Anket Sonuçlarını Görüntüle: FM 2012'de Süper Lig Statüsü ile ilgili hangi seçeneği tercih edersiniz?

Voters
436. You may not vote on this poll
  • Playoff oyunun bütün sezonlarında oynansın.

97 22.25%
  • Playoff sadece 2011/12 sezonunda oynansın, ilerleyen sezonlarda playoffsuz lig statüsü uygulansın.

339 77.75%
Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
31 ile 60 arası toplam 70 sonuç

Konu: FM 2012 Playoff Meselesi

1 sene uygulansın ve kaldırılsın kesinlikle. Zaten play-off maçlarını lig şampiyonu kazanamaz ve ya üç büyüğe karşı önemli hakem hataları olursa kesinlikle klüpler zorla kaldırttırır zaten.

olsun ya her sene bence 48 ay taksitci arkadaşlar bakıyorumda baya bir itiraz ediyor e tabi ligi uçuk farkla lider bitirecekler sonra kaza bela 1-2 maçta puan kaybedip şampiyonluk gidecek o yüzden o arkadaşlarında biraz oyundan zevk alması için en azından süper lig'den her sezon olması gerektiğini düşünüyorum

1 yıllık uygulansın oyunda barı şike muhabbetıyle ugrasmayalım

Nesil
    2006
    Yer
    Heryer

Bence bu değişikliğin tek güzel yanı benım gibi ağırlıklı olarak Anadolu takımlarıyla STSL'de oynayan oyun severlerin sürekli iddia içinde kalacağı.
    [CENTER][B][SIZE=2][COLOR=black][/COLOR][/SIZE][/B] [/CENTER]

Bence hem bu sezon hem diğer sezonlardada play-off uygulansın .

Zaten gelecek yıl ugyulanmassa FM 2012 çıkacak onda bu kural olmaz ..

Bence FM 2011 Play-Off anılarıyla hatıralara ve geçmişe yer etsin ..

Normal sezonu birinci sırada bitiren takım, play-off sonucunda 3 veya 4. sırada yer alsa bile Şampiyonlar Ligi'ne ön eleme turundan katılacak.
    Play-off grubunun 3. sırada bitiren takım UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak.
    5, 6 ve 7. sırada yer alan takımlar play-off maçlarından sonra 4. takımla bir maç daha yapacak ve Avrupa Ligi'ne katılacak son takım belli olacak. doğal olarak avrupaya mesela 3şamp.ligi 4 uefa'ya gidecekse playoff'ta ki 4 takım gidiyo kalan 3ü de doldurdukları ıcın mantıken ilk 7 avrupada yıne ama eleme farkıyla
    Last edited by caner485 : 29.Eylül.2011 at 12:32

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by caner485 View Post
    Normal sezonu birinci sırada bitiren takım, play-off sonucunda 3 veya 4. sırada yer alsa bile Şampiyonlar Ligi'ne ön eleme turundan katılacak.
    Play-off grubunun 3. sırada bitiren takım UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak.
    5, 6 ve 7. sırada yer alan takımlar play-off maçlarından sonra 4. takımla bir maç daha yapacak ve Avrupa Ligi'ne katılacak son takım belli olacak. doğal olarak avrupaya mesela 3şamp.ligi 4 uefa'ya gidecekse playoff'ta ki 4 takım gidiyo kalan 3ü de doldurdukları ıcın mantıken ilk 7 avrupada yıne ama eleme farkıyla
    Ilk 7 degil. Cunku Avrupa Ligi'ne gidecek 1 takim kupadan gidecek.

Diyelim normal sezonda ilk 4'e giren takimlar:
    A,
    B,
    C ve
    D

5-8 siralardaki takimlar da:
    E,
    F,
    G ve
    H

Sampiyonluk Playoff'unda diyelim ki siralama degismiyor.

Varsayim: 4 Takim Sampiyonlar Ligi, 3 Takim Avrupa Ligi'ne gidiyor (diyelim ki UEFA siralamasinda 3. siraya yukseldik)

A: Sampiyonlar Ligi Gruplara,
    B: Sampiyonlar Ligi Gruplara,
    C: Sampiyonlar Ligi Gruplara gidiyor

Diyelim ki Kupa Finalini A ve B oynadi ve birinci siradan Avrupa Ligine gidecek takim ligde belirlenecek.

Yani geriye kalan 5 takimdan (D, E, F, G ve H) 1'i Sampiyonlar Ligine, 3'u Avrupa Ligine gidecek. Bunlari siralamak gerekli

Mac 1: E ve H Playoff Ceyrek Final Oynuyor
    Mac 2: F ve G Playoff Ceyrek Final Oynuyor

Mac 3: Mac 1 Kazanani ve Mac 2 Kazanani Playoff Yari Final Oynuyor. Bu maci kaybeden klasmanda 6. oluyor.

Mac 4: Mac 1 Kaybedeni ve Mac 2 Kaybedeni Klasmani Belirlemek icin Playoff Oynuyor (bu mac mevcut statude yok) Bu maci kazanan 7., kaybeden 8. oluyor.

Mac 5: Mac 3 Kazanani ve D oynuyor. Bu macin kaybedeni 5., kazanani 4. oluyor.

Bu durumda:
    Sampiyonlar Ligi On Eleme: Mac 5 Kazanani
    Avrupa Ligi 4. On Eleme: Mac 5 Kaybedeni
    Avrupa Ligi 4. On Eleme: Mac 3 Kaybedeni
    Avrupa Ligi 3. On Eleme: Mac 4 Kazanani

Yani sirf bu durum belki ortaya cikarsa ihtimalini dusunerek, her yil Mac 4'u oynatmak zorundayiz.

Varsayim: 1 Takim Sampiyonlar Ligi, 3 Takim Avrupa Ligi'ne gidiyor (diyelim ki UEFA siralamasinda 16. siraya dustuk)

Playoff sonunda siralama da:
    B,
    C,
    D ve
    A

Sampiyonlar Ligi On elemeye B gidiyor.

A ile Q kupa finalini oynamis ve Q kazanmis. Q Avrupa Ligi 3. Turundan basliyor.
    A Avrupa Ligi 3. On ElemeTurundan basliyor (ligi birinci bitirdigi icin ikinci sirada)
    C Avrupa Ligi 2. On Eleme Turundan basliyor

D evde kaliyor.

5-6-7-8'in playoff oynamasina da gerek kalmiyor. Oyunda bosu bosuna, hic bir amac olmadan playoff oynayacaklar ama.

Bahsettigim sorunlar bunlar. Tabii TFF her yil, Avrupa'ya gidecek takim sayisina gore playoff'un kurallarini degistirebilir. Ama bu mevcut sistem, sonsuza kadar her turlu durumda kullanilabilecek bir sistem degil cunku sonucunda bir amaca ulastirmayacak maclar oynatmak, playoff'un hedefi degildir.
    Last edited by perpetua : 29.Eylül.2011 at 16:48

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

playoff kalıcı olmasın şeklinde ankete katılımda bulundum ama bir yandan da sadece oyun açısından bakarsak kariyerlerde playoff oynamak bana çok zevk veriyor zaten çok çok büyük bir aksilik çıkmadığı takdirde TFF bu sistemi uygulamaya devam edecek

Nesil
    2008
    Yer
    Aydın

Play-off sisteminin sadece ve sadece Digitürk için yapıldığından kesinlikle eminim. Bence hiç bir işe yaramayan bir sistem olmakla beraber şike soruşturması sonrasında bir çok kişinin üyeliğini iptal ettirmeye çalışmasından dolayı böyle bir uygulamaya gitmeye çalıştıklarına inanıyorum. Ben,kayınpederim,kızkardeşim,eniştem hepimizde üyelik iptali için başvurmuştuk. Burada hepimiz FB,GS ya da BJK tuttğumuz için değil ligin artık seyretmeye değer olmadığını düşündük. Kanımca bu veya buna yakın şekillerde üyelik iptali isteyen çok fazla kişi oldu. Digitürk'te zarara uğrayacağını bildiği için federasyona baskı yaptı. Bu kararın futbolla uzaktan yakından alakası yoktur ve 1 sezon bile olmamalıdır...Saygılar...

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul & İzmir

herkesi anlıyorum sistemi yanlış buluyorsunuz ama resmi bir açıklama olmadan ertesi sene bu sistem olmayacak şekilde oyunu hazırlamak yanlış kanaatimce. %99 sistem değişecek olsa bile sonuçta bu resmen açıklanmadı. ama çoğunluk farklı düşünüyor yapacak bir şey yok.
    Eğer adaletsizlik karşısında tarafsız kalıyorsanız, zalimin tarafını seçmişsiniz demektir.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

ileriki yıllarda avrupa sıralamamızın düşmesi halinde boşuna play off oynayacak takımlar olması, tek sorun bu ise bence bu sistem oyunda kalmalı. Ama tabi ki şayet tek sorun bu ise. Benim bu sistemi istememdeki sebep 4-5 sezon ilerleyince türkiyede neredeyse sizin yönettiğiniz takımın tek hakim takım olması. ama bu sistemle sizi her sene zorlayacak takımlar olacaktır. Playoff istememdeki tek sebep budur. Yoksa gerçek hayatta bu sisteme karşıyım. He oyunda bizim yönettiğimiz takımın dışındaki takımlarda iyi transfer yapıp bize rakip olabilcekse eski 34 maçlık lig sistemi kalsın )

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by clowegem View Post
    ileriki yıllarda avrupa sıralamamızın düşmesi halinde boşuna play off oynayacak takımlar olması, tek sorun bu ise bence bu sistem oyunda kalmalı. Ama tabi ki şayet tek sorun bu ise. Benim bu sistemi istememdeki sebep 4-5 sezon ilerleyince türkiyede neredeyse sizin yönettiğiniz takımın tek hakim takım olması. ama bu sistemle sizi her sene zorlayacak takımlar olacaktır. Playoff istememdeki tek sebep budur. Yoksa gerçek hayatta bu sisteme karşıyım. He oyunda bizim yönettiğimiz takımın dışındaki takımlarda iyi transfer yapıp bize rakip olabilcekse eski 34 maçlık lig sistemi kalsın )
    Ben sahsen herhangi bir zorlama olacagini sanmiyorum. Taa ki yapay zeka, Turk oyuncularin onemini ogrenene ve Turkiye'de oynamanin ozellikle vergi dusuklugu nedeniyle cazip oldugunu oyun yansitana kadar.

Diger ulkeler iyi yerli oyuncularini paketleyip yurt disina yolluyor ve alttan yenisini cikartiyor. Bizde daha az ciktigi icin oyuncu kalitesinde zayiflik ortaya cikiyor. Yerli ve yabanci oyunculara bu kadar para odemesek, futbolumuz cok cok kotu seviyede olur bence. Belki o zaman da kuluplerin akli basina gelir ve aralarinda catismak veya onlari ilgilendirmemesi gereken konularla ugrasmak yerine kaliteli futbolcu yetistirmek icin caba gosterirler.

Daha guzel bir olay yeni cikti (gerci medyaya yeni cikti ama daha fiksturun cekildigi gun belliydi). Kasim ve Aralik aylarinda carsamba gunu lig fiksturune konulan maclar Sampiyonlar Ligi maclari ile cakisiyor. En kisa zamanda TFF 19 Ekim'de (yani milli mac arasindan sonraki hafta ici) mac oynanacagini aciklamamistik ama SUPRIIIIIIZ diyebilir gibi geliyor bana cunku o tarihten baska bos hafta ici yok Ocak ayina kadar.

O mac oynanmazsa lig 22 Aralik'ta tatile girmeden once sadece 16 mac oynanmis olacak ve lig arasindan sonra takimlar playoff baslayana kadar 3 ayda 18 mac oynayacak. Sadece ligde. Ustune ekle Turkiye kupasi maclarini, avrupa kupasi maclarini..

Diyorum ya, daha Turkiye kupasi'nin ne olacagi bile belli degil. Ben sahsen mevcut sacma durumdan hic memnun degilim. Playoff egelenceli olsa bile, kadronuzdaki oyuncularin yarisinin milli takimlara gittigi icin oynayamamasi gibi sorunlarla da karsilasacagiz oyunda, eminim.

Neyse, oyun cikinca gorur ve ona gore de karar verir eminim bir cok kisi. Ben de en azindan 2-3 yil oynamadan pesin hukumlu olmak istemiyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

fm 2011 için bi güncelleme indirdim,o güncellemede bu değişikliği de uygulamışlar.ikinci takım ile aramda 10 puandan fazla fark olduğu halde play off sonunda 4. olarak bitirdim ligi. en azından puan farkı falan gözetilmeli bence.sezon sonunda yorgun oyuncularla yoğun maç trafiğiyle bir sezonluk emek boşa gidiyor.1. lik nerede 4. lük nerede arada dağlar gibi fark oluyor.

14. Default

bence playoff sadece ilk sezon için uygulanmalı. zaten seneye bu playoff sistemini kaldıracaklardır. bu playoff bu kadar güzel olsaydı italya, ispanya, ingiltere uygulardı.

Nesil
    2008
    Yer
    fethiye

Quote Originally Posted by cris king View Post
    olsun ya her sene bence 48 ay taksitci arkadaşlar bakıyorumda baya bir itiraz ediyor e tabi ligi uçuk farkla lider bitirecekler sonra kaza bela 1-2 maçta puan kaybedip şampiyonluk gidecek o yüzden o arkadaşlarında biraz oyundan zevk alması için en azından süper lig'den her sezon olması gerektiğini düşünüyorum
    Ha yani sırf millet fm oynarken oyunda 48 ay taksitle transfer yapamasın diye federasyonun play off sistemini destekliyorsun öyle mi ? ..
    Last edited by GeNç KaRTaL : 06.Ekim.2011 at 19:44 Reason: Fikirlere saygı duyalım lütfen.

Plyaoff sistemini getirenler bu ülke futboluna ihanet etmişlerdir.. Zaten sadece vasatı aşmak için yırtınan bi futbol ligi bu sistemler artık vasatı bile çoook özler..

kesinlikle eski sisteme dönülmeli.. sırf bu yüzden oyuna ilk sezon başka bir ligde başlamayı bile düşünebilirim..

Play Off sadece 2 takım arasında puan eşitliği halinde averaja bakmak yerine şampiyonu veya küme düşmeyi belirlemek üzere içerde ve dışarda oynanan eleminasyon sisteminde oynanırsa heyecanı ve kaliteyi artırabilir aksi halde tırt bi sistemdir..

Nesil
    2010
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by cris king View Post
    ben o tayfadan olmamakla birlikte (eğer Anadolu kulübü çalıştırmıyorsam) ilk seneyle kısıtlı kalması taraftarıyım...

Nesil
    2003

Nesil
    2006
    Yer
    Giяєѕun

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Ilk 7 degil. Cunku Avrupa Ligi'ne gidecek 1 takim kupadan gidecek.

Diyelim normal sezonda ilk 4'e giren takimlar:
    A,
    B,
    C ve
    D

5-8 siralardaki takimlar da:
    E,
    F,
    G ve
    H

Sampiyonluk Playoff'unda diyelim ki siralama degismiyor.

Varsayim: 4 Takim Sampiyonlar Ligi, 3 Takim Avrupa Ligi'ne gidiyor (diyelim ki UEFA siralamasinda 3. siraya yukseldik)

A: Sampiyonlar Ligi Gruplara,
    B: Sampiyonlar Ligi Gruplara,
    C: Sampiyonlar Ligi Gruplara gidiyor

Diyelim ki Kupa Finalini A ve B oynadi ve birinci siradan Avrupa Ligine gidecek takim ligde belirlenecek.

Yani geriye kalan 5 takimdan (D, E, F, G ve H) 1'i Sampiyonlar Ligine, 3'u Avrupa Ligine gidecek. Bunlari siralamak gerekli

Mac 1: E ve H Playoff Ceyrek Final Oynuyor
    Mac 2: F ve G Playoff Ceyrek Final Oynuyor

Mac 3: Mac 1 Kazanani ve Mac 2 Kazanani Playoff Yari Final Oynuyor. Bu maci kaybeden klasmanda 6. oluyor.

Mac 4: Mac 1 Kaybedeni ve Mac 2 Kaybedeni Klasmani Belirlemek icin Playoff Oynuyor (bu mac mevcut statude yok) Bu maci kazanan 7., kaybeden 8. oluyor.

Mac 5: Mac 3 Kazanani ve D oynuyor. Bu macin kaybedeni 5., kazanani 4. oluyor.

Bu durumda:
    Sampiyonlar Ligi On Eleme: Mac 5 Kazanani
    Avrupa Ligi 4. On Eleme: Mac 5 Kaybedeni
    Avrupa Ligi 4. On Eleme: Mac 3 Kaybedeni
    Avrupa Ligi 3. On Eleme: Mac 4 Kazanani

Yani sirf bu durum belki ortaya cikarsa ihtimalini dusunerek, her yil Mac 4'u oynatmak zorundayiz.

Varsayim: 1 Takim Sampiyonlar Ligi, 3 Takim Avrupa Ligi'ne gidiyor (diyelim ki UEFA siralamasinda 16. siraya dustuk)

Playoff sonunda siralama da:
    B,
    C,
    D ve
    A

Sampiyonlar Ligi On elemeye B gidiyor.

A ile Q kupa finalini oynamis ve Q kazanmis. Q Avrupa Ligi 3. Turundan basliyor.
    A Avrupa Ligi 3. On ElemeTurundan basliyor (ligi birinci bitirdigi icin ikinci sirada)
    C Avrupa Ligi 2. On Eleme Turundan basliyor

D evde kaliyor.

5-6-7-8'in playoff oynamasina da gerek kalmiyor. Oyunda bosu bosuna, hic bir amac olmadan playoff oynayacaklar ama.

Bahsettigim sorunlar bunlar. Tabii TFF her yil, Avrupa'ya gidecek takim sayisina gore playoff'un kurallarini degistirebilir. Ama bu mevcut sistem, sonsuza kadar her turlu durumda kullanilabilecek bir sistem degil cunku sonucunda bir amaca ulastirmayacak maclar oynatmak, playoff'un hedefi degildir.
    Benim oyunumda 2.sezondayım ve Türkiye 25. sıraya kadar geriledi ve 2 takım şl 3 takım uefaya gidiyor.

Bunda bir sorun var mı ?

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. "Bertolt Brecht"

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul & İzmir

Quote Originally Posted by LaigLeNoiR View Post
    Benim oyunumda 2.sezondayım ve Türkiye 25. sıraya kadar geriledi ve 2 takım şl 3 takım uefaya gidiyor.

Bunda bir sorun var mı ?
    milli takım mı düştü yoksa süper lig mi ? o milli takımdır. süper lig bir anda o kadar düşemez.
    Eğer adaletsizlik karşısında tarafsız kalıyorsanız, zalimin tarafını seçmişsiniz demektir.

Nesil
    2006
    Yer
    Giяєѕun

Ben orada yanlış anladım sanırım Milli takım dediğin gibi düşen, Süper Lig 2 basamak geriledi henüz

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. "Bertolt Brecht"

play off un dijitürk için yapıldığını bir çoğumuz biliyoruz . düşük ihtimallede olsa öyle sanıyoruz...

play off kesinlikle sadece bu yılı kapsamalı amma ve lakin ben aşırı derecede rötasyon yaptığım için , bol oyuncu oynattığım için çok maç benim işime gelir. bir de oyunda vergi olayını yansıtmadılar kaç yıldır. bi ayrıntıyı yapamayacak kadar aciz değillerdir , bunun cevabı umursamıyorlar. umursamıyorlarsa umursamayanlarda orijinal oyun alma konusunda tereddüt yaşar. sinemaya gideriz para öderiz , parkda öyle , konserde öyle. fm de adamlar seni eğlendiriyorlarsa parasını verip orijinal alacaksın ama sinemaya gittiğinde önüne ingilizce flim , ya da alt yazısız koyuyorsa bir şey anlamazsın , gitmek de istemezsin. fm in türkçe olması da böyle bir şey. anlamıyorsun zevki yarım alıyorsun , ama tam para ödüyorsun. fm türkiye ye ne kadar önem verirse o kadar karşılığını alır ama aynı tas aynı hamam olacağından eminim

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Prowler84 View Post
    1 yıllık uygulanmasından yanayım. Bu kadar hazırlıksız ve ani gelen bir uygulanamanın kalıcı olarak yanısıtılması sıkıntılı olacak. Kalıcı olarak yansıtılmasını isteyenler bile daha sonra uygulama ile kariyerlerinde yüzleştiklerinde bu seçimlerinden pişman olacaklarını düşünüyorum.
    Aynı şeyleri yazacaktım,bana söyleyecek bir şey bırakmamışsın.Kelimesi kelimesine katılıyorum ve sadece oyunda değil,gerçekte de playoff sisteminin adaletsiz ve sıkıntılı bir uygulama olacağını düşünüyorum..

Normalde bu sistemem karşıyım ancak Fm için iyi oldu aslında. İyi bir takım kurarak 4-5 hafta öncesinde şampiyonluk ilan ediliyordu, buda türkiye ligini sıkıcı kılıyordu ancak bu sistem sayesinde böyle birşey olmayacak. Daha zevkli olacak gibi.

Neden sadece 1 sezonluğuna eklenmedi bu meret?

Sırf daha fazla uydu alıcısı satmak için boca edilen bir lig izlemek istemiyorum, bu saçmalığın oyunda da karşıma çıkmasını istemiyorum. Bu seneliğe mahsus buna katlanabilirim ama diğer seneler olmamalı bu sistem. Oyumu olmaması yönünde kullandım.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Ne farketti ki bu oylama ? Oyunda devam ediyor play-off ertesi senelerde. Orda 305 tane oy var ama kimin umrunda.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul & İzmir

gelecek yamada eklenecek denmişti.

Resmi bir açıklama olmadan devam etmesi gayet normal. TFF bir değişiklik yapmazsa önümüzdeki yıllarda da sistem bu olacak.

Nesil
    2005
    Yer
    Sakarya

Quote Originally Posted by perpetua
    Bu arada biraz konu disi ama daha Turkiye kupasi'nin ne olacagi belli degil. Statu yayinlanmadi. Acaba FM 2012'de Turkiye kupasi ne olacak.
    Galiba hedefi 12'den değilse de, 11'den vurmuşuz; TFF Kupa statüsünü açıkladı dün; tek maçlı eleminasyon sisteminde oynanacak. FM 2012'ye konulan sistemden tek farkı, çeyrek finalden itibaren maçlar tarafsız sahada.
    "Beşerin taptığı bir kendisinin heykelidir"

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon

Mesaj Yetkileri