1 ile 16 arası toplam 16 sonuç

Konu: Taktiğe Yatkınlık Rehberi

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Default Taktiğe Yatkınlık Rehberi

Taktiğe Yatkınlık ?

Merhaba arkadaşlar. Bugün takımın taktiğe alışmasının nasıl olduğunu anlatacağım. Oyunda taktik ekranında takımın taktiğe yatkınlığını gösteren bir çubuk bulunur.

Bu çubuğun üzerine geldiğinizde 8 tane kategori ve 4 seviye olduğunu görüyoruz.

Kategoriler; Diziliş, Zihniyet, Pas Tarzı, Yaratıcılık Özgürlüğü, Pres, Markaj, Tempo ve Genişlik olarak,

Seviyeler; Alışık değil, Kabiliyetli, Başarılı ve Akıcı olarak adlandırılmışlardır.

Taktiğin yatkınlığına neler etki eder?

Herşeyden önce şunu belirtmek istiyorum ki Maç AntrenmanındaSadece Taktikler” kısmı en çok etki eden şeylerden birincisidir. Bu seçeneği, taktiğe yatkınlığımız düşük ise uygulamalıyız.
    Taktiğimizde yapmış olduğumuz herhangi bir değişiklik yatkınlığı bir şekilde etkiler. Bu etki genelde olumsuz manada gerçekleşir ve takımın taktiğe yatkınlığı düşer.Takımın bir önceki kullanmış olduğu taktik ile ne kadar değişikse bu yatkınlık o kadar düşük gözükecektir. Takım taktiğe yatkın olmadığında ise istediğimiz sonuçları alamayız. Oyun bize aynı anda 3 taktik çalışabilemize olanak sağlar. O yüzden şu yatkınlığa neler etki ediyor bir bakalım;

- Diziliş: Bu bölüm seçtiğiniz takımın önceden ayarlanmış taktiği ile (mesela 4-4-2 ayarlanmış olsun) sizin uygulamak istediğiniz taktik (diyelim ki 4-4-1-1 oynatmak istiyoruz) arasındaki farktan ötürü oluşur. Takım bir anda sizin taktiğinize alışamaz. Örneklerdeki durum için konuşursak; alışma süreci çok da sıkıntılı geçmez. Çünkü defans ve ortasaha dörtlüsü aynıdır. Sadece hücum hattında bir kaç değişiklik olacağı için takım bu taktiği çok da kötü bir şekilde karşılamaz, alışması uzun sürmez.

- Zihniyet: Bu bölüm stretejinizle alakalıdır. Fm 2013’te 7 adet strateji bulunmaktadır. Bunlar; “Sınırla, Savunma, Kontra, Standart, Kontrol, Hücum ve Yüklen“ şeklindedir.

Stratejinizi değiştirirseniz taktiğe yatkınlık kısa süreli düşer.

- Pas tarzı: Bu bölüm tatkiğinizdeki pas stili kısmı ile alakalıdır. 3 adet pas stili bulunmaktadır. “Daha Kısa, Varsayılan ve Daha Direkt” diye adlandırılmışlardır.

Pas Tarzını değiştirirseniz taktiğe yatkınlık kısa süreli düşer.
    Oyuncu talimatlarında bulunan pas tarzının, yatkınlık süresine herhangi bir etkisi yoktur.

- Yaratıcılık Özgürlüğü : Bu bölüm tatkiğinizdeki yaratıcılık özgürlüğü kısmı ile alakalıdır. 3 adet özgürlük bulunmaktadır. “Daha Özgür, Varsayılan ve Daha Disiplinli” olarak adlandırılmışlardır.

Maç içerisinde yapacağınız değişiklik yatkınlık süresini çok da etkilemez.

- Pres : Bu bölüm tatkiğinizdeki pres kısmı ile alakalıdır. 3 adet pres tarzı bulunmaktadır. “Daha Fazla Pres, Varsayılan ve Daha Mesafeli” olarak adlandırılmışlardır.

Pres Tarzını değiştirirseniz taktiğe yatkınlık düşer ve alışma süresi uzun olabilir.
    Oyuncu talimatlarında bulunan pres tarzının, yatkınlık süresine herhangi bir etkisi yoktur.

- Markaj : Bu bölüm tatkiğinizdeki markaj kısmı ile alakalıdır. 3 adet markaj tarzı bulunmaktadır. “Alan Markajı, Varsayılan ve Adam Markajı” olarak adlandırılmışlardır.

- Tempo : Bu bölüm tatkiğinizdeki tempo kısmı ile alakalıdır. 3 adet tempo bulunmakla birlikte, bunların 20 çeşidi vardır. Yani çubuk “Yavaş, Normal ve Çabuk” olarak çeşitli derecelerde ayarlanabilir.

- Genişlik : Bu bölüm tatkiğinizdeki genişlik kısmı ile alakalıdır. 3 adet genişlik bulunmakla birlikte, bunların 20 çeşidi vardır. Yani çubuk “Dar, Normal ve Geniş” olarak çeşitli derecelerde ayarlanabilir.

Başka ?

Tüm bu alanları maç antrenmanı ile arttırabiliriz. Ne kadar fazla maç antrenmanı yaptırırsak o kadar etkili olur. Bu sebeple benim size tavsiyem sezon başlarında maç antrenmanına önem vermenizdir.

Taktiğe yatkınlık, düzenlemiş olduğunuz Hazırlık Maçları ile de artar! Sezon başında en az 5 takımla hazırlık maçı yaparsak lige geldiğimizde takım taktiği daha iyi uyguluyor olacaktır. Tabii kaç tane taktiğiniz olduğu ile de değişir. 1 taktik kullanan takımlar daha hızlı alışacaktır.

Taktiğe yatkınlık sezon başlarında düşer. Bunun sebebi hem tatilin araya girmiş olması hem de daha önemli olarak yeni oyuncuların takıma transfer olmasıdır. Yeni oyuncular da taktiğe alıştıkça yatkınlık zamanla artar.

Not:Turksportal” adını geçirmek üzere bu yazıyı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sorularınızı ve görüşlerinizi lütfen belirtiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Takipte olunuz.

BU YAZININ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ

-sentugo-
    Last edited by sentugo : 31.Aralık.2013 at 23:34
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Eline sağlık Alper güzel olmuş.
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

Teşekkürler çok faydalı oldu.

Bu pas tarzı yada tempoyu ileri geri ayarlama yani klasik taktik ayarlarına geri dönüş yapabiliyor muyuz ?

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Sürekli değişen antrenman sisteminden dolayı artık nerede ne yapacağımızı şaşırdık. Taktiğe yatkınlık barları tamamen dolduğunda genel antrenman bölümünde seçtiğimiz sadece taktikler seçeineği ile devam mı etmek doğru olur yoksa uygun olarak hangisini seçmeliyiz?
    Steam: briannn07
    PS4: Swoldern

Nesil
    2008
    Yer
    İzmir

@William Rookwood

Bence, hücum hareketleri ve duran top çalıştırmak daha iyi olur.

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Çünkü tamamen barlar dolduğunda takım biraz tökezlemeye başlıyor, bende hücum harekatı, takım çalışması yada duran top çalıştırılmasının uygun olacağını düşünüyorum.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by byozy22 View Post
    Bu pas tarzı yada tempoyu ileri geri ayarlama yani klasik taktik ayarlarına geri dönüş yapabiliyor muyuz ?
    Bu sene yapamıyoruz.

Quote Originally Posted by William Rookwood View Post
    Sürekli değişen antrenman sisteminden dolayı artık nerede ne yapacağımızı şaşırdık. Taktiğe yatkınlık barları tamamen dolduğunda genel antrenman bölümünde seçtiğimiz sadece taktikler seçeineği ile devam mı etmek doğru olur yoksa uygun olarak hangisini seçmeliyiz?
    Takım taktiğe alıştıktan sonra benim ilk tercihim "takım oyunu" olur.
    Sentugo.

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    Bu sene yapamıyoruz.

Takım taktiğe alıştıktan sonra benim ilk tercihim "takım oyunu" olur.
    Takım oyunu derken takım çalışması mı demek istedin hocam?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Aynen öyle. Aklıma değildi, karışıyor sonuçta
    Sentugo.

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Genel antrenman sekmesindeki seçeneklerden takım oyununu uyguluyorum fakat oyuncular taktiğe alıştıktan sonra bi bocalama dönemi oluyor. Bu durumda en iyi seçenek hangisi olur?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Böyle bir duruma çare yeni yamayı beklemek olacak
    Sentugo.

Nesil
    2010
    Yer
    İZMİR

Hocam PDF Dosyası Olarak Okumak İstiyorum Ancak Hotfile Linkinde Engelleme Olduğu İçin Yapamıyorum Linki Değiştirirseniz Sevinirim...

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by urwrdskkn View Post
    Hocam PDF Dosyası Olarak Okumak İstiyorum Ancak Hotfile Linkinde Engelleme Olduğu İçin Yapamıyorum Linki Değiştirirseniz Sevinirim...
    Herhalde orada da internette yasaklamalar oluyor

Link değiştirilmiştir.

http://alperkoc.com/Taktige_Yatkinli...rksportal).pdf
    Sentugo.

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Bu taktiğe yatkınlıkta benim dikkatimi garip bir şey çekti. Mesela ben hücum oynatıyorum ve yatkınlık %100 olmuş durumda. Bir seferliğine standart yapıyorum ve yatkınlık düşüyor, tekrar hücum yaptığımda %100 olması gerekirken(anında ilerle bile demiyorum) yatkınlık %100 olmuyor. Oyun, sanki benim anlayışım farklıymış ve yeni hücuma geçmişim gibi algılıyor.

Buradaki hata göstermelik mi yoksa gerçekten yatkınlığım tek bir tuşla değişiyor mu? İsterseniz oyuna tekrar girince ekran görüntüsü alıp yükleyebilirim.

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

himone
    Dikkat etmedim buna ama dediğin gibiyse cidden çok saçma. Bi başka buna benzer şey de antremanda var...
    turksportal...

Mesaj Yetkileri