1 ile 24 arası toplam 24 sonuç

Konu: lato609 / 4-1-3-1-1 TACTİC

Default lato609 / 4-1-3-1-1 TACTİC

Yeni taktikler ile yeniden bir aradayız arkadaşlar..Zamanım olmadığından dolayı taktikleri sunuma hazırlamak fazlası ile uzun sürdü..Bunun için bekleyen arkadaşlardan tekrar özür dilerim..

Hatırlayanlar muhakkak vardır ; fm13 için “lato609 TACTİCS” ile bir taktik sunmuştum..Bana kazandırdığı maçlar kadar kullanan arkadaşlara da fazlası ile yararı olmuştu ve gündemi fazlası ile meşgul etmişti..Bundan dolayı ilk önce bu taktiği sunuma hazırladım..
    “lato609 TACTİCS”i yeniden düzenleyerek fm14 için uyarladım..Her zaman ki gibi 20’ye yakın takımla denedim ve hepsinde beklentilerin üzerine çıktım..Sayısız not ve ortalamalar alarak taktiğe bu şekilde değerlendirdim..Umarım benim işime yaradığı gibi sizin de fazlası ile işinize yarar..

Taktiğin amacı önce ki seride olduğu gibi “dengeli hücum yapabilme ve defansta sağlam durmak”.

Taktikten tam verim almak için sezonun başında her zaman için 2-3 hafta boyunca “kondisyon” çalıştırmalısınız..Ardından ise 1 ay boyunca “takım uyumu” çalıştırmak iyi olacaktır..Bu sayede takım daha fazla organize olabilecektir..Takım savunması ve dengeli hücum yapabilmek için bu özellik vazgeçilmezdir..Daha sonrasında ise genel antrenmanı “savunma” , maç hazırlığını ise “hücum” çalışması yaptırarak daha organize hale gelebirsiniz..Bu durumu devşirmeli olarak yapmanızı tavsiye ederim..

Sezon öncesinde saha uzunluklarını seçerken maksimum ölçüleri seçmenizi tavsiye ederim..

Oyuncu rolleri ve aradığımız özelliklere gelir isek ;

KALECİ (Libero kaleci/destek) : Kalecimizden beklentilerimiz topu defansa dağıtması ve arkaya atılacak toplara erken müdahale etmesidir..Bu yüzden “bölge hakimiyeti”, “iletişim” ve “konsantrasyon” belirleyici özelliktir..

SAĞ BEK (Standart bek/destek) : Önünde oynayan kanat oyuncusu hücum rolünde olduğu için bu bekimiz defansif anlamda daha etkili olmak zorunda..Bu sebepten dolayı rolü bu şekildedir.”top kapma” , “çalışkanlık” ve “pozisyon alma” özelliği yüksek olmalıdır..Oyuncu örneği vermek gerekirse Bartra tarzı bir oyuncu bu mevkide ki görevi anlatıyor..

DEFANS GÖBEĞİ : Bu mevkide ki 2 oyuncumuzun da rolleri farklı..Bunun sebebi ise “savunmayı orta sahaya yaklaştır” talimatını verdiğimiz için..Böylece 2 oyuncumuz da ileride defans hattını kurarken farklı rollere girecekler ve bu sayede top kapma şansımızı arttıracaklar ; alan daraltabilecekler..

SOL BEK (İki yönlü bek/hücum) : Oyuncunun “dribling” , “takım uyumu” ve “dayanıklılık” özellikleri yüksek olmalıdır..Önünde oynayan kanat oyuncusu ile bir arada o kanadı bizim lehimize duvar haline getirecekler..Biri defans yaparken diğeri hücum rolü üstlenecek..Bu sayede ani kontraya yakalanma şansımız olmayacak..Örneğin Lahm tarzı bir oyuncu..

ÖN LİBERO (Defansif orta saha/savunma) : Bu oyuncumuz ise top kapmasının yanı sıra pas da yapabilmeli..Aradığımız ekstra özellikler ; “pas” , “çalışkanlık” ve “güç”tür..Oyuncu ile tarif etmek gerekirse de Vidal tarzı bir oyuncu burada olmalıdır..

SAĞ KANAT (Kanat oyuncusu/hücum) : “takım oyuncusu” . “yaratıcılık” ve “özel yetenek” ekstra beklediğimiz durumlardır..Kendisi rahatlıkla hücuma çıkarken arkasında oynayan oyuncumuz kendisine alanlar yaratacaktır ve pozisyon varyasyonu oluşacaktır..El Shaarawy tarzı bir oyuncu bu mevkide büyük işlere imza atar..

ORTA SAHA-GÖBEK (Oyun kurucu/destek) : Bu oyuncumuz takımın maestrosu olacak..Pozisyona kalkmak için takımı adeta işletecek kişi..Bu sebepten dolayı “takım oyuncusu” , “soğukkanlılık” ve “dayanıklılık” özellikleri değerine değer katacaktır..Ve muhakkak “pas” özelliği ortalamanın üstünde olmalı..Modric tarzı bir oyuncu aradığınız şef…

SOL KANAT (Çalışkan kanat oyuncusu/otomatik) : Sol bekimize hücumcu rolü verdiğimiz için bu oyuncumuza defansif rolü ekledik..Bu sayede hücuma kimin çıkacağı oyuncuların diriliğine kalıyor..Defansif özelliği ile ofansif özellikleri çok iyi bir denge yakalıyor bu kanadın..Caner Erkin tarzında ki bir oyuncu gerekiyor bu mevkiye..

OFANSİF ORTA SAHA (Gizli forvet/hücum) : Forvet yardımcımız..Başka bir tabir ile mevkisi olmayan oyuncumuz..Gerektiğinde orta alandan top çıkartacak , gerektiğinde ise forvetten daha ileride oynayacak..”takım oyunu” , “çalışkanlık” ve “hız” belirleyici özelliklerdir..Sol kanada daha yakın olmasının sebebi ise sağ kanadımızın hücumcu rolde oynaması..Sol kanadın 2 farklı isimle atak yapmasını belirleyen kişidir..Sağ kanattan açılan ortaya ise arka direkte veya içeriye süzülerek dokunuşu yapmasını beklediğimiz kişidir..Buranın önemini anlatacak oyuncular ise Hagi ve Alex’tir..

FORVET (Fırsatçı golcü) :
    Vazgeçemediğim oyuncu rolü Ceza alanına sarkmak için fırsat kollayacak..Ama fırsatı bulunca da gizli forvetimize bitirici pası atabilecek..”kararlılık” , “çalışkanlık” ve “takım uyumu” bu oyuncumuzu mevkisinin yıldızı yapar..Van Persie tarzında ve fiziğinde bir oyuncu golleri ve asistleri ile takımınıza değer katar..

Oyuncu rollerim bu şekilde olsa da gerek takım talimatları ile gerekse de oyuncu talimatları ile fazlasıyla oynadığım için beklentilerim rollerinden biraz farklı..Bu sebeple oyuncu talimatları ile kurcalamadan oyuncudan tam anlamı ile verim alınmaz..

İşte yakaladığım başarılar ;

Belçika ile yakaladığım başarı ;

Genel kariyer verileri ;

MAÇTAN BİR GÖRÜNTÜ ;

Artık gerisi size ve takımınıza kalmış arkadaşlar..Umarım siz de benim elde ettiğim başarıların daha fazlasına ulaşırsınız..Bol fm'li ve bol kupalı günler..

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Taktiğin tamamı şahsıma (Latif KARAER-lato609) aittir..İzinsiz başka sitelerde ve forumlarda paylaşılması yasaktır..

Ellerine Sağlık İlginç Bir Diziliş Ama Sonuçlar Çok İyi Deneyeceğim Bunu

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul

Normalde hazir taktik kullanma taraftari degilim ama deneyecegim. En azindan taktik olusturmada yarari olacaktir. Mutlaka geri donus yaparim

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

14.1.3 motorunda iş yapar mı hocam ? Güncelleme yok da bende

Quote Originally Posted by BaGa TaRKaN View Post
    Ellerine Sağlık İlginç Bir Diziliş Ama Sonuçlar Çok İyi Deneyeceğim Bunu
    Dizilişin sebebi kanatlarda ki rollerimizden dolayı..dilerim sende de işe yarar..
    Bu arada konuyu 2 kere açmamın sebebi link eklemediğim içindi..Kusura bakma bu durum için

Quote Originally Posted by AhmetBilgin View Post
    Normalde hazir taktik kullanma taraftari degilim ama deneyecegim. En azindan taktik olusturmada yarari olacaktir. Mutlaka geri donus yaparim
    Yararı umarım olur kardeşim..Güzel haberlerini bekliyorum..

Quote Originally Posted by anil luque View Post
    14.1.3 motorunda iş yapar mı hocam ? Güncelleme yok da bende
    hocam ben 14.3.1'e göre ayarladım..Ondan dolayı ne kadar yararlı olur bilemiyorum..Ama sen denersen bilgi edinmiş oluruz bizde

Hocam taktik güzel ama geriye düştüğümüzde falan neler yapabiliriz ?

Hocam deneyeceğim

Quote Originally Posted by emirk1802 View Post
    Hocam taktik güzel ama geriye düştüğümüzde falan neler yapabiliriz ?
    kardesim geriye düştüğüm maçlarda gelişi güzel değişiklikler yapılmaz..maç içerisinde "analiz" kısmına tıklayarak rakip hakkında bilgi edinerek ona göre talimat vermek en yararlı yoldur..ona göre tempoyu , dizilisi , pas trafiğimizi şekillendirmek en iyisidir..

İlk İzlenimlerimi Sıcak Sıcak Paylaşayım;

Beşiktaş ile Lige Başladım Hazırlık Maçlarını Bir Hayli Bol Tuttum Sezon Öncesi (10 Maç). Ligde 7 Haftayı Geride Bıraktım Şuana Kadar 4 Galibiyet, 2 Beraberlik ve 1 Mağlubiyet ile Devam Ediyorum. İlk İzlenimime Göre Takım Göze Hoş Gelen Güzel Bol Pozisyonlu Atak Üretiyor Ama Savunma Anlamında ise Tam Bir Facia Arkaya Kaçıranı mı Ararsın, İkili Mücadelelerde Top Kayıplarını mı Söylesem, Rakip Sıkıştırdığı Zamanlarda Hatalardan mı Bahsetsem Bilemedim Şimdi. Yani Savunma Biraz Kaba Tabirle Tırsak Oynuyor.

Bakalım İlerleyen Maçlarda Neler Olacak Zamanla Not Alır Dönerim Tekrar Ama Şuana Kadar Savunma Çok Ama Çok Zayıf

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Quote Originally Posted by BaGa TaRKaN View Post
    İlk İzlenimlerimi Sıcak Sıcak Paylaşayım;

Beşiktaş ile Lige Başladım Hazırlık Maçlarını Bir Hayli Bol Tuttum Sezon Öncesi (10 Maç). Ligde 7 Haftayı Geride Bıraktım Şuana Kadar 4 Galibiyet, 2 Beraberlik ve 1 Mağlubiyet ile Devam Ediyorum. İlk İzlenimime Göre Takım Göze Hoş Gelen Güzel Bol Pozisyonlu Atak Üretiyor Ama Savunma Anlamında ise Tam Bir Facia Arkaya Kaçıranı mı Ararsın, İkili Mücadelelerde Top Kayıplarını mı Söylesem, Rakip Sıkıştırdığı Zamanlarda Hatalardan mı Bahsetsem Bilemedim Şimdi. Yani Savunma Biraz Kaba Tabirle Tırsak Oynuyor.

Bakalım İlerleyen Maçlarda Neler Olacak Zamanla Not Alır Dönerim Tekrar Ama Şuana Kadar Savunma Çok Ama Çok Zayıf
    Hocam geri dönüş yaptığın için teşekkür ederim..Defansta sıkıntı yaşamanın sebebi ligin başları olduğu için takım uyumu tam anlamı ile oluşmamıştır..Bundan dolayı takım savunmasını istediğin seviyede yapamayabilirsin..

Ama "defansı orta sahaya yaklaştır" talimatını kaldırarak bahsettiğin sorunları en aza indirgeyebilirsin..Defans oyuncuların yavaş ve pas özellikli olmadığı için bu talimatı iptal etmen yarar getirecektir..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Fena sonuçlar vermedi açıkçası. ŞL ' de City'ye deplasmanda 3-1 kaybetmiştim Real'e ise 5-1

İçeride ikisiyle de 1-1 berabere kaldım ve özellikle Madrid maçında 80. dakikaya kadar topla oynama hep benim lehimeydi , şutlar 12'ye 7 falandı. (Takım Beşiktaş bu arada)

12. Default

Geniş alanda oyna olduğundan ben Kanatları Kullan ekledim . Aslında rakibe göre analiz her zaman iyidir ama Kanatları Kullan verdikten sonra Kanatlar'dan rahat gol buluyorum .

ben merak ediyorum bu taktiği fm classic de mi denedeniz yoksa fm de mi

Nesil
    2008
    Yer
    Tarsus/Mersin

Taktiğini deniyeceğim. Şuan ligin bitimine 9 hafta olduğundan ne kadar verim alırım bilmiyorum. Zaten deplasmanda sorun yaşıyorum. En azından deplasmanda kullanırım. Dönüş yaparım

Denedim. Akhiser deplasmanında zorlansamda yenmeyi başardım. Maç verileri aşağıda ekliyorum. Kalan 8 maçtada kullanmayı düşünüyorum. Sonra toplu bir dönüş yaparım

Last edited by pusathan01 : 10.Mayıs.2014 at 00:20

Quote Originally Posted by abdulmuttalip View Post
    ben merak ediyorum bu taktiği fm classic de mi denedeniz yoksa fm de mi
    fm modunda denedim kardeşim..fmc de hiç denemedim

Nesil
    2006
    Yer
    Balıkesir

besiktasla oynuyorum gizli forvet pozisyonunda basarılı olan kişi ayarlayamadım bende onu takımın beyni yaptım birde defansı ileri cıkart komutunu iptal ettim takım gayet güzel oynuyor..

Quote Originally Posted by Bulstrap87 View Post
    besiktasla oynuyorum gizli forvet pozisyonunda basarılı olan kişi ayarlayamadım bende onu takımın beyni yaptım birde defansı ileri cıkart komutunu iptal ettim takım gayet güzel oynuyor..
    eğer transfer döneminde iyi bir ofansif oyuncu bulup gizli forvet yaparsan hücumsal varyasyonun daha da artar kardesim

Nesil
    2006
    Yer
    Balıkesir

gizli forvet dedigin topta kapıyor top kapması iyi olan bir ofansif ortasaha bulamadım ancak hic birsey degistirmeden takımın beyni yaptım daha iyi oldu daha cok verim aldım o bölgeyede 400k ya thomas drageyi transfer ettim 10 numara oynuyor..

kolay sayı buluyorum onda sıkıntı yok ancak mac 3-0 olsada ikinci yarı mutlaka 1yada2 gol yiyorum onu cözemedim

Quote Originally Posted by Bulstrap87 View Post
    gizli forvet dedigin topta kapıyor top kapması iyi olan bir ofansif ortasaha bulamadım ancak hic birsey degistirmeden takımın beyni yaptım daha iyi oldu daha cok verim aldım o bölgeyede 400k ya thomas drageyi transfer ettim 10 numara oynuyor..

kolay sayı buluyorum onda sıkıntı yok ancak mac 3-0 olsada ikinci yarı mutlaka 1yada2 gol yiyorum onu cözemedim
    Rakip analizi yaparak talimatlarda ufak değişiklikler yaparak 2. yarıda yaşadığın sıkıntıyı atlatabiirsin kardeşim

20. Default

hocam senin taktigini kullanıyorum 2 sezondur bayrampaşa ile fakat başarı saglayamıyorum topla oynama her mac 55 60 ın asagısına düşmüyor pozisyon desen buluyorum fakat cok kacırıyorum rakip defansta bi bosluk buldu mu atıp macı kazanıyor buna bir çözüm söyler misin?

Quote Originally Posted by hayrettinilgin View Post
    hocam senin taktigini kullanıyorum 2 sezondur bayrampaşa ile fakat başarı saglayamıyorum topla oynama her mac 55 60 ın asagısına düşmüyor pozisyon desen buluyorum fakat cok kacırıyorum rakip defansta bi bosluk buldu mu atıp macı kazanıyor buna bir çözüm söyler misin?
    Kardeşim eğer birkaç oyuncunun rolünü değiştirirsen ve maç içerisinde de talimatlarda ufak değişiklikler yaparsan yakaladığın pozisyonları gole çevirmen daha kolay olacaktır..Maç analizi yapmak her zaman için işimizi kolaylaştırır..

22. Default

Quote Originally Posted by 01demirspor View Post
    Kardeşim eğer birkaç oyuncunun rolünü değiştirirsen ve maç içerisinde de talimatlarda ufak değişiklikler yaparsan yakaladığın pozisyonları gole çevirmen daha kolay olacaktır..Maç analizi yapmak her zaman için işimizi kolaylaştırır..
    örnek verir misin biraz ne gibi talimatlar vermeliyim?

Quote Originally Posted by hayrettinilgin View Post
    örnek verir misin biraz ne gibi talimatlar vermeliyim?
    Maç içerisinde ANALİZ sekmesine tıklayarak rakip hakkında pekçok bilgiye ulaşabilir ve talimatlarda bulunabilirsin

Nesil
    2013
    Yer
    İstanbul

Southampton yönetiyorum ve taktik çok hoşuma gitti. Sezon daha yeni başladı ve sadece Sunderland ve M. United ile maç yaptım ligte. Sunderland'i 5-1 yendim ama M. United'ta 3-2 kaybettim. Güzel pozisyonlar bulup golleri atsak da defansın arkasına çok adam kaçıyor ne yazık ki. Kaleci gününde değilse çok sıkıntı çıkıyor.

Hazırlık döneminde ise toplam 8 maç yaptım. Bunların içinde Marsilya, Getafe, M. Gladbach gibi takımlar da vardı. Güzel bir hazırlık dönemiydi ve takım taktiğe baya ısındı

Mesaj Yetkileri