Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 56 sonuç

Konu: Üniversite Harç Parası 2547 Sayılı Kanun Değişikliği| Alttan Aldığın Derse Ek Harç

Nesil
    2005
    Yer
    istanbul-izmir

Default Üniversite Harç Parası 2547 Sayılı Kanun Değişikliği| Alttan Aldığın Derse Ek Harç

Üniversite öğrencileri DİKKAT. Harç paraları ödeme sistemi değişti. Alttan alınan dersin durumuna göre fazla harç ödemek zorundasınız. Nasıl mı ?

Bugün üniversitemin sitesine girip ödeyeceğim harç parasının miktarını öğrenmek isterken üstü ört bas edilmeye çalışılan bir yenilik gözüme çarpttı. Bu”yenilik” kelimesi her ne kadar beyinde “iyi bir şey, gelişmişlik, modernlik” gibi kavramları çağrıştırıyor olsa da durum pek o kadar iç açıcı değil.

2547 Sayılı Kanun ile Harç Parası DeğiştiÖncelikle bu yıl LYS sınavı ile ilk kez bir üniverstieyi kaydını yaptıracak olan çiçeği burnunda üniversite öğrencileri içlerini ferah tutsun. Çünkü söz konusu değişiklik alttan dersi bulunan öğrencileri ilgilendiriyor.

Durumun kısaca özetleyeyim: Alttan dersin çok ise ve bu derslerin üçüncü, dördüncü ( ya da daha fazla ) kez alıyorsan harç parasını denkleştirmek biraz zor olacak gibi. Çünkü normal harç ücretinin yanı sıra alttan aldığın dersler için de ek harç yatıracaksın.

İŞTE O YASA!

Yapılan yasa değişikliği ile sessiz sedasız getirilen uygulama aşağıdaki gibidir:

a. 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin "c" fıkrasındaki süreler içinde aynı yükseköğretim kurumundaki öğrenimi sırasında bir derse üçüncü defa kayıt yaptırılması halinde, ilgili dönem için öngörülen katkı payı ya da öğrenim ücretinin yanı sıra kredi başına ödenecek katkı payı veya öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için belirlenen kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde elli fazlası, dördüncü defa kayıt yaptırılması halinde yüzde yüz, beşinci veya daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde üçyüz fazlası ile hesaplanır.
    Haberin Devamı

b. 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin "c" fıkrasındaki süreler içinde öğrenimin tamamlanamaması halinde, her bir ilave ders için kredi başına ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin "c" fıkrasına göre belirlenecek olan kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde yüzü, ikinci defa kayıt yaptırılması halinde yüzde ikiyüzü, üçüncü defa kayıt yaptırılması halinde yüzde üçyüzü, dördüncü ve daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde dörtyüzü olarak hesaplanır.

c. 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin "c" fıkrasında belirlenen süreler içerisinde yandal veya çift anadal öğreniminin tamamlanamaması nedeniyle ilave ders alınması halinde, her bir ders için kredi başına ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti; dersin alınacağı dönem için 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin "c" fıkrasına göre hesaplanan kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde yüzü, ikinci defa kayıt yaptırılması halinde yüzde ikiyüzü, üç ve daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde üçyüzü olarak hesaplanır.

d. Lisansüstü öğrenimin, 2547 Sayılı Kanun’un 44. maddesinin "c" fıkrasındaki süreler içinde tamamlanamaması halinde, tez aşamasında ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti, lisansüstü öğrenim için belirlenen dönemlik katkı payı veya öğrenim ücretine bu maddenin "b" fıkrasındaki oranlar uygulanarak hesaplanır.

Sessiz sedasız uygulamaya geçirilen bu yasa ile ilgili olarak “Geçmiş olsun!” demekten başka diyecek bir şey bulamıyorum. Hayır o değil de üniversitede her şeyin duyumu önceden alınırdı. Bunu nasıl saklamışlar?

ALINTIDIR
    Last edited by meddah : 13.Eylül.2011 at 01:27

Nesil
    2005
    Yer
    istanbul-izmir

Evet mükemmel bir iş daha... Bu ülkede insanların okuması istenmiyor . Aksini iddaa eden varsa çıksın karşıma... Sessiz sedasız yasa çıkarılıyor ve öğrencilere resmen paran yoksa kayıt yaptırma deniyor... Dönemlik harcım 580 tl ve alttan 2 dersim var. Birini 3. alışım diğerini 4...ve bu iki dersin toplam harç parası 450 tl ye geliyor artık...yani toplamda 1000 tlden fazla para ödeyeceğim... Hiç gündeme getirilmeden çıkarılan bu saçma sapan yasaya bi açıklama yapabilecek olan var mı?

Nesil
    2006
    Yer
    Adana

bunca derdin üstüne birde bu eklendi anasını satayım.Şeytan diyor al eline tam otomatik bir silah önüne geleni öldür gir içeri bedava dertsiz tasasız olarak yaşa.Bu ne ya.Biz indirim hatta harçların kaldırılmasını beklerken adamlar habire bizi soyuyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Tekirdağ

Benim alttan dersim yok fakat olan arkadaşlarımdan duyuyorum uygulama sessiz sedasız çok etkiledi milleti.Olacak iş değil böyle saçma bir uygulama olamaz.

Nesil
    2005
    Yer
    istanbul-izmir

okulu bırakmayı düşünen arkadaşlarım var ya...harçlara zam yok diye bağrınıyolardı bi de...ama müstehak...bu bakanlar kurulunu biz seçtik bize müstehak...

şimdi öğrendim ben bu olayı aradım arkadaşlarımı...inanamıyo kimse emin misin diyolar...ağlayan arkadaşım oldu telefonda koca adam...biraz adam olsalardı şu olayı medya önünde yaparlardı da millet en azından çalışır ya da para biriktirirdi...ama yoook o yürek nerde işte..ayaklanacak ya istanbul üniversitesinde dokuz eylülde öğrenciler...bütün okul rektörlerine de yazıklar olsun...ayrıca gözümde iki kuruş değeri olmayan abbas güçlü nerde çok merak ediyorum

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

tam olarak anlamadım, benim alttan 3 dersim var ve bu yıl 2. kez alacağım bu dersleri. herhalde ek bir ödeme yapmayacağım. çünkü yasada 3. 4. ve 5. kez aynı dersi alttan alırsan kademeli olarak ücretin arttırılacağı yazıyor.

anladığım kadarıyla olay bu mudur?
    (/s)

Nesil
    2006
    Yer
    Adana

Yahu zaten 1 sene uzattım okulu % 100 zam gelecek 2 sene de uzayabilir buda % 200 eder.Üstüne birde alttan alacağımız onlarca ders var.Üstüne üstlük 2. öğretimim.Özel üniversitede istediğim bir bölümü okusam daha iyiydi.Resmen çıkmazdayım.Şimdi ben normalde 4. sınıf olmam gerekiyordu bu sene.Ama 3 ün tamamniı ve 4 ün çakışmayanlarını alabiliyorum.O halde ben 3 ten 7 ders yaklaşık 20 kredinin parasını vermem gerekiyor. 764.50 şuan görünen harç parası.Her kredi 2. öğretim için 50 lira olsa 1000 lira yapar her dönem 1.700 ödeyeceksem ben niye okuyorum ki.Gider o paraya dükkan kiralar çalışırım.Sizin yaptığınız işin ben ya.

Nesil
    2005
    Yer
    Adana

Sen Türkiye'sin harçları da büyük düşün.

Nesil
    2006
    Yer
    Tekirdağ

Quote Originally Posted by goosfraba View Post
    tam olarak anlamadım, benim alttan 3 dersim var ve bu yıl 2. kez alacağım bu dersleri. herhalde ek bir ödeme yapmayacağım. çünkü yasada 3. 4. ve 5. kez aynı dersi alttan alırsan kademeli olarak ücretin arttırılacağı yazıyor.

Evet bende öle anladım dediğin gibi.

Nesil
    2005
    Yer
    istanbul-izmir

Quote Originally Posted by goosfraba View Post

aga 2. kez aldığında dersin fiyatının % 150 fazlasını ödüyosun...

formülize edeyim anlasın herkes...

benim harcım 600 tl...6 ders alıyorum ben her dersim 3 kredi yani 18 kredi eder...

600:18 = 35 kredi başına fiyat...

35x 3 = 100 diyim düz... benim bi dersimin dönemlik fiyatı...

bu dersi 2. kez alıyosam eğer 100x0,5 = 50... 100+50= 150...150 tl ödeyeğim 2. kez aldığım bi ders için..

3 kez alırsam aynı dersi 100 x 1 = 100 100+100 = 200 ödeyeceğim

4 kez alırsam 100 x 1,5 = 150 100+ 150 = 250

böyle gidiyo...

yıl uzatırsan eğer 1 yıl için dönem harcının 3 katı

2 yıl için dönem harcının 4 katını ödüyosun...

geçmiş olsun...şu an okulu bırakma kararı alan arkadaşım var.özel okuldan fazla paraya denk geliyo harcı

Nesil
    2005
    Yer
    istanbul-izmir

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...10826-12-1.pdf

bu da resmi gazete yazısı inanamayanlara...

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

bilgi için teşekkürler.

bundan başka ne diyeceğimi bilemedim.
    (/s)

Nesil
    2009
    Yer
    Boykot Turksportal

Saçma bir durum şu Türkiyenin eğitim sorunu bir türlü çözümlenmeyecek

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul & İzmir

ben katkı kredisi alıyorum. kredi kaçta kaçını ödüyor. çünkü; burada geçen rakamlar çok yüksek. benim kendim kredisiz ödediğim harç 63 lira falan.
    Eğer adaletsizlik karşısında tarafsız kalıyorsanız, zalimin tarafını seçmişsiniz demektir.

Nesil
    2006
    Yer
    22 | 34

Çalışın alttan ders almayın arkadaş

Nesil
    2005
    Yer
    Adana

Quote Originally Posted by RaSenGan View Post
    şimdi komik mi bu?

Nesil
    2009
    Yer
    Ankara

Gülüyomuş gibi yapalım
    "insanı kirleten, ağzına giren değildir. ağzından çıkandır insanı kirleten."

Nesil
    2006
    Yer
    Aşk-ı Şehir

Quote Originally Posted by RaSenGan View Post
    Sen üniversiteye git ben seni görcem Aygün.
    I'm back...

Nesil
    2006
    Yer
    Pekin

Açıköğretim için de geçerli mi acaba bu uygulama?
    So what?
    Saike

Nesil
    2005
    Yer
    istanbul-izmir

Quote Originally Posted by GeNç KaRTaL View Post
    Açıköğretim için de geçerli mi acaba bu uygulama?
    geçerli değil...ama sessiz sedasız bi işlem yapabilirler aga ayık ol sen=)

alttan alacağım dersler bi düzineyi geçeli çok oldu desenize devam etmem için bi işe girmem gerek:=)

2.sınıfta bir dersten kaldı benim bir arkadaşım. Bu sene alttan alacak o dersi. Harçta herhangi bir fark almamışlar. İLk kez alttan alışta zam yok galiba değil mi?

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Güzel bir uygulama olmuş ben beğendim.

Bir dersle ilgili olarak hocanın kasti davranışları dışında 1'den fazla kalıyorsan harçları, eğitim sistemini değil önce kendimizi sorgulamak lazım. 4 sene yattığın yerden okul bitir arkasından insanlar getirip çocuğunu sana hoca diye emanet etsin, hastasını doktor diye emanet etsin vs. vs.

Alttan dersi bırakın üstten ala ala ders bırakmadığım için belki böyle konuşuyorum ama eminim bir dersten defalarca kalsaydım da görüşüm aynı olurdu. Yarın öbür gün harçlar kalkarda bu yatışla dünyaları kazanma anlayışını kim kaldıracak beni onu düşündürüyor.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by DisCo View Post
    Güzel bir uygulama olmuş ben beğendim.

Bir dersle ilgili olarak hocanın kasti davranışları dışında 1'den fazla kalıyorsan harçları, eğitim sistemini değil önce kendimizi sorgulamak lazım. 4 sene yattığın yerden okul bitir arkasından insanlar getirip çocuğunu sana hoca diye emanet etsin, hastasını doktor diye emanet etsin vs. vs.

Alttan dersi bırakın üstten ala ala ders bırakmadığım için belki böyle konuşuyorum ama eminim bir dersten defalarca kalsaydım da görüşüm aynı olurdu. Yarın öbür gün harçlar kalkarda bu yatışla dünyaları kazanma anlayışını kim kaldıracak beni onu düşündürüyor.
    Abi sen Türkiye'de okuduğuna eminsin değil mi üniversiteyi ? Yatarak okul bitirme dönemi çoktan geçti. Geçmesi de lazımdı zaten orasına lafım yok ama ortalığı çıkarcı hocalar doldurdu bu sefer. (Genel konuşmuyorum , gördüğüm kadarıyla) Yaz okuluna gelip para almak için dersten bırakan hocalar oluyor , böyle bir hale gelmişiz. Hangi yatarak okul bitirmek bu ?

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul / Samsun

Öğrenci adama bu kadar yük bindirilir mi arkadaş. Saçma sapan bir sistem. Altan ders alanlara Allah yardım etsin.

Ben 2. sınıfa geçtim. Alttan dersim kaldı. Beni etkiliyor mu bu sistem ? Yani dersi ilk defa alttan alacağım.
    ultrAslan UNI ! ultrAslan UNI ! ultrAslan UNI !

Bir forum aktifliğini kaybettiği zaman üyeler gider, adamlar kalır. | Pavel Nedved

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Zaten belirttim. Hocanın kasti davranışları dışında derken sana kafayı takabilir, düğün yapacak diye paraya ihtiyacı olabilir (büt ya da yaz okulundan gelecek ücretler nedeniyle) seni bırakır. Bunları olayın tamamen dışında tutuyorum.

Yine eğitim ücretsiz olmalı ve ücretsiz olmasına ters orantılı olarak çok kaliteli olmalıdır. Bu da tamamen ayrı bir noktadır.

Malesef yattığı yerden bölüm bitiren birçok öğrenci var. Eşitlik, adalet, haksızlığa baş kaldırmaksa benim zoruma giden noktalardan birisi de budur. Ben 4 sene ders kaçırmayacağım ve geçmek için onlarca takla atacağım. Cimnastik ve artistik cimnastikte atmışlığım vardır. Bir başkası benim bunları yaptığım dönemde zaten bir şekilde geçiyorum diye kızla gezecek lay lay yapacak ve 4. sınıfta hocanın insafıyla geçecek. O da öğretmen olacak bende öğretmen olacağım.

Eğitim bir yanlışını başka bir yanlışla kapatmışlar ama bence güzel olmuş.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

@Disco

Bu düşünce tarzı ile kurunun yanında yaşta yanar. Hiç hoş bir durum ortaya çıkmaz.

Açıkçası eğitim sisteminin Devlet üniversitelerinde çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Buna ek olarak Devlet ile alakalı çoğu yerin yıllardır düzgün çalışmadığı görülüyor.Özellikle de devlet daireleri. Kendi çıkarları için üniversiteleri devlet dairelerinde olduğu gibi çıkar için kullanan hocaların bol olduğu bir ülkede harçlara "sessiz sedasız", aman kimse anlamasın yine bizi iyi görsünler, şakşakçılarımız uyanmasın edasıyla yapılması da gayet normal.
    Football is simple,but Football Manager is not

Quote Originally Posted by DisCo View Post
    Zaten belirttim. Hocanın kasti davranışları dışında derken sana kafayı takabilir, düğün yapacak diye paraya ihtiyacı olabilir (büt ya da yaz okulundan gelecek ücretler nedeniyle) seni bırakır. Bunları olayın tamamen dışında tutuyorum.

Yine eğitim ücretsiz olmalı ve ücretsiz olmasına ters orantılı olarak çok kaliteli olmalıdır. Bu da tamamen ayrı bir noktadır.

Malesef yattığı yerden bölüm bitiren birçok öğrenci var. Eşitlik, adalet, haksızlığa baş kaldırmaksa benim zoruma giden noktalardan birisi de budur. Ben 4 sene ders kaçırmayacağım ve geçmek için onlarca takla atacağım. Cimnastik ve artistik cimnastikte atmışlığım vardır. Bir başkası benim bunları yaptığım dönemde zaten bir şekilde geçiyorum diye kızla gezecek lay lay yapacak ve 4. sınıfta hocanın insafıyla geçecek. O da öğretmen olacak bende öğretmen olacağım.

Eğitim bir yanlışını başka bir yanlışla kapatmışlar ama bence güzel olmuş.
    sadece kendine bakmalısın başkası yatarak geçti diye içten içe onlar gibi olup bitirmek isterdin herhalde benimde başıma geldi yatarakta geçtim çalışıpda geçtim ama etrafta yatarak geçen insanları umursamadım,daha önceden bana kafayı takan hocalarda oldu ama ben iyi niyetli yaklaştım ve hep sıyrılmayı bildim:=) ama bu alttan ders olayını paraya çevirmeleri çok kötü sence güzel olmuş tabi haklısın:=)

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Etrafta yatanları umursama noktasındaki yaklaşımın aynen şuna benziyor. Trafik kurallarına uyarım arada uymadığımda oldu ama buna rağmen uymayanlara aldırmadım. Birgün uymayan kişi gelip bindirir arkadan o nedenle dünyadaki insanlar birbirinden bağımsız değildir. Bugün yapılan bir yanlışın yıllar sonra kimden çıkacağı bilinmez. O yüzden beni hem kendim hem çevrem bir hayli ilgilendiriyor.

İçten içelik bir durumda yok malesef kimse bana çalışmayı zorunlu kılmadı. O yüzden kaderimde çalışmak varmış ama ne güzel insanlar yatıyor diye içten içe geçirmem. Canım isterse bende yatarım. Tabi bu bir tercih meselesidir.

Sonuç olarak ciddi bölümlerde okuyup gününü gün ederek geçiren ve ne de olsa 4. sınıfta biraz bakarım, hoca da insaf eder geçerim, kim uzatmış diye hesap yapan herkese iyi oldu. Hoca mağdurlarına da Allah yardım etsin. Tabi şimdi Türkiye'nin tamamı hoca mağduru çıkar.

tespitin yanlış trafik kurallarıyla ne alakası var derslerin trafikte bi insan hata yaptı diye kaç kişi canından oluyo ama ders konusunda insanlar özgür kimsenin başkasına zararı yok eden buluyo sen gelecek olarak endişeleniyosun doktor,öğretmen,mühendis yata yata geçen adam ilerde ne yararı olucak yada evladıma o öğretmen ne öğretebilir ki diye düşünüyosun haklısın sorumlu olmanda çok iyi seni eleştirdiğim tek nokta okulunu bitirmişsin ama benim gibi hala okula devam eden ve alttan çok dersi olanlarada mutlu bi şekilde iyi olmuş gibi bakıyosun

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri