Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 71 sonuç

Konu: Fm 2013 dil seçeneği

Default Fm 2013 dil seçeneği

merhabalar,

bazı kaynaklarda steam türkiye'den indirince oyunu ingilizce oynayamayacağıma dair şeyler okudum gerçek değildir değil mi? Eğer öyle bir şey varsa almayacağım da oyunu..

Nesil
    2008
    Yer
    Antakya

http://forum.turksportal.net/vb/show...&postcount=348

Tam net bir bilgi yok. Bence biraz daha bekleyin, ilerleyen süreçte gelişmelere göre oyununuzu alırsınız.

Ayrıca bu konu ile ilgili tartışmalar var. Ayrı bir konu açmağa gerek yoktu.

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Türkçe dil seçeneğinin eklenmesiyle ilgili bir açıklama olmuştu.Türkçe versiyon çıkacak diye bir açıklama oldumu bilmiyorum ama Miles Jacobson'ın açıklamalarına bir daha bakmakta yarar var.

http://forum.turksportal.net/vb/show...77&postcount=1
    Mutluluk sadece paylaşıldığı zaman gerçektir. - Alexander Supertramp

vallahi açmış bulunduk artık, 2008'den beri orijinal aldığım oyunu almamak da istemiyorum, ancak ingilizce oynayamayacaksam almamın pek manası yok..

D&R'dan alın,dil seçenekleri yoksa dava açarsınız.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

http://www.dr.com.tr/Oyun-Konsol/Foo...=0000000412388

Burada Türkçe diye belirtmiş zaten. İngilizce vermeleri imkansız.
    FM Gazetesi

Quote Originally Posted by Ralf View Post
    http://www.dr.com.tr/Oyun-Konsol/Foo...=0000000412388

Burada Türkçe diye belirtmiş zaten. İngilizce vermeleri imkansız.
    Diğer standart dilleri içermektedir yazıyor orada ama..

Resmi Forum Tartışma Başlığı:

http://community.sigames.com/showthr...h-language-why

Nesil
    2003

Bir baska baslikta yazmistim ama bu baslikta da ayni seyleri tekrarlamanin faydasi var saniyorum.

Quote Originally Posted by perpetua
    Quote Originally Posted by hulleci View Post
    @leave_992, @meddah;

Bir Türkün, sizin-benim, 30 pound vererek İngilizce FM2013 alamıyor olmasını açıklamıyor bunlar.

Bu neden engelleniyor -Steam örneğinde- onu sorguluyorum...

Fiyat farkından haberdar değildim. O zaman elbette Türkiye versiyonu Türkçe+İngilizce olamaz. Ama yine de isteyenin uluslararası versiyonu alamaması durumu yanıtsız kalıyor.

Fiyat farkını bilmediğim için de; Türkiye'de İngilizce oynanamıyor olmasını, Türkiye versiyonunun kırılmasını ve korsan dağıtımı engellemek için yapılan bir şeydir diye düşünmüştüm.

Özetle fiyatlar aynı olsaydı tüm diller+Türkçe şeklinde olması gerekirdi. Madem fiyat farklı Türkçe ayrı olmalı ama isteyen de uluslararası versiyonu uluslararası fiyattan alabilmeli.
    Sega'nin sitesinden oyunu Ingilizce satin almak mumkun bildigim kadariyla.

https://eu.download-store.sega.com/s...kout_3532.html

Ayrica, yine yanilmiyorsam, oyunun yamalari Ingilizce ve diger dil paketini de iceriyor. Yani oyunu satin alip, ilk yamayi yukledikten sonra zaten butun dilleri kullanabiliyorsunuz (her dil icin ayri yama cikmadigi icin mecburen butun dil paketlerinin guncellemelerini de yamaya ekliyorlar).

Gecmiste boyleydi ama gelecekte boyle olacak mi bilemem, o yuzden buna guvenerek karar vermemenizi tavsiye ederim.

Oyunun sadece Turkce olmasi da tamamen Turkiye'ye ozel fiyat uygulanmasindan. Benzer bir fiyat politikasi ABD icin de kullaniliyor. Oyun sadece ABD ingilizcesi ile geliyor (her ne kadar Ingilizce soncuta deseniz de ben bile dayanamiyorum oyunu ABD Ingilizcesi ile oynamaya) ama yama yukledikten sonra Ingiliz Ingilizcesi de kullanilabilir hale geliyor(du gelecekte olur mu bilemem).

Buna dil seçeneği denmez %100 yama denir.Adı üstünde dil seçeneği yok sadece türkçe var.Yani bana göre SI sözünü tutmadı,hani türkçeyi ekleyeceklerdi.Rusça da da böyle bir şey var deniyor ama FM2011'de Rusça Pack olarak çıkmştı yani indirmezsen ingilizce de oynayabiliyordun.

Nesil
    2006
    Yer
    Samsun

Yıllardın Türkçe çıksın diye yalvarıyordunuz şimdi dediğiniz şeylere bak.O kadar çok ingilizce istiyorsanız gidip bir yabancı siteden alırsınız oyunu.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Benim anlamadığım SI forumlarında bunun sebebi olarak çeviriye SI tarafından para ödenmek istememesi(kendileri bir Türk ekip kurarak), zira bizden yana kâr elde edemeyeceklerini söylüyorlar satışlar sonucunda. Sonuçta bizler bu çeviriyi ücretsiz olarak yaptığımıza göre, dertleri ne ?
    Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük, bir başka bahar için, sadece yaprak döktük.

Quote Originally Posted by myres View Post
    Yıllardın Türkçe çıksın diye yalvarıyordunuz şimdi dediğiniz şeylere bak.O kadar çok ingilizce istiyorsanız gidip bir yabancı siteden alırsınız oyunu.
    Ben de türkçe oynayacağım ama hakszlığa teamülüm yok.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Ben de İngilizce tamamen çıkarılsın istiyorum.

Quote Originally Posted by Flawless Victory View Post
    Ben de İngilizce tamamen çıkarılsın istiyorum.
    Nasıl yani????????????????????????????????????

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

İngilizce olmasın oyun içinde, burası Türkiye isteyen gider istediği yamayı yükler, istediği dil ile oynar. Ben İngilizce'ye karşıyım o yüzden dedim.

Quote Originally Posted by Flawless Victory View Post
    İngilizce olmasın oyun içinde, burası Türkiye isteyen gider istediği yamayı yükler, istediği dil ile oynar. Ben İngilizce'ye karşıyım o yüzden dedim.
    Ben İngiltere'de de ingilizce olmasın anladım.
    Her ne kadar yanlış anladıysam da bu ülkede yabancılar da var,ingilizce oynayanlar da var.Onlara saygı göstermek gerekir.
    Ne olurdu yani Türkçe,ingilizce,italyanca hep bir arada olsaydı.Bu kavgalar yaşanmazdı.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Sonuç olarak, Miles 'Türkiye'de satış barajı açıldığı için sözümüzü tutup Türkçe dil destekli çıkarıyoruz' diye artistlenirken tamamen olayın bir kazıktan ibaret olduğunu anlamış durumdayım.Bu resmen orjinal oyuna eklenmiş bir yama gibi.SI kendi ekibini kurup bu çeviriyi yapmadığı sürece maalesef bizim dilimiz bu şekilde olacak oyunda.Tek dil Türkçe şeklinde.Saçmalığın daniskası ise şudur ki, bana bir seçenek sunmuyor adam.İsteyen ingilizce alabilsin(İngilizce derken SI tarafından çevrilen tüm diller olan) , neden alamıyor.

tüm diller olanı http://store.steampowered.com/app/207890

türkçe satılanı http://store.steampowered.com/app/216590

Bu iki link de maalesef , Türkçe satışı yapılan yer. Aslında farklı olması lazım ancak ip nedeniyle üstteki tüm diller olanına tıklasanız bile sizi Türkçe satılana yönlendirecek.

Ayrıca tüm diller olanını alırsanız ses desteği de var tahminen bu ingilizce spiker olabilir, emin değilim.Bizimkinde yok.

Şu an az da olsa yaptığım çeviriden bile pişmanım.O kadarını da yapmasaymışım keşke.Çevirinin başında bulunanlar bundan haberdar mıydı bilmiyorum ama ben haberdar değildim.Eğer haberdar olsam forumda konular açıldığı an uyarıp sadece Türkçe olanı almak istemeyen olursa engellerdim.D&R ise diğer standart diller diye bir şey eklemiş satış sayfasında diller kısmında.Böyle bir şey yapamayacak olmaları lazım.Bu durumda da D&R'dan alanlar şikayet edebilirler.

İş bu yorumum, eğer aykırı bulunup silinmez de oyun çıkana kadar kalırsa, ve ben bu yazdıklarımda haksız çıkarsam ( yani oyun tüm diller ile birlikte Türkçe olursa ) özür dilemesini de bilirim.Keşke haksız çıksam ama hiç sanmıyorum.
    Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük, bir başka bahar için, sadece yaprak döktük.

Herkes aynı parayı öderken aynı hizmeti alamayacak olması eşitsizliğin, ayrımın hası. Türkiye'deysen başka dil seçemiyorsun, yurt dışındaysan Türkçe oynayamıyorsun. Böyle politika olmaz, SI Games mi Sega mı sorumlusu bilmiyorum ama başları çok ağrıyacak bu açıkça ortada. D&R 'dan verdiğim ön sipariş elime ulaştığında olmazsa tüm diller, bende boş durmam

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

Henüz resmi bir açıklama yok arkadaşlar, tahminlerle hareket etmektense yetkili kişilerin ağzından bir açıklama gelmesini beklemek daha mantıklı.
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2001
    Yer
    Istanbul

Quote Originally Posted by futureless View Post
    SI kendi ekibini kurup bu çeviriyi yapmadığı sürece maalesef bizim dilimiz bu şekilde olacak oyunda.Tek dil Türkçe şeklinde.Saçmalığın daniskası ise şudur ki, bana bir seçenek sunmuyor adam.İsteyen ingilizce alabilsin(İngilizce derken SI tarafından çevrilen tüm diller olan) , neden alamıyor..
    Bilgi kirliliği olmaması açısından açıklamak istiyorum. SI, bünyesine, çeviri ve araştırma faaliyetlerini yürüteceği gönüllü kişileri katıyor. Herhangi bir beklenti içerisinde olmadan buna dahil olmak isteyen zaten yüzlerce insan var.

Oyunun ana dili dışında yer alan diğer yabancı diller de SI bünyesinde çalışmayan, katılım göstermiş gönüllü çevirmen(ler) tarafından yürütülüyor. Sadece SEGA bünyesinde her dil için test ve kalite kontrolden sorumlu çalışan yer alıyor. SEGA'da Türkçe için de bir sorumlu çalışıyor.

Oyunun sadece Türkçe dil seçeneği ile Türkiye sınırları içerisinde satılacağını SI değil SEGA belirliyor. Ben de hem Türkçe hem de İngilizce dil seçeneklerinin aktif olması gerektiğini düşünüyorum ama neden bu şekilde bir pazarlama stratejine gidildiği konusunda bir bilgim yok.
    Mustafa Budak
    Turksportal

"Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.
    Bugün yarına dünle beslenerek yol alır"
    Bertolt Brecht

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Kesin bir şey yok ama buna tepki koymak istiyorsanız, organize olup şikayet mesajlarınızı Sega'ya bildirin bir şekilde.

Türkçe'nin oyunda yer alması için bu kadar kastıktan sonra, kusura bakmayın ama "niye İngilizce oyunda yok" diye atraksyonlara giremeyeceğim.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Bildireceğimi bildirdim de , 'Niye İngilizce yok şeklinde atraksiyon yapmak' olarak tanımlamanı doğru bulmuyorum. Niye ikinci sınıf oluyoruz diye atraksiyon yapmak olarak tanımlamak daha doğru olabilir.Bu resmen bir yama olmuyor mu ? Veya Türkiye'deki yabancılar oyuna kendi dillerin neden ulaşamıyor, veya Yabancı ülkelerdeki Türkler neden oyuna Türkçe ulaşamıyor şeklinde atraksiyonlar da diyebiliriz.Neden illa ip değiştirmek gibi yollara başvurmak zorunda kalınsın ki. Olayın saçmalığı konusundan bahsediyorum ben, yoksa Türkçe oynarım oyunu o çok dert değil.

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Olayın saçma olduğuna katılmadığımı söylemedim ki. Sadece bu konuyla alakalı gidip de SIgames'e şikayette bulunmam ben. Türkçe konusu için yeterince yıprandığımızı düşünüyorum çünkü.

Daha ortada resmi bir açıklama yokken böyle atraksyonlara kalkmanın da bir aleminin olmadığını düşünüyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Mesaj biraz korsan oyunla ilgili olacak ama üstü kapalı yazayım: önceden başka ülkelerde de bu tip durumlar oldu diye hatırlıyorum ve oyunun İngilizce dil paketini indirince İngilizce oynayabiliyordun, aynısı mümkün değil mi bizim ülkemizde?

Konudan alakasız bir çözüm olabilir.

Nesil
    2009
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by MeMo View Post
    Mesaj biraz korsan oyunla ilgili olacak ama üstü kapalı yazayım: önceden başka ülkelerde de bu tip durumlar oldu diye hatırlıyorum ve oyunun İngilizce dil paketini indirince İngilizce oynayabiliyordun, aynısı mümkün değil mi bizim ülkemizde?

Konudan alakasız bir çözüm olabilir.
    Oyunun bütün dil dosyalarına ulaşmak mümkün değil diye biliyorum. Bu sefer de %99 İngilizce olacak.

Steam ID: fotosuki

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by futureless View Post
    Bildireceğimi bildirdim de , 'Niye İngilizce yok şeklinde atraksiyon yapmak' olarak tanımlamanı doğru bulmuyorum. Niye ikinci sınıf oluyoruz diye atraksiyon yapmak olarak tanımlamak daha doğru olabilir.Bu resmen bir yama olmuyor mu ? Veya Türkiye'deki yabancılar oyuna kendi dillerin neden ulaşamıyor, veya Yabancı ülkelerdeki Türkler neden oyuna Türkçe ulaşamıyor şeklinde atraksiyonlar da diyebiliriz.Neden illa ip değiştirmek gibi yollara başvurmak zorunda kalınsın ki. Olayın saçmalığı konusundan bahsediyorum ben, yoksa Türkçe oynarım oyunu o çok dert değil.
    Cunku oyun Avrupa birliginde 49 Euro'ya (yani 115 TL) satiliyor.

Turkiye'de ise 39 dolara (70 TL) satiliyor.

Turkiye icin ozel bir ucuz fiyat uyguluyorlar ve bu uygulamanin Avrupa birligindeki diger ulkelerde oturanlar tarafindan kullanilamamasi icin oyuncu sadece Turkce satiyorlar.

Bu oyunun dusuk fiyata satildigi ulkelerin hepsinde uygulanan bir strateji.

Ille de Ingilizce istiyorum diyenler ise biraz daha yuksek fiyat odeyip butun dilleri iceren oyunu Avrupa ulkelerinden siparis edebilir.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul & İzmir

Peki o 115 liralık oyunda türkce seçeneği var mı ? Hani hem türkcenin hem de ingilizcenin aynı anda bulunduğu bir paket varsa sıkıntı yok bence. Çünkü Türkiye'de suanda satılan Türkler için güzel bir fırsat. Kendi dillerini daha ucuza oynayacaklar. Ama İngilizce ve türkceyi aynı anda isteyene bu fırsatı da sunmak gerekir.
    Eğer adaletsizlik karşısında tarafsız kalıyorsanız, zalimin tarafını seçmişsiniz demektir.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by benbenim View Post
    Peki o 115 liralık oyunda türkce seçeneği var mı ? Hani hem türkcenin hem de ingilizcenin aynı anda bulunduğu bir paket varsa sıkıntı yok bence. Çünkü Türkiye'de suanda satılan Türkler için güzel bir fırsat. Kendi dillerini daha ucuza oynayacaklar. Ama İngilizce ve türkceyi aynı anda isteyene bu fırsatı da sunmak gerekir.
    Gorecegiz. Net bilgim yok.

Yukarida da yazdigim gibi, ilk yamadan sonra genelde diger dil paketleri de oyuna ekleniyor. Ama bunun garantisi yok.

Ingilizce isteyenler oyunun cikmasini bekleyip, ilk yama ciktiktan sonra nereden satin alacagina karar vermesi en dogrusu olur bence.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Cunku oyun Avrupa birliginde 49 Euro'ya (yani 115 TL) satiliyor.

Turkiye'de ise 39 dolara (70 TL) satiliyor.

Turkiye icin ozel bir ucuz fiyat uyguluyorlar ve bu uygulamanin Avrupa birligindeki diger ulkelerde oturanlar tarafindan kullanilamamasi icin oyuncu sadece Turkce satiyorlar.

Bu oyunun dusuk fiyata satildigi ulkelerin hepsinde uygulanan bir strateji.

Ille de Ingilizce istiyorum diyenler ise biraz daha yuksek fiyat odeyip butun dilleri iceren oyunu Avrupa ulkelerinden siparis edebilir.
    Herşey güzel de o zaman Türkiye'de de 115 TL'ye satılan sürümünü neden çıkartmıyorlar. Ha diyebilirsiniz ki o zaman sen de SEGA Digital Shop'dan veya diğer başka yerlerden satın al. Ben kredi kartı kullanmayan birisiyim; bu durumda nasıl yurt dışında sipariş verebilirim. Çok basit bir konu nasıl bu kadar kötü bir satış politikası ile nerelere gelebilirmiş görmüş olduk. En başından beri FM'ye destek vermiş birisi olarak bu olayı bu kadar karmaşık hale getirmelerini tepkiliyim.

Bu arada İngilizce oynamak istemenin bir atraksiyon olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Burada amaç, alışkanlıkların devam ettirilmesi ve oyunun orjinal dilinde oynamak istenmesi. Zaten olay Türk hayranlara/destekçilere bir jest olarak ortaya atıldı, ben bizzat Miles'a zamanında bu uygulamadan ötürü teşekkür de ettim, oyunun Türkçe de çıkması bizi ancak gururlandırır. Zaten bundan dolayı da birçoğumuz oyunu satın alıyor, reklamını yapıyor. Bu arada resmi forumlarında açılan başlıkta(linkini bir önceki mesajıma ekledim) resmi ağızdan bir açıklama gelmemesi de garip. SEGA ve dolayısıyla SI büyük bir imtihandan geçiyor. Aslında çok basit bir sebepten ötürü. Turksportal ekibinden benim ricam ve beklentim ise bu şikayetlerimizi SI ekibine iletmeleri eğer iletebilirlerse. Bizler SI resmi forumunda bu konuyu açan arkadaşımıza destek verdik; daha başka bir mekan da varsa yine destek vermeye hazırız..

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Mesaj Yetkileri