Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 58 sonuç

Konu: Oyuncu Alım-Satım Rehberi

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Default Oyuncu Alım-Satım Rehberi

Yazıyı daha okunaklı ve büyük okumak için PDF Formatını Tercih Ediniz!

Merhabalar, bugün oyuncu alım-satım işlemlerini inceleyeceğiz. Bunlardan bahsederken FM 2013’ün transfer sistemi için getirmiş olduğu bazı yeniliklerden de söz edeceğim.

Özellikle oyuncu satma işlemi bir çoğumuz için dert olmuştur. Bu rehberdeki talimatları yerine getirirsek oyuncuları yüksek meblalara satabilir, kazandığımız paralarla genç oyuncuları alabiliriz.

Not: Yazı yine uzun oldu. Bu sefer çok görsel de yok. Çok bilgi var. Bir sürü yenilik var. Pişman olmayacaksınız.

Oyuncu Satım İşlemleri

Öncelikle makinanızın sistem gereksinimlerini bilmiyorum ama lig seçerken birden fazla lig seçmeliyiz. Sadece Türkiye, İngiltere ve İspanya liglerini seçip başlamaktan bahsetmiyorum. Özellikle Rusya ve Brazilya liglerini seçtiğimizden emin olmalıyız. Rus takımlarında para çok var, Brazilya ise oyuncu kaynağımız.

En zengin kulüpleri incelersek; Anzhi, Zenit, CSKA, Rubin Kazan gibi kulüpler çok işimize yarayacak. PSG, City ve diğerleri ise her zaman velinimetimiz.

Fm 2013’te gelen ve oyuncu satım işlemlerini ilgilendiren en önemli not burası! Oyuncunun değeri ve oyuncunun bonservisi farklıdır. Oyuncunun bonservis bedeli aşağıdakilere göre değişkenlik gösterir;

- Sözleşmesinin uzunluğuna
    - Yeni sözleşme imzalama ihtimaline (sözleşmesinin son senesinde olup olmamasına)
    - Kulübün finansal değerine
    - Oyuncunun takımdaki önemine

Artık eskisi gibi 1 sezon iyi oynayıp, değerini 2-3 katına çıkaramıyor oyuncular. Yukarıda bahsettiğim özellikler de gayet etkili oluyor artık. (Zaten farketmişsinizdir.)

Ayrıca oyucunun son senesindeyken yüksek teklifler alamazsınız. Oyuncuyu iyi paralara satmak istiyorsanız, o oyuncunun sizinle en az 2 senelik sözleşmesi olması gerekir.

Oyuncu satmak için neler yapmalıyım ?

1) Oyunun hemen başında (veya artık bunu okuduktan sonra) “Personel Sorumlulukları” kısmındaki “Kişisel Yardımcımızı” buluyoruz ve aşağıdaki resimdeki gibi düzenliyoruz.

Yazıyla da yazacak olursak;

- Menejer Önerilerine “Sadece gelecek vaad eden ve transfer listesindeki oyuncular” seçeneği,

- Değerinin %200 kadarına satılabileceği,

- Oyuncuyu önerirken transfer listesine otomatik olarak koyulması ve kadro durumda istenmeyen oyuncu olarak belirtilmesi,

- Değerinin %25 kadarına kiralanabileceği,

- Kiralanma durumda maaşının %100 kadarını kiralayan kulübün ödeyeceği

2) Kadronuzda istemediğiniz ya da ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz oyuncuları kulüplere önerin. Burada altını çizmemiz gereken bir nokta var. Bizim istemediğimiz oyuncuları bir başka kulübün de istemeyebileceğini unutmayınız. Ancak bir oyuncu satışında, oyuncuyu kulüplere önermek en etkili yolumuz olduğu için bu işlemi gerçekleştirmeliyiz. Kulüplere önerdiğimiz ilk teklif maksimum oyunun değerinin 2 katı olmalıdır. (Zaten 1. kısımda bu oranı ayarlamıştık. Hani okumazsınız falan diye ) FM deki kulüpler malesef belli bir sisteme göre hareket ediyorlar. İstisnalar hariç hiç bir oyuncunuzu değerinin 4-5 katına satamıyorsunuz. Kulüplere öner seçeneğinde de bu oran 2 katı olarak belirlenmiş durumda.

Bazen oyuncuya teklif olmaz. Bu tür durumlarda, o oyuncuları oynatmamız gerekir. Oyuncuyu Yedek kadroya atmak(kadro dışı bırakmak) bizi mahveder. Kimse yedek kadroya atılmış bir oyuncu için yüksek bir bonservis bedeli vermek istemez. (En azından oyun içinde böyle)

3) Hemen oyuncuya teklif gelmediyse, istediğiniz bonservis ücretinde indirime gidin. Her seferinde 500k lık bir indirim kafi olabilir. Bu oranı oyuncunun bonservis bedeline göre ayarlayabilirsiniz. Talep ettiğiniz bonservis ücretini 48 ay vadeli bir şekilde de teklif edin. Bazı kulüplere bu teklif çok cazip gelecektir. Hala teklifler gelmiyorsa, bu işlemi sıfır bonservise kadar uygulayın. Oyuncuyu bedavaya göndermeye çalışın. Buradaki amaç kulüplerin ilgisini çekmek olacaktır. Bir kaç kulübün ilgisini çekince yine bonservis ücretleri isteyebilirsiniz.

4) Bazen bazı kulüpler oyuncuyla ilgilenirler ancak istenen ücretin çok yüksek olduğunu ya da bütçelerinin o oyuncuyu karşılayamacağını falan söylerler. Üzülmek yok. FM 2013’te takas yolu ile transfer yapabiliyoruz. Kulüpten işimize yarayabilecek futbolcuyu arayıp, eğer futbolcu bizim önerdiğimiz futbolcudan daha kaliteli ise biraz da bonservis bedeli verip yüksek bedellere alabileceğimiz bir oyuncuyu transfer edebiliyoruz. Takas transferlerinde çok seçici olmalıyız. Sonuç olarak Emrah Kiraz ile Arda Turan’ı takas edemiyoruz

5) Bunların hepsini yaptık ve yine de tık yok ise bunun belli başlı sebepleri vardır. Oyuncu yüksek bir maaş alıyordur, uzun sürekli sakatlık geçirmiş veya halen sakattır, oyuncu müzmin sakattır (oyuncunun sakatlık geçmişinden kontrol edilebilir), oyuncunun menejeri oyuncuyu iyi pazarlayamıyordur veya oyuncunun menejeri yoktur, oyuncunun itibari düşüktür gibi. Bu tür durumlarda yeni özelliğimiz olan “İstenmeyenler Listesi” ne oyuncuyu ekleyip futbol direktörümüze işi devredebiliriz. Henüz böyle bir oyuncu ile karşılaşmadığım için bu konuda sistem nasıldır bilemeyeceğim

6) Bazen aynı sezonda hem transfer edip hem de satmak istediğimiz oyuncular karşımıza çıkabilir. (Emenike olayı mesela) FM’de bu olay öyle işlemez. Bu oyuncuyu yeni transfer etmişseniz, o oyuncu başka bir takıma transfer olmayı istemediği gibi kulüpler de istemeyebilir. Zaten “Bir oyuncu bir sene içerisinde maksimum 2 takımda oynayabilir” kuralı, oyunun bu yanını destekliyor. Bu durumda olan oyuncuları kiralayabiliriz. Eğer oyuncuyu kiralayacak bir teklif gelmiyorsa, kiralamak için istediğimiz aylık ücreti aşağı çekmeli veya hiç istememeliyiz. FM’nin bu serisinde kiralama için de bir yeni özellik geliştirilmiş. Artık kiralamak istediğimiz oyuncuların, kiralayacağımız takımdaki görevlerini ve hangi pozisyonda oynayabileceklerini seçebiliyoruz. (Bu durum genç oyuncular için epey önemli.) Amacımız para kazanmak ise hem aylık ücret almalı hem de oyuncunun maaşını kiralayan kulübe ödetmeliyiz. Bu seride, oyuncuyu kiraladığımız kulüpten oyuncunun maaşından daha yüksek bir maaş isteyebiliyoruz. Artık kabul ederlerse... Bu arada kiralamanın bir diğer güzel yanı; eğer oyuncu kiralandığı kulüpte mutsuz olursa (sorun anlatayım...), kira sözleşmesini feshedip takımımıza geri dönebiliyor. Bu da bize o oyuncuyu bir daha kiralama şansı yaratıyor.

Bunlardan farklı olarak; oyuncunuzu önerdiğinizde bazı takımlar hemen teklif yapar ve siz de uygun gördüğünüz teklifleri onayladıktan sonra teklifini reddettiğiniz bazı takımlar, aynı oyuncu için bir kez daha teklif yaparlar. Bu kulüpler artık o oyuncuyu daha fazla istediklerini bize bildirmişlerdir. Bu sebeple istediğimiz bonservis ücretini belli bir miktarda arttırabiliriz. İnanın o kulüpler de istediğimiz bonservis ücretine kadar çıkıyorlar ve daha fazla para kazanabiliyoruz. Bu durumda oyuncunun tercihi genelde düşük bonservis bedeli veren takıma gitmekten yana oluyor. O teklifi onaylamamalı ve yüksek bonservis ücreti veren kulübün teklif etmesini beklemeliyiz.

En karlı durum ise oyuncumuzun performansından dolayı bazı kulüplerin oyuncumuzla ilgilenmesidir. Bu tür durumlarda kulüpler oyuncunun değerinin 2-3 katı bonservis bedeli önerirler. Biz ise işi biraz daha kızdırmak isteyip biraz daha fazla bonservis istemeliyiz. Sonuç olarak kaybedecek hiç bir şeyimiz yoktur.

Son olarak Transferin Son Gününe katılarak elimizde kalan bazı oyuncuları gazeteciler sayesinde pazarlayabilir, gazetecilere verdiğimiz cevaplarla oyuncularımıza yeni teklifler alabiliriz. Transferin son günü gayet iyi satışlar yapılabiliyor. Oyuncu alım işlemlerinde Transferin Son Günü hakkında daha ayrıntılı bahsedeceğim.

Ben daha çok satmayı sevdiğimden bu konun biraz üstüne gitmişim gibi oldu. Bu sebeple şimdi oyuncu alımlarına geçelim.

Oyuncu Alım İşlemleri

Bir oyuncuyu satmak için önce elimizde o oyuncunun olması, pişmesi gerekir. Unutmayın ki her oyuncunun bir bedeli vardır! Burada birkaç küçük taktikten bahsedeceğim.

Özellikle para sıkıntısı olmadığı için büyük takımlar her istediği oyuncuyu satın alabilirler. Bizim işimiz az para harcayıp en iyiyi bulmak.

FM 2013’te değişen özelliklerden birisi burada karşımıza çıkıyor. Artık eskisi gibi sadece 48 ay taksitle oyuncu transfer edemiyoruz. Oyun bu sene bu olaya bir gerçekçilik katmış ve kesinlikle izin vermiyor. Oyuncunun bonservisinin en az %20 ‘sini direk ödemekle yükümlüyüz. Bunun yanı sıra bazı kulüpler kesinlikle 48 ay olayına karşılar ve kabul etmiyorlar. Zaten 48 ay taksit ile transfer yapmak bazen dengeleri kaçırabiliyor. Düşük bonservis ücretleri için sıkıntı yaratmasa da yüksek transfer ücretlerinde çok büyük sorunlar yaratabiliyor. İsterseniz bu konuyu gelecek günlerde yazmak istediğim “Bütçe Yönetimi & Kar Etme Rehberi ” ’nde değinelim.

Bir diğer özellik ise “Ek Ödemeler” kısmında yapılmış. Alt liglerden oyuncu alırken artık kulübe “Lig Terfisinden Sonra” seçeneği ile ödeme yapabiliyoruz. Burada da aynı 48 ay taksitte olduğu gibi kulübe, oyuncu için belli bir bonservis ödememiz gerekiyor. Ancak ben alt liglerde bir kulüp olsam, böyle bir teklifi asla kabul etmezdim.

İşimizi zorlaştıran bir diğer özellik ise “Kulüp İtibarı” konusunda. FM 2013 gerçekten bu konuda da gerçek hayatı yakalamış. Artık kulüpler aynı oyuncu için, düşük itibarı olan kulüplere göre, yüksek itibarı olan kulüplerden daha yüksek bonservis ücretleri istiyorlar. Bu durum neden işimizi zorlaştırıyor bir düşünün bakalım. Oyuncuların da illaki daha itibarlı olan kulübü tercih etmeleri bir rastlantı olsa gerek.

Zor demişken bu seride “Home Grown” yani “Kulüpte Yetişen Oyuncuların” daha pahalı olduklarını görüyoruz. Şimdilik bu kadar kötü haber yeter, artık iyilere geçelim.

Oyuncuyu en uygun şekilde satın almak için neler yapmalıyım ?

1) Gözlemcilerinizi iyi seçin ve onları dünyanın heryerine gezdirin. Özellikle “Oyuncu Potansiyel Değerlendirmesi” yüksek (tercihen 20) olan gözlemcileri Brazilya ve Arjantin gibi ülkelere gönderin ve takipte olun. İster istemez size hem bonservisi az olan hem de potansiyelli gençler önereceklerdir.

2) Transfer listesini takip edin! Hiç beklemediğiniz oyuncular sırf kulüplerinde mutsuz oldukları için transfer listesine düşebiliyorlar. Bu oyuncuları oradayken almak en ucuz yoldur.

3) Serbest kalma maddesi bulunan oyuncuları kovalayın!

Resimde de görebileceğiniz üzere, bazı oyuncular kulüpleriyle yeni sözleme imzaladıklarında ek olarak böyle serbest kalma maddeleri ekliyorlar. (Kendi oyuncularımıza sözleşme önerirken unutmamamız gereken bir özellik. Aynı maddeden biz de zarara uğrayabiliriz!) Bu serbest kalma maddesi arama kısmında çıkmıyor. Kendiniz araştırırken veya gözlemcilerin size verdikleri raporlarda düşük bonservis bedeli görüldüğünde farkedebiliyorsunuz. Bu maddeyi bulunduran arkadaşları düşük ücretlere transfer edebiliriz.

4) Bosman kuralını uygulayın! Bosman kuralı, bir oyuncunun sözleşmesi bitimine 6 ay kala, o oyuncuyla, bonservis bedeli ödemeden sözleşme yapabilme imkanı sunar. FM oyunundaki en karlı işlem bu seçenektir. Bazılarına göre oyunun gerçekçiliğini yitirmesine sebep olsa da gerçek hayatta bu kural geçerlidir ve biz de bunu kullanmalıyız.

Bosman kuralında 2 tarih önemlidir. Bu tarihlerden daha etkili olanı ise 31 Aralık tarihleridir. Her senenin sonunda yani sezon aralarında, sözleşme durumunu “Sonlanan (6 ay)” olarak ayarlarsak, bu oyuncuları görebiliriz. Diğer tarih ise 30 Haziran’dır. Tabi ki herhangi bir tarihte bu tarz sözleşmeleri yapabilirsiniz. (Bazı ülkelerde bu kural geçerli değildir. Ayrıntılı bilgi için lütfen araştırınız.)

Bosman Kuralı Nasıl Uygulanır ?

5) Transferin son gününe katılın! Bildiğiniz veya karşılaştığınız üzere FM 2013’te son gün transfer curcunası oluyor. Buna katılmamız çok önemli. Gazetecilerin sorduğu isimlerden şaşırtıcı derecede önemli isimler çıkabiliyor. Transfer söylentileri üst noktaya ulaşıyor ve bu söylentilerdeki isimleri de takıma katabiliyoruz.

Oyuncu alım işlemleri de şimdilik bu kadar.

Bu yazıda bahsetmediğim bazı şeyler var. Bunlardan biri oyuncu kontratları ve diğeri Bütçe Yönetimi & Kar Etme yolları. Bu yazıda sadece alım-satım işlemlerinden bahsettim. Diğer konular için yazılarım istek olursa gelecektir.

Not: “Turksportal” adını geçirmek üzere bu yazıyı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sorularınızı ve görüşlerinizi lütfen belirtiniz.

PDF Formatı için Tıklayınız.

-Sentugo-
    Last edited by sentugo : 04.Temmuz.2013 at 01:52 Reason: Yazıya görsellik katmak için değiştirdim.
    Sentugo.

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Bu akşam oyunu almayı planlıyorum. Rehberlerini büyük bir heyecanla okudum. Eline sağlık. Devamını beklerim

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul & İzmir

paylaşım için teşekkürler , ellerinize sağlık ...
    Eğer adaletsizlik karşısında tarafsız kalıyorsanız, zalimin tarafını seçmişsiniz demektir.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Yine güzel bir rehber olmuş. Emeğine sağlık, teşekkürler.
    FM Gazetesi

Oyuncu profili rehberi de yapabilirmisiniz?

Agility-Çeviklik:.......................şu şu şu işe yarar gibi.

Nesil
    2011
    Yer
    adana

Katar ligi kulüpleri filan yok mu ya oyunda

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Quote Originally Posted by zeck17 View Post
    Katar ligi kulüpleri filan yok mu ya oyunda
    Oyunda aslında büyük bir eksiklik Katar veya Arabistan kulüpleri. Onları yönetelim demiyorum da oyunculara talip olmaları açısından büyük rahatlık olurdu. Gerçekte çoğu petrol zengini takım Avrupa'daki yaşlı oyunculara servet döküyor. Bu oyunda olsaydı maddi zorluk yaşayan takımlar için iyi olurdu. Bu yıl henüz oynamadım ama yine yoktur diye düşünüyorum.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by HeracLes View Post
    Bu akşam oyunu almayı planlıyorum. Rehberlerini büyük bir heyecanla okudum. Eline sağlık. Devamını beklerim
    Quote Originally Posted by benbenim View Post
    paylaşım için teşekkürler , ellerinize sağlık ...
    Quote Originally Posted by Ralf View Post
    Yine güzel bir rehber olmuş. Emeğine sağlık, teşekkürler.
    Sağolun. Elimden geldiğince bu tarz rehberleri yazıp yayınlamayı düşünüyorum. Bu rehberlerde gördüğünüz eksiklikleri veya yanlışlıkları (ki emin olmadığım şeyleri yazmıyorum) paylaşırsanız gelecek nesiller daha fazla yararlanır.

Quote Originally Posted by manager725 View Post
    Oyuncu profili rehberi de yapabilirmisiniz?

Agility-Çeviklik:.......................şu şu şu işe yarar gibi.
    Bu konuda üstadımız Walter Sakana'nın üzerine birşey koyamam. Onun 2011 de yazmış olduğu ve hala geçerli olan rehber aşağıdadır.

FM El Kitabı (FM Manual Çevirisi) - Oyuncu Özellikleri

Yine de başka konularda istekleriniz olursa istemekten çekinmeyiniz.
    Sentugo.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Arkadaşlar bir düşündüm de yazı cidden uzun olmuş Bu sebeple yazıyı daha kolay okumak ve korumak açısından pdf formatına çevirdim. Ayrıca bu formatı yazıma da ekledim.

Oyuncu Alım-Satım Rehberi.pdf
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    Giяєѕun

Çok güzel bir çalışma Alper, eline sağlık. Teşekkürler...

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. "Bertolt Brecht"

Nesil
    2008
    Yer
    İzmir

müthiş iki rehber. sağolasın.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by LaigLeNoiR View Post
    Çok güzel bir çalışma Alper, eline sağlık. Teşekkürler...
    Quote Originally Posted by kiwi21 View Post
    müthiş iki rehber. sağolasın.

Sağolun. Çalışmalarım beğenildiği için daha fazlasını hazırlıyorum.

Anlamadığım nokta ise kimse soru sormuyor
    Sentugo.

Çok güzel bir rehber, yardımcı ve iç açıcı.

Soru olarak; Nasılsın?

(al sana soru)

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Yeni rehberler hazırlıyorum, iyiyim
    Sentugo.

Çok yararlı bir rehber olmuş teşekkürler. Bir şey sormak istiyorum. Oyunun başında ligler açmak yerine, oyunda bir iki sezon ilerledikten sonra Lig Ekle\Kaldır menüsünden lig eklemek arasında ne gibi farklar, dezavantajlar var sizce? Ben sadece Türkiye ile başladım, 6. sezondan sonra İngiltere'ye gitmeyi düşünüyorum. O zaman İngiltere liglerini açtığımda saçma sapan, gerçek dışı kadrolarla vs mi karşılaşırım acaba? Ve database im oyunun başında İngiltere'yi açmış gibi genişleyip, tüm ingiliz oyuncular açılmış olur mu ?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by hakankaraduman View Post
    Çok yararlı bir rehber olmuş teşekkürler. Bir şey sormak istiyorum. Oyunun başında ligler açmak yerine, oyunda bir iki sezon ilerledikten sonra Lig Ekle\Kaldır menüsünden lig eklemek arasında ne gibi farklar, dezavantajlar var sizce? Ben sadece Türkiye ile başladım, 6. sezondan sonra İngiltere'ye gitmeyi düşünüyorum. O zaman İngiltere liglerini açtığımda saçma sapan, gerçek dışı kadrolarla vs mi karşılaşırım acaba? Ve database im oyunun başında İngiltere'yi açmış gibi genişleyip, tüm ingiliz oyuncular açılmış olur mu ?
    Tamamiyle başka bir konudan sormuşsun ama cevaplayabilirim.

Lig Ekle/Kaldır menüsünden seçtiğin lig, seçtiğin sene değil, bir sonraki sene aktif(oynanabilir) oluyor. Bir kere bunu bilip, 5. sezonda iken İngiltere ligini açmanız gerekir.

Sonradan eklenen liglerde gerçek dışı kadrolarla karşılaşmak mümkündür. Bu durum daha çok regen oyuncularda gözükür. Regenler çok iyi çıkabilir. FM 2013'te de bu olayı çözebileceklerini düşünmüyorum. (Henüz denemedim ve zaten tam sürümü de görmek gerekir.)

Ancak database'iniz oyunun başında İngiltere'yi açmış gibi genişler, tüm ingiliz oyuncular açılmış olur.
    Sentugo.

Anladım, cevap için teşekkürler

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bosman kuralında 2 tarih önemlidir. Bu tarihlerden daha etkili olanı ise 31 Aralık tarihleridir. Her senenin sonunda yani sezon aralarında, sözleşme durumunu “Sonlanan (6 ay)” olarak ayarlarsak, bu oyuncuları görebiliriz. Diğer tarih ise 30 Haziran’dır. Tabi ki herhangi bir tarihte bu tarz sözleşmeleri yapabilirsiniz. (Bazı ülkelerde bu kural geçerli değildir. Ayrıntılı bilgi için lütfen araştırınız.)
    Burada ki sözleşme durumundan kasıt nedir acaba ?
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Nocna Mora View Post
    Burada ki sözleşme durumundan kasıt nedir acaba ?
    Doğru söylüyorsunuz, pek açık değil. Bir resimle hemen göstereyim.

Hemen bunu da rehbere ekleyeyim...
    Sentugo.

bu bosman kuralı sayesinde çok önemli oyuncuları çok ucuza aldım

oyuncuları satmaya calıısırken 40 takla atsamda hicbir sekilde muvaffak olamıyorum misal rusya ligi acık hicbir ise yaramıyor rusya lıgını kapattıgım zaman dzagoev ı kadroma katabılıyorum

dıger bır konu ozellıklerı muhtesem olan futbol dir. bulsamda o oyuncuları gonderme de nedense basarılı olamıyor bır dıger husus 2012 de kı yabancı oyuncularınıza yabancı takımlardan sureklı teklıf gelırdı fenerbahce ıle oynuyorum christian,bekiribienvenu bu oyuncuları bır takıma bonservısı ıle satmak ımkaansız bekır christian rakıp takımlara gıtmıyor sebebı menajer ın ıstedıgı para keza bu oyunculara yabancı takımlardan da teklıf gelmeyınce oldukları yerde duruyorlar

sıkıntıdan patlamamak uzereyım...

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by slayer34 View Post
    oyuncuları satmaya calıısırken 40 takla atsamda hicbir sekilde muvaffak olamıyorum misal rusya ligi acık hicbir ise yaramıyor rusya lıgını kapattıgım zaman dzagoev ı kadroma katabılıyorum

dıger bır konu ozellıklerı muhtesem olan futbol dir. bulsamda o oyuncuları gonderme de nedense basarılı olamıyor bır dıger husus 2012 de kı yabancı oyuncularınıza yabancı takımlardan sureklı teklıf gelırdı fenerbahce ıle oynuyorum christian,bekiribienvenu bu oyuncuları bır takıma bonservısı ıle satmak ımkaansız bekır christian rakıp takımlara gıtmıyor sebebı menajer ın ıstedıgı para keza bu oyunculara yabancı takımlardan da teklıf gelmeyınce oldukları yerde duruyorlar

sıkıntıdan patlamamak uzereyım...

Bazen böyle şeyler olabiliyor. Ben de bu durumlar için çok farklı bir şey denedim ve tuttu. Her zaman oluyor mu bilmiyorum ancak denemekte fayda var.

1- Oyuncuyu önerin ve astronomik bir rakam isteyin. (30M - 100M gibi)

2- Oyuncuya teklif gelmeyecektir ama bazı kulüpler neymiş bu oyuncu bu kadar diye ilgilenecekler.

3- Oyuncuyu kiralık önerin. Teklifler Gelecektir.

4- Aylık katkı alabiliyorsanız alın.

5- Gelecekte istenilen parayı(future fee) kafanıza göre bir rakam belirleyin. (Kulüplerin alabileceğini düşündüğünüz)

6- Oyuncuya gelen teklifi kabul ederken, "Kiralık olarak gittiği kulübe katılmasını istiyorum" tarzında bir seçenek var.

Böyle yapınca bir çok oyuncu nedense gidiyor.
    Sentugo.

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Hocam rehberi oynayınca Fm iştahım o kadar kabardı ki... Kafaya koydum, yarın paraya kıyıp alıyorum oyunu, teşekkürler
    "Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil; doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by lofthei View Post
    Hocam rehberi oynayınca Fm iştahım o kadar kabardı ki... Kafaya koydum, yarın paraya kıyıp alıyorum oyunu, teşekkürler
    hahahaha zaten almak lazım
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    cankırı

Bu PDF cok iyi oldu tesekkur ederim diger butun rehberlerde boyledir insallah

Nesil
    2007
    Yer
    Isparta

hocam şimdi bu rus ligini seçerken oynanabilir ya da izlenebilir olması farkeder mi? ben rus ligini yönetmeyi düşünmüyorum da

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by mustiUA View Post
    hocam şimdi bu rus ligini seçerken oynanabilir ya da izlenebilir olması farkeder mi? ben rus ligini yönetmeyi düşünmüyorum da
    Geç gördüğüm için kusura bakmayın. İzlenebilir seçeneği açık olursa pek bir sorunla karşılaşmazsınız. Yine işe yarar.
    Sentugo.

28. Default

Kiralamalarla ilgili olarak;takımımdaki bir genç oyuncuyu kiralık listesine koydum ve key player olarak oynatacağını belirten bi takıma gönderdim ama o takım oyuncumu reserve lig maçlarında kullanıyor 15 maçta A takımla sadece 2 maça çıkabildi bu konuda bir yaptırım uygulayabiliyor muyum oyuncumu geri çağırabilir miyim?
    bu tip aldatmalara karşı nasıl önlem alabilirim?

29. Default

Kendi eline al kontrolü, sen teklif et kulüplere. Teklifini yaparken de eğer herhangi bir para talep etmezsen kiralanması için, geri çağırma opsiyonunu aktif edebiliyorsun. Gelen tekliflerden senin bu talebini kabul eden bir kulübe gönderebilirsin. Ya da en temizi kardeş kulübün olacak, oraya gödnereceksin. Baktın oynatmıyorlar istediğin zaman geri çağırabilirsin.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by mmllhh View Post
    Kiralamalarla ilgili olarak;takımımdaki bir genç oyuncuyu kiralık listesine koydum ve key player olarak oynatacağını belirten bi takıma gönderdim ama o takım oyuncumu reserve lig maçlarında kullanıyor 15 maçta A takımla sadece 2 maça çıkabildi bu konuda bir yaptırım uygulayabiliyor muyum oyuncumu geri çağırabilir miyim?
    bu tip aldatmalara karşı nasıl önlem alabilirim?
    Aynen, oyuncuyu kiralarken geri çağırabilir maddesi olur. Onu işaretleyebilmek için de kiralık göndereceğiniz kulüpten para istemezsiniz. (oyuncunun maaşını ödeyebilirler)

Bu tip aldatmalara önlem almanın basit bir yolu var. Oyuncuyu o kulübe gönderirken, kulüpteki oyuncuları inceleyin. Eğer sizin oyuncunuzun oynadığı mevkide çok oyuncu varsa, kaliteli oyuncu varsa oyuncunuzu o kulübe göndermezsiniz (her ne kadar Kilit Oyuncu olarak oynatacağım dese de)
    Sentugo.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri