1 ile 12 arası toplam 12 sonuç

Konu: Steam'de oyun yedekleme-dosya doğrulama-oyun silme

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

Default Steam'de oyun yedekleme-dosya doğrulama-oyun silme

Steam'de kütüphane'ye girip sol taraftaki oyun listesinden oyunumuzun üzerine sağ tıklıyoruz.Gördüğünüz gibi "oyun dosyalarını yedekle" - "diskteki dosyaları sil" seçenekleri çıkıyor.Ancak biz "özellikler" seçeneğinden ilerleyeceğiz.(tercih sizin direkt olarak oyun dosyalarını yedekle seneği ile yedekleyebilirsiniz.ben başka özellikleri de anlatacağım için işi uzattım )

Özellikler penceresi dört sekmeden oluşuyor. Genel-Güncellemeler-Yerel Dosyalar ve DLC (indirilebilir içerik)

Genel sekmesinde yapacağınız birşey yok aslında sadece oyun açıkken steam topluluğunu etkinleştirip etkinleştirmeyeceğimizi seçiyoruz.Steamin bir özelliği oyun oynarken arkadaşlarınızda mesajlaşabilmeniz,steam penceresini açıp steami kullanabilmenizdir.eğer oyun içi steam topluluğunu etkinleştirmezseniz bu özellikten yararlanamazsınız.

Güncellemeler sekmesinde tıpkı windows update gibi oyunun güncelleme ayarlarını yada güncellememe ayarını yapabilir,oyununuzun güncelleme geçmişini görüntüleyebilirsiniz.

Yerel Dosyalar adından da anlaşılacağı gibi bilgisayarımıza dvd'den veya steam üzerinden yüklediğimiz oyunların dosyalarını yönettiğimiz sekmedir.İlk seçenek oyun dosyalarını yedeklemek için kullanılır,ikinci seçenek oyun dosyalarını bilgisayarınızdan siler ve steam kütüphanenizde oyununuz pasif konuma geçer (yazı rengi gri olur) üçüncü seçenek ise oyun dosyalarınız bozulma olduğunda yada oyunun resmi yaması dışında üçüncü kişilerce hazırlanmış bir mod,yama vb. yüklemiş ve pişman olmuşsanız kullanacağınız seçenektir.Oyunun dosyalarını tarar,değişmiş yada eksik dosya varsa steam serverlarından indirip oyun dosyalarını tamamlar.İçerik dosyalarını birleştirme seçeneğini hiç kullanmadım açıkcası ne işe yaradığını ben de bilmiyorum

DLC sekmesinde oyununuz için aldığınız dlc'leri görebilirsiniz.Football Manager serisi için böyle birşey olacağını zannetmiyorum ancak ilerde edineceğiniz başka oyunlar için dlc satın alırsanız onları göreceğiniz yer burası.

YEDEKLEME DETAYLARI

Öncelikle yedeklemenin faydalarından bahsedelim

-steam üzerinden satın alan yada sadece key'i satın alıp oyunu steam üzerinden indirenler mutlaka yedek almalılar.Yoksa her kurulumda download ederek oyunu kurmak zorunda kalırlar.

-dvd lerin kaybolma bozulma başka yerde unutulma durumlarına karşı bilgisayarınızda yada taşınabilir hdd inizde yedek bulunmasında fayda vardır.

-yükleme işlemi hdd'den yapılacağı için dvd'den yüklemeye nazaran daha hızlı olur ve dvdrom okudu-okumadı sıkıntısı yaşamazsınız.

-"oyunu dvd'den yüklerim benim için sıkıntı olmaz" diye düşünmeyin.bazı oyunların dlc + güncellemeleri 2-3 gb'ı buluyor oyunu kurup güncelleme ve dlc yüklemelerini yaptıktan sonra yedek alarak bir dahaki kurulumlarda hem vakitten hem de kotadan kazanabilirsiniz.

yedek dosyasının adı otomatik olarak oyunun adıyla aynı oluyor,isterseniz değiştirebilirsiniz.burada önemli olan kısım dosya boyutudur.CD DVD boyutunun yanı sıra "Özel" seçeneğini seçip istediğiniz boyutu atayabilirsiniz.Atadığınız boyuta göre gerekli disk sayısı altta belirecektir.Bu ayar dosyalarınızı dvd yada cd ye kopyalamak isteyebileceğiniz için konulmuş.Hdd'de saklayacaksanız benim gibi özel bir boyut girerek tek parçalık bir yedek oluşturabilirsiniz.Ben 10000 gibi bir rakam salladım,oyunun boyutu neyse o kadarlık yer kaplar,10000 yazdınız diye 10 gb lık yer kaplamaz.

oyunu tekrar yüklemek istediğinizde yedeklediğiniz klasörü açıp "steambeckup" adlı uygulama dosyasına tıklamanız yeterli.

umarım faydasını görürsünüz.konuyla alakalı soru ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz vaktim ve imkanım oldukça yardımcı olmaya çalışacağım.İyi oyunlar
    Last edited by pappi : 03.Kasım.2012 at 23:12

ben tarıf ettıgınız gıbı yedekledım ama bende steam backup cıkmadı

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

ekran görüntüsü koyabilirseniz daha kolay yardımcı olabilirim.

Quote Originally Posted by pappi View Post
    ekran görüntüsü koyabilirseniz daha kolay yardımcı olabilirim.
    gibi!

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

bir problem olduğu kesin.anlatıldığı şekilde yaptığınıza emin misiniz?

Nesil
    2011
    Yer
    Eskişehir

İnanılmaz bir rahatlık teşekkür ediyorum. Tek bir sorum olacak. Oyunu kaydettik ve yedekledik. Tekrar oyunumuzu oynadık ve kaydettik. O sonradan kaydettiğimiz dosyayı da otomatik yedekliyor mu acaba? Yoksa tekrar yedeklemek gerekli mi?

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

oyunu kaydetmekten kastınız bir kariyere başlayıp kaydetmek ise o kayıt dosyası belgelerim/sports interactive/games klasörü içine atılıyor.eğer devam etmek istediğiniz bir oyunu saklamak isterseniz belirttiğim yerdeki dosyayı da yedeklemeniz gerekir.oyunu tekrar kurunca yedeklediğiniz save dosyasını belgelerim/sports interactive/games klasörüne atarsınız ve kaldıınız yerden devam edersiniz. oyunda yapılan güncellemeler kayıtlı oyunların açılmasını etkileyeek düzeyde olursa yapacağınız birşey olmaz,yeni bir kariyere başlamanız gerekir.

oyunu yedeklediniz,iki ay sonra tekrar kurdunuz ve oynuyorsunuz oyun için yama yayınlandı onu da indirdiniz.oyunun son halini yedeklemek isterseniz aynı işlemi yapmanız gerekli,eski yedeği de silebilirsiniz.

oyuna sonradan entegre edilen grafikler taktikler antrenman programları veritabanı değişiklikleri gibi yapımcı firma kaynaklı olmayan geliştirmeler bu yedekleme ile yedeklenmez.

Quote Originally Posted by pappi View Post
    bir problem olduğu kesin.anlatıldığı şekilde yaptığınıza emin misiniz?
    evet resimlerde anlatıldığı gibi yedekledim ama steam backup malesef yok!

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Ben bahsedildiği gibi backup yapmak istediğimde hep yarıda kalıyor. 1 ay önce bilgisayarı servise götürmeden önce denedim 1.75 gb gibi bir dosya çıktı, bugün format atmadan önce yine denedim 1.80 gb oldu. Ama yedekleme yaparken dosyalar 4 gb a kadar görünüyor ama sonuç 2 gb bile olmuyor. Dosyaları yüklemeyi denemedim ama zaten mantıklı olmadığı için denemedim.

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

yedeklerken sıkıştırıyor olabilir.

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

Quote Originally Posted by flexojel View Post
    gibi!

aynı sorunla bu akşam karşılaştım,araştırdım ve çözümü buldum.Muhtemelen sorunu çözmüşsündür ancak aynı sorunu yaşayacak olanlar için çözümü söyleme gereği hissettim.

bu durum herhangi bir arıza ya da bozulma değil,tamamen steamin oyun yedekleme ve yükleme sisteminin değişmesinden kaynaklanıyor.önceden oyunu yedeklediği zaman klasörün içine setup.exe dosyası oluşturuyordu,şimdi ise yukarıda resimde görüldüğü gibi .csd .csm .sis uzantılı dosyalar oluşturuyor.

bu yedeği yüklemek için ise steam açıkken üstteki menüden steam/oyunları yedekle ve geri yükle seçeneği ile açılan pencere "yedekleri yükle" diyoruz.Yedek klasörünü seçtiğimizde steam yüklenecek oyunu otomatik olarak görüyor,"ileri" dediğinizde oyunu nereye yükleyeceğini soruyor, varsayılan olarak "C:Program Files/steam/....." gibi bir yol çıkıyor,bu klasör halihazırda steam oyunlarınızın kurulu olduğu dizindir,başka yere kurmak isterseniz başka bir sürücü ve klasör seçebilirsiniz.

umarım yardımı dokunur

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu

Son mesaj çok işime yaradı teşekkürler.

Mesaj Yetkileri