1 ile 4 arası toplam 4 sonuç

Konu: Genel sorunlar ve olması gerekenler

Exclamation Genel sorunlar ve olması gerekenler

öncelikler herkese merhaba,

Benim oyunla ilgili ilk önerim,oyuncuların yapay zekalarının yükseltilmesi.Çünkü maçlarda öyle pozisyonlara giriliyor ki 2 ye tekte pas verip %100 gol pozisyonuna girileceğine oyuncu absürt bir şut çekebiliyor.Mutlak gol şansını kaçırabiliyoruz.

Bir diğeri oyundaki yabancı sınırlamasının 3. sezondan itibaren 8 e otomatik olarak düşmesi.Böyle bir düzenleme,kural olduğunu sanmıyorum ama oyun otomatik olarak bunu düşürüyor.Ayrıca yabancı oyuncuların Türk vatandaşlığına geçme süreside 10 sene olarak gözüküyor.Bunun 5 sene olması gerekmiyor mu?

Bir diğer sıkıntı ve benim en çok canımı sıkan olaylardan biriside aldığımız ve kaliteli çıkan genç yabancı oyuncuları aldığımız fiyatın altında satmamız.Bazı oyuncular var örneğin 15-16 milyon euro gibi değerlere alıyoruz yeni sezona yarı yarıya düşüyor oyuncunun piyasası.

Önceki FM serilerinde Feeder Team bulabilmemiz ve oyunclarımızı göndermemiz daha kolay oluyordu ama FM 2011 de ne doğru dürüst alt kulüp bulabiliyoruz ne de genç oyuncularımızı gönderebiliyoruz. Zaten yönetimi ikna etme durumuda zor oluyor.

Bir diğer problem transfer bütçeleri. Bugün hemen hemen birçok kulüp istediği an transfer yapabiliyor ama oyuna çok az bütçeyle başlanıyor.3 büyük kulüplerin başkanları nakit sıkımız söz konusu değil istediğimiz an gelebilecek her türlü oyuncuyu alabiliriz mesajı veriyor ama oyunda maalesef bu mesajın tam tersini bize veriyor.

Ayrıca Türkiye gibi yabancı sınırlamasının olduğu ülkelerde yabancı sınırını kaldırma için istekte bulunabilme özelliğinin olması gerektiğini düşünüyorum.Yani oyunlarda Federasyonlar aktifleştirilmeli.Birçok Manager tutkunu arkadaşlar bilir FM ile CM ayrılmadan sadece CM olarak piyasaya oyun sürüyorlardı.CM 01/02 oyunun hatırlayanlar vardır.Federasyon vardı.Kırmızı kartlara maçlara falan itiraz edilebiliyordu.Başvurular yapabiliyorduk.Yeni oyunlarda bu özelliklerin olmaması çok kötü.
    Hatta eski oyunlarda transfer tekliflerini gizli yapabiliyorduk.Gizli şekilde futbolcuyla anlaşıp süpriz transferler gerçekleştirebiliyorduk.Bu şekilde diğer kulüpler duymadan çalışmalarımızı gerçekleştirebiliyorduk.Bu sistemleri tekrar oyuna sokabilirler.Bu oyunu daha da heyecanlı yapar.

Bana göre bir diğer sıkıntıda manager olarak bizim oyunda bazı özelliklere sahip olmamamız.Gerçek hayata baktığımızda teknik direktörlerin,menajerlerinde sözleşmlerinde ayrıcalıklar var.Örneğin tazminatlar var,imzalama bedelleri var,küçük kulüplerde çalışırken büyük kulüplerden teklif aldığınızda serbest bırakma maddeleri var.Bence artık oyuncu olarak bizlerin yönettiği karakterlerinde vasıflarının artırılması lazım.

Antreman programlarının daha kullanılabilir ve işlevsel olması gerektiğinide düşünüyorum.Genç oyuncular arasında gelişen çok az oyuncu var.Çoğunu serbest bırakıyoruz.

Tranferlerinde biraz gerçekçi rakamlarla yapılması gerektiğini düşünüyorum.Genç yaşta tanınmamış orta özellikte gelişmeye açık oyunculara çok para vermek zorunda kalıyoruz.Buna bir düzenlemenin getirilmesi ve gerçekçi hale getirilmesi lazım.Çünkü dünya futbolunda bütün yabancı ve yerli gençlerin hepsi yüksek meblağlara transfer olmuyorlar.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.İnşallah bu yazdıklarımız dikkate alınır ve ilgililere bir şekilde genel olarak iletilir.Teşekkürler...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by tarikuge View Post
    öncelikler herkese merhaba,

Benim oyunla ilgili ilk önerim,oyuncuların yapay zekalarının yükseltilmesi.Çünkü maçlarda öyle pozisyonlara giriliyor ki 2 ye tekte pas verip %100 gol pozisyonuna girileceğine oyuncu absürt bir şut çekebiliyor.Mutlak gol şansını kaçırabiliyoruz.
    Futbolcular her zaman rasyonel karar verebilen robotlar degiller. Hata yapacaklardir. Bunu maclarda surekli goruyoruz. Fakat tabii mac motoru her zaman gelisebilecek bir parcasi oyunun.

Bir diğeri oyundaki yabancı sınırlamasının 3. sezondan itibaren 8 e otomatik olarak düşmesi.Böyle bir düzenleme,kural olduğunu sanmıyorum ama oyun otomatik olarak bunu düşürüyor.
    http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=92978

Ayrıca yabancı oyuncuların Türk vatandaşlığına geçme süreside 10 sene olarak gözüküyor.Bunun 5 sene olması gerekmiyor mu?
    Hayir. Vatandasliga basvurmak icin bir kisinin 5 yil Turkiye'de oturmus olmasi gerekiyor. Turk statusunde oynama hakkini, yabanci bir oyuncu vatandasliga basvurduktan 5 yil sonra kazanabiliyor. Yani bu yil transfer olan bir oyuncu once 5 yil oynayip vatandasliga basvuru hakki kazaniyor. Vatandasliga hemen basvurursa (ve ilerleyen zamanda basvurusu kabul edilirse) bundan sonra 5 yil daha bekleyip 10. yilin sonunda Turk statusunde oynayabiliyor. Sadece milli takimimizda oynayabilecek oyuncular icin fazladan 5 yl bekleme suresi kaldiriliyor.

Bir diğer sıkıntı ve benim en çok canımı sıkan olaylardan biriside aldığımız ve kaliteli çıkan genç yabancı oyuncuları aldığımız fiyatın altında satmamız.Bazı oyuncular var örneğin 15-16 milyon euro gibi değerlere alıyoruz yeni sezona yarı yarıya düşüyor oyuncunun piyasası.
    Aldigin fiyat oyuncunun degerinin gostergesi olmayabilir. Yuksek fiyatlara genc yasta transfer olmus ama daha sonra degerleri dusmus Manuel Fernandes ve Jo guzel ornekler bence.

Önceki FM serilerinde Feeder Team bulabilmemiz ve oyunclarımızı göndermemiz daha kolay oluyordu ama FM 2011 de ne doğru dürüst alt kulüp bulabiliyoruz ne de genç oyuncularımızı gönderebiliyoruz. Zaten yönetimi ikna etme durumuda zor oluyor.
    Bence durum biraz daha gercekci hale getirildi. Her takim, bir baska takimin "feeder" takimi olmak icin can atmamali.

Bir diğer problem transfer bütçeleri. Bugün hemen hemen birçok kulüp istediği an transfer yapabiliyor ama oyuna çok az bütçeyle başlanıyor.3 büyük kulüplerin başkanları nakit sıkımız söz konusu değil istediğimiz an gelebilecek her türlü oyuncuyu alabiliriz mesajı veriyor ama oyunda maalesef bu mesajın tam tersini bize veriyor.
    Oyun basladiginda butcelerin dusuk olmasi zaten olmasi gereken durum. Transfer butceleri harcandiktan, sezon basladiktan sonraki veritabani ile oynuyorsunuz. Onceki sezonun sonundaki kadro ile baslayip, transferleri kendiniz yapacak olsaniz daha yuksek transfer butceleri ile baslardiniz. Editoru kullanarak degisiklik yapmaniz mumkun tabii.

Ayrıca Türkiye gibi yabancı sınırlamasının olduğu ülkelerde yabancı sınırını kaldırma için istekte bulunabilme özelliğinin olması gerektiğini düşünüyorum.Yani oyunlarda Federasyonlar aktifleştirilmeli.Birçok Manager tutkunu arkadaşlar bilir FM ile CM ayrılmadan sadece CM olarak piyasaya oyun sürüyorlardı.CM 01/02 oyunun hatırlayanlar vardır.Federasyon vardı.Kırmızı kartlara maçlara falan itiraz edilebiliyordu.Başvurular yapabiliyorduk.Yeni oyunlarda bu özelliklerin olmaması çok kötü.
    Editor'u kullanarak ligleri istediginiz sekilde ve farkli kurallarla duzenleyebilirsiniz.

Hatta eski oyunlarda transfer tekliflerini gizli yapabiliyorduk.Gizli şekilde futbolcuyla anlaşıp süpriz transferler gerçekleştirebiliyorduk.Bu şekilde diğer kulüpler duymadan çalışmalarımızı gerçekleştirebiliyorduk.Bu sistemleri tekrar oyuna sokabilirler.Bu oyunu daha da heyecanlı yapar.
    Oyuncunun menajeri varsa gizlilik olmasi pek mumkun degil. Bazi menajer gizli tutar, bazisi oyuncusuna en yuksek maasi alabilmek icin diger takimlarin da isin icine girmesini saglar.

Bana göre bir diğer sıkıntıda manager olarak bizim oyunda bazı özelliklere sahip olmamamız.Gerçek hayata baktığımızda teknik direktörlerin,menajerlerinde sözleşmlerinde ayrıcalıklar var.Örneğin tazminatlar var,imzalama bedelleri var,küçük kulüplerde çalışırken büyük kulüplerden teklif aldığınızda serbest bırakma maddeleri var.Bence artık oyuncu olarak bizlerin yönettiği karakterlerinde vasıflarının artırılması lazım.

Antreman programlarının daha kullanılabilir ve işlevsel olması gerektiğinide düşünüyorum.Genç oyuncular arasında gelişen çok az oyuncu var.Çoğunu serbest bırakıyoruz.
    Gercekte de genc oyuncular arasinda cok az oyuncu as takima cikacak kalitede olur. Kulupler her yil bunyesinden cikan 1 oyuncu takima katabiliyorsa basarili kabul ediliyor.

Tranferlerinde biraz gerçekçi rakamlarla yapılması gerektiğini düşünüyorum.Genç yaşta tanınmamış orta özellikte gelişmeye açık oyunculara çok para vermek zorunda kalıyoruz.Buna bir düzenlemenin getirilmesi ve gerçekçi hale getirilmesi lazım.Çünkü dünya futbolunda bütün yabancı ve yerli gençlerin hepsi yüksek meblağlara transfer olmuyorlar.
    Oyuncu degerlerini, itibar, kulup, yas, mevki, kontrat suresi gibi faktorler etkiliyor. Bu faktorlere gore oyuncu degerleri oyunda zaten degisken.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.İnşallah bu yazdıklarımız dikkate alınır ve ilgililere bir şekilde genel olarak iletilir.Teşekkürler...
    Yorumlar isin tesekkurler.

16 milyon euro ya aldığınız adamı zaten muhtemelen alırkenki değeri 5 ila 8 milyon euro arasındadır. Yani oyuncuyu 16 milyon euro ya aldıktan sonra değeri 8 milyon euro ya düşse dahi yine onu satarken 15-20 milyon euro ya satabilirsiniz. Piyasası düşmüş olmuyor yani.

Ancak yaşamda baktığımızda Udinese kulübü çıkıp bu oyuncunun bonservisi şu kadardır diye belirtiyor, biz ise bunu ancak scoutlar ile öğrenebiliyoruz.

Bence o gerçeği yansıtmayan (3M euro değeri gözükmesine rağmen oyuncuyu 5 milyon euro ya almamız gibi) değer kaldırılıp direk kulübün oyuncu için istediği bonservis fiyatı yazmalı orada.

Eğer kulüp herhangi bir bonservis bedeli belirlemediyse boşluk şeklinde gözükebilir. Böyle birşey olsa oyunun gerçekçiliğinin artacağını düşünüyorum. Öbür türlü orada yazan değer oyucunun World Rep 'inden başka hiçbir şeyi yansıtmıyor.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Benim tek beklentim oyundan Türkiye ligindeki ilerleyen yıllarda oluşan yapay zekanın biraz daha gelişmesi.Saçma transfer hamleleri yapmaması.
    eto'o bitmiş.

Mesaj Yetkileri