1 ile 15 arası toplam 15 sonuç

Konu: Çalışma İzni (Work Permit) Çıkarma Rehberi

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Default Çalışma İzni (Work Permit) Çıkarma Rehberi

Çalışma İzni Çıkartma Rehberi

Merhabalar, her seride olduğu gibi bu seride de bazı arkadaşlarımız oyuna yeni yeni ısınıyor ve FM’de kalıplaşan bazı soruların cevaplarını öğrenmek istiyorlar. “Çalışma İzni” konusu da bizim için pek açık bir konu değil.

Küçük bir araştırma ile bu konudaki Türkçe içeriğin çok kısıtlı olduğunu ve yalan yanlış bilgiler içerdiğini gördüğüm için bu konu ile ilgili bir açıklık getirmek istedim.

Çalışma İzni Nedir ?

İngiltere liginde görülen bir durumdur. Oyuncuların İngiltere’ye girebilmesi için oyuncularımıza “Çalışma İzni” aldırmak zorundayız. Alamadıkları durumlarda oyuncular, ülkede turist olarak gözükürler ve meslekleri olan futbolculuğu yapamazlar. Oyuncu AB vatandaşı ise zaten otomatik olarak ülkeye girebildiğinden, çalışma izni çıkartmamıza gerek yoktur.

Çalışma İzni Nasıl Çıkar ?

Bunun için isterseniz gerçek hayatta da uygulanan kuralları inceleyelim.

1- Milli Olma Durumu : Oyuncu son 2 yılda, milli takımının oynadığı maçların(hazırlık maçları hariç) %75’inde forma giydiyse çalışma izni çıkar. Eğer oyuncu sakatlığı ya da cezası nedeniyle bu maçlarda oynamamışsa durum değerlendirilmeye alınır.

2- Milli Takım Sıralaması: Oyuncunun oynadığı milli takım son 2 yılda, FIFA sıralamasında ilk 70 içerisinde olmalıdır. Aksi taktirde oyuncunun oynadığı milli takımın hiç bir önemi kalmaz ve oyuncuya çalışma izni verilmez.

3- Kulübe Üye Olma: Oyuncu için Çalışma İzni başvurusu yapabilmek için o oyuncunun kulübümüz bünyesinde olması gerekmektedir. Yani sadece bonservisi kulübün elindeyken çalışma iznine başvurulabilir.

4- İzin Uzunluğu: Oyuncu için Çalışma İzni çıkacaksa bu iznin süresi maksimum 3 yıldır. Genelde bu süre oyunucun kontratının sona erdiği tarihe kadar çıkar ve oyuncunun kontratı 3 yıldan az ise o süre geçerli olur.

Oyuncuma Çalışma İzni Çıkmıyor. Ne yapmalıyım ?

1) Eğer bir “pilot kulübünüz” yoksa ilk önce Yönetimden pilot kulüp isteyiniz.

Bu kulüpleri Belçika, Polonya ve İspanya liglerinden seçmeliyiz. Çünkü bu ülkelerde Avrupa Vatandaşlığına geçiş süresi sadece 3 yıldır (En kısa süre). Oyuncumuzu bulduğumuz “Pilot Kulübe” kiralık olarak yollamalıyız. Bu 3 yıl içerisinde oyuncunun gelişmesinden çok Avrupa Vatandaşı olma konusu bizim için önemlidir, kiralık gittiği kulüpte kendini geliştirmesini bekleyemeyiz.

Not: İspanyada durum biraz değişik. Avrupa Vatandaşlığına geçiş süresi 2 ila 4 yıl olabiliyor. İspanyolca konuşan Güney Amerika ülkeleri için bu durum 2 yılken, diğer durumlarda bu süre 4 yıldır. Ayrıca FM 2013 ile birlikte Hırvatistan da Avrupa Birliği Üyesi sayılabiliyor. Hırvatistan vatandaşı olmak sadece 2 yıldır. Bunun yanı sıra Belçika'da oyuncular 3 yıl süre ile aralıksız olarak kalırlarsa yine vatandaş olabiliyorlar. Eğer Belçika'dan ayrılırlarsa 2 ay içinde tekrar dönmeleri halinde 3 yıl sürekli bulunma durumu sekteye uğramıyor. Siz iyisimi Polonya’dan şaşmayın.

2) Oyuncumuz kiralık olarak bulunduğu “Pilot Kulüpteyken” her ay en az bir kez olmak üzere oyuncumuzla yeni sözleşme imzalamalıyız. Her imzaladığımız sözleşmede çalışma izni başvurusunu tekrarlamış oluruz ve bazı durumlarda oyuncumuz henüz AB üyesi olmadan çalışma iznini alabilir.

3) 3 sene sonunda oyuncumuz AB vatandaşı olacaktır.

Not: Turksportal” adını geçirmek üzere bu yazıyı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sorularınızı ve görüşlerinizi lütfen belirtiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Takipte olunuz.

BU YAZININ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ

-Sentugo-
    Last edited by sentugo : 04.Temmuz.2013 at 01:57
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    22 | 34

Premier Lig'te oynarken çıkan Regen oyuncuları alma konusunda büyük sıkıntı yaratıyor bu olay.Sırf bu şey yüzünden çok iyi oyuncular elden kaçıyor.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bu sebeple genç oyunculara hem de deneyim kazandırmış oluyoruz.
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

Önceki serilere 1-2 oyuncu dışında hiç iş izni sıkıntısı yaşamamıştım ama bu oyunda 4 oyuncuda yaşadım. Tottenham'dan ayrılan Gomes dahil pek çok oyuncuya iş izni çıkmadı.
    Biraz daha üzerinde durmuşlar sanırım bu sene, itiraz edince kabul ederlerdi halbuki.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul/Güngören

Lazar Markovic'i alamıyorum bu sorun yüzünden. Ayar oluyorum

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by kasım akdemir View Post
    Lazar Markovic'i alamıyorum bu sorun yüzünden. Ayar oluyorum
    Peki oyuncu takıma katılmıyor mu ?

Takıma katılıyorsa sorun yok, dediğim gibi pilot kulüplere yollarsınız.
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul/Güngören

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    Peki oyuncu takıma katılmıyor mu ?

Takıma katılıyorsa sorun yok, dediğim gibi pilot kulüplere yollarsınız.
    Yok reis hiç alamıyorum...Çalışma izni alınamadığı için felan diyor. Milli takım olayını beklemem gerekiyor sanırım. Yanılıyormuyum?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Eski oyunlarda oyuncular çalışma izni alınamadığı zamanlarda takımda kalır, lige kayıt ettirilemez ve maçlarda oynayamazlardı.

Benim başıma hiç kulübe katılamayan bir oyunu çıkmadı.

İstersen bir daha bir daha anlaşıp çalışma izni başvurusunu tekrar tekrar yap ama pek sonucun değişeceğini sanmıyorum...
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ben aynı oyuncu ile 3 kez anlaştım , 3 kere WP için başvurdum reddedildi, 3 ünede itiraz ettim gene red ettiler , WP olayı bu seneki oyunda bayağı zorlaşmış.

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

İş izni çıkmasa bile imza atıyor oyuncu. Mesajlara iyi bak.

Arsenal'e Lisandro Lopez ' i almaya çalışıyorum sırf şu lanet olay yüzünden alamıyorum çıldırcam yahu ...

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

saçmalamayın çalışma izni çıkmadan oyuncu klübe gelemiyor. bi de pilot takıma yollayın falan diyorsunuz nasıl bir kafa anlamıyorum.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    saçmalamayın çalışma izni çıkmadan oyuncu klübe gelemiyor. bi de pilot takıma yollayın falan diyorsunuz nasıl bir kafa anlamıyorum.
    Quote Originally Posted by sentugo View Post
    Eski oyunlarda oyuncular çalışma izni alınamadığı zamanlarda takımda kalır, lige kayıt ettirilemez ve maçlarda oynayamazlardı.
    FM 2013'te transfer olup kulübe katılamıyor ama kulüplerde bulunan izni alınmamış oyuncular var. O oyunculara "Oyuncuma Çalışma İzni Çıkmıyor. Ne yapmalıyım ?" mesajı altındaki şeyleri uygulamak lazım.

Saçmalık falan yok. Çalışma izni çıkmamış oyuncular için yapılması gerekenler için yazılan bir rehber bu.
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

sentugo;

bu dediğiniz feeder club yöntemi 5-6 sene önce de söyleniyordu ama ben bu nasıl oluyor diye tekrar tekrar bakıp izin meselesinin zaten takıma katılmadan gerçekleştiğini görüyordum. 2012 2011 2010 2009 ... böyle gider. hepsinde de böyleydi. ben inat etmiyorum aksi bir ss vs görürsem hak veririm ama ben o zamanlar da bu yöntemi araştırmıştım kendi oyunumda, olmamıştı yani

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

bir oyuncum var,brezilyalı.sağ kanat oyuncusu ve bir kaç sezondur kirada ancak çoğunlukla vrezilyada oynadı kiradayken de.sözleşmesinin bitimine 1 sezon kaldı sözleşme teklif ediyorum,çalışma izni alamadığından yenileyemiyorum.tam oynayacak kıvama geldi,oynatamıyor olmama mı yanayım,bedavaya gideceğine mi yanayım bilemiyorum

Mesaj Yetkileri