1 ile 22 arası toplam 22 sonuç

Konu: Serbest Vuruş Saçmalığı

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Default Serbest Vuruş Saçmalığı

Arkadaşlar Liverpool'u yönetiyorum şu anda ve bir sezon boyunca bir tane bile frikikten gol atamadım. Frikikleri Hulk, Gerrard ve Nuri'ye kullandırıyorum ama Hulk'un free kick taking 17 olmasına rağmen dağa taşa atıyor. Kaleye giden bir frikiği yok denecek kadar az. Sadece Nuri kaleyi tutturuyor ama gol olmuyor. Bu yıl sadece Lionel Messi ve Gylfi Sigurðsson ile kullandığım frikiklerin çoğu gol oldu.

Genie Scout'tan Hulk'un özelliklerine baktım. Frikikleri kaleye isabet etmiyor diye bir şeyler yazıyor. Benim anlamadığım madem Hulk böyle niye 17 veriyorsun free kick taking özelliğine. Yine genie scouttan frikiği en az 17 olanları sıraladım her 4 oyuncudan birinde zayıf yön olarak frikikleri kaleye isabet etmiyor seçeneği var. Yani buradaki amaç ne ? Bu bir bug mu ? Serbest vuruşlardan bol gol bulan biri varsa tavsiyelerini dinlemek isterim.

Vallahi bende de Polyovyi diye bi eleman var, sol bekim.Frikik kullanması 17 .İlk aldığımda klas vuruyordu kaleyi tutuyordu veya az farkla dışarı gidiyordu.Sonra adam birden değişti.Klas vurmak yerine sert vurmaya başladı.Eski frikiklerinden eser kalmadı.Ya dağlara taşlara vuruyor sert olarak yada baraja.Koca sezon 1 gol atabildi.Eski hali çok daha iyiydi bence sende Nuri'ye kullandırmalısın daha yararlı oluyor.Neden dağlara vurduklarına dairse bi fikrim yok.

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Quote Originally Posted by berkay123456 View Post
    Vallahi bende de Polyovyi diye bi eleman var, sol bekim.Frikik kullanması 17 .İlk aldığımda klas vuruyordu kaleyi tutuyordu veya az farkla dışarı gidiyordu.Sonra adam birden değişti.Klas vurmak yerine sert vurmaya başladı.Eski frikiklerinden eser kalmadı.Ya dağlara taşlara vuruyor sert olarak yada baraja.Koca sezon 1 gol atabildi.Eski hali çok daha iyiydi bence sende Nuri'ye kullandırmalısın daha yararlı oluyor.Neden dağlara vurduklarına dairse bi fikrim yok.
    Oyunda Roberto Carlos tarzı yerden ve sert bir frikik golü görmeyi çok isterdim ama oyunda bu konuda sıkıntı var. Freekick taking özelliği 19 olan Douglas Costa ve Darijo Srna'nın zayıf yönlerinde frikikleri kaleye isabet etmiyor seçeneği var. Program yanlış diyor desek maçta da atamıyor ki adamlar. Genellikle Nuri'ye kullandırıyorum zaten ama bu sefer de rakip kaleci devleşiyor. Tam top çatala gidecekken adam yürüyerek tutuyor topu.

Sanıyorum güçlü oyuncular gerçekle alakasız olarak oyunda daha yükseğe vuruyor. Çünkü bunun bir açıklaması olamaz. Koskoca Hulk neredeyse topu stattan dışarı atacak. Uzaktan bir tane frikik zımbalayamadım gitti bu yıl. Halbuki Gerrard da gerçekte fırsat geldi mi affetmeyen bir oyuncu ama dediğim gibi işte bug var heralde. Dışarı atmak zorundalar..

Etkili frikikler sadece ilgili özelliğin yüksek olmasıyla gerçekleşmiyor, bunun yanında teknik, güç, uzun şutlar, hatta soğukkanlılık, konsantrasyonda önemli özellikler ancak söylediğin durum bana mantıklı gelmedi. Genie Scout'ta öyle birşey yazıyor olamaz. Büyük ihtimalle çeviri hatası falandır ya da yanlış okumuşsundur.

edit: "The player's worst set-piece is the taking of long throws." Oyuncunun en kötü duran topu, taç atışları. gibi çevirilebilir, yani frikikleri için olumsuz bir şey yazmıyor.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Gylfi Sigurðsson her sezon leblebi gibi frikik atıyor bende. En az 5-6 diyebilirim. Oyunda malesef sert frikik kullanma konusunda biraz sıkıntı var. Çok az gol gördüm o şekilde gerçekleşen.

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Quote Originally Posted by Deus Dominus View Post
    Etkili frikikler sadece ilgili özelliğin yüksek olmasıyla gerçekleşmiyor, bunun yanında teknik, güç, uzun şutlar, hatta soğukkanlılık, konsantrasyonda önemli özellikler ancak söylediğin durum bana mantıklı gelmedi. Genie Scout'ta öyle birşey yazıyor olamaz. Büyük ihtimalle çeviri hatası falandır ya da yanlış okumuşsundur.

edit: "The player's worst set-piece is the taking of long throws." Oyuncunun en kötü duran topu, taç atışları. gibi çevirilebilir, yani frikikleri için olumsuz bir şey yazmıyor.
    Programın dili İngilizce değil Türkçe, ve aynen dediğim gibi yazıyor. Yanlış çeviri diyeceğim ama Srna'ya en az 15-20 frikik kullandırdım atamıyor. Douglas Costa'yı henüz kullanmadım. Bazı oyuncular atabiliyor üstteki arkadaşın da dediği gibi Gylfi çok iyi atıyor. Messi de öyle ama Ronaldo gibi sert vuranlar çok fazla atamıyor. Yani curve dediğimiz olay topu iyi döndürebilen iyi atıyor ama sert frikiklerde sorun var.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Frikiklerde genel bir sorun olduğunu söyleyebilirim. Her halükarda takımların en az bir frikikçisi olur ve defans çarparak olsa dahi sezon içinde birkaç golü olur ama oyunda hakkaten bazen frikik golü atamıyorsunuz. Buna karşı 3 kornerden 1 gol çıkıyor.

Benim oyunda kullanan alex ise mesafe fark etmiyor.

Türkçe çevirisini yapan kişi yanlış çevirmiş. Dili ingilizceye çevirip bakarsan göreceksin sende taç atışlarından bahsettiğini. Program oyuncuların özellikleri üzerinden o yorumları yapıyor.
    Benim takımımda da söylediğin gibi Wederson dağlara taşlara vururken Batalla sezonda 5-6 gol rahat buluyor. Ama gerçek hayatta da uzun mesafeli, füze gibi goller pek sık olmadığından pek yadırgamadım bu durumu.

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Türkçe çevirisini yapan kişi yanlış çevirmiş. Dili ingilizceye çevirip bakarsan göreceksin sende taç atışlarından bahsettiğini. Program oyuncuların özellikleri üzerinden o yorumları yapıyor.
    Benim takımımda da söylediğin gibi Wederson dağlara taşlara vururken Batalla sezonda 5-6 gol rahat buluyor. Ama gerçek hayatta da uzun mesafeli, füze gibi goller pek sık olmadığından pek yadırgamadım bu durumu.
    Benim demek istediğim regenlerden böyle bir Roberto Carlos vari bir oyuncu gelebilir. Türkiye'de bile böyle gol atan 3-4 kişi var. Wederson, Baroni'nin böyle golleri var. Hiç yok değil yani. Açıkçası görsel açıdan çok da güzel olurdu. Ama güç özelliği yüksek olan bir oyuncu frikik kullandığında kaleyi asla bulmuyor isterse bütün frikiğe etki edecek özelliği 15-18 arası olsun.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Soğukkanlılık ve Konsantrasyonun benim bildiğim kadarıyla frikikler açısından pek bir etkisi yok. Ancak sen var diyorsan vardır bir bildiğin. Bu bir yerde okuduğun ya da kendi bildiğin bir şey mi yoksa tahminen söylediğin bir şey mi aydınlatırsan sevinirim. Kesin bir bilgiyse bundan sonra frikikçileri seçerken o özelliklere de dikkat edeyim ona göre.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Quote Originally Posted by Walter Sakana View Post
    Soğukkanlılık ve Konsantrasyonun benim bildiğim kadarıyla frikikler açısından pek bir etkisi yok. Ancak sen var diyorsan vardır bir bildiğin. Bu bir yerde okuduğun ya da kendi bildiğin bir şey mi yoksa tahminen söylediğin bir şey mi aydınlatırsan sevinirim. Kesin bir bilgiyse bundan sonra frikikçileri seçerken o özelliklere de dikkat edeyim ona göre.
    Mantıken düşünürsek bir alakasının olması gerekiyor. Duran top sırasında sakin kalabilmek ve atacağı yere iyi odaklanabilmek için gerekli diye düşünüyorum. Penaltı için önemli özellikler sanıyorum frikik için de öyleler. Bu konuyu açmadan önce şurayı okumuştum, ingilizcen varsa 2. yorumda adamın biri soğukkanlılıktan bahsediyor.

http://www.fmscout.com/forums.php?m=posts&p=33459

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Orda yazanlar da senin benim gibi yorumcu. Madem İngilizcen var sen de şu adrese bak istersen, en sağlam kaynak oyunun kendi rehberidir: http://www.footballmanager.com/webmanual/fm2012/11.2.

Composure: The player’s steadiness of mind and ability, particularly with the ball. When faced with a big goalscoring chance or heavy pressure defensively, a player with high composure will be able to keep his head and more often than not make an intelligent decision which is beneficial to the team.
    Yani soğukkanlılık özelliği özellikle top oyuncunun ayağındayken devreye giren bir özellik. Karşı karşıya bir gol şansı yakaladığında veya rakip oyuncuların presi altındayken oyuncunun ne kadar soğukkanlı davranabileceğini belirliyor. Hani bazı oyuncular vardır topla ilerlerken hep topa bakar, kafasını kaldırmadan vurur veya orta yapar, işte onlar düşük soğukkanlılığa sahip oyuncular fm'e göre.

Konsantrasyon ise oyuncunun maç boyunca oyuna ne kadar konsantre olabildiğini belirler. Topa vuruşla (şut, orta, pas veya duran top) ilgili bir etkisi yoktur. Düşük konsantrasyonlu oyuncular özellikle maçın son bölümlerinde oyundan düşebilir ve önemli hatalar yapabilir.

Concentration: This reflects a player’s concentration on an event-by-event basis. A high rating here will mean the player can concentrate harder for longer and be able to respond to incidents late in the game just as well as he did early on. Lower concentration will see players lose focus and perhaps become liable to mistakes at crucial times in the match.
    Özetle soğukkanlılık hadi bir nebze ama konsantrasyonun burada bahsi geçen konuda bir etkisi olduğunu sanmıyorum.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2008
    Yer
    Istanbul

Asıl takır takır frikik golü atması biraz saçma olur. Ronaldo bile hepsini auta vuruyor gerçekte.

Nesil
    2009
    Yer
    Ankara

Takır takır atsın diyen yok zaten ama hiç olmaması da saçmalıktan öte değil.
    "insanı kirleten, ağzına giren değildir. ağzından çıkandır insanı kirleten."

Kesin bilgim yok, maç motoru nasıl hesaplıyor, hangi özellikleri dikkate alıyor bilmiyorum ama mantıken olması lazım, FM'de bir futbol oyunundan çok futbol simülasyonu olduğuna göre Hatta oyuncunun o anki moral durumu bile etkili olabilir. En önemli özellik zaten freekick taking. Diğer düşündüklerimiz 20 değeri alsa ne olur duran top kabiliyeti olmadıktan sonra

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

ya oyunda her türlü duran topta sorun var.(Korner frikik v.b)
    özelliklede kornerlerde hiçbir özel korner taktiği yapmama rağmen çok fazla gol buluyorum.Rakipte aynı şekilde çok fazla gol buluyor.bir takımda defans oyuncuları forvetten skorer olur mu ya(Ünyespor'u yönetiyorum ssüper ligde olduğumdan forvetlerimin gücü ilk sene için biraz düşük defansı geçemiyorlar çok fazla)

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Bende de Batalla aynısını yapıyor frikik değeri 17 adamın bir tane golü yok. Rize'de ki Osman Fırat bile daha çok gol atıyor 15 olmasına rağmen.
    Steam: briannn07
    PS4: Swoldern

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Bu oyunda serbest vuruşLarı ayarLayamama iLe aLakaLı. Eğer oyunda uzaktan ve yakından diye seçenek oLsaydı çok daha serbest vuruş goLü atıLabiLirdi. Sert atan oyuncuLar 30-35 metreLerden çok iyi goLLer atıyorLar. Benim Baines 30 metreye kadar oLunca dağa taşa atıyor ama 30 metre üzerinde mesafeLerde inanıLmaz goLLer atıyor.

FM2013 te frikik mesafeLerini ayarLayabiLirsek çok daha fazLa goL de atabiLiriz.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2008
    Yer
    Istanbul

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Bu oyunda serbest vuruşLarı ayarLayamama iLe aLakaLı. Eğer oyunda uzaktan ve yakından diye seçenek oLsaydı çok daha serbest vuruş goLü atıLabiLirdi. Sert atan oyuncuLar 30-35 metreLerden çok iyi goLLer atıyorLar. Benim Baines 30 metreye kadar oLunca dağa taşa atıyor ama 30 metre üzerinde mesafeLerde inanıLmaz goLLer atıyor.

FM2013 te frikik mesafeLerini ayarLayabiLirsek çok daha fazLa goL de atabiLiriz.
    Aynen katılıyorum. Bu sağ-sol frikik olayı çok saçma.

Nesil
    2013
    Yer
    Eskişehir / İstanbul

Kusura bakmayın ama bu benim de sorunum.

Anlamadığım şey şu,

Free Kick Taking 20
    Composure 16
    Finishing 16 olan bir oyuncum var. (Joe McKee)
    3 sezondur bende. Toplam frikik golü 1 (O kadar frikik kullandı alayını dağa taşa gönderdi)

Ama aynı takımda Tarık Çamdal var, Free Kick Taking'i 6 mı 7 mi ne, bi ara geçti topun başıma ampul gibi astı (Gerçi Long Shots'u da 9 olduğu halde, tuttu sağ taç çizgisi yanından ceza sahasının da bayağı bir uzağından sol ayağıyla armut gibi avladı kaleciyi ya, bir sefer oldu o)

Bir de Furkan Özçal ya da Özgür Çek var Free Kcik taking'leri birinin 11 birinin 15
    O 20'lik elemandan daha yakın vuruyorlar kaleye. Hatta 11'lik Furkan Özçal yakın kale direğinin alt köşesine müthiş yazıyor.

Bunu bi açıklayabilir misiniz?

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

saçmalık gerçekten. selçuk inan senede 5 tane sallıyor gerçek hayatta. oyunda 2 sene geçti bir tane bile frikik golü yok. rezillik adeta.

Mesaj Yetkileri