Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 66 sonuç

Konu: Maç motoru tuhaflıkları

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Default Maç motoru tuhaflıkları

Sözlerime "umarım bu Beta'ya has bir şeydir" diyerek başlamak istiyorum.

Maç motorunda saçma sapan ve absürt kaçan bir çok şey gördüm. Aklıma gelenleri yazmak istiyorum.

-Direkten dönen toplar-

Her maç neredeyse 3-4 top direkten dönüyor.

-Karşı karşıya kaçırılan goller-

Oyuncunun bitiricilik özelliklerinin ne olduğu farketmeksizin her maç yığınla net pozisyon kaçıyor. Tabi ki böyle pozisyonlar kaçacak ama bunların sayısının fazla olması can sıkıyor. Net hatırlamıyorum ama 2 sene önce ki FM serisinde oyuncular topu şut atayım derken tribünlere gönderiyorlardı. Onun gibi bir şey buda.

-Geri pas-

Dakika olmuş 90, önümde bir adam var diye sağındaki ve solundaki renktaşına topu atamayıp kaleciye kadar dönüyor ve son dakikalarda yeniliyor olmama rağmen savunmada top yapıyorum. Bu sadece son dakika için geçerli değil her an bu böyle.

-Karşı takımın topu kapması-

2012 serisinde genişletilmiş maç motorunda, maç motoruna girdiği anda top hangi takımdaysa illa onun atağı olmazdı. Topu kaptırır, bir anda karşı atağa dönüşürdü. Ama bunda binde bir rastlıyorum bu olaya. Maçı göstermeye başladığı an top hangi takımdaysa onun atağı oluyor "genellikle". Bunun yüzdesi biraz daha artırılmalı.

-Ağların delinmesi-

Muhtemelen beta ile alakalı bir durum, düzeltilecektir. Yine de buraya yazmak istedim hepsini sıralamışken.

- 90+ -

Pozisyon olsun ya da olmasın, 90. dakikadan sonrasını maç bitene kadar izliyoruz. Tamam bu bir yerde zevkli ve heyecan verici bir şey ama 3. sırada yazdığım maddeden ötürü (geri pas) inanılmaz sıkıcı bir hale dönüşüyor maç. Yeniliyorum ve biz hala defansta top yapıyoruz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Umarım bunlara oyun çıktığında bir el atılmış olur.
    FM Gazetesi

Nesil
    2006
    Yer
    Giяєѕun

Uzaktan çekilen şutlar genelde üst direğe vurup auta gidiyor ve kaleci seyrediyor.

Orta Şut karışımı vurulan topların hemen hepsi direkt gol oluyor.

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. "Bertolt Brecht"

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by LaigLeNoiR View Post
    Uzaktan çekilen şutlar genelde üst direğe vurup auta gidiyor ve kaleci seyrediyor.

Orta Şut karışımı vurulan topların hemen hepsi direkt gol oluyor.
    Özellikle frikikler. Fernandes'in attığı her frikik ya dışarı gidiyor ya da direkten dönüyor. Daha gol atamadım.
    FM Gazetesi

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

Siz ayni takimla oynuyosunuz bjk'a has bise olmasin bu

Nesil
    2006
    Yer
    Giяєѕun

Yok benim saydıklarım Giresunspor ile oynarken oldu.

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. "Bertolt Brecht"

Bi maçta ortalama 3 gol oluyosa, ayrı olarak 4-5 tane de ofsayttan atıldığı için iptal edilen gol oluyo. Aynı zamanda direğe giden toplar da aşırı fazla.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Çektiğim şutların maşallahı var, bir maçta 3 kere ağları deldim
    FM Gazetesi

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Oyunda gollerden sonra veya pozisyonlardan sonra oyuncular kesik kesik ilerliyor bir süre ve sonra maç ilerleyip diğer highlight'a geçiliyor. sizlerdede böyle mi ? eskiden 30-40 metreden atilan gollerde what a goal vs vs şeklindeki mesajlar kalkmış galiba, hiç görmedim ?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bende de uzatma dakikaları bittiği anda maç bitiyor. Hakem kesinlikle insiyatif kullanıp maçı 5-6 saniye bile uzatmıyor.
    Sentugo.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    Bende de uzatma dakikaları bittiği anda maç bitiyor. Hakem kesinlikle insiyatif kullanıp maçı 5-6 saniye bile uzatmıyor.
    O bendede var. Ayrıca yanda takım şuan soyle oynuyor, paslarda iyiyiz, adam yoruldu şeklindeki mesajlar çok cabuk kayboluyor acikcasi.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by pharmacist View Post
    O bendede var. Ayrıca yanda takım şuan soyle oynuyor, paslarda iyiyiz, adam yoruldu şeklindeki mesajlar çok cabuk kayboluyor acikcasi.
    Sağ üstte mesajlar butonu var, ona basarsan göreceksin tamamını
    FM Gazetesi

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Beta bu anladikta bir beta bu kadar kötü olmamalı.

Umarim mac motoru beta oldugu icin kötüdür. Iyi yanlari da cok ama kötü yanlari daha agir basiyor. Eger tam sürümü de bu sekilde olursa pek zevk alacagim söylenemez.

Nesil
    2012
    Yer
    Wien/Vienna

Quote Originally Posted by Lucas Neill View Post
    Umarim mac motoru beta oldugu icin kötüdür. Iyi yanlari da cok ama kötü yanlari daha agir basiyor. Eger tam sürümü de bu sekilde olursa pek zevk alacagim söylenemez.
    Dedigin gibi Hocam eger tam sürümde böyle olursa oynamam ama sigagames çok müşteri kaybeder...umarım full sürümde düzelir bu geri pas olayı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bir çok golde, golü atan oyuncunun topa vurduğunu anlayamıyorum 2D maç motorunda. Kendi kalesine atmış gibi görünüyor ama bir bakmışım benim adamım atmış.
    FM Gazetesi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Evet rekor bende sanırım, bir maçta 7 direk
    FM Gazetesi

Quote Originally Posted by Ralf View Post
    Bir çok golde, golü atan oyuncunun topa vurduğunu anlayamıyorum 2D maç motorunda. Kendi kalesine atmış gibi görünüyor ama bir bakmışım benim adamım atmış.
    ben kamerayı 2d yapamadım? sadece replay kamerasının ayarı var.

Nesil
    2006
    Yer
    Karabük

Quote Originally Posted by Ralf View Post
    Sözlerime "umarım bu Beta'ya has bir şeydir" diyerek başlamak istiyorum.

Maç motorunda saçma sapan ve absürt kaçan bir çok şey gördüm. Aklıma gelenleri yazmak istiyorum.

-Direkten dönen toplar-

Her maç neredeyse 3-4 top direkten dönüyor.

-Karşı karşıya kaçırılan goller-

Oyuncunun bitiricilik özelliklerinin ne olduğu farketmeksizin her maç yığınla net pozisyon kaçıyor. Tabi ki böyle pozisyonlar kaçacak ama bunların sayısının fazla olması can sıkıyor. Net hatırlamıyorum ama 2 sene önce ki FM serisinde oyuncular topu şut atayım derken tribünlere gönderiyorlardı. Onun gibi bir şey buda.

-Geri pas-

Dakika olmuş 90, önümde bir adam var diye sağındaki ve solundaki renktaşına topu atamayıp kaleciye kadar dönüyor ve son dakikalarda yeniliyor olmama rağmen savunmada top yapıyorum. Bu sadece son dakika için geçerli değil her an bu böyle.

2012 serisinde genişletilmiş maç motorunda, maç motoruna girdiği anda top hangi takımdaysa illa onun atağı olmazdı. Topu kaptırır, bir anda karşı atağa dönüşürdü. Ama bunda binde bir rastlıyorum bu olaya. Maçı göstermeye başladığı an top hangi takımdaysa onun atağı oluyor "genellikle". Bunun yüzdesi biraz daha artırılmalı.

-Ağların delinmesi-

Muhtemelen beta ile alakalı bir durum, düzeltilecektir. Yine de buraya yazmak istedim hepsini sıralamışken.

- 90+ -

Pozisyon olsun ya da olmasın, 90. dakikadan sonrasını maç bitene kadar izliyoruz. Tamam bu bir yerde zevkli ve heyecan verici bir şey ama 3. sırada yazdığım maddeden ötürü (geri pas) inanılmaz sıkıcı bir hale dönüşüyor maç. Yeniliyorum ve biz hala defansta top yapıyoruz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Umarım bunlara oyun çıktığında bir el atılmış olur.
    Harfiyen katılıyorum. Oyun, Beta versiyonuyla, maalesef özellikle maç motoru yönüyle hayal kırıklığı yaratmıştır. Lakin yepyeni ayrıntıları, grafikleri ve başarılı oyuncu araştırmalarıyla gelmiş geçmiş en iyi FM adayıdır. 2 Kasım'da çıkacak olan full sürümde hatalar şüphesiz ki devam edecektir. Bakalım oynanabilirliğe nasıl bir etki edecek hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Nesil
    2006
    Yer
    İnegöl

Açıkçası bunları burada tartışmak pekte işe yarayacak bir yöntem gibi durmuyor,Sigames forumlarını şu anki yoğunluğumdan dolayı takip edemiyorum ve benzer şikayetler var mı doğal olarak bilemiyorum.Vakti olan bir arkadaş şikayetleri derleyip sigames forumunda yazarsa daha net sonuçlara ulaşabiliriz.Beta'yı da sadece 1 saat inceleyebildim ama herkes benzer sorunları yaşıyorsa genel bir hata olmalı bu direk ve orta kafa gol olayı vs.

maç motorunun bence en salak yanı defansların kesinlikle müdahale yapamıyor oluşu. driblingi 13 olan adam vermaelenin yanından yardırıp geçiyor. aynı şey bizim adamlar için de geçerli bildiğin yürüyorlar defansların yanından. bir de orta yapma özelliği 10 olan adam arka köşedeki herifi aynı maçta 3 kere bulmuyor mu, çıldırıyorum klavyeyi kıracağım yakında.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by ktoid View Post
    maç motorunun bence en salak yanı defansların kesinlikle müdahale yapamıyor oluşu. driblingi 13 olan adam vermaelenin yanından yardırıp geçiyor. aynı şey bizim adamlar için de geçerli bildiğin yürüyorlar defansların yanından. bir de orta yapma özelliği 10 olan adam arka köşedeki herifi aynı maçta 3 kere bulmuyor mu, çıldırıyorum klavyeyi kıracağım yakında.

Derken bunu kastetmiştim işte. Defanslar hiç müdahale yapamıyor adam gibi.
    FM Gazetesi

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

Sabri'nin orta açması da 14 yapılmış ya, inceleme ekibine saygılar..

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

ne yaparsam yapayım taktik oturtamıyorum ben.

10 save'i geçti neredeyse.
    (/s)

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bende pek tutturamıyorum. Yani tam tutturdum diyorum 3-4 maç alıyorum üst üste ama sonra pat diye düşüş başlıyor.
    FM Gazetesi

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Oyunda defans denen bişey yok defanslar sadece izliyor.

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Defans müdahale etmiyor, kaleci aptalca goller yiyor gibi eleştirilere sebep olan sorunun grafiksel olduğunu zannediyorum. Yani şöyle, iki oyuncu karşı karşıya geldiğinde maç motoru belli algoritmaları çalışıtırıyor ve hücum oyuncusunun geçmesine hükmediyor. Fakat bu ikili mücadele grafiksel boyuta düzgün taşınamayınca defans oyuncusu hiç bir şey yapmadan duruyormuş gibi gözüküyor.

Benim programlama mantığından anladığım budur. Ama eğer aksi gibiyse o zaman maç motorunda arıza var demektir. Mesela topların sıklıkla direğe çarpması algoritmada bazı sıkıntılar olduğunu gösteriyor. O düzeltilir.

Bana bu sene daha etkili kapanmak mümkün olabilecek gibi geldi. Taş gibi defans yapmak, bu tarz oynamak mümkün olabilir.

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by nessus View Post
    Defans müdahale etmiyor, kaleci aptalca goller yiyor gibi eleştirilere sebep olan sorunun grafiksel olduğunu zannediyorum. Yani şöyle, iki oyuncu karşı karşıya geldiğinde maç motoru belli algoritmaları çalışıtırıyor ve hücum oyuncusunun geçmesine hükmediyor. Fakat bu ikili mücadele grafiksel boyuta düzgün taşınamayınca defans oyuncusu hiç bir şey yapmadan duruyormuş gibi gözüküyor.

Benim programlama mantığından anladığım budur. Ama eğer aksi gibiyse o zaman maç motorunda arıza var demektir. Mesela topların sıklıkla direğe çarpması algoritmada bazı sıkıntılar olduğunu gösteriyor. O düzeltilir.

Bana bu sene daha etkili kapanmak mümkün olabilecek gibi geldi. Taş gibi defans yapmak, bu tarz oynamak mümkün olabilir.
    Defans önünde duran topa müdahale etmedi ve rakip forvet metrelerce geriden kosarak kalecinin önünde duran topa vurup gol oldu. Aynı zamanda defans oyuncularının bir kere top kaptını görmedim % 70 rakip oyuncu defansı geciyor.

Tabi daha beta sürecindeyiz bu tarz hatalar normal.

Ya arkadaşlar Kalenga diye bi çocuk aldım, bitiriciliği 19, hala karşı karşıya pozisyonları %90 kaçırıyo. İlla Messiyi mi almamız lazım, nasıl iştir anlamadım.

Quote Originally Posted by hakankaraduman View Post
    Ya arkadaşlar Kalenga diye bi çocuk aldım, bitiriciliği 19, hala karşı karşıya pozisyonları %90 kaçırıyo. İlla Messiyi mi almamız lazım, nasıl iştir anlamadım.
    Önceden bu konuya dair bir cevap verilmişti perpetua tarafından.
    Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Profillerin tamamina bakmak lazim bence.

Stoch toplara cok iyi vuruyor ama bunu dogru zamanda mi yapiyor? Veya fiziksel mucadele icindeyken dengesini koruyabiliyor mu?

Sow da dripling ve top kontrolu ile onunu acabilen ve gol atabilen bir oyuncu mu? Yoksa arkadaslari iyi pozisyon hazirlarsa golu atan bir oyuncu mu?

Oyuncularin butun profillerine bakarak degerlendirmek, her zaman daha dogru. Tek bir ozellik cok iyi olabilir ama bu demek degil ki bu oyuncu o ozelligini hep iyi sekilde kullanacak ikincil ozelliklere sahip.

En basidi soguk kanlilik. Oyuncu o bitirici vurusu hep isabetli bir sekilde yapacak soguk kanliliga sahip mi? Ya peki fiziksel mucadele icindeyken o vurusu yapabilecek dengesi var mi? Sut atma veya atmama tercihleri dogru mu?

Ayrica bu oyuncu nasil pozisyona giriyor? Dripling ile rakibi gecebilecek bireysel becerisi var mi? Bu becerisi varsa, rakibi gectikten sonra yuksek hizla topu ileriye tasiyabiliyor mu yoksa rakibini gectikten sonra hizi yetmedigi icin rakip tekrar onune gecip pozisyon alabiliyor mu?

Yoksa oyuncunun, takim arkadaslarinin ona pozisyon hazirlamasina ihtiyaci var mi? Oyuncu takim arkadasinin hazirladigi pozisyonlari onceden sezebilecek ve bitiriciligini yuksek yuzde ile kullanabilecegi pozisyonlara girme becerisi var mi?

Hadi diyelim bunlar var, oyuncu yeterince kararli mi, baskiyi ne kadar kaldirabiliyor, performansinin surekliligi var mi?

vs. vs. vs.

Tekrar tekrar bu tip seyleri yaziyorum. Oyuncularin kuvvetli ve zayif yonleri olacaktir. Bu kuvvetli ve zayif yonler onlarin ne tip oyuncular olduklarini ortaya cikartacaktir. Ama oyunda gorunen hic bir tek ozellik bir oyuncuyu cok iyi yapmaz, cok da kotu yapmaz.

Eger oyun icinde oynarken bazi oyuncularin surekli cok asiri performans gosterdigini gozlemliyorsaniz, belki bazi ozelliklerinde sorun vardir. Ama belki de cozum iyi olan ozelligi dusurmek degil, zaten zayif olan ozelligi daha da zayif yapmaktir.

Nesil
    2007

Taktiklerim olmuyor bir türlü. Galatasaray ile ligde 10. bile oldum o derece. ŞL söylemiyorum zaten.

Direkten dönen toplar çok gibi gerçekten. Bir kez başıma geldi ama daha ilginç bir şey; Amrabat vurdu top direkten döneceğine orada durdu. Yavaş yavaş kaleci, defans ve Amrabat topa yaklaştı Amrabat dokundu gol.

Ortalar inanılmaz etkili. Orta direk gol olur, direkten döner, forvet veya diğer kanat tamamlar gol olur. Saçmalık resmen bu kadar da olmaz.

Kullandığım duran toplardan neredeyse gol atamıyorum ama rakip maşallah atıyor da atıyor.

Kaleciler direk forvete atıp asist yapabiliyor.

Bir de penaltılar. Çok penaltı çalınıyor. Neredeyse her maç ya benim takım ya da rakip takım penaltı kullanıyor.

Ağların delinmesi de var herkesin bildiği.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Mesaj Yetkileri