Sayfa 2 / 14 İlkİlk 123412 ... SonSon
31 ile 60 arası toplam 403 sonuç

Konu: FM 2012 Taktik ve Antreman hakkında soru-cevap odası

Quote Originally Posted by nannar View Post
    yani kanatlar topu taşırken birilerinin de ceza alanına hareketlenmeler lazım. sen kanatları çizgilere çakıp ileri koşuyu kısıtlarsan mutlaka MC,AMC ve SC lerin koşu yapmaları gerekir.
    Hocam bilgi alışverişinden sonra kendi yaptığım taktik ile 22 maç 18 galibiyet 3 beraberlik 1 mağlubiyet aldım. Böyle giderse ben bu taktiği paylaşırım

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by Marquinh0s View Post
    Benim bir sorum olacak.Kendi antreman programımı oluşturdum bende.Youth takım içinde yapmayı düşünüyorum fakat youth training ile normal training'in arasında ne gibi farklar var?Anlatamadım galiba ama neyseTeşekkürler.
    genç antremanında "genç kontratlı" oyuncular çalışır ve normale göre daha az yogunluğu olur. yani fazla yüklenemiyorsun.

Quote Originally Posted by ozgenoc View Post
    Hocam bilgi alışverişinden sonra kendi yaptığım taktik ile 22 maç 18 galibiyet 3 beraberlik 1 mağlubiyet aldım. Böyle giderse ben bu taktiği paylaşırım
    işe yaramasına sevindim.
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Hocam bi soru daha sorayim. klasik 4-4-2 sistemde mc ve sc pozisyonlarini nasil duzenlemek gerekir? aklimda ball wining adv.p.maker ve d.lying poacher ikilisi var fakat verimsiz gibi geldi bana.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by ozgenoc View Post
    Hocam bi soru daha sorayim. klasik 4-4-2 sistemde mc ve sc pozisyonlarini nasil duzenlemek gerekir? aklimda ball wining adv.p.maker ve d.lying poacher ikilisi var fakat verimsiz gibi geldi bana.

klasik 4-4-2 de ya kanatları da savunmaya yardıma sokarsın ya da ortada oynayan 2 MC'yi savunmacı koyarsın.Seçim senin.Yani 4 lü orta sahada en az 2 tane savunmacı oyuncu lazım Eğer daha çok ortadan AMC tarzı oyuncuyla atakları organize etmek istersen wide mid. şeklinde 2 kanat kullanabilirsin. ya da kanattan hücuma çıkayım dersen orta alana 1 defansif 1 çift yönlü(ama mutlaka savunmayı iyi bilen) adam koyarsın. Forvetler çeşitli olabilir. Mesela 2. dediğimde AMC tarzı adam olmayacagı için o bölgeye kayan bir SC kullanmak faydalı olur( deeplying-trequart.. vs), ama AMC kullanıyorsan daha çok savunma arkasına koşu yapabilen poacher tarzı sc kullanman daha uygun olur

Nesil
    2011
    Yer
    Adana

4-3-3 türevleri 4-2-3-1,4-1-2-2-1,4-3-2-1 dizilişlerinde kanatta oynayan oyuncuları Gizli Forvet oynattığım zaman içe doğru katedip pozisyonlara giriyorlar. Bu sayede çok sayıda gol atıyorlar. Kanatta oynayan oyuncuları kanat rolünde oynattığım zaman ceza alanına doğru hareketlenmiyorlar. Daha çok asistçi kimliğine bürünüyorlar. Kanatta oynattığım oyuncuların pozisyonlarda ceza alanına doğru yönelmelerini istiyorum. Misal sağdan atak oluyorsa sol kanatta oynattığım oyuncu ceza alanına doğru yönelsin istiyorum ama sanki çakılı oynuyorlar gibi bunu oyuncunun özelliklerinden ayarlamam gerekiyor sanırım ? Yalnız ben taktiklerde oyuncuların özelliklerini default bırakıyorum. En fazla kornerlerde stoper oyuncularımın uzak direk - yakın direk nereye atak yapacaklarını ayarlıyorum o kadar. Oyuncu görevlerini Türkçe yazdım çünkü oyunu Türkçe yama ile oynadığımdan

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

kanat oyuncularınınn wide play ayarları "cut inside", run from deep ayarı "sık sık" , roam from position ayarı" yes" olduğunda dediğiniz şey olacaktırk. olmuyorsa sorun oyuncunun futbol karakteridir. Zaten dediğiniz şeyin gerçekleşmesi için o oyuncunun off the ball,decisions ve anticipation gibi mental özellikleri iyi olmalı.

Hocam bir sorum olacak 4-3-3 ile 4-1-2-2-1 arasında kanatlar ile sağ ve sol forvet dışında başka bir fark varmı?Ben şahsen 4-3-3 ü seviyorum fakat 4-1-2-2-1 daha çok kullanılıyor.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by gimli234 View Post
    Hocam bir sorum olacak 4-3-3 ile 4-1-2-2-1 arasında kanatlar ile sağ ve sol forvet dışında başka bir fark varmı?Ben şahsen 4-3-3 ü seviyorum fakat 4-1-2-2-1 daha çok kullanılıyor.
    4-1-2-2-1'de rakip beklere daha çok baskı uygularsın ve rakibin kanattan 2 adamla gelmesini biraz engellersin.Ayrıca bekler ileri çıkınca kanat oyuncularınla kontra yakalarsın. 4-3-3'te ise daha çok rakibin stoperlerini baskı altında tutarsın ve savunma arkasına daha çok koşu şansın olur.ayrıca dönen topları toplamak için de 4-4-3 daha avantajlıdır.

Hocam maç içinde stoperlerimin arasına çok sayıda top atılıyor.Defanslarımdan hızlı olanı Center Defend-Cover daha yavaş olanı Center Defend-Stopper oynatıyorum sizce nasıl bir çözüm üretebilirim?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by Dennis Bergkamp View Post
    Hocam maç içinde stoperlerimin arasına çok sayıda top atılıyor.Defanslarımdan hızlı olanı Center Defend-Cover daha yavaş olanı Center Defend-Stopper oynatıyorum sizce nasıl bir çözüm üretebilirim?
    Stoperlerin hızlanması,çevikliği,ön sezileri ve topsuz alan gibi özellikleri rakip forvetlerden düşük olduğu sürece arkaya adam kaçırırlar.bunu en aza indirmek için bahsettiğim özellikte DC almalısın.eğer bu özellikleri iyi olmayan DC'ler kullanıyorsan da savunma hattını geride kurmalısın.

Stoperlerin hızlanması,çevikliği,ön sezileri ve topsuz alan gibi özellikleri rakip forvetlerden düşük olduğu sürece arkaya adam kaçırırlar.bunu en aza indirmek için bahsettiğim özellikte DC almalısın.eğer bu özellikleri iyi olmayan DC'ler kullanıyorsan da savunma hattını geride kurmalısın.
    Stoperde teknik özelliklerden daha çok fiziksel ve mental özelliklere dikkat ederim.Sezme,pozisyon alma,konsantrasyon gibi özellikleri iyi olmalı defanslarımın.

Stopper oynattığım oyuncu:

Cover oynattığım oyuncu:

Dediğiniz özellikleri türkiye ligi için iyi olan oyuncular yani taktiksel bir şey olduğunu düşünüyorum o yüzden ve ne yaparsam yapayım ligin en güçsüz takımı bile en az 1-2 kere bu işi yapıyor.

ben şu fm 11 de efsane olan "il devasto" taktiğini fm 12 de de kullanabilir miyiz merak ediyorum da, cevaplarsanız sevinirim.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

cover oynattıgın adamın topsuz alan özelliği 5 Fakat diğer özellikleri gayet yerinde.Tabiki ne önlem alırsan al mutlaka maçta 1-2 pozisyona girer rakibin. bu da normal.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by misaki11 View Post
    ben şu fm 11 de efsane olan "il devasto" taktiğini fm 12 de de kullanabilir miyiz merak ediyorum da, cevaplarsanız sevinirim.
    kullanmak serbest. verimi nasıl olur bilemem ama siz kullanıp sonuçları bizlerle paylaşırsanız onu da öğrenmiş oluruz

işte olay da verim zaten, o yüzden şüpheye düştüm, ben yaklaşık 5-6 maç oynattım ama, sonuç pekte iç açıcı değildi, dolayısıyla vazgeçtim, cevap için teşekkürler.

cover oynattıgın adamın topsuz alan özelliği 5 Fakat diğer özellikleri gayet yerinde.Tabiki ne önlem alırsan al mutlaka maçta 1-2 pozisyona girer rakibin. bu da normal.
    Topsuz alan defans oyuncularını etkilemiyor diye biliyordum defansta pozisyon alma forvette topsuz alan önemli diye düşünüyordum.Yanlış düşünüyormuşum demek ki Teşekkürler yardımınız için.

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Hocam benim orta sahada M. Diarra, Annan, Tolga Cigerci ve Riquelme var. Riquelme'yi orta sahada oyun kurucu olarak kullanıyorum ama 4-2-1-2-1 mi oynatsam 4-1-2-2-1 oynatmalıyım ? Yani iki anchor man oynatsam sorun olur mu ?

Ayrıca Riquelme AMC oynuyor ama onu MC oynatıyorum. Çok sorun olur mu ?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Riquelme en iyi AMC mevkisinde oynar. MC'de oynatırsan forvete ancak ara paslarla katkı sağlar.Ayrıca mücadeleci bir yapısının da olmadığını düşünürsek orta alanda sana zarar getirir. 4-2-3-1 ile ya da 4-4-2 karo ile denemeni tavsiye ederim

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

arkadaslar oyunu henuz almadim..cevabiniza gore alicam yada almicam.taktik yaparken top bizdeyken dizilis ve top rakipteyken dizilis yapma var mi?ornegin top bizdeyken 4-3-3 top rakipteyken 4-5-1..

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

yok benim de istediğim bir özellik ama yok maalesef.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

yok benim de istediğim bir özellik ama yok maalesef.

bunu defalarca sigames forumlarinda yazdim..baskalari tarafindanda yazilmistir eminim..istedigim gibi ozgurce taktik olusturamicaksam 2011'den bir farki yok benim icin

Nesil
    2006
    Yer
    Eskişehir

Juventus için 4-4-2 veya 4-1-1-2-2(dm-mc-aml-amr) taktiği arasında kaldım.Her iki taktik için de kadro uygun henüz hazırlık maçları yapıyorum.Genelde ikinci taktiği,çok zor maçlarda ise 4-4-2 yi oynatmayı düşünüyorum.Siz ne önerirsiniz?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

4-1-1-2-2 daha ofansif oldugu için kolay rakiplere uygun olabilir ama özellikle kalabalık orta sahayla oynayan rakiplere pek işlemeyebilir. 4-4-2 ye dönersin o maçlardada...

Nesil
    2006
    Yer
    Eskişehir

teşekkürler ben de aynı şeyi düşünmüştüm

Nesil
    2006
    Yer
    Eskişehir

peki bu tarininglere hiç dokunmasak bi dezavantajı oluyor mu?yani muhakkak tariningleri ayarlamak mı lazım gerçi öyle olsa asistanlar ne işe yarayacak?ben sadece bazen bazı futbolculara neyi düşükse ona özel antrenman veriorum(örneğin dribbling i düşükse dribbling gibi)...Ama foruma bakıyorum çoğu kişi resmen takıma bire bir anternman yaptırıyor,birçok şeyle oynuyo.Bu doğru mudur?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Antreman sistemimi ben yıllardır kendim ayarlarım ve bunu da oynatmak istediğim sistemin gereksinimlerine göre yaparım.Mesela bekleri ileri çıkmayacak savunma taktiğiyle oynuyorsan beklerle DC'leri aynı antremana alabilirsin ama bekleri hücumda kullanacaksan onlara ayrı antreman sistemi uygularsın.yani tamamen senin taktiğindel ilgili bir olay. Hazır antreman paketleri mevkilere özel programlar içeriyor fakat asıl olan senin oyuncuların hangi yönde gelişmelerini istediğindir...

Default FM 2012 Taktik ve Antreman hakkında soru-cevap odası

AMR ve AML oynayan takımlara karşı bekleri full back mi oynatsam daha yararlı olur wing back olarak mı oynatsam?Takımım beşiktaş ve drenthe yi sol bekte oynatmayı düşünüyorum,yardımcı olursanız sevinirim.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

önemli olan sadece rolü değil. rakip kanatlı oynuyorsa sen kanatı sadece bek oyuncunla savunacaksan ciğerli bir oyuncu bulman lazım

tesekkurler cigerli adamlarım var aslında idare ediyolar beni bakalım

Hocam daha öncede konuştuk ve kanat sorununa müthiş bir çözüm bulduk. Herşey iyi gidiyor aslında ama bir sıkıntı var. 4 2 3 1 dizilişini tercih ediyorum. Orta sahada bir adet ball winning ve central midfielder support kullanıyorum. Önlerinde ise bir Atacking Midfielder attack görevi alan oyuncum var. Sıkıntı şu; BW midfielder görevi olan oyuncu zeka olarak zayıf bir kapasiteye sahip olmasına rağmen defanstan top alıp oyun kurmaya çalışıyor. Aslında bu normal çünkü ofansif organizasyona başlarken stopere en yakın oyuncu o. Yani hem ball winning hem de deep-lying gibi oynuyor. Sağdaki Mc ise sadece ataklara katılıyor defansif anlamda ise alan daraltıyor. Ayrıca Mc hücuma çıkınca Amc ile üst üste geliyor dar bir alanda sıkışıp pas imkanlarını azaltıyorlar. İşin garibi bu kaotik düzende çok güzel skorlar geliyor.
    Kısacası:
    - Oyun zekası yüksek bir oyuncunun defanstan top almasını nasıl sağlayacağız?
    - Mc ve Amc oyuncularının arasına nasıl mesafe koyacağız?

Sayfa 2 / 14 İlkİlk 123412 ... SonSon

Mesaj Yetkileri