Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123
61 ile 86 arası toplam 86 sonuç

Konu: Turksportal'a Kızgınım

konuyu açan kişi olarak bende yazdıklarınızla ilgili birşeyler söylemek istiyorum..

Quote Originally Posted by DisCo View Post
    Geçmiş dönemlerde kendi çapımda çok iyi bir örnek verdiğimi düşünüyorum. Müzik albümleri Türkçe ama onuda korsan indiriyoruz. Filmler Türkçe ama onuda korsan izliyoruz. FM Türkçe olsa bile onuda korsan alırız.
    O yüzden Türkçe çıkarsa alırım gibi savunma mekanizmalarını kullanmayalım derim. Savunma mekanizmaları hangi durumlarda kullanılır diye uzun uzadıya yazmayacağım. İsteyen araştırıp bakabilir
    Korsan konusunda size hak veriyorum. Türkçe olunca satışlar artacağı kesin ama, isteyen düzeye ulaşılırmı bilinmez. Bunu mutlaka aşmak için ya siz yada Sİ bir sistem üretmeli. Lisanslı oyunlara türkçe indirmeye izin veren bir sistem yapmalıdır. Ancak gerçek amaca o zaman ulaşılır.. Fakat müzik cd si veya filmle FM kıyaslanmamalı diye düşünüyorum. Birisinde izleyince, dinleyince rahatlıkla anlayabildiğiniz görsellik var. Birisinde ise İngilizce bilmiyorsanız anlamadığınız fakat sevdiğiniz bir oyun var.

Turksportal'a kızgınlık konusuna gelince bende kızgınım. Daha önce de yazmıştım. Bizim ekip olarak yaptığımız çalışmalar takdir görür ya da görmez. Mecburiyetimiz vardır ya da yoktur. Çok etkin gücüzdür ya da pasifizdir. Hepsi tartışılır. Savunan da var isyan eden de. Benim kızgın olduğum nokta bazı şeyleri rayına oturtmadan veya kesinliğini kazandırmadan duyurmamızdır. Bunu da tamamen konuların heyecanını sizlerle paylaşmak istememizden geliyor.
    -- Sizin heycanınızı anlayabiliyorum. Fakat "resmi" site demek ağırlık gerektirir. Amatör ruhla hazırlansa bile, "resmi" sözcüğü gereği profesyonel olarak hizmet vermek ve o şekilde adım atmak zorundasınız.

Hem bundan sonraki konularda hem de çok hassas olan Türkçe konusunda -duyuru anlamında- adımlarımızı doğru atmamız lazım. Yoksa Türkçe'nin çıkarılması konusunda bu ekibin gösterdiği emeği biliyorum.
    --- Bende basın sektöründe bir haber sitesinin koordinatörü olarak bir sitede duyulan heycanı, verilen sözleri, verilen emeği çok iyi bilirim. Karşılık beklemeden, maddi çıkar gözetmeden, içinizdeki heycanla yürümeniz doğrudur. Ama kendimden örnek vereyim. Bundan 1 yıl önce yaptığınız duyuru nedeniyle ben FM 2011'i hiç oynamadım. Turksportal FM2012'yi türkçe yama hazırlıyor veya türkçe çıkmasını sağlayacak diye. Başka bir site bunu deseydi, güvenmez veya çok fazla dikkate almazdım. Ama gerçekten türkçe çıkmadığına veya türkçe çalışmanızın yeterli dereceye ulaşmadığını duyduğumda üzüldüm. Şimdi FM'i türkçe oynamak isteyenler adına sizden beklentimiz İnşallah geçte olsa bir yama çıkarıp verdiğiniz sözü telafi edersiniz
    Last edited by mertcan099 : 18.Ekim.2011 at 12:07

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Malesef bu tarz konuların önüne geçilemiyor. Yapılan sistemler, alınan önlemler mutlaka bir şekilde kırılıyor ve yine korsana dönüyor. Satışların artması anlamında korsan kullanmayalım demiyorum. Bunu da çok net belirtmek isterim. Zaten olması gereken orjinalini almaktır. FM'de, giyimde, müzikte, sinemada, saatte vs. vs.

Korsan var diye Türkçe oynayamacakmıyız? Biz Türkçe'nin eklenmesi anlamında gereken herşeyi yapıyoruz. Bunu sağladığımız gün korsan kullanan, kullanmayan herkes bundan yararlanacaktır.

Sizin heycanınızı anlayabiliyorum. Fakat "resmi" site demek ağırlık gerektirir. Amatör ruhla hazırlansa bile, "resmi" sözcüğü gereği profesyonel olarak hizmet vermek ve o şekilde adım atmak zorundasınız.
    Resmi kısmına takılmamamız lazım. Resmi Araştırma kısmını göremeyiz çünkü.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mertcan099 View Post
    -- Sizin heycanınızı anlayabiliyorum. Fakat "resmi" site demek ağırlık gerektirir. Amatör ruhla hazırlansa bile, "resmi" sözcüğü gereği profesyonel olarak hizmet vermek ve o şekilde adım atmak zorundasınız.
    Bu sekilde adim atmadigimiz varsayimi esas beni uzen.

Hayir yani belki birseyler yapiliyor ama bu zamani gelmeden, belli bir noktaya ulasilmadan aciklanamiyor. Bu ithimal de var.

10 bin oyunun satilmasi bazi seylerin cok daha kolay ve cok daha cabuk yapilmasini saglayacakti. Yuk, bir kac ozverili ve karsilik almasi belli olmayan insanin ustune yikilmayacakti, Turkce FM isteyen herkes bu yuku paylasmis olacakti. Bazilari orjinal alarak, bazilari da bu orjinal alim karsiliginda ceviriyi daha hizli bir sekilde yaparak.

10 bin oyun satilmayinca agir yuku az sayida kisi tasiyor. Buna ozellikle zaman ayirmak yerine, bos zamaninda yapiyor. Bu nedenle de beklemekten, bu ozverili kisilere destek vermekten baska bir secenek yok bence.

Konu gerçekten ama gerçekten gereğinden de fazla uzadığının kanaatindeyim 14 yaşındayım, Aralık 10'da 15'ime gireceğim ve bu yaşta ayda 35 Lira biriktirdim kaldıki ailemden de çok para isteyen biri değilimdir. Kendi yediğinizden arkadaşlarınızdan kısarsanız biraz, çok rahatlıkla FM 13'ü alabilirsiniz ben 2 ayda oyunu almayı planlıyorum biraz sabredin demo ile oynayın paranızı biriktirin, hem paranız birikir, hem de oyun azda olsa ucazlar (belki) Türkçe'yi 13'de görmek umarım nasip olur bize.

Quote Originally Posted by fotosuki View Post
    Yine aynı muhabbet yine aynı laflar. Kimse anlamıyor anlamak istemiyor. Oyunlar ülkemizde öyle eskisi kadar pahalı değil. Yabancı ülkelerle çok az bir fiyat farkı var. Ayrıca şunun artık bazılarının kafalarına sokulması gerekiyor. Bilgisayar oyunu LÜKS ihtiyaçtır. 3 kişilik bir ailede iki araba olması gibi. Aylık 1000 TL alan 3 kişilik bir ailenin nasıl kirasının 700-800 lirasıyla bir evde kirada oturması o alie için lüks oluyorsa bir oyun için(bak bu aileyle ilgili söylüyorum) 70 tl oyun için vermek de LÜKStür. 1000 tl maaş alan ailenin Fm dışında düşünecek çok şeyi olur merak etmeyin. Her seferinde aynı mantıklarla yok efendim şu aile nasıl alsın bu aile nasıl alsın gibi yazılar bana aşırı saçma ve boş geliyor. Lüks harcamaları hangi ailelerin yapabildiğini veya hangilerinin yapamadığını burda uzun uzun acıklayacak halim yok. Fakat düz bir mantık kurayım sana. 80/365 =0,22 Tl her gun kenara atarsanız(neredeyse 25 kurustan az) FM yi orjinal alabilirsiniz. eger 50 kurus atarsanız 175 gun surer. simdi siz bu sene fm almayın. fm cıktıgı gunden beri kenara 25 kurus atın seneye fm 13 ü orjinal alırsınız. Şahsen bıktım ben şu su, doğalgaz,elektrik gibi hesaplardan. Fm oynamak için doğalgazı suyu falan kesin o zaman. Ha kesemiyor musunuz o zaman dediğim hesabı yapın bu kadar basit. Yada korsan edinip sırıta sırıta oynayın.
    cm 2000 serisinden beri oynuyorum.turksportal'ın o zamandan beri katkılarını iyi bilirim ve teşekkürü borç bilirim onlara.ama artık onlar da SI Games'in saçma davranışlarına ses çıkarmıyorlar...

ben kardeşimin eğitim masrafları için her gün kenara 50 kuruş atıyorum ailem zorlandığı için ben de öğrenci olmama rağmen.parası olana parası olmayan oynamasın demek kolay.korsan oyun almak gidip ekmek çalmakmış falan filan bırakın bunları.80 tl az para değil.benim babam 80 tl kazanmak için 4 gün çalışıyor nerdeyse.adamın 4 günlük parasını git fm'nin abuk zubuk kaprisli şirketi SI games'e ver.oldu canım başka?emek hırsızlığı filan değil bu.orjinal oyun alın Türkçe yapalım ne kadar saçma bir şeydir ya.bu nasıl bir küçümsemedir?siz Türkçe yapın bakalım beğenirsek alalım o zaman?

oyun oynamak bu kadar maliyetli olmamalı.bunu bu hale getirenler utansın.

bir de oyunda dikkatimi çeken bir şey oldu.emre belözoğlu messi'den kötü olmuş.buna bir el atılması lazım.dünya yıldızımıza yakışmamış.

Nesil
    2008
    Yer
    Antakya

Quote Originally Posted by leventb12 View Post
    Konu gerçekten ama gerçekten gereğinden de fazla uzadığının kanaatindeyim 14 yaşındayım, Aralık 10'da 15'ime gireceğim ve bu yaşta ayda 35 Lira biriktirdim kaldıki ailemden de çok para isteyen biri değilimdir. Kendi yediğinizden arkadaşlarınızdan kısarsanız biraz, çok rahatlıkla FM 13'ü alabilirsiniz ben 2 ayda oyunu almayı planlıyorum biraz sabredin demo ile oynayın paranızı biriktirin, hem paranız birikir, hem de oyun azda olsa ucazlar (belki) Türkçe'yi 13'de görmek umarım nasip olur bize.
    Helal olsun sana

Kusura bakmasınlar ama açıkçası ben bu oyunu Türkçe oynamak isterim.Türkçe olmadığı içinde paramı vermem,korsanda oynamam.Ayrıntılı bir oyun Türkçe olup kurcalamak isterim ve oyuna hakim olmak isterim.
    Uzun süredir oyunları orjinal olarak kullanıyorum genelde Digital sürüm kullanıyorum.Türkçe çıkan oyunu çok oynamasam bile daima orjinal aldım hatta satış hanelerine yazılsın diye kutulu olarak aldım.
    The Witcher 2 için Resmi türkçe yama çalışması yapılıyor.
    http://www.thewitcher.com/community/entry/85
    Oyun çeviri üstlenmiş firmada resmi olarak ekliyecek oyuna güncelleme ile çok güzel bir olay eklendiğinde steamdan alacağım oyunu rpg sevmesem bile.

Diller: Danca, Flemenkçe, İngilizce, Fransızca, Norveççe, Portekizce, İspanyolca, İsveççe, Çekçe, İtalyanca, Lehçe

Bu kadar dil arasında Türkçede çok görülmemesi gerek bence en azından çevirileri desteklemesi gerekir.Yada CM gibi gerçekten güzel bir fiyatlandırma ile bir şansını deniyebilir.

O kadar ingilizcen yoksa oynama yabancı ülkelerin çıkardığı oyunları. Türk oyunları oyna o zaman. Yada türkçe dil seçeneği olan oyunları al. Kimse zorlamıyor seni bu oyunu oyna diye. Ayrıca ben burda hiç kesin olarak oyuna türkçe dili eklenecek diye bir şey okumadım. Eğer öyle birşey yayınlandılarsa bu yorumu yazmadım kabul et.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by alper3 View Post
    O kadar ingilizcen yoksa oynama yabancı ülkelerin çıkardığı oyunları. Türk oyunları oyna o zaman. Yada türkçe dil seçeneği olan oyunları al. Kimse zorlamıyor seni bu oyunu oyna diye. Ayrıca ben burda hiç kesin olarak oyuna türkçe dili eklenecek diye bir şey okumadım. Eğer öyle birşey yayınlandılarsa bu yorumu yazmadım kabul et.
    Anlamadığım şey, 10 yıl boyunca Türkçe beklemek yerine 2 ay ingilizce kursuna gitsen hem hayatın için çok faydası olur hem de oyunu çözersin. Aslında buna bile gerek yok çok basit bir ingilizce var oyunda. Anlamadığın yerleri sözlükten bile baksan yeter. Kelime dağarcığıma çok sözcük kazandırmıştır. Cm & Fm serileri.

10. Default

gerçekten Türkçe olayında Turksportal'ı suçluyorsanız hiç birşey bilmiyorsunuz demektir. Sigames Turksportal'a %100 Tr yaması yaptırır ve istese hiç yayınlatmaz. Çünkü Turksportal ile Sigames arasında bir antlaşma var. Fm Fanbase anlaşması. Onlardan habersiz yama yapıp yayınlamarı yasak. Bunu kendileri daha önce söylemişlerdi zaten. Oyüzden eğer kendilerine güvenen varsa konuşmak kolaydır zor olanı yapın derim ve Fm almayıp protesto edin. Cm dediğin oyun databaseden yoksun bir oyun. Sadece maç motoru güzel. Onun dışında fos. Zaten kepenkleri indirdi. Hadi onu geçtim Tr oldu diye Cm alanların sayısı 2 bini geçmez.

Quote Originally Posted by lexoqe View Post
    Helal olsun sana
    Teşekkür ederim , ben 2 ay değil 1 ay bekleyip alacağım. Ama alacağım.

12. Default

Teşekkür ederim , ben 2 ay değil 1 ay bekleyip alacağım. Ama alacağım.
    valla helal olsun örnek Fmseversin

Nesil
    2008
    Yer
    fethiye

Quote Originally Posted by Redrum View Post

Anlamadığım şey, 10 yıl boyunca Türkçe beklemek yerine 2 ay ingilizce kursuna gitsen hem hayatın için çok faydası olur hem de oyunu çözersin. Aslında buna bile gerek yok çok basit bir ingilizce var oyunda. Anlamadığın yerleri sözlükten bile baksan yeter. Kelime dağarcığıma çok sözcük kazandırmıştır. Cm & Fm serileri.
    Bence sakın dışarıda bir yerde 2 aylık ingilizce ile bu oyunun söküleceğini söyleme,insanlar sana bir taraflarıyla gülerler...

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

bi sitede gördüm gülmekten öldüm elemanın biri diyoki ben bunu bütün gün çalışsam on günde türkçeye çeviririm
    10 20kişilik bi ekip olsa iki günde çeviririm diyo

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by nikootinn View Post
    Bence sakın dışarıda bir yerde 2 aylık ingilizce ile bu oyunun söküleceğini söyleme,insanlar sana bir taraflarıyla gülerler...
    Valla ben bunu ortaokula giderken de oynadım, lisedeyken de oynadım, üniversiteye gidiyorum hala oynuyorum hem de %99 anlıyorum, lisede öğrendiğim ingilizce yetiyor bana. Ha hiç ingilizce bilmiyorsan, 7-8 yaşında falansan evet 2 aylık ingilizceyle bence de zor olsa gerek, haklısın.

Quote Originally Posted by Redrum View Post

2 ay İngilizce kursuna gidip FM'yi çözen adamı ayakta alkışlarım valla 5 ay kursa göndersek falan bir İngiliz kadar İngilizce de konuşur herhal. kendimizi kandırmayalım lütfen FM'nin ingilizcesi 2 aylık kursla öğrenilecek seviyede değil.

17. Default

Quote Originally Posted by addar View Post
    2 ay İngilizce kursuna gidip FM'yi çözen adamı ayakta alkışlarım valla 5 ay kursa göndersek falan bir İngiliz kadar İngilizce de konuşur herhal. kendimizi kandırmayalım lütfen FM'nin ingilizcesi 2 aylık kursla öğrenilecek seviyede değil.
    yok artık aynı haberler aynı terimler okadarda değil ingilizcede cümle kurmasını öğren sözlüğüde yanına al tamamdır. 11 yaşındaki yeğenim oynuyor ingilizce.

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

Quote Originally Posted by _yoLcu_ View Post
    bi sitede gördüm gülmekten öldüm elemanın biri diyoki ben bunu bütün gün çalışsam on günde türkçeye çeviririm
    10 20kişilik bi ekip olsa iki günde çeviririm diyo
    10 20 kişilik ekip yoğun bir şekilde bu işin üzerine düşerse elbete ama bu iş öyle basit bir çeviri işi değil. Öncelikle herhangi bir çeviri bürosuna dahi gitseniz içerdiği futbol terimleri nedeniyle teknik ingilizce statüsünde değerlendiriliyor ve çeviri maliyetine ek biniyor.

Sonra çevirileri yaptık iyi güzel, bunların tek tek kalite kontrolünün yapıldığını biliyor musunuz? Doğru mu çevrilmiş, yanlış bir mantık uyandırıyor mu.. hepsi kalite kontrolden geçiyor.
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Yani kısaca biz 2012 için TÜRKÇE yama da dahil hepsini unutalım dimi... Yani ben oyunu almayacağım

Quote Originally Posted by Vieri View Post
    10 20 kişilik ekip yoğun bir şekilde bu işin üzerine düşerse elbete ama bu iş öyle basit bir çeviri işi değil. Öncelikle herhangi bir çeviri bürosuna dahi gitseniz içerdiği futbol terimleri nedeniyle teknik ingilizce statüsünde değerlendiriliyor ve çeviri maliyetine ek biniyor.

Sonra çevirileri yaptık iyi güzel, bunların tek tek kalite kontrolünün yapıldığını biliyor musunuz? Doğru mu çevrilmiş, yanlış bir mantık uyandırıyor mu.. hepsi kalite kontrolden geçiyor.
    Arkadaş ben resmi olduğunuzu biliyorum. Anlıyorum FM izin vermiyorda, siz bir şekilde bir yama çıkarın.. Sanırım İngilizce'den kolay çözeriz türkçe kelimeleri

Ayrıca TURKSPORTAL olarak 10 kişilik bir ekip kurabilirdiniz diye düşünüyorum. Kaldıki siz 2012 yılının başında turksportal üyelerine 300-400 kelimelik çeviriler gönderseydiniz herkes yardımcı olurdu diye düşünüyorum. Sizde bunların altyapısı ile uğraşırdınız. Yüzde yüz kelimeler tutmayabilir katılıyorum ama İngilizce çözmekten kolay olurdu bence...

http://www.oyunceviri.com/forum/show...-Alan%C4%B1%29
    Burada bir çalışma başlamış gönüllüler birleşerek bitirilebilir yama.

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

umarım başarılıyla bu projeyi devam ettirirler
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by project42 View Post
    güzel bi çalışma
    ama burası resmi site olduğu için belki bu tip paylaşımlar silinebilir.

Quote Originally Posted by _yoLcu_ View Post
    güzel bi çalışma
    ama burası resmi site olduğu için belki bu tip paylaşımlar silinebilir.
    Valla kardeş o zaman resmi site çeviriversin bi zahmet
    Ayrıca resmi sitede yardımcı olsa da bizide sevindirse...

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

Sıgames in bizi oyaladığı şüphe götürmez bi gerçek..o çıkarttığı dillerin satışı türkiyeden fazla mı allahaşkına ? ben oyunu korsan alıp oynuyorum ve öyle de yapacam..türkçe çıkarsa orijinal alacam demiyorum çünkü türkçe çıkmayacak sadece oyalanıyoruz biliyorum ve bizi önemsemeyen bir oyuna da bu kadar bağımlı olmama rağmen para verecek değilim..saygılar..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bir helal olsunda benden sana hangi ülkede yapılıyor bu fedakarlık genç kardeşimisin düşüncesine bakın.

Quote Originally Posted by project42 View Post
    Bu işi deneyen site Turksportal kadar Football Manager'e kadar alakadar olmadığı hâlde bu işe girişebiliyorken, Turksportal'ın bu şekilde bu işe yaklaşmaması şaşırttı beni. Tebrik etmeli oyunceviri.com'u isim yapma peşindeler bir hırs var. Bizde ki rehavet midir nedir işi uzmanlara yaptırtıyoruz. Keşke onlar gibi text olarak paylaşıp kontrolünü çeviri ekibi yapsaydı. (html olayı cidden karışık bilmeyene) Çabalarınız ve emekleriniz olduğu aşikar, aksini iddia edenin dili kopsun fakat yetmedi nefesimiz.

İşin garibi SI'nin bu tok satıcı tavırına hâla "eyvallah" diyen Turksportal yönetimi tutumunuzun doğru olmadığı kanaatindeyim.

saygılarımla.

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123

Mesaj Yetkileri