1 ile 16 arası toplam 16 sonuç

Konu: İyi savunma, etkili hücum: WS 4-1-4-1 Tactic [11.3]

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Default İyi savunma, etkili hücum: WS 4-1-4-1 Tactic [11.3]

İyi Savunma, Etkili Hücum

-= WS 4-1-4-1 (11.3) =-

--- İNDİR ---

Merhabalar,

Hazırladığım bu taktikte takımımın savunmada iyi kapanıp hücuma etkili çıkmasını amaçladım. Bu yüzden öncelikli olarak defansif açıdan en etkili yada en güvenli dizilim olduğunu düşündüğüm 4-1-4-1 dizilimini şablon olarak aldım. Ancak dizilim sizi yanıltmasın, bu, defansif bir taktik değildir. Bunu paylaştığım istatistikler ve ekran görüntülerinden rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Önemli Not: Taktik, orta sıra takımları veya küçük takımlar için hazırlanmıştır. Eğer ligdeki diğer takımlardan üstün üst düzey bir kadronuz varsa ve hedefiniz şampiyonluksa başka bir taktik tercih etmenizi öneririm.

Taktiği şöyle yaparsınız şu sonuçları alırsınız gibi çok iddialı bir şekilde paylaşmıyorum. Sadece ben West Ham ile Premier Lig gibi zorlu bir ligde çok iyi sonuçlar aldığım için paylaşmak istedim ve denemek isteyenler olursa diye paylaşıyorum.

Not: Taktiği denediğim süreçte aşağıdaki kadrodan Taiwo, Young ve Agbonlahor takımımda değillerdi, sezon sonunda katıldılar. Ayrıca ilk sezon Lukaku'nun henüz 17, Jones'un ise 18 yaşında olduğunu, Paulo Henrique'den de 3 gol 2 asistlik çok düşük bir verim aldığımı eklemek isterim.

Sonuçlar şu şekilde:

30 Maç : 20 Galibiyet, 8 Beraberlik, 2 Yenilgi.
    Atılan Gol: 62, Yenilen Gol: 16

Sonuçlardan göreceğiniz üzere 30 maçta 20 galibiyet ve maç başına 2 gol ortalama bu dizilim için oldukça başarılı bir sonuç. Yenilen gol sayısı da maç başında 0.5 ortalama olarak istediğimiz sonucu vermiş durumda. Taktikle özellikle büyük takımlara karşı çok iyi sonuçlar aldım. Taktik oturdukça aldığım sonuçlar çok daha iyi oldu (ekran görüntüleri için aşağıdaki sonuçların üzerlerine tıklayın);

Arsenal (dep): 1-1
    Tottenham: 1-0
    Man City (dep): 1-2
    Man Utd: 2-0
    Chelsea (wembley): 3-2
    Liverpool (dep): 3-0
    Chelsea: 3-0
    Arsenal (wembley): 3-0

Son 22 maçta kullandığım bu taktik ile ligi en az gol yiyen takım olarak tamamladık. Bu süreçte 22 maçta 14 galibiyet, 6 beraberlik ve 2 yenilgi aldık. 41 gol atıp 11 gol yedik:

4-1-4-1 dizilimine karşın defansif bir taktik değil demiştim. Şimdi bunu doğrulayacak ekran görüntülerini paylaşayım. Özellikle Clear Cut Chances ve kaleyi bulan şut gibi istatistiklere dikkat:

Son olarak skor üretimiyle ilgili bazı istatistikleri paylaşıyorum.

Gol Sayıları:
    FC ve DCR: 13
    ML: 9
    MCL: 8
    DCL: 6
    MR: 5
    DMC ve k.k.: 3
    MCR: 2

Asist Sayıları:
    MCL ve ML: 12
    MR: 11
    FC: 7
    MCR: 5
    DL: 3
    DMC: 2
    DCR ve DCL: 1

NOT: 2 stoperim toplam 19 gol attılar (DCR-Tomkins 13, DCL-Phil Jones 6) ancak korner taktiği yapmadım. Bu tamamen kornerleri kullanan oyuncularımın (Noble, Paulo Henrique ve Stanislas) korner kullanma becerileri ile golleri atan stoperlerimin hava topu etkinliği sonucu olan birşey. Tüm duran topları olduğu gibi yani mixed (karışık) olarak bıraktım.

Gerekli Özellikler:

GK: Top dağıtımı iyi olan bir kaleci tercih sebebidir.
    DR / DL: Hızlı ve iyi savunma yapan oyuncular tercih edilmelidir.
    DC: Ağır olmayan ve hava toplarında etkili stoperler tercih edilmelidir.
    DMC: İyi savunma yapan, fizik gücü yüksek bir oyuncu olmalıdır. Şart değil ama pas ve şut özellikleri de ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur.
    MR: Son derece hızlı, tercihen sol ayaklı ve bitirici olması tavsiye edilir.
    ML: Son derece hızlı, tercihen sağ ayaklı ve bitirici olması tavsiye edilir.
    MCR: Çift yönlü oynayabilen, tercihen mücadeleci bir oyuncu olması gerekir.
    MCL: Çift yönlü oynayabilen, tercihen ofansif yönü daha güçlü olan bir oyuncu olmalıdır.
    FC: Top saklayabilen ve ağır olmayan, tercihen bitirici bir forvet olması tavsiye edilir.

Önemli Notlar:

• Taktikle ilgili kilit ayarlar gelişmiş oyuncu komutları üzerinde yapılmıştır. Ancak bazı ayarları karışık (mixed) yada arasıra (sometimes) olarak bıraktım ki siz bunları oyuncu yapınıza göre düzenleyin. Mesela uzaktan şutları etkili oyuncularınız varsa uzaktan şut ayarını sık sık olarak değiştirebilirsiniz. Ya da tam tersi...
    • Bekler hücuma destek veriyorlar. Genelde rakip yarı alanın ortalarına kadar geliyorlar. Bu bölgeden orta yapmak yerine en yakın takım arkadaşlarına yerden pas atmayı tercih ediyorlar (benim istediğimde bu). Eğer siz orta yapmalarını tercih ediyorsanız bu oyuncuların orta yapma ayarını sık sık olarak değiştirebilirsiniz.
    • Forvet oyuncusu geriye gelerek rakip stoperleri üzerine çekiyor. Kanat oyuncuları ve sol iç orta saha oyuncunuz da içe doğru katederek forvetinizin yarattığı bu boşluğu değerlendirme fırsatı buluyorlar. Bu yüzden bu 3 oyuncunun özellikle kanattaki 2 oyuncunun hız ve bitiricilik açısından etkili olmaları çok önemli. Benim oynattığım 2 oyuncu Demba Ba ve Victor Obinna çok hızlı oyunculardı ancak bitiricilikleri (+soğukkanlılıkları) zayıftı. Bu yüzden çok pozisyon yakalamalarına karşın gol sayıları düşük kaldı. Diğer yandan forvet oyuncusu geriye geliyor ancak sık sık gol pozisyonu yakalama şansı da buluyor. Bu yüzden onu sadece takım arkadaşlarına boş alan yaratan bir oyuncu olarak düşünmeyin, bitirici bir oyuncu olması da önemli.

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

adana demirspor ile bank asya'da deneyeceğim abi eline sağlık.
    (/s)

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by goosfraba View Post
    adana demirspor ile bank asya'da deneyeceğim abi eline sağlık.
    Sağol Umutcum, iyi sonuç verir umarım.

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

Mutlaka inceleyeceğim teşekkürler abi paylaşım için

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by KaRaBükLü KraL View Post
    Mutlaka inceleyeceğim teşekkürler abi paylaşım için
    Rica ederim Ümit... Genel tartışmalara açtığın konuda işine yararda pc'yi kurtarırız umarım

Quote Originally Posted by KaRaBükLü KraL View Post
    Ya 11.3'ü kuralıdan beri başıma gelmeyen saçmalık kalmadı arkadaşlar.Ya bi takım her maç mı gol yer yahu.En kötü takım tek bi şut atıyo gol oluyo.Benim girdiğim sayısız fırsat çektiğim sayısız şut boşa gidiyo.Bu defansif ayarlar en uygun nasıl olur nasıl gol yemeden bi maç tamamlarız bilen söylerse sevinirim yoksa pcnin sonu kötü

Nesil
    2010
    Yer
    izmir

Teşekkürler abi Arsenal kariyerimde kesinlikle kullanıcam.

Nesil
    2009
    Yer
    Bursa/Çanakkale

Deneyeceğim abi teşekkürler güzel paylaşımın için

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by K1nq35 View Post
    Teşekkürler abi Arsenal kariyerimde kesinlikle kullanıcam.
    Quote Originally Posted by Volkan Şen View Post
    Deneyeceğim abi teşekkürler güzel paylaşımın için
    Rica ederim umarım memnun kalırsınız ikinizde. Dediğim gibi daha çok orta sıra takımları için uygun, tekrar hatırlatayım...

Nesil
    2010
    Yer
    izmir

Quote Originally Posted by Walter Sakana View Post
    Rica ederim umarım memnun kalırsınız ikinizde. Dediğim gibi daha çok orta sıra takımları için uygun, tekrar hatırlatayım...
    Orta sıralarda biz bir deniyelim abi

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

Quote Originally Posted by Walter Sakana View Post
    Rica ederim Ümit... Genel tartışmalara açtığın konuda işine yararda pc'yi kurtarırız umarım
    Haha kurtarırız umarım abi

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Kornerlerden biraz fazla yararlanmışız galiba ama sonuçta o da taktiğin bir parçası Bugün ya da yarın inceleyip istatistik eklerim Güvenimiz tam taktiğe
    Football is simple,but Football Manager is not

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by Corpus View Post
    Kornerlerden biraz fazla yararlanmışız galiba ama sonuçta o da taktiğin bir parçası Bugün ya da yarın inceleyip istatistik eklerim Güvenimiz tam taktiğe
    Bilinçli bir yararlanma olmadı ben sevmiyorum açıkçası korner olayını ki Fm2011'de çok abartmışlar. Dediğim gibi özel hiç birşey yapmadan 19 gol bulduk 30 maçta, abartı bir rakam.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Hiç geri dönüş almadım arkadaşlar. Deneyenler nasıl sonuç aldığını paylaşırsa sevinirim.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Yaptığım maçta trabzonspor ile astonvilla yı 2-0 yendim ve 2 golümde duran toptan geldi. Maç içinde olanları incelersekte takımın çok fazla uzaktan şut çektiğini gördüm.Garip yerlerden saçma sapan şut çekiyorlar. Öte yandan forvetiniz ve kanatlarınız biraz hızlıysa kontra atağı açıp rakip defansın arkasındaki boşluklardan güzel goller bulabilirsiniz.
    Football is simple,but Football Manager is not

Abi sen yaptıysan denemek lazım. Academica'da deneyeceğim abi, kadro yapısı çok uygun.

Teşekkürler çok detaylı anlatım olmuş. Hemen deniyorum Portadown ile. Sonuçları ileride ss olarak atabilirim.

Mesaj Yetkileri