Sayfa 7 / 10 İlkİlk ... 56789 ... SonSon
181 ile 210 arası toplam 276 sonuç

Konu: Turksportal Spor (Fitness-Vücut Geliştirme..) Sohbet Alanı

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Kilo almak isteyenlere bendeki fazlaları verebilirim. 5'er kilodan 4 kişiye kilo versem hepimiz mutlu oluruz sanırım

Şaka bir yana, son 4 yılda okuldur, sakatlıktır derken kilo aldı başını gitti. Üniversiteye 90 kilo başladım, mezuniyette 110'a kadar çıktı o. Hafiften ben de spora ve diyete başlasam iyi olacak sanırım. Malumunuz, evlilik çağı yaklaşıyor, hala boş geziyoruz

Boy 1.91 kilo 110. Enine de geniş olduğum için 85 kilo filan olduğum zamanlarda çirkin bir zayıflık oluyordu. Yani 95 kiloya düşsem benim için yeterli. Zaten onca kiloya rağmen öyle aşırı göbek yok, eşit dağılmış.

İşin kısası ne yapıp edip bi 15 kilo vermem gerek, nasıl yaparız acaba?

Nesil
    2006

Kas kaybetmeden yağ yakmak istiyorum ama çoğu programda başarısız oldum özellike ön kol ve arka koldan kaybettim. Ne öneriyorsunuz?

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya

Quote Originally Posted by Universal View Post
    Kas kaybetmeden yağ yakmak istiyorum ama çoğu programda başarısız oldum özellike ön kol ve arka koldan kaybettim. Ne öneriyorsunuz?
    Ne konuda antreman mı yoksa beslenme mi?

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by CRaCPoT View Post
    Ne konuda antreman mı yoksa beslenme mi?

Karın ve bel bölgesinde yağlanma oldu program arıyorum beslenmede sıkıntım yok, eğer ciddi bir şekilde başlarsam zaten beslenirim. Gittiğim salon adam şişirmeye yönelik çalıştırıyor o yüzden gıcık kapmaya başladım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. Default

Hiç bir şey yapmadan 2 haftada 8 kilo vermişim .
    BEŞİKTAŞ'ın taraftarıyız. Futbolcuların değil !

Nesil
    2008
    Yer
    Frankfurt am Main

Karın ve bel bölgesinde yağlanma oldu program arıyorum beslenmede sıkıntım yok, eğer ciddi bir şekilde başlarsam zaten beslenirim. Gittiğim salon adam şişirmeye yönelik çalıştırıyor o yüzden gıcık kapmaya başladım.

bölgesel yag yakma mümkün degildir eger yag yakmak istiyorsan egersiz + diyet yapacaksin.. aldigin kalorileri hesaplayacaksin eger hedefin fazla kas kaybina ugramadan yag yakmak ise... protein ve yag yüksek karbonhidratlari düsük tutacaksin seker ve sekerli ürünlerden ve iceceklerden uzak duracaksin.. aksam üzeri karbonhidrat yemeyeceksin genelde protein + sebze tercih etmelisin...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Salonlar zaten genelde bu amaçla çalışıyor, bu yüzden uyuz olup hep 2. aydan sonra bırakıyorum. Her sene aynı şey oluyor.
    Ben bu sene tekrar bunun bir çözümünü buldum ve 2-3 kilo verdim, belim bayağı inceldi.
    Yediğime içtiğime dikkat ediyorum sadece örneğin hiç çikolata, cips gibi şeyler yemiyorum, kola, fanta hiç içmiyorum. Ekmeği de çok az tüketiyorum, mümkünse hiç tüketmiyorum sabah kahvaltısı dışında.
    Bunun yanında boş durmamaya çalışıyorum. Sürekli ya bir halı saha maçı, ya da yurtta kaldığımızdan basket sahasında minyatür kale kurup 4e 4 futbol maçları yapıyorum 1-1 buçuk saatlik ter atma olarak.
    Onun dışında koşu programı var buna başlayacağım:
    http://www.chip.com.tr/forum/kosuya-...m_t134470.html

Biraz da maç kondüsyonu yapmak istiyorum. 60 dakikalık halı saha maçında git gel oynamak dinamo gibi olmak istiyorum çünkü tek sorunum kondüsyon Boy 182 kilo 77 bu arada.

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by KanaKe View Post
    bölgesel yag yakma mümkün degildir eger yag yakmak istiyorsan egersiz + diyet yapacaksin.. aldigin kalorileri hesaplayacaksin eger hedefin fazla kas kaybina ugramadan yag yakmak ise... protein ve yag yüksek karbonhidratlari düsük tutacaksin seker ve sekerli ürünlerden ve iceceklerden uzak duracaksin.. aksam üzeri karbonhidrat yemeyeceksin genelde protein + sebze tercih etmelisin...
    Bölgesel yağ yakmanın mümkün olmaması bende yıllardır kulaktan dolma bilgileri yalanlama oldu adeta

Beslenme bu olayın sanırsam ana kuralı. Ona dikkat etmeliyim zaten bir haftadır et ve tavuk ürünlerini azaltıp Ispanak, Pırasa gibi besinlerle beslenmeye başladım. Zaten tatlı dışında şeker alan bir insan değilim alkol tüketimide yapmıyorum. Yorumun için teşekkürler bu arada

Quote Originally Posted by Redrum View Post
    Salonlar zaten genelde bu amaçla çalışıyor, bu yüzden uyuz olup hep 2. aydan sonra bırakıyorum. Her sene aynı şey oluyor.
    Ben bu sene tekrar bunun bir çözümünü buldum ve 2-3 kilo verdim, belim bayağı inceldi.
    Yediğime içtiğime dikkat ediyorum sadece örneğin hiç çikolata, cips gibi şeyler yemiyorum, kola, fanta hiç içmiyorum. Ekmeği de çok az tüketiyorum, mümkünse hiç tüketmiyorum sabah kahvaltısı dışında.
    Bunun yanında boş durmamaya çalışıyorum. Sürekli ya bir halı saha maçı, ya da yurtta kaldığımızdan basket sahasında minyatür kale kurup 4e 4 futbol maçları yapıyorum 1-1 buçuk saatlik ter atma olarak.
    Onun dışında koşu programı var buna başlayacağım:
    http://www.chip.com.tr/forum/kosuya-...m_t134470.html

Biraz da maç kondüsyonu yapmak istiyorum. 60 dakikalık halı saha maçında git gel oynamak dinamo gibi olmak istiyorum çünkü tek sorunum kondüsyon Boy 182 kilo 77 bu arada.
    Benim 1.80 74 Kilo fiziksel olarak aynı ebatlardayız aşağı yukarı.

Kondüsyon kazanmak için doğru nefes alma olayını öğrenmelisin. Eğer nefesini doğru kullanırsan verimin daha fazla olur.

Zaten hayatında spor var ise Kola vs gibi ürünler olmayacak.

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Kas kaybetmeden yağ yakmanın tek yolu ağırlık çalışmasını kardiyodan daha fazla yapman. Yağlarım erisin diye fazla kardiyo yaparsan dediği gibi kaslarında inme oluyor. Atıyorum programının 1. günü göğüs ve sırt çalışıyorsun, o programına bisiklet ve koşu bantıda ekle. Ancak burada önemli nokta ise ilk önce ağırlık çalışmalısın daha sonra kardiyo yapmalısın. Spor salonlarındaki hocaların çoğu programın başına kardiyo sonuna ise ağırlık çalışması koyuyor. Bu programda doğru düzgün ağırlık çalışamıyorsun ve verimin düşüyor.

Ancak ağırlıktan sonra kardiyo çalışmanın hem kasları koruduğu hemde daha fazla yağ yaktığı ispatlamışlar. Ancak buradaki önemli nokta ise ağırlık çalışmasından sonra çok fazla kardiyoya yüklenmemen lazım. Mesela 15 dakika bisiklet 15 dakika koşu bantı yapıyorsun ve bunu çok fazla ağır yapmamalısın. Eğer ağır bir şekilde çalışırsan vücudundaki kaslar dengede durur ne gelişir ne de inme olur.

Programın yanında yağ yakman için beslenmeyede dikkat etmek lazım. Ben yağ yaktığım dönemde çok az şeker tüketiyordum oda ağırlık çalıştığım için vücudun spordan sonra basit şekere ihtiyacı oluyor, onun dışında keyfi tüketmiyordum. Vücudunda ne kadar yağ, ne kadar kas olduğunu bilmediğim için çok detaylı bir yorum yapamıyorum. Ancak vücudunda çok yağ varsa eğer hem kaslanıp hemde vücudundaki yağları yakamazsın. Yani bu ikisinden birini seçmen gerekiyor. Benim burada bahsettiğim uygulama ise vücudunda kalan az miktarda yağı ağırlık çalışmasından sonra düzenli olarak yapılan kardioda yakılabileceği yönünde bir uygulama yöntemi.
    Steam: briannn07
    PS4: Swoldern

10. Default

Uzun Uğraşlarım Sonunda 4 Kğ 750 Gr. Zayıfladım Şuan 93 Kğ. ile Fit Durumdayım

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by BaGa TaRKaN View Post
    Uzun Uğraşlarım Sonunda 4 Kğ 750 Gr. Zayıfladım Şuan 93 Kğ. ile Fit Durumdayım
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

12. Default

Cık Cık Cık ! İnsan Kendi Resmini Koyar mı İbo Ayıp Valla Bir de Karnını Kaşıyıp Burnunu Silseydin Bari

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Nesil
    2007
    Yer
    34

Protein ve aminoasit hakkinda neler biliyorsunuz? Farki nedir, vucuda olan etkisi nedir? Kullanan var ise sorum sizleredir, yoksa nette dolusuyla bilgi var tabi

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Quote Originally Posted by ShevAnil View Post
    Protein ve aminoasit hakkinda neler biliyorsunuz? Farki nedir, vucuda olan etkisi nedir? Kullanan var ise sorum sizleredir, yoksa nette dolusuyla bilgi var tabi
    Bilimsel ve detaylı şekilde değilde yüzeysel olarak bahsedeceğim direk.

Protein tozu yada bilinen markasıyla Whey Protein. Günde üç kez kullanımı uygundur; sabah kalktıktan sonra, antrenmandan önce ve antrenmandan sonra. İçerisinde yediğimiz gıdaların içinde bulunduğu protein enzimi mevcut. Yani siz oturup 3-4 kilo et yiyemeyeceğiniz için bu protein tozunu alarak günde üç kez kullanıyorsunuz ve hayvansal gıdaların içinde bulunan proteini de vücudunuz almış oluyor. Genellikle 6 ay ve sonrası için önerilen bir ek takviyedir.

Amino asit ise vücudun tek başına üretemediği kasların inşa edilmesinde en büyük katkı sahibi olan bir ek takviyedir. Protein tozu gibi oda 6 ay ve sonrası profesyonel derecede ağırlık çalışan sporcular için önerilen bir takviyedir. Kasların gelişiminde mükemmel bir etki eder adeta kasın yapı taşı gibidir. Hap, toz ve sıvı olarak üçe ayrılır, hangisini tercih ederseniz edin pek bir şey farketmiyor.

İki mesajda da 6 ay ve sonrası için olduğunu söyledim. Çünkü daha çok spora hemen başlayan insanların sabırsız oluşundan dolayı bilinçsizce kullanılmaya başladı. O yüzden profesyonel derecede ağırlık çalışıyorsanız ve artık çalıştığınız programa doğal yiyecekler yeterli gelmiyorsa devreye Supplementler giriyor. O yüzden 6 ay ve sonrası için kullanılması en doğalı.

Bilimsel olarak kanıtlanmış olan yan etkiside saç dökülmesi. Eğer genetiğinizde saç dökülmesi varsa Supplementler testesteronları biraz daha arttırdığı için saçlarınız azda olsa dökülebilme ihtimali doğuyor. Buda bilinen ve kanıtlanmış bir yan etkisi

Nesil
    2007
    Yer
    34

Detayli bilgi.icin tesekkur ederim, vucutta kalici.bir etki mi birakiyor yoksa zaten kendi ihtiyacini karsilayamadigin icin aldigin bu maddeler, sporu biraktiktan.sonra yag tabakasi olarak geri mi donuyor? Benim ilk ayim doldu bu hafta salonda, hocanin demesine gore vucudum epey yatkinmis spora, gogus 1 ayda ne kadar fark eder bilmiyorum ama gozle gorulur bir fark olduguna inaniyorum.

Benim amacim kalici bir fit gorunum, elle doldurulmus kas yigini olmak.gibi bir arzum yok, duzenli olarak da gidiyorum salona ve beslenmeye de dikkat ediyorum fakat ogrenciyim her.gun et yiyemiyoruz, bu yuzden soruyu sordum, uygun oldugunda fotograf eklemeye calisacagim.

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by William Rookwood View Post
    Kas kaybetmeden yağ yakmanın tek yolu ağırlık çalışmasını kardiyodan daha fazla yapman. Yağlarım erisin diye fazla kardiyo yaparsan dediği gibi kaslarında inme oluyor. Atıyorum programının 1. günü göğüs ve sırt çalışıyorsun, o programına bisiklet ve koşu bantıda ekle. Ancak burada önemli nokta ise ilk önce ağırlık çalışmalısın daha sonra kardiyo yapmalısın. Spor salonlarındaki hocaların çoğu programın başına kardiyo sonuna ise ağırlık çalışması koyuyor. Bu programda doğru düzgün ağırlık çalışamıyorsun ve verimin düşüyor.

Ancak ağırlıktan sonra kardiyo çalışmanın hem kasları koruduğu hemde daha fazla yağ yaktığı ispatlamışlar. Ancak buradaki önemli nokta ise ağırlık çalışmasından sonra çok fazla kardiyoya yüklenmemen lazım. Mesela 15 dakika bisiklet 15 dakika koşu bantı yapıyorsun ve bunu çok fazla ağır yapmamalısın. Eğer ağır bir şekilde çalışırsan vücudundaki kaslar dengede durur ne gelişir ne de inme olur.

Programın yanında yağ yakman için beslenmeyede dikkat etmek lazım. Ben yağ yaktığım dönemde çok az şeker tüketiyordum oda ağırlık çalıştığım için vücudun spordan sonra basit şekere ihtiyacı oluyor, onun dışında keyfi tüketmiyordum. Vücudunda ne kadar yağ, ne kadar kas olduğunu bilmediğim için çok detaylı bir yorum yapamıyorum. Ancak vücudunda çok yağ varsa eğer hem kaslanıp hemde vücudundaki yağları yakamazsın. Yani bu ikisinden birini seçmen gerekiyor. Benim burada bahsettiğim uygulama ise vücudunda kalan az miktarda yağı ağırlık çalışmasından sonra düzenli olarak yapılan kardioda yakılabileceği yönünde bir uygulama yöntemi.
    Yanıtını şimdi gördüm genelde çalışmadan önce ısınmak için hafif tempo koşu yapıyorum, ondan sonra ağırlık yapıyorum. Karın hareketleri çalışıyorum göbeğin üstüne; ama biraz anlamsız mı kalıyor bilmiyorum.

Kardio işini spora gitmediğim günler açık alanda koşarak yapıyorum. Çünkü spor salonunda koşmak ile dışarda koşmak arasında fark var; ama bu koşulardan sonra göbek hala aynı.

Beslenmem bu aralar düzgün tatlı tüketimi hiç yok. Sadece ekmeğin içindeki şekeri alıyorum. Onun dışında sebez veya hayvansal gıda alıyorum(ızgara olarak)

O karnın düzgünleştiğini görmem sanırsam baya zaman alcak. Tshirtten veya gömlekten hiç beli olmuyor; ama yazın deniz kenarında hayvansı bir şey bekliyor olacak. :/

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Ben koşu bantında tempolu yürüyüşle göbeğimi eritmiştim desem inanır mısın bilmiyorum hocam. Benim gittiğim ilk spor salonunda program yazan spor hocası herkese tempolu yürüyüş yaptırıyordu. Bende hızlı bir şekilde tempolu yürüyüş, bisiklet ve 5 adet karın hareketi ile karnımı tamamen düzleştirmiştim. Profesyonel dereceye geçince karın kaslarımda çıkmaya başlamıştı. Tabii ki yağlardan kurtulmanın en kolay yolu kardiyodan geçiyor. Fakat şöyle bir durum da var mesela yaptığın kardiyodan sonra ağırlık çalışmak, erittiğin yağların sarkmamasına ve çatlamamasına neden oluyor.

Mesela kardiyodan sonra ağırlık çalışması yapmayan kişilerde çatlama ve sarkma meydana gelebiliyor. Ben sporda koşu bantı ve bisiklet haricinde hiç kardio yapmıyordum. Haftada 4 gün spor, hafta sonlarını ise dinlenmeye ayırıyordum. Spora gittiğide 92 kiloydum 4 ayda 73 kiloya kadar inmiştim.

Kilo verirken de, vücut çalışırken de sofradan eksik etmediğim bazı temel yiyecekler vardı. Bunlardan bir kaçı, Lor peyniri, yumurta beyazı, tam tahıllı ekmek ve yeşil çay. Her türlü çalışmada yenebilecek temel yiyecekler. Mesela ağırlık çalışan insanların günde yediği şeylere bakarsan az kalori çok protein taktiğini uyguladığını göreceksin. Lor peynirinde diğer peynirlere kıyasla çok daha fazla protein var ve kalorisi diğer peynirlere göre düşük. Aynı şekilde yumurta beyazıda protein açısından zengin, sarısını ayırmamızın sebebi ise kolestrolü yükseltir ve içinde yağ bulunur.

Düzenli olarak spora gittiğin sürece ( en fazla 4 en az 3, 4 gün ideal ) 20-25 dakika bisiklet, koşu bantı yada spor salonunda hangi kardiyo hareketleri varsa onları yaptığında ve karın hareketleri çalıştığında ( crunch (ön mekik) ters mekik(ayakların mideye doğru çekildiği hareket) twist, side bell ) karın bölgesindeki yağların gitmemesi için hiçbir sebep yok bence. Yeter ki hiç aksatma, insan 1-2 gün gitmeyince tembelleşiyor hemen canı spora gitmek istemiyor, o yüzden aksatmadan gitmek önemli.

Bunun dışında bir önerim daha olacak. Amacın tam olarak neyse o yönde çalışmalısın. Mesela şuanda amacın eğer kilo verip, karın bölgesindeki yağları eritmekse ona odaklanmalısın. Yani ağır bir kardiyo sonrası çok ağır vücut hareketleri yapmamalısın. Bu durum vücut kaslarına zarar veriyor. Ben daha çok ağırlık sonrası kardiyo yapılmasını uygun görüyorum. Bir çok dergide ve bodyforum sitesinde okuduklarıma göre ağırlık çalışması sonrası yapılan kardiyo çok daha fazla yağ yakıyormuş. Birde kardiyoya başlamadan önce ılık bir su içiyorum, evden sıcak su dolduruyorum, zamanla ılıklaşıyor. Bunun sebebide ılık suyun yağ yakımında etkili olması.

Nesil
    2009
    Yer
    Ankara

Bende bir soru sorayım evde spor salonuna gitmeden göbeği nasıl eritebilirim ?
    "insanı kirleten, ağzına giren değildir. ağzından çıkandır insanı kirleten."

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Quote Originally Posted by Börk View Post
    Bende bir soru sorayım evde spor salonuna gitmeden göbeği nasıl eritebilirim ?
    Evde bisiklet yada benzeri aletler yoksa yürüyüş yapabilirsin her gün 1 saat. Ama ben yürüyüş yapmak istemiyorum evde kilo vermenin yollarını arıyorum diyorsan P90X'e bakmanı öneririm. İlk spora başlayanlar için ağır bir programdır fakat her gösterileni videodakiler gibi yapmazsın, daha hafif çalışırsın. Mesela oradakiler 10 yapıyorsa sen 3-4 kere yaparsın zamanla vücudun alışır. Oda bana ağır gelir diyorsan yeni başlayanlar için şu aleti önerebilirim.

Multiflex pro

Mutlaka televizyonda reklamını görmüşsündür. Fitness salonlarında yapılan bütün hareketleri bu aletle yapabilirsin. Zaten kilo vermek isteyen bir insan çok fazla ağırlık çalışmayacağı için sadece gerdirme hareketleri bile yapsan senin için yeterli olur. Fiyatı da uygun, öneririm.

Nesil
    2009
    Yer
    Ankara

Teşekkür ederim dostum ben aletlerle uğraşmayı sevmediğin için spor salonuna gitmek istemiyorum.Yürüyüş ve bisiklet aklıma yattı.Bu göbeği eritmek ne kadar bir süre alır ? Yani göbeğin gidip yerine ufak kas çıksın yeterli benim için bi program yapsa birisi bana ne hayırlı bir iş yapmış olur aslında

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Hocam şimdi göbek derken karın bölgende ne kadar yağ var bilmiyorum. Kaç kilosun, boyun kaç? Ona göre bir hesap yapabilirim kaba taslak. Mesela bu önerdiğim multi flex pro da bütün hareketleri tek bir alette yapabiliyorsun fiyatı da 25-30 lira bir şey. Çok işine yarayacaktır öneririm onu, mekikte çekebilirsin o aletle her türlü gerdirmede yapabilirsin. Zaten şu koyduğum resimdeki hareketlerin hepsi sporda yapılıyor.

Halının üzerinde müsait bir yerde şu hareket karındaki yağları eritir istediğin gibi karın kasların sertleşmeye başlar. O aletin içinden mutlaka hareket listesi çıkar çıkmasa bile buradan yardımcı olurum. Alet olmadan evde kilo vermek zor iş. Mesela ben eve bisiklet, dumbell seti ve multiflex pro aletleri almıştım. Evde 16-17 kilo verdim ve çok faydasını gördüm. Spor salonunun yerini tutmasada ev imkanlarıyla birşeyler yapılabiliyor.

Nesil
    2009
    Yer
    Ankara

Hocam boyum 1.78 kilom da 75 ama böyle olmasına rağmen karın bölgemde fazlasıyla yağlanma var.O dediğini ben yarın sipariş vereyim o zaman.Sabahları ve akşam yemeğinde neler yiyebilirim neleri kesinlikle yememem gerek onları da bi kabataslak yazarsan.

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Quote Originally Posted by Börk View Post
    Hocam boyum 1.78 kilom da 75 ama böyle olmasına rağmen karın bölgemde fazlasıyla yağlanma var.O dediğini ben yarın sipariş vereyim o zaman.Sabahları ve akşam yemeğinde neler yiyebilirim neleri kesinlikle yememem gerek onları da bi kabataslak yazarsan.
    Bilinenin aksine boyuna göre kilon biraz fazla. Senin 69-70 kilo olman lazım, o yüzden karın bölgendeki yağlanmaların normal. Tüketmen gereken bazı yiyecekler var onlar sana kilo verme konusunda yardımcı olacaktır. Mesela sabah kahvaltılarında beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek yiyebilirsin. Ben 4 yıldır tam tahıllı ekmek yiyorum ve şuan ailecek o ekmeği yiyoruz, eve beyaz ekmek girmiyor. Kahvaltıda 1-2 dilim yiyebilirsin. Normal tam yağlı beyaz peyniri yerine Lor peyniri öneririm, kalorisi az, proteini fazladır tam diyet peyniri. Ama o peyniri sevmiyorsanda az yağlı peynir öneririm, kaşar peyniri kilo aldırır. Sabahleyin çay içiyorsan çok fazla şeker atma çaya 1, en fazla 2 şeker yeterli olur. Bunun dışında nutella, fıstık ezmesi, reçel, bal ve kaymak gibi yiyecekler kilo aldırıyor maalesef.

Öğlende daha çok sebze, baklagil, pirinç, makarna ve çorba karışımlarından bir kaçı olabilir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir kaç durum var. Mesela makarna yada pilav tüketiyorsan o an ekmeğin ucunu kaçırmamalısın maksimum 1 dilim ye ama ben yemeni önermem. Çünkü ikisininde içeriğinde şeker var ve ekmek ile makarna-pilav yersen 1,5 2 tabak yemiş gibi oluyorsun. Birde yemeklerin içinde çok fazla yağ konulmaması lazım. Lezzet verecek kıvamda olması yeterli.

Akşam yemeğinde ise tavuk, köfte, balık, et yiyebilirsin. Burada da dikkat etmen gereken bir kaç durum var. Bu saydığım hayvansal gıdalar yağ bakımından zengindir. Yani sen bunları tavaya koyduğunda yağını saldığını göreceksin. O yüzden bu yiyecekleri pişirirken yağsız ızgara şeklinde pişirilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Et ürünlerini pişirmek için ızgaralıklar var, onlar işini görür. Bu yiyeceklerin yanında 1 dilimde tam tahıllı ekmek, yanına salata tüketebilirsin.

Üç öğün için önerilerim bunlar. Bu öğünlerin yanında içilecek içeceklerde yiyecekler kadar önemli. O yüzden içecekleri ayrı bir paragrafta değerlendirmek istedim. Karın bölgendeki yağları eritmende sana zorluk çıkaracak iki durum var; birisi karbonhidrat diğeri de şeker. Bunları tek bir grup olan yağda toplayabiliriz aslında.

Evde en çok içilen içecekler bilindiği gibi; kola, gazoz, fanta, meyve suyu. Kilo verirken bu dördünü de tüketmemen gerekiyor. Bir bardaktan ne olacak diye düşünme, aslında bir bardak kolanın kalorisini 30-35 dakikada koşu bantında kanter içinde kalana kadar yürüdüğünü düşünürsek gerçekte içilmemesi gereken bir içecek.

Sabahları ben siyah çay sevmediğim için hep yeşil çay, şekersiz kuşburnu, ıhlamur, light süt ve kendim sıktığım mandalina ve portakal sularını içtim. Bunlardan birini seviyorsan sabahları bunları içmeni öneririm. Öğlen ve akşam yemeklerinde ise benim en çok içtiğim içecek ayran. Fakat ayranı ben kendim yapıyordum, marketlerde satılanların tuz oranı biraz fazla. Çok az tuz olacak şekilde mikserle kendim yapıp içiyordum. Ama sen marketten alabilirsin çünkü ben kilo verirken çok kiloluydum ve çok daha ince bir diyet yapıyordum.

Ana öğünleride anlattım. Ana öğünleri beklerken insanın karnı acıkıyor ve bir şey yeme ihtiyacı doğuyor ister istemez. Bunlarada ara öğünler diyoruz ve ara öğünlerde neler yenilip içilir onu da anlatayım. Kilo verirken ara öğünlerde yenecek en güzel şey, kalorisi az olan meyvedir. Fakat burada da dikkat edilmesi gereken bir durum var. Meyve, herkesin bildiği gibi kilo verdiren bir yiyecek değil, fazla tüketildiği takdirde kilo aldıran bir yiyecektir. Çünkü meyvenin içinde basit şeker olduğu için tatlı niyetine geçer. Özellikle tatlı meyvelerin fazla tüketiminde kilo aldırdığı bir gerçek. Ben ekşi meyvelerden yanayım. Bunların en önemlisi kış aylarında tüketilebilecek en iyi meyve yeşil elmadır. Bunun dışında, mandalina ve portakalıda günde 1 kez tüketebilirsin. Meyve dışında ceviz ve fındığıda tüketmende yarar var. Tabi ölçüsünü ayarlarsan.

Bütün herşeyi anlattıktan sonra aslında her diyet yapan insanın başına gelen bir sorunu da anlatayım. Genellikle diyette olan insan dışarı çıktığında ne yiyeceğini bilemez. Çünkü dışarıdaki restaurantların %90'ı fast food yada kilo aldıracak türde yiyeceklerin bulunduğu için ne yesem diye düşünür durur. Bana göre dışarıda yemek yenilebilecek en iyi restaurant Green Salads ve Tavuk Dünyası. Bunların ikiside kardeş firmadır ve iki restaurantta aynı türde menü sunar. Tıpkı Burger King ve McDonalds gibi. Üstelik alışveriş merkezlerin çoğunda bulunur. Burada ızgara türü tavuk, makarna ve salata tüketebilirsin, eğer dışarıda bir şey yemek istersen.

Artık az çok hangi yiyeceklerden uzak durman gerektiğini az çok biliyorsun. Zaten cips, tatlı ve benzeri yiyecekleri anlatmama gerek bile yoktur. Eğer düz bir karına ve azda olsa bir karın kasına sahip olmak istiyorsan bu yazıda okudukların sana büyük yardımı dokunacaktır. Zaten bu söylediklerimin hepsini ben kendi üzerimde denedim ve sağlıklı bir şekilde kilo verdim. Yıllardır da kilo alıp veriyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Hiç bir supplament kullanmıyorum spora başladığımdan beri ama ona rağmen kolumun sıcak hali 40 oldu neredeyse. Alt karından da epey kurtuldum sayılır. İyi yoldayım

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Quote Originally Posted by ShevAnil View Post
    Detayli bilgi.icin tesekkur ederim, vucutta kalici.bir etki mi birakiyor yoksa zaten kendi ihtiyacini karsilayamadigin icin aldigin bu maddeler, sporu biraktiktan.sonra yag tabakasi olarak geri mi donuyor? Benim ilk ayim doldu bu hafta salonda, hocanin demesine gore vucudum epey yatkinmis spora, gogus 1 ayda ne kadar fark eder bilmiyorum ama gozle gorulur bir fark olduguna inaniyorum.

Benim amacim kalici bir fit gorunum, elle doldurulmus kas yigini olmak.gibi bir arzum yok, duzenli olarak da gidiyorum salona ve beslenmeye de dikkat ediyorum fakat ogrenciyim her.gun et yiyemiyoruz, bu yuzden soruyu sordum, uygun oldugunda fotograf eklemeye calisacagim.
    Böyle bir şey mümkün değil, tamamen şehir efsanesi. Bu takviyeleri yiyecek olarak düşün mesela atıyorum günde 1 ölçek amino asit = 1 tencere nohut yemeği, 1,5 kilo kırmızı et, 13 yumurta beyazı, 20 gram lif, 1 kilo tavuk gibi yiyeceklerin içeriği var. Bunların toplamında yine atıyorum 160 gram protein, 20 gram lif, 10 gramda yağ almış oluyorsun. Fakat bu yiyecekleri normal olarak yediğini düşünürsek aldığın besin kadar yağıda alırsın. Çünkü bu yiyecekler kalori çetvelinde yazdığı değer kadar kalmıyor. İçerisine yağıdır, tuzudur, şekeridir derken iki katına çıkıyor. Mesela bir patetes 150 kalori ise onun kızarmışı 450 kaloridir.

Şuan senin için bu takviyeler çok erken. Dediğim gibi 6 ay ve sonrasında whey protein ile başlarsın ilk. Whey protein seni 1 yıla hatta 1,5 yıla kadar götürür. 1 yıldan sonrası da dilersen amino asit, BCCA, gibi takviyeleri alırsın.

Aklında soru işareti kalmasın diye biraz daha detaya gireyim. Şuan atıyorum sen bench presste 40 kilo kaldırıyorsun, dumbell olan hareketlerde de 10'ar kilo ile çalışıyorsun. Göğüse ve enseye çekiş hareketlerinde ise 35-40'a kadar çıkıyorsun diyelim. Bu ağırlık çalışması için bu takviyeler oldukça fazla. O takviyeleri kullandığında da gücün artıcak ve daha fazla kaldırmak isteyeceksin. Vücudun alışık olmadığı içinde eklemlerini yada kaslarına ciddi derecede zarar verebilirsin. Aslında vücut geliştirme çok tehlikeli bir spordur. İlk 3 ay inan ki hareketler esnasında nasıl nefes alıp vereceğini, hareketlerin doğru yapımı ve uyum süreciyle geçer. İlk üç ayda zaten temel hareketleri yaparsın ve sonrasında yavaş yavaş ısınır vücudun.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Banega isimli arkadaş kafede konusunu açınca ben de buraya biraz hareket getireyim dedim. Koca forumda spor yapan yok mu arkadaş şurada biraz bilgi alışverişinde bulunalım yahu. En son 1 ay önce yorum yazılmış.

Nisan 5 itibariyle 5 ayımı doldurdum spora. Hala herhangi bir supplamente başlamış değilim. Yaza kadar tek bir kutu protein ve kreatin kullanabilirim ama o da olmayabilir açıkçası.

Son halim bu (haberim yokmuş gibi çek panpa olmuş ama gerçekten yok )

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Abi FM oynayan adamlar ne sporu yapacak Allah aşkına ?
    Mutluluk sadece paylaşıldığı zaman gerçektir. - Alexander Supertramp

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Öyle deme eşek sipası

Ben de oynuyorum ama isteyince vakit de enerji de ayırabiliyorsun

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

sanırım işin zü ne kaar ekmek o kadar göbek ama ekmeksiz de olmuyo be