1 ile 22 arası toplam 22 sonuç

Konu: Hatay'da Neler Oluyor

Nesil
    2008
    Yer
    Antakya

Default Hatay'da Neler Oluyor

Hatay’da neler oluyor?

HATAY’DAN GAZETEMİZE MEKTUP GÖNDEREN BİR ANNENİN İDDİALARI BU SORUYU AKILLARA GETİRDİ

Suriye'de yaşananların yankılarını en çok hisseden şehirlerden biri olan Antakya'dan bir annenin gazetemize gönderdiği mektup, şehirde günlük yaşamın nasıl alt üst olduğunu ve yaşanan gerilimi açıkça ortaya koyuyor. Güvenlik gerekçesiyle ismini yayınlayamadığımız kadının anlattıkları son 6 aydır şehrin çeşitli mahallelerine yerleştirilen "muhaliflerin" gerçeğini de gözler önüne seriyor.

Müslüman Kardeşler örgütü ve El Kaide mensuplarından oluşan kişilerin Antakya'da yaşadıkları mahalledeki evlere yerleştirildiğini, onlara tahsis edilen evlere sürekli eli silahlı adamların girip çıktığını, gece de evlere kolilerle ne olduğunu bilmedikleri eşyaların bizzat devletin resmi araçlarıyla taşındığını aktaran kadın, çocukları ve kendileri için endişelendiklerini anlatarak yetkililere dertlerini anlatmaya çalıştıklarında ise "bir şey yapamayız" cümlesiyle karşılaştıklarını ifade ediyor.
    İşte mektuptan satır başları: "Geçtiğimiz günlerde Akevler Mahallesi öteden beridir eski Saadet Partili olan, şimdilerde ise AKP'li bir şahıs yeni yaptırdığı binayı bu katliamcılara tahsis etti. Bu mahallede olacaklardan aynı zamanda bu şahıs da sorumlu olacaktır. Daha dün bu evlerden birinde yaşayan birisi ev sahibi kirayı istediği gerekçesiyle ev sahibini tartaklamış ve başına silah dayamış. 'Tayyip bize her şeyi serbest bıraktı sen karışamazsın' demiş. Aynı şey mahalle bakkalları içinde geçerli, dilediklerinde alışverişi yapıp o an canları istemiyorsa parasını ödemeden çıkabiliyorlar. Birebir şahit olduğum başka bir olay ise şu: iki hafta önce küçük bir kamyonetten indirilen beyaz eşyalar, bilgisayarlar, vantilatörler, tıbbı malzemeler bizi oldukça şaşırttı. Ve asıl değinmeye çalıştığım nokta şurası ki, bu malzemeleri getiren ise bizzat devletin resmi araçları!
    Bu gelişmeler karşısında Emniyet'i aradım. Dedim ki: 'Suriye'den gelen eli kolu kafası sargılı adamlar geziniyor sokakta. Çocuklar mahallede oynarken biz bunları istemiyoruz. Hangi gerekçeyle Suriye'de katliam yapanlar Antakya'ya getirip besleniyor? Geceleri çok yoğun bir hareketlilik var bu binada. Eli silahlı adamlar girip çıkıyor. Çeşitli modelde otomobil, kamyonet aynı evin önünde sürekli park halinde.' Polisin verdiği tepki tam şöyleydi: 'Yasal bir dernek orası yapacak bir şey yok'! Şu anda mahallemizin başında ve sonunda sürekli ekip araçları bekliyor. Dahası bu evlere aile adı altında kadınlı erkekli gruplar yerleştiriliyor. Gece olunca başlayan hareketlilikte eve koliler içinde bir şeyler taşınıyor.

SIĞINMACILAR SİLAHLA GEZİYOR
    Hatay’da bulunan sözde Özgür Suriye Ordusu üyesi mültecilerin El Kaide bağlantısı ile ilgili haberler artarken, Hatay sokaklarında silahlı sığınmacıları gören halkın korkusu giderek artıyor. Hatay halkı, “eli kanlı El Kaide” militanı olarak tanımladığı bu sığınmacıların yalnızca kamplarda değil, “hücre evi”ni andıran 10-15 kişinin birlikte kaldığı evlerde kaldığını belirtiyor. “Suriye’de Emperyalist Müdahale’ye Hayır” platformu kurulmuş, Hatay halkı, “muhalefet” adı verilen bu grubun etnik ve mezhepsel çatışma başlatma peşinde olduğunu iddia etmişti. Öte yandan Cüneyt Özdemir’in, Radikal Gazetesi’nde yayımlanan köşe yazısında muhalefetin profilini tanımlarken bahsettiği radikal dinci ve Alevi karşıtı militan tipi de, Hatay halkının kaygılarını doğrular nitelikte. Zira Özdemir, muhabir Sebati Karakurt’un izlenimlerine dayandırdığı yazısında militanların bir kısmının “gördüğü ilk Alevinin gırtlağını kesecek” kadar radikal olduğunu anlattı.

YILLARDIR YAŞADIĞIMIZ MAHALLEDE HUZURSUZUZ
    Antakya'da yapılmak istenen bir provokasyonun endişesini taşıdıklarını ifade eden kadın, komşularıyla olan bitene tepki göstermek için bir araya geldiklerini, can güvenliği endişesi taşımalarına rağmen yaşananlara çocukları için sessiz kalmak istemediklerini ifade ediyor: "Hastanelerde halk artık tedavi göremeyecek durumda. Tüm olanaklar bu katliamcılara seferber edilmiş durumda. Normal halktan birisi tepkisini dile getirdiğinde bunlar sürekli söyledikleri: 'Bize dokunamazsınız, bizi Erdoğan buraya getirdi' oluyor. Şehirde çok ciddi huzursuzluklar başladı. Bu katliamcıların ağırlıklı olarak Nusayrilerin-Alevilerin yaşadığı Antakya'ya getirilmiş ve şehrin içine eşkiya gibi salınmış olmasının tek bir açıklaması olabilir: Türkiye devleti ve hükümeti Antakya'da bir provokasyonun peşinde. Bizler burada yaşayan Alevi ve Sünniler olarak bu provokasyona izin vermeyeceğiz ve bu eli silahlı katliamcıları şehrimizde görmek istemiyoruz. Bu doğrultuda her türlü tepkimizi dile getirmekten geri durmayacağız. Ben çocuğu olan bir anneyim ve çocuğumu bu eli silahlı katliamcılar sokağımızda gezdiği müddetçe dışarıya çıkartmayacağım. Geçtiğimiz günlerde mahallemizdeki anne ve babalarla konuştum. 'Tepkimizi dile getirelim, çocuklarımızın ve bizlerin can güvenliği yoktur' diye konuştum. Aileler bana hak verdiler ve birlikte tepkimizi dile getireceğiz. Olası bir durumda çocuklara ya da bizlere bir şey olursa bunun hesabını kim verecek? Adamlar silahla dehşet saçsa bunun hesabını kim verecek? Biz biliyoruz ki olası bir hareketlenmede yani bizim buradaki halk tepki vereceği noktada silahlarını çıkarıp, 'Erdoğan bize her şeyi serbest bıraktı' diyecekler". "Biz halk olarak bu savaşı istemiyoruz" diyen Antakyalı kadın yakınlarının ve kendilerinin tehlikenin ortasına atılmasından hükümetin sorumlu olduğunu, bu endişelerle yaşamak istemedikleri için de uzun yıllardır birlikte yaşayan Sünni, Alevi, Ermeni vatandaşlar olarak birlikte tepki göstermek zorunda olduğunu ifade ediyor.

Sevda Karaca
    Evrensel Gazetesi Hatay

Nesil
    2008
    Yer
    Antakya

Ne kadar basit geliyor değil mi

Dünya, Ekonomi, Spor, Yerel bütün haberleri her gün okurum. Son günlerde beni sevindiren Türkçe FM haberi ve New Vegas'ın bugün itibariyle Türkçe yamasının çıkmasıydı.

Ama gelin görün ki şu yukarıda ki yazıların hepsi ne yazık ki doğrudur.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Yazık ki ne yazık. Dış güçlere bizi bu kadar bağlayanlar utansın. Kelimeler yetersiz hislerimi anlatmaya.

Nesil
    2006
    Yer
    Tekirdağ

Çok fazla siyasete girmek istemiyorum ama şu anda o toplama kampındaki kaç bin kişi bizim ödediğimiz vergilerden besleniyorlar.Peki bu bana soruldu mu? Tabi ki hayır.Ülkemizde bu kadar yardıma muhtaç varken neredeyse 60-70 bin muhalif besliyorlar ülkemizde.Yaptıkları şiddet ve tepkilerde cabası.Ne diyeyim ki birşey diyemiyorum artık.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Parayla beslemek derken, gece şu yazıyı okudum. Paylaşayım sizlerle de.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21246540.asp

Maalesef Hürriyet'in yazıyı kopyalatmama huyu yüzünden link verebiliyorum. Yılmaz Özdil'i seven/sevmeyen önyargısız bir şekilde okusun lütfen.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

İzmir'de kamp yeri yapıldığından ben bahsedecektim Kaan paylaşmış, yapıyorsun hadi, adamlara dolaşma hakkını neden veriyorsun?

Çıkıp dış güçler terör örgütünü kullanıyor diyemezsin bundan sonra, Suriye devletinin terörist dediklerini de sen kullanmıyor musun? Üstelik de gizli değil, açık açık onlara yardım etmiyor musun? Çıkıp pkkya yardım edildiğinde de konuşma hakkın olamaz, gerçi sadece konuşma hakkın var, icraat 0.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Serkan abi bir de şöyle birşey var. Medya tarafından da uyutuluyor bu millet sürekli. Şu haberleri baksanıza mütevazi bir gazete ve cesur kalemi olan bir yazar sayesinde öğreniyoruz baktığınızda. Gündeme yön veren kanallar,gazeteler, medya patronları uyuyor mu? Yoksa halkı mı uyutuyor?

Daha geçen gün koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanına, asker oğlu PKK tarafından kaçırılmış bir vatandaşımız "Sayın bakanım ben PKK tarafından kaçırılan askerin babasıyım..." diyor bakan "Ne kaçırması?" diye şaşkınlıkla cevap veriyor. Birisi bana anlatsın bakanı olduğun ülkenin en önemli konusu hakkında hiç mi fikrin olmaz? Bu kadar kolay mı yetiştirildi bu insanlar, bu kadar kolay mı kuruldu bu kadar kolay mı buralara geldi bu ülke de herkes umursamaz tavır sergiliyor terör konusunda.

Hata aynı zamanda bizde. Halkın sokağa dökülmesi lazım bu olaylar sonrasında. Ama biz de benciliz. Şehit haberi çıkıyor gözlerimiz doluyor kanalı değiştiriyoruz unutmaya çalışıyoruz hemen. Terörü kanıksattılar adeta.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Ben artık uzun süredir şu moddayım, hakediyoruz. Zaten toplumlar hakedildiği gibi yönetilirler, o nedenle problem değil benim için.

Yoksa düşündükçe sinir basıyor, hele bir şeyler yapmak isteyip de karşındaki tavrı görünce daha da fena oluyor insan. O nedenle artık böyle ara ara nette ufak tepkiler verebiliyorum yoksa isyan edecek o kadar çok olay var ki, memleketi terk etmek gerekir hepsine isyan etsen. Eee ben vatanımı bunlar yüzünden de terk edecek değilim, bir şeyleri değiştirebilecek konuma gelene kadar böyle devam benim felsefem.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Sekopej View Post
    Ben artık uzun süredir şu moddayım, hakediyoruz. Zaten toplumlar hakedildiği gibi yönetilirler, o nedenle problem değil benim için.

Yoksa düşündükçe sinir basıyor, hele bir şeyler yapmak isteyip de karşındaki tavrı görünce daha da fena oluyor insan. O nedenle artık böyle ara ara nette ufak tepkiler verebiliyorum yoksa isyan edecek o kadar çok olay var ki, memleketi terk etmek gerekir hepsine isyan etsen. Eee ben vatanımı bunlar yüzünden de terk edecek değilim, bir şeyleri değiştirebilecek konuma gelene kadar böyle devam benim felsefem.
    Haklısın abi sen de, diyecek birşey yok.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Birsey yapamadan oturmak kanima dokunuyor.

Nesil
    2006
    Yer
    DM | MC [izmir]

Quote Originally Posted by Revolution View Post
    Parayla beslemek derken, gece şu yazıyı okudum. Paylaşayım sizlerle de.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21246540.asp

Maalesef Hürriyet'in yazıyı kopyalatmama huyu yüzünden link verebiliyorum. Yılmaz Özdil'i seven/sevmeyen önyargısız bir şekilde okusun lütfen.
    @lexoqe

paylasim icin tesekkurler, bu ulkede gercekten millet uyutuluyor. bircok sey perde arkasinda kaliyor, medya satin alinmis durumda. halk bihaber yasiyor ulkesinde. BOP hakkinda derinlemesine konusulmasi gerekir, cevremizde cok hareketli gunler yasaniyor, biz de bundan nasibimiz alcagiz buyuk ihtimal.

@revolution

izmirliyim ama bu durumdan kesinlikle haberim yoktu, buyuk kizginlik yasiyorum. ne kadar kizsam da bos, elimiz kolumuz bagli maalesef. tek yapilabilecek halki bilinclendirmek, koyun olmayalim artik. ama ne yazik ki eline iki kurus sikistirilan herkes basini one egiyor, olanlara karsi 3 maymunu oynuyor, hersey para degil.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by TeNaciOUS MidFieLdeR View Post

@revolution

izmirliyim ama bu durumdan kesinlikle haberim yoktu, buyuk kizginlik yasiyorum. ne kadar kizsam da bos, elimiz kolumuz bagli maalesef. tek yapilabilecek halki bilinclendirmek, koyun olmayalim artik. ama ne yazik ki eline iki kurus sikistirilan herkes basini one egiyor, olanlara karsi 3 maymunu oynuyor, hersey para degil.
    Aynen abi tam anlamıyla tüketim toplumu olduk, özellikle büyük şehirlerde halimiz duman.

Nesil
    2008
    Yer
    Antakya

Quote Originally Posted by TeNaciOUS MidFieLdeR View Post
    @lexoqe

paylasim icin tesekkurler, bu ulkede gercekten millet uyutuluyor. bircok sey perde arkasinda kaliyor, medya satin alinmis durumda. halk bihaber yasiyor ulkesinde. BOP hakkinda derinlemesine konusulmasi gerekir, cevremizde cok hareketli gunler yasaniyor, biz de bundan nasibimiz alcagiz buyuk ihtimal.

https://www.facebook.com/photo.php?v=353801444700630

en başından belli değilmiydi böyle olacağı sınır yol geçen hanı gibi atlayan giriyodu içeri

şimdilerdede arakandalar kardeşim tamam yardım et ama önce dön bir kendi ülkene bak sonra arakanlarla bilmem nelerle uğraş.

ama yukarıdaki arkadaş kısa ve çok iyi söylemiş toplumlar hakedildikleri gibi yönetilir.

Nesil
    2008
    Yer
    Antakya

Şu konuya 3 defa çok uzun şeyler yazdım sonra sildim, neden bilmiyorum

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Yaz da bilgilenelim biz de valla.

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Aslında Türkiye'de neler oluyor demek daha doğru bir soru olur.

Şuan ülkenin doğusunu terör örgütü eline geçirmiş durumda ve bunu tüm medya gizliyor. Operasyon yapılıyor denirken örgütün bölgenin çeşitli yerlerine uçaksavarlar yerleştirdiğini, 5-6 noktaya sözde örgüt bayrağı astığını, yollarda kontroller yaptığını kaç kişi biliyordu. Resmen karşılıklı alan savaşı yapıldı.

Şimdi de bu konuda yazılanları öğreniyoruz. Belki Karadeniz'de ya da farklı yerlerde neler oluyor ama onlardan da bihaber yaşıyoruz.

Türkiye'yi nereden nereye getirdiler.

Ve bu işi bu hale getiren yönetim belli ortada kimse mırın kırın etmesin.

İşin üzücü yanı bu parti maalesef birdaha ki seçimide %50-60'larla kazanıcak işte o zaman ülke tamamen elden gitmiş olacak.Hedef 2023'dü bakalım planlarını ona göre yapıyolar heralde.

İşin garip tarafıda Ampulle kararan tek ülke Türkiye.

Nesil
    2008
    Yer
    Antakya

Alevileri istemiyorlar !

Aleviler ile Sünnileri birbirlerine düşürmeye çalışıyorlar. Biz burada kardeş kardeş yaşarken bazıları çok rahatsız olmuş, olay bundan ibaret.

Alevilerden Tayyip'e oy çıkamayınca zoruna gitmiş olsa gerek.

Nesil
    2008
    Yer
    Antakya

Bu da dün akşam yaşanan bir olay. Festivalimize geldiler sorun çıkardılar. Ayrıca benim yaşadığım kasaba.

Bu akşam saat 22.30 sularında Serinyol’da sakallı 2 Suriyeli muhalif görüldü. Vatandaşlar tarafından dayak yiyen Suriyeliler Jandarmanın araya girmesiyle olay yerinden uzaklaştırıldı.

İlk görüldükleri yer olan Serinyol Pazar kavşağında Serinyollu gençler tarafından sorgulanan Suriyeliler birkaç tokat yedikten sonra oradan ayrıldı.

İkinci kere Serinyol Belediyesi önünde durdurulan 2 Suriyeli muhalif burada da vatandaşlar tarafından dövüldü. Jandarmanın araya girmesiyle vatandaşlar arasından alınan Suriyelileri Jandarma kalabalıktan alıp götürdü.

Vatandaşların sorgulamalarından sonra gezmek için Serinyola geldiğini ifade eden Suriyelilerin bu saatte Serinyol’da ne işleri var? Bu adamlar buraya nasıl geldi ve buradan nasıl gitmeyi planlıyordu.

Son zamanlarda sokaklarda rahat bir şekilde gezerek dikkatleri üzerlerine çeken uzun sakallı bu şahısların yarattığı huzursuzluk ve tedirginlik her geçen gün artmaktadır.

Daha önce de Antakya’nın bazı bölgelerinde ve Samandağ’da uzun sakallı benzer şahısların görüldüğü, vatandaşlar ile gerginlik yaşadığı ve kimi yerlerde de vatandaşlardan dayak yedikleri haberleri geliyor.

Olay anından orada olan vatandaşlarla yaptığımız görüşmede Suriyelilerin bu saatte Serinyol’da olmasının düşündürücü olduğu ve herkesin daha dikkatli olması gerektiği ifade edildi.

amerika tabanlı bi orta doğu evet..

Nesil
    2008
    Yer
    Antakya

Hatay’da "Suriyeli muhalifler" ile Hataylılar arasındaki gerilim sürüyor. Dün Hatay’ın Samandağ ilçesinde muhaliflerle halk arasında çıkan kavga muhaliflerin tedavi için gittikleri hastanede de sürerken, bir kavga da Antakya'nın Serinyol Beldesi'nde yaşandı.

Hatay’da dün "Suriyeli muhalifler" ile Hatay halkı arasında yaşanan gerilim yine kavgaya dönüştü.

Antakya’dan Samandağ’a giden bir minibüse binen muhaliflerin Samandağ’a ulaştıktan sonra minibüsten para vermeden inmek istemeleri üzerine şoförle muhalifler arasında tartışma çıktı. Samandağ Hızır Türbesi önünde çıkan tartışmanın büyümesi üzerine ilçede gergin olan havanın da etkisiyle Hatay halkının da katıldığı ciddi bir kavganın yaşandığı öğrenildi.

“Alevi doktor istemiyoruz”
    Kavga sonrası yaralanan muhaliflerin tedavi için gittikleri Antakya Devlet Hastanesi’nde de gerginlik devam etti. Hastaneye giden muhaliflerden birinin “Alevi doktor istemiyoruz” şeklinde bağırması üzerine sinirlenen Samandağlı bir gencin "Suriyeli muhalifin" burnunu kırdığı öğrenildi.

Muhaliflerin bir süredir girdikleri lokantalara ve bindikleri taşıtlara ücret ödemedikleri, bu durumun bölge halkında tepki yarattığı bilinmekteydi.

Bir kavga da Serinyol’da yaşandı
    Antakya’nın Serinyol Beldesi’nde de dün saat 22:30 sularında muhaliflerle halk arasında kavga çıktı. Serinyol Belediyesi önünde Özgür Suriye Ordusu arması taşıdıkları iddia edilen iki muhalifle civarda bulunan vatandaşlar arasında çıkan tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Jandarmanın araya girmesiyle kavga sona ererken, muhaliflerin taşıdıkları Özgür Suriye Ordusu armasını gören vatandaşlar, muhaliflerin amacının provokasyon olduğunu iddia etti.

Hatay’da uzun zamandan beri Suriyeli muhaliflerle halk arasında gerginlik olduğu ve gerginlik neticesinde çok sayıda ilçede muhaliflerle halk arasında kavga yaşandığı biliniyor.

(soL - Hatay)

Mesaj Yetkileri