Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 67 sonuç

Konu: Genç Oyuncuları Geliştirme Rehberi

Default Genç Oyuncuları Geliştirme Rehberi

Öncelikle çok mesaj aldığım için bu konuyu açma gereği duydum. Bir çok arkadaş genç oyuncularını geliştirmek için bana mesj attı ve her birine özenle yanıt vermeye çalıştım, ancak yarım yamalak cevaplar ne onları tatmin eder ne de beni, çünkü ben 2 sene önce oyuncularımdaki bu gelişmeleri görsem başka birinin gözüyle editör kullanıyor derdim.

Kişilik
    İlk olarak oyuncuların kişilikleriyle başlamak gerekiyor çünkü bir çok oyuncu yüksek potansiyele sahip olmasına rağmen pek ilerleme kaydedemiyor.

Ambitious: Ambition = 15-19 & Loyalty < 10.
    Balanced: none of the rest
    Born Leader: Influence = 20 & Determination = 20.
    Casual: Professionalism = 2-4 & Determination < 10.
    Devoted: Loyalty = 20 & Ambition = 6-7.
    Determined: Determination = 18-19 & Ambition >9.
    Driven: Determination = 20 & Ambition > 9.
    Easily Discouraged: Determination = 1.
    Fairly Ambitious: (Ambition = 15) or (Ambition = 16-20 & Loyalty >9).
    Fairly Determined: (Determination = 15-17) or (Determination = 18-20 & Ambition < 10).
    Fairly Loyal: (Loyalty = 15-17) or (Loyalty = 18-20 & Ambition = 8-14).
    Fairly Professional: (Professionalism = 15-17) or (Professionalism = 18-20 & Temperament < 10).
    Fairly Sporting: Sportsmanship = 15-17.
    Honest: Sportsmanship = 20.
    Iron Willed: Pressure = 20 & Determination > 14.
    Jovial: Pressure > 14 & Temperament > 9.
    Leader: (Influence = 19) or (Influence = 20 & Determination < 20).
    Light-Hearted: Sportsmanship > 14 & Pressure > 14 & Determination > 9 & Temperament > 9.
    Low Determination: Determination = 2-5.
    Low Self-Belief: Pressure = 2-3 & Determination < 10.
    Loyal: Loyalty = 18-19 & Ambition = 1-7.
    Model Citizen: Determination > 17 & Ambition > 17 & Loyalty > 17 & Pressure > 17 & Professionalism > 17 & Temperament > 17 & Sportsmanship > 17.
    Model Professional: Professionalism = 20 & Temperament > 9.
    Professional: Professionalism = 18-19 & Temperament > 9.
    Perfectionist: Ambition > 17 & Professionalism > 17 & Determination > 17.
    Realist: Sportsmanship = 2-4.
    Resilient: Pressure = 17-19 & Determination > 14.
    Resolute: Determination = 15-17 & Professionalism = 15-17.
    Slack: Professionalism = 1 & Determination < 10.
    Spineless: Pressure = 1 & Determination < 10.
    Spirited: Pressure > 14 & Professionalism = 15-17 & Temperament > 9.
    Sporting: Sportsmanship = 18-19.
    Temperamental: Temperament = 1-4.
    Unambitious: Ambition < 6.
    Unsporting: Sportsmanship = 1.
    Very Ambitious: Ambition = 20 & Loyalty < 10.
    Very Loyal: Loyal = 20 & Ambition = 1-
    alıntı: neoseeker

Liste bu. Bizim için önemli olan özellikler Determination, Professionalism ve Ambition

Oyuncunun antrenmanda kendisini geliştirmek için ne kadar çaba harcadığı determinationla belirleniyor. Sanılanın aksine work rate sadece saha içi bir özellik ve oyuncunun gelişiminde hiç bir yere sahip değil. Model citizen, Model Professional, Determined, Born Leader, Iron Willed, Leader, Spirited
    ve en önemlisi Perfectionist. Eğer genç oyuncunuz bu kişiliklerden birine sahipse potansiyeline ulaşacağına emin olabilirsiniz. Kişiliğin önemi gerçek hayatta da çok büyüktür, Sergen Yalçın ve Steven Gerrard karşılaştırması yapılabilir bunun için.

Tutoring

Kişiliklerin bir diğer önemli olduğu alan genç oyuncularınızla beraber çalışan kıdemli oyuncularınızın genç oyuncunuzu ne kadar etkileyebileceğidir. Örneğin İbrahim Toraman veya Egemen korkmaz bu konuda çok iyiler Türk oyuncu olarak. İbrahim Toramanın determinationı 19 eğer 13-14 civarı bir determinationı olan oyuncuyla çalıştırırsanız, genç oyuncunun determinationı da 180 günde 19a çıkacaktır. Ve yüksek ihtimalle bir kaç hareket(PPM) öğrenecektir. Aradaki farkın en fazla 6 olmasına dikkat etmek lazım yoksa kişilik farkı sebebiyle sinirlenip bırakır oyuncular birlikte çalışmayı. Yukarıdaki kişilik listesi de bu konuda çok faydalı.

Koçlar

Antrenman olayına girişmeden önce şunu söylemeliyim, koçlarınızın Working with youngsters, Determination ve Man management ı da yüksek olmalı diğer özelliklerinin yanında. Koç kadronuz çok önemli, belki de en önemli faktör oyuncuların gelişiminde. Eğer büyük bir takım çalıştırıyorsanız her biri en az 4,5 yıldız olmalı.

Ayrıntı
    Attacking – %43 attacking ve %24 shooting
    Defending – %43 defending
    Fitness – %62 strength ve %62 aerobic
    Goalkeepers – %43 GK (shot stopping) ve %43 GK (handling)
    Mental – %24 ball control
    Tactical – %43 tactics, %19 defending ve %24 attacking
    Technical – %43 ball control ve %43 shooting

bunlara Working with youngsters, Determination ve Man management da eklenince, koçun kaç yıldızla çalıştaracağı da ortaya çıkıyor.

Antrenman
    Antrenman programı hazırlanırken her oyuncunun ayrı özellikleri olduğunu ve bunların gelişme ihtimallerinin tamamen oyuncunun oyun tarzına ve PA CA farkına bağlı olduğunu bilmek gerekiyor. Oyuncu potansiyeline 24 yaşına kadar ulaşamadıysa sonrasında ulaşabilmesi de çok zordur bu da çok önemli.

STRENGTH-------> Naturel Fitness, Strength, Stamina, Work Rate
    AEROBIC----------> Acceleration, Agility, Balance, Pace, Reflexes
    GOALKEEPING---> Aerial Ability, Handling, Kicking, Throwing, One-on-Ones, Composure
    TACTICS----------> Anticipation, Decisions, Positioning, Movement, Team Work, Command of Area
    DEFENDING------> Tackling, Marking, Concentration
    SHOOTING-------> Finishing, Long Shots
    ATTACKING------> Crossing, Passing, Creativity, Off the Ball
    BALL CONTROL--> Dribbling, First Touch, Technique, Flair, Heading

Sanılanın aksine, grafikteki barlar oyuncunun ne kadar çok çalıştığını göstermiyor. Training score dediğimiz bütün değişkenlerin hesaplanması (maç tecrübes, oyuncunun mutluluğu, koçların yeterliliği, tesislerin kalitesi, oyuncunun kişisel özellikleri ve oyun tarzı) sonucu ortaya çıkan, oyuncunun o kategoride kendini geliştirme şansıdır. Antrenman programı hazırlarken en çok dikkat edilmesi gereken şey budur.

Bir takım örneklerle gitmek istiyorum, Beşiktaştaki Muhammed'i hepimiz tanıyoruz. Oyuncu yavaş güçsüz fakat teknik bir AMC tipinde. Strengthi 1 olarak başlıyor oyuna fakat PA-CA farkı çok fazla olduğu için üzülmeye gerek yok strengthini 11 ile 13-14 arası bir değere çıkartmak mümkün. Yapmak gereken ilk şey oyunda default olarak gelen balanced schedule u very heavy hale getiriyoruz. Sonra Mami'nin profiline girip training levelsa bakıyoruz. Barlardan hangisi daha uzun durumdaysa oyuncunun o özellikleri gelişmeye daha açıktır gibi bir sonuca varılabiliyor. 4 çizginin de üstündeyse bir bar ve koçlarınız da yeterliyse, oyuncunuzun o alandaki özellikleri artacak demektir. Mami için Strength demek oluyor bu.

Bir de Andy Carroll örneği var mesela, PA-CA farkı düşük ve tam bir pivot forvet. bu oyuncunun hızını artırmaya çalıştığınız zaman çok üzülebilirsiniz çünkü training levelsda aerobic barı 3. çizgiden öteye gitmez ve en fazla 1 veya düşük bir ihtimalle 2 kere artar hızı( Pace, Acceleration). Çünkü oyuncunun tarzı pivot forvetliktir ve PA-CA farkı o yaşta birine göre çok düşüktür.

Antrenman hazırlanırken yapılması gerekenler listesi:
    Oyuncuların her birine ayrı antrenman programı yapmak gerekiyorsa üşenmeden yapmak.
    #2 En faydalı antrenman kategorisinin tactics olduğunu bilmek ve özellikle tactic koçunuzun Working with youngsters, Determination ve Man management özelliklerinin yüksek olmasına dikkat etmek.
    Antrenman ağırlığını oyuncuların tepkilerine göre ayarlamak. Antrenman programından mutsuz olan oyuncu daha geç geliştirir kendini.

Maç Tecrübesi

Antrenmanlardan çok daha önemli bir faktör, fakat çok daha basit. Antrenmanlarınız oyuncularınızı nasıl geliştirmek istediğinizi belirler, maç tecrübesiyse oyuncularınızın gelişip gelişmeyeceğini.

Genelde takımlarımın yaş ortalaması 21-22 olur ve hiç bir zaman veteran oyuncu almam takımıma. Maç tecrübesinin de ufak bir numarası var, oyuncuyu her zaman %100 fit tutmak. Match Fitnessı düşük olan oyuncuyu ne pahasına olursa olsun oynatmak. Zaten belirli bir rotasyon yaptıktan sonra herkesin match fitnessı %100 olacaktır.

Bir sezonda 20-25 maç yapması yeterlidir bir oyuncunun gelişimi için. Ve oynamadığı süreçte bile kondisyonunu yüksek seviyede tutmak gerekir.

Kötü haber; genç oyuncuyu reserve takımda oynatmak oyuncuya tecrübe kazandırmayacak, aksine 16-24 yaş arası dönemde yapabileceğiniz en kötü şey olacaktır. Eğer bir oyuncunuzun gelişmesini istiyorsanız ya oynatın ya da oynatın. Artık kiraya göndermek de eskisi kadar işe yaramıyor.

Son Söz: Genç oyuncuları geliştirmek çok özen isteyen bir iş, sabırsız biriyseniz hiç girişmeyin bu işe derim. Ama benim gibi aldığınız takımı finans olarak Barcelonanın üzerine çıkartmak, büyük başarılar yakalamak ve oyuncularınızı 60-70 milyon dolarlara satmak gibi bir hedefiniz varsa tek yol gençlerden geçiyor.

Özel mesajlarla geri dönüş yaparsanız, ilerleyen zamanlarda konuyu daha da geliştirmeye çalışacağım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Last edited by ktoid : 23.Kasım.2011 at 07:31

Oha !

İlk defa bu kadar işime yarayan rehber gördüm alın bunu

emeğe saygı + reppp

Süper paylaşım bu rehber çok işime yarayacak.
    Bahsettiğiniz balance schedule general yani her özelliğin medium girildiği schedule dimi?

Nesil
    2009
    Yer
    Boykot Turksportal

Çok sağlam çalışmıssın teşekkürler

Quote Originally Posted by Heroon View Post
    Süper paylaşım bu rehber çok işime yarayacak.
    Bahsettiğiniz balance schedule general yani her özelliğin medium girildiği schedule dimi?
    evet yanlış yazmışım onu, editleyemiyorum da mesajı kusura bakmayın

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Şaheser gibi bir rehber olmuş. Mükemmel. Tam istediğim tarzda. Zaten senden iki özel mesaj alınca antreman olayıyla aslında hiç ilgilenmediğimi, önemini hiç anlamadığımı fark etmiştim kendimi antremanla kafayı yemiş bulunca. Bu rehber ilaç oldu. Çok teşekkürler, eline emeğine sağlık.

Rehber için teşekkürler, çok faydalı bir çalışma.

Quote Originally Posted by ktoid View Post
    Kötü haber; genç oyuncuyu reserve takımda oynatmak oyuncuya tecrübe kazandırmayacak, aksine 16-24 yaş arası dönemde yapabileceğiniz en kötü şey olacaktır. Eğer bir oyuncunuzun gelişmesini istiyorsanız ya oynatın ya da oynatın. Artık kiraya göndermek de eskisi kadar işe yaramıyor.
    Benim bazı tecrübelerim, özellikle türkiye liginde tersini gösterdi. Bertolacci ve Yaya Sanogo'yu sezon sonu bedavaya Fenerbahçeye aldım. İkisini de ilk sezon Sivas, sonra da Gençlerbirliği'ne kiralık olarak gönderdim ve özellikleri (özellikle fiziksel özellikleri) çok gelişti, Sanogo'nun iki sezon da ortalama 15 civarı golü vardı ve sonraki 1 sezon Fenerbahçe'de rotasyon oyuncusu olarak oynattım ve ca'sı hemen 170'e yani pa'sına çıktı (editörden baktım). Bunun gibi daha değişik örnekler de gördüm.

Yine aynı şekilde rezerve takımlarda oynattığım birçok oyuncu (özellikle rotasyonda pek yer bulamayan genç Türk oyuncular) orada iyi gelişti. Tabii kiraya yollamak gibi değil ama yine de göz ardı edilemez değişikliklerdi.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bende gençler üzerinden oyunu oynayan biriyim. Benim gibiler için mükemmel ötesi bir rehber olmuş çok teşekkürler :]
    FM Gazetesi

Quote Originally Posted by mgokalparslan View Post
    Benim bazı tecrübelerim, özellikle türkiye liginde tersini gösterdi. Bertolacci ve Yaya Sanogo'yu sezon sonu bedavaya Fenerbahçeye aldım. İkisini de ilk sezon Sivas, sonra da Gençlerbirliği'ne kiralık olarak gönderdim ve özellikleri (özellikle fiziksel özellikleri) çok gelişti, Sanogo'nun iki sezon da ortalama 15 civarı golü vardı ve sonraki 1 sezon Fenerbahçe'de rotasyon oyuncusu olarak oynattım ve ca'sı hemen 170'e yani pa'sına çıktı (editörden baktım). Bunun gibi daha değişik örnekler de gördüm.

Yine aynı şekilde rezerve takımlarda oynattığım birçok oyuncu (özellikle rotasyonda pek yer bulamayan genç Türk oyuncular) orada iyi gelişti. Tabii kiraya yollamak gibi değil ama yine de göz ardı edilemez değişikliklerdi.
    oyuncudan oyuncuya da fark ediyor elbette, senede 30 maç oynadığı bir kiralanma döneminden dönen oyuncum (regen oyuncu leeds unitedla premier ligte 30 maç) kendini hiç geliştiremeden döndü aynı şeyi başka futbolcularla da yaşadım. muhtemelen adaptation devreye giriyor burda. reserve takımda oynayan oyuncuların gelişimi de 18 yaş altı takımda oynayan oyuncularla aynı seviyede olur, aradaki tek fark full-time antrenmanlara katılmaları yoksa onlar da gelişme konusunda sıkıntı yaşıyor. bir nevi ilizyon

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

konu çok güzel müsait bi zamanımda iyice okuyacağım teşekkürler

evet yanlış yazmışım onu, editleyemiyorum da mesajı kusura bakmayın
    Peki ya genereal schedule high yaptıktan sonra 1-2 hafta beklmemize gerek varmı ben 2-3 gün general de oyuncuları tutup sonra barlara göre yaptım ama sanki önceki training schedule ye göre o barlar yani bar ın değişimini görebilmek için kaç gün oyuncuyu generalde tutalım?

Nesil
    2011
    Yer
    Eskişehir

Gerçekten çok işime yarayacak. Bazı bilgileriöin eksik olduğunun farkına vardım. Teşekkür ederim...
    İkinci olan, ilk kaybedendir.
    Ayrton Senna da Silva

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Peki ya genereal schedule high yaptıktan sonra 1-2 hafta beklmemize gerek varmı ben 2-3 gün general de oyuncuları tutup sonra barlara göre yaptım ama sanki önceki training schedule ye göre o barlar yani bar ın değişimini görebilmek için kaç gün oyuncuyu generalde tutalım?
    Bu sorunun cevabını bekliyorum ben de

1 ay geçmesi gerekiyor, her ayın performansı ay sonunda yansıtılıyor oraya. sabırlı olmak lazım demiştim

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

1 ay geçmesi gerekiyor, her ayın performansı ay sonunda yansıtılıyor oraya. sabırlı olmak lazım demiştim
    oyuncular sakatlanıyor sonra

Red face

En iyisi sezon başlamadan yapmak galiba daha sezonada yeni başladım neyse devre arası denerim bende.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

En iyisi sezon başlamadan yapmak galiba daha sezonada yeni başladım neyse devre arası denerim bende.
    Aynen sanırım öyle yapmak lazım. Bir dahaki sezon artık

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

türkçe yama kullananlar için türkçe özelliklerin türkçelerini de alabilir miyiz lütfen

Quote Originally Posted by _yoLcu_ View Post
    türkçe yama kullananlar için türkçe özelliklerin türkçelerini de alabilir miyiz lütfen
    postu düzenleyemiyorum, düzenleme butonu kayıplarda. kusura bakmayın

İngilizce kullanmıyorum pek fazla bişey anlamadım görsellerle açıklasan daha çok tatmin ederdi

Nesil
    2006
    Yer
    kuzey kıbrıs -magosa

teşekkürler güzel emek vermişsin eline sağlık

Teşekkürler, bir sorum olacak.

16 yaşında yetenekli bir regen'im var, CA konusunda biraz düşük ama PA çok iyi, onu ilk 11 oynatmalı mıyım yoksa 18 yaş altı takımda biraz daha kendiliğinden gelişmesini bekleyip 18-19 yaşlarında mı ilk 11 e koymalıyım ? şu haliyle koysam çok sırıtacak gibi. Yani reserve takımda oynatmayın sakın demişsiniz. Aynısı -18 takım için de geçerli mi ?

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

oyuncuya özel antreman olayına ne dersiniz ?

Quote Originally Posted by Chivalry View Post
    Teşekkürler, bir sorum olacak.

16 yaşında yetenekli bir regen'im var, CA konusunda biraz düşük ama PA çok iyi, onu ilk 11 oynatmalı mıyım yoksa 18 yaş altı takımda biraz daha kendiliğinden gelişmesini bekleyip 18-19 yaşlarında mı ilk 11 e koymalıyım ? şu haliyle koysam çok sırıtacak gibi. Yani reserve takımda oynatmayın sakın demişsiniz. Aynısı -18 takım için de geçerli mi ?
    Reserve ile u18 arasında oyuncu gelişimi bakımından fark yoktur herhalde hatta reserve takım daha iyidir. Bende zaman zaman oynayıp genelde reserve de takılan 17-18 yaşlarında 2-3 potansiyelli oyuncum var gelişimleride gayet iyi.

Quote Originally Posted by _yoLcu_ View Post
    Aynı fikirdeyim, türkçe olsa daha bir makbule geçerdi. Yinede teşekkürler, güzel paylaşım.

başarılı çalışma.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Çok iyi bir çalışma fakat biraz daha geliştirmeni bekliyoruz mesela özel antrenman olayıyla ilgili olarak biraz bilgilendirme yapabilirsin.

müthiş bir rehber,bende gençlere fazlasıyla önem veririm,epey oyuncu geliştiririm ama bu kadar detaylı olmaz (: tek sorun şu listenin türkçe olmaması (:

emeğine sağlık,teşekkürler..

Nesil
    2011
    Yer
    Ankara

mükemmel bir rehber.yıllar önce istiklal marşını babamın zoruyla 6 ayda ezberleyen ben bu rehberin çıktısını alıp 2 günde ezberledim

İzniniz olursa bir soru sormak istiyorum.ör:16 yaşındaki regenimin finishing'i 11.genie scoutta finishing potansiyeli 15 olarak görünüyor.bunu 16 ya çıkarma şansımız var mı ?
    Last edited by TheWizard : 26.Aralık.2011 at 18:31 Reason: Ekleme

Kardeş ben şu antrenman bölümünü çözemedim. Balanced schedule felan demişsin onu ss ile desteklermisin pek anlayamıyorum yazıdan

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Mesaj Yetkileri