1 ile 12 arası toplam 12 sonuç

Konu: 'Atatürk Malatyalı, yeğenleri de yaşıyor'

Nesil
    2010
    Yer
    İstanbul

Default 'Atatürk Malatyalı, yeğenleri de yaşıyor'

Atatürk'ün hayatı bize ezberletilenden çok farklı olabilir mi? Malatya'daki bir tapu davasından çıkan belgeler bu soruyu gündeme getirdi.

Mustafa Kemal Atatürk ’ün hayatını ezbere biliriz. Anaokulundaki çocuğa sorsanız, “1881 yılında Selanik’te doğdu, annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Bey” diye saymaya başlar. Bu bizim resmi ezberimizdir. Aksi de şu ana kadar ispat edilemedi. Bunca yıl sonra birileri çıkar da, “ Atatürk hakkında bütün bildiklerinizi unutun” derse, ne yaparsınız? Kimse inanmaz değil mi? Ya da şaşırırsınız. Peki, Atatürk gerçekten farklı bir hayat öyküsüne sahipse? Memleketi, hatta annesi ve babası bile farklı biriyse? Bu gerçekleri bildiği halde ‘devletin bekası’ adına bizzat kendisi göz yumduysa?
    Atatürk ’ün büyük sırrı
    Bu günlerde hummalı bir kitap çalışması var. Kitabın adı,”Mustafa’dan Kemal’e, Atatürk ’ün Büyük Sırrı”. Yazarı genç bir isim. Fatih Bayhan. Yıllardır bu işle uğraşıyor; belge, bilgi topluyor. Uğraşı alanı ‘kozmik’ olunca isminin yazılmasını istemiyor. Çalışmalarını gizlilik üzerine yürütüyor. Atatürk ’ün gizli kalmış hayat öyküsünü kaleme alıyor. Ama ne öykü? Hollywood senaristleri duysa filme çeker. O derece ilginç ve şaşırtıcı. Masasının üzerini dolduran belgeler bize bambaşka bir Atatürk anlatıyor. Ezberi bozduğu gibi hayretler içinde bırakıyor. Eğer, bu kitapta yer alacak belgeler doğru ise en başta bütün ders kitapları değişir. Atatürk ’ün hayatı yeniden yazılır.

O yazarla buluştum. Bana inanmakta güçlük çektiğim şeyler anlattı, kimi Osmanlıca belgeler gösterdi. Elinde tapu, nüfus kayıtları, mahkeme tutanakları ve ses kayıtları olduğunu söyledi. Ve anlatmaya başladı: ”Mustafa Kemal, Malatya Akçadağ’da doğdu. Ailesi Çakıroğulları diye biliniyor. Babası Mamo lakaplı Mehmet Reşat Bey. Türkmen kökenli, Teşkilat-ı Mahsusa üyesi. Annesi Ayşe Hanım. Akçadağ’da çiftlikleri var. Halası Zübeyde Hanım, çeteler tarafından kaçırılıp, bir süre alıkonuyor. Aile, laf-söz olmasın diye O’nu çiftliklerinde çalışan Ali Rıza Efendi ile evlendirip, Selanik’e gönderiyor. Atatürk 5 yaşındayken babası, çeteler tarafından şehit ediliyor. Ayşe Hanım, oğlunu alıp Selanik’e gidiyor.O da vefat edince Ali Rıza Bey ve Zübeyde Hanım, küçük Mustafa’yı nüfusuna geçiriyor.” Hepsi bu kadar değil. Devamı da var. “ Atatürk , 1931 yılında Malatya ’ya gidince aileyi belediye hoparlöründen anons ettirmiş. Daha sonra da maaş bağlatmış. Atatürk ’ün abisi Ömer de cephede şehit olunca maaş çocuklarına geçmiş. Halen de ödenmeye devam ediyormuş…”

Anlatılanlara inanasım gelmedi. Ne de olsa ilk kez duyduğumuz şeylerdi bunlar. “Niye şimdi?” diye sordum. Madem böyle bir durum var, bunca yıldır neden kimse konuşmadı? Atatürk , bile bile niye sustu? Ya Akçadağ’daki yakınları? Atatürk , bir ulusun simgesi. Böyle bir ismin hayatı yüz yıldır yanlış biliniyor olabilir mi? Dedim ya her soruya bir cevabı mutlaka var. Anlattığına göre, devletin derinlikleri ve Atatürk ’ün yakın çevresi durumdan haberdarmış. Cumhuriyetin, devletin “bekası” adına adeta “omerta kuralı” işlemiş. Bilenler susmuş. Ebediyete kadar saklanmak istenen bu “sır” 1993 yılındaki bir tapu davasıyla ifşa olmuş. Çakıroğlu ailesi kadastro sorunu yaşayınca konu mahkemelik olmuş. Tapu, nüfus kayıtları, banka hesapları derken olay dallanıp-budaklanmış.

Ortaya Atatürk bağlantısı çıkmış. Tabii, bunu duyan Ankara derhal devreye girmiş. Bir rivayete göre, dönemin Genelkurmay Başkanı merhum Necip Torumtay apar-topar Malatya ’ya gidiyor. Belgeler toplanıp, Ankara ’nın kozmik odalarına getiriliyor.Bu arada dosya kapatılıyor;dava düşüyor. O mahkemenin tutanakları ve tanıkların ses kayıtlarının elinde olduğunu söyledi yazar. İşte böyle. İnanılması zor şeyler bunlar. Bize anlatılanlar “kurgu” ise, bu belgeler ne? Okuduklarınız, duyduğum ve gördüklerimden ibaret. Buradan yargıya varamayız. Kitap, yakında raflardaki yerini alacak. Bakalım, tarihçiler ne diyecek? Genelkurmay kayıtları,belgeler ne söyleyecek? Akçadağ’daki “akraba”lar ne anlatacak? Merakla bekleyeceğiz…

Acikcasi banada pek inandirici gelmedi ama bir acaba dedirtmedi de degil.Kitabi merakla bekleyecegim.

O sarışınlık mavi gözlülük Malatya'dan mı çıkar?
    Selanik'teki evi biliniyor.

Daha türlü sbep var ama bence 1.sebep bile yeter.

Nesil
    2010
    Yer
    İstanbul

Banada pek inandirici gelmedi acikcasi gordum paylasayim dedim.

Nesil
    2010
    Yer
    Karabük

o zaman onun hakkında konuşan herkes yalan söylemiş olacak , örneğin Salih Bozok..Mümkün değil bence.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

bu saatten sonra evet öyleydi dense kabul edilse ne değişir ki

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by ThersoN View Post
    bu saatten sonra evet öyleydi dense kabul edilse ne değişir ki
    Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli insanının hayatının ilk 20 yılını yanlış biliyor olacaktık, tarih bilimine en büyük hakaretlerden biri olur bu da. Senin, benim günlük hayatımız çok etkilenmez belki; ama tarih bilimine hayatını adamış insanların bile bunları yanlış bilmesi, ders kitaplarınca yıllarca çocuklara anlatılmış, ezberletilmiş şeylerin - senin benim de çocukken ezberlediğimiz şeylerin- yanlış olması çok dramatik olur.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

en nihayetinde türk oğlu türk.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by Estranged View Post
    Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli insanının hayatının ilk 20 yılını yanlış biliyor olacaktık, tarih bilimine en büyük hakaretlerden biri olur bu da. Senin, benim günlük hayatımız çok etkilenmez belki; ama tarih bilimine hayatını adamış insanların bile bunları yanlış bilmesi, ders kitaplarınca yıllarca çocuklara anlatılmış, ezberletilmiş şeylerin - senin benim de çocukken ezberlediğimiz şeylerin- yanlış olması çok dramatik olur.
    bu ülkede yıllarca ne dramatik olaylar oldu da senin beklediğin tepkiler olmadı.. bence hiç birşey olmaz hatta 1-2 hafta tv tartışma programları olur sonra unutulur.. devlet eğer resmi belgelerin doğruluğunu kabul ederse okul kitaplarını, tarih kaynaklarındaki bilgileri değiştirir olur biter ( ki bu bile 2-3 yıldan aşağı bir araştırma ile gerçekleşmez.)

bugün Atamızın kişiliğine ve bilhassa gerçekleştirdiklerine dil uzatılmaktan daha öteye geçen insanlar ve topluluklar var.. durum böyle iken eğer bu durumun gerçek olduğu ortaya çıkarsa kesinlikle birileri bundan nemalanacak ortam yaratacaktır.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by BleedingMoon View Post
    en nihayetinde türk oğlu türk.
    Irk olarak Türk olmasa ne değişecekti merak ediyorum.

Arkadaşlar bu konuyu şimdi gördüm öncelikle.

Benim bir tane arkadaşım bana kısa bir süre önce ben Atatürkün neslindenim yani o benim dedem tarzı bir şey söylemişti Ben ise saçmalama falan deyip inanmıyordum Kendisi malatyalı ayrıca ve bana bunun belgeleri var gibisinden bir şeyler söylemişti gösterecekti bana ama daha görüşmedik

Gerçekse eğer çok şaşırtıcı bir durum

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

Belge kullanmayana inanmayın. Benim önerim şu eser.
    http://www.idefix.com/kitap/ataturku...1013E6KM8J6HZ5

bence dogru degil

Mesaj Yetkileri