Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 31 sonuç

Konu: Antrenör Seçimi Rehberi (5 Yıldız)

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Default Antrenör Seçimi Rehberi (5 Yıldız)

Antrenör Seçimi Rehberi

Oyuncularda olduğu gibi, antrenörlerde de belli özellikler vardır. Bu özellikler tıpkı oyuncular gibi antrenörlerin CA ve PA değerlerine göre değişirler. Oyunda 5 yıldızlı bir sistemle değerlendirilirler. Genel itibariyle bu özellikleri ikiye ayırabiliriz ; Genel Özellikler ve Öznel Özellikler. Antrenörlerimizin en yüksek yıldız seviyelerinde değerlendirilseini istiyorsak, bu genel öznel ve öznel özellikleri nasıl seçmemiz gerektiğini bilmeliyiz.

Genel Özellikler

Toplamda ikiye ayrılır. Bunlardan ilki Antrenörlük kısmında bulunan “Adam Yönetimi” ve “Gençlerle Çalışma” özellikleridir. Bu ikisi antrenörlerin yıldızlarına herhangi bir katkı yapmazlar. İkisi de 20 üzerinden değerlendirilirler ve antrenörün hangi takımla çalışması gerektiğini belirlerler. Eğer Adam Yönetimi özelliği fazla ise antrenörün as takımla çalışması, eğer Gençlerle Çalışma Özelliği fazla ise 18 yaş altı takımla çalışması daha etkili olur.

Diğer genel özellikler ise Zihinsel kısmında bulunan “Disiplin Seviyesi” , “Kararlılık” ve “Motivasyon” özellikleridir. Bu özelikler antrenörün ne kadar etkili bir şekilde görevini yapmasını gösterir. Bu değerler ne kadar yüksekse antrenörün yıldızı o kadar artar. (Bu oran %50 lere kadar çıkabilir)

Bunların dışında “Uyum” değeri de antrenörün görevine hemen başlamasında etkili olur. Yani 5 yıldız beklediğiniz bir antrenör kulübe geldiğinde hemen 5 yıldız değilse, o antrenörün uyum değeri yüksek değildir. Merak etmeyin, zamanla o antrenörden de tam verim alırsınız.

Öznel Özellikler

Öznel özellikle hangi antrenman türünü seçeceğimizi belirler. Bu özellikler; “Hücum”, “Kaleciler”, “Kondisyon Antrenörlüğü”, “Savunma”, “Taktik”, “Teknik”, “Zihinsel” diye adlandırılmıştır. Aşağıda hangi özelliğin yüzde kaç oranda hangisine etki edeceği gösterilmiştir.

• Hücum – 43% Hücum ve 24% Şut
    • Kaleciler – 43% GK (Şut Durdurma) ve 43% GK (Elle Kontrol)
    • Kondisyon Antrenörlüğü – 62% Güç ve 62% Aerobik
    • Savunma – 43% Savunma
    • Taktik – 43% Taktikler, 24% Hücum ve 19% Savunma
    • Teknik – 43% Top Kontrol ve 43% Şut
    • Zihinsel – 24% Top Kontrol

İşte bu kadar. İyi bir antrenör seçmek için şu yukarıdakileri bilmeniz yeterlidir.
    Örneğin; “Şut” antrenmanı için Teknik (%43) + Hücum (%24) + Genel Özellikler (%33) aranır.

Not:Turksportal” adını geçirmek üzere bu yazıyı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sorularınızı ve görüşlerinizi lütfen belirtiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Takipte olunuz.

BU YAZININ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ.

-sentugo-
    Last edited by sentugo : 04.Temmuz.2013 at 01:50
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    Balıkesir

çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.
    bir antranörü sadece bir konu üzerinde mi calıstırmak gereklidir?(örnegin sadece top kontrol)
    yksa bir antranörü bikac görevle mi yetkilendirmeliyiz??

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Evet bir antrenör sadece bir konuda görev almalı. Bunun için;

2 Kondisyon Antrenörü + 2 Kaleci Antrenörü + 5 Antrenör olmak üzere toplam 9 antrenör idealdir.

Asistandan antrenman yatırmasını beklemek lüks zaten. Bu sebeple her antrenöre tek görev vermeliyiz.

Hatta 18 yaş altı takımımıza da gereken önemi gösterip onlara da ayrı ayrı antrenör tutabiliriz. Ancak bunu yapmak için önce yönetimden izin verilen antrenör sayısını arttırmamız gerekir ve çok da gerekli olduğunu düşündüğüm bir şey değil zaten.
    Sentugo.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Antrenörlerin genel seviyesini yıldız olarak gösteren ekrana aşağıdaki görüntüdeki numaraları izleyerek ulaşabilirsiniz.

Yani birşekilde Ana Kadroya ulaşıyoruz, devamında antrenman kategorisinde bulunan antrenörleri seçiyoruz.
    Ana Kadro --> Antrenman --> Antrenör

Eğer genç takım için antrenörlere bakmak isterseniz, "Ana Kadro" yerine "18YA Kadro" yu seçmeniz gereklidir.
    Sentugo.

Teşekkürler.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Teşekkürler.

Süper bir yazı olmuş tebrik ederim, çok faydalı artık neye göre nasıl antrenör seçebileceğimi kesin olarak biliyorum

Nesil
    2012
    Yer
    Trabzon

Eline sağlık

Nesil
    2007
    Yer
    Isparta

süper olmuş

Nesil
    2011
    Yer
    Adana

Eline sağlık çok faydalı rehber. Sayende şimdiye kadar bilmediğim ayrıntıları öğrenmiş oluyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Isparta

hocam benim asistan emekli oluyorda onla ilgili bisey bulamadim oncelikli olarak bi asistan menejerde nelere bakmaliyim valdir de moraes iyiydi bende ama birakiyor benzer bul diyorum kimse cikmiyor

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by mustiUA View Post
    hocam benim asistan emekli oluyorda onla ilgili bisey bulamadim oncelikli olarak bi asistan menejerde nelere bakmaliyim valdir de moraes iyiydi bende ama birakiyor benzer bul diyorum kimse cikmiyor
    O konu ile ilgili de birşeyler yazarım.
    Sentugo.

Nesil
    2007
    Yer
    Isparta

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    O konu ile ilgili de birşeyler yazarım.
    kisaca bi deginseniz simdi almam gerekiyorda

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by mustiUA View Post
    kisaca bi deginseniz simdi almam gerekiyorda
    Kısa bir arama yapınca forumda şöyle bir şey gördüm. Sizin sorularınızı şimdilik cevaplayacaktır.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=85589

Oyunun önde gelen asistanları;

Ezio Sella, Rosario Di Vicenzo, Sidnei Lobo, Alain Boghossian, Massimo Pedrazzini, Robin Fokke, Albino Pillon, Ricky Sbragia, Terry McDermott, Tord Grip, Tony Docherty, Karsten Neitzel, Nigel Gibbs, Steve Round
    Sentugo.

Nesil
    2007
    Yer
    Isparta

teşekkür ederim şimdi inceleyeceğim

Kısa bir arama yapınca forumda şöyle bir şey gördüm. Sizin sorularınızı şimdilik cevaplayacaktır.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=85589

Oyunun önde gelen asistanları;

Ezio Sella, Rosario Di Vicenzo, Sidnei Lobo, Alain Boghossian, Massimo Pedrazzini, Robin Fokke, Albino Pillon, Ricky Sbragia, Terry McDermott, Tord Grip, Tony Docherty, Karsten Neitzel, Nigel Gibbs, Steve Round
    Cruyff iyi değil mi?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by okocha6 View Post
    Cruyff iyi değil mi?
    Cruyff genelde 2015 sezonunda emekli olduğu için onu önermedim. Tabii ki çok iyi.
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    DM | MC [izmir]

2011 surumu icin yapilan bir hesaplama vardi, hala bu gecerliyse koclarin yildiz hesabini yapmaniza yarayacak bir formul. sanirim degismemistir. 2013 yilina tasiyalim mesaji (:

5 Yildizli Antreman Icin Koc Secimi [FM2011]
    Koc secimi verimli bir antreman icin FM nin onemli bir etkenidir. Ancak koclari secerken neye gore secmeliyiz, bunun cevabini paylasmak istedim. Umarim sizler icin faydasi olur.

Koclarin seciminde en onemli faktor, mental yonden determination-motivating-discipline ozelliklerinin iyi olmasidir. Bunun disinda asagida verecegim tablodan istediginiz antreman programi icin verecegi hizmetin kac yildiz olacagini hesaplayabilirsiniz.

*ddm-[-determination:discipline:motivating- mental ozeliklerinin kisaltmasidir]

strength, aerobics

fit * 9 + ddm * 2
    >= 270 -> 5
    >= 240 -> 4.5
    >= 210 -> 4

goalkeeping - shot stopping - handling

gk * 2 + ddm
    >=90 -> 5
    >=80 -> 4.5
    >=70 -> 4

tactics

tac * 2 + ddm
    >=90 -> 5
    >=80 -> 4.5
    >=70 -> 4

ball control

tec * 6 + men * 3 + ddm * 2
    >=270 -> 5
    >=240 -> 4.5
    >=210 -> 4

defense

def * 8 + (tac + ddm) * 3
    >=360 -> 5
    >=320 -> 4.5
    >=280 -> 4

attack

att * 6 + tac * 3 + ddm * 2
    >=270 -> 5
    >=240 -> 4.5
    >=210 -> 4

shooting

tec * 6 + att * 3 + ddm * 2
    >=270 -> 5
    >=240 -> 4.5
    >=210 -> 4

set pieces

(att + men + tec) * 3 + ddm * 2
    >=270 -> 5
    >=240 -> 4.5
    >=210 -> 4

Bir ornek verelim;

Kocumuz defansif antreman icin uygun bir personel. Kac yildiz oldugunu su sekilde hesapliyoruz;

defense
    def * 8 + (tac + ddm) * 3
    >=360 -> 5
    >=320 -> 4.5
    >=280 -> 4

17*8 + (13+14+11+18)*3=304

Buldugumuz rakam 320-280 araliginda oldugu icin 4 yildiz olarak hesaplanir.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bu hesap belki değişmiştir. Bilemiyorum tabii denemek lazım ancak bu konu ile ilgili rehberde gerekli yüzdelikler verilmişti. Bu kadar hesap yerine direk yüzde hesabı daha iyidir diye düşünüyorum.
    Sentugo.

çok iyi olmuş elinize sağlık

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Arkadaşlar lestat arkadaşımızın hazırladığı bir excel dosyası var.

"Tek yapmanız gereken antrenör özelliklerini yanındaki kutucuğa girmeniz resimli örnekle açıklıyım size buyrun :

özellikler girildiği gibi yıldızlar ona göre ayarlanmakta zaten"

İndirme Linki:

http://www.mediafire.com/?l39lkp7aeyvm66e
    Sentugo.

Nesil
    2007
    Yer
    Isparta

bende yıldız çıkmıyor hiç

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Kullandığınız Excell versiyonu ile alakalı olabilir. Sanırım en iyi 2007 versiyonunda çalışıyor.
    Sentugo.

Nesil
    2007
    Yer
    Isparta

hmm bende 2010 var

şöyle birşey de var ;

http://bonzollm.vze.com/fmcc

ama fm 2013 coaching ile uyumlu mu tam bilmiyorum. denemelerimde hep doğru çıktı.

Nesil
    2004
    Yer
    Eskişehir

oyunda hiç kondisyon ve kaleci antrenörü dışında 5 yıldızla karşılasan var mı ben hala karşılaşamadım
    hep 4,5 ta kalıyolar

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by ngn View Post
    oyunda hiç kondisyon ve kaleci antrenörü dışında 5 yıldızla karşılasan var mı ben hala karşılaşamadım
    hep 4,5 ta kalıyolar
    Emekli olup antrenör vs olan oyunculardan çıkabiliyor bazen. ya da 5 yıldızlık potansiyelli oluyor, kurslarla 5 yıldıza çıkıyorlar...
    Sentugo.

28. Question

Emekli olup antrenör vs olan oyunculardan çıkabiliyor bazen. ya da 5 yıldızlık potansiyelli oluyor, kurslarla 5 yıldıza çıkıyorlar...
    Bu rehber yazıları gerçekten muhteşem oluyor teşekkürler. Açıkçası forum içinde bu futbolcuyu alın bu görevi verin acayip oynuyor diye yazmaktan çok daha güzel kendi emeğimle hazıra konmadan bi şeyleri elde etmek daha hoşuma gidiyor. Bu yüzden oyunda gözümüzden kaçan veya hiç bi fikrimizin olmadığı konularda bilgi almak için yazılarını devamlı takip ediyorum. Neyse birkaç sorum olacak;

-Peki bu coach'larda gelişim söz konusu olabiliyor mu?.GK coaching 11 olan birisi 16 ya çıkabiliyor mu?
    -Yoksa antrenman kalitesi için ordaki coaching rakamlarıından daha çok adaptasyon,motivasyon,disiplin gibi özelliklere mi bakmamız gerekir?.Eğer öyleyse o bölümdeki mental özellikler gelişebiliyor mu?
    -Filtre yaparak ararken staff için yeni futbolu bırakmış olanları yaş 33-38 aralığı vererek mi bulmamız gerekir?. Eskiden retirements diye bir bölüm çıkardı futbolu bırakan oyuncular çıkardı onu oyun içinde bulamadım.
    -Bir de bütün oyuncuları ya da çoğunluğu X milletten olan bi takımın antrenörünün Y milliyetinden olması sorun çıkarır mı?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by mmllhh View Post
    -Peki bu coach'larda gelişim söz konusu olabiliyor mu?.GK coaching 11 olan birisi 16 ya çıkabiliyor mu?
    Evet, onların da futbolcular gibi özellikleri artabilir.

-Yoksa antrenman kalitesi için ordaki coaching rakamlarıından daha çok adaptasyon,motivasyon,disiplin gibi özelliklere mi bakmamız gerekir?.Eğer öyleyse o bölümdeki mental özellikler gelişebiliyor mu?
    Mental özellikler de gelişebilir. Bunlar gönderdiğiniz kurslar sayesinde gelişiyor.

-Filtre yaparak ararken staff için yeni futbolu bırakmış olanları yaş 33-38 aralığı vererek mi bulmamız gerekir?. Eskiden retirements diye bir bölüm çıkardı futbolu bırakan oyuncular çıkardı onu oyun içinde bulamadım.
    Hiç emekli olan futbolcuyu filtrelemedim. Yaş aralığı vererek bulmak etkili bir çözüm gibi gözüküyor. Genelde mental özelliklerine bakarak filtreliyorum.

-Bir de bütün oyuncuları ya da çoğunluğu X milletten olan bi takımın antrenörünün Y milliyetinden olması sorun çıkarır mı?
    Sorun çıkartmaz.
    Sentugo.

30. Default

Cevaplar için teşekkürler.
    Son sorum ;
    - Genç yaştaki antrenörler coaching attributes ,daha yaşlı olanlar ise mental attributes açısından gelişime daha mı yatkın oluyor?. Futbolculardakine benzer bir şekilde

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri