Sayfa 1 / 16 12311 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 457 sonuç

Konu: 3. Geleneksel Football Manager Türkiye Araştırması Eleştiri Başlığı

Nesil
    2003

Default 3. Geleneksel Football Manager Türkiye Araştırması Eleştiri Başlığı

Oyun çıkana ve araştırma bölümü tekrar düzenlenip, açılana kadar buradan idare edin lütfen.

Nesil
    2006
    Yer
    06

Burak Yılmaz'ın bitiriciliği ile başlar bu başlık

Nesil
    2006
    Yer
    İnegöl

Mario Gomez'in 2 yıllık kiralık kontratı yansıtılmış ama future fee olarak 65m€ gözükmekte Neden böyle bir değer girildi acaba ?

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

6.5M Euro olarak mı işlenmiş? Ben 8M diye biliyordum. Doğrusunu İtalyanlar daha iyi biliyordur.

Benim duyduğum kadarı ile şöyle. Bir sürü pazarlık yapılıyor. 7-8Mlardan düşülüyor. En son Fiorentina peşin 4M Euro istiyor. Fikret Orman olmaz veremeyiz, FFP sınırındayız, daha transfer yapacağız diyor. İlla sözleşmeni feshet diye Mario Gomez'i de sıkıştırıyorlarmış. O zaman 2 sene kiralayın, FFP'yi kırmak için ek sözleşme yapalım ama paylaşmayalım, 2 sene sonra 8M peşin ödeyeksiniz diyorlar. 2 senenin faizi gibi bir şey. Fikret Orman en son Mario Gomez'in blöfleri yemeyince kabul ediyor. 8 ya da 6.5 her neyse. Bu işin ne olduğunu herhangi birinden öğrenmedim haberiniz olsun. Tahmin değil, bilgi. Beşiktaş o parayı ödemek zorunda.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    İnegöl

6.5 değil 65 m euro

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

Quote Originally Posted by mertayasava View Post
    6.5 değil 65 m euro
    Eğer o para opsiyonel değil zorunluysa dükkanı kapatalım daha iyi

Nesil
    2003

Mario Gomez icin bir opsiyon degeri giremedik cunku aciklanan bir rakam yoktu. Opsiyon oldugunu belirttik ve rakamin oyun tarafindan belirlenmesi icin bos biraktik. Oyun hangi opsiyonu uygun gorduyse onu koymus (bende 80 milyon Euro cikiyor).

Kiralik sozlesmesinin bitisi ile Fiorentina sozlesmesinin bitisi ayni tarihe denk geliyor. Eger oyunda Fiorentina ile sozlesme imzalamazsa zaten satin alma opsiyonunun cok da anlami yok.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Mario Gomez icin bir opsiyon degeri giremedik cunku aciklanan bir rakam yoktu. Opsiyon oldugunu belirttik ve rakamin oyun tarafindan belirlenmesi icin bos biraktik. Oyun hangi opsiyonu uygun gorduyse onu koymus (bende 80 milyon Euro cikiyor).

Kiralik sozlesmesinin bitisi ile Fiorentina sozlesmesinin bitisi ayni tarihe denk geliyor. Eger oyunda Fiorentina ile sozlesme imzalamazsa zaten satin alma opsiyonunun cok da anlami yok.
    Beşiktaş'ı biz yönetirsek evet sözleşmesi bitince bedavaya dahi alabiliriz bi ihtimal, ama yapay zeka bunu yapmaz muhtemelen. O yüzden keşke bi opsiyon girilseydi. Evet resmi değil ama konuşulan bi rakam var ortada. Artık 6-8 bişey olabilirdi. Ya da gayriresmi bi yama çıkarılabilir belki.

Nesil
    2008
    Yer
    Aydın

Nani'nin orta açma 13 verip Podolski nin bitiriciliğe 20 veren zihniyetin gözlem yeteneğini sorgularım ağa ben...Hele hele Türkiye'yi bırak dünyanın çizgi üzerinde sayılı kalecilerinden olan Volkan'ın çeviklik 13 refleks 14 nasıl olur kimse açıklayamaz bana...Bakın karşı karşıya veya uzaktan şut demiyorum veyahut konsantrasyon,iletişim ne verirsen eyvallah ta cidden çevikliğine ve reflekse bu kadar düşük (bir futbol izleyicisi olarak) nasıl verilir hala mantıklı gelmiyor bana...

Valla İngilizlere Sormak Lazım Niye Öyle Girmişler Diye

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by BaGa TaRKaN View Post
    Valla İngilizlere Sormak Lazım Niye Öyle Girmişler Diye
    Nani'nin ortalarini dusuk yapmalarinin nedeni muhtemelen diger ozellikleri yuksek tutmak icindir (ornegin hizlanma ve hiz simdiye kadar izledigimiz Nani icin biraz yuksek geldi bana).

Podolski'nin bitiriciligine ise pek sorun gormuyorum. Sutlarindan baska pek bir numarasi olmayan bir oyuncu olmasi nedeniyle bu ozelligin bu sekilde olmasi bana dogal geliyor. Zaten yanilmiyorsam bir kac yildir (Almanya'da oynadigi donemden beri) bu seviyede bu ozellik.

Son olarak Volkan konusunda reflekslerin dusmesi, pozisyon almanin yukselmesi ile kompanse edildi. Volkan'in eskisi kadar cabuk ve cevik olmadigini butun gecen sezon gozlemledik. Ancak buna ragmen hala bir cok iyi kurtaris yapmasini da pozisyon bilgisinin tecrube ile gelismesine bagladik.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Net bilgi. 8M Euro, 2017 ödeme. Opsiyon değil, zorunluluk.
    Last edited by Cengo : 29.Ekim.2015 at 01:30

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Quote Originally Posted by La BruJiTa View Post
    Nani'nin orta açma 13 verip Podolski nin bitiriciliğe 20 veren zihniyetin gözlem yeteneğini sorgularım ağa ben...Hele hele Türkiye'yi bırak dünyanın çizgi üzerinde sayılı kalecilerinden olan Volkan'ın çeviklik 13 refleks 14 nasıl olur kimse açıklayamaz bana...Bakın karşı karşıya veya uzaktan şut demiyorum veyahut konsantrasyon,iletişim ne verirsen eyvallah ta cidden çevikliğine ve reflekse bu kadar düşük (bir futbol izleyicisi olarak) nasıl verilir hala mantıklı gelmiyor bana...

valla podolski 20 ise ronaldo ve messi ne olucak anlamadım!!!

editörden ayarla beğenmediysen

Quote Originally Posted by kiddynamite View Post
    editörden ayarla beğenmediysen
    emredersin paşam

Nesil
    2011
    Yer
    Eskişehir

Hala tek bir özelliğinin 20 olmasıyla o oyuncunun Ronaldo ve Messi ayarında oynayacağını/bitirebileceğini düşünüyorsanız, çok yanlış yere gelmişsiniz. Oyuncu özelliklerinin ne işe yaradıklarını ve hangi özelliğin hangi özelliği desteklediğini bilmek lazım diye düşünüyorum. FM 16 yani az değil 15-16 senedir bu oyun var ve mantığını çözmeden tek bir özellik için ortalığı velveleye vermeye gerek yok.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

En sevdiğim başlık
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

FM araştırmasında 9 sene geçti. O verilere geldikleri anda dokunmuyoruz. Bunu bir türlü anlatamadık. Allah'a şükür evde Digitürk var bende. Premier League de izliyorum. Ona rağmen gidip de yılda max 10-12 maç izlediğim takımın oyuncusunu nasıl değerlendireyim? Ne haddime. Scout kavramının anlamı düzenli maç izleyip ne seviyede olduğunu çözebilmektir.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Bu bölüm biraz dolsun da çay çekirdek alıp okuruz
    Football is simple,but Football Manager is not

şimdi simon kjaerin verilerini sizmi girdiniz fransızlarmı? ben yinede eleştireyim
    fenerın hiçbir maçını kaçırmam adam hava topu bırakmıyor gel görki fmde kafa vuruşu 13

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

Quote Originally Posted by justoyota View Post
    şimdi simon kjaerin verilerini sizmi girdiniz fransızlarmı? ben yinede eleştireyim
    fenerın hiçbir maçını kaçırmam adam hava topu bırakmıyor gel görki fmde kafa vuruşu 13
    zıplaması kaç sen onu söylesene bi?

2005ten beri aldığım oyunu bu sene almadım. Şimdi çıktığı ilk gece oynamadım diye alasım da yok o heyecanı yaşamadım bu sene
    turksportal...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by justoyota View Post
    Kafa vurusu teknik bir ozellik. Oyuncunun kafa vuruslarini ne kadar iyi (yani isabetli) yaptigini gosteriyor.
    Hava toplarini kazanma ise oyuncunun ziplama (ne kadar yuksege sicrayabildigi), guc ve denge (rakip ile ikili mucadele kazanma), agresiflik ve cesaret (rakip ile ikili ikili mucadeleye girme arzusu) ozelliklerine bagli.

Kjaer'in simdiye kadar yaptigi ters kafa vuruslarini ve bundan kaynaklanan tehlikeleri/golleri goz onunde bulundurdugumuzda Fransizlarin yaptigi tercihin yanlis oldugunu soylemek pek kolay degil.

Stoperin cogunlukla duran toplarda kafa vuruslariyla gol attigini varsayarsak, simdiye kadar kariyerinde 225 macta, 9 gol attigini da goz onunde bulundurursak, bir stoper olarak duran toplarda cok da etkili oldugunu soyleyemeyiz. Yani Kjaer 25 macta bir gol atmis lig kariyerinde.

Ligdeki bazi diger oyunculara bakarsak:
    Chedjou: 11.21 macta bir gol
    Bruno Alves: 15.35 macta bir gol
    Servet Cetin: 16.04 macta bir gol
    Kjaer: 25 macta bir gol
    Ersan Gulum: 25.5 macta bir gol
    Serdar Aziz: 25.8 macta bir gol
    Semih Kaya: 125 macta bir gol (bu sezon bir gol atip ortalamasini dusurdu gerci ama bu gol kafa ile degildi)

Hava toplarinda basarili olan bazi diger stoperlere bakarsak:
    Sergio Ramos: 8.61 macta bir gol
    John Terry: 11.95 macta bir gol
    Gary Cahill: 13.77 macta bir gol
    Thiago Silva: 15.44 macta bir gol
    Vincent Kompany: 18.12 macta bir gol

Tabii sene sonunda tekrar oyuncular degerlendirilir ama simdilik cok yanlis bir karar verdiklerini soylemek zor. Ozellikle Kjaer'in hava topu kazanmasina neden olacak ozelliklerinin ne kadar yuksek oldugu goz onunde bulundurulursa, kafa toplarinda isabetinin de yuksek olmasinin bir turlu skora daha fazla yansimasi gerekli bence.

Quote Originally Posted by Erdenable View Post
    Hala tek bir özelliğinin 20 olmasıyla o oyuncunun Ronaldo ve Messi ayarında oynayacağını/bitirebileceğini düşünüyorsanız, çok yanlış yere gelmişsiniz. Oyuncu özelliklerinin ne işe yaradıklarını ve hangi özelliğin hangi özelliği desteklediğini bilmek lazım diye düşünüyorum. FM 16 yani az değil 15-16 senedir bu oyun var ve mantığını çözmeden tek bir özellik için ortalığı velveleye vermeye gerek yok.
    açıklayıcı olmuş kardeşim

Ortada bir araştırma var mı ki eleştiri başlığı açmışsınız. Bildiğimiz kes kopyala yapıştır.
    Beş oyundur bu iki adamın profilleri aynı.

Sinan Gümüş geçen senenin aynısı. Uygar Mert'te gıdım ilerleme yok.

Şu ca/pa yamaları yapanlar bile daha çok araştırıyor.

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

Özellikle Anadolu kulüpleri için ne yazık ki sağlam bir araştırma yapılmıyor. Son birkaç yıldır birkaç istisna haricinde sadece büyük kulüplerin ilgilendiği oyuncuların profillerinde oynama yapılıyor. Diğer oyuncuların mevkileri bile doğru dürüst ayarlanmıyor. Örnek vermek gerekirse Aytaç Öden bundan birkaç sezon önce orta sahada oynadı ama son dönemde hep sağ bek olarak biliniyor, ancak oyunda halen orta sahada gözüküyor. Anadolu kulüpleriyle kim ilgileniyor bilmiyorum ama İngiltere'de 4-5. lig takımları bile detaylı araştırmalarla hazırlanıyorsa bizim Süper Ligimiz en azından biraz özeni hak ediyor diye düşünüyorum.

Transfermarkt Profili : Aytac Öden - Oyuncu profili - Transfermarkt

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by loopusmunes View Post
    Ortada bir araştırma var mı ki eleştiri başlığı açmışsınız. Bildiğimiz kes kopyala yapıştır.
    Beş oyundur bu iki adamın profilleri aynı.

Sinan Gümüş geçen senenin aynısı. Uygar Mert'te gıdım ilerleme yok.

Şu ca/pa yamaları yapanlar bile daha çok araştırıyor.
    Bu oyuncularda ne gibi ozellik degisiklikleri olmasi gerekli sizce?
    Arastirmacilar zaten oyuncu profillerini duzenlerken kendi goruslerini oyuncu profillerine yansitiyor. Bunlardan farkli fikir sahibiyseniz onu okuyalim lutfen.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by RodiMood View Post
    Özellikle Anadolu kulüpleri için ne yazık ki sağlam bir araştırma yapılmıyor. Son birkaç yıldır birkaç istisna haricinde sadece büyük kulüplerin ilgilendiği oyuncuların profillerinde oynama yapılıyor. Diğer oyuncuların mevkileri bile doğru dürüst ayarlanmıyor. Örnek vermek gerekirse Aytaç Öden bundan birkaç sezon önce orta sahada oynadı ama son dönemde hep sağ bek olarak biliniyor, ancak oyunda halen orta sahada gözüküyor. Anadolu kulüpleriyle kim ilgileniyor bilmiyorum ama İngiltere'de 4-5. lig takımları bile detaylı araştırmalarla hazırlanıyorsa bizim Süper Ligimiz en azından biraz özeni hak ediyor diye düşünüyorum.

Transfermarkt Profili : Aytac Öden - Oyuncu profili - Transfermarkt

Ankaragucu 2. Lig'e dustugunden beri arastirmaci bulmak pek mumkun olmadi. Hatta Eskisehirspor'un arastirmacisinin da son zamanlarda arastirmaya pek zaman ayirabildigini soylemek zor.

Ingiltere'de 4. ve 5. lig takimlari bile daha iyi arastiriliyor cunku o takimlarin taraftarlari var, her ic saha macina ve bazi deplasman maclarina gidiyorlar ve Football Manager'da kendi takimlarini arastirmak icin sirada bekliyorlar. Bu 6. ve 7. lig takimlari icin de gecerli.

Bizde ise maalesef arastirmak icin sirada beklenilen sadece 3 tane takim var. Turkiye'de futbol sevgisi ve taraftarlik ne ise, arastirmada da ondan farklisini beklememek gerekli. Hatta bence bu zorluklara ragmen ozellikle futbolcu gozlemciligini kendilerine is edinmis ve bu isi profesyonel olarak Turkiye'deki kulupler icin yapan arkadaslarin da sayesinde oldukca basarili bir arastirma cikiyor ortaya.

Ancak tabii bu demek degil ki eksikler ve hatalar yok. Bu nedenle de eksik/hata gorduklerinizi okumak ve duzeltmek istiyoruz ve baslik aciyoruz. Arastirma ile ilgili genel elestiriniz icin tesekkurler ancak bu sadece elestirerek duzelecek bir sorun degil. Bize yardimci olarak, hatta arastirma ekibine katilip gelismeye katkida bulunarak cozulebilecek bir sorun.

merhabalar. türkiye liginin başlangıç tarihi (4.7.15) 'te, takımlar bir hazırlık maçı oynayarak oyuna başlamış oluyor. bu bir hata mı yoksa full sürümde düzeltilecek mi?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by alexalexalex View Post
    merhabalar. türkiye liginin başlangıç tarihi (4.7.15) 'te, takımlar bir hazırlık maçı oynayarak oyuna başlamış oluyor. bu bir hata mı yoksa full sürümde düzeltilecek mi?
    Bu sadece Fenerbahce ve Trabzonspor icin gecerli. Bu iki takimin erken hazirlik maci oynamis olmasinin nedeni de Avrupa kupalarinda on eleme turu oynayacak olmalari.

Ornegin bu sezon Fenerbahce ilk hazirlik macini 1 Temmuz'da oynadi.
    Trabzonspor ise hic hazirlik maci oynamadan Avrupa kupasi macina cikti. O donemde Ersun Yanal takimdan ayrilmis, bir kac gun sonra Sota ile anlasilmisti, muhtemelen bu sezon basi kampinin verimsizligi de sezona yansiyor.

Oyunun baslangic tarihini daha geriye itmek ise mumkun degil.

Bu sadece Fenerbahce ve Trabzonspor icin gecerli. Bu iki takimin erken hazirlik maci oynamis olmasinin nedeni de Avrupa kupalarinda on eleme turu oynayacak olmalari.

Ornegin bu sezon Fenerbahce ilk hazirlik macini 1 Temmuz'da oynadi.
    Trabzonspor ise hic hazirlik maci oynamadan Avrupa kupasi macina cikti. O donemde Ersun Yanal takimdan ayrilmis, bir kac gun sonra Sota ile anlasilmisti, muhtemelen bu sezon basi kampinin verimsizligi de sezona yansiyor.

Oyunun baslangic tarihini daha geriye itmek ise mumkun degil.
    hee anladım hocam, sağolasın.

Sayfa 1 / 16 12311 ... SonSon

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri