Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
31 ile 58 arası toplam 58 sonuç

Konu: Oyuncu Alım-Satım Rehberi

Nesil
    2007
    Yer
    Isparta

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    Geç gördüğüm için kusura bakmayın. İzlenebilir seçeneği açık olursa pek bir sorunla karşılaşmazsınız. Yine işe yarar.
    yok ne demek siz geç görmüşsünüz ama ben de geç görmüşüm az önce gördüm de

gerçekten harika işlere imza atıyorsunuz teşekkür ederim

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

hocam ppm rehberide hazırlarsanız çok makbule geçer mevkilere göre ppmler ppm ler için gerekli oyuncu özellikleri ppmin öğrenilememe sebepleri gibi

Nesil
    2013
    Yer
    İstanbul

Bir oyuncu ile sözleşme aşamasındayken, böyle bir durumla karşılaştığımızda ne yapmak gerekiyor? Bütçe ayarlarından, maaş bütçesine mi yüklenip arttırmalıyız yoksa transfer bütçesini mi?

Bu sözleşme için şartlar şöyleydi;
    3 milyon peşin + 27,5 Milyon 48 ay taksit + En az 10 maç için de 20 milyon şeklinde bir anlaşmanın akabinde oyuncu ile;
    5 yıllık olmak üzere 1.800.000/y + 1 milyon bağlılık primi şeklindeydi.

Bu esnada ise kulübün kasasında 11,04 milyonluk transfer bütçesi ile 10 milyonluk kullanılabilir maaş bütçesi bulunuyordu.

Quote Originally Posted by Bonzi View Post
    Bir oyuncu ile sözleşme aşamasındayken, böyle bir durumla karşılaştığımızda ne yapmak gerekiyor? Bütçe ayarlarından, maaş bütçesine mi yüklenip arttırmalıyız yoksa transfer bütçesini mi?

Bu sözleşme için şartlar şöyleydi;
    3 milyon peşin + 27,5 Milyon 48 ay taksit + En az 10 maç için de 20 milyon şeklinde bir anlaşmanın akabinde oyuncu ile;
    5 yıllık olmak üzere 1.800.000/y + 1 milyon bağlılık primi şeklindeydi.

Bu esnada ise kulübün kasasında 11,04 milyonluk transfer bütçesi ile 10 milyonluk kullanılabilir maaş bütçesi bulunuyordu.
    Transfer bütçesine yüklenmen lazım fakat. Bu vereceğin para çok fazla Kerim Frei için.

Nesil
    2013
    Yer
    İstanbul

Aslında işin parasında ya da transferinde değilim. Daha önce bir kez başıma gelmişti bu durum ama o zaman kim için kaç para ödediğimi falan hatırlamıyordum. Olayı örnekleyebilmek için sadece boş teklifte bulundum Kerim'e.

Sormayı unuttum, peki bu durumda transfer bütçesi limitini ne kadar yapmak gerekir? (En azından belirttiğim örneğe ve fiyatlara göre?)
    Last edited by Bonzi : 09.Şubat.2013 at 14:21

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Aslında işin parasında ya da transferinde değilim. Daha önce bir kez başıma gelmişti bu durum ama o zaman kim için kaç para ödediğimi falan hatırlamıyordum. Olayı örnekleyebilmek için sadece boş teklifte bulundum Kerim'e.

Sormayı unuttum, peki bu durumda transfer bütçesi limitini ne kadar yapmak gerekir? (En azından belirttiğim örneğe ve fiyatlara göre?)
    Tabii ki transfer bütçesini yükseltmeniz gerekiyor çünkü transfer transfer bütçesi olmadığı için erteleniyor. Anlık olarak vereceğiniz transfer ücreti 1 kuruş dahi az olsa o transfer gerçekleşmez. Anlık olarak dediğim şey ise transferin yapıldığı sene içerisinde kulüpten çıkan para.

Örnek üzerinden gidecek olursak;
    3 Milyon (peşin)
    6.875 Milyon (48 aylık transfer ücretinin ilk 12 aylık miktarı)

yani yaklaşık 10 milyon lira (veya hangi birimi kullanıyorsanız) anlık olarak kulüpten çıkmalı. Sizin elinizde ise 11 milyon bulunuyor. İşin karıştığı nokta kulüp bu paraları verdikten sonra oyuncu eğer 10 maç daha oynarsa herhangi bir para verememesi. Yani transferin ertelenmesinin sebebi bu. Anlık 10 milyon gittikten sonra elinizde 1 milyon kalıyor ve 1 milyon 10 maç sonra ödenecek rakam ile eşit değil. Yani oyuncuya verilen maaş veya bağlılık primi hatta oyuncu temsilcisine verilen rakamların hiç birisi transfer bütçesinden harcanmıyor!

Bu durumda maaş bütçenizin hepsini transfer bütçesine aktarsanız bile, transfer bütçesi o derece yükselmez yani karşılamaz.

Sizin yapmanız gereken şey yönetimle konuşup ekstra transfer&maaş bütçesi istemek olacaktır. Hatta eğer çıkıyorsa Oyuncuyu yönetimin transfer etmesini de isteyebilirsiniz.
    Sentugo.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Önder HOCA View Post
    hocam ppm rehberide hazırlarsanız çok makbule geçer mevkilere göre ppmler ppm ler için gerekli oyuncu özellikleri ppmin öğrenilememe sebepleri gibi
    Herşeyin sırası var. Şu sıralar Oyunu Kontrat Rehberini düzenliyorum. PPM yani Oyun İçi Tercihler Rehberini de hazırlarım.
    Sentugo.

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Oyuncularımız başka bir kulübe imza atmadan önce para talep ediyor. Bunu önleyebilirmiyiz ?

Nesil
    2010
    Yer
    İZMİR

Quote Originally Posted by OrcunFB View Post
    Oyuncularımız başka bir kulübe imza atmadan önce para talep ediyor. Bunu önleyebilirmiyiz ?
    Benim Bildiğim Sanırım Verilmedi mi Gitmedikleri Yönünde Ben Barosu Satarken Bende 1 m para istedi vermedim ve takımda kaldı

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Cevap doğru. İstediği parayı vermezseniz oyuncu gitmez.
    Sentugo.

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Yazıklar olsun onlara.

Yazıklar olsun onlara.

3ün 5in lafını yapmayın, ben yolluyorum yine de gene baya bii para kalıyo kazandığım bonservisten.

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Benim satmak istediklerlerim Bekir falan bi de ona para mı veriyim yok ya.

Nesil
    2005
    Yer
    Adana

Benim satmak istediklerlerim Bekir falan bi de ona para mı veriyim yok ya.
    Mevcut vereceğin paradan daha azını vereceğin için düşünebilirsin aslında.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Toplu bir cevap olarak olayı açıklayayım.

Oyuncuyu belli bir bonservis bedeline satmak istiyorsunuz ve bazı kulüpler bu bonservisi ödeyebileceklerini düşünüp teklifte bulunuyorlar. Buraya kadar her şey normal. Ancak düşünmemiz gereken şey o kulüplerin maaş bütçeleri.

Genelde oyuncular yeni bir takıma transfer olurken aldıkları maaşı arttırırlar. Yaşlı oyuncular vs. buna dahil değil. Eğer satın almak isteyen kulüp, oyuncuya bizim kulüpten aldığı maaştan daha az bir miktar maaş teklif ederse ve oyuncu da o kulübe gitmek isterse bizden yıllık belli bir oranda maaş ister. (Belki de istemez.) Bu istediği rakam oyuncunun bizimle olan sözleşme bitiş tarihine kadar geçerli olur.

Yani X oyuncusunun 2014 yılına kadar sözleşmesi olsun. Biz onu 2013 yılında satalım. Eğer bizden para isterse maksimum 2014 yılına kadar isteyebilir. Daha sonraki yıllarda diğer kulübün önerdiği rakama evet demiş oluyor çünkü.

Gerçek hayatta oyuncular bunun tam tersini yapıyorlar. En yakın örnek olarak Baros'u verebiliriz. Oyuna böyle bir şey de eklenebilir. Hatta ben bugüne kadar bir oyuncunun eski kulübünden bizim takıma gelmek için para istediğini de görmedim. Madem oyunda böyle bir şey var, bizim yararımıza da olması gerekir diye düşünüyorum.

Bunun yanı sıra "bi de ona para mı veriyim" düşüncesi yanlış. Yeri geldiğinde sözleşme fesh etmeyi de yapmamız lazım. Oyuncuyu hazır satabiliyorken en karlı sözleşme feshi budur.
    Sentugo.

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

1 MN'ye satıyorum 500 küsür para istiyor.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

1 MN'ye satıyorum 500 küsür para istiyor.
    Şimdi OrcunFB satmazsan vereceğin maaş ne kadar ? Onu bir hesapla. Hangisi daha karlı onu seç.
    Sentugo.

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Aslında 1 senelik sözleşmesi var. 500 B kar elde edebilir. Satıyım o zaman.

merhaba ben sıvassporu yonetıyorum bedavaya genc yetenekler(yabancı) aldım gelısmelerı ıcın kıraya vermek ıstıyorum ama teklıf yok hıç yabancısı olmayan bankasya kluplerı bıle teklıf yapmıyor gelistirme lıstesıne koydum oyuncuları futbol dırektorude kıralıyamıyor

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Yahu zaten genç yetenekler en iyi siz oynatınca gelişir.

Bu konuyu geçersek; aylık ücreti sıfırlayın. Duruma bakın, hala yoksa, Maaşı da sıfırlayın. duruma bakın. Hala yoksa sizin takımda oynasın.

Futbol direktörü sihirbaz değil ki. O sadece eğer ilgi varsa anlaşmayı sağlıyor.
    Sentugo.

Nesil
    2013
    Yer
    İstanbul

Alım/Satım olayından ziyade, oyuncunun kişiliği ile alakalı bir sorun ama sanırım en uygun yer burası olur.

Amrabat'ı pek oynatmıyorum ve doğal olarak kulübede bekliyor. En sonunda pes edip "Hoca beni gönder" diye yaygara kopartmaya başladı. Satılığa çıkarttım alıcısı çıkmadı, ve transfer sezonunun son gününde bir de şansımı böyle deneyeyim diyerek kiralamaya çalıştım. Bir alıcı çıktı, prensipte anlaştık falan ama bu sefer Amrabat su koyverip "Ben takımda kalmak istiyorum" diye triplere girdi. Takımdan göndersem bir dert, göndermesem bir dert olacak. Böylesi durumlarda makul olan sizce nedir?

Bir sorumda şu; Transfer işlemlerini direktöre bıraktıysak, gelen kira taleplerini olduğu gibi kabul mü ediyor direktör? Mesela ben kiralığa çıkardığım birisi için %50 maaş katkısı yapılsın diye pazara çıkarıyorum, benim direktör %10 maaş katkısı yapmayı öneren takımlarla işi bitiriyor. Pazarlık yapmak nedir bilmez mi bunlar?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Alım/Satım olayından ziyade, oyuncunun kişiliği ile alakalı bir sorun ama sanırım en uygun yer burası olur.

Amrabat'ı pek oynatmıyorum ve doğal olarak kulübede bekliyor. En sonunda pes edip "Hoca beni gönder" diye yaygara kopartmaya başladı. Satılığa çıkarttım alıcısı çıkmadı, ve transfer sezonunun son gününde bir de şansımı böyle deneyeyim diyerek kiralamaya çalıştım. Bir alıcı çıktı, prensipte anlaştık falan ama bu sefer Amrabat su koyverip "Ben takımda kalmak istiyorum" diye triplere girdi. Takımdan göndersem bir dert, göndermesem bir dert olacak. Böylesi durumlarda makul olan sizce nedir?

Bir sorumda şu; Transfer işlemlerini direktöre bıraktıysak, gelen kira taleplerini olduğu gibi kabul mü ediyor direktör? Mesela ben kiralığa çıkardığım birisi için %50 maaş katkısı yapılsın diye pazara çıkarıyorum, benim direktör %10 maaş katkısı yapmayı öneren takımlarla işi bitiriyor. Pazarlık yapmak nedir bilmez mi bunlar?

Amrabat konusunda eğer sizin ihtiyacınız varsa kadronuzda kalabilir, ancak iyi bir gelir elde edecekseniz yollayın. Oyuncunun takımda kalmak istemesi = ayrılmak istememesi dir. Yani siz göndermek isterseniz oyuncu buna bir şey diyemez. Herhangi bir dert durumu yok ortada.

Direktör tam bir robot. Hiç sevmedim. Biz ona ne görev verirsek, o onu gerçekleştiriyor. Zaten bu transfer konularında pek bir direktör yanlısı değilim.
    Sentugo.

Oyuncu satma konusunda çok zarar ettim
    Bekir, Semih, Selçuk, Baroni, Topuz mafettiler beni. Bu yazının da tamamını okudum hiçbirşekilde teklif eden olmadı ilk 11de oynattım defalarca yine olmadı. çok kötü bir tecrübeydi..

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bahsettiğiniz oyuncuların sözleşmeleri ya son senesinde ya da çok yaşlılar. Hatta kötü oyuncular. Büyük kar elde etmeyi düşünmeniz yanlış zaten. Bu oyuncuları gerçekte kaç paraya satabilirsiniz ki ? Ama mesela bir Gökhan Gönül'ü iyi bir fiyata satabiliyorsunuz değil mi ?
    Sentugo.

Nesil
    2013
    Yer
    İstanbul

sentugo affına sığınarak bir soru daha sormak istiyorum.

Elimde şöyle bir oyuncu var; ben bu oyuncuyu alırken aklımda "Besler büyütür sonra da kârlı bir şekilde satarım." düşüncesi vardı. Aldığımdan beri benim takımımda hiç forma giymeden her sene pilot kulübe gönderdim ve orada as kadroda sahaya çıktı. Bu sezonun başında da kiralık gitmek istemediğine dair resti çekince satmak uygun olur dedim.

Resimde de görebileceğin gibi tahmini olarak 7M TL fiyat biçiyor sistem ama ben o kadar etmeyeceğini düşünüp 5.5M TL fiyatla (1.5M peşin + kalanı 48 ay taksit şeklinde ve sonraki satışlardan komisyon falan gibi şartlar istemeden) satmaya çalışıyorum. Bu sefer de karşıma şöyle bir uyarı geliyor;

Fiyatı 3M seviyesine kadar indirsem de aldığım uyarı hep aynı oldu, satış işlemini direktöre bıraksam ya da istenmeyen listesine alsam; bu sefer gelen ilk teklife göre ucuz bir şekilde satılacak hatta bedelsiz gönderilecek diye de çekiniyorum açıkçası.

Ne önerirsin böyle durumlar için?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bu tür durumlarda ben oyuncuyu çok yüksek rakamlara öneriyorum. Daha sonra iyi bir aylık ücrete kiralıyorum. Satılamıyorsa bu seçenek daha mantıklı.

Neden satamadığını da açıklayayım. Kendi takımında oynatmadığın için... Oyunda kalecileri satmak eskisine göre epey güç.
    Sentugo.

Nesil
    2013
    Yer
    İstanbul

Yani diyorsun ki; Talipliler almaya yanaşmıyorsa onları oyuncuyu kiralamaya yönlendir. Güzel taktikmiş Eğer buna rağmen alıcı çıkmazsa ligdeki basit maçlarda oynatayım bari kaleciyi.

Teşekkür ederim yanıt için.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

Mesaj Yetkileri