1 ile 25 arası toplam 25 sonuç

Konu: Oyuncu Özellikleriyle, Ca nasıl orantılı?

Default Oyuncu Özellikleriyle, Ca nasıl orantılı?

Merhaba,

Şimdi biz oyunda futbolcu arıyoruz fakat ararken CA'sını bilmediğimiz için(editörden bakıp hile yapanlar hariç) oyuncunun özelliklerine bakıyoruz. Özellikleri iyi olan bir oyuncu buluyoruz ve hemen gözlemci raporu alıyoruz fakat rapordan beklediğimiz çıkmıyor çünkü gözlemci 2 yıldız vermiş. Bizde ulan bu gözlemci çok dandikmiş bu adama 2 yıldız verilir mi deyip kovuyoruz fakat futbolcuyu aldığımızda gerçekten futbolcunun ne kadar kötü olduğunu anlıyoruz. Başka bir futbolcuya bakıyoruz ve özelliklerinin kötü olduğunu görüyoruz fakat gözlemci 4 yıldız vermiş biz yine bu gözlemcide çok salakmış deyip kovuyoruz fakat alacak başka futbolcu olmadığından da almak zorunda kalıyor ve futbolcu gerçekten 4. yıldızlı futbolcu diyoruz.

Ben burdan şunu çıkartıyorum;

2 futbolcu olduğunu varsayalım ve,

1. futbolcunun bütün özelliklerinin 20 olduğunu da varsayalım fakat ca'sı 1 ise o futbolcu çok kötüdür(3. lig futbolcusu).

2. futbolcunun ise bütün özelliklerinin 1 olduğunu varsayalım fakat ca'sı 200 ise Maradonadır.

İzlenimden çıkarttığım durum doğru mu? Doğru ise bu kadar ters orantılı olması çok saçma değil mi? Doğru değilse nasıl bir orantı var?

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Net fikrim olmamakla beraber tüm özellikler 20 olan bir oyuncunun ca'sı 1 olamaz. Ca zaten özelliklerin, belli değerlerle çarpılarak elde edilmiş toplamını oluşturan sayı. Mesela bir defans oyuncusu için CA hesaplanırken markajda aldığı değeri 2 ile çarparken, bitiriciliğini 0,5 ile çarpıyoruz. Aynı şekilde forvet oyuncusunda bitiriciliği 2 ile çarparken markajı 0,5 ile çarpıyoruz. Sayılar tamamen atmasyon.

Yani kısaca CA, oyuncunun sahip olduğu mevkisine göre, özelliklerinin belli oranlarda çarpımının toplamına eşit. Bütün özellikleri 1 olan bir oyuncunun CA'sı, asla 200 olamaz maksimum 30-40 olur herhalde.

Gözlemcinin değerlendirmesine gelirsek, gözükmeyen özelliklerini de değerlendiriyor olabilir, bu nedenle görünenden farklı sonuç ortaya çıkarıyor olabilir. Bu konuda net fikri olan bizi aydınlatırsa daha iyi olur.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Zaten özelliklerini 20 veripte CA değerini 1 verirsen oyunda 2 gün ilerledikten sonra tıpkı bir düşen uçak gibi özellikleri hızla 20 den geriye doğru sayar

Eğer tüm özellikleri 1 Ca 200 ise özellikleri Ca ya göre yükselir. Tabi antrenman ve senin yetiştirmende çok önemli. ÜStadlar daha iyi açıklayacaktır sana.

Nesil
    2003

Oyuncu ozellikleri ile CA arasinda matematiksel bir iliski vardir.

CA ne kadar yuskekse, ozellikler de o kadar yuskek olabilir.

200 CA sahibi bir oyuncunun butun ozellikleri 20 olmayacaktir.

Nesil
    2006

Her oyuncunun kendi mevkisine gore onemli veya onemsiz ozelliklerinin katsayilari var bildigim kadariyla.

Mesela Sekopejin dedigi gibi, forvet oyuncusu icin(ornek) bitiriciligin katsayisi 5,soguk kanliligin 4,markajin 0.5 katsayisi olur. Yani bu ozellikleri 20 olursa ,bitiriciligin ca ya katkisi 100,soguk kanliligin katkisi 80,markajin katkisi 10 olur.

Bilgi için ve cevaplar için teşekkür ederim. Bazı arkadaşlar beni yanlış anlamış, ben de biliyorum 200 Ca'lı bir futbolcunun özelliklerinin 1 olmayacağını, ben burada oyuncu özelliklerinin ve Ca'nın önemini kavramayı çalışıyorum.

Şimdi arkadaşlar ben, ağabeyimle birlikte FM2009'da kariyer açıyorduk. Ağabeyim oyuncu özelliklerine bakarak transfer yapıyordu. Ben ise FM Geniu denilen programdan Ca bakarak transfer yapıyordum ve netice olarak ben her zaman daha başarılı oluyordum. Ağabeyim ise sinirleniyordu ve yeniden kariyer açmak zorunda kalıyorduk.

Ben bu sene hiç bir program kullanmak istemiyorum. Çünkü geçen seneki oyundan hiç bir şey anlamadım. Bu sene kullanmak istemiyorum fakat transferlerimde ağabeyim gbi fiyasko çıkmasını istemiyorum. Çünkü çok sinir bozusu bir durum oluyor...

İnşAllah ne demek istediğimi anlatabilmişimdir...

Özelliklere bakılırken oyuncuyu değerlendirmede en çok gözden kaçırılan unsurlardan biri de oyuncunun zayıf ayağını kullanma yetisi. Tek ayaklı oyuncular denk CA puanına sahip iki ayaklı oyunculardan daha yüksek özelliklere sahip oluyorlar ama maç içinde pek çok açıdan daha etkisiz kalabiliyorlar.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Muhammet Celik View Post
    Ağabeyim oyuncu özelliklerine bakarak transfer yapıyordu.
    Ağabeyin oyuncu özelliklerini iyi bilmiyor olabilir. Mesela Creativity(yaratıcılık - ofansif orta saha oyuncuları için önemlidir), decisions(karar varme - her oyuncu için çok önemlidir) Composure(soğukkanlılık - santrafor için çok önemlidir.), concentration(konsantrasyon defans ve kaleci için önemlidir) gibi zihinsel özelliklere bakmayıp sadece tekniğine ve fiziğine bakıyorsa hatalı transfer yapıyor olabilir.

Quote Originally Posted by ozidnz View Post
    Ağabeyin oyuncu özelliklerini iyi bilmiyor olabilir. Mesela Creativity(yaratıcılık - ofansif orta saha oyuncuları için önemlidir), decisions(karar varme - her oyuncu için çok önemlidir) Composure(soğukkanlılık - santrafor için çok önemlidir.), concentration(konsantrasyon defans ve kaleci için önemlidir) gibi zihinsel özelliklere bakmayıp sadece tekniğine ve fiziğine bakıyorsa hatalı transfer yapıyor olabilir.
    Bir tane örnek buldum, aşağıdaki DM'ye burnley takımında gözlemci raporu aldım ve 3 yıldız aldım. Birde siz bakın bu futbolcu, burnley için 3 yıldızlık futbolcu mu? birde göz ayarı olarak bu oyuncunun Ca'sı kaç olmalıdır?

Mevkii defansif ortasaha,

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

CA'sı tahminen 140-150 civarı olmalıdır. Hızı, çevikliği ve hızlanması dışında çok kaliteli bir defansif ortasaha. Ernst'in biraz daha yavaşı, biraz daha az pres yapanı ama diğer özelliklerine göre biraz daha iyisi.

Quote Originally Posted by ozidnz View Post
    CA'sı tahminen 140-150 civarı olmalıdır. Hızı, çevikliği ve hızlanması dışında çok kaliteli bir defansif ortasaha. Ernst'in biraz daha yavaşı, biraz daha az pres yapanı ama diğer özelliklerine göre biraz daha iyisi.
    Aşağıdaki grafiğe bakarsak, hız hariç diğer özellikler arasında biraz değil dağlar kadar fark var. Şimdi resme bakarak soruyorum, 2 futbolcununda aynı aralıkta Ca alması mantıklı geliyor mu?

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Eğer 2 ayağını da iyi kullanıyorsa bu nedenle CA'sı yüksek olabilir bir oyuncunun ya da bazı özellikleri düşük ama 2 ayağını da iyi kullandığından aynı CA'larda da olabilirler.

Bu sene de aynı mı emin değilim ama çift ayaklı olmanın da CA'ya etkisi vardı.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2003

Bir tane örnek buldum, aşağıdaki DM'ye burnley takımında gözlemci raporu aldım ve 3 yıldız aldım. Birde siz bakın bu futbolcu, burnley için 3 yıldızlık futbolcu mu? birde göz ayarı olarak bu oyuncunun Ca'sı kaç olmalıdır?

Mevkii defansif ortasaha,

Zayif ayaginin ne kadar iyi olduguna gore 141 ile 161 arasinda bir CA sahibi olur.

Ozellikle hizli olmayan oyuncular, eksik olan hizlarinin yerine diger ozellikleri koymak zorundadirlar. Gobekte oynayan bir oyuncu oldugu icin de zayif ayagin onemi de cok yuksek seviyede.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Selam arkadaşlar ;

En önemli özellik CA mı , PA mı ??

Nesil
    2006
    Yer
    Aydın #09, Ankara #06

Quote Originally Posted by COLMAN20 View Post
    Selam arkadaşlar ;

En önemli özellik CA mı , PA mı ??
    PA oyuncunun gidebileceği yeri CA ise anlık özelliklerini verir..

Eğer günlük düşünüyosan CA'ya bakarak alırsın ama yok ben genç yetiştirmeyi seviyorum dersen PA değerine bakarak transfer yaparsın.

Peki ya oyuncu çok yönlüyse belirleyen ne? Hem MC hem ST olan bi oyuncunun CA sı hangi çarpanla belirlenebilir ki ?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by KaPaLı View Post
    PA oyuncunun gidebileceği yeri CA ise anlık özelliklerini verir..

Eğer günlük düşünüyosan CA'ya bakarak alırsın ama yok ben genç yetiştirmeyi seviyorum dersen PA değerine bakarak transfer yaparsın.
    Saol hocam. Bide '' -8 '' iyi bir değerlendirme mi PA Olarak. ?

Nesil
    2006
    Yer
    Aydın #09, Ankara #06

130 - 160 PA arası demek. Çok normal Faty Papy için verilen değer..

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Saol hocam. Bide '' -8 '' iyi bir değerlendirme mi PA Olarak. ?

Genç oyuncuların gelecekte ulaşabileceği PA değerini şimdiden bilemezlerse araştırmacılar oyunun otomatik PA vermesi için -1 den -10'a kadar PA kısmına numara girerler..

-10 dünya yıldızı seviyesindedir. -8 ise; genç oyuncunun ileride güzel bir futbolcu olacağı anlamına gelir.. (Tr standarları için)

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by KaPaLı View Post
    130 - 160 PA arası demek. Çok normal Faty Papy için verilen değer..
    Daha Önce İzlediniz mi hiç hocam Papy'i ? Art niyet aramıyorum yanlış anlaşılmasın merakımdan soruyorum ?
    Quote Originally Posted by SAİT71 View Post
    Genç oyuncuların gelecekte ulaşabileceği PA değerini şimdiden bilemezlerse araştırmacılar oyunun otomatik PA vermesi için -1 den -10'a kadar PA kısmına numara girerler..

-10 dünya yıldızı seviyesindedir. -8 ise; genç oyuncunun ileride güzel bir futbolcu olacağı anlamına gelir.. (Tr standarları için)
    Teşekkür Ederim Hocam anlatım için.

Nesil
    2006
    Yer
    Aydın #09, Ankara #06

Daha Önce İzlediniz mi hiç hocam Papy'i ? Art niyet aramıyorum yanlış anlaşılmasın merakımdan soruyorum ? .
    Faty daha önce izlemedim. Sorunda bu zaten. Mesela Galatasaray konusunda Berkin Arslan -9 alıyo diye herkes isyanda. Çünkü adamın nasıl olduğunu bilmiyoruz daha. Faty Papy'de böyle. Zaten çok extra özellikleri olsa takımda tutulur. Veya Bank Asya'da oynadığında adından söz ettirir. Karabük'lü Waswa bile Papy'den daha çok söz ettirdi adından.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Hocam Hatırlatırım Papy Hollanda 2Liginde MVV'de kiralık oynadı. Hatta Hollandaya giden bir abimiz bu oyuncu ile röportaj yaptı. Klüp personelleri Afrika için büyük bir yıldız olacağını söylediler.

Gelmiş burda Wasva ile kıyaslıyorsunuz..

Papy İzlenmesi Gereken 10 Afrikalı Genç yetenek arasına girmiş bir oyuncu. Listede 1.Sırada Gervinho var.

Papy bu Listedeyken Waswa neredeydi ?

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

Hocam Hatırlatırım Papy Hollanda 2Liginde MVV'de kiralık oynadı. Hatta Hollandaya giden bir abimiz bu oyuncu ile röportaj yaptı. Klüp personelleri Afrika için büyük bir yıldız olacağını söylediler.

Gelmiş burda Wasva ile kıyaslıyorsunuz..

Papy İzlenmesi Gereken 10 Afrikalı Genç yetenek arasına girmiş bir oyuncu. Listede 1.Sırada Gervinho var.

Papy bu Listedeyken Waswa neredeydi ?

tsl'de hiç görmedim papy oyunda 160 pa alabiliyor.

sırasıyla 160 ca'ya ulaşmış afrikalı futbolcular;

michael essien, samuel eto'o, didier drogba, yaya toure, frederic kanoute, emmanuel adebayor, mohamed sissoko, mamadou niang.

9 futbolcu.

bir sissoko bir niang'dan fazlası olur diyorsunuz yani. ?

öyle değilse neden bu itiraz onu anlamadım.

bence yeterli bir pa düzeyi -8 ...

Nesil
    2007
    Yer
    Katılmıyorum

Merhaba,

Şimdi biz oyunda futbolcu arıyoruz fakat ararken CA'sını bilmediğimiz için(editörden bakıp hile yapanlar hariç) oyuncunun özelliklerine bakıyoruz. Özellikleri iyi olan bir oyuncu buluyoruz ve hemen gözlemci raporu alıyoruz fakat rapordan beklediğimiz çıkmıyor çünkü gözlemci 2 yıldız vermiş. Bizde ulan bu gözlemci çok dandikmiş bu adama 2 yıldız verilir mi deyip kovuyoruz fakat futbolcuyu aldığımızda gerçekten futbolcunun ne kadar kötü olduğunu anlıyoruz. Başka bir futbolcuya bakıyoruz ve özelliklerinin kötü olduğunu görüyoruz fakat gözlemci 4 yıldız vermiş biz yine bu gözlemcide çok salakmış deyip kovuyoruz fakat alacak başka futbolcu olmadığından da almak zorunda kalıyor ve futbolcu gerçekten 4. yıldızlı futbolcu diyoruz.

Ben burdan şunu çıkartıyorum;

2 futbolcu olduğunu varsayalım ve,

1. futbolcunun bütün özelliklerinin 20 olduğunu da varsayalım fakat ca'sı 1 ise o futbolcu çok kötüdür(3. lig futbolcusu).

2. futbolcunun ise bütün özelliklerinin 1 olduğunu varsayalım fakat ca'sı 200 ise Maradonadır.

İzlenimden çıkarttığım durum doğru mu? Doğru ise bu kadar ters orantılı olması çok saçma değil mi? Doğru değilse nasıl bir orantı var?
    bende bu yazından şunu çıkarıyorum:
    scout programı gerek ben oyundaki scoutlara zaten güvenmem dediğin gibi olduğunu bildiğim için.
    bütün değerleri 20 ama ca 1 bütün değerleri 1 ama Maradona???
    ben şahsen editörden bi oyuncuma 16 18 tüm değerleri nerdeyse böyle girdim ca 135 pa 155 falan dedim oyuna girdim hiç 16 18 i yok oyun 135 e göre ayarladığından düşürmüş (fm 2006 da bunun tersi olarak fb den mi bi oyuncuyu aldım kiralık her özelliği 16 17 üzeri ama sezonda 1 maç oynamadı asistan da almaya değmez dedi kiralık bitince geri gönderdim hatta 1 maçta oynatmıştım da oyun kopunca oynamadan gitmişti. bu istisna hariç)
    şöyle olabilir ama değerleri düşüktür almazsın mesela ca 80 ortalama 8 diyelim yeteneklerine ama pa 172 yabancı almış kiraya vermiştim oynayamazdı zira.
    ayrıca ca dan ziyade pa önemlidir(24 yaş üzeri hariç)
    gözlemcinin 2 yıldız verdiği takıma göredir 4 yıldız verdiği de gene takıma göredir (yaş ta önemli)fm 2006 da ben a.sebatı 2.ligde çalıştırırken hepsi 5 ti ama orada maradonamı var yok tabi.
    ca sı 1 olan oyuncu 3.lig topçusu değildir 90 altı pa olan 3.lig topçusudur ca 1 de olmaz pek hele 20 20 ama ca 1 hiç olmaz 1 1 ama 200 olmayacağı gibi oyun onu ayarlıyor merak etme bu arada ben kendimden örnek verim bende de pa 200 oyuncu kaleci falan var ama editörden 20 20 demedim ve öyle de çıkmadı 200 demek o mevkide iyi demek ve her yeteneği 20 olacak demek te değil
    umarım açıklayıcı olmuşumdur.iyi oyunlar.

Nesil
    2009
    Yer
    Manisa

CA => Günü Kurtarır.

PA => Geleceği Kurtarır.

Mesaj Yetkileri