Sayfa 2 / 6 İlkİlk 1234 ... SonSon
31 ile 60 arası toplam 165 sonuç

Konu: Burak Yılmaz

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Sonra da millet araştırma alanında yazılanlar dikkate alınmıyor der.

"Bana göre Burak'a bitiricilik fazla verilmiş" dersen kahvede, statta maç izleyip gol kaçırdıktan sonra oyuncuya küfür eden bir adamın futbol bilgisinden farkın ne olur ki?

Nerede, nasıl, neden, niçin türevi soruları açıklamanızda yapmadığınız sürece burada sadece objektif yorum yapmamış olarak gözükürsünüz.

Genel olarak araştırma forumunun havası bu halde. Böyle olunca da futbol forumundan hiçbir farkı kalmıyor burasının.

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya

Kesinlikle katılıyorum sana Aydın abi.

Mesela birisi demiş ki Batuhan da o kadar şut çekseydi. Çeksin o zaman ayağında pranga mı var ? Bazı kişilerin amacı farklı, azınlık olan bir kesim ise gayet mantıklı değerlendirmeler yapıyor onlara saygı duyuyorum. Umarım onların sayıları giderek artar, diğerleri de azalarak biter.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Yalnız bir şey dikkatimi çekiyor Burak maçta ilk girdiği pozisyonları gol yapabiliyor , maç 0-0 ken yada berabereyken ama takım öne geçtikten sonra girdiği pozisyonlarda atamama sorunu var ilginç.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Mustafa kusura bakma ama dikkatimi çekti:

http://forum.turksportal.net/vb/show...32&postcount=2
    Burak son 2 yılda birsürü gole imza attı ama hala bitiricilik 13 bu bana çok az bir değer olarak geldi.
    Burak bitirici bir adam değil o rakam fazla.
    Üstteki tam 1 sene önceki yorumun, Burak o zaman Trabzonspor'daydı. Alttaki ise bugünkü yorumun ve Burak Galatasaray'da. Peki ben de sana sormak istiyorum; 1 senede ne değişti de o zaman 13 olan bitiriciliğine çok az derken şimdi 16'ya fazla diyorsun? (bence de fazla ama konu o değil).

Son 2 yılın Burak konularındaki yorumlarınla bugünkü arasında bu kadar fark olmasında senin de değindiğin gibi "GS'ye gelmesinin BÜYÜK bir etkisi" olabilir mi?

Fm2011: http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=97551
    Fm2012 (12.0.0): http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=103015
    Fm2012 (12.2.0): http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=106883

Sanki facebooktaki ucuz taraftar sayfasında yazıyorsunuz çoğu yorum çok boş,

Quote Originally Posted by senderson View Post
    Maalesef overrated bir profile sahip. Bir sezonda kaleye 100'ün üzerinde şut atıp, bunların yarısında kaleyi tutturabilen ve bunların da yarısı kadarını gol yapabilen bir adam. Batuhan bu kadar şut çekse o da gol kralı olurdu
    çekseydi abi tutan mı var batuhanı?13 şut çekmiş batuhan bu sezon golu var mı bilmiyorum, burak faal türk forvetlerin en iyisidir.bu arada batuhandan forvet yaratma çabası bile türk futbolunun ne kadar aciz olduğunu gösteriyor.

Quote Originally Posted by petrol_fb12 View Post
    Çünkü beslenmiyor..Sow galatasaray olsa şu anda 10 gol atmış galatasaray 3-2 yapmıştı şampiyonlar liginde..

Selçuk Şahin mi besliyicek sow'u ?
    Sow galatasarayda olsa o kadar değişen bişey olmazdı, iyi forvet hoş forvet de çok abarttınız arkasında emre-alex varken de gördük sowu yani forvete sow koyup arkasına selçuk koymak beceriksizliktir o ayrı bi konu başlığı.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by ECantona View Post
    Sanki facebooktaki ucuz taraftar sayfasında yazıyorsunuz çoğu yorum çok boş,

çekseydi abi tutan mı var batuhanı?13 şut çekmiş batuhan bu sezon golu var mı bilmiyorum, burak faal türk forvetlerin en iyisidir.bu arada batuhandan forvet yaratma çabası bile türk futbolunun ne kadar aciz olduğunu gösteriyor.

Sow galatasarayda olsa o kadar değişen bişey olmazdı, iyi forvet hoş forvet de çok abarttınız arkasında emre-alex varken de gördük sowu yani forvete sow koyup arkasına selçuk koymak beceriksizliktir o ayrı bi konu başlığı.
    Yanlız alex kimleri harcadı ? Fenerde herkes gitti..O kaldı...Fenerbahcenin orta sahası yokki ? Beceriksizlik derken ? Türkiye'de fernandes'ten sonra en iyi 2 ortasaha oyuncusudur selçuk..Yine söylüyorum sow galatasaray'da olsa 10 tane sallardı..Alex'li sow ne kadar oynadı ? Sow istatikleri..

Geçen Sene = 14 Maç 8 Gol

Bu Sene =16 Maç 6 Gol Ve artık alex yok..son 3 haftadır gol atıyor SOW...

Ayrıca gereksiz tartışmalı bırakılmalım ca 128 Ve bitiriceliği 14 yapılabilirdi..

En basitinden alex üstüne kurulan oyun sistemi nice forvetleri harcadı kezman, anelka vs konumuz o değil gerçi beceriksizlikten kastım yönetimsel olarak 10 milyon euroluk adamı beslemek için 1 milyon euroluk selçuk varsa fenerbahçe yönetiminin beceriksizliğidir bu yani.Bana göre sowdan başka gol atacak adam yok gollerinin fazla olmasında onun da etkisi var.

Ca 140 Pa 160 olsa iyidi, burak gibi kendini her yıl geliştiren bi forvet için.

Nesil
    2009
    Yer
    Ankara

160 şaka olmalı bu veya ironi ben anlayamadım galiba.Burak'ın sadece finishing değerinin 1 derece düşürebileceğini düşünüyorum.
    "insanı kirleten, ağzına giren değildir. ağzından çıkandır insanı kirleten."

Nesil
    2003

Ayrıca gereksiz tartışmalı bırakılmalım ca 128 Ve bitiriceliği 14 yapılabilirdi..
    20 CA puani indirimi? Pek mantikli gelmedi bana. Biraz daha aciklarsan sevinirim.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul & İzmir

128 ca ironidir.
    Eğer adaletsizlik karşısında tarafsız kalıyorsanız, zalimin tarafını seçmişsiniz demektir.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Şu ironiyi de forumca biraz fazla abarttık yahu.

Burak'ın defans arkasına çok iyi kaçtığını düşünüyorum bence en önemli özelliğidir bu, ama şu da var ki saçma sapan ofsayta da yakalanıyor.Demek istediğim, Burak sürekli kaçıyor, fakat gereksiz ofsaytlara yakalanması defansın ofsayta düşürmesinden çok Burak'ın biraz dikkatsizliğinden sanırım.Bu girişle şuraya geleceğim, eğer off the ball değeri 18 veya 19 yapılırsa oyunda ofsayta çok zor yakalanan bir oyuncu olmayacaksa Burak'ın off the ball değeri daha bile artabilir. Finishing konusunda da bu seride genel bi artış sezdim. Kıyaslamalar ile bakarsak duruma, x oyuncusuna, y oyuncusuna göre, Burak 16 değerini hakediyor bence.
    Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük, bir başka bahar için, sadece yaprak döktük.

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

Quote Originally Posted by Walter Sakana View Post
    Mustafa kusura bakma ama dikkatimi çekti:

Üstteki tam 1 sene önceki yorumun, Burak o zaman Trabzonspor'daydı. Alttaki ise bugünkü yorumun ve Burak Galatasaray'da. Peki ben de sana sormak istiyorum; 1 senede ne değişti de o zaman 13 olan bitiriciliğine çok az derken şimdi 16'ya fazla diyorsun? (bence de fazla ama konu o değil).

Son 2 yılın Burak konularındaki yorumlarınla bugünkü arasında bu kadar fark olmasında senin de değindiğin gibi "GS'ye gelmesinin BÜYÜK bir etkisi" olabilir mi?

Fm2011: http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=97551
    Fm2012 (12.0.0): http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=103015
    Fm2012 (12.2.0): http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=106883
    Abi işte bende bundan bahsediyorum bu adam bizdeyken biz özellikleri artsın diyorduk son ana kadar değişmedi bu sene değişim oldu aradan da öyle çok uzun zaman geçmeden yapıldı bu profiller.Madem artabiliyordu neden geçen sene ortasında artmadı işte ben ona takıldım.Ayrıca ilk fikirilerimde değişmeler oldu evet.Her fikir sabit kalmaz. Hem abi 13 az demişim 15 az dediğimi hatırlamıyorum.Son güncellemede değiştikten sonra 50+ gol attı 2 sezonda da benim yönetimimde ve 2 katınıda kaçırdı.Gerçekten yerinde olmuştu.

Şu yazdıklarımın hala arkasındayım o zamandan bu zaman değişmedi hala aynı savaşan Burak ama ilk temas,yaratıcılık,Bitiricilik (15'ten yukarı)artmasını gerektirecek şeyler olmadı kısa zamanda.Burda yani oyunun güncellemesiz halinde değişmesini istediklerimede dayankalar gösterdim.

Şu konuda da mesela baya yanılmışım.

http://forum.turksportal.net/vb/show...1&postcount=74

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    20 CA puani indirimi? Pek mantikli gelmedi bana. Biraz daha aciklarsan sevinirim.
    200 Üzerinde değerlendiriyoruz..Bugun En cok fernando Torres Ca'sını merak ediyorum...? Onun kaç acaba? Ve biz türkiye'de 3-4 puan hep fazla verdiğimiz düşünüyorum..Bunu Miereles ve Krasiç Profillinden anlıyabiliriz..Daha gelir gelmez başladı tartışmalar yok bunu niye böyle şu niye böyle..Türkiye'Deki futbolla ingilteredeki futbol bir değil...Burak Yılmaz ve Fernando Torres CA aynısı cıkabilirmi ? Miereles Ca 145-150 arasındaydı sanırım selçuk 125 CA Sahip ..Selçuk 125'se Miereles 180 falan olması lazım..Şimdi Selçuk Potansiyeli ile Mierles potansiyeli aynımı ? Kalite olarak cok fark ediyor..Bir kere futbolcularda...

Ülkemizin ...Puanların abartıldığını düşünüyorum..Sadece..Oyuna Göre SOW-BURAK Aynı kalitede ? CA'sına bakarak konuşuyorum...Bazı oyuncularımız avrupa'da oynamayı hak ediyor..Selçuk Cok rahat avrupa'yı kaldırır...Bilmiyorum bu benim düşüncem bir araştırmacı olarak cok katı kuralcıım bu konuda..Ki Sertaç Çam (Gaziosmanpaşa'nın genç yeteneği dediğim halede) yetenek 1 puan düşük yazdım zihinsel olarak kötü ..Diğer özellikleri 8-9 Ve geçen seneki sertaç çam eser yok şu sıralar kendini köreltiyor her geçen gün..Örnek verdim sadece...

Bizim oyuncularımız bu kadar abarttığımız kadar iyi neden biz Cluj zorla beraberlik alıyoruz..Vaslui burda yeniliyoruz..Orda primle falan geçiyoruz..Belki bir SOW Vaslui Satın alır..Ama bilmiyorum bu işin içinden cıkamıyorum..Ya biz bu puanları fazla veriyoruz..Yada avrupalı araştırmacılar düşük vermeye calışıyor..Yada başka bir şey...

"128 Normal çünkü potansiytel o kadar benim gözümde"
    Last edited by petrol_fb12 : 02.Kasım.2012 at 20:58

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by Trabzonspor View Post
    Abi işte bende bundan bahsediyorum bu adam bizdeyken biz özellikleri artsın diyorduk son ana kadar değişmedi bu sene değişim oldu aradan da öyle çok uzun zaman geçmeden yapıldı bu profiller.Madem artabiliyordu neden geçen sene ortasında artmadı işte ben ona takıldım.Ayrıca ilk fikirilerimde değişmeler oldu evet.Her fikir sabit kalmaz. Hem abi 13 az demişim 15 az dediğimi hatırlamıyorum.Son güncellemede değiştikten sonra 50+ gol attı 2 sezonda da benim yönetimimde ve 2 katınıda kaçırdı.Gerçekten yerinde olmuştu.

Şu yazdıklarımın hala arkasındayım o zamandan bu zaman değişmedi hala aynı savaşan Burak ama ilk temas,yaratıcılık,Bitiricilik (15'ten yukarı)artmasını gerektirecek şeyler olmadı kısa zamanda.Burda yani oyunun güncellemesiz halinde değişmesini istediklerimede dayankalar gösterdim.

Öncelikle anlayışlı bir şekilde cevap yazdığın için teşekkür ederim.

(sen durumu izah ettin, aşağıdakileri genele hitaben yazıyorum)

Şimdi ben kimsenin özelliklerle ilgili yorumlarına karışamam. Sen yanılıyorsun tarzı bir eleştiride bulunamam. Yani sen örneğin Bitiriciliği 10 olmalıydı desende 20 olmalıydı desende saygı duyarım. Ama ben bir insanın ortaya koyduğu emeği tuttuğumuz takıma göre değerlendirmemizin çok acımasızca olduğunu düşünüyorum (sana da o şekilde değerlendirdiğini düşünerek cevap yazmıştım). Burada her yoruma cevap yazıyorum diye muhtemelen antipati toplamama rağmen ısrarla yazmamın sebebi bu.

Ortaya çıkardığı iş eleştirilebilir elbette, emek harcadı diye beğenmek zorunda değiliz hiçbirimiz. Bu konular da sonuçta bizlerin fikirlerini ve önerilerini almak, gerekirse değerlendirmek adına açılıyor. Biz yaptık oldu deyip açmayabilirlerdi de. Ama bizler de yorum yaparken renkleri bir kenara bırakmalıyız. Araştırmacı arkadaşlar bu işe aylarını harcıyor, yeri geliyor ceplerinden para koyup maçlara gidiyor, her maçı her oyuncuyu tek tek dikkatlice izlemeye çalışıyor ve bu profilleri oluşturuyorlar. Bizler kalkıp o kişilerin ortaya koyduğu işi tuttuğumuz takıma göre değerlendirdiğimizde bu haksızlık oluyor bence. Benim bütün tepkim buna. Yani sonuçta adam kendisini tatmin etmek için oluşturmuyor bu profilleri. Beğenmediğimiz bir şeye doğrudan tepki göstermektense "şöyle olsaydı daha iyiydi" şeklinde yaklaşsak problem olmayacak.

Yabancı araştırmacıların şişirdikleri onca oyuncu çıkıyor her sene ama hiçbirimizin gözüne batmıyor. Fm2009'daki Marquinhos'u hatırlıyor musun mesela? Bug gibiydi. Hemen hemen hepimizin kariyerlerinin yıldızıydı. Ama gerçekte? Son serilerde Hırvat ve Belçikalı bir sürü yıldız çıkıyor. Bunlardan bazıları (Mandzukic, Badelj, Witsel gibi) gerçekte de bir yerlere gelse de çoğu şişirmeydi. Fm2012'de de Güney Afrika'dan ne oyuncular çıktı (Jali, Tshabala vs...). Fakat bu oyuncuları gerçekte pek izlemediğimiz ve FM'de de kariyerlerimize keyif kattıkları için bizi rahatsız etmiyor bu şişirmeler. Ama konu bizim ligden oyuncular olunca şurası 1 puan fazla olmuş burası 2 puan az olmuş diye en ince detayına kadar tamamen gerçekçi olsun istiyoruz. 1-2 puanlık fazlalığı "şişirme" olarak görüyoruz.

Nesil
    2008
    Yer
    Antakya

Quote Originally Posted by Aydin View Post
    Sonra da millet araştırma alanında yazılanlar dikkate alınmıyor der.

"Bana göre Burak'a bitiricilik fazla verilmiş" dersen kahvede, statta maç izleyip gol kaçırdıktan sonra oyuncuya küfür eden bir adamın futbol bilgisinden farkın ne olur ki?

Nerede, nasıl, neden, niçin türevi soruları açıklamanızda yapmadığınız sürece burada sadece objektif yorum yapmamış olarak gözükürsünüz.

Genel olarak araştırma forumunun havası bu halde. Böyle olunca da futbol forumundan hiçbir farkı kalmıyor burasının.
    O zaman şöyle düzeltelim bu işi ;

Bana göre Burak'a bitiricilik fazla verilmiş, şöyle ki bu adam ne zaman kaleci ile baş başa kalsa ne yapacağını bilmiyor. Zaten soğukkanlılık 12 verilmiş (20 üzerinden 12 iyi bir değer zaten) Şu FM profiline bakılınca bu adam o tür pozisyonlarda %80-90 ihtimal kaleye sokar. Neden %80 ? Tekniğinin düşük olması etken olabilir. Ben böyle görüyorum. Diğer bir yandan baktığımızda kararlılık 14 karar alma 12 bunlarda yüzdeyi yükseltiyor. Ben bu adamı ne zaman izlesem pozisyon yediğini görüyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki bu adamı 3 maç mı izledin sadece. Bu teoriye göre de gidersek, bu adam demek ki 2 gol atıyorsa 15 gol kaçırıyordur.

Bir diğer yandan tartışma olmaması için diyorum. Ben de Galatasaraylıyım. Adamı beğenmiyorum da değil aksine beğeniyorum.

Ya abi adam Balotelli olmuş resmen.

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

Gabi abi, sana antipati falan duymuyorum ben,benden yana sıkıntı yok.

Ben direk eleştiri olsun diye yazmadım geçen seriden değişen ne olduda bu özellikler arttı merak ettim.12.0'da yazdıklarımın rkasındayım.Zaten 12.2 'de profili çok iyiydi.Orada penaltısı konusunda konuşulmuştu Burak'ın.Ben diyorumki bu özellikler verilebiliyorduda neden geçen seride verilmedi.O günc3llemeden bu zamana kadar Burak bitiriciliğini geliştirdi mi?Yada çok mu yaratıcı olduda bu kadar arttı ?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Trabzonspor View Post

Ocak ayindaki guncelleme ile FM 2013'in ilk veritabani arasinda cok fazla fark yok esasinda.

Bitiricilik 1 puan yukselmis, soguk kanlilik 1 puan dusmus, seziler 1 puan dusmus, ilk temas 1 puan yukselmis.

Takim oyunu 3 puan, calisma 1 puan, pozisyon alma 1 puan dusmus.
    Yaraticilik 2 puan, kararlar 1 puan yukselmis.

Cabukluk 1 puan yukselmis, kararlilik 2 puan dusmus.

Bu tip 1 puan yukselme/dusme ile ortaya cok cok farkli bir oyuncu ciktigini sanmiyorum.

Beni profilinde en cok rahatsiz eden tackling'in 10 olmasi acikcasi.

Fm 13 ilk güncellemede Burak'ın değerleri mi böyle olacak yoksa geçen seneye göre mi değişen özellikler bunlar?

Nesil
    2003

200 Üzerinde değerlendiriyoruz..Bugun En cok fernando Torres Ca'sını merak ediyorum...? Onun kaç acaba? Ve biz türkiye'de 3-4 puan hep fazla verdiğimiz düşünüyorum..Bunu Miereles ve Krasiç Profillinden anlıyabiliriz..Daha gelir gelmez başladı tartışmalar yok bunu niye böyle şu niye böyle..Türkiye'Deki futbolla ingilteredeki futbol bir değil...Burak Yılmaz ve Fernando Torres CA aynısı cıkabilirmi ? Miereles Ca 145-150 arasındaydı sanırım selçuk 125 CA Sahip ..Selçuk 125'se Miereles 180 falan olması lazım..Şimdi Selçuk Potansiyeli ile Mierles potansiyeli aynımı ? Kalite olarak cok fark ediyor..Bir kere futbolcularda...

Ülkemizin ...Puanların abartıldığını düşünüyorum..Sadece..Oyuna Göre SOW-BURAK Aynı kalitede ? CA'sına bakarak konuşuyorum...Bazı oyuncularımız avrupa'da oynamayı hak ediyor..Selçuk Cok rahat avrupa'yı kaldırır...Bilmiyorum bu benim düşüncem bir araştırmacı olarak cok katı kuralcıım bu konuda..Ki Sertaç Çam (Gaziosmanpaşa'nın genç yeteneği dediğim halede) yetenek 1 puan düşük yazdım zihinsel olarak kötü ..Diğer özellikleri 8-9 Ve geçen seneki sertaç çam eser yok şu sıralar kendini köreltiyor her geçen gün..Örnek verdim sadece...

Bizim oyuncularımız bu kadar abarttığımız kadar iyi neden biz Cluj zorla beraberlik alıyoruz..Vaslui burda yeniliyoruz..Orda primle falan geçiyoruz..Belki bir SOW Vaslui Satın alır..Ama bilmiyorum bu işin içinden cıkamıyorum..Ya biz bu puanları fazla veriyoruz..Yada avrupalı araştırmacılar düşük vermeye calışıyor..Yada başka bir şey...

"128 Normal çünkü potansiytel o kadar benim gözümde"
    Fernando Torres ilginc bir konu. Chelsea arastirmacisi disinda arastirma icindeki herkes Torres'in yeterince iyi yapilmadigi dusuncesindeydi ama sonucta sorumlu olan Chelsea arastirmacisi. Onun karari. Mesela Sturridge'i de 147 CA yapmis kendisi. Bu yonden de bakarsak bence Torres'e haksizlik yapildigi ortada ama Chelsea arastirmacisi takintili. Belki de gecen sezon Lampard cok kotu bir sezon gecirmese Lampard su anda 170 CA'lik oyuncu olurdu herhalde. FM 2012 arastirmasinin yazinda bana Lampard'in Xavi'den farki olmadigini anlatiyordu zira kendisi. Ne yapalim?

Selcuk icin 125 deyince, kimi kastettin bilemiyorum. Selcuk Sahin ise dunya futbolunda CA olarak onun onunde 267 tane DM var. Hem DM, hem de MC olarak bakarsak Selcuk'un onunde dunya futbolcunda 668 tane oyuncu var.

Yani 125 CA'lik bir oyuncu, oldukca vasat bir oyuncu. Her takim 2 tane DM ile oynuyor varsayarsak kabaca Selcuk Sahin dunyanin en iyi 133. takiminin ilk 11 oyuncusu.

Her takim 3 tane orta saha ile oynuyor varsayarsak, kabaca Selcuk Sahin dunyanin en iyi 222. takiminin ilk 11 oyuncusu.

Meireles'in CA'si ise onu dunyanin en iyi 46. orta saha oyuncusu yapiyor. Yani kabaca dunyanin en iyi 15. takiminin ilk 11 oyuncusu.

Yani oyuncu CA dagilimi bir yari normal dagilimi gibi. Ustte az sayida yuksek CA'li adam var ama CA dustukce benzer kalitede ve kolaylikla yerine baska oyuncularin monte edilebilecegi oyuncu sayisi cogaliyor.

Elano da 150 CA ile geldi ama sahada ne yapabildigi, yapamadigi ortada. Veya Misimovic 147 CA ile geldi ve yapabildikleri, yapamadiklari ortada. Guiza da 155 CA ile geldi. Onun da yaptiklari ortada.

Marc Janko 132 CA ile ligimize gelmisken, Halil Altintop 135 CA ile ligimize gelmisken, Amr Zaki 128 CA ile gelmisken, Bobo 128 CA ile gelmisken, Stancu 135 CA ile gelmisken ve bu oyuncularin 2 yilda 61 gol atmasi hemen hemen ruya gibiyken, gercekten bu oyuncularla ayni seviyede olmasi gerektigini mi dusunuyorsun Burak'in?

Neyse CA 2-3 puan yuksek, 2-3 puan dusuk olabilir. Ama 20 puan fark?

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

Ocak ayindaki guncelleme ile FM 2013'in ilk veritabani arasinda cok fazla fark yok esasinda.

Bitiricilik 1 puan yukselmis, soguk kanlilik 1 puan dusmus, seziler 1 puan dusmus, ilk temas 1 puan yukselmis.

Takim oyunu 3 puan, calisma 1 puan, pozisyon alma 1 puan dusmus.
    Yaraticilik 2 puan, kararlar 1 puan yukselmis.

Cabukluk 1 puan yukselmis, kararlilik 2 puan dusmus.

Bu tip 1 puan yukselme/dusme ile ortaya cok cok farkli bir oyuncu ciktigini sanmiyorum.

Beni profilinde en cok rahatsiz eden tackling'in 10 olmasi acikcasi.
    Düşen özellikler düşmesi gerekenler olmuş.Onlara değinmeyi unuttum.Onalarada bakmıştım.Açtığım Colman konusunda da bahsettiklerim dışında değişiklikler olmuş ama onlara değinmedim mesela.

Artanların artmasına neden bulamadığım için yazdım zaten.Oyunda Burak şuanda nasıl bilmiyorum.Daha oynama fırsatım olmadı ama Bu profil 12'de olsa 58'den fazla attırırm gibi geliyor bana.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Ca'sı düşük olmuş 130 olabilirdi PA 157 yapılabilirdi gelişmeye cok acık çünkü..

Denge 11 Zıplama 11Önceden Sezme 10 olabilirdi..Topa Hamle 13 Markaj 12...Olabilirdi..

Geçen seneki özellikleriyle değerlerndiriyoruz..Bu sene önceden sezmesini biraz daha düzeltti..Markaj olayı düzelti bu sezonun sonuna doğru markaj 15 olabilir..ama puanlar biraz abartılmış..

Bugun Semih Kaya'ya attığım yorum...Burak Türkiye Süper Lig İçin önemli bir oyuncu ..Benim görüşüm hadi 130 olsun..148 Benim gözüme cok yüksek geldi..Bu sene daha iyi performans sergiliyor ...Bu sene 135 Olabilir..Galiba Chelsea Araştırmacısıyla Benzer yönlerimiz var .. Sanırım..
    Last edited by petrol_fb12 : 03.Kasım.2012 at 15:45

Nesil
    2007
    Yer
    GEBZE!

Composure 9 yada 10 olmalı burak o kadar çok pozisyona girmesine rağmen bi o kadar kaçırıyor kötü tercih ediyorsa bence büyük oranda aceleceğiliğinden sakin kalamamasından.
    Concentration ya da off the ball düşmeli çünkü 14 ve 17 değeri burak ı iyice kurt bir forvet haline getirecektir.
    burak savunma arkasına çok iyi sarkan bir oyuncu bu yüzden 17 off the ball normal ama gerçekte ki kadar ofsayta düşmesi için konsantrasyonun 10 11 civarlarında olması gerektiğini düşünüyorum.
    eğer ofsayta düşmesinde anticipation etkili ise o özellik bu seviyelere gelmeli.

loyalty egemen in 4 idi sanırım burak ın da bu şartlar altında 6 olur en fazla..çok önemli değil ama ilerleyen senaryoya göre fark yaratabilir.

teamwork de özellikle galatasaraya geldiğinden beri iyi yönde artış gösterdi sürekli asisti de düşünüyor takımın oyun planına uymaya çalışıyor, 7 çok düşük bence 10 11 olabilir.

Nesil
    2008
    Yer
    istanbul

Kararlılık 17 topsuz alan 19'a çıkarılıp finish 13 ilk dokunuş 11 yaratıcılık 8'e düşürülmeli.

Nesil
    2003
    Yer
    Antalya

Belki güncel bir bilgi olmayacak, Burak'ın saha içinde yaptıklarına ne derece etki eder bilmiyorum ama Burak Antalyaspor'da oynadığı dönemde orta sahanın ortası ve defansif orta saha olarak da oynayan bir oyuncuydu. Sanırım bu pozisyon bilgileri de girilmeli. Hatta önümüzdeki yaz ülkemizde düzenlenecek olan 20 Yaş altı Dünya Kupası'na 2005 yılında katıldığımızda milli takımımızın oynadığı tüm maçlarda görev almış, ilk maçta Selçuk İnan'la beraber, sonraki 3 maçta da Zafer Şakar'la beraber orta sahanın ortasında görev yapmıştı.
    daha 19 yaşında, düşlerinde özgür dünya...

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Burak'ın bitiriciliği fazla verilmiş diyenler şunu dikkate almalıyız. Burak bitiriciliği düşük olduğu için mi atamıyor yoksa soğukkanlılığı olmadığı için mi yanlış karar verdiği için mi? Bunu sorgulamalıyız. Buna bakarak anlarız. Bence Burak'ın şutlarında sorun yok zira net şutlar çekiyor, bence sorunu soğukklanlılık ve karar verme. soğukkanlılık 9 karar verme 7 veririr, topsuz alan 19 verilir sorun giderilir.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by mpaker66 View Post
    Burak'ın bitiriciliği fazla verilmiş diyenler şunu dikkate almalıyız. Burak bitiriciliği düşük olduğu için mi atamıyor yoksa soğukkanlılığı olmadığı için mi yanlış karar verdiği için mi? Bunu sorgulamalıyız. Buna bakarak anlarız. Bence Burak'ın şutlarında sorun yok zira net şutlar çekiyor, bence sorunu soğukklanlılık ve karar verme. soğukkanlılık 9 karar verme 7 veririr, topsuz alan 19 verilir sorun giderilir.
    Gerçekten sana şapka cıkıyorum ..Bu sitede bu konuda doğru yorum insanlardan birisin..

Gelelim bitiriceliğe burak hemen hemen girdiği her poziyonda soğukanlılığı en üst seviyede..Ama biteremiyor Bütün topları kalecinin üstüne nişanlıyor..Yani 4 poziyona giriyorsa..1'ni atıyor..Ama 3 nü kaçıyor..ben 14 makül diyorum 16 cok ..

Nesil
    2003

Gerçekten sana şapka cıkıyorum ..Bu sitede bu konuda doğru yorum insanlardan birisin..

Gelelim bitiriceliğe burak hemen hemen girdiği her poziyonda soğukanlılığı en üst seviyede..Ama biteremiyor Bütün topları kalecinin üstüne nişanlıyor..Yani 4 poziyona giriyorsa..1'ni atıyor..Ama 3 nü kaçıyor..ben 14 makül diyorum 16 cok ..
    Kalecinin ustune nisanladigi konusunda cok emin degilim. Burak'in rahat pozisyonda vuruslari ya yerden, ya da kalecinin omuzunun ustune dogru. Yani kalecilerin zayif noktalarini iyi bilerek vuruyor. Bazen kaleci kurtariyor. Bazen de kurtaramiyor.

Ayrica ozellikle gecen yildan beri, eyvah top sol ayagima geldi kaleye vurmayayim da topu duzelteyim diyen bir oyuncu degil. Bence bu da isabet yuzdesini dusuruyor cunku sol ayagi cok iyi olan bir oyuncu da degil (mesela Elmander iki ayagiyla da belli seviyede toplara vuruyor ve bu onu bazi pozisyonlarda Burak'tan daha etkili yapiyor). Her ne kadar son 1.5 yilda attigi 45 golun 12 tanesi sol ayagiyla olsa da.

Neyse..

Oynattigim 10 test oyunda (2012/13 sezonunu tamamen yapay zeka yonetiyor) Burak'in Sut, Kaleyi Bulan Sut (KB) ve Gol sayilari ve 2011/12 sezonu ile karsilastirmasi.

Bitiricilik ve soguk kanlilik cok da abartilmis degil galiba?

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Kalecinin ustune nisanladigi konusunda cok emin degilim. Burak'in rahat pozisyonda vuruslari ya yerden, ya da kalecinin omuzunun ustune dogru. Yani kalecilerin zayif noktalarini iyi bilerek vuruyor. Bazen kaleci kurtariyor. Bazen de kurtaramiyor.

Ayrica ozellikle gecen yildan beri, eyvah top sol ayagima geldi kaleye vurmayayim da topu duzelteyim diyen bir oyuncu degil. Bence bu da isabet yuzdesini dusuruyor cunku sol ayagi cok iyi olan bir oyuncu da degil (mesela Elmander iki ayagiyla da belli seviyede toplara vuruyor ve bu onu bazi pozisyonlarda Burak'tan daha etkili yapiyor). Her ne kadar son 1.5 yilda attigi 45 golun 12 tanesi sol ayagiyla olsa da.

Neyse..

Oynattigim 10 test oyunda (2012/13 sezonunu tamamen yapay zeka yonetiyor) Burak'in Sut, Kaleyi Bulan Sut (KB) ve Gol sayilari ve 2011/12 sezonu ile karsilastirmasi.

Bu verilere göre makul görülüyor...

Burak esasen kaleyi tamamen karşısında aldığında net vuruşlar yapıyor ama köşelerden pozisyona girdiğinde genelde kalecinin üstüne vuruyor. Bu profilinde bence finishing 15, first touch 11 olmalı ayrıca of the ball 1 puan yükselmeli.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Neyse..

Son maçta baktım da evet dediğin gibi sağ tarafta gelişine vurdu. Yalnız çok kötü vurdu. 3-4 metre farkla gitti. Bir diğer vuruşu da kalecinin üstüne gitti, gerçi açı biraz daralmıştı ama atabilirdi de. Zaman zaman da çok güzel vuruyor. Bir tuhaflık var. Composure ya da Decisions problemi olabilir mi? Verilen bu değer yüksek demiyorum, kez yüksek de değiller zaten. Sadece neden bu sonuç olabilir kısmında fikir yürütmeye çalıştım.

Tekniğe verilen değer bence iyi. Ligde teknik forvet göremiyorum pek. Üst ya da üst dışla vuruyorlar şutları da. Ayak içi plase atanı görmedim. Bunu en iyi yapan yerlilerden biri Tanju Çolak'tı (Yabancılar hariç, yabancı çok var). Onunla karşılaştırınca çok düz vurduğunu görüyorum. Tekniğinin 12de yüksek olmaması bence iyi. Teknikle pek işi yok zira Burak'ın. Genelde sert vuruyor. Onu da "Shoot With Power" PPM'i ile çözmek mümkün.

Determination 2-3 puan (16-17) yüksek olabilir belki bence. Pres görevi verildiğinde yeterince yapmadığını, umursamadığını da düşünüyorum. O işi de Umut Bulut fazlası ile yapıyor.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Sayfa 2 / 6 İlkİlk 1234 ... SonSon

Mesaj Yetkileri