Sayfa 2 / 8 İlkİlk 1234 ... SonSon
31 ile 60 arası toplam 220 sonuç

Konu: Taktik ve Antrenman Tartışma Platformu

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by nannar View Post
    fm 2013 taktik yapımında şu ana kadar en dikkatimi çeken şey, takım ayarlarında yapılan küçük değişiklikler oyuna hemen yansıyor. ve bence en önemli 3 ayar; genişlik,savunma hattının derinliği ve tempo bu 3 ayarı iyi yapamazsanız oyunu komutlarınız ne olursa olsun sıkıntı yaşarsınız...
    Ben 4-4-2 kullanıyorum şu anda.GS'de transfer yapmadım hiç.. İçerde de dışarda da genelde topa hakim oluyoruz...

katılıyorum. Genişlik,Tempo ve defans derinliği çok etkiliyor. Bana ofsayt pozis. da etkliiyor gibi gelşiyor.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

# Gol atmaya yakın ve sürekli kaleye giden bir takım yaratmak için hucumda ve taktikte nasıl bir ayar ve sistem olmalıdır?

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

taktik konusunda Fm serisinde ve 13'de uzmanlaşmış biri bana yardımcı olsun. Oluşturduğum sisteme uygun bir taktik ve komut vereceğim.Ama ben sürekli herşeyi değiştire değiştire ve de çok şey olduğu için yapamadım.Anlayanlardan yardım alacağım. Pm Atın.

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Taktiğimde tek forvet oynuyorum ama maç esnasında santrafor oyuncumun ayağına top gelmiyor. Geliyorsa da pas veriyor. Golleri orta saha atıyor. Cavani, Almeida gibi oyuncularla denedim ve 5 maçta Cavani 1 gol attı Almeida 0. (Farklı kariyerlerde) Cavani fırsatçı hücumcu olarak oynatıyorum ama hiç öyle defans arkasına felan kaçmıyor. Ne yapmak lazım ?

Arrow Küçük Takımlarda İşe Yarayacak Taktik

Küçük takımlarda işe yarayacak bir taktiği olan varsa ve paylaşırsa çok mutlu olurum, teşekkürler

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Arkadaşlar taktiğe yatkınlık konusu için yazmış olduğum rehberin bu konu için de etkili olduğunu düşünüyorum.

Taktiğe Yatkınlık Rehberi
    Sentugo.

Default nasıl bir taktik kullanıyorsunuz ?

benim bir sorum olucaktı. yıllarıdır buna bir türlü karar veremem. gruplarda manchester united ile deplasmanda macım var. takımı hep 4 4 2 oynatırım atak futbolu oynatırım. böyle deplasmanlara defansifmi cıkmalıyım ? 4-5-1 gibi ? hem sistem hem mantelite olarak yoksa kendi futbolumumu oynamaya çalışmalıyım. zamanında ikisinde denedim ve ikisindede sonuç aldıgım oldu ancak tabiki ikisindede hezimete ugradıgım oldu. sizce nasıl bir yol izlemenmeli böyle maclarda ? siz nasıl bir taktik yapıp çıkıyorsunuz ?

Benim kendi görüşüm FM'de taşlarla oynadıgın zaman bu senin dezavantajına oluyor. O yuzden çıkıp kendi futbolunu her zamanki dizilişinle taktiginle oynamalısın. Tabi bir önceki maçta (lig maçında) oyuncularını dinlendir. Bu çok önemli.

Valla bana taşa değil nefes alsam dezavantaj oluyor..hiç bi taktik oturtamadım yok defans derinliği , genişlik bende hepsi yalan defansımın arasına adam 40 mt den ara pas atıyo defan koşmuyo o derece anliican..bu yıl taktik kısmı felaket zor çoğu forumda da böle söyleniyor..

Ben genel Fm tecrubem ile konuştum zaten 2013 daha oynamadım. Oynamak da istemiyorum. 2012 iyi. Adam gibi yamalar çıkar herşey yerli yerine oturur o zaman orjinal alır oynarım arkadaş

Quote Originally Posted by davidvilla View Post
    Ben genel Fm tecrubem ile konuştum zaten 2013 daha oynamadım. Oynamak da istemiyorum. 2012 iyi. Adam gibi yamalar çıkar herşey yerli yerine oturur o zaman orjinal alır oynarım arkadaş

Valla en iyisini yaparsın..seneye bende bekleyip öyle alacam...

Nesil
    2006
    Yer
    Balıkesir

yok arkadas ne kadar taktik denediysem hic biri tutmadı delircem artık beşiktaşa taktik oturtamıyorum buda bni oyundan sogutuyor..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Taktiğim iyi diyen bir de Beşiktaş ile denesin sezon boyunca Eğer gerçekten başarı geliyorsa, o taktik iyidir demektir.
    FM Gazetesi

Nesil
    2011
    Yer
    Adana

DM kullanmadan taktik oturtmak çok zor bu seride. Kendi adıma 4-2-3-1 ile 4-4-2 denedim ama savunmada çok açık veriyor seçtiğim takımlar. İlla ön libero kullanmaya itiyor oyun yada maç motoru diyeyim.

Nesil
    2012
    Yer
    Wien/Vienna

Aynen sampiyonlar liginde ceyrek final ciktim Kendi taktigimle tabiki her zaman ki gibi rakibim barcaydi (nedir bu barcadan gectigim arkadas ya?) bir Gol farkla elendim,dicem o ki ön liberosuz taktik Mac motorunun olmazsa olmazi herhalde

arkadaşlar ben bu taktitleri import etmeye çalıştığımda hep dosya aktarılamadı uyarısı alıyorum.bunun sebebi ne olabilir acaba??? lütfen yardımcı olun .

Nesil
    2012
    Yer
    Wien/Vienna

Indirdigin Taktik klasik taktikse eger Hizli modda kullanamiyorsun

Nesil
    2006
    Yer
    Istanbul

Kendi deneyimlerimden çıkardığım bir kaç sonucu sizlerle paylaşmak istiyorum.Belki bir çoğunuz bu tarz detayları biliyor ama yine de bir yararı olur hatırlamanın heralde

Arkadaşlar 4-4-2 taktiğinde eğer rakip takım OOS kullanırsa ve çift forvet oynuyorsa,takımınız zorlanıyor. Özellikle alan markajı yapıyorsanız rakip OOS harikalar yaratabiliyor. DOS kullanmasanız bile en azından hızlı bir orta saha oyuncunuz ile adam adama markaj kullanmalısınız etkisini azaltmak için.

Ayrıca sizin taktiğiniz ve oyuncularınız ne kadar iyi gözüksede karşı takımın taktiği oyunu çok etkiliyor artık. sürekli taktik değiştirmek iyi birşey değil. takımın taktiklere yatkınlığı çok çabuk etkilenebiliyor sık değiştiriyorsanız.

bir maçta 3-0 kazanıp diğer maçta fark yiyorsanız çok büyük ihtimalle defansınızda bir hız/derinlik oranı sorunu vardır. bunu iyi ayarlamanız gerekir. yavaş bir takım iseniz çok ileri yaslanmamalısınız. geriye 40 metreden süper toplar yersiniz.

birde bir arkadaşın dediği gibi Genişlik Tempo Derinlik çok etkiliyor. eger derin defans kullanıyorsan yada hantal bir defans hattın varsa ofsayt taktiği kullanmamalısınız. çoğu zaman en yavaş olan oyuncu bozuyor ofsaytı.

Genişlik ise kanatları iyi kullanan rakiplere karşı önem kazanıyor. dar kullanırsanız genişliğinizi rakip takım ters kanatta her zaman boş oyuncu ile pozisyon yaratır.

4-1-2-3(3lu forvet 2 OSM 1 DOS) taktiği alt liglerde işime çok yaradı. Ancak takımımdaki oyuncular 3 forvetli oyunu kaldıramamaya başlayınca 2 OOSM kullanmaya başladım 2 forveti geri çekerek. Gerekirse de maç içinde yedek taktiklerimi kullanıyorum.

bunlar sadece ufak anektotlardı benim yakaladığım. Mükemmel taktik yoktur. takımına uygun ve maç içinde ufak müdahelelerle rakibine ayak uydurabileceğin etkin taktikler vardır. Bunu yaratmakta biraz deneme yanılma biraz tecrübe ile oluyor. Oyunda ilerledikçe daha etkin taktikler ve ayarlar kullanmaya başlıyorsunuz.

Quote Originally Posted by mustinho03 View Post
    Indirdigin Taktik klasik taktikse eger Hizli modda kullanamiyorsun

peki onun normal hızlı modda nasıl uıygulayabilirim.onun bi yolu yokmu

Nesil
    2012
    Yer
    Wien/Vienna

Malesef Bende cok isterdim Hizli modda klasik taktikle oynamayi ama Malesef Olmuyor

Benimde ihtiyacim var, Altay'i PTT 1. Lige çikardim ama ayni taktik orada yürümedi..

Nesil
    2006
    Yer
    ada'dan

4-1-2-1-2 veya 4-4-2 baklava seklimi desek, deneyin arkadaslar. 5 macta tek gol yedim, golede cok kolay gidebiliyorum cift forvet oldugundan dolayi.

Nesil
    2006
    Yer
    ada'dan

Bi 10 mac toplamda daha denedim su 4-1-2-1-2'yi ve cok ise yaradigini gordum.

Bu seride dikkat edilmesi gereken ilk sey savunma sekliniz, onu guzel yapamiyorsak istedigin kadar iyi ileri cik cok puan kaybedersin. Onun icinde "press more" yerine " stand off'u" tercih ettim ve faydasini gordum. Rakibi kendi yari sahamizda karsilamak daha akkilica bu mac motoruyla yoksa Mustafa Sarpin attigi pas bile defans arkasina kosu yapan adamj bulur.

Top kapmaya calismayi normalinde birakmak lazim, "hard" ile cok fazla pozisyonundan cikabiliyor oyuncularmiz, "easy" ilede cok pasif kaliyor oyuncularimiz ve kolayca alabilecegi topa bile dokunmuyor.
    4-1-2-1-2 formasyonunda Dm bulundugu icin rakibin attigi ara paslar nadiren defans arkasini buluyor, bu seride ara paslarin defans arkasina gitmesini istemiyorsan DM sart.

En az o ara paslar kadar dikkat edilmesi gereken ortalardir, bu seride cok gol atiliyor gelen ortalardan. Benim oyunda Serkan Balcinin bile vole golleri var. Bu sekilde gol yemeyi en aza dusurmek icin ben alan savunmasini uygun gordum ve tabiki o orta geldiginde ceza sahasinda en az 4 oyuncu ile bunu savunmak. Adam adama markajda 40 yasindaki adam bile 15 hizlanmasi olan defanstan kurtulabiliyor onun icinde cok gol yeniliyor.

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu

Default Taktik'de yardım!

Arkadaşlar bu seride hiç taktik konusunda oturtamadım lütfen bir yardım etseniz ?

4-5-1 dengeli anlayış ve kontrollü oyun oynat takıma, iyi bir kalecin, iyi bir defans hattın ve hızı ve bitiriciliği yüksek bir forvetin olsun o zaman iş yaparsın, bir tane önlibero, bir tane çift yönlü oyuncu, bir tanede oyun kurucun olsun, oyun kurucun soliçte oynayan oyuncu olacağı için sol ayaklı ve pas ve yaratıcılık özelliğinin yanında dayanıklılığıda yüksek bir oyuncu olsun, sağ ve sol açıkların ofansif ortasaha sol ve sağ şeklinde oynat, hızlı ve orta yetenekleri yüksek olsun bitiricilikleride yüksek olursa çok gol atarlar, bunun dışında taktiği yapıp bırakma, oyuncuların ayarlarıylada ilgilen, özellikle defans oyuncularının oyuna katılımı ve pas trafiğinin nasıl yapılacağı çok önemli, takımı fazla hızlı oynatma takımın kondisyonu yetmiyor, çok yavaşta oynatma o zamanda gol pozisyonu bulamıyorsun, genişliği normalin hemen bire tık önünde geniş yap kısa paslarla oyna ve oyun kurucuna ve kanatlarına yaratıcılık özgürlüğü ver, kanat oyuncularına ceza sahasına hareketlenme komutu ver, forvetini fırsatçı golcü yap ve topları koşu yoluna at o zaman her takımda işe yarayan bir taktiğe sahip olursun

işine yaradı mı taktik

Nesil
    2012
    Yer
    Wien/Vienna

Quote Originally Posted by Daimon Lupus View Post
    4-5-1 dengeli anlayış ve kontrollü oyun oynat takıma, iyi bir kalecin, iyi bir defans hattın ve hızı ve bitiriciliği yüksek bir forvetin olsun o zaman iş yaparsın, bir tane önlibero, bir tane çift yönlü oyuncu, bir tanede oyun kurucun olsun, oyun kurucun soliçte oynayan oyuncu olacağı için sol ayaklı ve pas ve yaratıcılık özelliğinin yanında dayanıklılığıda yüksek bir oyuncu olsun, sağ ve sol açıkların ofansif ortasaha sol ve sağ şeklinde oynat, hızlı ve orta yetenekleri yüksek olsun bitiricilikleride yüksek olursa çok gol atarlar, bunun dışında taktiği yapıp bırakma, oyuncuların ayarlarıylada ilgilen, özellikle defans oyuncularının oyuna katılımı ve pas trafiğinin nasıl yapılacağı çok önemli, takımı fazla hızlı oynatma takımın kondisyonu yetmiyor, çok yavaşta oynatma o zamanda gol pozisyonu bulamıyorsun, genişliği normalin hemen bire tık önünde geniş yap kısa paslarla oyna ve oyun kurucuna ve kanatlarına yaratıcılık özgürlüğü ver, kanat oyuncularına ceza sahasına hareketlenme komutu ver, forvetini fırsatçı golcü yap ve topları koşu yoluna at o zaman her takımda işe yarayan bir taktiğe sahip olursun
    Hocam iyi Demissin hos Demissin ama bn sadece oyun kurucuya Fazla yaraticilik vermekten yanayim,kanatlara verdin mi Kendi kafalarina Gore takiliyorlar yarim sezon boyle oynadim kanatlar pas verilcek yerde sut cekiyorlar , sut cekilcek yerde pas veriyorlar..kanat oyuncularimin yaraticiligini öbür oyuncular gibi Az yaptim forvetlerim daha Fazla Gol atmaya basladi

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu

Yeni sürümde kendi taktiğimi yaptım fena başlamadık gibi.

benim taktiğimde kanatlar aynı zamanda gizli birer forvet oldukları için zaten çokça şut çekmeleri gerekiyor, eğer yaratıcıklarını azaltacaksan, sık sık şut çekme seçeneğini arttırman gerekiyor çübkü bu sistemde oyun yükü bütün oyuncuların üzerine eşit olarak dağılıyor, bütün takım savunma yapıp, bütün takım hücum ediyor, eğer daha fazla gol pozisyonu ve gol bulmak isterseniz, anlayşı hücumcu yapın ve 5 maç sonra arkanıza yaslanıp taktiği izleyin inanın zevk alacaksınız, bu sene oyunun son hali ile oyun maç motoru bu sistem üzerinde kurulmuş, bunu 70 farklı taktik denedikten sonra söylüyorum

Nesil
    2012
    Yer
    Wien/Vienna

Evet Hocam bu sezon ön liberosuz sistemde resmen samar ogluna ceviriyorlar adami kanatlar gizli forvet destek oynatiyorum Taktik cok iyi calisiyordu ama son guncellemeden sonra onune gelen Topu daglara taslara yolluyor ve kafasina Gore takiliyor

Sayfa 2 / 8 İlkİlk 1234 ... SonSon

Mesaj Yetkileri