Trafikte Görülmemiş Ceza...

Direksiyon başında dondurma yiyen sürücülere 72 lira ceza kesilecek...

Erzurum Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürü Suat Özdemir, direksiyon başında dondurma yiyen sürücülere 72 lira ceza kesileceğini açıkladı.

Polisevi'nde düzenlenen 'Fahri Trafik Müfettişleri toplantısına Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürü Suat Özdemir, fahri trafik müfettişleri ile şube personeli katıldı. Toplantıda Başkomiser Zeki Özkan sinevizyon gösterisiyle Erzurum'da yaşanan trafik sorunlarının neler olduğunu anlattı. Erzurum'da bu yılın ilk 6 ayında meydana gelen bin 217 kazada 17 kişinin öldüğünü, 422 kişinin yaralandığını kaydeden Şube Müdürü Suat Özdemir, Erzurum'da 26 fahri trafik müfettişinin görev yaptığını, bu sayının önümüzdeki dönemde 94'e çıkarılacağını belirtti.

Türkiye'de terörden sonra ikinci önemli sorunun trafik kazaları olduğunu anlatan Suat Özdemir, Cumhuriyet Caddesi'nde dondurma satışı yapılan yerlerde ;direksiyon başındaki sürücülerin araçlarını durdurarak dondurma aldığını ;söyledi. Suat Özdemir şöyle konuştu:

"Dondurma alınıyor. Şoför dahil herkes külahta dondurma yiyor. Bunu ben başka yerde görmedim. Lütfen rica ediyoruz. Cep telefonuyla otomobil kullanmak başlı başına problemken, bir de dondurma yiyerek araç kullanıyoruz. Böyle bir konu olamaz. Bu da suçtur ve cezası 72 lira'dır. Sürücüleri uyardığım zaman 'ben suç olduğunu bilmiyordum' diyor. Sizin vasıtanızla Erzurumlu vatandaşlarımıza bu konuyu iletmek istiyorum."

'NAİM SÜLEYMANOĞLU OLUN, GENE O ÇOCUĞU TUTAMAZSINIZ'

Sürücülerin kırmızı ışık ihlalini de çok fazla yaptıklarını kaydeden Suat Özdemir, ebeveynlerin çocuklarını kucağına alarak araç kullanmasından da yakınarak sözlerine şöyle devam etti:

"Çocuklarımızı hepimiz seviyoruz. Çocuklarımızı kucağımıza alarak araç kullanmak başlı başına cinayet. Allah korusun ani bir fren yaparsak o çocuğun ölümüne biz sebebiyet veririz. Ebeveyn olarak bunun vicdanını ömür boyu yaşarız. Trafik Şube Müdürü olarak ben annenin kucağındaki çocuğu arka tarafa oturtamadım. 'Çocuğumuzu sevmeyecek miyiz?' diyor. Anne haklı ama sevmenin de bir yolu var. Sende arkaya oturursun, kucağına alırsın çocuğunu seversin. İlla arabanın önünde gitmek gibi bir zorunluluğumuz yok. Ne kadar kuvvetli olursanız olun, eğer siz emniyet kemeri takmıyorsanız, kaza anında o çocuğu kucağınızda tutamazsınız. Fırlar gider. 50 kilometre süratle bir yere çarpmanız durumunda o çocuğun ağırlığı yavru bir fil kadar olacaktır. Ne olursanız olun, dünya vücut geliştirme şampiyonu olun, Naim Süleymanoğlu olun, gene o çocuğu tutamazsınız."

'KENDİ MEMLEKETİMDE YAPAMAYACAK MIYIM?'

Geçen gün yabancı plakalı bir aracın kırmızı ışıkta geçtiğini anlatan Suat Özdemir, "Sürücüsüne, 'Geldiğin ülkede böyle bir ihlal yapabiliyor musunuz?' dedim. Adamın cevabı 'Kendi memleketimde de yapamayacak mıyım?' oldu. Maalesef trafik kurallarına uymuyoruz" diye konuştu.

Direksiyon başında dondurma yemek, çocuğu kucağında taşımak gibi suçlara Trafik Kanunun 47/1-d maddesi uyarınca 72 TL ceza kesildiğini vurgulayan Özdemir, Erzurum'da 'Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan yasak, zorunluluk ve hükümlülüklere uymamaktan son 6 ayda bin 446 sürücüye 104 bin 112 lira ceza ;kesildiğini açıkladı. Özdemir bu sürücülere ayrıca 20 ceza puanı da verildiğini belirtti.

YASA NE DİYOR?

Karayolları Trafik Kanunu'nun 47/1-d bendi şöyle:

'Trafik güvenliği ve düzeniyle ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak.'

DHA