Anket Sonuçlarını Görüntüle: FM 2012'de Süper Lig Statüsü ile ilgili hangi seçeneği tercih edersiniz?

Voters
436. You may not vote on this poll
  • Playoff oyunun bütün sezonlarında oynansın.

97 22.25%
  • Playoff sadece 2011/12 sezonunda oynansın, ilerleyen sezonlarda playoffsuz lig statüsü uygulansın.

339 77.75%
Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 70 sonuç

Konu: FM 2012 Playoff Meselesi

Nesil
    2003

Default FM 2012 Playoff Meselesi

Bildiğiniz gibi TFF 2011/12 sezonu şampiyonu ve playoff oynanmasına ilişkin bir karar aldı.

Bu karar bazılarımızı sevindirdi, bazılarımızın konuya tereddütlü yaklaşmasına neden oldu, bazılarımız da bu kararı saçma/gereksiz buldu.

2011/12 sezonu bu statü ile oynanacağı için oyunda en azından ilk sezon şampiyon ve avrupa kupalarına katılım playoff ile belirlenecek. Fakat gelecek yıllar için ne gibi bir düzenleme olacağı konusunda farklı bir karar verilebilir.

Normalde, statüde belirtilmiş bir uygulamanın belli bir süreliğine uygulanacağı belirtilmemişse bu uygulamanın sonsuza kadar devam edeceğini varsayarız. Fakat korkarım ki özellikle bu kadar geç yayınlanmış bir statü oyunda ilerleyen yıllarda bir çok hataya/soruna neden olabilecektir. Mesela Türkiye ligindeki takımlar Avrupa kupalarında başarılı olup, Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Ligi'ne daha fazla takımla katılması durumunda, bu playoff sisteminin tekrar düşünülmesi gerekecektir ve bunun sonucunda gereksiz maçların oynanmasına neden olacaktır.

Bu hataların düzeltilmesi, oldukça yüksek bir ihtimalle gelecek sezon uygulanmayacak bir yama için ne kadar gereklidir?

Büyük ihtimalle FM 2012 mevcut playoff sisteminin sonsuza dek uygulanacağı şekilde çıkacaktır. Fakat ilerleyen yamalarda 2012/13 sezonundan başlamak üzere ligin playoffsuz, eski statüsüne geri dönmesini sağlamak mümkündür.

Bu kararı vermek için sizlerin fikirlerini almak isteriz. Ankete katılarak görüşünüzü belirtirseniz, ortaya çıkacak sonuca göre düzenlemeler isteyebiliriz.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul & İzmir

çoğunluk play-off sisteminin bu kadar ani gelmesine karşı ama biraz gerçekçi düşünelim:

Federasyon beğenilmediği takdirde değiştireceğiz dedi 1 sezonluk bir şey demedi. belki seneye değişecek sistem ama onu bilemeyiz. şuan da sistem bu. böyle devam edilmeli.

avrupa kupaları konusunda ise; ek bir uygulama vs konabilir mi oyuna bilmiyorum. eğer; avrupa ya 5 takım katılınca şöyle, 4 takım katılınca şöyle,6 takım katılınca şöyle olsun diye oyuna bir eklenti konabiliyorsa çok iyi olur. öyle yapılabilir. yok konamıyorsa iş zorlaşır ve o zaman yeni fikirler üretmek zorunda kalırız..
    Eğer adaletsizlik karşısında tarafsız kalıyorsanız, zalimin tarafını seçmişsiniz demektir.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Playoff sadece 2011/12 sezonunda oynansın, ilerleyen sezonlarda playoffsuz lig statüsü uygulansın.

bu şıkkı işaretledim

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by benbenim View Post
    çoğunluk play-off sisteminin bu kadar ani gelmesine karşı ama biraz gerçekçi düşünelim:

Federasyon beğenilmediği takdirde değiştireceğiz dedi 1 sezonluk bir şey demedi. belki seneye değişecek sistem ama onu bilemeyiz. şuan da sistem bu. böyle devam edilmeli.

avrupa kupaları konusunda ise; ek bir uygulama vs konabilir mi oyuna bilmiyorum. eğer; avrupa ya 5 takım katılınca şöyle, 4 takım katılınca şöyle,6 takım katılınca şöyle olsun diye oyuna bir eklenti konabiliyorsa çok iyi olur. öyle yapılabilir. yok konamıyorsa iş zorlaşır ve o zaman yeni fikirler üretmek zorunda kalırız..
    Bu dediklerin yapilabilir pek tabii ama bunlar once isteniyor (ki istendi ve yapildi) sonra test ediliyor.

Test surecinde karsimiza cikmamis bir sorun, sizler oyunu oynarken karsiniza cikabiliyor cunku biz 10 kisi ile 1 ay test ederken, binlerce kisi aylarca oynuyor oyunu ve tabii ufak tefek hatalar ortaya cikabiliyor.

Bu hatalari duzeltmek icin ugrasir, arastirma ile ilgili baska seylerden zaman calariz. Bu dert degil. Ama deger mi?

Deger diyorsaniz playoff'u devam ettiririz, sizler de bu surecte hatalara katlanmak durumunda kalirsiniz. Degmez diyorsaniz ikinci sezonda normal lige geri doner, daha az sorunlu bir lig ortaya cikartiriz. Anketin amaci da biraz da arastirmaya ayiracagimiz zamani nasil kullanmamiz gerektigi konusunda sizden gorus almak.

Bu arada biraz konu disi ama daha Turkiye kupasi'nin ne olacagi belli degil. Statu yayinlanmadi. Acaba FM 2012'de Turkiye kupasi ne olacak.

TSI dergisinde, TFF'nin son iki yildir gayet zamanli bilgi dagitimi konusunda bize cok yardimci oldugunu yazmistim. Hay yazmaz olaydim. Son dakikalarin TFF'si bizi ters kose birakmak icin yaratilmis sanki.
    Last edited by perpetua : 24.Eylül.2011 at 01:42

Nesil
    2010
    Yer
    54 & 34

Play-off bütün sezonlarda oynanmalı...Çünkü TFF 1 sezonluk demedi bu play-off olayını muhtemelen en az 5-6 sene kalacaktır...

Playoff sistemi ilk sene sorun olmayabilir ama oyun içinde daha sonraki senelerde avrupa liglerine katılan takım sayıları değişebileceği için bazı sorunlara yol açabilir. Oyunda daha sonraki senelerde playoffsuz sisteme geçilmesi daha iyi olabilir sorun çıkarmaması açısından.

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

ne kadar mümkün bilmiyorum. SI böyle bi kıyak yapar mı onu da bilmiyorum ama şöyle bişey olabilir: 2 farklı seçenek konabilir spor toto süper lige. biri 1 sezon play-off'un ardından eski statü diğeri ise tamamen play-off.isteyen istediği gibi oynar.tabi sadece 2 ligden birinin seçilebilir olması gerekir yoksa oyun kafayı yer
    nasıl olsa eski statü mevcut.yeni de eklenmek durumunda her şekilde. ek bi yük getirmeyecek yani seçenek sunma olayı dışında.
    ama yok mümkün değilse bence 1 sezonun ardından eski statü devam edecek şekilde aktarılmalı oyuna. zaten play-off sistemi devam edecek olursa isteyen kayıtlı oyun editörleri ile statünün değişeceği sezonu erteleyebilir.

Nesil
    2006
    Yer
    İnegöl

Her ne kadar Federasyon ve Digiturk kabul etmese de ben bu play-off kararının tek sezonluguna sırf digiturkun çıkarını gözetmek amacıyla alındıgına inanıyorum.Digiturk milyonlarca euro yatırım yapıp ligin haklarını satın aldı ama sonrasında ortaya çıkan şike skandalıyla binlerce kişi haklı haksız üyeliğini iptal etti,federasyonda digiturk kaybettiği kazancı geri sağlasın diye teknik adamlara bile sormadan böle saçma sapan,acil bir karar aldı.Bu kararın sadece digiturkun kazancını koruması amacıyla alındıgını;digiturk'un play-offlar için üyelerinden aylık 150 tl ekstra ücret istemesiyle kafamda netleştirdim.

Eğer digiturk aynı fiyatlardan devam edip,ya taahhüt ya da aylık 150-170 tl demeseydi ben o zaman federasyonun futbolumuzun iyiliği için uzun süreli bir karar aldığına inanırdım ama ne yazık ki izleyiciyi köküne kadar sömürmeye devam.

Bu statünün devam edip etmemesi kesinlikle digiturkun kazanclarına baglı,eğer bu play off sistemiyle iyi para kaldırırlarsa statü devam eder aksi durumda ise statü eskiye döner.

Ben fm için ise 1 sezon play off oynanıp diğer sezon klasik sisteme dönmesini mantıklı buluyorum.Bu hatalar üst düzey can sıkıcı duruma kadar ulaşabilir.Örneğin play-off sistemi yetersiz kalıp Avrupa'ya katılacak ekstra takımı oyun random atayıp küme düşmüş bir takımı bile Avrupa'ya yollayabilir.Bu hataların düzeltilmesinin de zaman alacağını düşünürsek bana kalırsa 1 sezon play-off için kafi en azından FM 2012 için.

gelmesi bile buyuk bir hataydi zaten

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Playoff oyunun bütün sezonlarında oynansın. 12.3'e kadar TFF'nin bir açıklama yapmasını umup düzeltmekten başka şansımız yok.
    Daniel Bryan'ın sakalının kılıyız !

Nesil
    2006
    Yer
    22 | 34

Keşke 2011/2012 sezonunda da olmasa.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Bu sene test edilecek eğer uygun ve sıkıntısız geçerse diğer yıllarda bu uygulamaya devam edilecek diye biliyorum ben.

Ayrıca Türkiye Kupası eski stiline dönecek diye okumuştum bir blogta tabi kesin kaynak değil ama yine bu şekilde yansıtılabilir.Büyük ihtimalle lig usulü kalkacak yoğun maç temposundan ve tek maçlı sisteme dönecek diye tahmin ediyorum.
    eto'o bitmiş.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Umarım bu sene ilk ve son olur.
    FM Gazetesi

Nesil
    2009
    Yer
    Tarsus

''Playoff sadece 2011/12 sezonunda oynansın, ilerleyen sezonlarda playoffsuz lig statüsü uygulansın.'' şıkkını işaretledim.

Nesil
    2011
    Yer
    Zonguldak

Bence takım sayısını azaltsınlar 10 takım olsun birbirleriyle 2 maç değil 4 maç oynasınlar hem çok maç olur hem de kalite artar

Nesil
    2009
    Yer
    Antalya

Gerçekte kötü ama oyundan eğlenceli olur bu playoff işi.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Yanlızca ilk sezon olmalı. Devam eden sezonlarda kaldırılmasından yanayım. Nasılsa bu sezon sonu playoff uygulaması %99 kaldırılacak.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Ben genel olarak oyunu ilginçleştireceğini düşündüğüm için bütün senelerde oynansın seçeneğini işaretledim ama anketin gidişatına göre diğer seçenek seçilecek.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

play-off sistemine sonuna kadar karşıyım.. çünkü avrupanın en önemli liglerinde böyle amatörce bir uygulama yok ve asla olmadı bile.. biz attan inip eşşeğe bindik resmen.. türkiyede futbol var demeyin sakın bana.. adamlar ceplerini doldurmak için taraftarı bir müşteri, futbolcuyuda bir işçi olarak görüp böyle saçma sapan kararlar aldılar.. yazık ya vallahi yazık..

Sadece ilk sezon uygulansın. Şike operasyonu bitsin play off mlay off kalmaz.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

İlk seçeneği işaretledim.

Bu kural reelde uygulanırken kaldırılacak diye getirilmedi, olur da sıkıntı yaşanır ve sezon sonu kaldırılırsa, çıkarılacak bir yamayla zaten eski statüye geri dönülür...

Playoff sadece 2011/12 sezonunda oynansın, ilerleyen sezonlarda playoffsuz lig statüsü uygulansın.

Büyük bir ihtimalle de kaldırılacak zaten sezon sonunda bu saçmalık.

Nesil
    2008
    Yer
    Antakya

Günümüzde nasılsa öyle olsun istedim.

madem günümüze uygun lig 9 eylülde başlasın.28 haftada 40 küsür maç yazıkdır

Nesil
    2008
    Yer
    Antakya

Quote Originally Posted by leonXxX View Post
    Hiç İngiltere ligi oynadınız mı ?

Nesil
    2008
    Yer
    Şanlıurfa

Zaten şuan tff de yaptığı yanlışı biliyor ama tükürdüğünü yalıyanıyor. Bu saçma sapan sistemi sadece 1 sezon çekebilirim sonsuza kadar değil.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by leonXxX View Post
    Zaten 9 Eylul'de baslayacak.

Ikinci sezon ve ilerleyen sezonlarda bu baslangic 2 hafta geriye cekilecek.

Şu fm 2012'den tek beklentim playoff sisteminin en azından ilk sezonun ardından kalkması. Yenilikler falan hiç umrumda değil valla, nasıl olsa oynıcaz başka alternatif yok ama o playoff saçmalığını 6-7 sezon çekemem.

playoff sisteminin en fazla 2 sene tutunabileceğini düşünüyorum. mantıklı olan seçenek 1 sene oynanıp normal sisteme dönülmesidir. o şıkkı işaretledim.

Nesil
    2006
    Yer
    Istanbul

1 yıllık uygulanmasından yanayım. Bu kadar hazırlıksız ve ani gelen bir uygulanamanın kalıcı olarak yanısıtılması sıkıntılı olacak. Kalıcı olarak yansıtılmasını isteyenler bile daha sonra uygulama ile kariyerlerinde yüzleştiklerinde bu seçimlerinden pişman olacaklarını düşünüyorum.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Mesaj Yetkileri