Sayfa 2 / 14 İlkİlk 123412 ... SonSon
31 ile 60 arası toplam 405 sonuç

Konu: 4. Geleneksel Football Manager Araştırması Eleştiri Başlığı

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Dennis Bergkamp View Post
    Volkan Şen'in Avrupa cezasındaki indirim de girilmemiş.Ocak 2017 gözüküyor.
    Veritabaninda ceza dogru girilmis durumda, ancak oyunda farkli cikiyor.
    Benim tahminim, SI UEFA'nin verdigi cezalari bizden bagimsiz olarak oyuna veritabanindan farkli bir yolla ekledi ve CAS duzenlemesinden sonra bu cezayi indirmedi.

Nesil
    2012
    Yer
    ADANA

Quote Originally Posted by Ali Hikmet View Post
    @perpetua hocam Adana Demispor da Seidu Salifu eksik. Lisansı 2 hafta önce çıktı ama oyunda yok eklenirse aşağıa linkini atıyorum.

http://www.transfermarkt.com.tr/seid...spieler/262600

Tufan Kelleci Asıl mevkisi Sağ bek ama oyunda Sağ Kanat olarak 1. öncelik verilmiş. Birde orta saha merkezde de oynama özelliği var 3. önceliği
    @perpetua Hocam yanıt gelmeyince tekrarlıyım dedim.
    ADANA DEMİRSPOR

Nesil
    2007

@perpetua ben de cevap istiyorum. Aslında yazdıklarımın pek tartışmaya açık konular olduğunu düşünmüyorum. Çoğunu FM16 için yazmıştım fakat dikkate alınmamış ne yazık ki. FM16&FM17 toparlayıp hap gibi koydum önünüze tekrar. Umarım full sürümde bu editleri yaparsınız.

Oyuncuların profillerine daha geleceğiz. Marcelo'nun passing özelliğinin aynı kalması gözümden kaçtı sanmayın
    Last edited by ttarlabasi : 19.Ekim.2016 at 15:03

Nesil
    2003

@perpetua hocam Adana Demispor da Seidu Salifu eksik. Lisansı 2 hafta önce çıktı ama oyunda yok eklenirse aşağıa linkini atıyorum.

http://www.transfermarkt.com.tr/seid...spieler/262600

Tufan Kelleci Asıl mevkisi Sağ bek ama oyunda Sağ Kanat olarak 1. öncelik verilmiş. Birde orta saha merkezde de oynama özelliği var 3. önceliği
    Bu mesaji diger basliktan buraya tasimistim galiba. Daha sonra cevap vermeyi unutmusum.

Salifu'yu not ettim.
    Tufan konusunda diger arastirmaci arkadaslara bu yorumu iletirim.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ttarlabasi View Post
    Öncelikle, Beta sürümde gördüğüm ve düzeltilmesini/eklenmesini istediklerimi yazayım:

1- BJK resmi sitesine göre düzeltilmesi gereken futbolcu boyları:

- Fabrico: 1.85 (Ayak Right Only yerine Right olmalı)
    - Utku Yuvakuran: 1.92
    - Adriano: 1.72
    - Caner Erkin: 1.81
    - Talisca: 1.91
    - Oğuzhan Aydoğan: 1.75
    - M. Enes Durmuş: 1.79

2- Şenol Güneş Preferred Formation 4-2-3-1 Wide olmalı.

3- Beşiktaş'ın Fitness Coach'unun tam ismi: Miguel Peiró Montañana

4-
    GK Coach Mrmic'in adı Marijan değil Marjan olmalı.

5- Beşiktaş Club Legends'ta Hakkı Yeten'in adı "Hakki" olarak girilmiş.

6- Kaan Baysal'ın Uyruk 1: TUR, Uyruk 2: BEL olmalı.

7- Oğuzhan Aydoğan, Musa Çağıran ve Demba Ba'nın Favoured Clubs'a Beşiktaş eklenmeli.

8- Quaresma'nın başarılarına Portekiz ile Avrupa Şampiyonluğu eklenmemiş. Quaresma'nın kontratında maçbaşı ücreti olmamalı.

9- Rhodolfo'nun maçbaşı ücreti 10 bin avro olarak düzeltilmeli.

10- Gökhan Töre'nin 3 milyon avroluk kiralama bedeli oyuna girilmeli. Ayağı Left olmalı. Fav. Personel'e Quaresma eklenebilir. Ayrıca maaş bilgisi yanlış. 2016-2017 sezonu için 1 milyon 600 bin avro garanti ücret ve 10 bin avro maç başı olmalı.

11- Utku Yuvakuran'ın maaşını Beylerbeyi'nin ödediğini sanmıyorum. Ayrıca satın alma opsiyonu Beşiktaş'ta olmalı.

12- Marcelo'nun sözleşmesi TFF'ye göre 2018'e kadar. +1 yıl da opsiyon olabilir.

13- TFF'ye verilen listede bulunan genç oyuncular İbrahim Anıl Tekeli ve Sedat Şahintürk oyuna eklenmeli.

14- Beşiktaş'ın şampiyonluk sayısı 14 olmalı.

@perpetua

1. Oyuncu boylari icin Besiktas sitesine, gecen sezonki Alexis orneginde oldugu gibi, cok guvenemiyorum ancak farkli kaynaklari da kontrol ederek inceleyecegim. Fabri'nin zayif ayagi konusunda katiliyorum.

2. Asagi yukari ayni dizilisler. Veritabanindaki mevcut dizilis bence Besiktas'in yapay zeka kontrolu altindaki oyununu daha dogru yansitiyor.

3 & 4. Hirvatlarin ve Ispanyollarin tercihini degistirmeyi dogru bulmuyorum. Farkli ulkelerin isimler konusunda farkli uygulamalari var. Bunlara mudahale etmemeyi daha dogru buluyorum.

5 & 6 & 7. Not ettim. Tesekkurler.

8. Basari bilgisini not ettim. Mac basi kismi oyunun kendisinin eklemesi. Bu mac basilarini oyunun otomatik eklemesi yanlis gibi gorunse de, futbolcu sozlesmeleri genelde tam olarak aciklanmiyor. Quaresma'nin sozlesmesinde mac basi yoktur ama ev kirasi vardir, ucak bileti vardir, eksta primler vs. vardir ama aciklanmamistir. Bu mac basi ucretlerinin oyunda otomatik eklenmesi biraz da futbolculara yapilan o ekstra odemeleri yansitmak icin.

9. Not ettim. Yanlis sozlesme maddesi kullanmisiz.

10. Not ettim.

11. Satin alma bedeli ile ilgili bir kaynak var mi?

12. Not ettim.

13. Devre arasi icin yapilan yamada bunlar eklenir. Lisanslari veritabanini yolladiktan sonra cikmisti.

14. Besiktas'in 12 tane Super Lig Sampiyonlugu var.
    http://www.tff.org/Resources/Tamsaha...upa2016/#20-21

Super Kupa oncesi TFF'nin yayinladigi dergide takimlarin basarilari 21. sayfanin sag alt kosesinde listelenmis. Ve burada net bir sekilde Besiktas'in Turkiye Ligi sampiyonluk sayisinin 12 oldugu yazilmis.

Besiktas'in +2 sampiyonlugu, takimlarin takacagi yildiz sayisini belirlerken kullaniliyor. Daha once de bir cok defa ayni cevabi vermistim bu konuda. Eger oyunda bir gun bizde ve bir kac baska ulkede kullanilan yildiz sistemi getirilirse, Besiktas'in formasina takacagi yildiz sayisini belirlemek icin sayilan iki Federasyon Kupasi sampiyonlugunun da sayilmasini saglariz. Ancak Turkiye Ligi veya gunumuzdeki adiyla Super Lig sampiyonluklari 1959'dan gunumuze gelen sampiyonluklardir. Oyunda da 1959'dan gunumuze oynanan lig sampiyonasinda kuluplerin kazandigi sampiyonluk sayisi gosterilmektedir.

Basarilar Quaresma ile ilgili degil hiç bi takimin geçmiş şampiyonlugu gozukmuyor.

Atibaya cevaben,Teknik kismini çok dusuk buluyorum

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by kapalicarsi View Post
    Teknik kismini çok dusuk buluyorum
    Saniyorum Atiba'dan bahsediyorsun.
    Hangi teknik ozellikleri daha yuksek olmali sence?

Beşiktaş 2 şampiyonluğu neticesinde Türkiyeyi avrupa kuplarinda temsil ettigi icin yildiz kapsamina dahildir. Bence şampiyonluk yerel lige dahil degil super lige dahil edilmelidir

Nesil
    2003

Beşiktaş 2 şampiyonluğu neticesinde Türkiyeyi avrupa kuplarinda temsil ettigi icin yildiz kapsamina dahildir. Bence şampiyonluk yerel lige dahil degil super lige dahil edilmelidir
    TFF'nin bu konuda karari mevcut.
    Federasyon Kupasi Sampiyonasinin, Super Lig sampiyonlugu olmadigi ve bu kategoride degerlendirilemeyecegi karara baglanmis durumda.
    Yazdigin Turkiye'yi temsil etme argunmanini kullanirsak, Galatasaray da Besiktas'in bu iki sampiyonlugundan once Istanbul Ligi sampiyonu olarak Turkiye'yi Avrupa Kupalarinda temsil etmisti. Yani saglikli bir arguman degil bence.

Her sampiyona icin sampiyonluklar ayri ayri girilmis durumda. Besiktas'in 2 ekstra sampiyonlugu, formada yildiz uygulamasi icin kullanilan sampiyonluklar.

Telefondan yazdigimdan ötürü evap kismini beceremiyorum. Defansif özelliklerini düşük buluyorum. Bence Atiba çağdaş bi ön libero degil sadece araya girici ve top tutucu,pas isabeti çok yuksek ama hep yan pas yaptigindan dolayi,bana kalsa çok farkli bi profili olurdu.
    Bi deginmem de Cenk Tosun ile ilgili olacak,bitiricilik isabet oranina goremi yapiliyo bilmiyorum ama,ben amator kalecilik yapmis biri olarak Cenk i bitirici bir forvet olarak gormuyorum. Dikkat ederseniz ne kaleciye bakip ters ayakta birakiyo ne de kaleye bakiyo bam gum vuruyo,topa bakip vuruyo sadece, sogukkanliligi yada son vurusu bence dusurulmeli.
    Muhammed Enes Durmuş un profilini çok beğendim ayrıca.

Oyunda Van Persie yıllık 7.75 MN Euro alıyor.Hata mı var yoksa gerçekten böyle mi?

Ayrıca Osmanlıspor'da Diabate'nin sakatlığı 7 ay olarak görünüyor geçen ay başlamıştı oynamaya

Ndiaye'nin pas,vision ve liderlik özelliklerinin artmasını düşünüyor musun ?
    @perpetua

Nesil
    2003

Telefondan yazdigimdan ötürü evap kismini beceremiyorum. Defansif özelliklerini düşük buluyorum. Bence Atiba çağdaş bi ön libero degil sadece araya girici ve top tutucu,pas isabeti çok yuksek ama hep yan pas yaptigindan dolayi,bana kalsa çok farkli bi profili olurdu.
    Bi deginmem de Cenk Tosun ile ilgili olacak,bitiricilik isabet oranina goremi yapiliyo bilmiyorum ama,ben amator kalecilik yapmis biri olarak Cenk i bitirici bir forvet olarak gormuyorum. Dikkat ederseniz ne kaleciye bakip ters ayakta birakiyo ne de kaleye bakiyo bam gum vuruyo,topa bakip vuruyo sadece, sogukkanliligi yada son vurusu bence dusurulmeli.
    Muhammed Enes Durmuş un profilini çok beğendim ayrıca.
    Atiba ile ilgili kafandaki profili bir ara yazabilirsen biraz daha somut veriler uzerinden ilerleyebiliriz bence.

Atiba'nin defansif becerileri bence zihinsel ozelliklerinden kaynaklaniyor. Konsantrasyonu (oyuna odaklanmasi), takim oyunu (yardimlasmasi), onsezileri ve pozisyon alarak rakibin hareket alanini kisitlamasi ile basarili savunma yapan bir oyuncu Atiba. Bu cok kuvvetli ozelliklere ragmen, rakibin ayagindan en az top kapan savunma tandansli orta saha oyuncularindan birisi ligde. Ozellikle bu nedenle de defansif acidan teknik ozelliklerinin (bilhassa top kapma) yuksek olmasi bana cok mantikli gelmiyor, hatta top kapmanin daha dusuk olmasi gerektigini de dusunuyorum.

Cenk Tosun meselesine gelince. Bitiricilik teknik bir ozellik. Bir bakima topa ayak ile vurus yapma becerisi. Bahsettigin Cenk'in bam-gum vurmalari daha cok zihinsel zaaflari tanimliyor.

Dedigin acidan bakinca mantikli ama Necip in top kapmasi Atibadan daha iyi mesela oyunda,Necip hayatimda gordugum kendini gelistirmesi konusunda en zayif oyuncudur 8 senedir 15 metreye pas atmayi beceremedi,her topa girisi faul vs.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by oguzkahn View Post
    Oyunda Van Persie yıllık 7.75 MN Euro alıyor.Hata mı var yoksa gerçekten böyle mi?

Ayrıca Osmanlıspor'da Diabate'nin sakatlığı 7 ay olarak görünüyor geçen ay başlamıştı oynamaya

Ndiaye'nin pas,vision ve liderlik özelliklerinin artmasını düşünüyor musun ?
    @perpetua
    Van Persie'nin maasinin icinde imza parasi da var. Bu imza parasi FFP hesaplarina dahil oldugu icin sozlesme suresine yayarak eklememiz gerekti.

Diabate icin bir sakatlik yok veritabaninda. Acaba oyunda mi sakatlandi?

Ndiaye pas ve vizyon olarak cok harika bir oyuncu degil bence. Bu ozelliklerin yukselmesinin onu bir iki yonlu orta sahadan, oyun kurucuya donusturmesi de soz konusu. Liderlik konusunda bir dusuncem yok. Neden daha yuksek olmasi gerektigi konusunda yorumlarini okumak isterim.

Nesil
    2003

Dedigin acidan bakinca mantikli ama Necip in top kapmasi Atibadan daha iyi mesela oyunda,Necip hayatimda gordugum kendini gelistirmesi konusunda en zayif oyuncudur 8 senedir 15 metreye pas atmayi beceremedi,her topa girisi faul vs.
    Necip konusunda genel olarak katiliyorum. Cok foullu oynamasinin yaninda cok da top kapan bir oyuncu Necip. Foul sayisinin yuksek olmasini ben hamlelerinin zamanlamasindan (isin tackling kismi) daha cok kotu hamleler yapmasina, ne pahasina olursa olsun rakibi durdurma arzusuna bagliyorum. Bence bu da kararlarin zayif ve dirtiness'in yuksek olmasini gerektiren bir durum (bu sayede Necip rakibi itme, formasindan cekme vs. gibi isler yapacak ve kolay kart gorecektir).

Nesil
    2007

Öncelikle, Beta sürümde gördüğüm ve düzeltilmesini/eklenmesini istediklerimi yazayım:

1- BJK resmi sitesine göre düzeltilmesi gereken futbolcu boyları:

- Fabrico: 1.85 (Ayak Right Only yerine Right olmalı)
    - Utku Yuvakuran: 1.92
    - Adriano: 1.72
    - Caner Erkin: 1.81
    - Talisca: 1.91
    - Oğuzhan Aydoğan: 1.75
    - M. Enes Durmuş: 1.79

2- Şenol Güneş Preferred Formation 4-2-3-1 Wide olmalı.

3- Beşiktaş'ın Fitness Coach'unun tam ismi: Miguel Peiró Montañana

4-
    GK Coach Mrmic'in adı Marijan değil Marjan olmalı.

5- Beşiktaş Club Legends'ta Hakkı Yeten'in adı "Hakki" olarak girilmiş.

6- Kaan Baysal'ın Uyruk 1: TUR, Uyruk 2: BEL olmalı.

7- Oğuzhan Aydoğan, Musa Çağıran ve Demba Ba'nın Favoured Clubs'a Beşiktaş eklenmeli.

8- Quaresma'nın başarılarına Portekiz ile Avrupa Şampiyonluğu eklenmemiş. Quaresma'nın kontratında maçbaşı ücreti olmamalı.

9- Rhodolfo'nun maçbaşı ücreti 10 bin avro olarak düzeltilmeli.

10- Gökhan Töre'nin 3 milyon avroluk kiralama bedeli oyuna girilmeli. Ayağı Left olmalı. Fav. Personel'e Quaresma eklenebilir. Ayrıca maaş bilgisi yanlış. 2016-2017 sezonu için 1 milyon 600 bin avro garanti ücret ve 10 bin avro maç başı olmalı.

11- Utku Yuvakuran'ın maaşını Beylerbeyi'nin ödediğini sanmıyorum. Ayrıca satın alma opsiyonu Beşiktaş'ta olmalı.

12- Marcelo'nun sözleşmesi TFF'ye göre 2018'e kadar. +1 yıl da opsiyon olabilir.

13- TFF'ye verilen listede bulunan genç oyuncular İbrahim Anıl Tekeli ve Sedat Şahintürk oyuna eklenmeli.

14- Beşiktaş'ın şampiyonluk sayısı 14 olmalı.

@perpetua
    Quote Originally Posted by perpetua View Post
    1. Oyuncu boylari icin Besiktas sitesine, gecen sezonki Alexis orneginde oldugu gibi, cok guvenemiyorum ancak farkli kaynaklari da kontrol ederek inceleyecegim. Fabri'nin zayif ayagi konusunda katiliyorum.

2. Asagi yukari ayni dizilisler. Veritabanindaki mevcut dizilis bence Besiktas'in yapay zeka kontrolu altindaki oyununu daha dogru yansitiyor.

3 & 4. Hirvatlarin ve Ispanyollarin tercihini degistirmeyi dogru bulmuyorum. Farkli ulkelerin isimler konusunda farkli uygulamalari var. Bunlara mudahale etmemeyi daha dogru buluyorum.

5 & 6 & 7. Not ettim. Tesekkurler.

8. Basari bilgisini not ettim. Mac basi kismi oyunun kendisinin eklemesi. Bu mac basilarini oyunun otomatik eklemesi yanlis gibi gorunse de, futbolcu sozlesmeleri genelde tam olarak aciklanmiyor. Quaresma'nin sozlesmesinde mac basi yoktur ama ev kirasi vardir, ucak bileti vardir, eksta primler vs. vardir ama aciklanmamistir. Bu mac basi ucretlerinin oyunda otomatik eklenmesi biraz da futbolculara yapilan o ekstra odemeleri yansitmak icin.

9. Not ettim. Yanlis sozlesme maddesi kullanmisiz.

10. Not ettim.

11. Satin alma bedeli ile ilgili bir kaynak var mi?

12. Not ettim.

13. Devre arasi icin yapilan yamada bunlar eklenir. Lisanslari veritabanini yolladiktan sonra cikmisti.

14. Besiktas'in 12 tane Super Lig Sampiyonlugu var.
    http://www.tff.org/Resources/Tamsaha...upa2016/#20-21

Super Kupa oncesi TFF'nin yayinladigi dergide takimlarin basarilari 21. sayfanin sag alt kosesinde listelenmis. Ve burada net bir sekilde Besiktas'in Turkiye Ligi sampiyonluk sayisinin 12 oldugu yazilmis.

Besiktas'in +2 sampiyonlugu, takimlarin takacagi yildiz sayisini belirlerken kullaniliyor. Daha once de bir cok defa ayni cevabi vermistim bu konuda. Eger oyunda bir gun bizde ve bir kac baska ulkede kullanilan yildiz sistemi getirilirse, Besiktas'in formasina takacagi yildiz sayisini belirlemek icin sayilan iki Federasyon Kupasi sampiyonlugunun da sayilmasini saglariz. Ancak Turkiye Ligi veya gunumuzdeki adiyla Super Lig sampiyonluklari 1959'dan gunumuze gelen sampiyonluklardir. Oyunda da 1959'dan gunumuze oynanan lig sampiyonasinda kuluplerin kazandigi sampiyonluk sayisi gosterilmektedir.
    1. Oyuncu boyları:
    - Utku ile M.Enes'in boyu zaten oyuna girilmemiş sanırım. Dolayısıyla bu bilgileri kullanabilirsiniz. M.Enes başlığı altına kaynağı yazmıştım fakat şu an silinmiş o konu.
    - Yazın Transfermarkt'a da bu bilgileri girdiğim için transfer döneminde bakmıştım, Talisca'nın Benfica websitesinde boyu: 1.91, Caner'in de Inter websitesinde boyu 1.81'di. Hatta Caner Erkin başlığında Inter'deki profil linkini de paylaşmıştım. BJK resmi sitesinde de bu şekilde olduğu için bence bilgi doğru.
    - Fabricio, Adriano ve O.Aydoğan'da ise 1'er santim farklar olduğu için kabul ederseniz, boylar komple BJK resmi websitesine göre olmuş olur.
    - Alexis konusuna katılıyorum. Onda bir hata vardı. Zaten ısrar da etmemiştim hatırlarsanız.

2. Benzer dizilişler fakat BJK için en doğrusu 4-2-3-1 Wide. BJK 2 wingerla oynuyor. Sağda Quaresma'yı MR oynatmak doğru değil bence. Hatta BJK'de natural MR oynayacak adam yok. Ş.Güneş'in en bilinen özelliklerinden biri de sarkık önlibero (DM) kullanmamasıdır. Selçuk-Colman, Ozan-Belluschi örneklerinde de olduğu gibi.

3 & 4. Yabancılar da eksik veya hatalı bilgi girebilir. Bu böyle kalmamalı. Farklı kaynaklardan kontrol edebilirsiniz.

11. Artık BJK de sözleşme şartlarını açıklamıyor. Bunu sözlü olarak duymuştum. Transfermark'ta da satınalma opsiyonu gözüküyor fakat bedel belli değil. Geçen sezon Marcelo, bu sezon da Talisca ve Aboubakar'ın da satın alma opsiyon bedelleri resmi olarak açıklanmamıştı sanırım. Fakat Utku'nun maaşını kesin BJK ödüyordur.

14. Bu konuda anlaşamıyoruz fakat yine tepkimi koyacağım. TFF resmi sitesine göre BJK'nin şampiyonluk sayısı 14. Bu linki baz almanız lazım: http://www.tff.org/default.aspx?pageID=379

Sizin mantığınıza göre Galatasaray'ın da UEFA kupası oyundaki Euro Cup tarihçesinde yani Sevilla'ların falan olduğu yerde gözükmemeli. Çünkü 2009-10'dan beri Avrupa Ligi olarak isim ve statü değiştirdi. Fenerbahçe'nin Balkan Kupası gibi bir formatta gözükmeli. Mantığınız aynen böyle yani

Beşiktaşlılara yaptığınız bu ayıbı artık düzeltin lütfen.
    http://www.tff.org/default.aspx?pageID=201&ftxtID=25101

Last edited by ttarlabasi : 19.Ekim.2016 at 17:08

Nesil
    2003

2. Benzer dizilişler fakat BJK için en doğrusu 4-2-3-1 Wide. BJK 2 wingerla oynuyor. Sağda Quaresma'yı MR oynatmak doğru değil bence. Hatta BJK'de natural MR oynayacak adam yok. Ş.Güneş'in en bilinen özelliklerinden biri de sarkık önlibero (DM) kullanmamasıdır. Selçuk-Colman, Ozan-Belluschi örneklerinde de olduğu gibi.
    1'i atladim, cunku zaten kontrolleri yapip duzenlenecegini yazmistim.

3 & 4. Yabancılar da eksik veya hatalı bilgi girebilir. Bu böyle kalmamalı. Farklı kaynaklardan kontrol edebilirsiniz.
    Eksik veya hatali degil, bunlarin bilerek boyle yazilmis oldugunu anlatmaya calistim.

11. Artık BJK de sözleşme şartlarını açıklamıyor. Bunu sözlü olarak duymuştum. Transfermark'ta da satınalma opsiyonu gözüküyor fakat bedel belli değil. Geçen sezon Marcelo, bu sezon da Talisca ve Aboubakar'ın da satın alma opsiyon bedelleri resmi olarak açıklanmamıştı sanırım. Fakat Utku'nun maaşını kesin BJK ödüyordur.
    Aciklamayarak basladi, aciklayarak bitirdi transfer sezonunu.
    Maliyetinin oldukca cuzi olacagini da dusunerek varsayimla bir opsiyon eklemeyi cok mantikli bulmuyorum.
    Maasi konusunda katiliyorum.

14. Bu konuda anlaşamayacağız yine fakat tepkimi koyayım. TFF resmi sitesine göre BJK'nin şampiyonluk sayısı 14. Bu linki baz almanız lazım: http://www.tff.org/default.aspx?pageID=379

Sizin mantığınıza göre Galatarasay'ın da UEFA kupası oyundaki Euro Cup tarihçesinde yani Sevilla'ların falan olduğu yerde gözükmemeli. Çünkü 2009-10'dan beri Avrupa Ligi olarak isim ve statü değiştirdi. Fenerbahçe'nin Balkan Kupası gibi bir formatta olmalı. Mantığınız aynen böyle yani
    Hayir degil.
    Federasyon kupasi sampiyonasinin farkli bir turnuva oldugu, Super Lig ile hic bir baglantisinin olmadigini TFF 2002 yilinda karara bagladi.

Evet Besiktas o yillarda Turkiye sampiyonu olmustur ve yildiz uygulamasi icin bu sampiyonluklar sayilmalidir, ancak bu sampiyonluklar Turkiye Super Ligi turnuvasinin sampiyonlugu degildir karari verildi.

UEFA kupasi isim ve statu degistirdi ancak ayni turnuvanin devami olarak kabul edildi.
    Cumhurbaskanligi kupasinin adi da Super Kupa oldu. Lig sonunda Mayis/Haziran ayinda oynanan kupa, bir sonraki sezonun Agustos ayina alindi ama ayni turnuvanin devami olarak kabul edildi.

Ancak Federasyon Kupasi Sampiyonasi'nin devaminin Turkiye Super Ligi oldugu kabul edilmedi. Bu yonde TFF tarafindan bir karar verilmedi. Aksine, devami olmadigina dair karar verildi.

Oyunda gordugun toplamlar kuluplerin farkli turnuvalarda kac defa sampiyon oldugu. Bir cok ulkede ulkenin sampiyonu olmak ile ulkenin ana liginin sampiyonu olmak ayni kavramlardir. Bu nedenle lig kurulmasindan onceki sampiyonluklar da ayni kapsamda tutulur. Ancak yukarida yazdigim gibi verilen karara gore bizde boyle degil.

Ornegin Ispanya'da ulke sampiyonu 1929'da ligin kurulmasina kadar Copa Del Rey'i kazanan kulup olarak kabul ediliyordu. Ligin kurulmasiyla beraber ulke sampiyonunu lig belirledi. Daha onceki yillarda Copa Del Rey'i kazanmis ulke sampiyonlari, daha sonra kurulan ligin sampiyonu olarak kabul edilmedi cunku Lig, Copa Del Rey'in devami olarak kabul edilmedi.

Ote yandan Yunanistan ligi 1927'den itibaren var kabul ediliyor cunku daha sonra kurulan ligler, bir onceki ligin devami olarak kabul edilmis. Veya Premier Lig, eski 1. Futbol Liginin devami kabul ediliyor cunku bu lig bir onceki ligin devami olarak kabul edilmis. Ancak bu demek degil ki 1927'den once turnuvalar yapilmadi, sampiyonluklar kazanilmadi.

Yani mesele benim istemem veya istememem degil, TFF'nin vermis oldugu karar. Bu karara gore Besiktas 12 defa Super Lig Sampiyonu olmustur. 14 defa Turkiye sampiyonu olmustur. Biz de Besiktas'in 12 defa Super Lig, 2 defa Federasyon Kupasi Sampiyonasini kazandigini olmasi gerektigi sekilde de yansitmisiz. TFF, Super Lig'in, Federasyon Kupasi sampiyonasinin devami olduguna dair karar versin, biz de ona gore bu sampiyonluklari Super Lig Sampiyonlugu olarak yansitiriz. Ancak TFF bu karari vermedigi surece, gercek olmayan bir veriyi veritabanina eklemek dogru olmaz. TFF'nin bu konuda hic bir karari olmasa, isin sencesi ve bencesi olurdu. Ancak bu karar isiginda bu isin tartisilabilir bir yonu yok.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Badou Ndiaye'nin penaltı kullanma özelliği 6. Ndiaye bu sezon Osmanlıspor'un birinci penaltıcısı konumunda. Oyuncu yeni sezonda attığı 4 golün ikisini penaltıdan atmış. Bana göre penaltı atma özelliği 13-14 değerlerini görmeli.

Nesil
    2007

@perpetua

Bence de tartışılabilir bir yanı yok. Federasyon Beşiktaş'ın lig tarihindeki 14. şampiyonluğunu kutlarken siz halen Yunanistan liginden falan bahsediyorsunuz. Artık komik olmaya başladı bu konu.

Beşiktaş'ın 14. şampiyonluğu geçtiği an Fenerbahçeliler 29. şampiyonluğumuz diye itiraz etmeye başlayacak.Burada aslında TFF'den başka kimsenin suçu yok.Dünyada tek olabilirler şampiyonlukların yarısını kabul etmeme konusunda.Takımlarımızın efsane isimleri Lefterlerin,Metinlerin,Hakkıların aldığı şampiyonlukları yok saymak dünyanın en saçma işi ne yazık ki.

Nesil
    2007

Beşiktaş'ın 14. şampiyonluğu geçtiği an Fenerbahçeliler 29. şampiyonluğumuz diye itiraz etmeye başlayacak.Burada aslında TFF'den başka kimsenin suçu yok.Dünyada tek olabilirler şampiyonlukların yarısını kabul etmeme konusunda.Takımlarımızın efsane isimleri Lefterlerin,Metinlerin,Hakkıların aldığı şampiyonlukları yok saymak dünyanın en saçma işi ne yazık ki.
    Beşiktaş'ın 14 şampiyonluğu mahkeme kararıyla (2002 yılı) kesin zaten. Tüm şampiyonlukların sayılması ayrı bir konu.

Nesil
    2012
    Yer
    ADANA

@perpetua merak ettiğim için soruyorum. TFF 1.Ligde 3 puan silme cezası verdi Adana Demirspor a ama belli ek süre de verildi bu sürede para ödenmez ise 3 puan gidici peki diyelim ödedi o zaman 3 puanı gitmiyor o zaman oyunda -3 puan silmesi kalkacak mı?

Edit: Şuan eklenmedi ama oyunda geçerli olduğunu görünce biraz şaşırdım.

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=142

Oyunda 2016/17 sezonunun sonunda İngiltere, Galler, K.İrlanda ve Cebelitarık'ın Avrupa Birliği'nden çıkacağı yazıldı. Ayrıca İskoçya'nın da Avrupa Birliğinde kalacağı ve Britanya'dan ayrılacağı belirtildi.

Bu durumda Avrupa Birliği'nden çıkacağını bildiren takımlar Avrupa'dan oyuncu transfer etmek istediklerinde eskisi gibi hemen imzayı atamayacaklar. Artık bu oyuncular için çalışma izni gerekecek ve bu izin sürecini beklemek zorunda kalacaklar.

Halihazırda bu ülke liglerinde forma giyen Avrupa Birliği futbolcuları için ise özel statüler uygulanacak ve bu isimler yabancı sayılmadan görevlerine devam edebilecek. Çalışma izni kuralı sadece yeni transferler için geçerli olacak.
    Bu haber Doğru mu?
    ADANA DEMİRSPOR

Nesil
    2003

Ek: Buna cevap yazmayi unutmusum.
    Ben su acidan bakiyorum.
    Senol Gunes son yillarda hemen hemen her takiminda bir tane ceza alaninin icine giren bir forveti kanatta oynatmis (Olcay, Bakambu, Burak Yilmaz), ters kanatta da oyun kurmaya yardimci olan bir kenar orta saha kullanmis (Quaresma, Volkan Sen, Engin Baytar). Yani bir kanat ceza sahasinin icine girerken, diger kanat orta saha cizgisinde daha cok kalarak iki merkez orta saha ve ondeki ofansif orta saha ile beraber oyunu kurmus. Yani takim fiili olarak bir nevi merkezden saga veya sola kaymis bir 4312 oynamis. Senol Gunes'in iki kanat oyuncusunun ileride top bekledigi bir oyun oynadigini hic gormedim, izlemedim.

Ozellikle Senol Gunes'in sisteminde Quaresma icin MR bence, AMR'den cok daha dogru bir mevki. Cunku Quaresma tipik bir kanat oyuncusu gibi surekli cizgiye inen bir oyuncu degil. Veya tipik bir kanat forvet gibi surekli iceriye giren bir oyuncu degil. Oyun da kurabilen, gerektiginde ice de giren, gerektiginde cizgiye de inen bir oyuncu. Bu nedenle Quaresma'nin rakip beki geriye yaslayacak sekilde onde oynamak yerine daha geride top ile bulusup oyunu yonlendirmesi, zaman zaman ice girmesi, zaman zaman geriden orta kesmesi, zaman zaman cizgiye inmesi daha dogru geliyor bana.

Diziliste DM kullanilmasina gelince. ozellikle gecen sezona bakinca mantikli. Oguzhan'in daha serbest bir sekilde one cikabilmesini sagliyordu bu. Senol Gunes'in oldukca ofansif bir oyun anlayisini tercih ettigini de goz onunde bulundurursak, DM mevkisinde oynayan oyuncuya savunma gorevi vermeyecektir (ki vermedigini cok net olarak biliyorum) ve bu oyuncu gerektiginde hucuma da katilacaktir.

Tabii bu sezon Talisca'nin, Sosa'nin yerine gelisiyle Besiktas'in oyunu 4411 veya 442'ye evrilmis durumda. Onde Sosa gibi bir top dagitici olmayinca, Atiba kendisini daha fazla one atmak zorunda kaldi. Talisca oldugu icin Olcay'in soldan ceza alanina girislerine de ihtiyac kalmiyor cunku onun yerine Talisca giriyor. Olcay'in ceza alanina girislerini engellediginde de elinde pek faydalanamayacagin bir oyuncu kaliyor.

Sonuc olarak su an icin Besiktas'in dizilisinin ne oldugu hala belli degil cunku bence Senol Gunes mevcut kadroyu en uygun sekilde oynatacak bir sistem icin arayista. Yani bugun X dogru desek bile sezon icinde dogru Y'ye, Z'ye veya bir baska dizilise evrilecektir.

Nesil
    2003

Beşiktaş'ın 14 şampiyonluğu mahkeme kararıyla (2002 yılı) kesin zaten. Tüm şampiyonlukların sayılması ayrı bir konu.
    Yukarida da detaylariyla yazdim.

Besiktas 14 defa Turkiye sampiyonu olmustur. Mahkeme karari budur. TFF de pek tabii bunu kutlayabilir.
    Ancak bu Besiktas'in 14 defa Super Lig sampiyonu oldugu anlamina gelmez.

Bu iki kavramin farkli oldugu kararini veren TFF. Ben degilim.

TFF, 1.Ligin başlama tarihini 2002 yılına kadar 1959 yılı olarak kabul etmekteydi. Beşiktaş'ın 2002 yılında açtığı mahkeme sonucuyla başlangıç tarihinden önceki 2 sezonun da yıldız kriterine dahil edileceği açıklanmıştı. O 2 sezonun şampiyonu haliyle Beşiktaş'tı. Bence oyuna bu şekilde yansıtılması daha mantıklı olur. 59 öncesini tümden değerlendirmeye almak çok saçma bence mahkemeden olumlu sonuç almasına ihtimal bile yok. Ayrıca aşağı yukarı bütün kulüplerin efsaneleri o dönemde top oynamıştır.

Nesil
    2003

@perpetua merak ettiğim için soruyorum. TFF 1.Ligde 3 puan silme cezası verdi Adana Demirspor a ama belli ek süre de verildi bu sürede para ödenmez ise 3 puan gidici peki diyelim ödedi o zaman 3 puanı gitmiyor o zaman oyunda -3 puan silmesi kalkacak mı?

Edit: Şuan eklenmedi ama oyunda geçerli olduğunu görünce biraz şaşırdım.

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=142

Bu haber Doğru mu?
    Evet 3 puan silinmesi kalacak. TFF eger cezayi kaldirirsa raporlariz ve cezanin kaldirilmasini isteriz.

Ayrica haber dogru. Ne de olsa Ingiliz oyunu. Buram buram politika kokan bir tercih oldugunu dusunuyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

@perpetua
    Ndiaye için yazdıklarım hakkında ne düşünüyorsun?
    Ayrıca seninle 2 yıl önce MR-ML pozisyonları için Inverted Winger rolünün gerekliliğinden bahsetmiştik. Görüldüğü üzere bu seride de orta saha çizgisi üzerinde ters ayaklı kanat oyuncuları için herhangi bir gelişme yok.

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    @perpetua
    Ndiaye için yazdıklarım hakkında ne düşünüyorsun?
    Ayrıca seninle 2 yıl önce MR-ML pozisyonları için Inverted Winger rolünün gerekliliğinden bahsetmiştik. Görüldüğü üzere bu seride de orta saha çizgisi üzerinde ters ayaklı kanat oyuncuları için herhangi bir gelişme yok.

Bunu wide midfield rolünde verilen talimatlarla yapabiliyoruz aslında.Ayrıca Wide Playmaker da var.Ekstradan bir role daha gerek var mı emin değilim.

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Ek: Buna cevap yazmayi unutmusum.
    Ben su acidan bakiyorum.
    Senol Gunes son yillarda hemen hemen her takiminda bir tane ceza alaninin icine giren bir forveti kanatta oynatmis (Olcay, Bakambu, Burak Yilmaz), ters kanatta da oyun kurmaya yardimci olan bir kenar orta saha kullanmis (Quaresma, Volkan Sen, Engin Baytar). Yani bir kanat ceza sahasinin icine girerken, diger kanat orta saha cizgisinde daha cok kalarak iki merkez orta saha ve ondeki ofansif orta saha ile beraber oyunu kurmus. Yani takim fiili olarak bir nevi merkezden saga veya sola kaymis bir 4312 oynamis. Senol Gunes'in iki kanat oyuncusunun ileride top bekledigi bir oyun oynadigini hic gormedim, izlemedim.

Ozellikle Senol Gunes'in sisteminde Quaresma icin MR bence, AMR'den cok daha dogru bir mevki. Cunku Quaresma tipik bir kanat oyuncusu gibi surekli cizgiye inen bir oyuncu degil. Veya tipik bir kanat forvet gibi surekli iceriye giren bir oyuncu degil. Oyun da kurabilen, gerektiginde ice de giren, gerektiginde cizgiye de inen bir oyuncu. Bu nedenle Quaresma'nin rakip beki geriye yaslayacak sekilde onde oynamak yerine daha geride top ile bulusup oyunu yonlendirmesi, zaman zaman ice girmesi, zaman zaman geriden orta kesmesi, zaman zaman cizgiye inmesi daha dogru geliyor bana.

Diziliste DM kullanilmasina gelince. ozellikle gecen sezona bakinca mantikli. Oguzhan'in daha serbest bir sekilde one cikabilmesini sagliyordu bu. Senol Gunes'in oldukca ofansif bir oyun anlayisini tercih ettigini de goz onunde bulundurursak, DM mevkisinde oynayan oyuncuya savunma gorevi vermeyecektir (ki vermedigini cok net olarak biliyorum) ve bu oyuncu gerektiginde hucuma da katilacaktir.

Tabii bu sezon Talisca'nin, Sosa'nin yerine gelisiyle Besiktas'in oyunu 4411 veya 442'ye evrilmis durumda. Onde Sosa gibi bir top dagitici olmayinca, Atiba kendisini daha fazla one atmak zorunda kaldi. Talisca oldugu icin Olcay'in soldan ceza alanina girislerine de ihtiyac kalmiyor cunku onun yerine Talisca giriyor. Olcay'in ceza alanina girislerini engellediginde de elinde pek faydalanamayacagin bir oyuncu kaliyor.

Sonuc olarak su an icin Besiktas'in dizilisinin ne oldugu hala belli degil cunku bence Senol Gunes mevcut kadroyu en uygun sekilde oynatacak bir sistem icin arayista. Yani bugun X dogru desek bile sezon icinde dogru Y'ye, Z'ye veya bir baska dizilise evrilecektir.
    4-2-3-1 Wide dizilişinde AML inside forward oynarken AMR winger olarak oynuyor. Bu da tam olarak Olcay ile Quaresma oluyor. Ya da Bakambu ile V.Şen. Quaresma MR'den ziyade Cuts Inside özelliği olan bir AMR. Kesinlikle wide playmaker tarzı bir oyuncu olduğuna katılmıyorum. Atiba ise DM'den daha ziyade defansif bir CM gibi oynuyor, Bursaspor'da Ozan'ı oynattığı gibi.

Yeni gelen oyuncularla birlikte 7. hafta geçmesine rağmen halâ bir arayış olduğunun farkındayım. Fakat Şenol Güneş için en doğru preferred formation 4-2-3-1 Wide'dır.

Sayfa 2 / 14 İlkİlk 123412 ... SonSon

Mesaj Yetkileri