Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 39 sonuç

Konu: FM 2011 Pas ve Taktik üzerine

Default FM 2011 Pas ve Taktik üzerine

Menajerlik oyunların CM 2007 ile başladım (03/04 ten haberim yoktu) sonra FM 2008le beraber FM ye transfer oldum oyunu oynamaktaki amacım takımı şampiyon yapmaktı önceleri, sonra Guardiolallı Barcelonanın oynadığı futbolu görünce (Barcelonanın futbolunu hep beğenirdim ama Guardiola ile beraber çok farklı bir yere geldi izleyenler bilir) takıma bir sistem oturtmak sisteme göre oyuncu seçip ve yetiştirip tam anlamıyla bir takım oyunu (futbol diliyle total futbol) oynatmak oldu artık benim için önemli olan maçı kazanan olmak değil oynayan olmaktı fm 2008 de çok istememe rağmen bunu gerçekleştiremedim ve fmden soğudum ta ki fm 2011 almaya karar verene kadar...
    FM 2011le beraber tekrar işe koyuldum fm oynamayalı 3 yıl geçti hem ben hem oyun değiştik acaba bu sefer başarabilir miyim dedim oyuncu seçme imkanı en yüksek takım olan city yi aldım barçaya dönüştürmek için (neden barcelonayı seçmiyorum derseniz küçüklükten beri real taraftarıydım barcelonanın sadece oynadığı futbolu seviyordum)
    Neyse bir sürü transfer yaptım denemediğim taktik kalmadı ama olmadı benim yaptıklarımı manu, real vs de yapabiliyordu üstelik onlara karşı yapılan maçlarda da bi üstünlük kuramıyordum sonra taktiklerle ilgili kendi kendime düşünürken şunu gördüm ki takım mentalitelerindeki çok akıcı tabiri aslında barcelona futbolunu tarif etmiyor şöyle ki çok akıcı futbolda oyuncuların hepsine özellikle ilerde oynayanlara çok yüksek yaratıcılık serbestliği veriliyor barcelonada xavi, iniesta, busquets, pique, messi, pedro gibi oyuncular insiyatiflerini pastan yana kullanırken cityde silva, nasri, aguero, tevez, dzeko gibi oyuncular genellikle top sürme, adam geçme, orta, şut tercih ediyorlar yani örneğin pas ve tekniği iyi olan fakat uzaktan şutu iyi olmayan bir ortasaya oyuncusuna serbestlik vermek yerine uzaktan şut ve yaratıcık serbestliğini en aza indirip bol ve isabetli pas yapmasını sağlayabilirsiniz (Huddlestone'u aldım pas 18 teknik 17 yaratıcılık 18 fakat preferrded moves larında uzaktan şut çeker, güçlü şut çeker var yani bu adama serbestlik verirsen çok iyi pas attığı halde daha çok uzaklardan şut deneyecek
    En üstteki mentalite ve strateji ye bağlı kalmadan ayarları kendim yapmam gerekiyordu kısa paslı, sınırlı serbestlikte, ilerde presli, agresif ve pasa bağlı bir oyun bunun için gerekli olan defans çizgisini en yukarı çekmekti çok dar bir alanda biraz yavaş bir tempoyla oynamalıydım diye düşündüm hazırlık maçlarında pek başarılı olmasam da lige başladığımda başardığımı anladım çünkü hazırlık maçlarında çok daha ofansif bir oyun istediğimden oyuncular da sürekli ceza sahasına doğru hareketlenip gol arıyordu ama lig maçlarında biraz daha defansif oynadığımdan top ortasahaya geldiğinde oyun orada kalıyor bol pas yapıldıktan sonra ileriye gidiyor ve gittiğinde de gol olma ihtimali baya yüksek oluyordu maçlardan sonra analiz yaparken de benim oyuncuların kondisyonun daha rakibe göre daha az düştüğünü rakibin çok daha fazla koştuğunu gördüm gerçekten bu da yapmak istediğimdi fakat kötü yanı şuydu zayıf rakiplere karşı oynasam bile çok gol atamıyordum gol için bikaç değişiklik yaptığımdaysa top kullanma oranım düşüyordu sonradan şunu denredim maça başladığımda golü bulana kadar atak oynayıp sonra kontrollü oyuna dönüyordum maç sonunda rakip oyuncular bütün maç topun peşinde koşmanın verdiği perişanlıkla son dakikalarda ardı ardına goller yiyordu maç da takımımın ezici üstünlüğüyle sona eriyordu
    İşte benim fm 11 serüvenim böyle Taktiği paylaşmak istemedim burda ama özelden isteyen olursa verebilirim

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

çok güzel hakiye. valla benim de başımdan benzeri geçti aslında.

ben de acayip uğraştım barça futbolunu oynamak için yazıda yazdıklarının çoğu da çok tanıdık geldi açıkçası baya benzer bir serüven olmuş misal ben çok çok uğraştıktan sonra artık yılmaya başlamıştım lakin tesadüfen tempo'yu düşürdüğümde daha önce hiç ulaşmadığım bir sonuca ulaştım takım düşünerek oynamaya başlamıştı ve bu sayede her maç yüzde 60'ın üzerinde topla oynuyordum . ne var ki senin yazındaki gibi ben de bir sürü ayarla oynamıştım long shot'u ortayı vs vs herşeyi sıfırlamıştım c.freeedom'u aşırı azaltmıştım ve bu nedenle de takım çok iyi üstünlük kurmasına rağmen gol yollarında sonuca ulaşacak üretkenliği yaratıcılığı sağlayamıyordu... sonra c.freedom'u açtım ve goller gelmeye başladı. ayrıca dediğin gibi savunma olarak da rakibi yıpratma açısından da çok müthiş bir olay acayip topla oynadığın için rakip yarı sahana geçemiyor topla birlikte ve hep sen aktif rolü üstleniyorsun topu dolaştırıyorsun ve yenilen gol sayısı inanılmaz düşüyor.

kolay gelsin.

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    çok güzel hakiye. valla benim de başımdan benzeri geçti aslında.

ben de acayip uğraştım barça futbolunu oynamak için yazıda yazdıklarının çoğu da çok tanıdık geldi açıkçası baya benzer bir serüven olmuş misal ben çok çok uğraştıktan sonra artık yılmaya başlamıştım lakin tesadüfen tempo'yu düşürdüğümde daha önce hiç ulaşmadığım bir sonuca ulaştım takım düşünerek oynamaya başlamıştı ve bu sayede her maç yüzde 60'ın üzerinde topla oynuyordum . ne var ki senin yazındaki gibi ben de bir sürü ayarla oynamıştım long shot'u ortayı vs vs herşeyi sıfırlamıştım c.freeedom'u aşırı azaltmıştım ve bu nedenle de takım çok iyi üstünlük kurmasına rağmen gol yollarında sonuca ulaşacak üretkenliği yaratıcılığı sağlayamıyordu... sonra c.freedom'u açtım ve goller gelmeye başladı. ayrıca dediğin gibi savunma olarak da rakibi yıpratma açısından da çok müthiş bir olay acayip topla oynadığın için rakip yarı sahana geçemiyor topla birlikte ve hep sen aktif rolü üstleniyorsun topu dolaştırıyorsun ve yenilen gol sayısı inanılmaz düşüyor.

kolay gelsin.
    Sağol kardeş aslında şöyle oldu ben en çok pas oranına 4-2-3-1 le ulaşmıştım ve hep bunu deniyordum bi kaç tane daha taktiğim vardı ama onları pek tercih etmiyodum bugün bi de 4-3-3 deniyim dedim bi maçtan sonra ve sonuç gerçekten bir devrim gibi oldu
    [/URL[/IMG]

[/URL]

Nesil
    2006
    Yer

cidden daha önce böylesini görmemiştim. hocam bu son eklediğin maçtaki taktiğinin takım talimatları(team instructions) kısmının resmini koyabilir misin ayrıca oyuncuların mentalite ve creative freedom değerlerini kabaca anlatabilir misin cidden acayip merak ettim 220 pas nedir abi barça'nın taktiği tam olarak oyunda olamaz derken barça'dan daha sağlam taktik çıkarmışsın. helal olsun valla. aslında taktiği isteyecektim ama fm 11 yüklü değil fm 12 yüklü hali hazırda zira.

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    cidden daha önce böylesini görmemiştim. hocam bu son eklediğin maçtaki taktiğinin takım talimatları(team instructions) kısmının resmini koyabilir misin ayrıca oyuncuların mentalite ve creative freedom değerlerini kabaca anlatabilir misin cidden acayip merak ettim 220 pas nedir abi barça'nın taktiği tam olarak oyunda olamaz derken barça'dan daha sağlam taktik çıkarmışsın. helal olsun valla. aslında taktiği isteyecektim ama fm 11 yüklü değil fm 12 yüklü hali hazırda zira.
    Kardeş sağolasın ee üç senedir uğraşıyom emeğimin karşılığını aldım bence neyse aslında ben de böyle bir sonuç beklemiyordum bütün forumlarda ne kadar taktik varsa denedim en yüksek verim aldığım taktikte dahi en fazla 300 civarı pas yapabildim geçenlerde rastladığım bi yerde de bi arkadaş en fazla 500 pas yaptığını söylemişti ondan taktiği istedim verdi ama o da çok işe yaramadı
    Sonra 4-2-3-1 taktiğimle yaptığım pas oranını görünce artık barcelonanın daha da ilerisine geçtiğimi farkettim nitekim de clde gruplarda barça ile eşleştik :

FM 2011 için yatığım bu taktik kesinlikle bug olmadığından 10da ve 12de de rahatlıkla yakın performans verir tabi taktiği almak ve kullanmak isteyenler bana kadrosunu yazarlarsa nasıl bir 11 ile maçlara çıkması gerektiğini söylerim zaten bende 12 de yüklü fakat 11 üzerine derinleştiğimden vakit bulamıyorum yakın zamanda 12ye uyarlayacağım bu taktiği hem de daha olağanüstü bir sonuç vermesi bakımından barça kariyeri açıcağım çünkü gerçekten cityde bu taktiği uygulamak çok daha zor düşünüyorum da kompany yerine pique, huddlestone yerine xavi, toure yerine iniesta, nasri yerine fabregas, silva yerine messi, dzeko yerine villa futbolüstü bişey olurdu

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

ben 700 pas yaptırdım sıradan takımlara fakat üzerine çok olmadım. Çünkü yukarda da görüldüğü gibi Barcelona az pasla 3 golü bulmuş. Eğer sürekli pas yapan takım istiyorum derseniz bilemem fakat bizim gördüğümüz zaten önemli pozisyonlar. Ben o önemli pozisyonlarda takımın sahaya yansıttığı pozisyon hazırlama değişkenlerini arttıran taktikler hazırlamaya çalışıyorum. Mesela bir maç içerisinde sürekli kanattan aynı oyuncu ile hücum ediyorsanız sorun var demektir. ya da sürekli oyun kurucunuzun savunma arkasına attıgı toplarla pozisyon buluyorsanız... Yani çok yönlü ve her türlü hücum varyasyonunu gerçekleştirmeye uygun bir taktiğin top hakimiyeti çok da sorun değil benim için. Fakat bu tarz taktikler özellikle takımın yorgun çıktıgı ya da skoru koruması gereken maçlarda bence başarı sağlar. özelden taktiği bana atarsanız incelemek isterim...
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2006
    Yer

Quote Originally Posted by nannar View Post
    ben 700 pas yaptırdım sıradan takımlara fakat üzerine çok olmadım. Çünkü yukarda da görüldüğü gibi Barcelona az pasla 3 golü bulmuş. Eğer sürekli pas yapan takım istiyorum derseniz bilemem fakat bizim gördüğümüz zaten önemli pozisyonlar. Ben o önemli pozisyonlarda takımın sahaya yansıttığı pozisyon hazırlama değişkenlerini arttıran taktikler hazırlamaya çalışıyorum. Mesela bir maç içerisinde sürekli kanattan aynı oyuncu ile hücum ediyorsanız sorun var demektir. ya da sürekli oyun kurucunuzun savunma arkasına attıgı toplarla pozisyon buluyorsanız... Yani çok yönlü ve her türlü hücum varyasyonunu gerçekleştirmeye uygun bir taktiğin top hakimiyeti çok da sorun değil benim için. Fakat bu tarz taktikler özellikle takımın yorgun çıktıgı ya da skoru koruması gereken maçlarda bence başarı sağlar. özelden taktiği bana atarsanız incelemek isterim...
    barcelona etkinliğinde bu pas sayısına ulaşılırsa ama en sağlam sistem olmuş olur. bence işin nirvanası odur. yani sürekli pas yaparak çok pozisyona girmek.

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

bende pas taktiği için çok uğraştım.forumda bayağı kişiyle konuştum falan.Ama şöyle bi çelişki oldu.Ne kadar çok pas yaparsam o kadar az pozisyon buluyordum.Bunu bi türlüü çözemedim.Sanırım yaratcılık özelliği çok olan oyuncuları kullanmak daha iyi olur...Ama senin taktiğin dikkatimi çekti özelden atarsan bi incelerim ve geliştirmek isterim...

Aslında mantıken haklılık payın var tabi nannar abi ama benim bunları forumda paylaşmamın sebebi şu ki bu taktik senin düşündüğün gibi değil barca maçına bakarak 2-1 yenilmemden hareketle sanki ben bütün maç top çevirdim pozisyon bulamadım onlar bir geldiler pir geldiler gibi düşündüğünü zannediyorum eğer maça dikkatli bakarsan benim şut sayımın da fazla olduğunu fakat bir kısmının uzaktan olduğu için fayda etmediğini kaleyi bulanların da forvetlerin beceriksizliği sonucu gol olmadığını yani bu maçta en azından beraberlik haketiğimi görmen lazım ayrıca ilk mesajda dediğim gibi önceleri 4-2-3-1 oynuyordum bu da öyle oynadığım maçlardan biri şimdi de seni çok şaşırtacağına emin olduğum takımı 4-3-3le dizidiğim bir başka maç bunu nasıl açıklarsın bilemiyorum

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

ypk ben skordan ziyada pasların döndüğü alandan dolayı onu yazdım genelde pas yogunluğu stoperler ile orta alan arasında olmuş. nasıl bir 4-3-3 dizilişi tam olarak? sanırım kanatsız direk 4-1-2-3 gibi birşey çünkü kenarlarda genelde beklerin top kullanmış. forvetlerdense Tevez en çok insiyatif alarak ve dolaşarak oynuyor. dizilişte yeri sanırım 3 lü forvetin ortası. yalnız bunu 2012'de denemeden yorum yapmamak lazım.mesela sıradaki maçta ben 4-1-2-3 bir deneyeyim burada paylaşayım istatistikleri. takım malta liginden birkirkara ama olsun

Quote Originally Posted by mpaker66 View Post
    bende pas taktiği için çok uğraştım.forumda bayağı kişiyle konuştum falan.Ama şöyle bi çelişki oldu.Ne kadar çok pas yaparsam o kadar az pozisyon buluyordum.Bunu bi türlüü çözemedim.Sanırım yaratcılık özelliği çok olan oyuncuları kullanmak daha iyi olur...Ama senin taktiğin dikkatimi çekti özelden atarsan bi incelerim ve geliştirmek isterim...
    Kardeş atarım tabi fakat bu taktiğin geliştirilecek bir yanı olduğunu düşünmüyorum malesef şu anda taktiğime uygun olmayan bazı futbolcular olmasına rağmen fm tarihinde görülmemiş bir pas trafiğiyle oynuyorum normal bir lig maçında karşıdaki takımda bazı oyuncuların neredeyse ayağına top gelmiyor ve maçın çoğu da rakip yarısahada geçiyor yani maçta sakatlık olmadığı hade bazı oyuncuların kondisyonunun %100 lerden %50lere kadar düştüğüne şahit oldum bundan ötesi yok ama taktiğe göre oyuncuların olursa sonuçlar çok daha olağanüstü olur

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

lig kupası yarı finalim var 2 hafta sonra, yolla taktiği bir deneyelim orda.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

bek oyuncularımın hücum yönü çok zayıf ama yine de bir deneyeyim buna benzer bir oyunu

ypk ben skordan ziyada pasların döndüğü alandan dolayı onu yazdım genelde pas yogunluğu stoperler ile orta alan arasında olmuş. nasıl bir 4-3-3 dizilişi tam olarak? sanırım kanatsız direk 4-1-2-3 gibi birşey çünkü kenarlarda genelde beklerin top kullanmış. forvetlerdense Tevez en çok insiyatif alarak ve dolaşarak oynuyor. dizilişte yeri sanırım 3 lü forvetin ortası. yalnız bunu 2012'de denemeden yorum yapmamak lazım.mesela sıradaki maçta ben 4-1-2-3 bir deneyeyim burada paylaşayım istatistikleri. takım malta liginden birkirkara ama olsun
    Abi şimdi taktikteki en anladığım taraf bu zaten swansea maçının bir bölümünde aynen şöyle oldu ;
    Kompany Huddlestone'a, Huddlestone Vertonghen'e, Verthongen Huddlestone'a, Huddlestone Kompany'e böyle bir kaç dakika sürdü fakat bence nedeni şu olabilir Huddlestone ve stoperler aynı mentaliteyle oynuyorlar mesela huddlestoneun biraz daha ileri çıkmasını sağlarsam geri paslarını azaltabilir dizilişe gelince ben taktikleri zaten genel haliyle değil de ayrıntısıyla beraber söylüyorum zaten dediğin gibi olsa 4-1-2-3 derdim örneğin 4-1-2-2-1 gibi yani anlayacağın bu taktik bildiğin 4-3-3 tevez üçlü forvetin en sağında oynuyordu fakat ikinci yarıda hulkun girişiyle ortaya geçti en çok insiyarifi ortadaki forvet alıyor genelde topu forvette ilk o alıp diğer ikisine arapas atıyor veya duvar pası yapıp golü kendisi atıyor yani üç forvetiniz iyiyse gol sorununuz olmuyor üç ortasahanız iyiyse pas sorununuz olmuyor 4 defans iyiyse pozisyon sorununuz olmuyor
    2012 de dün bi deniyim dedim erken konuşmamak lazımmış oyunda biraz değişiklikler var gerçi grafiklere bakılıp da bilinemez maç motorundaki değişim ama en yakın zamanda deniyecem barcelona kariyeriyle ama onda da işe yarayacağını tahmin ediyorum

Nannar abi bi kadronu yazar mısın merak ettim

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

neyi yazıyım? Malta liginde yaww en iyisi İngiltere alt liglerinde bile forma bulamayan adamlar dur yıldızımızın profilini vereyim sadece

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

maç günü geldi, kayıt aldım, bir deneme yapayım

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

geliştireyim derken yanlış anlama bi bakayım eğer kendi taktiğimin verimli yönlerini bulursam bunada uygulayım demek istedim.Yoksa taktiğine lafım yok.

Abi nasıl bi takım buldun öle
    Neyse o zaman ben taktiği açıklayayım kalecinin tekniği ve birebiri iyi olacak
    Stoperler kazma olmasın yeter Bekler önemli defansif anlamda iyi olsun ofansta da herşeyi az çok yapsın
    Ortanın ortası çok önemli en teknik en iyi pas atan oyuncu orda olacak
    Ortanın sağı ve solu fizik bakımdan iyi, pas da atabilen oyuncular olacak
    Forvetin ortası ayağında biraz top tutacak teknik, güçlü, bitirici olacak
    Forvetin sağı ve solu gol atacak, attıracak hızlı, teknik, bitirici olacak

Quote Originally Posted by mpaker66 View Post
    geliştireyim derken yanlış anlama bi bakayım eğer kendi taktiğimin verimli yönlerini bulursam bunada uygulayım demek istedim.Yoksa taktiğine lafım yok.
    Yok kardeş ondan değil geliştirilebilir tabi de yanlış anlama demek istediğim şu gol pozisyonu sayısı artsa bile pas sayısı düşer yani şu an taktik pas açısından en yüksek seviyede pas sayısını değiştirmeden gol sayısı değişebilir mi bilmem belki sen yaparsın

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

bunlar şimdi oluşturdugum taktikle aldıgım sonuçlar ve paslar

şimdi de senin yolladıgını deneyeceğim...

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

bir de şunu unutmayın pas sayısından ziyade key pas sayıları önemlidir. Bir maçta en az 5-6 tane key pas atılmıyorsa o taktikten verim alamazsınız.

bir de şunu unutmayın pas sayısından ziyade key pas sayıları önemlidir. Bir maçta en az 5-6 tane key pas atılmıyorsa o taktikten verim alamazsınız.
    Abi benim taktiği kullanırken dediklerimi uygun oyuncu seçmeyi unutma sonra rezil olmayasın ortanın ortası çok önemli

bunlar şimdi oluşturdugum taktikle aldıgım sonuçlar ve paslar

şimdi de senin yolladıgını deneyeceğim...
    Senin sonuçlar da fena değil yani

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Hemen taktiğin yorumunu yapayım Önde savunma ,adam adama alan markajı ve tam saha pres ile rakibe baskı yapmaya çalışıyorsunuz. Yaratıcılığa ihtiyaç duyan bir taktik değil. Zaten yaratıcılık serbestliği de tanınmamış oyunculara. hücumlarda kanatları bekler yönetiyor.ortadan ise 3 forvet hücuma katılıyor.orta 3 lü genelde dönen topları topluyor ve ceza alanına ara pas gönderiyor. uzun şut pek fazla çekilmiyor. topla koşan da nadir. yani genelde topu alan en uygun kişiye pası atıyor. orta alandaki 3 oyuncu oyunu duraksatarak oynuyor. ve olabildiğince savunma arkasına pas atmaya çalışıyor.kimse yerini terketmiyor. yalnız forvetin ortasındaki adam biraz daha geriye yaslanarak daha doğrusu boş alanlara hakeretlenerek oynuyor. sağ ve sol forvet ise içe kat etmeye çalışıyor. Fena bir taktik değil fakat ciddi anlamda kondisyonlu oyuncular lazım

Hemen taktiğin yorumunu yapayım Önde savunma ,adam adama alan markajı ve tam saha pres ile rakibe baskı yapmaya çalışıyorsunuz. Yaratıcılığa ihtiyaç duyan bir taktik değil. Zaten yaratıcılık serbestliği de tanınmamış oyunculara. hücumlarda kanatları bekler yönetiyor.ortadan ise 3 forvet hücuma katılıyor.orta 3 lü genelde dönen topları topluyor ve ceza alanına ara pas gönderiyor. uzun şut pek fazla çekilmiyor. topla koşan da nadir. yani genelde topu alan en uygun kişiye pası atıyor. orta alandaki 3 oyuncu oyunu duraksatarak oynuyor. ve olabildiğince savunma arkasına pas atmaya çalışıyor.kimse yerini terketmiyor. yalnız forvetin ortasındaki adam biraz daha geriye yaslanarak daha doğrusu boş alanlara hakeretlenerek oynuyor. sağ ve sol forvet ise içe kat etmeye çalışıyor. Fena bir taktik değil fakat ciddi anlamda kondisyonlu oyuncular lazım

Abi çok güzel analiz etmişsin yani antrenör profilinde taktik bilgisi (tactical knoledge) senin 20 olmalı neyse senin takımda çok işe yaramamış ama barcelonada bi düşünsene Uzaya çıkarlar bence
    Valdes
    Alves-Pique-Puyol-Abidal
    Fabregas-Xavi-Iniesta
    Messi-Sanchez-Villa

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

kardeş kendi takımımla denemeyeceğim barca ile deneyeceğim.
    Eve gidince oyunu açınca dener yorumlarımı görüşlerimi paylaşırım.
    Teşekkürler...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri