Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 93 sonuç

Konu: Yeni Antrenman Sistemi & Maç Antrenmanı & Bireysel Antrenman Rehberi

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Default Yeni Antrenman Sistemi & Maç Antrenmanı & Bireysel Antrenman Rehberi

FM13 – Antreman ve Maç Hazırlığı Rehberi diye özetleyebiliriz başlığı

Antreman ve Maç Hazırlığı, Fm 2013’ün bizlere getirdiği başka bir yenilik. Eskiden farklı ekranlarda eriştiğimiz bu iki olaya artık tek ekrandan hükmedebiliyoruz. Bu sistemde oyuncularımız hep birlikte antremana çıkıyorlar ve biz istersek bireysel özelliklerini geliştirebiliyorlar. Oyunda Genel Antreman ve Maç Antremanı olarak geçiyor. Ben de yazıyı iki grupta inceleyeceğim. Daha sonra antrenörlerden, bireysel özellik gelişiminden, sezon öncesi hazırlıktan ve kalecilerden söz edeceğim.

Bu seneki en köklü değişiklik artık herhangi bir antreman programının olmaması. Eskiden, oyundaki standart programları veya bize ait olmayan programları kullanabiliyorduk. Bu oyunda bunun önüne geçilmiş. İyi mi olmuş kötü mü olmuş buna birlikte karar verelim.

Başlamadan Not: Yazı biraz uzun olabilir ancak kapsamlıdır ve okuduğunuza değer.

Genel Antreman (General Training)

Tüm oyuncuların etkilendiği antremandır. Oyuncu özelliklerini etkiler. Ekranın ortasında bulunan çubuk ile antreman seviyelerini belirleyebiliyoruz. Ne kadar fazla Genel Antreman yaparsak oyuncularımız o kadar gelişecektir. Sağ alt kısımda bulunan Toplam İş Yükü bu orana göre değişmektedir. Eski oyunlardan biliyoruz ki ne kadar ağır antremanlar yaptırırsak, o kadar da sakatlanma riskini arttırmış oluyoruz. Bu sebeple en uygun iş yükünü sizin seçeceğinizden şüphem yok. (Benim seçeneğim; ağırdan hemen önceki)

Genel Antreman Çeşitlerimize ve Etkilerine Bakalım:

- Dengeli(Balanced) : Takımın oynama kabiliyetini arttıyor, dengeli hale getiriyor. Yeni özelliktir. Çok kullanacağımızı düşünmüyorum. Sanırım “Hepsinden biraz var ama hiçbiri tam değil” sözüne uyabilecek bir seçenek.

- Form (Fitness) : Eskiden “Strength” ve “Aerobic” olarak ikiye ayrılan program burada birleşmiş. Oyuncuların “Güç, Doğal Form, Dayanıklılık, Çalışma Azmi, Hız, Hızlanma, Çeviklik, Zıplama, Denge ” özelliklerini arttırır. Genelde sezon başlarında “Çok Yüksek” seviyesinde seçilmesi uygundur.

İngilizce özellikler için --> “natural fitness, stamina, strength, work rate, acceleration, agility, balance, jumping, pace”

- Taktikler (Tactics) : Adı üstündedir. Takıma taktiksel üstünlük sağlar. Oyuncularda “Sezme, Kararlar, Topsuz Alan, Pozisyon alma, Takım oyunu ” gibi özellikleri geliştirir.

İngilizce özellikleri için --> “anticipation, decisions, off the ball, positioning, teamwork”

- Top Kontrol (Ball Control) : Adı üstündedir. Oyuncuların topla oynamalarına etki eder. Oyuncularda “Top sürme, İlk dokunuş, Özel yetenek, Kafa, Teknik ” gibi özellikleri geliştirir.

[SIZE="2"]İngilizce özellikler için --> “dribbling, first touch, flair, heading, technique”

- Savunma (Defending) : Adı üstündedir. Takımın savunma yönünü geliştirir. Oyuncularda “Konsantrasyon, Markaj, Top kapma ” gibi özellikleri geliştirir.

İngilizce özellikler için --> “concentration, marking, tackling”

- Hücum (Attacking) : Adı üstündedir. Takımın hücum yönünü attırır. Oyuncularda “Yaratıcılık, Pas, Orta Açma, Soğukkanlılık, Bitiriclik, Uzun Şut ” gibi özelliklerin gelişmesine olanak sağlar.

İngilizce özellikler için --> "creativity, passing, crossing, composure, finishing, long shots"

- Takım Uyumu (Team Cohesion) : Yeni ve en önemli seçeneğimizdir. Takım uyumunu sağlar. Herhangi bir özelliğe etki ediyor mu bilmiyorum ancak oyunun en önemli özelliklerinden birisi de takımın uyumlu olmasıdır. Uyumsuz bir takımda kimse anlaşamaz ve taktiklerimiz çöpe gider. Ancak bu seçenek; takımın daha uyumlu hale gelmesini, oyuncuların birbirleriyle anlaşmasını sağlıyor. Şu güne kadar benim ve çoğunluğun tercihi bu yönde oldu.

Yoğunluk nasıl olmalı ?

Yoğunluk için 5 seçeneğimiz var.

- Çok düşük (Very Low)
    - Düşük (Low)
    - Ortalama (Average)
    - Yüksek (High)
    - Çok Yüksek (Very High)

Açıkçası şu güne kadar “Çok Yüksek” dışında bir şey denemedim. Hiç bir zararını da görmedim. Bu yoğunluklar, bireysel özellikleri geliştirmede etkili. Ne kadar yoğun olur ise oyuncular da o derece bireysel özelliklerine fırsat bulamıyorlar. Ayrıca belki sakatlanma oranını da arttırabilir. Henüz net bir şey yok.

İsterseniz Genel antreman konusunu bitirip maç antremanına geçelim.

Maç Antremanı (Match Training)

Maç Antremanı Fm 2012 deki Maç Hazırlığı (Match Preparation) ile neredeyse aynı. Resimde de gördüğünüz üzere hangisine odaklanmak istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Ayrıca takvimden, istediğiniz maç öncesi, o maça özel odağınızı seçebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra yukarıdaki ok işaretlerini kaldırarak, istersek hiç maç antremanı yapmayabiliriz.

Maç Antreman Çeşitlerimize ve Etkilerine Bakalım :

- Sadece Taktikler (Tactics Only) :
    Bu çalışma sadece takımın taktiğinize odaklanmasını sağlar. Oyuncuların maça taktiği bilerek çıkmasına yardımcı olur. Yeni yaptığınız taktiklerden sonra kullanmanızı tavsiye ediyorum. “Taktiğe Yatkınlık Süresini” olumlu yönde etkiler.

- Takım Çalışması (Teamwork) : Oyuncuların birbirlerine alışması sağlanır. Birbirleri ile paslaşmaları daha çabuklaşır. Genel itibariyle bu seçenek sezonun başlangıcından sonuna kadar idealdir.

- Savunma Yerleşimi (Defensive Positioning) : Oyuncular top rakipteyken daha iyi yer tutar, rakip yarı sahada top kapma fazlalaşır.

- Hücum Yerleşimi (Attacking Movement) : Oyuncular top kendilerindeyken boş alanlara daha etkili koşu yapar. Net gollük pozisyon fazlalaşır.

- Savunma Duran Topları (Defending Set Pieces) : Oyuncular duran top savunması çalışır. Savunmada karşılanacak duran toplarda oyuncular daha konsantre olur.

- Hücum Duran Topları (Attacking Set Pieces) : Oyuncular durn top hücumu çalışır. Hücumda kullanılan duran toplarda oyuncular daha fazla gol fırsatı yakalar.

Maç Antremanı hakkında daha fazla bilgi almak için en aşağıdaki notu takip edebilirsiniz. Şimdi sıra antrenörlerde.

Antrenörler

Antrenör sistemi Fm 2012 ile aynı durumda. Bu kısım, Bireysel ve Genel antremanlarımız için en önemli yerlerden biri. Yine 5 yıldızlı sisteme göre düzenlenmiş ve hangi antrenörün hangi alanda çalışması gerektiğini kutucuklar sayesinde seçebiliyoruz. Burada önemli kısım her antrenöre ayrı ayrı görev vermektir. Böylece “Antrenörlerin İş Yükü” asla yoğun olmaz.

İlerleyen günlerde hangi antrenör özelliğinin hangi alanı etkilediğini paylaşırım. Lütfen hatırlatın. (Şimdilik bir ipucu; Disiplin seviyesi, Kararlılık ve Motivasyon değerleri en az 15 olan bir antrenörün seviyesi 4 yıldızdan aşağı olmaz.)

Arzu ederseniz, FM serilerinde kendi adıma en zevk aldığım kısma geçelim.

Bireysel Özelliklerin Gelişimi

Bir oyuncunun bireysel özelliklerini geliştirmek, takımı etkilemez sadece oyuncuya artı şeyler katar. Resimde de görüldüğü üzere 4 olayı vardır:

- Odak (Focus) : Bireysel Rol veya Belirli Nitelik alanlarını seçebilirsiniz. Ya da oyuncunun ihtiyacı olmadığını düşünüyorsanız boş bırakabilirsiniz.

- Odak Yoğunluğu (Focus Intensity) : Oyuncunun odağının hangi seviyede olması gerektiğini belirler.

- Yeni Pozisyon (New Position) : Oyuncuyu yeni bir pozisyona alıştırır.

- Yeni Oyun Tercihleri (New Preferred Move) : Oyuncunun oyun içi özelliklerini etkiler, oyuncuya karakter katar. Bunun için antrenörlerden yardım alıyoruz ve onların istediği oyun tercihine oyuncuyu yönlendirebiliyoruz.

Aşağıdaki resimler yüzdelik kısmın hangi durumlarda ne kadar değiştiğini gösterir. Bu oranlar önemlidir.

Odak yoğunluğunun 3 durumu için,

1. Odak + Yeni Pozisyon + Yeni Oyun Tercihi

2. Odak + Yeni Pozisyon

3. Odak + Yeni Oyun Tercihi

Odak yoğunluğunun olmadığı diğer durumlar için,

“Yeni Oyun Tercihi” – “Yeni Oyun Tercihi + Yeni Pozisyon” – “Odak” – “Yeni Pozisyon”

Oyuncuları tek tek tıklayıp zaman kaybetmektense “Oyuncuların Odağını Ayarlamak için Asistana Danışıp” tüm kadromuza gerekli bireysel antremanları atayabiliriz. Buradan “Odak Yoğunluğu” ayarını da yapabilirsiniz. Oyuncuların bireysel gelişebileceği özellikler “Odak” kısmında seçilebilir.

Resimlerde görüldüğü üzere Asistana danıştıktan sonra bize çok yardımı dokundu. Burada dikkat etmemiz gereken şey, asistanın da hata yapabileceğini unutmamak. Onun seçimlerini kontrol etmeli ve oyuncularımızı takip etmeliyiz. Burası oyuncu geliştirme rehberi olmadığı için kısa kesiyorum. Geçen seneden kalan müthiş rehberler için isimlerine tıklayınız ;
    "Genç Oyuncuları Geliştirme Rehberi"
    "Genç Akademileri Geliştirme"

İlk sezonun sonunda Serdar Aziz'in hayvanlaştığı profile bakalım;

Şimdi sıra sezon öncesi neler yapmamız gerektiğinde.

Sezon Öncesi Hazırlık

Sezon öncesi oyuncuların formdan düştüğü ve geri kazanmaları gereken zaman dilimidir. Bu zaman diliminde daha önceden belirttiğim gibi Genel Antremanı çok yüksek seviyede “Form” olarak seçmeliyiz. FM 2013’te artık sezon öncesi hazırlık kampının ne zaman yapılacağı bize soruluyor. Biz bu seçeneği, sezon açılışından olabildiğinde önce seçmeli (7 hafta öncesine kadar) ve bu zamanı hazırlık maçları yaparak geçirmeliyiz. Fizyoterapistiniz size sezon öncesi yorgun olan oyuncuları belirttiğinde lütfen onlara izin vermeyin! Bu durum işleri daha da kötüye sokar, onların maç kondisyonunu etkiler.

Bunun yanı sıra kondisyondan başka problemlerimiz de oluyor. Takım taktiği unutuyor veya yeni transferlerimizin hem taktiğe hem de takıma alışması gerekiyor. Biz de bu durumlarda Genel Antremanı ona göre değiştirmeliyiz. İlk 2-3 hafta kondisyonları sağlayıp, sonraki haftalarda “Taktikler” ve “Takım Uyumu” gibi konulara yönelmeliyiz.

Son olarak, sezona yorgun başlamak istemeyeceğimiz için son haftayı dinlenerek geçirebilir veya yoğunluk seviyemizi azaltabiliriz.

Açıkçası yukarıda belirttiklerimi ben de yapmakta zorlanıyorum ve uyguladıktan sonra hemen gözle görülür bir etkisi olmadığı için tatmin de olamıyorum. Ancak bu yaptıklarımızın sezon içi için çok büyük olumlu etkileri oluyor. Bu sebeple sezon öncesi hazırlıklarımızda yapacağımız antremanları iyi belirlememiz gerekiyor. Ayrıca hazırlık maçlarına da kendiniz çıkmanız, yardımcıyı yollamamanız gayet önemli bir konu. Hem yeni transferlerinizi tanıyıp, transferlerin de takımı ve taktiği tanımasına, hem de oyuncuların kondisyonunu bire bir görmenize yardımcı olur.

Ve son söz kalecilerin.

Kaleciler

Görüldüğü üzere kaleciler için bir Genel Antreman yok, resmen dışlanmışlar.
    Kalecilerimize bireysel eğitim verebilir ve en azından bir kaç “Oyun İçi Tercih” öğretebiliriz.

Not: “Turksportal” adını geçirmek üzere bu yazıyı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Zaten ben resimlere logoyu ekledim. Herhangi bir çalma duruma karşı bu yazı resimsiz çok bir anlama gelmez. Bu sebeple lütfen Turksportal adını geçirin.

Not: Bu rehber şu ana kadar FM 2013 için çıkan dünyadaki ilk antreman rehberdir.
    Eksikleri birlikte kapatabiliriz.

Not: Bu yazıda, yine daha önceden kendimin yazmış olduğu “Antrenman katagorilerinin etkilediği özellikler” ve perpetua’nın yazmış olduğu “Rehber - Match Preperation (Maç Hazırlığı)” adlı 2 rehberden yararlanılmıştır.

Sorularınızı ve görüşlerinizi lütfen belirtiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Yazının konusunu belirleyebilirsiniz.

BU YAZININ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ.

-Sentugo-
    Last edited by sentugo : 04.Temmuz.2013 at 01:48 Reason: Görsellik katmak için yazıda değişiklik yaptım.
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Eline sağlık
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

teşekkürler,çok faydalı bir rehber. O kadar fazlada değişıklik olmamış gibi ama antremanlar oyuna gerçeklik katmıs. Mesela bir genç oyuncu üzerinde daha fazla etkimız olacak.

4. Default

Teşekkürler.
    BEŞİKTAŞ'ın taraftarıyız. Futbolcuların değil !

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by mpaker66 View Post
    teşekkürler,çok faydalı bir rehber. O kadar fazlada değişıklik olmamış gibi ama antremanlar oyuna gerçeklik katmıs. Mesela bir genç oyuncu üzerinde daha fazla etkimız olacak.
    En köklü değişiklik artık herhangi bir antreman programının olmaması. Eskiden bize ait olmayan programları kullanabiliyorduk. Bu oyunda bunun önüne geçilmiş. (Hatta bu kısmı yazıya dahil edeyim)

Quote Originally Posted by grjonny View Post
    Teşekkürler.
    Quote Originally Posted by balde_mir_07 View Post
    Eline sağlık

İlginiz için teşekkür ederim.
    Sentugo.

kapsamlı bir rehber teşekkürler.

Nesil
    2011
    Yer
    Adana

Eline sağlık faydalı bir konu açmışsın. Konu sabitlenmeli bence.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Sırf o resimleri tek tek kesip biçip (bazılarını da birleştirip, Turksportal logosu ekleyip, dikkat çekilecek yerleri işaretleyip) kaydedip bir resim yükleme servisine yükleme ve ardından linklerini buraya ekleme aşamasının bile ne kadar zahmetli olduğunu çok iyi biliyorum Üstüne birde akıcı, anlaşılır bir dille yazıyı hazırlama aşaması var. Eline emeğine sağlık, daha ne denir ki...

Nesil
    2011
    Yer
    Eskişehir

Teşekkürler, ilk bakışta çok karmaşık gelmişti.
    İkinci olan, ilk kaybedendir.
    Ayrton Senna da Silva

Nesil
    2007
    Yer
    Dublin

Bu rehber, çoğumuza karışık görünen yeni antrenman sistemini daha kolay anlamamızı sağlayacaktır. Gerçekten harika bir çalışma olmuş. Ellerine sağlık.

Remaining silent in the face of injustice is the same as supporting it.

Helal olsun arkadaşım emeğine sağlık bunları anlaşılır bir biçimde yazmışsın konuya yabancı olanların çok işlerine yarayacak bir rehber olmuş

Nesil
    2012
    Yer
    Wien/Vienna

Ellerine saglik cok iyi bir anlatim

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Güzel bir yazı daha, çok teşekkürler emeğine, eline, beline, diline sağlık
    FM Gazetesi

Nesil
    2011
    Yer
    adana

Çok güzel bir yazı olmuş çok teşekkürler

Nesil
    2011
    Yer
    Erzincan

Yine en karışık bir konuyu en düzenli şekilde sunmuşsun..kim uğraşacak bunlarla diyen bizlere. Ellerine sağlık.

Ve sanırım artık her yeni takım yönettiğimizde ilk oluşturduğumuz schedules klasörü icindeki kayıtları copy/paste yapamayacak, yönettiğimiz her takıma özel ilgi ve alaka gösterecek, her futbolcu ile tek tek kanka olacağız.

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

Çok güzel bir rehber olmuş ellerine sağlık.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Hepinizin mesajlarını alıntılamışım gibi hissedin

Ben de hala Walter Sakana'nın düzenlemiş olduğu "Taktiksel Komutlar Rehberi" ve "Oyuncu Özellikleri" rehberlerine bakarak birşeyler yapmaya çalışıyorum.

Quote Originally Posted by Duka View Post
    Ve sanırım artık her yeni takım yönettiğimizde ilk oluşturduğumuz schedules klasörü icindeki kayıtları copy/paste yapamayacak, yönettiğimiz her takıma özel ilgi ve alaka gösterecek, her futbolcu ile tek tek kanka olacağız.
    Evet artık schedules tarihe karışmış durumda. Her fubolcu ile kanka olmaktansa potansiyeli olan futbolcularla kanka olmaya çalışıp, diğer oyunculara da ilgi alaka göstermemiz gerekiyor
    Sentugo.

Harika bir rehber, ellerinize sağlık

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya

Çok sağ ol, emeğine sağlık. Özellikle benim gibi oyuna ısınamayan, alışamayanlar için hazırlamış olduğun rehberler çok daha kıymetli.

oyuncuların yaz tatilinde taktikleri unutması çok garibime gidiyordu, hala unutuyolar. hayır creativitysi yüksek de kerataların, zeki olmaları lazım ama nerdee

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by orhuneses View Post
    Harika bir rehber, ellerinize sağlık
    Sağolun.

Quote Originally Posted by uAburak89 View Post
    Çok sağ ol, emeğine sağlık. Özellikle benim gibi oyuna ısınamayan, alışamayanlar için hazırlamış olduğun rehberler çok daha kıymetli.
    Daha çok rehber geliyor. Hazırlanın

Quote Originally Posted by ktoid View Post
    oyuncuların yaz tatilinde taktikleri unutması çok garibime gidiyordu, hala unutuyolar. hayır creativitysi yüksek de kerataların, zeki olmaları lazım ama nerdee
    Espri yaptığını bilmesem olayı detaylı bir şekilde anlatırdım
    Sentugo.

Çok iyi bir rehber olmuş, ellerine sağlık hocam.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Sağolun. Bu rehberinde daha okunaklı ve saklanabilir versiyonu için pdf formatını düzenledim. İsteyen oradan da ulaşabilir.

Antreman ve Maç Öncesi Hazırlık Rehberi.pdf
    Sentugo.

bu arada 2012deki genç oyuncu geliştirme rehberinin bir benzerini yapacaktım bu seri için ama bütün ayrıntıları kaldırmışlar sen de çok güzel açıklamışsın iş bırakmamışsın bana

eline sağlık 10 numara olmuş gerçekten )

bu arada dün baya bi aradım schedule kısmını,kaldırıldığını yeni öğrendim

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Spe1907 View Post
    eline sağlık 10 numara olmuş gerçekten )

bu arada dün baya bi aradım schedule kısmını,kaldırıldığını yeni öğrendim
    Sağolun.

Quote Originally Posted by ktoid View Post
    bu arada 2012deki genç oyuncu geliştirme rehberinin bir benzerini yapacaktım bu seri için ama bütün ayrıntıları kaldırmışlar sen de çok güzel açıklamışsın iş bırakmamışsın bana
    Sizin 2012'de yazmış olduğunuz şeyler üzerine yeni bir şey gelmedi sanırım. Sadece gençlere özel personel atanabiliyor o kadar. Onun için de yeniden yazı yazmak önemli değil.
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

Tam 2012 le birlikte kendi antrenman programımı kusursuzlaştırmışken değiştirdiler bu olayı.
    Daha kolay olmuş ama. Odaktan oyuncuyu oynattığım görevin aynısını veriyorum hemen gelişmeye başlıyor.
    Yoğunluğu genelde çok yüksekte tutuyorum ben de kritik maçlarda ortaya alıyorum.

Bence eski antrenman sistemi daha güzeldi. Eskiye göre ufak çaplı değişiklikler ve görsel değişimler yapmışlar. Antrenman sisteminden memnun olmadım.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by martymcfly View Post
    Tam 2012 le birlikte kendi antrenman programımı kusursuzlaştırmışken değiştirdiler bu olayı.
    Daha kolay olmuş ama. Odaktan oyuncuyu oynattığım görevin aynısını veriyorum hemen gelişmeye başlıyor.
    Yoğunluğu genelde çok yüksekte tutuyorum ben de kritik maçlarda ortaya alıyorum.
    Quote Originally Posted by ceb58 View Post
    Bence eski antrenman sistemi daha güzeldi. Eskiye göre ufak çaplı değişiklikler ve görsel değişimler yapmışlar. Antrenman sisteminden memnun olmadım.

Aynı şekilde ben de uzmanlaşmıştım. Değişime alışmak kolay olmuyor.
    Sentugo.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by balinger
    hocam merhaba bır sey srocaktım ben mac preparatıon da takım taktıge cabuk alıssın dıe very high yapıyorum takım %100 alıstıktan sonra wery high ı azaltsam alısma surecı %100 den assagı ınermı yoksa oyle kalırmı ?
    Hayır. Takım taktiğe %100 alıştıktan sonra, sezon sonuna kadar herhangi bir azalma olmaz(aşağı inmez). Ne zaman oyuncular tatile gider, o zaman azalma görülür.
    Sentugo.

Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri