Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
61 ile 90 arası toplam 93 sonuç

Konu: Yeni Antrenman Sistemi & Maç Antrenmanı & Bireysel Antrenman Rehberi

Nesil
    2007
    Yer
    Isparta

tesekkur ederim

Çok faydalı bir yazı. Ellerine sağlık...

Nesil
    2011
    Yer
    Erzincan

Rehber By Sentugo tarafından ilk yayınlandığında inceleyip yorumda yapmıştım. Oyunda var olan hatalardan dolayı oyunu yüklemediğim için uygulamasını yapmamıştım bu yeni sistemin.
    13.2.1 güncellemesi ile oyunu yükledim ve hemen antreman bölümünü incelemeye başladım. Lakin bu rehberi defalarca okumama rağmen uygulamada aklıma yatmayan b,r sürü problem çıktı ortaya.

Genel antreman kısmında, odağı taktik olarak ayarladık diyelim. Takım bunu ne kadar zaman çalışacak? Ayrıca, aynı anda aylık antreman takvim çizelgesinin ilk başında bulunan o haftaya ait antreman odak ve yoğunluğunu, genel antremandan farklı bir antreman seçeneği belirlersek, takım genel antremanda secileni mi yoksa o hafta için belirlediğimiz antremanı mı çalışacak?

Kafam valla çok karıştı bu yeni antreman sisteminde. Sorulacak o kadar soru var ki. Takıma her hafta farklı antreman odağı mı uygulatmak yararlı olur yoksa aylık mı?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Duka View Post
    Genel antreman kısmında, odağı taktik olarak ayarladık diyelim. Takım bunu ne kadar zaman çalışacak?
    Taktik kısmında taktiğe yatkınlık değerini gösteren bir mavi çubuk olur. Bu seviye sizi tatmin edecek deeceye gelene kadar takım taktik çalışabilir.

Ayrıca, aynı anda aylık antreman takvim çizelgesinin ilk başında bulunan o haftaya ait antreman odak ve yoğunluğunu, genel antremandan farklı bir antreman seçeneği belirlersek, takım genel antremanda secileni mi yoksa o hafta için belirlediğimiz antremanı mı çalışacak?
    Haftaya ait bir antrenman yok. Maç antrenmanından bahsediyorsunuz. Maç antrenmanları sadece maç günü alışılan antrenmanlardır ve haftayı kapsamazlar. Sadece maç gününü kapsarlar. Bu sebeple takım her iki çeşidi de uygular.

Kafam valla çok karıştı bu yeni antreman sisteminde. Sorulacak o kadar soru var ki. Takıma her hafta farklı antreman odağı mı uygulatmak yararlı olur yoksa aylık mı?
    Hangi antrenmandan bahsettiğine göre değişir. Maç antrenmanını her maç öncesi değiştirebilirsiniz ancak genel antrenmanı değiştirmenizi önermem. Öyle yapıncatabii ki negatif bir yanı yok ancak pozitif bir yanı olmaz.
    Sentugo.

Nesil
    2011
    Yer
    Erzincan

Quote Originally Posted by sentugo View Post

Haftaya ait bir antrenman yok. Maç antrenmanından bahsediyorsunuz. Maç antrenmanları sadece maç günü alışılan antrenmanlardır ve haftayı kapsamazlar. Sadece maç gününü kapsarlar. Bu sebeple takım her iki çeşidi de uygular.
    Bu hafta, ilk hafta ve iki hafta içinde..bu baslıklar altında alt alta sıralanmıs 3 kategoriden bahsediyorum..mac öncesi antremandan değil.

Paylaştıgın rehberde ki ilk SS de mevcut.

Anladım ben nereden bahsettiğini. Her haftaya ayrı antrenman verebiliyoruz, vermediğimiz zaman zaten varsayılan seçim, yani genel antrenmanı uyguluyorlar.

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Vermediğimiz zaman Dengeliye çalışılıyor diye biliyorum hepsinden azar azar.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by OrcunFB View Post
    Vermediğimiz zaman Dengeliye çalışılıyor diye biliyorum hepsinden azar azar.
    Hayır Deus Dominus "vermediğimiz zaman zaten varsayılan seçim, yani genel antrenmanı uyguluyorlar." derken genel antrenmanı değil, sol taraftaki genel antrenman haricinde tercih edilebilen haftalık antrenmanlardan bahsediyor. Yani hiç bir şey seçmezsek dengeli olabilir ancak içlerinden birini seçersek, seçtiğimiz, varsayılan antrenman oluyor ve haftalık olarak belirtmezsek varsayılan yapılıyor.

Çok karışık gibi duruyor ancak üzerinde durmak çok saçma bu konunun.
    Sentugo.

Nesil
    2007
    Yer
    Isparta

ben yine bi kaç soruyla geri döndüm antrenman yoğunluğu ile ilgili antrenman ekranında ortada bi çubuk var onu maç öncesi antrenmanına izin verecek seviyede tutuyorum (bi seviye daha artınca kayboluyor) maç öncesi ve sonrasında izin yapma seçeneğide işaretli öncelikle bunlarda değiştirmem gereken bişey var mı? şöyle yaparsan daha faydalı olur diyormusunuz?
    birde iki tür yoğunluk var genel antrenman ve bireysel antrenman ben de şu an genel yüksek bireysel ortalama seviyesinde bunu nasıl değiştirmeliyim böyle kalsınmı?
    son olarakta 1-2 oyuncu antrenman seviyesinden memnun değil geneli mutlu bu memnun olmayanların bireysel antrenmanlarını kapatayım mı? çünkü hafife bile alsam mutlu olmuyorlar ve de tüm antrenmanı 2 oyuncu için hafifletmek gereksiz gibi geldi.
    18 yaş altınada direkt aynı programı uygulayayım mı yoğunluk olarak?
    yorumlarınızı bekliyorum hocam biraz uzun oldu ama anca kavrıyoruz işte sistem yeni belirli bişeyleri oturttuk ideal yoğunluk arayışındayız işte şimdi de

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by mustiUA View Post
    ben yine bi kaç soruyla geri döndüm antrenman yoğunluğu ile ilgili antrenman ekranında ortada bi çubuk var onu maç öncesi antrenmanına izin verecek seviyede tutuyorum (bi seviye daha artınca kayboluyor) maç öncesi ve sonrasında izin yapma seçeneğide işaretli öncelikle bunlarda değiştirmem gereken bişey var mı? şöyle yaparsan daha faydalı olur diyormusunuz?
    Hayır. Bana kalırsa sizin yaptığınız bu işin standartıdır. Dengeli ve Takım Uyumu seçeneklerini seçerseniz daha etkili olabileceğini düşünüyorum.

birde iki tür yoğunluk var genel antrenman ve bireysel antrenman ben de şu an genel yüksek bireysel ortalama seviyesinde bunu nasıl değiştirmeliyim böyle kalsınmı?
    Ben genç oyunculara bireysel antrenman yaptırırken "yüksek" seçeneğini tercih ediyorum.

son olarakta 1-2 oyuncu antrenman seviyesinden memnun değil geneli mutlu bu memnun olmayanların bireysel antrenmanlarını kapatayım mı? çünkü hafife bile alsam mutlu olmuyorlar ve de tüm antrenmanı 2 oyuncu için hafifletmek gereksiz gibi geldi.
    Oyuncuların antrenman seviyesinden memnun olmamaları gizli özellikleri ile alakalıdır. Bu tür durumlarda pireye kızıp yorgan yakmak yerine bırakalım mutsuz olsunlar. Bu durumda oyuncuların özellikleri yine gelişecektir ve performanslarında herhangi bir sorun olmayacaktır.

18 yaş altınada direkt aynı programı uygulayayım mı yoğunluk olarak?
    Yoğunluğu azaltmak gerekir. Genelde bireysel antrenmanla potansiyeli olan gençleri geliştirmeye çalışın.
    Sentugo.

Nesil
    2007
    Yer
    Isparta

Teşekkür ederim tüm cevaplarınız için. İlk soruma verdiğiniz cevaplada ilgili olarak bi soru daha takıldı kafama. ben antrenmanı verirken sezon başı kondisyon taktik ve takım uyumu veriyordum sezon içinde savunma, top kontrol ve hücumu sırasıyla birer hafta veriyordum sezon içinde bu şekilde vermek yerine dengeli verip bunu takım uyumuyla desteklemek daha mı iyi olur?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Teşekkür ederim tüm cevaplarınız için. İlk soruma verdiğiniz cevaplada ilgili olarak bi soru daha takıldı kafama. ben antrenmanı verirken sezon başı kondisyon taktik ve takım uyumu veriyordum sezon içinde savunma, top kontrol ve hücumu sırasıyla birer hafta veriyordum sezon içinde bu şekilde vermek yerine dengeli verip bunu takım uyumuyla desteklemek daha mı iyi olur?
    Bu soruya cevap verebilmem için sizin gibi yapıp görmem gerekir ancak teorik olarak konuşursam;

Sezon başında kondisyon ve taktik vermek her zaman iyidir. Zaten bu rehberde de yazıyor. Takım uyumunu sezon başında vermek yanlış geliyor bana. Takım uyumu süreklilik isteyen bir şeydir, öyle

kondisyon verdim --> arttı
    taktik verdim --> taktiğe yatkınlık arttı
    takım uyumu verdim --> ???

hemen artmaz.

Her hafta farklı bir şeye yoğunlaşılacağına dengelide durması daha doğru olur kanımca. İş bana kalırsa sadece takım uyumu da yeterli olabilir. Çünkü geri kalan antrenmanları bireysel antrenmanla hallediyoruz ve oyuncuların gelişiminde en büyük katkısı olan şey bireysel antrenmandır. Genel antrenmanda defans vb. çalıştırmak çok sınırlar bizi diye düşünüyorum.
    Sentugo.

Nesil
    2007
    Yer
    Isparta

hmm... o halde 1 hafta takım uyumu 1 hafta dengeli çalıştırmak iyi olabilir takım uyumunun arttığını görebileceğimiz bi yer var mı taktik gibi. bireysel özelliklerde oyuncuyu geliştirmede örneğin bi stoper için konuşursak markaj, top kapma gibi özellikler üstüne mi çalışması iyi olur yoksa benim asistanında sürekli önerdiği gibi salt stoper gibi bi çalışmamı faydalı olur. Salt stoper antrenmanı özelliğe bi katkıda bulunur mu yoksa sadece o rolde oynamasını mı geliştirir. Çok meşgul ediyorum sizi kusura bakmayın

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

hmm... o halde 1 hafta takım uyumu 1 hafta dengeli çalıştırmak iyi olabilir takım uyumunun arttığını görebileceğimiz bi yer var mı taktik gibi.
    Takım uyumunu güven kısmında karşınıza gelecek "Kadro Uyumu" sekmesinden görebilirsiniz. Ancak bu değere pek güvenmeyin. Takım uyumunu oynadığınız maçlardan anlamalısınız.

bireysel özelliklerde oyuncuyu geliştirmede örneğin bi stoper için konuşursak markaj, top kapma gibi özellikler üstüne mi çalışması iyi olur yoksa benim asistanında sürekli önerdiği gibi salt stoper gibi bi çalışmamı faydalı olur. Salt stoper antrenmanı özelliğe bi katkıda bulunur mu yoksa sadece o rolde oynamasını mı geliştirir.
    Bakın rehberde de gayet güzel bir şekilde istatistiklerini verdiğim kısmı soruyorsunuz. Bunun kararını siz vermelisiniz. Eğer;

Oyuncunuzun oynadığı pozisyona göre belirli bir özelliği düşükse (bek oyuncunuzda top kapma 5 ise mesela) ve diğer özellikleri idare edecek durumdaysa, oyuncunuza sadece belirli özelliği çalıştırırsınız. O özellik sizi tatmin edecek düzeye geldiğinde oyuncuyu pozisyona göre çalıştırırsınız.

Oyuncuyu pozisyonuna göre çalıştırmak, o pozisyonun gerektirdiği tüm özellikleri arttırır. Yani "salt stoper" seçerseniz oyuncunuzun öncelik olarak "Kafa vuruşu, markaj, top kapma, kararlılık, pozisyon alma, güç ve zıplama" özellikleri gelişecektir. Bu da zaten dolaylı yoldan oyuncunun o rolde oynamasını geliştirir.
    Sentugo.

Nesil
    2007
    Yer
    Isparta

tamam tüm sorularım bu kadardı teşekkür ederim ilginiz için rehberi baştan sona incelemiştim aslında ama aklımdan çıkmış demek ki kusura bakmayın

Antremandaki çalışma oranını nereden düşürebilirim? Neredeyse oyuncularımın hepsi antremandaki çalışma oranının fazlalığından rahatsız ve 2 oyuncumun tüm özellikleri düştü. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Stormlord View Post
    Antremandaki çalışma oranını nereden düşürebilirim? Neredeyse oyuncularımın hepsi antremandaki çalışma oranının fazlalığından rahatsız ve 2 oyuncumun tüm özellikleri düştü. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Daha fazla maç antrenmanı verip, yoğunluk seviyesini düşürebilirsiniz.
    Sentugo.

Teşekkür ederim.

Daha fazla maç antrenmanını en sona (yani çubuğu en sola) dayamama rağmen sürekli yardımcım maç hazırlığı hakkında endişeli diyor maç hazırlığı eğitimine daha çok yük vermeliymişim. Başka yerden bu maç hazırlığının yükünü arttırma kısmı mı var acaba ?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by furkanaksin View Post
    Daha fazla maç antrenmanını en sona (yani çubuğu en sola) dayamama rağmen sürekli yardımcım maç hazırlığı hakkında endişeli diyor maç hazırlığı eğitimine daha çok yük vermeliymişim. Başka yerden bu maç hazırlığının yükünü arttırma kısmı mı var acaba ?
    Bunu sadece sezon başlarında yapar. Onun da nedeni rehberde de yazdığı gibi takımın taktiği unutmasıdır.
    Sentugo.

Anladım hocam evet sezon başında yaptı. Sorun yok öyleyse.

Maç hazırlıgından "Hücum Ant" çalıstırdım diyelim ne zamana kadar çalıstırmak lazım?

-form yerine kondisyon yazıyor artık.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by mertcam View Post
    Maç hazırlıgından "Hücum Ant" çalıstırdım diyelim ne zamana kadar çalıstırmak lazım?

-form yerine kondisyon yazıyor artık.
    Maç antrenmanını her maç başında değiştirebilirsiniz. Bir sıkıntı olmaz. Sadece o maç için geçerli olur o çalıştıklarınız, uzun vadede etkilemez zaten. Bu sebeple ne zaman çalıştırmayı bırakırsanız bırakın bir şey farketmez.

Hepsini kondisyon olarak değiştiremem. İnsanlar anlıyor sonuçta.
    Sentugo.

Bir sorum olacak; premier lig'de 6.oldum tottenham ile ve bir sonraki sezon uefa 1 eleme oynayacağım. takım 15.8'de dönecekmiş, sezon başı hazırlık kampını daha önceye çekersem; oyuncular 15'inde mi gelir yine? daha önce hiç karşılaşmadım böyle bir şey ile o yüzden soruyorum... işin içinden çıkamadım. genelde cl oynadığım için en yükseğini seçip devam ediyordum. teşekkürler şimdiden.

Edit : mesajı yolladıktan sonra nasıl olacağını buldum bir şekilde, allah razı olsun yine de eyvallah
    Last edited by YakoRYV : 17.Mayıs.2013 at 06:26

resimler neden gözükmüyor ki?

Büyük ihtimalle 10 GB bandwidth sınırı geçti.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by diope View Post
    resimler neden gözükmüyor ki?
    Quote Originally Posted by Deus Dominus View Post
    Büyük ihtimalle 10 GB bandwidth sınırı geçti.
    Aynen öyle. Ancak yazı okunmayacak değil. Sırf bu sebeplerden dolayı pdf haline getirmiştim zaten. Aşağıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.alperkoc.com/Antreman_ve_...ik_Rehberi.pdf
    Sentugo.

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

Bu rehber FM13 ün dünyada çıkmış ilk antrenman rehberi.
    1. Artık rehber eskimiş olabilir mi?
    2. Tüm sezon takım uyumu çalışmak yerine bir süre takım uyumu daha sonra takımın eksiklerine göre değiştirmek yararlı olur mu?
    3. Takım uyumunu hangi faktörler etkiler ?(Konu dışı oldu ama neyse)

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by jevox06 View Post
    Bu rehber FM13 ün dünyada çıkmış ilk antrenman rehberi.
    1. Artık rehber eskimiş olabilir mi?
    2. Tüm sezon takım uyumu çalışmak yerine bir süre takım uyumu daha sonra takımın eksiklerine göre değiştirmek yararlı olur mu?
    3. Takım uyumunu hangi faktörler etkiler ?(Konu dışı oldu ama neyse)
    Zaten artık FM 2013 devri bitiyor, 2014 dönemi başlayacak. Yine de yazılan ilk antrenman rehberi özelliğini hala koruyor

Maç antrenmanından bahsediyorsanız tabii ki değiştirin. Ancak Genel Antrenman kısmından diğer seçenekleri seçmek bana biraz fırsatı değerendirememek gibi geliyor. Çünkü bu kısım yine tüm takımı etkileyeceği için; Tüm takımınıza "Savunma" antrenmanı verecek haliniz yok. Çünkü Savunma antrenmanı sadece "Konsantrasyon, Markaj, Top kapma" özelliklerinin gelişmesine yarıyor. Bu sebepe takımda hücum oyuncularınızın da o özellikleri gelişecek. Ve bunun hepsi için örneklerini verebiliriz. Sezon başlarında Kondisyon Antrenmanını seçmek önemi... Daha sonrasında En azından Dengeli seçeneğini seçerseniz belki içim rahat edebilir.

Takım uyumunu en çok "Takım Uyumu" antrenmanı, "Takım Çalışması" maç antrenmanı arttırır. Bunların dışında takıma çok sayıda yeni oyuncu gelmemesi, oyuncuların moralli olması gibi şeyler etkiler.

Bu kısım için 2 adet rehber var örnek olarak gösterebileceğim;
    Moral rehberi - Moral Ne İşe Yarar ki ?
    Taktiğe Yatkınlık Rehberi
    Sentugo.

Nesil
    2013
    Yer
    Ankara

O zaman eğer takıma kondisyon antrenmanı çalıştırırken güç, dayanıklılık gibi şeyleri bireysel çalıştırırsak o özellikler 2 kat mı artar ?

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Mesaj Yetkileri