1 ile 18 arası toplam 18 sonuç

Konu: 4-3-3 | Total Futbol Efsanesi | lofthei

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Default 4-3-3 | Total Futbol Efsanesi | lofthei

Arkadaşlar, Fenerbahçe kariyerimde bir süre sonra hep kullandığım taktiklerden sıkılıp total futbol oynamak istedim ve beni başarıya götüren ve oyundan aldığım zevki artıran bir taktik hazırladım. 3 senedir bu taktiği kullanıyorum ve takımımın iyi bir gidişat içerisinde olduğunu söyleyebilirim, bu taktiği sizinle de paylaşmak istedim. İşte taktiğim şöyle:

1. 4-3-3 Genel Görünüm

Taktiğim dörtlü defans, bir defansif ortasaha, 2 ortasaha ve 3 forvetten oluşuyor. Çalışma yoğunluğunu(workload) yüksek(high) ve yönenilen özel çalışmayı(additional focus area) total futbol oynayacağımız için doğal olarak takım oyunu(teamwork) şeklinde ayarladım.

2. 4-3-3 Oyuncu Talimatları

Taktiğim oyuncu talimatlarında sizi tek bir alan dışında serbest bırakıyor, bu taktiği kendinize uyarlayıp nasıl daha özgün hale getirecekseniz bu talimatları ona göre kendiniz yönlendirebilirsiniz. Ancak uzun şutları(long shots) kesinlikle her oyuncu için sıfırlamalıyız; çünkü Football Manager oyununda çekilen çoğu isabetsiz uzaktan şutlar adeta tüm taktikleri baltalıyor; bu nedenle pasa dayalı oyun oynamamız için uzaktan atılan şutlardan olabildiğince kaçınmalıyız. Gerrard ya da Lampard gibi oyunculara sahipseniz burada biraz taviz verebiliriz tabii

3. 4-3-3 Takım Talimatları

Taktiğimizin en önemli bölümlerinden birindeyiz. Burada nasıl daha paslı ve düzenli bir futbol oynayabileceksek ona göre taktikler ayarlamalıyız. Benim yaptıklarım ise şöyle oldu:

• Sanılanın aksine mentaliteyi(philosophy) katı(rigid) yaptım, çünkü total futbol oynamak istiyoruz ancak stoperimizin ileriye çıkıp uzaktan şut denemesini istemiyoruz. Bana ve yarattığım taktiğe göre herkesin bir görevi olmalı ve kendi işinden başka bir iş yapmaya pek kalkışmamalı.
    • Pas stilimiz(passing style) kısa paslar(short pass) yerine daha yaratıcı olan ve oyunu açmaya yarayan direct pass'lardır.
    • Total futboldaki en önemli özelliğin topa sahip olmak olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Ve eğer topa sahip olmak istiyorsak, top rakipteyken topu almak istemeliyiz, ve bu nedenle kapanma(closing down) stilimiz daha çok baskı yap(press more) olmalıdır.
    • Markaj(marking) konusunun taktikle pek ilgisi yok ancak Fm'nin futbol anlayışına göre alan savunması yerine adam adama savunmanın(man marking) daha etkili olduğunu düşünüyorum, size de öneririm.
    • Gelelim oyun içindeki hareketlere yön veren sisteme. Genişlik(width) anlayışımız geniş(wide) olmalı çünkü daha çok pas yapmak istiyorsak dar alanda oyunu sıkıştırmak yerine geniş bir alana yayılmalı ve kendimize boşluk yaratmalıyız.
    • Tempomuz kessinlikle hızlı(quick) olmalı çünkü hızlı pas alışverişleriyle rakibin aklını döndürüp olabildiğince onları yormalı ve bir anda pozisyon bulmalıyız. Bu seçenek önemli.
    • Zaman harcamayı da(time wasting) aza(rarely) getirmenizi öneririm çünkü olabildiğince topu ayağımızda tutup FUTBOL OYNAMAYA ÇALIŞIYORUZ, skora yatmaya değil.
    4. 4-3-3 Bekler

Bu sistemde beklerimizden başka kanat oyuncumuz olmadığı için koca kanadın yükünü iki tane bek çekecek, bu nedenle mutlaka ve mutlaka beklerimizin dayanıklılığı(stamina) 13'ten büyük olmalı. Onun dışında bir bekte olması gereken başlıca özellikler marking, tackling, passing, positioning, anticipation, pace, acceleration, agility, strength ve balance'dır.

5. 4-3-3 Stoperler

Bu taktikte olabildiğince komple stoperler oynatmanızı öneririm. Yani bir hava hakimiyeti yüksek ama yavaş ve bir de hızı yüksek ama kısa stoper yerine her özellikten ortalama olarak bulunan stoperleri tercih etmelisiniz. Değinmem gereken diğer nokta ise stoperlerden birinin kesinlikle ayağının top yapabilme özelliğidir. Çünkü bu taktikte tabiri caizse kasap ön liberolara izin var ve onların yerine oyunu bu stoper kurabilir Bu nedenle önerim bir central defender ve bir ball playing defender oynatmanızdır.

6. 4-3-3 Ön Libero

Geldik ön liberoya. Ön liberomuz takımın mücadeleci gücü olacak. Koşacak, savaşacak, rakibin attığı uzun topları yüksek hava hakimiyetiyle kesecek, top kapacak, sert oynayacak, gerekirse kart görecek fakat hırsıyla, azmiyle takımı ayakta tutacak. Tercihen ben biraz çift yönlü bir ön libero kullandım ancak siz ayağı top yapmayan bir ön libero da kullanabilirsiniz. Unutmadan, bu arkadaşın anchor man rolüne uygun olursa daha da bir güzel olacağını belirteyim.

7. 4-3-3'ün Gözbebeği Ortasahalar

Ortasahalar bizim için çok ama çok önemli, çünkü bir nevi taktiklerimiz bu arkadaşlar üzerine kurulu.

Şimdi bu arkadaşlardan biri tam bir GÖREV ADAMI olmalı. Alacak, verecek, oyunu rahatlatacak, hem geride hem ileride katkı sağlayacak, fakat en önemli görevi pas alışverişi ve oyunu açmak olacak. Çift yönlü olmasının çok iyi olacağı bu oyuncuyu box to box midfielder ya da deep lying playmaker olarak kullanmanızı ve mutlaka support rolünü vermeniz gerektiğini düşünüyorum, defend değil. Ben kendi kariyerimde stiline hayran olduğum ve Fm tarihimdeki en sevdiğim oyunculardan olan Jem Karacan'ı kullandım ki herkese de tavsiye ederim, bu rol için biçilmiş kaftandır Jem. Bu oyuncudan memnun kalmamanızın mümkün olmadığını düşünüyorum.

Diğer arkadaş ise oyun kurucumuz... Arapaslar, duran toplar, her şeyi yapabilmeli bu arkadaş. Taktiğimizin en önemli oyuncusu diyebiliriz bu oyuncu için çünkü oyun kurucu olmadan bu taktik hayatta işlemez. Forvetlerimizi pozisyona sokacak bu oyuncunun tam bir duran top ilahı olması da tercih sebebidir, nitekim ben öyle bir oyuncu seçtim. Verilmesi gereken rol de advanced playmaker-attack'tır, bunu da ekleyelim.

8. 4-3-3 Santrforlar

Gelelim santrforlara. Bu oyuncular oyuna hız getirecek hız! Ortadaki oyuncu hariç yanlarda oynayan oyuncuların mutlaka ve mutlaka çok hızlı ve top sürebilen, içeri katedebilen oyuncular olması gerekmektedir. Barcelona'yı düşünün, oyun kurucunuz pası verecek ve bu oyuncular defansın arkasına sarkıp kaleciyle karşı karşıya kalacaklar ya da bireysel yetenekleri ve hızlarıyla defansı hallaç pamuğuna çevirip içeri katedecekler. Kanser olmamanız için bitiricilik-soğukkanlılık ikilisinin 12'den aşağı olmaması gerektiğini de söyleyeyim.

Ortadaki oyuncu ise hava toplarına hakim ve çok güçlü olmalı. Kaleden atılan degajlarda ya da defansın oynadığı uzun toplarda topu indirip arkadaşlarına servis yapabilmeli, pozisyon yaratabilmeli ve en önemlisi, en en en en en önemlisi, BİTİREBİLMELİ. Bu arkadaşı target man ya da complete forward rolünde oynatmanızı tavsiye ederim. (Benim bu rol için kullandığım regen şimdilik pek yeterli değil ama gelişince yeni Edin Dzeko olacağını tahmin ediyorum. Bu yüzden maç tecrübesi kazanması için normalde oynattığım Andre Senghor'u kestim.)

9. ÖZET

Sonuç olarak futbol oynatmayı ve takımından bunu izlemeyi isteyen arkadaşlar için yaptığım bu taktikle 3 yıl içerisinde Türkiye sınırları dahilindeki hiçbir kupayı kaybetmedim ve bu sene de kaybetmeyeceğim gibi gözüküyor. Avrupa'da ise 2. sene Şampiyonlar Ligi'nde yarı final oynadım, geçen sene çeyrek final oynadım, bu sene ise şimdilik first knockout round'da Bayern Münih ile eşleştim.

Umarım taktiğim işe yarar ve takımınızdan total futbol izlerken zevkten dört köşe olur, futbol dünyasında ''tactical genius'' olarak gösterilirsiniz.

Saygılarımla.

İndirmek için aşağıdaki linke tıklayın.

http://dosya.turksportal.net/disco_f...33_lofthei.rar
    Last edited by GeNç KaRTaL : 01.Şubat.2012 at 16:56 Reason: Link verildi
    "Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil; doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Okurken bile zevk aldım. Eline sağlık. Uygulayacağım. Barcelona taktiğine benziyor

Güzel bir sunum. Burada yine bir arkadaşımın bu diizliş le taktiği vardı onu kullandıktan sonra 3 lü forvetlere karşı olan ön yargım kırıldı. Şuan için o taktik FM2012 de favorim ama bunuda arşivime ekleyeceğim oyuncu rollerinde farklılık var benim kullandığım taktiğe göre. teşekkürler.

Taktiği upload edip koyman mümkünmü.

Güzel olmuş uğraştığın belli fakat link mi yok ben mi göremedim yoksa koymayacak mısın

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by HeracLes View Post
    Okurken bile zevk aldım. Eline sağlık. Uygulayacağım. Barcelona taktiğine benziyor
    Çok teşekkür ederim Valla şahsen ben Real Madrid sempatizanıyım ama total futboldan da vazgeçemiyorum

Quote Originally Posted by reisbulut View Post
    Güzel bir sunum. Burada yine bir arkadaşımın bu diizliş le taktiği vardı onu kullandıktan sonra 3 lü forvetlere karşı olan ön yargım kırıldı. Şuan için o taktik FM2012 de favorim ama bunuda arşivime ekleyeceğim oyuncu rollerinde farklılık var benim kullandığım taktiğe göre. teşekkürler.

Taktiği upload edip koyman mümkünmü.
    Quote Originally Posted by enesx86 View Post
    Güzel olmuş uğraştığın belli fakat link mi yok ben mi göremedim yoksa koymayacak mısın
    Link derken arkadaşlar? Kusura bakmayın anlayamadım kariyeri mi upload edeyim? İlk defa taktik paylaşıyorum da
    "Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil; doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Dostum dediğinin aynısını ben yaptım ancak yine de bir yerlerde hata yapmış olabilirim. Paylaşabilirsen iyi olur.

Belgelerim\Sports Interactive\Football Manager 2012\tactics

Burada taktiğin bulunur. Taktiğin ismi.tac onu paylaşmanı istiyoruz

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Dostum dediğinin aynısını ben yaptım ancak yine de bir yerlerde hata yapmış olabilirim. Paylaşabilirsen iyi olur.

Belgelerim\Sports Interactive\Football Manager 2012\tactics

Burada taktiğin bulunur. Taktiğin ismi.tac onu paylaşmanı istiyoruz
    Vay be, teşekkürler. Bir yaşıma daha girdim valla

Rehberin sonuna editle koydum linki. Umarım becerebilmişimdir

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Quote Originally Posted by lofthei View Post
    Vay be, teşekkürler. Bir yaşıma daha girdim valla

Rehberin sonuna editle koydum linki. Umarım becerebilmişimdir
    Ayıpsın.

Tekrar eline sağlık. Becermişsin

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

dizilişten esinlenerek ben de yaptım bir taktik. 2 target man, 1 poacher, more direct falan.

fenerbahçe ile playoff'a 15 puan farkla girdim...

15 puan fark deyince, ilk yılda olağanüstü oyuncular almadım tabi. brezilya'dan 2 forvet (lenny, neto berola) ve a. jali, mathoho.

sözün özü, bu diziliş en yararlı diziliş bence. beklerin önemi büyük, yazıda belirtildiği gibi.

ellerine sağlık.
    (/s)

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Ayıpsın.

Tekrar eline sağlık. Becermişsin
    Heh, güzel. Tekrar sağol

Quote Originally Posted by goosfraba View Post
    dizilişten esinlenerek ben de yaptım bir taktik. 2 target man, 1 poacher, more direct falan.

fenerbahçe ile playoff'a 15 puan farkla girdim...

15 puan fark deyince, ilk yılda olağanüstü oyuncular almadım tabi. brezilya'dan 2 forvet (lenny, neto berola) ve a. jali, mathoho.

sözün özü, bu diziliş en yararlı diziliş bence. beklerin önemi büyük, yazıda belirtildiği gibi.

ellerine sağlık.
    Vallahi teşekkür ederim, insan mutlu oluyor böyle post'ları okuyunca

Hocam önerilerinin hepsi total futbolla baya baya çelişiyor örneğin bu oyun stilinin temeli yardımlaşmadır katı bi oyun stili olmaz bekler ileri çıkar onun yerini stoper doldurur kanatlar arasında maç içinde sıklıkla kanat değişimi olur total futbolu geçtim taktik kendi içindede çelişiyor çabuk alan daraltmak istiyorsun ancak bunu geniş alanda yapmaya çalışıyorsun.

ama yinede emek var ve özenerek hazırladığın belli yinede saygım var indirip denemek isterim

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by Cr1minaL View Post
    Hocam önerilerinin hepsi total futbolla baya baya çelişiyor örneğin bu oyun stilinin temeli yardımlaşmadır katı bi oyun stili olmaz bekler ileri çıkar onun yerini stoper doldurur kanatlar arasında maç içinde sıklıkla kanat değişimi olur total futbolu geçtim taktik kendi içindede çelişiyor çabuk alan daraltmak istiyorsun ancak bunu geniş alanda yapmaya çalışıyorsun.

ama yinede emek var ve özenerek hazırladığın belli yinede saygım var indirip denemek isterim
    Kardeşim zaten oyun stilini rigid yapmamız gerektiğini belirtirken ''sanılanın aksine'' gibi bir ifade kullanmıştım. Gerçek hayatta bu tabi ki böyle olmaz ancak Fm'de verilen bir komutun tam olarak da istediğimiz şeyi yansıtmadığı kanaatindeyim, bu yüzden sistemin tam olarak oturması, oyuncuların kendi yerinde durması ve kendi görevlerini yapması için bu düşünceyi geliştirdim.

''Kanatlar yer değiştirir'' demişsin fakat benim taktiğimde kanat yok.

Çabuk alan daraltmak gibi bir ifadeyi de kullandığımı hatırlamıyorum, mümkün olduğu kadar geniş alanda oynamamız gerekiyor oyunu. Sahamı da hep en genişinden seçerim zaten.

Nesil
    2008
    Yer
    istanbul

teşekkürler deniyorum sonuçları yazarım.

Nesil
    2011
    Yer
    Papaz'ın Çayırı

Çok iyi sunmuşsun eline sağlık kardeşim de neden aldığın sonuçların görüntüsünü ve lig tablosunu koymadın ki

En önemli detayları vermeyi unutmuşsun. Yine de deneyip buraya yazarım sonucu.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Total Futbol ile ilgili bildiğin çoğu şey yanlışlardan ibaret.
    Taktik iyidir kötüdür bilemem, ama inan bana Total Futbol'un yanından geçmiyorsun.
    Birincisi, Rigid değil Very Fluid oynayacaksın. Biraz araştırma yapsaydın, Rinus Mİchels'in ve Johan Cruyff'un stoperlere bile gerektiğinde çalımla ileri çıkacaksınız dediklerini bilirdin.
    İkincisi Total Futbol direk pasla değil "çıldırtan kısa paslarla" oynanır. Topa sahip olmanın birinci koşulu pres yapmak değil kısa pas yapmaktır.

Total Futbol
    Very Fluid Attack
    Short Pass
    More Experessive
    Pres More
    Drill Crossing
    More Roaming

Advanced Playmaker / 2 WB / 2 IFW / 1 CF

Oldu olacak adamı sürelim yada idam edelim nede olsa total futbolu bilmiyor yada bildikleri yanlışlardan ibaret..

Quote Originally Posted by nuri80 View Post
    Taktik iyidir kötüdür bilemem, ama inan bana Total Futbol'un yanından geçmiyorsun.
    Birincisi, Rigid değil Very Fluid oynayacaksın. Biraz araştırma yapsaydın, Rinus Mİchels'in ve Johan Cruyff'un stoperlere bile gerektiğinde çalımla ileri çıkacaksınız dediklerini bilirdin.
    İkincisi Total Futbol direk pasla değil "çıldırtan kısa paslarla" oynanır. Topa sahip olmanın birinci koşulu pres yapmak değil kısa pas yapmaktır.

Total Futbol
    Very Fluid Attack
    Short Pass
    More Experessive
    Pres More
    Drill Crossing
    More Roaming

sende bu engin bilgilerinle bi taktik yap onu görelim üstadım

Quote Originally Posted by nuri80 View Post

Total Futbol
    Very Fluid Attack
    Short Pass
    More Experessive
    Pres More
    Drill Crossing
    More Roaming

total futbolu ligin vasat takımlarından bazılarına uygulamak için bazı şeyleri çiğnemek gerekiyor. mesela 2 wb yerine 1 wb 1 fb ya da 2fb-atak, uygun santrafor yoksa ama eldeki iyiyse komple oynatmamak gibi.
    ligdeki konuma göre very fluid yerine fluid olabilir ama illa ki en az fluid olmalı. diğerleri aynen bence de total futbol için gerekli. ama her görüşe de saygım vardır.

Mesaj Yetkileri