Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 96 sonuç

Konu: Pas meselesi

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Default Pas meselesi

Barcelona geçen sene maç başı 700 pas ortalamayla oynamış. Ben fm'de topla oynamamanın yüzde 75 bende olduğu maçta bile 380 pas yapmışım.700 pas yapmak imkansız mı? Hiç yapabilen oldumu? Nasıl yapabıliriz.teşekkürler.

Sanmıyorum o kadar pas yapılabileceğini oyunda.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Kimsenin bi fikri yokmu yani?

Sadece mantık yürüterek kısa paslar ve yavaş tempo oyunu kanatlara yaymak, Control seçeneğini seçmek, aşırı sıkı da gevşek de olmamak, shout'lardan da topu ayağınızda tutmaya yönelik olanları seçmek ile olabilir. Ama Barça'nın bir uzay takımı da olduğunu unutmamak gerek...

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

yaptığım taktği söyledin tam.Genişlik en sonda herkes en kısa pas ayarıyla oynuyor tempo 10 birim ve bu taktiği bide barcada deneyeim dedim her maçı farkla kazandım yüzde 70 topla oynamayla.Benim demek istediğim şey fm'de taktik değil demek değil oyunun maç moturunun gerçeklikten uzak olmasını söylemeye çalışıyorum.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Oyunda 700 pas bir maç iki maç belki yapılabilir ama ortalama olarak 700 pasla oynamak bana çok uçuk geliyor.Gerçekte de uçuk , Barca uçuk Southampton ile fm11'de bir maçta 624'ü görebilmiştim en fazla o da rakip 40 dk 9 kişi oynamıştı o şekilde.Çok sarmıştım bir ara pas ve topla oynamaya taktiklerde.Ben senin düşüncenin aksine ortada oynatıyordum kanatlarda değil.4-2-3-1 taktiği , 2 mc 3 amc olanı.Bir açık bulmadığı sürece pas yapıyordu takım veya hata yapmadığı sürece.Açığı bulunca anca rakip kaleye gidiyordu.Ortalama ise anca 400 450 arasındaydı.Şuanda da bir taktik deniyorum pas ile ilgili ama yine ortalama 420 falan 11 maç denedim , olmuyor yani o kadar sayılar maalesef.Ben yapamıyorum şahsen , ama en azından bildiğim çözdüğüm bir kaç noktada konuşmak istersen konuşuruz.
    Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük, bir başka bahar için, sadece yaprak döktük.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Quote Originally Posted by futureless View Post
    Oyunda 700 pas bir maç iki maç belki yapılabilir ama ortalama olarak 700 pasla oynamak bana çok uçuk geliyor.Gerçekte de uçuk , Barca uçuk Southampton ile fm11'de bir maçta 624'ü görebilmiştim en fazla o da rakip 40 dk 9 kişi oynamıştı o şekilde.Çok sarmıştım bir ara pas ve topla oynamaya taktiklerde.Ben senin düşüncenin aksine ortada oynatıyordum kanatlarda değil.4-2-3-1 taktiği , 2 mc 3 amc olanı.Bir açık bulmadığı sürece pas yapıyordu takım veya hata yapmadığı sürece.Açığı bulunca anca rakip kaleye gidiyordu.Ortalama ise anca 400 450 arasındaydı.Şuanda da bir taktik deniyorum pas ile ilgili ama yine ortalama 420 falan 11 maç denedim , olmuyor yani o kadar sayılar maalesef.Ben yapamıyorum şahsen , ama en azından bildiğim çözdüğüm bir kaç noktada konuşmak istersen konuşuruz.
    Kesinlikle bende çok sardım.Sadece bunu deniyorum.Ben 4-3-3 oynatıyorum barça gibi.400 ü zor görüyorum.Geniş alanda oynuyorum genişlik full ama şöle bi mesele var mesela alexis sanchez'e top sürme sıkı sık yaptığım zaman topu her ayağına aldığında top sürüyo.Boşta bi arkadaşı olsa bile.Bundan dolayı maçta en fazla 15 pas yapabiliyo o da bekle yaptığı paslaşmalar sanrım.Bide takım pası genelde orta sahanın orada yapıyo hatta defansla ortasaha arasında benim sahada buna engel olmak için defansı full olarak öne çıkardaıysamda nafile.Topu 3. bölgeye götürdüğümüz zaman dediğim gibi oyuncular hemen top sürüyo.O yüzden pas yapılmıyo..Benim çıkarmlarım bunlar..Çalışıyorum bu konuda.Maçların tamamını izliyorum.

Yeterli mi?Resimler tamamen bana ait fakat yaptığım taktiği daha sonra sildim.
    Ama bu konuda baya bir bilgim var yardımcı olabilirim yani.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Quote Originally Posted by Marquinh0s View Post

toplam kaç yapıyo toplayamadım Yardımcı olmanı isterim.Neden olmasın.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Quote Originally Posted by mpaker66 View Post
    toplam kaç yapıyo toplayamadım Yardımcı olmanı isterim.Neden olmasın.
    Ayrıca şut sayın çok az.Pozisyon bulmakta zorlanıyosundur.Buda olmamalı tabi.

Toplamda 804 pas yapıyor.Evet Pozisyon bulma meselesini bir türlü çözemedim.Ama hedefim zaten çok pas yapmaktı onu da başardım.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Toplamda 804 pas yapıyor.Evet Pozisyon bulma meselesini bir türlü çözemedim.Ama hedefim zaten çok pas yapmaktı onu da başardım.
    Benim de önemli sorunlarımdandı , topla oynayıp pas yapsak pozisyona giremiyorduk , pozisyona girsek pas yapmıyorduk
    Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük, bir başka bahar için, sadece yaprak döktük.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Amacım çok pas yapıp,poziyon bulabilmek.Çok pası niçin yaparız 1-Rakip Takımı yormak için 2-Top bizdeyken rakip bize gol atamaz 3-Top ne kadar bizim ayağımızda durursa pozisyon bulma olasılığımız o kadar fazla olur.

taktiği sildim demişsin ama bi daha yapıp paylaşırsan çok sevinirim

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Beyler ne yani çok pas yapıp pozisyon bulabilmek imkansız mı? Taktik dehaları nerdesiniz???

FM'de imkansız gibime geliyor.Ama çok fazla uğraşırsan yapabilirsin.Ben o 804 pası yapmak için 1-2 hafta tamamen Barcelona futbolunu FM'ye nasıl aktarırız diye araştırmıştım.Olmazsa bide Guardiola'ya sorarsın.
    Quote Originally Posted by sivasspor058 View Post
    taktiği sildim demişsin ama bi daha yapıp paylaşırsan çok sevinirim
    Söz veremem ama boş olursam bir ara tekrar yapmaya çalışırım.

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

Yan pas yan pas nereye kadar.

Alın Selçuk Şahin ile Ayhan'ı bir takıma 1000 pas yapmazsanız neyim.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Quote Originally Posted by El Barto View Post
    Yan pas yan pas nereye kadar.

Alın Selçuk Şahin ile Ayhan'ı bir takıma 1000 pas yapmazsanız neyim.
    olsun pas iyidir pas
    Guardiola mı.Olabilir ama ben kendim bulmak istiyorum bende araştırıyorum sürekli kafa yoruyorum ama bakalım.Bi gün tamamen yapacağım.Forumda ABOO nun yaptığı monster taktiği barcaya yaklaşıyo ama pas sayısı 400 te kalıyo ondada.

Ben fm 2011 de 931 pas (885i isabetli) yapmıştım şimdi 2012 için deniyorum fakat şöyle bir şey var bu pas sayılarının hep aynı düzeyde kalması imkansız örneğin rakip takım geride oynuyorsa inanılmaz derecede pas yapabiliyosunuz ama ilerde pres yapan rakibe karşı pas yapabilmeniz için oyuncularınızın pas, teknik, kararlar, soğukkanlılık gibi özelliklerinin en üst seviyede olması gerekli barcelona sadece taktik yüzünden böyle oynamıyor yani eğer barcelonanın taktiğini olduğu gibi başka bir takıma monte ederseniz aynı sonucu alamazsınız bence barcelonanın bu futbolunun asıl aktörleri xavi, iniesta ve messi takımın geri kalanı bunlara ayak uyduruyor örneğin puyol kazma diye tabir edilebilecek futnolculardan ama yanında pique önünde busquets olunca o da oyunu bozmuyor yani barcelonanın bu futbolu ezeli olmadığı gibi ebedi de olmayacak bu bu jenerasyon yaşlanınca bu oyun da sonlanacak (bkz. Galatasaray 2000den sonrası)

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

bence barcelona'nın bu oyunu son bulmaz. takımın başında rijkaard olsaydı katılırdım, ama guardiola bir sistem oturtmuş, bu sisteme göre oyuncu yetiştiriyorlar. alt yapıdan gelenler de bunun göstergesi.
    (/s)

Quote Originally Posted by goosfraba View Post
    bence barcelona'nın bu oyunu son bulmaz. takımın başında rijkaard olsaydı katılırdım, ama guardiola bir sistem oturtmuş, bu sisteme göre oyuncu yetiştiriyorlar. alt yapıdan gelenler de bunun göstergesi.
    Bu oyun son bulurdan kastettiğim mentalitenin değişmesi değil barcelona ben bildim bileli böyle oynamaya çalışıyordu ama 2009dan beri istediği gibi oynayabiliyor ve hep de böyle oynamaya devam etmek isteyecek ama xavi gider de junior xavi onu aratırsa yeni messi, galatasaraydaki yeni hagi özlemi gibi hayal olursa barcelona, real madrid karşısında 700 isabetli pas ortalamasıyla oynayamaz haksız mıyım

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Barcelona buna uygun oyuncu yetiştirirse devam edecektir bu sistem.Kendini bu oyuna uygun gören oyuncularda hep barca yı tercih edecektir altyapıda.O yüzden biraz zor son bulur gibi.

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

Quote Originally Posted by berfin View Post
    Bu oyun son bulurdan kastettiğim mentalitenin değişmesi değil barcelona ben bildim bileli böyle oynamaya çalışıyordu ama 2009dan beri istediği gibi oynayabiliyor ve hep de böyle oynamaya devam etmek isteyecek ama xavi gider de junior xavi onu aratırsa yeni messi, galatasaraydaki yeni hagi özlemi gibi hayal olursa barcelona, real madrid karşısında 700 isabetli pas ortalamasıyla oynayamaz haksız mıyım
    haklısın, elbette bir xavi klonlayamazlar. ama bir sistem varsa, bu sistem işliyorsa, alttan gelecek oyuncuların xavi ile aynı meziyetlerde olması gerekmiyor. bir gömlek altta olması bile yeterli ki, barcelona altyapısı bunu yapabilir. önemli olan alttan gelecek oyuncuların, sistemin mentalitesini kapması.
    (/s)

Nesil
    2005
    Yer
    Sakarya

Yukarıda bir yerde "Genişlik en sonda" diye bir şey okudum; daha fazla pas için mantıken tam tersinin uygulanması gerekmez mi?
    "Beşerin taptığı bir kendisinin heykelidir"

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Quote Originally Posted by meddah View Post
    Yukarıda bir yerde "Genişlik en sonda" diye bir şey okudum; daha fazla pas için mantıken tam tersinin uygulanması gerekmez mi?
    şimdi şöyle birşey var.evet dediğin gibi mantıken genişlik en azda olmalı ama barcelonayı izlesen genişilik xavi iniesta busques te en azda ama alexis'e falan bakarsan topu direk çizgide bekliyorlar.Çizgiden içe doğru kat ediyolar.böylece rakip defan arasındaki en genişliği artmış oluyo araya top atmak dahada kolaylaşıyo.malesef bunu Fm'e aktarmak imkansız.Bunu yaptığın zaman sanırım herşeyi bitirmiş oluyoruz pas taktiğinde.Ve bizde pas yapabilmek için Fm de en dar alanda oynuyoruz.Bunu yaptığımız zamanda pozisyon bulmakta çok zorluk çekiyoruz.

Nesil
    2007

Oyunda çok zor FM 2008'de yapmıştım böyle bir taktik 1 sezonda ŞL dahil tüm kupaları toplamıştım daha önce TR Ligi'nde bile şampiyon olamıyordum(ortak kariyerdi).MC'ler 100'er paslara ulaşıyordu bazen.Toplamda hep 400'ün üstündeydik, 600'üde görüyorduk nadiren de olsa.

FM 2012'de de böyle bir taktik yapma hevesiyle başladım ama şuana kadar tam başaramadım.Toplamda hep 300'ün üzerindeyiz.Ara sıra 400'ü de geçiyoruz.

Ancak şöyle birşey de var oyunda Barça bunu yapabiliyor mu?Barça ile bu yıl 4 maç yaptım ŞL'de grupta ve çeyrek finalde.Hepsinde de pas sayısı ve oranı benden çok az üstünde, nerdeyse aynı 300-400 civarıydı.Maç motorundan da kaynaklanabilir yani.Barça yapamazken biz nasıl yapalım

Nesil
    2007
    Yer
    Newcastle

Quote Originally Posted by meddah View Post
    Genişlik en sonda evet abi yani 0 (sıfır). Dar alanda kısa paslaşmalar.

Quote Originally Posted by Gncl1905 View Post
    Oyunda çok zor FM 2008'de yapmıştım böyle bir taktik 1 sezonda ŞL dahil tüm kupaları toplamıştım daha önce TR Ligi'nde bile şampiyon olamıyordum(ortak kariyerdi).MC'ler 100'er paslara ulaşıyordu bazen.Toplamda hep 400'ün üstündeydik, 600'üde görüyorduk nadiren de olsa.

FM 2012'de de böyle bir taktik yapma hevesiyle başladım ama şuana kadar tam başaramadım.Toplamda hep 300'ün üzerindeyiz.Ara sıra 400'ü de geçiyoruz.

Ancak şöyle birşey de var oyunda Barça bunu yapabiliyor mu?Barça ile bu yıl 4 maç yaptım ŞL'de grupta ve çeyrek finalde.Hepsinde de pas sayısı ve oranı benden çok az üstünde, nerdeyse aynı 300-400 civarıydı.Maç motorundan da kaynaklanabilir yani.Barça yapamazken biz nasıl yapalım
    Arkadaşlar gerçekteki Barcelona gibi oynamaya çalışıyor yoksa oyundaki barcelonanın gerçeğiyle alakası yok ben fm 2011 de cityle barçaya karşı %69 pozisyon üstünlüğüyle oynamıştım düşünsene barcelonanın ard arda 5-6 pas yapamadığını fm yapımcıları sağolsun oyuna çok güzel uyarlamışlar barcelonayı

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

bu konudaki bilgilerini paylaşmanı isterim açıkçası.

tempo slow kullanıyorsundur herhalde.

creative freedom ve mentality değerlerini nasıl ayarlıyorsun?

bunlar ve bunlar gibi bazı satırbaşlarını bize aktarırsan memnun olurum. ben de baya kafaya taktım bu mevzuyu zira....

oyunda eksiğini gördüğüm olaylardan biri de bu. mesela takımı 2000lerin başında pivot santraforlu taktiklerle de oynatamıyorum. kısa pas olayına da giremiyorum. ben de her çalıştırdığım takımda fiziksel olarak güçlü ve hızlı oyuncularla doğrudan kaleyi düşünen bi futbol oynuyorm daha zevkli oluyor. benim gördüğüm kadarıyla oyunda en kolay gole gitme yolu bu.

uyuz olduğum diğer mevzu da oyunda barça resmen dünyadaki en direkt futbolu oynuyor. iki pas yapın be. ayağına topu alan kaleye direk. barcelona bile uygulamıyorsa biz nasıl uygulayalım

Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri