Sayfa 56 / 57 İlkİlk ... 64654555657 SonSon
1,651 ile 1,680 arası toplam 1701 sonuç

Konu: FM 2010 Türkçe Yolda mı?

Nesil
    2006
    Yer
    Bandırma-10.5

olmayacak duaya amin demeyelim
    Kula bela gelmez Hak yazmadıkça,
    Hak bela yazmaz kul azmadıkça.

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by Crazycat View Post
    2010'da yama gelmeyeceği belli oldu da 2011 için bir çalışma var mı SI ile ya da Turksportal 2011'de Türkçe yama yapacak mı?Bu arada 10000 kişiye daha nasıl ulaşılmadı ilginç.Resmi bi veri var mı SI'nin sitesinde bu 10000 satış ile ilgili?
    Turksportal'ın bir çalışması olacak mı Fm 2011'de Türkçe yama ile ilgili?

3. Default

Quote Originally Posted by Aydoğan View Post

Ne kadar komik ki, zamanında çevirisine uğraştığım oyun için tartışmalar dönüyor.

Benim FM oynayan bir sürü arkadaşım var. FM oynayan en az 30 kişiyi bizzat tanıyorum, beraber FM oynadık.

Bugün God of War trailer'ını izledik. Adamlar o oyunu 99 TL'ye satıyorlar. Biz halen FM için fiyat konuşuyoruz.

Yapılacak iş basit. Alacaksın ofisine 2 çevirmen, ver ayda 2000 TL, iki ay çalıştır, iş bitsin. Bunun adam akıllı reklamını yap. O zaman FM şu anda Türkiye'deki boyutunun çok da üzerinde farklı bir boyuta bürünür. Herkes FM alır. Çünkü biz Türkler teknik direktörlüğe çok meraklıyız. En çok satan oyun olmazsa ben hiçbir şey bilmiyorum demektir.

Mevcut tecrübe üzerinden senaryo yazarak iş yapılmaz. Kar için, büyümek için, risk gerekir. Eğer bu olmasaydı inanın şu anda dünya devi olan firmaların hiçbiri olmazdı. Hep babadan oğula sistemli şirketler olurdu. Oyun şu kadar satsın, sonra Türkçe demek de Türkiye'yi devre dışı bırakmaktır. SI oyuna Türkçe dilini ekleyip fiyatı biraz indirdiğinde sürümden bile ne kadar kazanacağını bilmiyor.
    +1 ayrıca SI'nin yaptığı şuna benziyor bir lokanta açtınız millet diyor ki patates kızartmasına daha fazla tuz atın,mekan sahibi de diyor ki siz önce tuzsuz alın tuzsuz yiyen 100 kişi olursa tuz alcaz,ee nolur o zaman bu adama kimse almaz tabii,burda ki çeviri maliyetide oyunun toplam maliyetinde patates kızartmasının tuza oranı gibi yani.Örnek biraz saçma olmuş olabilir ama.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

İşte SI'e bu yemek işi biraz tuzlu geldiğinden yanaşmıyor

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

SI haklı ya da haksız Türkçe'yi çıkartmıyor. Bence Türkçe çıkartmak için yapmamız gerekenleri tartışalım. SI'yi eleştirmenin buna bir faydası olmayacağı açık.

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by ozidnz View Post
    SI haklı ya da haksız Türkçe'yi çıkartmıyor. Bence Türkçe çıkartmak için yapmamız gerekenleri tartışalım. SI'yi eleştirmenin buna bir faydası olmayacağı açık.
    SI'yı eleştirsek de bizi dinlemeyecekleri de belli, 2011'de yeni bir çalışma olmayacak mı acaba?Tartışmalarla konu geçti.Benim soru da arada kaynadı sanırım.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by ozidnz View Post
    SI'ın Türkçe'yi çıkarması için başındaki kişilerin değişmesi gerek. Daha açık zihniyetli kişilerin pozisyonlara gelmesi gerek. Bu birinci çözüm.

İkinci çözüm ise, parasız çalışacak cengaverler bulmak. Bu cengaverler FM'yi Türkçe'ye çevirir. Eskiden bizim yaptığımız gibi, Türkçe FM'yi yayınlarız. Ama bu oyunun daha çok Türk tarafından oynanmasını büyük oranda engeller. Çünkü oyunun satışını daha çok etkileyecek şey, oyunun orjinaline Türkçe dil seçeneğinin eklenmesidir.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    Aydın #09, Ankara #06

Dün akşamki maçtan bu görüntüler.. Forma reklamına dikkat.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Adamlar işi abartmışmı ne :/

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ulasfb View Post
    +1 ayrıca SI'nin yaptığı şuna benziyor bir lokanta açtınız millet diyor ki patates kızartmasına daha fazla tuz atın,mekan sahibi de diyor ki siz önce tuzsuz alın tuzsuz yiyen 100 kişi olursa tuz alcaz,ee nolur o zaman bu adama kimse almaz tabii,burda ki çeviri maliyetide oyunun toplam maliyetinde patates kızartmasının tuza oranı gibi yani.Örnek biraz saçma olmuş olabilir ama.
    Tam degil.

Yillardir patates'i bedavaya yiyor insanlar (korsan kullanim). Ustune de tuz/ketcap isteyince (Turkce yama), once su surekli bedavaya yedigin patatesin parasini ver diyor restoran sahibi (10 bin adet satis istegi).
    Last edited by perpetua : 23.Mart.2010 at 13:55

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Aydoğan View Post
    SI'ın Türkçe'yi çıkarması için başındaki kişilerin değişmesi gerek. Daha açık zihniyetli kişilerin pozisyonlara gelmesi gerek. Bu birinci çözüm.

İkinci çözüm ise, parasız çalışacak cengaverler bulmak. Bu cengaverler FM'yi Türkçe'ye çevirir. Eskiden bizim yaptığımız gibi, Türkçe FM'yi yayınlarız. Ama bu oyunun daha çok Türk tarafından oynanmasını büyük oranda engeller. Çünkü oyunun satışını daha çok etkileyecek şey, oyunun orjinaline Türkçe dil seçeneğinin eklenmesidir.
    Yama SI/Sega tarafindan cikartilirsa da parasiz calisacak cengaverler gerekli cunku Turkce cikarsa bunun karsiliginin verilecegi konusunda en ufak bir olumlu sinyal yok. Simdiye kadar yasananlar bunu gosteriyor.

Bunu kimsenin kabullenmemesini ben Turkce'nin eklenmesinin cok istenmesine bagliyorum. Konu hakkinda objektif dusunulmesinin onune geciyor bu gercek.

Ama maalesef inatlasma ile bir yere varilmayacak.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Ömer abi cidden bu kadar mesaj yazıdıgına göre aylardır SI yerden göğe kadar haklı yani ? Hiçbir şekilde oyun yapımcılarını eleştiren bir mesajını görmedim o yüzden.

Nesil
    2007
    Yer
    Uzaklar

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Tam degil.

Yillardir patates'i bedavaya yiyor insanlar (korsan kullanim). Ustune de tuz/ketcap isteyince (Turkce yama), once su surekli bedavaya yedigin patatesin parasini ver diyor restoran sahibi (10 bin adet satis istegi).
    Ee Peki Patatesin Parasını Veren Müşteriler?
    Siz Sanki Herkes Korsan Kullanıyormuş Gibi Konuşmuşsunuz...
    O Zaman Bende Bu Restoran Sahibine Derim Ki;
    Parası Olmayana Patates Verme Kardeşim.Beni Ne İlgilendirir?
    Ben Paramı Veriyorum Tuz Ve Ketçap İstiyorum.Ona Göre Bir Sistem Oluştur O Zaman(Steam'den Oyunun Türkçe Olarak Ucuz Satılması Konusuna Geliyoruz Yine)...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by vuque View Post
    Ee Peki Patatesin Parasını Veren Müşteriler?
    Siz Sanki Herkes Korsan Kullanıyormuş Gibi Konuşmuşsunuz...
    O Zaman Bende Bu Restoran Sahibine Derim Ki;
    Parası Olmayana Patates Verme Kardeşim.Beni Ne İlgilendirir?
    Ben Paramı Veriyorum Tuz Ve Ketçap İstiyorum.Ona Göre Bir Sistem Oluştur O Zaman(Steam'den Oyunun Türkçe Olarak Ucuz Satılması Konusuna Geliyoruz Yine)...
    Patatesin parasini veren musteriler de, vermeyenler yuzunden gumburtuye gidiyor. Iste bu nedenle korsan kullananlara karsi bu kadar sert oldum. Oyunu satin alan ve Turkce isteyen herkes bence ayni sertligi gostermeli.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Ahmet Goktas View Post
    Ömer abi cidden bu kadar mesaj yazıdıgına göre aylardır SI yerden göğe kadar haklı yani ? Hiçbir şekilde oyun yapımcılarını eleştiren bir mesajını görmedim o yüzden.
    Bu konuda elestirmem cunku adamlara bir ornek bile veremiyorum onlarin bu isten zarar etmeden cikacaklarini gosterecek. 10 bin kisi bile cikmadi satin almaya soz veren. Reklamsa, en azindan yuzbinlerce kisi bu Turkce kampanyasindan haberdar edildi. Radyolarda, televizyonlarda konusuldu. Bloglarda, oyun sitelerinde, dergilerde cikti bu bilgi.

Bu kadar sey yazilmasina ragmen, bir ornek dahi cikamiyorsa, olumlu bir sinyal bile alinamiyorsa onlari neden suclayayim ki?

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

God of War efsanesi 5 günde 11.700 adet sattı. Hedef 30.000 satış rakamına ulaşmak!

Kaos için geri dönen efsanevi serinin final oyunu God of War 3, PlayStation®3 sahipleriyle buluştuğu 17 Mart tarihinden bu yana geçen sadece 5 günde olağanüstü bir satış grafiği gösterdi.

11.700 adet satış rakamı ile rekor kırdı ve bugün itibariyle stoklarda tükenerek bu güne kadar Türkiye'de en kısa sürede en çok satılan oyun oldu. Sony'nin hedefi God of War 3 ile 30.000 adet satış yapmak.

Galiba 3 günlük indirim biraz! işe yaramış. Örnek al SI ÖRNEK AL!!

Bu arada ilgilenenler için İstanbul Saturnde bir indirim var oyun "60TL"! ye satılıyor bilginize..

Nesil
    2006
    Yer
    Aydın #09, Ankara #06

Adamlar abartmadı aslında. O kadar reklamını yaptılar herkeste merak uyandırdılar. SI hala daha devam etsin. Önce 10.000 rakamını tutturun sonra Türkçe diye.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by medievil View Post
    God of War efsanesi 5 günde 11.700 adet sattı. Hedef 30.000 satış rakamına ulaşmak!

Kaos için geri dönen efsanevi serinin final oyunu God of War 3, PlayStation®3 sahipleriyle buluştuğu 17 Mart tarihinden bu yana geçen sadece 5 günde olağanüstü bir satış grafiği gösterdi.

11.700 adet satış rakamı ile rekor kırdı ve bugün itibariyle stoklarda tükenerek bu güne kadar Türkiye'de en kısa sürede en çok satılan oyun oldu. Sony'nin hedefi God of War 3 ile 30.000 adet satış yapmak.

Galiba 3 günlük indirim biraz! işe yaramış. Örnek al SI ÖRNEK AL!!

Bu arada ilgilenenler için İstanbul Saturnde bir indirim var oyun "60TL"! ye satılıyor bilginize..
    Saturn'de indirim varmis daha dogru olur. Yanilmiyorsam bir gunluk indirimdi.

Benzer munferit indirimi acaba neden baska oyunlar icin de yapmadilar? Veya neden sadece bir gunluk yaptilar. Belki de genelde satislarin az oldugu Pazartesi gunu insanlari dukkana cekmek icin ozellikle dusuk fiyat yapmislardir. Tabii bunun Sony ile alakasi yok. Simdi herkes dusunecek, XYZ'ye gitmek yerine Saturn'e gideyim, belki bir indirim vardir. Reklam iste. Ama oyunun degil, dukkanin reklami. Zavvi de yapmisti ve FM'i mailyetinen dusuk fiyata satmisti hatirlarsin.

Tabii bunu kulp takma olarak degerlendireceksin ama bunun Sony ile alakasi yok. Tipki Zavvi'nin fiyatinin Sega ile alakasi olmadigi gibi.

Darisi PC kullananlarin basina. Ne de olsa PS3 kullananlar baska, PC kullananlar baska.

Bunu da kulp takmak olarak degerlendireceksin ama bana fark etmez. Gercek ne de olsa.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Madem gerçeklerden konuşuyoruz şunuda belirtelim. Oyun saturnde 1-2 günlük indirime girmiş doğrudur. Ancak daha önce veridğim 99tl fiyatı heryer için geçerlidir(teknosa dışında). Yeni oyunların 180TL ye satıldığı düşünülürse baya baya indirim yapılmıştır. Buda satışlara yansımıştır. Tabi satışların 5 günde 11bini geçmesi sadece fiyatada bağlanamaz. Yapılan reklam promosyonlarında etkisi var. O yüzden şöyle yazdım "Örnek al SI" Madem bu ülkede 10bin oyun satmak istiyorlar ancak böyle satarlar.

Bu arada kaldı 4 örnek

Nesil
    2003

Madem gerçeklerden konuşuyoruz şunuda belirtelim. Oyun saturnde 1-2 günlük indirime girmiş doğrudur. Ancak daha önce veridğim 99tl fiyatı heryer için geçerlidir(teknosa dışında). Yeni oyunların 180TL ye satıldığı düşünülürse baya baya indirim yapılmıştır. Buda satışlara yansımıştır. Tabi satışların 5 günde 11bini geçmesi sadece fiyatada bağlanamaz. Yapılan reklam promosyonlarında etkisi var. O yüzden şöyle yazdım "Örnek al SI" Madem bu ülkede 10bin oyun satmak istiyorlar ancak böyle satarlar.

Bu arada kaldı 4 örnek
    Boyle satabilen satar. Satamayan da satamaz.

Bu oyun indirimsiz bir gunde 550 bin tane satiyor sadece ABD'de.

FM toplamda bir yilda bu kadar satmiyordur.

FM de ABD'de bir gunde 550 bin satabilse, hem gelisim daha hizli oldu, hem de yenilik daha fazla.

Ama fark etmediginiz, FM'in esasinda cok ufak bir kitle tarafindan oynanan bir oyun oldugu.

God of War yapti, siz de yapin demek. Neden Elano'yu Bucaspor transfer etmedi, bak Galatasaray yapabiliyor demek gibi.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Ben Türkiye için konuşuyorum. Bu gibi oyunların yanında FM nin adı bile geçemez. Türkiyeyi baz alırsak adamlarınki başarımıdır başarıdır. Bu fiyatla değilde 180-200 arası çıksa, bu reklamlar yapılmasa kaç satardı sizce? Bence 1000i geçmezdi. Benim tarzım olmamasına rağmen ben bile alıcam oyunu. Bakın reklamlar insanı nasıl etkiliyor

Her ne kadar bana hiiç inandırıcı gelmesede sizden alıntı yaparsak Türkiyede 200bin kişi bu oyunu oynuyormuş. Pekde az bir rakam değil. İndir fiyatı, yatırımını reklamını yap 5 günde sat 11bin tane. Hadi 5 günde satmaz belki ama 5 ayda satar.

Şunada dikkat çekmek istiyorum. Saturn indirim yaptı sizce neden yaptı indirimi? Neden başka oyuna yapmadı indirim? Sony'nin bu kadar çok reklam yapmasının etkisi olabilirmi?

Garanti reklamından örnek verirsek:

Sony bir oyunun reklamını yapar. Oyun çok tutar. X firması bu oyundan yararlanıp kendi reklamını yapar. Kendi reklamını yapmak içinde fiyatı 60a kadar düşürür. Bu gören tüketici orjinal oyunu alır. Sonuçta Sony kazanır. X firması kendi reklamınıda yapar o da kazanır. 180 liraya satılan oyunu 60a alan tüketicide kazanır.

Peki Sony hiç reklam yapmasaydı ne olurdu? Hiçbirşey olmazdı. Yada fiyatı yüksek tutsa...

Nesil
    2003

Ben Türkiye için konuşuyorum. Bu gibi oyunların yanında FM nin adı bile geçemez. Türkiyeyi baz alırsak adamlarınki başarımıdır başarıdır. Bu fiyatla değilde 180-200 arası çıksa, bu reklamlar yapılmasa kaç satardı sizce? Bence 1000i geçmezdi. Benim tarzım olmamasına rağmen ben bile alıcam oyunu. Bakın reklamlar insanı nasıl etkiliyor

Her ne kadar bana hiiç inandırıcı gelmesede sizden alıntı yaparsak Türkiyede 200bin kişi bu oyunu oynuyormuş. Pekde az bir rakam değil. İndir fiyatı, yatırımını reklamını yap 5 günde sat 11bin tane. Hadi 5 günde satmaz belki ama 5 ayda satar.

Şunada dikkat çekmek istiyorum. Saturn indirim yaptı sizce neden yaptı indirimi? Neden başka oyuna yapmadı indirim? Sony'nin bu kadar çok reklam yapmasının etkisi olabilirmi?
    Saturn'un indiriminde pek tabii Sony'nin reklaminin onemi vardir.

Ama tabii God of War oyle her yil cikartilan bir oyun degil. Satmasi icin de reklema ihtiyaci var.

Madem 200 bin kisi var FM'i oynayan, bu oyunu oynayan kitlenin onemli bir kismi zaten FM'in Ekim veya Kasim ayinda cikacagini biliyor olsa gerek. Fifa icin de boyle, FM icin de, PES icin de. Bilmiyorlarsa nasil bu oyunu internet'den indirip oynuyorlar ki?

Kim indirsin fiyati? Perakendeci mi? Distributor mu? Sega mi?

Perakendeci normalin 2 kati kar marji aliyorsa bunun suclusu da mi Sega/SI?

Distributor surumden kazanmak yerine, satilacak kadar alip yuksek fiyata satmaya basliyorsa bunun suclusu da mi Sega/SI?

Sega/SI'in fiyatini dusurtecek kim peki?

Distributor'un ta kendisi degil mi? Bunu nasil yaparak basaracak peki? Daha cok oyun alarak. Bunu neden yapmiyor peki distributor?

Ama varsa yoksa suclu SI/Sega.

Urettigi peyniri 3 liraya satan mandiraci suclu tabii. O peyniri kilosu 20 liraya satan dukkanci degil.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Burda savunacağın son firma Aral. Bakın Sega yada SI demiyorum Ama bu örnekte olduğu gibi aralda bu oyunu ucuza satıyor. Nasıl oldu bilmiyorum pekde umurumda değil. Sonuçta bu adamlar bu işin altından kalktı. Fiyatın düşük olacağı öğrenildiğinde kimse sportçudan almadı oyunu yada yurt dışından. Forumlarda birlik beraberlik oluştu kampanyalar yapıldı. Sırf insanlar yurt dışından değilde Türkiyeden alsın diye.

Bu forumda ise tam tersi kimse Türkiyeden almıyor. Zavvi steam gibi altarnatifler düşünülüyor.

Öyle bir şey yapacaklarki insanlar aynı bu olayda olduğu gibi oyunu gidecek raftan alacak. İlla sinemalara tvlere reklam vermeyede lüzum yok. Elini sallasan Gow reklamına çarpar oldu zaten. Bu kadarıda abartı tabi.

Nesil
    2003

Burda savunacağın son firma Aral. Bakın Sega yada SI demiyorum Ama bu örnekte olduğu gibi aralda bu oyunu ucuza satıyor. Nasıl oldu bilmiyorum pekde umurumda değil. Sonuçta bu adamlar bu işin altından kalktı. Fiyatın düşük olacağı öğrenildiğinde kimse sportçudan almadı oyunu yada yurt dışından. Forumlarda birlik beraberlik oluştu kampanyalar yapıldı. Sırf insanlar yurt dışından değilde Türkiyeden alsın diye.
    Umurunda degilse, SI'a veya Sega'ya sallayamazsin yukarida yaptigin gibi. Dikkat et, elestiremezsin demiyorum. Sallayamazsin diyorum. Elestiri hem iyi, hem de kotu yonleri de icermelidir.

Sallayacaksan da sallayacagin kurum, yurt disindan 60 TL'ye alabildigin oyunu sana 90 TL'ye satan kurumdur. Bir oyun icin dogruyu yapiyorsa, digeri icin neden yanlis yapildigini cozmeye niyetin yoksa ozellikle.

Bu forumda ise tam tersi kimse Türkiyeden almıyor. Zavvi steam gibi altarnatifler düşünülüyor.

Öyle bir şey yapacaklarki insanlar aynı bu olayda olduğu gibi oyunu gidecek raftan alacak. İlla sinemalara tvlere reklam vermeyede lüzum yok. Elini sallasan Gow reklamına çarpar oldu zaten. Bu kadarıda abartı tabi.
    Oyle bir sey yapmalari demek, Turkiye'de oyunun dagitimini Sega'nin kendisinin ustlenmesi demek.

Hadi EA bunu yapiyor cunku oyun yelpazesi buyuk ve tek bir oyun uzerinden cikartmaya ugrasmiyorlar butun gelirlerini.

Sony yapiyor cunku zaten baska sektorlerde Sony var Turkiye'de.

Bu durumda elestirilecek, Sega'nin neden aynisini yapmadigi. Bu da demektir ki SI'in olayla en ufak alakasi yok. Zira SI sadece oyunun uretimini yonetiyor. Satis ile ise Sega ilgileniyor.

Peki Sega neden Turkiye'ye EA'nin yaptigi gibi Turkiye'ye girmiyor? Belki de henuz sira Turkiye'ye gelmedi. Belki de Sega'nin urun yelpazesi yetmiyor.

Ne de olsa EA'nin 20'den fazla oyun studyosu var. Sega'nin ise yanilmiyorsam 7.

Kahraman bakkal, supermarket'e karsi.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Gow'un Türkiyede ucuz olmasının sebebi Sony'nin oyunları kendisinin dağıtmasıdır diyorsunuz. Bende diyorum ki sadece Sony bayilerinde ucuz değil oyun. Her yerde ucuz. Ucuz olmasıda önemli değil önemli olan satması zaten. Görüldüğü gibi çatır çatır satıyor. Fiyat yüksek olsa zaten satamazdı bukadar. Buda fiyat ucuz olursa oyunların daha çok satacağı tezimizi doğruluyor. Gerçi sizi inandırmak için daha vermem gereken 4 örnek var ama onlarda gelicek zamanla...

Defalarca söylenen şey oyunun steamdan sadece türkçe olarak ucuza satılmasıydı. Gerçi ben bunada karşıyımda hiç yoktan iyidir. Bu durumda arada ne aral var nede başka bir firma. Yine başa dönüyoruz. Aralla uğraşmak istemiyorlarsa steamdan satacaklar. Ama Türkçe satacaklar. Reklamını yapacaklar. Yoksa ne olursa olsun genede satmaz.

Türkçe fm nin indirilme oranlarındaki düşüş aslında oyunun populeritesinin nasılda düştüğünü gösteriyor. Fm 2011 belkide SI için son şans. Yakında korsan bile oynayan 50bin kişi bulamayacaklar bu ülkede.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Dilimin ucunda kelimeler
    Bir türlü söyleyemiyorum
    Dilimin ucunda kelimeler
    Nerden başlasam bilmiyorum

Sezen Aksu'nun şarkısını dinlerken aklıma geldi,nasılsa konuda yiyecek içecek her şeyin üzerinden yorum yapıldı birazda olaya şarkı katmak lazım

Ben bu mutlu tabloyu gördükten sonra boşuna niye öyleydi niye böyleydi diye sorop durmayın sevenleri ayırmayın çünkü onlar birbirini bir şekilde sevmişler bir kere,ne yaparsanız yapın o kişinin fikri değişmez diyorum

Siz bir dere görürsünüz en uygun nereye köprü yapılır diye düşünürsünüz derenin aktığı en dar alana ulaşıma en yakın noktaya yaparsınız yaparsınız köprüyü,ama diğer taraftan bir zihniyet gider köprünün diğer ayağını karşıya yerleştirmez,bunun yerine derenin üzerinden paralel geçen bir köprü yapar ve size en iyisi budurun ispatını yapıp kabul ettirmeye çalışır.

Yani uzun lafın kısası dilimin ucunda kelimeler şöyle diyor,boşa nefes tüketiminde bulunmayın idareli kullanın

Çünkü sözleriniz her zaman değerlidir,değerini bilene harcayın

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Mesaj alınmıştır

Nesil
    2003

Gow'un Türkiyede ucuz olmasının sebebi Sony'nin oyunları kendisinin dağıtmasıdır diyorsunuz. Bende diyorum ki sadece Sony bayilerinde ucuz değil oyun. Her yerde ucuz. Ucuz olmasıda önemli değil önemli olan satması zaten. Görüldüğü gibi çatır çatır satıyor. Fiyat yüksek olsa zaten satamazdı bukadar. Buda fiyat ucuz olursa oyunların daha çok satacağı tezimizi doğruluyor. Gerçi sizi inandırmak için daha vermem gereken 4 örnek var ama onlarda gelicek zamanla...
    EA da oyunlarinin dagitimini kendisi yapiyor Turkiye'de ve bu nedenle oyunlari ucuz.

Hala anlamiyorsan, hangi kelimeleri kullanarak anlatacagimi ben bilemiyorum acikcasi. EA Turkiye'de oyunlarini satarken bir araci kurum kullanmiyor. Sega kullaniyor. Bu araci kurumun ismi de Aral.

Sony icin de aynisi gecerli.

Defalarca söylenen şey oyunun steamdan sadece türkçe olarak ucuza satılmasıydı. Gerçi ben bunada karşıyımda hiç yoktan iyidir. Bu durumda arada ne aral var nede başka bir firma. Yine başa dönüyoruz. Aralla uğraşmak istemiyorlarsa steamdan satacaklar. Ama Türkçe satacaklar. Reklamını yapacaklar. Yoksa ne olursa olsun genede satmaz.

Türkçe fm nin indirilme oranlarındaki düşüş aslında oyunun populeritesinin nasılda düştüğünü gösteriyor. Fm 2011 belkide SI için son şans. Yakında korsan bile oynayan 50bin kişi bulamayacaklar bu ülkede.
    Turkce FM indirilme oraninda dusus mu var? Boyle bir dusus varsa demek ki Ingilizce bilenler oyunu oynamaya baslamis. Ama kac kisinin indirdigini bolecegin kac kisinin oynadigi rakamina nasil ulastin bilemiyorum.

Zaten Turkce FM'in indirilme oraninda dusus varsa, bu da demektir ki Turkce yamaya ihtiyac yok.

Ama demek istedigin Turkce FM'in indirilme sayisi dusuyor ise, o zaman cikartilan farkli yamalarin ne kadar indirildigini de gormek lazim. Bildigin gibi FM 2009'da Turksportal'in cikarttigi yama ufak bir yamaydi ve ayni zamanda bir baska yama da cikartildi. Eger daha az kisinin indirdigine dair bir sonuca ulastiysan, buna nasil ulastigini bilmek isterim acikcasi.

Bir kelime bile ne kadar farkli yonlere cekebiliyor degil mi konuyu?

Dagitimci kelimesini ne olarak kullandigimda karisiliklik yasadigin gibi.

Turkce'nin cikartilmasina ve Steam'den satilmasina ve buyuk reklam kampanyasi yapmasina gelince. Keske olsa. Ama olacagini sanmiyorum cunku SI/Sega bu yatirimin maliyetini kurtarabilecek kadar satis yapabilecegini dusunmuyor.

Fikirlerini degistirmek kitle olarak Turk FM severlerin elinde. Benim veya senin elinde degil.

Mesela bunu cok sayida CM satin alarak gosterebilirdi insanlar. Ama bildigim kadariyla bu da olmadi. Ustelik fiyatin cok ucuz olmasina ragmen.
    Last edited by perpetua : 23.Mart.2010 at 22:59

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

Valla uzun uzun boşa mesaj yazmaya hiç gerek yok.Bu senede yalan oldu Türkçe FM.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Baba Hamdi View Post
    Dilimin ucunda kelimeler
    Bir türlü söyleyemiyorum
    Dilimin ucunda kelimeler
    Nerden başlasam bilmiyorum

Sezen Aksu'nun şarkısını dinlerken aklıma geldi,nasılsa konuda yiyecek içecek her şeyin üzerinden yorum yapıldı birazda olaya şarkı katmak lazım

Ben bu mutlu tabloyu gördükten sonra boşuna niye öyleydi niye böyleydi diye sorop durmayın sevenleri ayırmayın çünkü onlar birbirini bir şekilde sevmişler bir kere,ne yaparsanız yapın o kişinin fikri değişmez diyorum

Siz bir dere görürsünüz en uygun nereye köprü yapılır diye düşünürsünüz derenin aktığı en dar alana ulaşıma en yakın noktaya yaparsınız yaparsınız köprüyü,ama diğer taraftan bir zihniyet gider köprünün diğer ayağını karşıya yerleştirmez,bunun yerine derenin üzerinden paralel geçen bir köprü yapar ve size en iyisi budurun ispatını yapıp kabul ettirmeye çalışır.

Yani uzun lafın kısası dilimin ucunda kelimeler şöyle diyor,boşa nefes tüketiminde bulunmayın idareli kullanın

Çünkü sözleriniz her zaman değerlidir,değerini bilene harcayın
    Sonunda okunmaya deger bir sey yazdin. Tebrik ederim. Her ne kadar bana karsi bir yazi olarak yazdigini bilsem de, ben kendi lehime de yorumlamaktan cekinmiyorum. Benim yazdigim bu mesaj ise ictenlikle yazilmistir. Altinda bir sey aramana gerek yok.
    Last edited by perpetua : 23.Mart.2010 at 23:02

Sayfa 56 / 57 İlkİlk ... 64654555657 SonSon

Mesaj Yetkileri