedeki durumdan bir habermişcesine kampanyalara destek olacağına, fiyatım bu isteyen alsın, istemeyen almasın diyor.
    Fiyat politikasi onlara ait. Eger Turkiye'de ucuz fiyata satacaklarsa, Turkiye icin ozel bir oyun cikartmalari gerekli. Aksi takdirde herkez (yani mesela bir Ingiliz, veya bir Fransiz, veya bir Danimarkali) Turkiye icin ozel fiyattan yararlanabilir degil mi?

Turkiye'ye ozel oyunda ne gibi farkliliklar olmasi gerekli? En onemli farklilik tabii kita avrupasi dillerinin ve de Ingilizcenin oyunda olmamasi. Belki sadece Turkce'nin oyun ile beraber gelmesi. Eh tabii bunu yapmak icin de once Turkce dilinin eklenmesi gerekli. Hatta daha da dogrusu, Turkiye'yi baska bir veya iki ulke ile birlestirip Turkce'nin disinda diger dillerin de paketlenip ucuz fiyata satilmasi. Veya belki de ayni oyunun farkli bir isim altinda satilmasi (mesela ABD'de satilan WSM gibi). Ama tabii bunlari yapmak icin once Turkiye'de satis olmasi gerekiyor. Turkiye'de satis potansiyeli oldugunun gorulmesi gerekiyor.

Anladigim kadari ile FM Turkiye'de en cok satilan 2. PC oyunu. Buna ragmen satis rakami oldukca dusuk. Yani herhengi bir sirketin, oyunlarin Turkiye'de yuksek sayida satacagina dair bir imaji yok. Zaten bunun nedeni de bu konu altinda yazilanlari okuyunca tekrar tekrar belli oluyor. Ilk asamada kirilmasi gereken bu imaj. Bunun ilk adimi kisilerin orjinal alacagina dair soz vermesi, bunun karsiliginda da SI'in bu konuda samimi oldugunu gostermesi icin daha once hic cikartilmamis Turkiye quickstart'inin demo ile beraber cikartilmasi. Ikinci adim ise Turkiye'ye satislarin gerceklesmesi, bunun karsiliginda da Turkce dilinin oyuna eklenmesi.

Once bir Turk insani korsan kullanmak yerine oyunu satin alabilecegini kanitlasin, ondan sonra Turkiye ligleri kurallarinin yapilmasinin oncelik sirasinda yukarilara tasinmasi da saglanir. Su anda bizim ligimizdeki hatalarinin duzelmesi, yeniliklerin tam olarak aktarilmasi icin onem sirasinda normal olarak oyunun daha fazla satildigi ulkelerin arkasinda yer aliyoruz.

Korsan konusuna gelince, korsan olayı sadece bizde yaygın değil ki, ayrıca neredeyse bütün korsan içerikler Rusya (Ve diğer eski Yugoslav ve Sovyet Ülkeleri), ABD, Portekiz gibi ülkelerden geliyor. Ancak bu ülkelere karşı herhangi bir yaptırım uygulanmıyor.
    Saydiginiz ulkelerin cogundaki satislar zaten bizim uzerimizde.

Ayrıca oyunu oynayan 200.000 kişi olduğu söyleniyor. SI'yi oyunu oynayanların kaç kişi olduğu ilgilendirmezki, firma bu sonuçta oynansa da, oynanmasa da, kaç satış yapıldığına bakar. İsterse 70.000.000 oynasın yinede SI satışlara bakar, bakacaktır da, bakması gerekir. Ve satış rakamlarının açıklanmamasının nedenleri nedir? Yani kaç satış yapıldığını öğrensek, bunlar bu kadar satmışlar, ne kadar vergi vermişler diyip, sonra bunlar vergi kaçırıyor diyip şikayet mi edeceğiz? Eğer vermeme gerekçeleri yoksa bu zaten insanda şüphe uyandırır ve gider suç duyurusunda bulunuruz. Vergi vermek kutsaldır gibi bir şey demiyorum, eğer korsan suçsa (Ki suçtur.) vergi vermemek daha büyük suçtur.
    Kac kisinin satin aldigi bilgisinin aciklanmamasi SEGA'nin kurali. Bu bilgiyi de aciklama zorunluluklari yok. Aynen dediginiz gibi satislara bakiyor SI. Satislar da ovunulecek seviyede degil.

CM'nin biraz olsun satış yapma maksadıyla Türkiye'ye kampanya yaptığı söyleniyor. Doğrudur, firma belki zor durumdadır. Ancak kabul etmeliyiz ki, Eidos, SI'den daha karakterli bir firma, en azından saçma gerekçeler üretmeden oyuna bazı yenilikler eklemiş ve bir girişimcilik örneği ortaya koyarak, oyun pazarı açısından "ölü" denecek bir pazara yatırım yaptı. Ve herkes bunu takdir etti. Bende takdir ettim ve CM'yi de, Aral'dan satın aldım.
    Siz gerekceleri sacma bulabilirsiniz belki. Mesela ben de burada FM'in kac adet satildiginin ogrenilmek istenmesini gayet sacma buluyorum. Sizin satin alma veya almama kararinizi etkileyecek bir durum degil kac tane satildigi.

Son olarak gelmek istediğim nokta şudur; öyle ya da böyle SI tarafından yapılan bu dayatmalar hiçbir şekilde haklı görülemez. Ve bu yapılan bir dikta rejiminden farksız değildir. Zaten 10.000 kişi (Ya da imza) neden Demo'ya sadece "çabuk başlangıç" eklemek için imza atsın ki?
    Yukarida anlattim. Tabii 10 bin imza toplanmazsa, insanlarin da bilgisi olur neden Turkce'nin eklenmedigi hakkinda. 10 bin imza toplanmamistir, 10 bin satis gerceklesmemistir.

Mesela oyunda Almanca da yok. Almanya'nin durumu da bizden farkli degil. Satis az ve bu nedenle Alman dili de oyunda yok.

Ayrıca işi tekrar yokuşa sormak için bu imzalardan sonra bir de 10.000 satış rakamına ulaşılması bekleniyor. Diyelim ki, 15.000 imza atıldı ve 5.000 - 6.000 bir satış rakamına ulaşıldı. O zaman ne olacak? Ayrıca bunun tam tersi olursa tekrar ne olacak?
    5-6 bin satis olursa varilan mutabakata gore Turkce'nin cikmasini bekleyemeyiz. Ancak belki de SI bu rakamlardan memnun olur ve Turkce eklenme dusuncesine daha da sicak bakmaya baslar. Bunu bilemem. Amac 10 bin imza, 10 bin satis.

Tersi olursa, quickstart cikmaz ama satislardan memnun olan SI Turkce'nin oyuna eklenmesi icin calismalarin yapilmasini ister. Tabii bu benim tahminim.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Siz bu satış rakamını saklamaya devam ederseniz daha çok merak edilir üzerine gidilir.

Sizin gibi araştırmacı bir insanın satış rakamını merak edenleri saçmalamakla suçlaması beni şaşırttı. Zaten bu saçmalığı sızde yapıyorsunuz. Araştırmanızı yaparken bazı rakamlardan yararalanıyorsunuz. GS kaç forma sattı yada Fenerbahçe kaç kombine sattı gibi. Kulüpler bu rakamları açıklamazsa ve merak edip sorduğunuzda "ne kadar saçma bir istek" deseler acaba ne düşünürsünüz.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Kullandiginiz programin kullanicilarinin kullanis sekli bilgilerini (mesela hangi spesifikasyonlara sahip bilgisayarda oynaniyor), oyunu kullanicilarin sahip olduklari bilgisayarlara ve kullanis sekillerine gore gelistirme amacli, toplamaya basladi.
    Benzer bir uygulamayı Microsoft yaptı(Microsoft Windows Genuine Advantage ) ve dava edildi. Aslında benzer de değil amaç aynı sadece şirket isimleri değişik. Bu davanın sonucunu araştıracağım. Olurda microsoftun kaybettiğini falan öğrenirsem SI Games tarafımdan açılacak davaya hazırlıklı olsun!

Umarım ordaki imzalar tek bir fire vermeden satışa dönüşür..
    2000 Fm fena değil. 10bini felan geçtim.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Oylama konusunda sadece imzalar SI'ye bildirilecek değil mi? Yani IP kayıtları, kişi adları, satış bilgileri vs. saklı tutulacak değil mi?

Yoksa daha önce yukarıda belirttiğim gibi imza atan kullanıcı bilgileri paylaşılacaksa bu da kişi haklarına karşı işlenmiş bir suç olur. Ve SI isterse bunu imza atanlara karşı kullanabilir. Sonuçta eğer her oyun takip edilebiliyorsa mutlaka IP numaraları ile de bilgisayarlar takip altına alınıyordur. Buradaki oylama sonucunda IP'ler de gönderilirse, imza atanların oyunu satın alıp-almadıkları takip edilebilir.
    Oğuz Kağan

TROLLING MAKES PERFECT

Oylama konusunda sadece imzalar SI'ye bildirilecek değil mi? Yani IP kayıtları, kişi adları, satış bilgileri vs. saklı tutulacak değil mi?

Yoksa daha önce yukarıda belirttiğim gibi imza atan kullanıcı bilgileri paylaşılacaksa bu da kişi haklarına karşı işlenmiş bir suç olur. Ve SI isterse bunu imza atanlara karşı kullanabilir. Sonuçta eğer her oyun takip edilebiliyorsa mutlaka IP numaraları ile de bilgisayarlar takip altına alınıyordur. Buradaki oylama sonucunda IP'ler de gönderilirse, imza atanların oyunu satın alıp-almadıkları takip edilebilir.
    Bildiğim kadarıyla hakaret, bölücülük, anayasaya uymayan haller veya kanunen suç olan şeyler yazmak/yapmak dışında ipler ve diğer kişisel bilgiler saklı tutulur.

Herhangi bir durumda (yukardakiler yani) yetkilelere verilir yoksa site yönetimi suça dahil olur.

Onun dışında bu bilgiler saklı tutulmalıdır.

Ayrıca değişken ip adresleri vardır ve bildiğim kadarıyla bu adreslerden ip kontrolü yapılamaz.
    Çünkü her modeme resette ip adresiniz tekrardan değiştirilir.

ip paylaşımına ek olarak, herhangi bir site yetkilisi/moderatör bu bilgileri kendi çıkarlarına kullanamaz.
    Kullandığı takdirde İSPAT ETMEK ŞARTIYLA hakkında hukuki işlem başlatılabilir.

Biraz uzun oldu ama anlaşılır oldu

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Quote Originally Posted by Kalyoncu1905 View Post
    Bildiğim kadarıyla hakaret, bölücülük, anayasaya uymayan haller veya kanunen suç olan şeyler yazmak/yapmak dışında ipler ve diğer kişisel bilgiler saklı tutulur.

Herhangi bir durumda (yukardakiler yani) yetkilelere verilir yoksa site yönetimi suça dahil olur.

Onun dışında bu bilgiler saklı tutulmalıdır.

Ayrıca değişken ip adresleri vardır ve bildiğim kadarıyla bu adreslerden ip kontrolü yapılamaz.
    Çünkü her modeme resette ip adresiniz tekrardan değiştirilir.

ip paylaşımına ek olarak, herhangi bir site yetkilisi/moderatör bu bilgileri kendi çıkarlarına kullanamaz.
    Kullandığı takdirde İSPAT ETMEK ŞARTIYLA hakkında hukuki işlem başlatılabilir.

Biraz uzun oldu ama anlaşılır oldu
    Cevabın her ne kadar tatmin edici olsada bu cümleleri adminlerdende duymak isterim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by medievil View Post
    Siz bu satış rakamını saklamaya devam ederseniz daha çok merak edilir üzerine gidilir.

Sizin gibi araştırmacı bir insanın satış rakamını merak edenleri saçmalamakla suçlaması beni şaşırttı. Zaten bu saçmalığı sızde yapıyorsunuz. Araştırmanızı yaparken bazı rakamlardan yararalanıyorsunuz. GS kaç forma sattı yada Fenerbahçe kaç kombine sattı gibi. Kulüpler bu rakamları açıklamazsa ve merak edip sorduğunuzda "ne kadar saçma bir istek" deseler acaba ne düşünürsünüz.
    Kulupler zaten bu rakamlari aciklamiyor. Aciklamak zorunda olan Besiktas disinda ancak medya raporlarina ve dedikodular elimizdeki tek somut bilgiler. Bugun Fenerbahce kulubune telefon edip, Samandira tesislerinde kac adet saha oldugunu sordugunuz zaman bile cevap alamiyorsunuz.

Veriler bana ait olsa, bu verileri sizlerle paylasma konusunda karar bana ait olur. Ancak veriler bana ait degil ve ozellikle verileri paylasmamam rica edildi (bu nedenle de uzerine imza attigim gizlilik anlasmasini bozmamak icin bu bilgiyi veremem). Soyleyebileceklerim, daha once soylediklerimden farkli degil.

Benzer bir uygulamayı Microsoft yaptı(Microsoft Windows Genuine Advantage ) ve dava edildi. Aslında benzer de değil amaç aynı sadece şirket isimleri değişik. Bu davanın sonucunu araştıracağım. Olurda microsoftun kaybettiğini falan öğrenirsem SI Games tarafımdan açılacak davaya hazırlıklı olsun!
    Oyunu yuklerken kabul ettiginiz sartlar arasinda bu bilgilerin toplandigi belirtiliyor zaten. Oyunu yukleyerek zaten bunu kabul etmis oluyorsunuz. Ayrica bildigim kadari ile toplanan bilgi verilerin hangi ulkeden geldigi, IP tutulmuyor.

Detaylar icin asagidaki blog'u okuyabilirsiniz.
    http://community.sigames.com/showthread.php?t=144978

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

IP kontrolü sadece çoklu katılımları engellemek maksatlı, bu bilgiler SI ile paylaşılmamaktadır
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Mustafa Abi, teşekkürler. Ancak oylamaya proxy ya da diğer şekillerle ekstra oylama yapılabilir. Bunun önüne nasıl geçiliyor?

Bir de Ömer Abi, oyun sözleşmesinde bizim kabul ettiğimiz yerde sadece IGA ile ilgili durum mevcut, hangi bilgileri toplayıp toplamadığı yazmıyor. O da IGA'nın kendi sitesinde mevcut orada IP bilgilerinin toplandığı ancak bu bilgilerin ait olduğu kimlik bilgilerinin ya da diğer bilgilerin alınmadığını söylemişler.

Ayrıca SI forumlarında diğer kullanıcılarda rahatsızlıklarını belirtmişler, çözüm olarak offline oynamayı mı öneriyorlar yoksa ben mi yanlış okudum, o konuyu da açıklarsanız sevinirim.

Yani biz dolaylı olarak kabul ediyoruz bu sözleşmeyi, ve bu bize zorla kabul ettiriliyor.
    Oğuz Kağan

TROLLING MAKES PERFECT

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Blogda "All that is recorded is the country information from an IP address." yazıyor. Yani anladığım kadarı ile ip adreslerinin çetelesi tutuluyor. Yani bir nevi spy var oyunda.

Kim bilgisayarında spy ister ki. Zaten verdiğiniz blogda birçok kişi bu durumdan şikayet etmiş. En azından seçme hakkımız olmalı denmiş. Tabiki bu sözleşmedeki kuralları koyan siz değilsiniz ama resmen benim isteğim dışında bilgilendirmeler yapılıyor.

Bence sözleşmenin Türkçe olması gerekirdi. Tamam oyunu Türkçe yapmıyorsun bari sözleşmeyi yap diycem. Kim yapıyorki diyeceksiniz. Ama en azından böyle extrem şeyler Türkçe yapılabilir.

Blogdaki Chris Waddle'nin dediği gibi madem bilgi istiyorsun e-mailime form yolla. Ben orjinal kullanmama rağmen stres oldum korsan kullananların vay haline.

Nesil
    2003

Mustafa Abi, teşekkürler. Ancak oylamaya proxy ya da diğer şekillerle ekstra oylama yapılabilir. Bunun önüne nasıl geçiliyor?

Bir de Ömer Abi, oyun sözleşmesinde bizim kabul ettiğimiz yerde sadece IGA ile ilgili durum mevcut, hangi bilgileri toplayıp toplamadığı yazmıyor. O da IGA'nın kendi sitesinde mevcut orada IP bilgilerinin toplandığı ancak bu bilgilerin ait olduğu kimlik bilgilerinin ya da diğer bilgilerin alınmadığını söylemişler.

Ayrıca SI forumlarında diğer kullanıcılarda rahatsızlıklarını belirtmişler, çözüm olarak offline oynamayı mı öneriyorlar yoksa ben mi yanlış okudum, o konuyu da açıklarsanız sevinirim.

Yani biz dolaylı olarak kabul ediyoruz bu sözleşmeyi, ve bu bize zorla kabul ettiriliyor.
    Oyunu oynayarak sozlesmeyi kabul ediyorsunuz.

Offline oynamayi oneriyorlar. Eger bu bilgilerin hic bir sekilde disariya cikmasini istemiyorsaniz, zaten bilgisayarinizi hic internet'e baglamamaniz gerekli. Zira bu tip bilgileri toplayan tek sirket Sega degil.

Nesil
    2003

Blogda "All that is recorded is the country information from an IP address." yazıyor. Yani anladığım kadarı ile ip adreslerinin çetelesi tutuluyor. Yani bir nevi spy var oyunda.
    Kayit edilen, IP adresin hangi ulkeden oldugu denilmis. Bu sayede Turkiye'de kac kisinin oyunu korsan kullandigini bilebiliyorlar ve stratejilerini buna gore ayarlayabiliyorlar.

Mesela Turkiye'de FM'in kullaniminin, FM 2009'dan once cok daha dusuk seviyede oldugunu saniyorlarmis.

Kim bilgisayarında spy ister ki. Zaten verdiğiniz blogda birçok kişi bu durumdan şikayet etmiş. En azından seçme hakkımız olmalı denmiş. Tabiki bu sözleşmedeki kuralları koyan siz değilsiniz ama resmen benim isteğim dışında bilgilendirmeler yapılıyor.
    Oyunu kurarken zaten bu bilgilerin toplanmasini kabul ediyorsunuz. Aksi takdirde kuramiyorsunuz.

Bence sözleşmenin Türkçe olması gerekirdi. Tamam oyunu Türkçe yapmıyorsun bari sözleşmeyi yap diycem. Kim yapıyorki diyeceksiniz. Ama en azından böyle extrem şeyler Türkçe yapılabilir.
    Oyunda Turkce olursa bu da Turkce yapilir tabii ki.

Blogdaki Chris Waddle'nin dediği gibi madem bilgi istiyorsun e-mailime form yolla. Ben orjinal kullanmama rağmen stres oldum korsan kullananların vay haline.
    Stres olacak bir sey yok. Ozellikle orjinal kullaniyorsaniz.

Internet uzerinden torrent yolu ile program indirenler saniyor mu ki bunu baskalari bilmeden yapiyorlar? Pekala bir oyun sirketinin sadece kimin oyunu indirdigini gormesi icin ozellikle "kirilmis" oyunu kendilerinin yayinlamasi mumkun. Bunun bazi sirketler tarafindan yapildigini da biliyorum. Ancak bildigim kadari ile IP numarasini aldiktan sonra yapabilecekleri tek sey, internet servisini aldiginiz sirketi bu konuda bilgilendirmek. Tabii bu indirilen oyunlarin icine ozellikle hatalar koyabilirler. FM 2008'de ikiye katlanan transfer bedelleri ve FM 2009'da tatile gidememe sorunlarini ornek vermistim zaten daha once.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Abi doğru diyorsun bu tek şirket değil ama bunların yollanıp, yollanmamasını seçmek de bir kullanıcı olarak benim ve diğer kullanıcıların gizlilik hakkı. Ve bu hakların ihlali kullanıcının kişisel haklarına yapılmış bir tecavüzdür. Bu hakların kanunlar dahilinde ihlalidir.

Abi, eğer böyleyse bu çok ciddi bir problem, bunu SI'ye siz yetkili olarak bildiremez misiniz? Ben cidden çok rahatsız oldum, bu gerçeklerden sonra, sonuçta o sözleşmeyi okumak için orta düzeyde olsa İngilizce bilmek gerekiyor. Hadi o sözleşme Türkçe olsa bir nebze olsun duruma anlayış gösteceğim.

Tüketiciyi Koruma Kanuna göre bu yapılan bir suç mudur, değil midir, araştıracağım. O kanuna göre ülkede satılan her ürünün içeriğindeki belge ve sözleşmeler Türkçe olmak zorunda. Ve bu sözleşme resmen insanlara zorla imzalatılıyor. Şimdi SI'nin burada hak yiyip yemediği ortadadır. En azından bunu yetkililere sorarak bizi bilgilendirirseniz sevinirim.

Abi, ben orjinal kullanıyorum ancak yinede rahatsız oluyorum. Bu benim gibi orjinal alanlara haksızlık değil mi? SI bizim hakkımızı yemiş olmuyor mu?
    Oğuz Kağan

TROLLING MAKES PERFECT

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Her ne kadar orada oyun hakkında bilgiler gönderiliyor densede ben bundan nasıl emin olabilirim ki. Sanal ortamda kimseye güvenilmez. Ayrıca Türkiyede satılıp ingilizce yapılan sözleşmeler ne kadar geçerli bilmiyorum. Bu konuda hukukçulara danışmak lazım. Bence tamamiyle etik dışı bir hareket. SI yine kendisine yakışanı yapmış.

Nesil
    2003

Abi doğru diyorsun bu tek şirket değil ama bunların yollanıp, yollanmamasını seçmek de bir kullanıcı olarak benim ve diğer kullanıcıların gizlilik hakkı. Ve bu hakların ihlali kullanıcının kişisel haklarına yapılmış bir tecavüzdür. Bu hakların kanunlar dahilinde ihlalidir.

Abi, eğer böyleyse bu çok ciddi bir problem, bunu SI'ye siz yetkili olarak bildiremez misiniz? Ben cidden çok rahatsız oldum, bu gerçeklerden sonra, sonuçta o sözleşmeyi okumak için orta düzeyde olsa İngilizce bilmek gerekiyor. Hadi o sözleşme Türkçe olsa bir nebze olsun duruma anlayış gösteceğim.

Tüketiciyi Koruma Kanuna göre bu yapılan bir suç mudur, değil midir, araştıracağım. O kanuna göre ülkede satılan her ürünün içeriğindeki belge ve sözleşmeler Türkçe olmak zorunda. Ve bu sözleşme resmen insanlara zorla imzalatılıyor. Şimdi SI'nin burada hak yiyip yemediği ortadadır. En azından bunu yetkililere sorarak bizi bilgilendirirseniz sevinirim.

Abi, ben orjinal kullanıyorum ancak yinede rahatsız oluyorum. Bu benim gibi orjinal alanlara haksızlık değil mi? SI bizim hakkımızı yemiş olmuyor mu?
    Oyunu Turkiye'de SI/Sega satmiyor. Bu konuda saniyorum ki gorusmeniz gereken Aral.

Hakkinizin yenmis oldugunu da sahsen dusunmuyorum. Bir kontrata imza attiktan sonra "ben okumamistim onu" diyorsaniz bunda hata nasil SI'in olur?

Nesil
    2003

Her ne kadar orada oyun hakkında bilgiler gönderiliyor densede ben bundan nasıl emin olabilirim ki. Sanal ortamda kimseye güvenilmez. Ayrıca Türkiyede satılıp ingilizce yapılan sözleşmeler ne kadar geçerli bilmiyorum. Bu konuda hukukçulara danışmak lazım. Bence tamamiyle etik dışı bir hareket. SI yine kendisine yakışanı yapmış.
    Imza attiginizi okumamak aliskanliginiz mi? Bu da size yakisan mi?

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Bu gibi sözleşmeler genelde standart oluyor. Ancak bu durum extrem bir durum. Önceki mesajımda da yazdım. Bu gibi durumlardan insanlar haberdar edilmeli. Ancak ingilizce olarak değil. Ben ingilizce bilsem burda Türkçe fm diye bas bas bağırırmıyım. Birazda kullanıcılar açısından düşünün. Bana gönderdiğiniz blogda olan cevaplarıda okuyun. Oradada bu konu eleştirilmiş. Yöneticiler tarafından verilen cevaplarda sizin üslubunuzla yazılmış tek bir cevap varmı?

Okumadan imzalamışsın ben ne yapayım demek mi çözüm üretmek.

Şahsen benim ingilizcemin yeterli olmadığını bilmeniz gerek. Burda Türkçe fm diye araştırmadığımız konu, vermediğimiz örnek kalmadı.

Ben sizden bu üslüp yerine "sizin ingilizceniz yetmediği için si forumlarında bu şikayetlerinizi gümdeme getireceğim" tarzında bir cevap vermenizi beklerdim.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Ömer Abi, ben öyle bir şey demiyorum sadece, benim bir kullanıcı olarak onaylamam gereken sözleşmenin kendi dilimde olması benim en doğal haklarımdan biridir. Ve bu Tükiye'deki kanunlar ile sabittir.

Ayrıca sözleşmeyi okudum, o zamanda okudum ancak onaylamaktan başka bir seçenek bırakılmıyorki, yani sakat kalmak ile ölmek arasında seçenek sunulurmuşcasına davranılıyor. Ve hala buna ve diğer şeylere rağmen böyle bir firmayı savunabilmeye çalışmanızı doğru bulmuyorum. Sonuçta Türkiye'deki orjinal oyun kullanan oyuncuların haklarını savunabilecek tek yetkili mercii sizsiniz. Ve bizlerinde sizlere bunu sormamız ve sorularımız cevaplarını istememiz normaldir.

Şimdi tekrar Aral'a yönlendireceksiniz belki ama Aral sizinde dediğiniz gibi sadece dağıtıcı firma ancak siz bu oyunda yer alan Türkiye Liglerine ait olan veritabanının yapımcılarısınız, şimdi sorarım Aral bizi nereye kadar savunabilir? Sonuçta adamlarla alışverişimiz bitmiş, en ufak bir soru sorduğumuzda bile cevap alamıyoruz. Bu şirket bize cevap verebilir mi? Haklarımızı savunabilir mi? (Haklarını mahkeme ve dava yoluyla savun diyecekler çıkacaktır. Katılıyorum ve bu konuda ne gerekiyorsa yapacağım.)
    Oğuz Kağan

TROLLING MAKES PERFECT

Nesil
    2003

Bu gibi sözleşmeler genelde standart oluyor. Ancak bu durum extrem bir durum. Önceki mesajımda da yazdım. Bu gibi durumlardan insanlar haberdar edilmeli. Ancak ingilizce olarak değil. Ben ingilizce bilsem burda Türkçe fm diye bas bas bağırırmıyım. Birazda kullanıcılar açısından düşünün. Bana gönderdiğiniz blogda olan cevaplarıda okuyun. Oradada bu konu eleştirilmiş. Yöneticiler tarafından verilen cevaplarda sizin üslubunuzla yazılmış tek bir cevap varmı?

Okumadan imzalamışsın ben ne yapayım demek mi çözüm üretmek.

Şahsen benim ingilizcemin yeterli olmadığını bilmeniz gerek. Burda Türkçe fm diye araştırmadığımız konu, vermediğimiz örnek kalmadı.

Ben sizden bu üslüp yerine "sizin ingilizceniz yetmediği için si forumlarında bu şikayetlerinizi gümdeme getireceğim" tarzında bir cevap vermenizi beklerdim.
    1. Degismeyecek bir sey icin zaman harcamak adetim degildir. Zaten Turkce FM konusunda sorulan sorular yeterince zamanimi aliyor ve bunu gonullu bir sekilde yapiyorum.

2. Google kullaniyormusunuz? Google'in sizin hakkinizda ne bilgiler topladigindan haberdarmisiniz? Ya peki Yahoo?

3. Bu konu oyun ilk ciktiginda ozellikle bu sitede dile getirilmis ve yapilan aciklama Turkce'ye cevirilerek bilgi verilmisti.

4. Benzer bilgileri EA Sports, Konami gibi sirketler de topluyor.

5. Bir cok sirketin bu bilgileri topladigini bilmemenize ragmen, SI bu konuda verileri neden topladiklari ve nasil kullandiklari hakkinda bilgilendiriyor ve "ayip" yapmis olan SI oluyor. Bu konuda mecbur olmamasina ragmen bilgilendirme yapan yanlis yapmis oluyor, hic haberdar olmadiklariniz ne olacak peki?

Yani kisacasi..

Simdi mi akliniz basiniza geldi?

Hakkinizda veri toplanmasini istemiyorsaniz, cekin fisi veya kapatin kablosuz internet'i. Bu kadar basit bir durum.

Nesil
    2003

Ömer Abi, ben öyle bir şey demiyorum sadece, benim bir kullanıcı olarak onaylamam gereken sözleşmenin kendi dilimde olması benim en doğal haklarımdan biridir. Ve bu Tükiye'deki kanunlar ile sabittir.

Ayrıca sözleşmeyi okudum, o zamanda okudum ancak onaylamaktan başka bir seçenek bırakılmıyorki, yani sakat kalmak ile ölmek arasında seçenek sunulurmuşcasına davranılıyor. Ve hala buna ve diğer şeylere rağmen böyle bir firmayı savunabilmeye çalışmanızı doğru bulmuyorum. Sonuçta Türkiye'deki orjinal oyun kullanan oyuncuların haklarını savunabilecek tek yetkili mercii sizsiniz. Ve bizlerinde sizlere bunu sormamız ve sorularımız cevaplarını istememiz normaldir.

Şimdi tekrar Aral'a yönlendireceksiniz belki ama Aral sizinde dediğiniz gibi sadece dağıtıcı firma ancak siz bu oyunda yer alan Türkiye Liglerine ait olan veritabanının yapımcılarısınız, şimdi sorarım Aral bizi nereye kadar savunabilir? Sonuçta adamlarla alışverişimiz bitmiş, en ufak bir soru sorduğumuzda bile cevap alamıyoruz. Bu şirket bize cevap verebilir mi? Haklarımızı savunabilir mi? (Haklarını mahkeme ve dava yoluyla savun diyecekler çıkacaktır. Katılıyorum ve bu konuda ne gerekiyorsa yapacağım.)
    Dagitici firma olsa da, oyunu satin alirken bir kagit imzalatabilirler pekala.

Bir defa D&R'dan bir sey satin aldigimda boyle bir imza attigimi animsiyor gibiyim.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

1-Doğru şimdimi aklıma geldi. Haklısınız.

2-En iyisi internetimi kapatayım ben. Desteğiniz ve ilginiz için sonsuz teşekkürler..

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by plkn View Post
    olay nerelerden nerelere geldi ve sanırım çok daha değişik yerlere gidecek çok kez söylendi forumda belki ama bir de ben tekrarlıyayım korsan indirmek isteyen korsan indirir orjinal almak isteyen oyunu orjinal alır. Birazdan yazacaklarım kendi şahsi görüşümdür.
    Bu oyunu domark zamanı cm93 ten beri oynuyorum. Başında toplam zaman bakımından ömrümden aylar geçirmişimdir belki de. Kampanya çıkmadan önce de hem kendim için hem abim için oyunu sipariş ettim. Enayi diyorsanız umrumda değil kendi içim rahat. Sizden tek bir ricam olacak orjinalcisinizdir korsancısınızdır o size kalmış. Ama emek verip oyunu senelerdir türkçeleştiren yetmezmiş gibi SI ile bağlantıya geçip oyunun Türkçe çıkma olasılığını bize sunan adamlara haksızlık etmeyin.
    Bu kampanyayı başlatanları neredeyse SI'nın tuttuğunu, kendilerinin amaçlarının SI'yı milyarder yapmak olduğunu, hatta bizim kişisel bilgilerimizi başta SI olmak üzere bilimun gizli servisler ile paylaşacak ajanlar olduğunu söyleyeceksiniz.
    Ayrıca çok garip doğamız var elimizin altında binlerce liralık bilgisayarımız vardır ama FM'ye 90 tl hadi -onu geçtim- argümanı yapılan daha ucuz oyunlara daha az para vermeye imtina ederiz.
    Son olarak kampanyayı desteklemeyenleredir son sözüm. Birilerinin dediği gibi
    "Fatiha istemez mezarımdan taş çalmayın yeter." Desteklemiyorsanız köstek de olmayın.
    Teşekkür ederim yazdıklarınız için.

@sardokar
    FM mı hatalar ile dolu, CM mı hatalar ile dolu, iyi karar verin bence.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    Samsun

Her oyunda hatalar oluyor ve bu hatalar yeni yamalar ile gideriliyor, ama oyunu korsan oynuyorsanız kırdıktan sonra hatalar oluyor ve oyuncu bunu sanki oyun hatalıymış gibi algılıyor.
    Aynı problem çeşitli yerlerden elde edilen türkçe yamalarda da olabiliyor.

Bunların hepsi zaman zaman başımıza gelen olaylar.

Quote Originally Posted by cashua View Post
    Her oyunda hatalar oluyor ve bu hatalar yeni yamalar ile gideriliyor, ama oyunu korsan oynuyorsanız kırdıktan sonra hatalar oluyor ve oyuncu bunu sanki oyun hatalıymış gibi algılıyor.
    Aynı problem çeşitli yerlerden elde edilen türkçe yamalarda da olabiliyor.

Bunların hepsi zaman zaman başımıza gelen olaylar.
    cracs dump hatası senelerdir var.

komik tranfer hataları senelerdir var.

corner bug senelerdir var.Hatta defans adamları bu hata sayesinde altın ayakkabı alıp tevezi filan geçiyor o kadar berbat durumda yani.

Tüm bunlarıda geçtim oyunu sürekli senelerce aynı vaziyette tutup sürekli önceki versiyonda olan hataları giderip biraz makyaj ile kullanıcıya yeni oyun gibi sunmalarıda gına getirdi.

Oyun cm ikende aynı ses efektlerine sahipti fm ikende!
    Senelerce adamlar bir gooal sesi yada bir gooaaal efekti koymayı akıl edemediler.

Nasıl olsa satılıyor ne uğraşıcam salla zihniyeti ile buralara kadar geldiler ama cm nin yenilikçi fikirleri adamların gözünü korkuttu ve aynı fikirleri kendi oyunlarına da uygulamaya başladılar.

Peki adama sormazlarmı bunca sene aklınız neredeydi diye?
    İnsan bir ses efekti koymayı senelerce akıl etmezken niye antreman sisteminde maç motorunda değişiklikler?
    Rakip sağlam fikirlerle gelince pabucun pahalıya çıkacağını görünce bunu yapmak zorunda kaldılar.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Komik transfer hatası FM de ne kadar var bunu bana açıklarmısın... Yada şöyle soriyim hiç PES oynadın mı baktın mı transferlere?
    Football is simple,but Football Manager is not

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Tabiki herkes kendi açısından bakıyor olaya. Kendi açımdam düşündüğümde ben bu oyunu 90tl ye alıp 1 sene kullanacağım.

Onun yerine; http://dilokulu.gazi.edu.tr/fiyatlandirma.aspx

Bu kursa gitsem buda 90tl. 8 ay süren ingilizce dil eğitimi. Benim için Türkçe çıksın diye beklemek yerine ingilizce öğrenmek daha mantıklı geliyor. Fiyatlarıda aynı.

Olurda oyun Tükçe çıkar bulur buluşturur 90 tl verir alırım yada yurt dışından temin ederim. Yada hiç oynamam aynı paraya görsel açıdan çok daha iyi oyunlar alırım. Hatta belki iki oyun alırım aynı fiyata
    Hoş bir espiri olmuş. Ama herkes sizin gibi kendi açısından bakmıyor. Burada atılan imzalar bütün Türk FM oyuncularını ilgilendiriyor... Sizin ingilizce öğrenme ya da öğrenmeme durumunuzu merak eden de olmaz herhalde...
    [CENTER][B][SIZE=2][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][/B] [/CENTER]

Nesil
    2006
    Yer
    Samsun

Quote Originally Posted by igneli View Post
    Wings kartının yıllık ücreti diğer kartlar gibi 30 değil 50 liradır. Bunun sebebi hava alanlarında yeme içme gibi yaptığınız harcamaların ücretlerini ödememeniz. Ama bu durumda bile verdiği 50 lirayı geri alan insanlar olduğunu biliyorum.

Bahsettiğin konu yasal değil. Bunu tekrar vurguluyorum (ama yasalsızlıkta değil).

Eğer sen bana üsturuplu cevap verseydin ona göre karşılık alırdın. Bana nasıl yaklaşılırsa bende öyle yaklaşırım. Diğer hiç mesajımda saygı çerçevesi dışına çıkmadığımı görmüş olmanız lazım.

Konuştuğum kişinin kim olduğu önemli değil. Vasfı sıfatı bilgisi hiç önemli değil. Karşısında ki kişiye saygısı olsun yeter. Ben saygı görmediğim yerde saygıda göstermem. Önce kendimize batıracağız çuvaldızı sonra başkasına.

Uzun süredir üyesi olduğum fakat forumlarında pasif olarak takıldığım bir site burası. Sadece bu foruma mesaj yazdım ama burada da cevap hakkı doğmadan cevap vermedim. Ve görüyorum ki (söz meclisten dışarı -genel olarak konuşuyorum-) konu hakkında yeterli bilgisi olmayanlarda bişeyler yazmaya kendini göstermeye çalışıyor. Doğru bilgi verildiği halde bile üste çıkılmaya çalışıyor. Neyin peşinde olduklarını ve sebebini anlayabilmiş değilim.

Neyse konu iyice kendini aşmaya başladı. Kalbini kırdığım kimse varsa özürdilerim. Konuyu dallandırıp budaklandırdığım içinde forum yöneticilerinden özürdilerim.

Huzurlarınızdan saygı ile ayrılıyorum...
    Ben mesajımda seninle ilgili bir üslup kullanmadım, sadece kızdığım konu bankalar ve uygulamalar şahsınızla ilgili bir söz yazdıklarımda bulamayacaksınız.
    Eğer ben de istemeden kırdımsa ya da yanlış anlaşılabilecek birşeyler yazdımsa özür dilerim.

Nesil
    2006
    Yer
    ıstanbul

ha gayret...10 bini bulucaz

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

bayramın denk gelmesi, okulların açılması vs. ayrıca tanıtımda hemen oturmadı... yavaş yavaşta olsa yükselecektir
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

bana şöyle geliyor ki 10bin sayısına ulaşıldığı anda imzalar daha atılmayacaktır. insanlar nasılsa 10bin oldu diyip söz vermeyebilir. bununla birlikte 10bin sayısı aşılır 15bine yaklaşılırsa söz verenler nasılsa 15bin kişi var bunlardan en az 10 bini alır diye düşünüp orjinal almaktan vazgeçebilir. eğer bunu 10bin kişi yaparsa -ki ben böyle bir şey olacak diye tahmin ediyorum- tüm planlar suya düşebilir.

Sayfa 25 / 57 İlkİlk ... 15232425262735 ... SonSon

Mesaj Yetkileri