Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
31 ile 60 arası toplam 61 sonuç

Konu: Necati Ateş

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

FM'nin eski serilerinde de vardı o bahsettiğiniz pozisyon.

Onun dışında iki yıldır Galatasaray'ı çalıştırıyorum ve Necati'yi sürekli oynatıyorum 38 maçta 34 gol kaydetti. Profilinde en ufak bir düşme bile yaşanmadı bu istatistik durumunda. Çok sağlam bir oyuncu olmuş oyunda.
    Steam: briannn07
    PS4: Swoldern

Nesil
    2005
    Yer
    Sakarya

Elbette pratikte Messi ST değil, belki klasik anlamda AMC de değil. Asıl soru şu: Messi'yi taktik menüsünde formasyona yerleştirirken ayrıca bir mevkiye koyabiliyor muyuz? 2000'li yıllarda koyabiliyor muyduk?

2002'de bir futbolcuya verebileceğimiz farklı talimatların sayısı iki elin parmaklarını geçmiyordu; bugün bilgisayar ekranında gördüğümüz o simülatif nesnenin bile kafasını allak-bullak edecek kadar alternatif komut verebiliyoruz.

Hem FC diye bir alternatif pozisyon yok elimizde, hem de taktik menü sayesinde ST pozisyonuna yerleştirdiğimiz adama pratikte neredeyse DC bile oynatabilme imkanı mevcut.
    "Beşerin taptığı bir kendisinin heykelidir"

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by meddah View Post
    Elbette pratikte Messi ST değil, belki klasik anlamda AMC de değil. Asıl soru şu: Messi'yi taktik menüsünde formasyona yerleştirirken ayrıca bir mevkiye koyabiliyor muyuz? 2000'li yıllarda koyabiliyor muyduk?

2002'de bir futbolcuya verebileceğimiz farklı talimatların sayısı iki elin parmaklarını geçmiyordu; bugün bilgisayar ekranında gördüğümüz o simülatif nesnenin bile kafasını allak-bullak edecek kadar alternatif komut verebiliyoruz.

Hem FC diye bir alternatif pozisyon yok elimizde, hem de taktik menü sayesinde ST pozisyonuna yerleştirdiğimiz adama pratikte neredeyse DC bile oynatabilme imkanı mevcut.
    Yok ama bir adamın forvet olduğunu belirtmek için adama AMC özelliği koyulması komik oluyor ben bunu belirtmek istiyorum. Yani Necati bildiğimiz forvet, AMC ne alaka değil mi? Ama AM/ST yapıp ortalaması işte gibi yapıyorlar, bu da saçma oluyor bence.

En azından FC deseler AMC'ye koydun mu verim alamazsın. Ya da forvete bir FC koyduğun zaman onu biraz daha sarkık gösterebilme özelliği eklenebilir. AM ile ST arasına. Bilirsin ki FC adamdan target man yapamazsın.

Nesil
    2005
    Yer
    Sakarya

İşte, eğer öyleyse bir gariplik var, evet. Ama araştırmacılar, "Necati AMC de oynayabiliyor (en azından kendince)" demek istiyorlarsa, o zaman işler değişiyor.

Yeni bir AMC algısı oluştu tabii bugün; devir değişti, sistemler değişti, oyuncular değişti.

Nesil
    2007

İşte, eğer öyleyse bir gariplik var, evet. Ama araştırmacılar, "Necati AMC de oynayabiliyor (en azından kendince)" demek istiyorlarsa, işler değişiyor.
    Ya sadece Necati için değil. Ben bir websitesi için araştırma yaparken FM'de forvet oyuncularının bu şekilde belirtildiğine birçok futbolcu da şahit oldum. Elmander de öyle mesela.

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Aguero'da aynı şekilde AM/ST özelliği eklenmiş oda FC oyuncusu.

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by William Rookwood View Post
    Aguero'da aynı şekilde AM/ST özelliği eklenmiş oda FC oyuncusu.
    Teşekkürler. En azından turksportal bu konuda FM merkezine tavsiye raporu göndermeli diyorum.

Nesil
    2005
    Yer
    Sakarya

Bu pozisyon işinin suyu da çıktı son 2 seride biraz; adamın profiline giriyorsun, paranoyak şifresi gibi, neredeyse 2 satır pozisyon bilgisi var.

Nesil
    2007

Bu pozisyon işinin suyu da çıktı son 2 seride biraz; adamın profiline giriyorsun, paranoyak şifresi gibi, neredeyse 2 satır pozisyon bilgisi var.
    Bence de. Bu taktik ve pozisyon konusu daha doğru ve basite indirgenecek şekilde revize edilmeli. Bu yüzden oyunun zevki kaçıyor açıkçası, en azından benim açımdan.

Not: AM ile ST arasına F RLC mevkileri de kesinlikle eklenmeli.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ttarlabasi View Post
    Yok ama bir adamın forvet olduğunu belirtmek için adama AMC özelliği koyulması komik oluyor
    AMC de verdiginiz komutlara gore bir forvet de olur. Rakip savunmanin kucaginda oynayan bir forvet degil, rakip orta saha ile savunma hatlari arasinda oynayan bir forvettir.

Tipki AMR ve AML'nin sag ve sol forvet olmasi gibi.

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    AMC de verdiginiz komutlara gore bir forvet de olur. Rakip savunmanin kucaginda oynayan bir forvet degil, rakip orta saha ile savunma hatlari arasinda oynayan bir forvettir.

Tipki AMR ve AML'nin sag ve sol forvet olmasi gibi.
    O bence olmuyor işte. Ben tek forvet yani "sahte 9" tabiriyle oynatmak istediğim adamı AMC yaparsam dediğiniz olay olmuyor. Karşı takımın DM'sine denk geliyor. Forvet gibi hiç olmuyor.

Arkalı önlü yani 4-4-1-1 sisteminde dediğiniz kısmen olur ama tek forvetli sistemde olmaz. Yani ben 4-3-3'te Messi'yi ST oynatsam rakibin kucağında, AMC oynatsam orta saha oluyor, forvetsiz kalıyor takım.

Ayrıca benim asıl demek istediğim forvet oyunlarının belirtilmesi için AMC/ST yapılası çok saçma. Çünkü bu forvetlerin çoğu AMC oynayamaz. Mesela Elmader AMC kesinlikle değil. Elmander FRC, ST. Hadi taktik tablo komutlarla öyle ya da böyle uydurulabilse bile forvetlerin AM/ST olarak belirtilmesi yanlış.

Nesil
    2007

Mesela Arif Erdem bir F RC idi. Bugünkü FM'de olsa AM RC,ST olacaktı demekki. Arif ne AMC oynayabilir ne de stoperin kucağında santrafor. Ben böyle düşünüyorum. Örnekler çoğaltılabilir.

Nesil
    2007

Raul'ü AM/ST yapmışlar mesela, sarkık forvet oynayabildiğini gösterebilmek için. 40 yıllık Raul ne zaman AM oynamış, ben hiç görmedim.

Raul öncelikle FC sonrasında ST'dir. Real'de Morintes'in Ronaldo'nun biraz arkasında oynardı ama forvet olarak, şimdi de Huntelaar'ın arkasında. Kimse Raul için orta saha oyuncusudur diyemez.

Ama oyuna göre 10 numarada oyun kurucu olarak oynatabiliyoruz ve verim alabiliyoruz...

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Ben Raul'u Huntelaar'ın arkasında inside oynattım verim alabildim, yine AMC mevkisinde treq. oynattım verim alabildim ama AMC support olarak oynattığımda hiç bir verim alamadım malesef.
    eto'o bitmiş.

Nesil
    2007

Quote Originally Posted by kalemci View Post
    Ben Raul'u Huntelaar'ın arkasında inside oynattım verim alabildim, yine AMC mevkisinde treq. oynattım verim alabildim ama AMC support olarak oynattığımda hiç bir verim alamadım malesef.
    Yine Raul aslen frovet olsa da öyle böyle idare eder AM'de de "sonuçta Raul yani", ama Elmander falan AMC ne alaka.

Nesil
    2003

Yine Raul aslen frovet olsa da öyle böyle idare eder AM'de de "sonuçta Raul yani", ama Elmander falan AMC ne alaka.
    http://www.football-lineups.com/match/118183/

http://www.football-lineups.com/match/73022/

http://www.football-lineups.com/match/73016/

Nesil
    2007

Elmander second striker olarak oynuyor burda, klasik 10 numara değil. Oyun kurucuları Kallström zaten.

DR DC DC DL
    MR MC MC ML
    .......FC
    .......ST

Nesil
    2007

Elmander second striker olarak oynuyor burda, klasik 10 numara değil. Oyun kurucuları Kallström zaten.

DR DC DC DL
    MR MC MC ML
    .......FC
    .......ST

DR DC DC DL
    .....MC MC
    AML FC AMR
    .......ST

daha doğru olur.

Nesil
    2007

FC zaten Striker'ın arkasında oynar yani.

İyi tamam Gökhan Zan çift ayak, Elmander de AMC. Ben pes ediyorum. Saygılar.

Nesil
    2006
    Yer
    Karabük

Bitiricilik'e verilen 14 değeri kesinlikle haksızlık . Üst düzey bitirici vuruşlara sahip bir oyuncu bence.

Nesil
    2003

DR DC DC DL
    .....MC MC
    AML FC AMR
    .......ST

daha doğru olur.
    Oyunculari sahada durduklari yer degil, onlara verilen gorevler tanimlamaz mi?

Her AMC oyun kurucu olmak zorunda degil. AMC sadece oyuncunun sahada ortalama bulundugu yer. Savunmada bir forvetten daha fazla orta sahaya yardim eder. Hucumda ise santrafor oynayan oyuncuya yaklasarak forvet oyuncusunu destekler.

Bu oyuncu rakip kaleye hiz, guc ve dripling ile de gidebilir (Milan'da Boateng, Man Utd'da Rooney), ver-kaclarla gidebilir (Alex) veya oyun kurar ama rakip ceza alanina pek girmez (Gourcuff, Sneijder).

FC dedigin oyuncunun ST olarak dusundugun oyuncudan farki top almak icin oyuncunun alan degistirmesidir. Bu da oyuncunun ozellikleriyle ve o ozelliklerini one cikartacak kendisine verilen gorevlerle iliskili, mevkisi degil.

Elmander ne diyor bu konuda:

Futbola başladığımda, küçük bir çocukken, 4-4-2 dizilişiyle oynuyorduk. Bu yüzden 4-4-2’ye çok alışıktım. Ancak kariyerimin ilerleyen bölümünde hedef santrfor, 10 numara, forvet arkası olarak görevlendirildim. İsveç Milli Takımı’nda hâlâ 10 numaralı pozisyonda oynuyorum.

http://www.galatasaray.org/gsdergi/haber/11844.php

Nesil
    2005
    Yer
    Sakarya

Aslında burada bahsedilene benzer bir açmaz, oyunda F eksenli pozisyonlar varken de geçerliydi. Mesela, Arif Erdem bir FRC idi ama oyunda FR diye bir pozisyon yoktu. Hatta 2002 serisinde salt FR, FL olan adamlar vardı. FR veya FL, bize, oyuncunun ayrıca AMR veya AML de oynayabileceğini gösteriyordu muhtemelen; "bak, bu oyuncu esasen bir forvet, ama özelliklerinden de anlayabileceğin üzere, açığa da koysan oynar" gibisinden.

Nesil
    2003

Aslında burada bahsedilene benzer bir açmaz, oyunda F eksenli pozisyonlar varken de geçerliydi. Mesela, Arif Erdem bir FRC idi ama oyunda FR diye bir pozisyon yoktu. Hatta 2002 serisinde salt FR, FL olan adamlar vardı. FR veya FL, bize, oyuncunun ayrıca AMR veya AML de oynayabileceğini gösteriyordu muhtemelen; "bak, bu oyuncu esasen bir forvet, ama özelliklerinden de anlayabileceğin üzere, açığa da koysan oynar" gibisinden.
    FR ve FL yanilmiyorsam CM'deki Ajax dizilisi icin vardi.

Code:
    FL      ST      FR
            AM
        MC      MC
            DM  
    DL      DC      DR
    Yanlis hatirlamiyorsam boyle bir dizilisti oyun icinde. FL ve FR'de geriye dogru ok verilmisti. Bu sayede rakip takim hucum ederken FR ve FL AMR ve AML mevkisine geliyorlardi.

Artik bu oklar yok ve oyunculara verilen oyun mantalitesine gore ne kadar geriye gelecekleri belirleniyor. Hucum mantalitesiyle oynandiginda AMR ve AML ortalamaya vuruldugunda hemen hemen ST ile ayni hizada oynuyor. Defansif mantalite ile ise daha geride.

Zaten o donemde mevkiler farkli belirleniyordu oyunda. Oyuncunun mevkisini ve sahanin hangi tarafindan oynadigini ayri ayri belirtiyordunuz (sol, sag, merkez). Hatta 20 uzerinden degil, 2 uzerinden veriliyordu mevkiler ve bolgeler. Bu sistemde bir oyuncu sag bek ve defansif orta saha oynayabiliyorsa, otomatik olarak stoper ve sag defansif orta saha da oynayabiliyordu.
    Last edited by perpetua : 19.Mart.2012 at 15:46

Nesil
    2007

FM'nin yeni nesil taktik tablosunu zaten hiç beğenmesem de asıl eleştirdiğim konu bu değil.

Forvet oyuncularının yani FC diye tabir edilen trequartista pozisyonu AMC/ST olarak gösterilerek "ortalaması FC" işte anlayışının olması. Çoğu forvet AMC oynayamaz ya da oynadığı görülmemiştir.

FM forvetleri, ST ve FC diye ayırabilirse benim dediğim sorun çözülür. Taktik tabloda da AM ile ST arasına bir mevki daha konursa da tam olur.

Futbolda AMC de FC de 10 numara mevkisi olarak tabir edilir. Elmander zaman zaman FC olarak Zlatan'ın gerisinde oynadığı doğrudur. Toivonen AMC oynar ama Elmander FC'dir.

FC'lerin bir kısmı nasıl ST olarak idare edebiliyorsa, bir kısmı da AMC olarak idare edebilir tabi ki. Fakat her Forward-Centre, (AMC/ST) denilemez.

Necati de AMC'si accomplished olmayanlarından gerçekte. Oynar da AMC'si 10 olur en fazla, o kadar.

Nesil
    2007

D özelliği olmayan, WB'ler de D olarak oynayabilir, ama verimi düşüyor. Değil mi? AM ile FC konusuna çok benziyor.

Sizin mantığınıza göre bir adam sadece WBL yapılacağına D/ML olarak da yapılabilir?

Öyleyse, AMC veya ST özelliği olmayan FC'lerin de AMC veya ST oynatılınca verimi düşmeli.

Nesil
    2003

FM'nin yeni nesil taktik tablosunu zaten hiç beğenmesem de asıl eleştirdiğim konu bu değil.

Forvet oyuncularının yani FC diye tabir edilen trequartista pozisyonu AMC/ST olarak gösterilerek "ortalaması FC" işte anlayışının olması. Çoğu forvet AMC oynayamaz ya da oynadığı görülmemiştir.

FM forvetleri, ST ve FC diye ayırabilirse benim dediğim sorun çözülür. Taktik tabloda da AM ile ST arasına bir mevki daha konursa da tam olur.

Futbolda AMC de FC de 10 numara mevkisi olarak tabir edilir. Elmander zaman zaman FC olarak Zlatan'ın gerisinde oynadığı doğrudur. Toivonen AMC oynar ama Elmander FC'dir.

FC'lerin bir kısmı nasıl ST olarak idare edebiliyorsa, bir kısmı da AMC olarak idare edebilir tabi ki. Fakat her Forward-Centre, (AMC/ST) denilemez.

Necati de AMC'si accomplished olmayanlarından gerçekte. Oynar da AMC'si 10 olur en fazla, o kadar.
    AMC'nin oyunda senin dusundugun FC, advanced playmaker gorevi verilmis MC'nin ise senin dusundugun AMC oldugunu varsayarsan sorun kalmaz.

Tabii oyunda bir cok takimin kullandigi 4231'in de esasinda 424 oldugunu ve 4411 dizilisinin sarkik forvetli bir 442 oldugunu kabul etmek gerekli.

Ayrica Elmander neye gore "AMC" oynayamaz? Pas mi dagitamaz? Dagitmasin. Ona verilen gorev pas dagitmak degilse, sorun yok.

Bu durumda Emre Colak da sol kanat oynayamaz cunku hizli degil (ayni seyi Arda veya Mehmet Topuz icin de soyleyebiliriz). Ama oynuyor. Ondan topu orta sahada alip cizgiye kadar tek basina gidip, orta yapmasini beklemedigin surece sol kanatta da oynar, sag kanatta da. Hatta sol bekte de oynar ama savunma becerisi ve fizigi zayif oldugu icin onu kimse orada mecbur kalmadikca oynatmaz. Mevki degil, ozellikler onemli. Mevkiler oncelikle yapay zeka'nin oyunculari yanlis yerde oynatmamasi icin var.

Hatta mevkilerin oyundan tamamen kaldirilmasi ve ozelliklerin oyuncularin oynayacagi mevkileri tayin etmesi ve boylece oyuncularin mevkilerine gore degil ozelliklerine gore oynamasi (mesela dripling'i zayif bir oyuncunun dripling yapmaktan kacinmasi) arastirmayla ilgilenen bazilarimizin istedigi bir degisiklik.

Elmander Isvec milli takiminda Ibrahimovic'in arkasinda oynuyor mu? Oynuyor. O zaman tartisacak pek bir sey yok. Cok rahatsiz edici bir durumsa, editor kullanarak degistirmen mumkun.

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Emre hiç bir zaman kanat gibi oynamıyor ki. Mevkisi kanat gibi gözüksede hep bir AMC gibi oynuyor orta kesiyor. Pozisyonların artık pek bir önemi kalmadı bir çok oyuncu rolü eklendi oyuna. Complete Forvet Poacher, Defensive vs vs

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

compusure'a geldim. ne zamandır söyleyeeğim.

15 kesinlikle olmaz. kesinlikle heyecan yapan bir futbolcu necati. hücum bölgesinde pres yediğinde ne yapacağını unutan, saçmalamaya başlayan bir futbolcu. 15 çok çok yanlış. 11 falan olmalı bence.

Nesil
    2005
    Yer
    Sakarya

Aydın Yılmaz'ın gol kaçırdıktan sonraki tepkilerini al, Necati'ye koy, sırıtmaz. Kaç kere eli ayağına dolandı altıpas içerisinde bu sezon, allah bilir. Ha, gol kaçırdıktan sonra çok sakin, ona bir şey diyemem; pozisyon öncesiyle sonrasının ortalaması alınsa 15 eder mi, eder.

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Bende 16 oldu Soğukkanlılık özelliği ilk sezon 36 gol attı bu profili ile

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon

Mesaj Yetkileri