Sayfa 1 / 14 12311 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 403 sonuç

Konu: FM 2012 Taktik ve Antreman hakkında soru-cevap odası

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Question FM 2012 Taktik ve Antreman hakkında soru-cevap odası

Bu başlık altında FM 2012 taktik ve antreman sistemleri hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu dile getirebilirsiniz. Sorulan konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar da sizlere yardımcı olabilirler.Lütfen başlığı amacı dışında kullanmamaya özen gösterelim.Elbetteki gelen soruya verilecek cevaplar çeşitlilik gösterebilir.Böyle durumlarda olayı tartışma haline getirmeden soruyu soran arkadaşa yardımcı olmayı amaç edinelim.
    Last edited by nannar : 26.Ekim.2011 at 14:51
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Default FM 2012 Taktik ve Antreman hakkında soru-cevap odası

Hocam 2012de ki Touchline Instructions kısmındaki seçeneklerin ne işe yaradığını ve oyuna ne gibi etkiler yaptığını bir açıklama şeklinde yazarsanız çok işe yarar, şimdiden teşekkürler
    ( Bu arada taktik rehberi hazırlamayı düşünüyor musunuz 2012 için? )

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

farklı bir touchline ins. yokki. forumda geçen yıl 1-2 yerde paylaşıldı bunlar. rehber yazmak için taktikte ya da maç motorunda değişen şeyleri fark etmem lazım.bunun için de oyunu oynamam lazım

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Hocam Touchline Instructions'ta bir kaç yeni özellik var 2011 oynamadığım için bilmiyorum ama 2010da yoktu bunlar; Run at defence, Play through defence, play out of defence gibi.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

bir bakayım...

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Default FM 2012 Taktik ve Antreman hakkında soru-cevap odası

Hocam bu uzaktan şutlar beni deli ediyor.Takımın hücum hattındaki herkesin uzun şutunun rarely yapıyorum ama her maç en az 10 tane uzaktan şut çekiyorlar.Sana zahmet biraz bilgilendirebilir misin hocam ?
    Nam-ı diğer [Rec]ep

İmkansıza ulaşmanın tek yolu, onun mümkün olduğuna inanmaktır.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by [Rec]ep View Post
    Hocam bu uzaktan şutlar beni deli ediyor.Takımın hücum hattındaki herkesin uzun şutunun rarely yapıyorum ama her maç en az 10 tane uzaktan şut çekiyorlar.Sana zahmet biraz bilgilendirebilir misin hocam ?
    uzaktan şutları oyuncular ceza alanına kaçan ya da boşta oyuncunuz olmadığında da çeker. Yani eğer uzun şut ayarı "rarely" olan bir oyuncunuz hala ssürekli uzun şut atıyorsa,onun değil diğer oyuncuların ayarlarında bir sorun vardır

8. Default

Geniş mi dar mı normal mi oynayacağımıza neye göre karar vermeliyiz? Örneğin ben defans önde, hızlı, direk pas yaparak ve bol pres yaparak oynuyorum. Dar mı geniş oynamam gerektiği konusunda bir türlü karar veremedim, bunun hakkında yardımcı olursanız biraz sevinirim.

Default Kendi Training Programını Oluşturmak

Merhaba Arkadaşlar, Konunun başlığından da anlaşılacağı gibi Kendi Training Programımı Oluşturmam için bir kaç gerekli bilgiye ihtiyacım var. Genelde çıkan hazır olan training programlarını denerdim fakat 12de oyuncuya özel training hazırlamayı düşünüyorum. Sorum kısa ve basit. Örnek: Strength açılımında Stamina,Strenght,etc yazıyor. Benim istediğim bilgi Strength'in içine tam olarak hangiler özellikler giriyor stamina ve strenght harici başka hangi özellikler. Fakat gerçekten, tahmini bilgiye değil, sadece doğru bilgiye ihtiyacım var.

Trainingte Yazılan Özelliklerin Açılımları:

1-Strenght - Stamina, Strenght, etc
    2- Aerobics - Pace, Agility, Balance, etc
    3- GK S.Stooping - Reflexes, One to One, Composure, etc
    4- GK Handling - Throwing, Aerial Ability, Handling, etc
    5- Tactics - Decisions, TeamWork, Anticipation, etc
    6- Ball Control - Dribbling, Technique, First Touch etc
    7- Defending - Tackling, Marking, etc
    8- Atacking - Passing, Crossing, Creativity, etc
    9- Shooting - Finishing, Long Shoots, etc

Bilen Arkadaşlar Etc bölümlerini Doldulabilirlerse, Gerçekten çok makbule geçer.

edit.. yanlış oldu

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by Nightwalker314 View Post
    Merhaba Arkadaşlar, Konunun başlığından da anlaşılacağı gibi Kendi Training Programımı Oluşturmam için bir kaç gerekli bilgiye ihtiyacım var. Genelde çıkan hazır olan training programlarını denerdim fakat 12de oyuncuya özel training hazırlamayı düşünüyorum. Sorum kısa ve basit. Örnek: Strength açılımında Stamina,Strenght,etc yazıyor. Benim istediğim bilgi Strength'in içine tam olarak hangiler özellikler giriyor stamina ve strenght harici başka hangi özellikler. Fakat gerçekten, tahmini bilgiye değil, sadece doğru bilgiye ihtiyacım var.

Trainingte Yazılan Özelliklerin Açılımları:

1-Strenght - Stamina, Strenght, etc
    2- Aerobics - Pace, Agility, Balance, etc
    3- GK S.Stooping - Reflexes, One to One, Composure, etc
    4- GK Handling - Throwing, Aerial Ability, Handling, etc
    5- Tactics - Decisions, TeamWork, Anticipation, etc
    6- Ball Control - Dribbling, Technique, First Touch etc
    7- Defending - Tackling, Marking, etc
    8- Atacking - Passing, Crossing, Creativity, etc
    9- Shooting - Finishing, Long Shoots, etc

Bilen Arkadaşlar Etc bölümlerini Doldulabilirlerse, Gerçekten çok makbule geçer.
    bununla ilgili forumda çok net bir açıklama vardı ama eski yıllardaydı. onu bir ara da bulamazsan ben de bir bakayım.yani hangi antremanın hangi özellikleri etkilediği ayrı ayrı yazılmıştı. benim bilgisayarda da vardır eski serilerden ama bulmam baya zaman alabilir. sen bir araştır,bulamazsan yaz yine buraya

Hocam iki soru da ben sorayım.
    1- Bir takımda hem deep lying playmaker hem advanced playmaker oynar mı?
    2- Kanat oyuncuları Amr ve Aml kurulduğunda yada Winger ayarlandığında forvetmiş gibi davranıyorlar. Yani ileri (bence) top taşımıyorlar. Böylece yük orta sahaya biniyor. Buna nasıl bir çözüm üretebiliriz.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by ozgenoc View Post
    Hocam iki soru da ben sorayım.
    1- Bir takımda hem deep lying playmaker hem advanced playmaker oynar mı?
    2- Kanat oyuncuları Amr ve Aml kurulduğunda yada Winger ayarlandığında forvetmiş gibi davranıyorlar. Yani ileri (bence) top taşımıyorlar. Böylece yük orta sahaya biniyor. Buna nasıl bir çözüm üretebiliriz.
    1- Tabiki de oynar fakat eğer savunma yönleri zayıfsa orta alanda sıkıntı yaşarsın. Yani 3 lü orta saha bile kursan ,1 defansif oyuncu kullanacağın için orta alanda savunma yükü ona biner.Fakat diğer yandan 1 oyuncun savunma önünden diğer oyuncun rakip alandan topu kullanarak oyun kuracağı için hücum anlamında eğer dogru oyuncuları seçersen zenginlik olur.

2- "run from deep" ayarını eğer sık sık yaparsan topsuz koşu yapmaları normal. aynı zamanda top sürmeyi az verirsen de top kullanmamaları normal. Eğer topu alıp kanattan gitmelerini istiyorsan, wide play ayarını "hug touchline" yap, ileri koşuları yani "run from deep" ayarını en aza indir, topla koşmayı da en sona daya,istediğin gibi oynarlar... Ama 2 forvetli bir sistemin yoksa kanatlara bu ayarları verdiğinde hücumda çoğalamazsın.

Anladım hocam çok sağol. Çift forvet olmayınca kanatlar duvara çarpıp döner demek istiyorsun yani. Bun tek forvetler denemek istiyorum. Amerikayı yeniden keşfetmek gibi olacak ama sanki Amc pozisyonuna Inside Forward verirsem ortaların etkisini artırırım gibime geliyor. Ribaund topları ise Mc-Support bir oyuncuyla kapsam enteresan işler olabilir bence. Genişlik Wide olsa daha efektif olacak kanısındayım. İyi pas yapan takım olduğumu varsayarsam Quick tempo ile ilginç goller de olabilir. Güzel beyin fırtınası oldu mutlaka geri dönüş yapacağım.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

yani kanatlar topu taşırken birilerinin de ceza alanına hareketlenmeler lazım. sen kanatları çizgilere çakıp ileri koşuyu kısıtlarsan mutlaka MC,AMC ve SC lerin koşu yapmaları gerekir.

Nesil
    2007
    Yer
    Şeref Bey'den

Yanlış yazım.
    Last edited by RodRiGOtELLo14 : 05.Kasım.2011 at 00:58 Reason: Yanlış yazım.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Antreman ayarlarına hiç dokunmasak sorun olur mu? Yoksa antreman paketi falan yüklemeli miyim?

Quote Originally Posted by Bekq View Post
    Antreman ayarlarına hiç dokunmasak sorun olur mu? Yoksa antreman paketi falan yüklemeli miyim?
    İyi bir takımsan çok sorun olmaz. Yok ben yetenek yetiştirmek istiyorum, antremanın maça yansımalarını görmek istiyorum diyorsan bazı düzenlemeler yapmak gerekir.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by Bekq View Post

Antreman sadece gençlerin gelişimine etki eden bir olay değil.Oyuncularınız yıldızsa bile onların formunu korumalarına yardımcı olmak için iyi bir antreman sistemine ihtiyaç vardır tabiki de ama önemli olan öncelikle koçlarınızın kalitesidir

Quote Originally Posted by nannar View Post
    bununla ilgili forumda çok net bir açıklama vardı ama eski yıllardaydı. onu bir ara da bulamazsan ben de bir bakayım.yani hangi antremanın hangi özellikleri etkilediği ayrı ayrı yazılmıştı. benim bilgisayarda da vardır eski serilerden ama bulmam baya zaman alabilir. sen bir araştır,bulamazsan yaz yine buraya
    Buldum baska bir forumdan, Yararlanmak isteyen arkadaslar icin tamamini yaziyorum.

1-Strenght - Stamina, Strenght, Natural Fitness, Work Rate
    2- Aerobics - Pace, Agility, Balance, Jumping
    3- GK S.Stooping - Reflexes, One to One, Composure, Concentration
    4- GK Handling - Throwing, Aerial Ability, Handling, Kicking
    5- Tactics - Decisions, TeamWork, Anticipation, Positioning, Off the Ball ayrica kaleciler icin verilirse Command of Area, Communication, Rushing Out
    6- Ball Control - Dribbling, Technique, First Touch, Flair, Heading
    7- Defending - Tackling, Marking, Concentration
    8- Atacking - Passing, Crossing, Creativity
    9- Shooting - Finishing, Long Shoots, Composure

Iyi forumlar dilerim.

Nesil
    2006
    Yer
    konya

ya benim hep aynı olan bi sorunum var top rakipteyken oyuncumun ustune ustune gidio oyuncumda geri geri kacıo harhangi bi hamle yapmıo cogu zaman bi pres bi baskı uygulamıo acaba neden???

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by ulasfb View Post
    Geniş mi dar mı normal mi oynayacağımıza neye göre karar vermeliyiz? Örneğin ben defans önde, hızlı, direk pas yaparak ve bol pres yaparak oynuyorum. Dar mı geniş oynamam gerektiği konusunda bir türlü karar veremedim, bunun hakkında yardımcı olursanız biraz sevinirim.
    Eğer kanatlardan çizgiye inmeyi planlıyorsanız geniş alanda oynamak daha etkili olur.Fakat kalabalık orta saha ile ya da içe kat eden kanat oyuncuları ile oynuyorsanız dar alanda oynamak daha faydalı olabilir.Bir de rakiplerin oyununa da bağlı dar-geniş alana yayılmak.Mesela rakip takım kanatları kullanıyorsa geniş alana yayarak rakip kanatları karşılamayı kolaylaştırabilirsiniz.Fakat sürekli savunma arkasına adam kaçıran bir rakibe karşı dar alanda oynamak daha başarılı olur.

Quote Originally Posted by matias delgado View Post
    ya benim hep aynı olan bi sorunum var top rakipteyken oyuncumun ustune ustune gidio oyuncumda geri geri kacıo harhangi bi hamle yapmıo cogu zaman bi pres bi baskı uygulamıo acaba neden???

oyuncunun karar verme,önceden sezme,cesaret vb. gibi mental özellikleri yüksekse çok geriye kaçmadan hamle yapar. Fakat düşükse bu tarz şeyleri görebilirsiniz maç esnasında.

Nesil
    2011
    Yer
    Ankara

Sağ Dc-Orta derece hızlı-Hava hakimiyeti iyi-Oyun kurabilen bir oyuncu
    Sol Dc-Çok hızlı-Hava hakimiyeti normal-Tekniği zayıf

Hocam bunlara hangi rolleri verirsem daha verimli olur ?.Sol Dc'ye stoper rolü verip önde bastırıyorum, Sağ Dc'ye ise Centre Defance-Cover rolü veriyorum.Sizce bu yaptığım doğru mu ?

Nesil
    2008
    Yer
    Karabüklü-Sinop/Ayancıkta

taktik dizilişini oyuncuya göre yapmak ne kadar doğru ve dizilişteki yerinde oynadığı rolün oyuncu merkezli olması ne kadar doğru ?

takım oyuncusu profilinde oyuncu hakkındaki bilgilerde oyuncunun rolü yazmakta . bu roller esas alınırak tattik yaparsak oyuncudan daha çok verim alabilirmiyiz.
    modern futbolda şenol güneşin yaptığı gibi.
    aslında taktik yaparken dikkat edilmesi gerekn en önemli husus bu ?

defans oyuncularında belki çok fazla etki yaratmaz ama hücumda çok önemli bence bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

hemen bir örnekle açıklarsak :
    kanat oyuncusu genelte taktiğe bağlı olarak winger yahut inside forvward oynatılar.
    aşaığda belirtilen oyuncuda seçili alandada görüldüğü gibi adv playmaker oyuncu rolü.

devre arasında anreman programı cok hafif fakat memnun degıller ne yapmalıyım?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by TheWizard View Post
    Sağ Dc-Orta derece hızlı-Hava hakimiyeti iyi-Oyun kurabilen bir oyuncu
    Sol Dc-Çok hızlı-Hava hakimiyeti normal-Tekniği zayıf

Hocam bunlara hangi rolleri verirsem daha verimli olur ?.Sol Dc'ye stoper rolü verip önde bastırıyorum, Sağ Dc'ye ise Centre Defance-Cover rolü veriyorum.Sizce bu yaptığım doğru mu ?
    Sol DC sağ tarafa göre hızlı olduğuna göre ona " cover" rolü vererek arkaya sarkan oyuncular için önlem almış olursun. bunu cover rolü vererek yapmak istemiyorsan soldakinin mentality sağdakine göre daha düşük ayarlarsan biraz daha geride duracaktır,pas stili olarak kısa,yaratıcılığı da en aza indirrisen sol dc iyi bir süpürücü olur.Sağ Dc ise daha çok yaratıcılık serbestliği olan,pasları kısa ile orta arası, mentality ise soldakine nazanaran biraz daha fazla olabilir. önsezileri,kararlılığı ve top kapması stoper olarak da kullanıp önde basmasını sağlayabilirsin

Quote Originally Posted by serdarkmare View Post
    taktik dizilişini oyuncuya göre yapmak ne kadar doğru ve dizilişteki yerinde oynadığı rolün oyuncu merkezli olması ne kadar doğru ?

takım oyuncusu profilinde oyuncu hakkındaki bilgilerde oyuncunun rolü yazmakta . bu roller esas alınırak tattik yaparsak oyuncudan daha çok verim alabilirmiyiz.
    modern futbolda şenol güneşin yaptığı gibi.
    aslında taktik yaparken dikkat edilmesi gerekn en önemli husus bu ?

defans oyuncularında belki çok fazla etki yaratmaz ama hücumda çok önemli bence bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

hemen bir örnekle açıklarsak :
    kanat oyuncusu genelte taktiğe bağlı olarak winger yahut inside forvward oynatılar.
    aşaığda belirtilen oyuncuda seçili alandada görüldüğü gibi adv playmaker oyuncu rolü.

Oyun senin elindeki oyuncuların özelliklerini gözeterek o mevkide hangi role daha yatkın olduğunu söylüyor.fakat bunları harmanlayıp takım haline getirmek asıl marifet, Yani solda ve sağda 2 tane adv. playmaker ile oynuyorsan takımın gerisini nasıl kurman gerektiğini iyi bilmen lazım. yani takımdaki eksik adamları iyi tayin edemezsen elindeki kadrodaki en iyi oyuncular en iyi oynadıkları rollerle en iyi oynadıkları mevkilere bile koysan eğer sahaya sürülen 11'in rolleri arasında bir harmony, bir düzen,bir uyum ve tamamlayıcılık yoksa istediğin başarıya ulaşamazsın. Mesela 2 tane hızlı,çizgiye inen ve iyi orta kesen adamın olduğunda sana oyun onların "winger" ve "atak" olmaları gerektiğini söyler. Fakat sen elinde bu adamların ortalarına kafa vuracak ya da içeriye kaçıp tamamlayacak oyuncu yoksa ve bunun eksikliğini tespit edip adam almazsan o 2 kanat heba olur

Quote Originally Posted by lacvesar4 View Post
    devre arasında anreman programı cok hafif fakat memnun degıller ne yapmalıyım?
    pek takılma. zamanla güçlendiklerinde normale dönerler. ama illa da görmek istemiyorum dersen, güç ve kondisyon antremanını yani fiziksel olarak çok yoran antremanları biraz azaltıver.

Arkadaşlar benimde yardıma ihtiyacım var Ankaragücümle başım dertte
    İnat ettim ankaragücünü yukarılara taşımak istiyorum , oyunu 3 kere sıfırdan başlattım 3ündede kovuldum
    1. oyunum iyiydi 12. bitirdim takımı hedef orta sıralardı ama yinede sezonun sonunda kovuldum
    2. oyunum ortasında kötü sonuçlar nedeniyle kovuldum.
    3. oyunumda ligin bitmesine 3 hafta kala 15.sıradaydım kayseriye yenildim yine kovuldum
    Takımı alınca transfer yapamıyoruz ekonomik sıkıntıdan dolayı ambargo koyuyor yönetim zaten. Mevcut kadro ile Ankaragücüne en uygun taktik sizce nedir arkadaşlar ? Yani vasat bi takım var çift forvet oynamak çılgınlık denilebilirmi ?

Hocam tam olarak sorumun yeri burası mıdır bilmiyorum o yüzden kusura bakmayın olası bir yalnış için benim merak ettiğim konunun biraz daha özü mesela tek forvet oynuyoruz diyelim 4-1-4-1 forvet target man ise bu adamı desteklemek ıcın kanat oyuncularını ne gorevde oynatmak gerekır kı ortasaha defansla aradakı boslugu doldururken kanatlar hucumu yalnız bırakmasın.. yada 4-2-2-2 oynuyoruz bı forvet dpl oynuyo dıgerı poacher ıken amr ve aml ne olmalı kı ortasaha yalnız kalmasın sadece forvet yonunden bahsettım ama genelde taktıge tek forvet mı cıft forvetmı olmasına gore bı ortasaha olusturmakla baslıyorum.
    Last edited by valensi : 09.Kasım.2011 at 01:48 Reason: İmla hataları..

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

yazı kısa ama cevabı sayfalar alır bunun Fakat şöyle söyleyeyeyim, oyuncuların arasındaki uyumu ya da takımın dizilişindeki uyumu mutlaka maç esnasında görerek çöze çöze pişmen lazım. Yani Maçlar esnasında rakip sürekli aynı tarzda ve aynı bölgeden hücum ediyorsa orayı kapatmak için ya oraya adam kaydırmalısın ya da orda adam varsa rolünü değiştirmelisin. Aynı şekilde forvetlerin de maç içinde istediğin koşuları yapmıyor ya da istediğin yerlerde gezmiyorlarsa birşeyler yanlıştır demektik. Mesela orta alanda 3 oyuncun var diyelim. 1 tanesi DMC, 1 tanesi deeplying playmaker olursa bu oyuncular top sendeyken dip dibe gelirker. hele bir de ball winning koyarsan yanlarına 3 tane adam aynı bölgede oynarkar. Bunun gibi sahaya dizilişi görerek doğru görevleri vermen lazım

Benim bir sorum olacak.Kendi antreman programımı oluşturdum bende.Youth takım içinde yapmayı düşünüyorum fakat youth training ile normal training'in arasında ne gibi farklar var?Anlatamadım galiba ama neyseTeşekkürler.

Sayfa 1 / 14 12311 ... SonSon

Mesaj Yetkileri