Sayfa 3 / 22 İlkİlk 1234513 ... SonSon
61 ile 90 arası toplam 653 sonuç

Konu: Football Manager 2013 | Fenerbahçe

Quote Originally Posted by Jose Murat View Post
    Fenerbahçe araştırmacısı şu Krasic profilini açıklayabilir mi bana? Her özelliği düşük zaten yetenek en rezaleti zaten 6 nasıl olur ya?
    http://i.imgur.com/I23MR.png
    Birde Emre Çolak'a bakalım
    http://c1210.hizliresim.com/12/m/f27y7.png

Allah aşkına önce bi Milos Krasic'i gidin izleyin birde Emre Çolak'ı aralarında dağlar kadar fark var

Meireles ile Selçuk İnan kıyaslamasına girmiyorum daha. Meireles şampiyonlar ligi şampiyonu takımın ilk11 oyuncusu olduğunu hatırlatmama gerek yok galiba. Selçuk İnan öyle bir şişirilmiş ki Chelsea PSG gibi takımlara 20 milyon civarında bir paraya gidiyor. Beta oynayan bir arkadaş Galatasaray'ın ilk sezonunda şampiyonlar ligi finalinde Real Madrid'e penaltılarla yenildiğini yazdı. Oyunun gerçekçiliği buradan belli zaten.

Hemen sipariş vermedim bilerek, bekledim şu databaseyi gördüm vazgeçtim almaktan, bu rezaletler oyundan soğutuyor insanı paramla da rezil olmak istemiyorum.
    Quote Originally Posted by lakin1907 View Post
    Krasiç'i de Meireles'i de fenerbahçe araştırmacısı değil geldikleri takımın araştırmacısı düzenledi, SI'ın kuralı bu buna göre yorum yapalım ama Krasiç'in Özel Yeteneği'nin 6 olmasının çok saçma olmasına katılıyorum İtalyan araştırmacısının hatası..
    Her şeyin mantıklı açıklaması vardır görüldüğü gibi.Ne bu hemen saldırıya geçmek, oturup dinlemeden? Ayrıca oynattınız mı? Oynatın ondan sonra karar verin ve Meireles'in Şampiyonlar Ligi'ni kazanan takımda yer alması onu Selçuk'tan iyi yapmaz.Bunu da lütfen anlayın.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Jose Murat View Post
    Fenerbahçe araştırmacısı şu Krasic profilini açıklayabilir mi bana? Her özelliği düşük zaten yetenek en rezaleti zaten 6 nasıl olur ya?
    http://i.imgur.com/I23MR.png
    Birde Emre Çolak'a bakalım
    http://c1210.hizliresim.com/12/m/f27y7.png

Allah aşkına önce bi Milos Krasic'i gidin izleyin birde Emre Çolak'ı aralarında dağlar kadar fark var

Meireles ile Selçuk İnan kıyaslamasına girmiyorum daha. Meireles şampiyonlar ligi şampiyonu takımın ilk11 oyuncusu olduğunu hatırlatmama gerek yok galiba. Selçuk İnan öyle bir şişirilmiş ki Chelsea PSG gibi takımlara 20 milyon civarında bir paraya gidiyor. Beta oynayan bir arkadaş Galatasaray'ın ilk sezonunda şampiyonlar ligi finalinde Real Madrid'e penaltılarla yenildiğini yazdı. Oyunun gerçekçiliği buradan belli zaten.

Hemen sipariş vermedim bilerek, bekledim şu databaseyi gördüm vazgeçtim almaktan, bu rezaletler oyundan soğutuyor insanı paramla da rezil olmak istemiyorum.
    Meireles'in CA'si 150, Selcuk'un 147. Yani Meireles oyunda Selcuk'tan biraz daha iyi bir oyuncu.

Selcuk'un bazi daha iyi yonleri var. Meireles'in bazi daha iyi yonleri var.

Milos Krasic'in CA'si 151, Emre Colak'in 122. Yani aralarindaki fark Messi ile Mata arasinda ne kadar fark varsa, Krasic ile Emre Colak arasinda da o kadar fark var.

Haa tabii Krasic'in ozelliklerinin bazilari olmasi gerektiginden fazla, bazilari olmasi gerektiginden dusuk olabilir. Bu farkli arastirmacilarin degerlendirmelerinden kaynaklanabilir. Ama bu demek degildir ki Emre, Krasic kadar iyi bir oyuncudur. Zira bunu gosteren yukarida bahsettigim CA degerleri.

Oyunun ilk sezonunda Bulgaristan takimi CSKA (Sofia) ile UEFA kupasini kazanildigini da gordum beta oynayanlar arasinda.

Oyunun kolayligi/zorlugu baska sey. Oyunda yapay zekanin takimlari dogru yonetmesi/yonetememesi baska sey. Veritabaninda oyuncularin degerlendirilmesi baska sey.

Nesil
    2006

Krasiç'i sizler mi ayarladınız? Eski serilerde hatırladığım kadarı ile yeni transferleri hangi ülkeden geldi ise o ülke ayarlıyordu, yani İtalyan ekip hazırladığını tahmin ediyorum. Kaldı ki Krasiç parlak bir Juventus performansı geçirerek gelmedi Fenerbahçe'ye.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Meireles'in CA'si 150, Selcuk'un 147. Yani Meireles oyunda Selcuk'tan biraz daha iyi bir oyuncu.

Selcuk'un bazi daha iyi yonleri var. Meireles'in bazi daha iyi yonleri var.

Milos Krasic'in CA'si 151, Emre Colak'in 122. Yani aralarindaki fark Messi ile Mata arasinda ne kadar fark varsa, Krasic ile Emre Colak arasinda da o kadar fark var.

Haa tabii Krasic'in ozelliklerinin bazilari olmasi gerektiginden fazla, bazilari olmasi gerektiginden dusuk olabilir. Bu farkli arastirmacilarin degerlendirmelerinden kaynaklanabilir. Ama bu demek degildir ki Emre, Krasic kadar iyi bir oyuncudur. Zira bunu gosteren yukarida bahsettigim CA degerleri.

Oyunun ilk sezonunda Bulgaristan takimi CSKA (Sofia) ile UEFA kupasini kazanildigini da gordum beta oynayanlar arasinda.

Oyunun kolayligi/zorlugu baska sey. Oyunda yapay zekanin takimlari dogru yonetmesi/yonetememesi baska sey. Veritabaninda oyuncularin degerlendirilmesi baska sey.
    Sizce Meireles, Selçuk'tan biraz mı daha iyi oyuncu?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by MeMo View Post
    Sizce Meireles, Selçuk'tan biraz mı daha iyi oyuncu?
    Birisi oyun kurma becerisiyle ve paslariyla biraz daha one cikiyor. Digeri daha atletik olmasiyla ve savunmadaki daha yuksek enerjisiyle.

Ikisi de degerli oyuncu. Ama hangisini tercih edecegin, ne tip bir oyuncuya ihtiyacin olduguna bagli bence. Bu nedenle kesinlikle birisini, digerine tercih ederim diyemiyorum. Bu da ikisinin arasindaki CA farkinin cok fazla olmamasi gerektigini soyluyor zaten bana.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Universal View Post
    Krasiç'i sizler mi ayarladınız? Eski serilerde hatırladığım kadarı ile yeni transferleri hangi ülkeden geldi ise o ülke ayarlıyordu, yani İtalyan ekip hazırladığını tahmin ediyorum. Kaldı ki Krasiç parlak bir Juventus performansı geçirerek gelmedi Fenerbahçe'ye.
    Tabii ki Italyanlarin degerlendirmesi Krasic.

Acikcasi profilinde degisiklik yapacak kadar Krasic'in son 6 ayda yeterince izlendigini dusunmuyorum da. Ocak ayina kadar izleriz, gerekirse degisiklikler yapilir.

Nesil
    2006

Tabii ki Italyanlarin degerlendirmesi Krasic.

Acikcasi profilinde degisiklik yapacak kadar Krasic'in son 6 ayda yeterince izlendigini dusunmuyorum da. Ocak ayina kadar izleriz, gerekirse degisiklikler yapilir.
    Zaten bu kadar az oynaması sağlıklı bir değerlendirme yapmamanıza sebep olacak.

Oyunda Fenerbahçe baya güçlü olmuş. Az önce Fenerbahçe'ye karşı bir maç oynadım PSG'yi yönetirken. Oyuncular hakkında yorum yapmam gerekirse:

Sow, bulduğu pozisyonu affetmiyor,cidden son vuruşu çok iyi. Bana karşı tek şutu var o da gol oldu zaten. Krasic ise insan dışı resmen ayağında top varken durduramadım. Stoch çok hızlı. Topal'ın uzaktan şutları şu ana kadar gördüğüm en iyi uzun şutları kullandı bana karşı. Meireles iyi pas dağıtıyor gibi gözüküyor. Volkan için ise ayrı bir parantez açmak lazım. Fenerin sadece iki gol yiyerek kurtulmasını sağladı resmen. En az 6-7 net gol pozisyonu çıkardı.

Eksilere geçersek, Aykut bildiğimiz Aykut oyunda da olsa. 2-1 gerideyken gitti 5-3-2 taktiğe geçti. Maça Bienvenü forvette ve Topuz kanatta başladı. Krasic ve Kuyt sonradan oyuna girdi. Selçuk ise oyuna girer girmez adamımı sakatladı.

Nesil
    2003
    Yer
    Antalya

Fenerbahçe'de Aykut Kocaman benim takip ettiğim maçların neredeyse tamamına yakınında klasik 4-4-2 sistemiyle oynatıyor takımı. Sizlerde nasıl arkadaşlar?
    daha 19 yaşında, düşlerinde özgür dünya...

Quote Originally Posted by di canio View Post
    Fenerbahçe'de Aykut Kocaman benim takip ettiğim maçların neredeyse tamamına yakınında klasik 4-4-2 sistemiyle oynatıyor takımı. Sizlerde nasıl arkadaşlar?
    Bende de öyle ama takım baya iyi gidiyor, özellikle avrupada.

Nesil
    2006

Sow'un golleri affetmemeli normal. Gol yüzdesi yüksek bir oyuncu.

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Krasiç'siz Canersiz, özetle kanatsız taktik yaptım. Genel olarak iyi gidiyor. Devre arası Sow&Krasic&Bienvenue satabilirsem çılgın bir sistem takımı kurmayı düşlüyorum

İyi bir AMC ve Cassano gibi forvete ihtiyacım var. Önerisi olan var mı?

Nesil
    2003
    Yer
    Antalya

Peki neden 4-4-2 oynuyor Fenerbahçe? Fenerbahçe araştırmacısı arkadaş izah edebilir mi lütfen?

Krasic'in yeteneği, ciddi anlamda 3. lig futbolcusu kadar mı?

Nesil
    2003

Acikcasi Aykut Kocaman'in dizilisi konusunda biraz zorlandik.

Once Meireles transferi sonrasi (zaten bu transfer veritabanini yollamadan 1-2 gun once gerceklesti) dizilisin ne olacagi sorusu belirdi (cunku Meireles daha cok MC, Topal ise daha cok DM oldugu icin her iki 4231 veya 4411 pek uygun degildi).

Ardindan Alex ayrilinca dizilisin buyuk ihtimalle 4231 veya 4411 olmayacagi ihtimali belirdi cunku takimin tek AMC'si Sezer kalmisti.

Dizlis buyuk ihtimalle ya 442, ya da 433 olacakti. Ikisi arasinda secim yapmak da pek kolay olmayacakti. Ilk dizilisi 442, ikinciyi de 433 sectik. Ardindan Gladbach ve Besiktas maclarini da izleyene kadar zaten veritabani oyunun cikisi icin son halini almisti.

Bir degisiklik olmazsa bir sonraki yamada ilk dizilisi 433, ikinciyi 442 yapmak daha dogru olacak herhalde.

Nesil
    2003
    Yer
    Antalya

Acikcasi Aykut Kocaman'in dizilisi konusunda biraz zorlandik.

Once Meireles transferi sonrasi (zaten bu transfer veritabanini yollamadan 1-2 gun once gerceklesti) dizilisin ne olacagi sorusu belirdi (cunku Meireles daha cok MC, Topal ise daha cok DM oldugu icin her iki 4231 veya 4411 pek uygun degildi).

Ardindan Alex ayrilinca dizilisin buyuk ihtimalle 4231 veya 4411 olmayacagi ihtimali belirdi cunku takimin tek AMC'si Sezer kalmisti.

Dizlis buyuk ihtimalle ya 442, ya da 433 olacakti. Ikisi arasinda secim yapmak da pek kolay olmayacakti. Ilk dizilisi 442, ikinciyi de 433 sectik. Ardindan Gladbach ve Besiktas maclarini da izleyene kadar zaten veritabani oyunun cikisi icin son halini almisti.

Bir degisiklik olmazsa bir sonraki yamada ilk dizilisi 433, ikinciyi 442 yapmak daha dogru olacak herhalde.
    Aykut Kocaman'ın Fenerbahçe'nin başına geçtiği andan itibaren 4-3-3 önceliği vardı. Bunu açıklamalarıyla da belirtti. Buna rağmen 4-4-2 ile ilgili bir tercihi olacağını hiç bir yerde görmedim, duymadım. Oyuncu transferlerine göre varsayım yapmanız yanlış olmuş.

Nesil
    2003

Aykut Kocaman'ın Fenerbahçe'nin başına geçtiği andan itibaren 4-3-3 önceliği vardı. Bunu açıklamalarıyla da belirtti. Buna rağmen 4-4-2 ile ilgili bir tercihi olacağını hiç bir yerde görmedim, duymadım. Oyuncu transferlerine göre varsayım yapmanız yanlış olmuş.
    Cok da yanlis degil esasinda cunku ozellikle Caner'in daha geride, sag kanattaki oyuncunun ise forvete daha yakin oynamasiyla Fenerbahce 4141'e daha yakin bir dizilisle oynuyor. Sag kanat yerine, sag ic, sag santrafor yerine de sag acik kullanilan ve FM'de yansitilmasi mumkun olmayan bir dizilis.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Aykut Kocaman her maç 4-2-3-1 Oynatıyor..bu hiç şaşmıyor...Sadece bu sistemde biraz ileri biraz geri oyuncu cekiyor...Özellikle galipkken..caner biraz daha geri geliyor..Baroni göbeğe yardım ediyor kuyt sağ kanada geçiyor....galipken 4-5-1 oynuyor resmen...Kanatttan hızlı adamlarla cıkmak istiyor...Aykut Kocaman hiç bir zaman 4-4-2 oynatmadı..4-4-2 Onun oyun planına aykırı...4-1-4-1 bunu özellikle skor üretmeye calışınca yapıyor.. (COK SIKLIKLA KULLANMAZ) ....Alex'i sistemede hep 4-2-3-1 biri denemeye calışırdı..

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by petrol_fb12 View Post
    Aykut Kocaman her maç 4-2-3-1 Oynatıyor..bu hiç şaşmıyor...Sadece bu sistemde biraz ileri biraz geri oyuncu cekiyor...Özellikle galipkken..caner biraz daha geri geliyor..Baroni göbeğe yardım ediyor kuyt sağ kanada geçiyor....galipken 4-5-1 oynuyor resmen...Kanatttan hızlı adamlarla cıkmak istiyor...Aykut Kocaman hiç bir zaman 4-4-2 oynatmadı..4-4-2 Onun oyun planına aykırı...4-1-4-1 bunu özellikle skor üretmeye calışınca yapıyor.. (COK SIKLIKLA KULLANMAZ) ....Alex'i sistemede hep 4-2-3-1 biri denemeye calışırdı..
    Dizilisi, takimin defanstayken dizilisi olarak dusun. Kanattaki oyuncular geri gelip beklerinin yaninda oynuyorsa bu 4231 veya 433 degildir. Bu dizilislerde kanat oyunculari sadece kendi oynadiklari taraftaki bek hucuma cikarsa savunma gorevi ustlenirler.

Halbuki ozellikle Alex'in oynadigi donemde savunmada top kapmaya katkisi hemen hemen hic olmadigi icin Fenerbahce orta sahayi 2 orta saha ve iki kanat oyuncusuyla kapatiyordu. Bu da dizilisi 4411 veya 442 yapiyor. Tabii sag ve sol kanat oyunculari, takim hucumda oldugu zaman, orta saha oyunculari ile ayni hizada olmayacaktir, daha ileriye cikacaktir. 442 dizilisini hucumda gordugunuzde 424 gibi gorursunuz ama savunmada 442'dir.

4231 ise daha farkli. Ortadaki 2 oyuncunun gorevi sadece gobegi kapatmak degil. Hem gobegi kapatacaklar, hem de beklerin onunu kapatacaklar. Yani top sag kanattayken sag taraftaki orta saha oyuncusu sag bekin yardimina gidecek, diger orta saha oyuncusu ise gobegi kapatacak. Kanat oyunculari ise onlerinde oynayan bek oyuncusunu takip edecek.

433'te bekin yarimina gelme isini sag ve sol ic oyunculari yapiyor. Bu dizilisi 4231'den ayiran ortadaki oyuncularin hucuma katkilari. 433'te sag ve sol ic oyuncularinin ceza sahasina girip santrafora destek olmalari gerekli. 4231'de ise santrafora destek olma gorevi olan bir forvet arkasi oyuncusu zaten var. Bu nedenle de 433 oynarken savunmayi daha ileride kurmak, alani daraltmak ve ortadaki 3 oyuncunun rakip ceza sahasinin icine girmesini saglamak gerekli. Bu oyuncularin ceza sahasi icinde sizmalari icin alan yaratmak icin de sag ve sol kanattaki oyuncularin cizgiye yakin oynayarak rakip savunmanin gobekte kumelenmesini onlemeleri ve hizli kanat degistirmelerle rakip savunmanin surekli saga sola kaydirilmasi gerekli.

Ozellikle Alex'in yukarida anlattigim durumu nedeniyle Fenerbahce 4411'den hemen hemen hic sasmadi. Bu nedenle Stoch pek oynamiyordu. Bu nedenle Dia tutunamadi. Ve bu nedenle Caner ve Mehmet Topuz, skora cok fazla katki yapmasalar da, oynadiklarinda Fenerbahce'nin daha derli toplu gorunmesini sagladilar. Bu da 4411 dizilisini isaret ediyor. Alex gidip, yerine Kuyt girecek ve bu normal olarak 442 olacak diye dusunuldu. Tabii Kuyt'un caliskanligiyla bu 442'de savunmaya yardimci olacakti.

Ama Aykut Kocaman dizilis degistirdi gibi gounuyor ve 4141 ile 433 karisimi bir dizilise gecti. Solda Caner hala cok geri gelerek oynuyor. Sagda ise Kuyt veya Sow o kanadi kapatarak oynuyor. Evet Kocaman 433'e gecmek istiyor gibi gorunuyordu ama dizilisin hemen olacagini 433 varsaymak, 442 olacagini varsaymaktan daha uzak bir ihtimal gibi gorunuyordu. Bunun nedeni de yukarida anlattigim orta saha ve kanat oyuncularinin 442 ve 433'te birbirinden cok farkli gorevleri olmasi.

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Perpetua'nın 4-1-4-1 ile 4-3-3 karşımı biz diziliş fikrine katılıyorum. Açıkcası mevcut oyunda Fenerbahçe'nin safkan bir 4-3-3 mantığında olduğunu söylemek güç.

Çok zorlamak icap ederse Caner tarafını ML, Kuyt tarafını AMR (Cut inside) yapılabilir.

Nesil
    2006

Fenerbahçe'nin bana göre dizilişi AEL maçıdnan sonra 4-3-3 olacak.

Orta alanda ki üçlünün birisi geride iken diğer ikisi her iki yönde oynuyor ve arada kanatlara yardım ediyor.

İleri üçlüde ise tek forvet ve Kuyt - Caner/Stoch ile de kanat-forvet oynatarak bir taktik geliştirmiş.

Bu sistem Fenerbahçe için en ideali gözüküyor.

Birde burada ki arkadaşlar için şunu demek isterim, burada bu işler beklenti olmadan yapılıyor. Herkes bizler gibi hayatını geçindirirken bu oyunu güzelleştirmek için çalışan arkadaşlarımız zaman zaman ailelerinden ve arkadaşlarından feragahat ediyorlar. Bence bunlara göre eleştiri yapmalıyız.

Nesil
    2003
    Yer
    Antalya

Derin analizleri kenara bırakıp basit olarak bakınca 4-4-2'de 2 tane merkezi orta saha oyuncusu oynayabiliyor. Ama Aykut Kocaman Alex ayrıldığından beri 3'lü orta saha ile oynuyor. Şu an oynadığım oyunda Meireles ve Baroni oynuyor, M.Topal mutsuz ve takımdan ayrılmak istiyor. Gerçekçilik açısından bakınca da hiç 4-4-2 oynatmamış hocaya varsayımlarla 4-4-2 oynattırıyorsunuz. Yanlış mıyım?

Tamamen yansıtılamıyorsa şu an oynanan sisteme en uygunu bence, 1 DMC, 2 MC, 2 AMRL, 1 S daha doğrudur.

Nesil
    2003

Derin analizleri kenara bırakıp basit olarak bakınca 4-4-2'de 2 tane merkezi orta saha oyuncusu oynayabiliyor. Ama Aykut Kocaman Alex ayrıldığından beri 3'lü orta saha ile oynuyor. Şu an oynadığım oyunda Meireles ve Baroni oynuyor, M.Topal mutsuz ve takımdan ayrılmak istiyor. Gerçekçilik açısından bakınca da hiç 4-4-2 oynatmamış hocaya varsayımlarla 4-4-2 oynattırıyorsunuz. Yanlış mıyım?

Tamamen yansıtılamıyorsa şu an oynanan sisteme en uygunu bence, 1 DMC, 2 MC, 2 AMRL, 1 S daha doğrudur.
    Kendini 1 Ekim'e, yani bu kararin verildigi tarihe, gotur lutfen.

Fenerbahce'nin o tarihten onceki son 4 macinda:

Mersin IY: Stoch, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Kuyt (4411)
    Marsilya: Caner, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Sow (4411)
    Trabzon: Stoch, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Sow (4411)
    Kasimpasa: Stoch, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Sow (4411)

Bu tarihten sonra Alex ayrildi ve 2 Ekim itibariyle veritabani oyundaki son halini aldi.

Alex'in kadrodan cikmasiyla yerine Christian'in mi, Kuyt'un mu oynayacagi soru isaretiydi.

Biz Kuyt oynar herhalde dedik ve 4411'e yakin olan 442'yi sectik. Bu karari verirken elimizdeki veri Kasimpasa macinda gol gerektiginde Alex'in yerine Kuyt'un girmesi, Marsilya macinda ise maci tutmak icin Alex'in yerine Christian'in girmesiydi.

Ama Kuyt, Alex'in yerine degil Topuz'un yerine, son maclarda oynamayan Christian da Alex'in yerine daha geride oynamaya basladi.

Bu sezon Fenerbahce 4312'de oynadi, 442'de oynadi, 4411'de oynadi, 4231'de oynadi, 451'de oynadi, 433'de oynadi. Bazi maclarda cok bol pas yaparak da oynadi, bazi maclarda ise topu rakibe vererek uzun toplarla da oynadi (ozellikle Sivasspor maci).

Bu kadar cok degisiklik yapilan bir ortamda, bizim varsayim yapmak zorunda kalmamiz pek anormal degil herhalde.

Nesil
    2003
    Yer
    Antalya

Kendini 1 Ekim'e, yani bu kararin verildigi tarihe, gotur lutfen.

Fenerbahce'nin o tarihten onceki son 4 macinda:

Mersin IY: Stoch, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Kuyt (4411)
    Marsilya: Caner, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Sow (4411)
    Trabzon: Stoch, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Sow (4411)
    Kasimpasa: Stoch, Topal, Meireles, Topuz, Alex, Sow (4411)

Bu tarihten sonra Alex ayrildi ve 2 Ekim itibariyle veritabani oyundaki son halini aldi.

Alex'in kadrodan cikmasiyla yerine Christian'in mi, Kuyt'un mu oynayacagi soru isaretiydi.

Biz Kuyt oynar herhalde dedik ve 4411'e yakin olan 442'yi sectik. Bu karari verirken elimizdeki veri Kasimpasa macinda gol gerektiginde Alex'in yerine Kuyt'un girmesi, Marsilya macinda ise maci tutmak icin Alex'in yerine Christian'in girmesiydi.

Ama Kuyt, Alex'in yerine degil Topuz'un yerine, son maclarda oynamayan Christian da Alex'in yerine daha geride oynamaya basladi.

Bu sezon Fenerbahce 4312'de oynadi, 442'de oynadi, 4411'de oynadi, 4231'de oynadi, 451'de oynadi, 433'de oynadi. Bazi maclarda cok bol pas yaparak da oynadi, bazi maclarda ise topu rakibe vererek uzun toplarla da oynadi (ozellikle Sivasspor maci).

Bu kadar cok degisiklik yapilan bir ortamda, bizim varsayim yapmak zorunda kalmamiz pek anormal degil herhalde.
    Ne yazarsak yazalım siz haklı olacaksınız. Ziya Şengül tartışmasında yaşamışken bunu tartışmaya girmeye niyetim yok. Zaten maç da başlayacak. Hiç oynamadığı 4-4-2'yi oynamaya devam etsin Fenerbahçe oyunda.

Nesil
    2003

Ne yazarsak yazalım siz haklı olacaksınız. Ziya Şengül tartışmasında yaşamışken bunu tartışmaya girmeye niyetim yok. Zaten maç da başlayacak. Hiç oynamadığı 4-4-2'yi oynamaya devam etsin Fenerbahçe oyunda.
    Su anda Antalya karsisinda 442 oynuyor Fenerbahce.

O donemde elimizdeki bilgi ile yanlis karardi diyemem. Ama tabii her sey olup bittikten sonra karar vermek cok daha kolay.

Nesil
    2003
    Yer
    Antalya

Su anda Antalya karsisinda 442 oynuyor Fenerbahce.

O donemde elimizdeki bilgi ile yanlis karardi diyemem. Ama tabii her sey olup bittikten sonra karar vermek cok daha kolay.
    O dönemde elinizde, ana sistemi 4-4-2 olacak ne gibi bir veri vardı merak ediyorum. Çok ileri görüşlü araştırma ekibimiz var, ne diyeyim. oynamıştı Fenerbahçe dersiniz. Kolay gelsin.

Nesil
    2003

Çok ileri görüşlü araştırma ekibimiz var, ne diyeyim. Oyunda Mehmet Topal mutsuz olup, devre arasında ayrılmak istesin takımdan. Siz de ama Antalyaspor karşısında 4-4-2 oynamıştı Fenerbahçe dersiniz. Kolay gelsin.
    4411 veya iki MC'li 4231'de de ayni sorun olacakti.
    Iki DM'li 4231'de de Meireles ayni sorunu yasaycakti.

Dizilis 433 yapilsa Topuz, Krasic ve Kuyt'tan birisi veya belki ikisi ayni sorunu yasayacakti.

Aykut Kocaman'a bu oyunculari al diyen de biz degiliz sonucta. Kafasinda ne oldugunu da bir tek kendisi biliyor. Biz de bu kafasindakilerin sahaya yansimasini gorup, ona gore degisiklik yapmaya calisiyoruz.

Haftalarca, aylarca hatta yillarca Aykut Kocaman'in takimlarini izliyoruz, kisa pas yapmayi tercih eden bir teknik direktor oldugu sonucuna variyoruz. Su anda Fenerbahce bu kisa pas oyunundan vazgecmis, kaleye olabildigince az pasla gitmeye calisan bir takim gorunumunde. Bu son 4-5 haftanin goruntusu. Oyunda Aykut Kocaman'in kisa paslarla yavas tempo ile oynatmasi da yanlis bu durumda, degil mi?

Zaten kendisi daha Ekim ayinin basina dogru takimimiz 1-1.5 aya kadar oturacak demedi mi? Arayis icinde degil mi? Arayis icinde olan ve dizilis ve mactan maca taktiksel tercih degistiren bir teknik direktorun taktik tercihlerini yansitmak basit bir is mi? Sadece dizilis de degil. Mantalitesi de degisiyor her mac Aykut Kocaman'in.

Tahminen Ocak yamasina kadar Aykut Kocaman'in tercihleri daha belirgin olmaya baslar, takimi oturtur ve o zaman kadar daha isabetli kararlar verebiliriz.

Nesil
    2003
    Yer
    Antalya

Takımın başına geldiğinden beri 4-3-3'e vurgu yapan, Alex'e rağmen bile deneyen bir hoca Aykut Kocaman. Hiç oynatmadığı 4-4-2 oynatmasını savunabiliyorsunuz. 4-4-1-1 başka, 4-4-2 başka, en iyi sizin bilmeniz lazım. Geçmişinde mecburen oynattığı 4-4-1-1 var diye, 4-4-2 oynatır arasında nasıl bir bağ kurdunuz şaşırıyorum.

Nesil
    2003

Takımın başına geldiğinden beri 4-3-3'e vurgu yapan, Alex'e rağmen bile deneyen bir hoca Aykut Kocaman. Hiç oynatmadığı 4-4-2 oynatmasını savunabiliyorsunuz. 4-4-1-1 başka, 4-4-2 başka, en iyi sizin bilmeniz lazım. Geçmişinde mecburen oynattığı 4-4-1-1 var diye, 4-4-2 oynatır arasında nasıl bir bağ kurdunuz şaşırıyorum.
    4411 ile 442 arasindaki fark ikinci forvetin orta sahaya daha fazla gelmesi. Bugun Antalyaspor karsisinda Kuyt'un yaptigi gibi. Veya gecen yil Necati'nin Galatasaray'da yaptigi gibi. Buna 4411 de diyebilirsin, 442 de. Oyuncuya verilen gorevler belirler ne yapacaklarini.

Neyse, tekrara girecek ama taktiksel tercihlerinde bu kadar cok degisiklik yapan her teknik direktoru degerlendirmek zor olacaktir. Bugun dogru tahmin ettigin, gelecek hafta yanlis olabilir. Bu kadar usteleyecek bir sey gormuyorum acikcasi.

Evet su anda 433 daha dogru dizilistir. Ama bana o donemde verdigimiz kararin, o donemde elimizde olan verilere dayanarak, yanlis oldugunu soyletemezsin. Cunku bu, bile bile yanlis bir tercih yaptigimizi itiraf etmek olur ki boyle bir seyi yapmis olmamiz zaten mumkun degil. Karar tartismali bir karar olabilir ama yanlis karar ile tartismali karar ayni sey degildir.

Beyler araştırmacıları boşuna eleştirmeyin. Sırf bu maç 3-4 kere taktik değiştirdi Aykut maç sırasında. Zaten teknik direktör olup olmadığı bile belli değil adamın. Kafasına göre bir şeyler deniyor her maç.

Sayfa 3 / 22 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Mesaj Yetkileri