Sayfa 1 / 3 123 SonSon
1 ile 30 arası toplam 68 sonuç

Konu: Türkiye liginin içler acısı hali (Yabancı sınırlaması hakkında yaşadığım bir sorun)

Angry Türkiye liginin içler acısı hali (Yabancı sınırlaması hakkında yaşadığım bir sorun)

Arkıadaşlar galatasaray olarak oynuyorum 2 sezon bitirdim ve yabancı sınırlaması durumu git gide can sıkıcı hal almaya başladı. Ilk sezon bittikten sonra 6+2 olan sınırlama 6+0 oldu 2. sezondan sonra ise 6+0 sınırlaması 5+0'a kadar düştü. Bu olay benim oyunumla alakalı bir şeymi yoksa herkestemi böyle bunu öğrenmek istiyorum ve bunu devam eden oyunda tekrar arttırma şansımız varmı acaba ? Teşekkürler şimdiden.

Not : Bildiğim kadarıyla +2 kuralanın kalkması gündemde fakat 2. sezondan sonraki 5+0'a sok oldum diyebilirim. Sanırım oyun türk kulüplerinin avrupa turnuvalarında başarılı olmasını istemiyor

Herkeste böyle.

Eleştirimi yapayım o zaman ben de hazır konu açılmışken bunu tartışmış olalım sorumlu arkadaşlarla;

Şimdi öncelikle bu kurallar ve istenilen bu düzen Yıldırım Demirören tarafından açıklandı fakat "Yapmayı istediği" olarak açıklandı sadece.

Bir resmiyet veya kesin olarak açıklanan bir şey yok bu kuralların değişeceği konusunda.

Bunu oyuna resmiyet yokken yansıtmak transfer dedikodusu çıkan bir oyuncuyu imza atmadan o takımın kadrosuna eklemek kadar büyük (hatta daha büyük) bir hata.

Bu yabancı hakları değişir veya değişmez orasını bilemem (bence 5'e inmesi imkansıza yakın) ama resmiyet kazanmadan bunu oyuna yansıtmamak gerekirdi.

Benim gözümden kaçan bir teoriyle yapıldıysa umarım geçerli bir sebep vardır, açıklarsınız ve içime siner benim de...

Quote Originally Posted by kornification View Post
    Eleştirimi yapayım o zaman ben de hazır konu açılmışken bunu tartışmış olalım sorumlu arkadaşlarla;

Şimdi öncelikle bu kurallar ve istenilen bu düzen Yıldırım Demirören tarafından açıklandı fakat "Yapmayı istediği" olarak açıklandı sadece.

Bir resmiyet veya kesin olarak açıklanan bir şey yok bu kuralların değişeceği konusunda.

Bunu oyuna resmiyet yokken yansıtmak transfer dedikodusu çıkan bir oyuncuyu imza atmadan o takımın kadrosuna eklemek kadar büyük (hatta daha büyük) bir hata.

Bu yabancı hakları değişir veya değişmez orasını bilemem (bence 5'e inmesi imkansıza yakın) ama resmiyet kazanmadan bunu oyuna yansıtmamak gerekirdi.

Benim gözümden kaçan bir teoriyle yapıldıysa umarım geçerli bir sebep vardır, açıklarsınız ve içime siner benim de...
    Ilk mesajımdada yazdığım gibi hocam bende gündemde diye biliyorum mevzu ama gerçekleşmeden işleme geçmesi gerçekten çok saçma olmuş. Hatta gündemdeki mevzuyla alakalı olabileceği aklımın ucundan geçmediği için ilk sezon sonu türkiye ligi sıralaması 5 sıra düştüğü için +2 kuralı kalkmıştır dedim fakat 2. sezon 2 sıra yukselmemize rağmen 5 yabancı kuralını görünce kafama dank etti diyebilirim

Benim sormak istediğim bunu kayıtlı oyunumuzu bozmadan halletmenin bir yolu varmıdır acaba ? Benim tek aklıma gelen yol gerçek zamanlı editörler ile bir kaç futbolcuyu türk uyruklu yapmak fakat bunun için genie scout'un çıkmasını beklemek gerekiyor. ( Yaklaşık 1 hafta.)

Varsa öneri yada fikirleri olan paylaşırsa sevinirim.

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by alper556 View Post
    Ilk mesajımdada yazdığım gibi hocam bende gündemde diye biliyorum mevzu ama gerçekleşmeden işleme geçmesi gerçekten çok saçma olmuş. Hatta gündemdeki mevzuyla alakalı olabileceği aklımın ucundan geçmediği için ilk sezon sonu türkiye ligi sıralaması 5 sıra düştüğü için +2 kuralı kalkmıştır dedim fakat 2. sezon 2 sıra yukselmemize rağmen 5 yabancı kuralını görünce kafama dank etti diyebilirim

Benim sormak istediğim bunu kayıtlı oyunumuzu bozmadan halletmenin bir yolu varmıdır acaba ? Benim tek aklıma gelen yol gerçek zamanlı editörler ile bir kaç futbolcuyu türk uyruklu yapmak fakat bunun için genie scout'un çıkmasını beklemek gerekiyor. ( Yaklaşık 1 hafta.)

Varsa öneri yada fikirleri olan paylaşırsa sevinirim.
    Kayıtlı oyununda bu kuralı değiştirebileceğini sanmıyorum; fakat kayıtlı oyun editörleri eğer çıktı ise yabancı oyunculara ikini vatandaşlık Türkiye verirsin, sorun hallolur.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Oyuncu yetiştir altyapıya önem ver..Zaten amacımız bu Milli takım geriye gidiyor her sene..
    Last edited by petrol_fb12 : 04.Aralık.2012 at 03:56

Nesil
    2006
    Yer
    İnegöl

Quote Originally Posted by petrol_fb12 View Post
    Oyuncu yetiştir altyapıya önem ver..Zaten amacımız bu Milli takım geriye gidiyor her sene..
    Milli takımın geriye gitmesi bence yabancı sınırlaması olmasından kaynaklanıyor.Türk futbolcular nasıl olsa sınırlama var iyi kötü kadroya gireceğim diye,ne adam gibi forma mücadelesi yapıyor ne de kendini geliştirmek için kafa yoruyor.Durum böyleyken bile fiyatları tavan yapıyor,müthiş paraları haketmeyerek kazanıyorlar.Eşit şartlarda rekabet ortamı yaratılmadığı sürece ben Türk oyuncuların genelinin gelişmeyeceğine inanıyorum.

Ben bu durumdan memnunum açıkcası.

Çünkü yabancı sayısınız maç kadrosunda 5+0, kayıt edebileceğin 8 olunca bu durum beni alt yapıya önem vermeye ittiyor. Sürekli alt yapı geliştire geliştire en iyi regenlar benim takımımdan çıkar oldu. Ve üstelik dünya çapında regenler çıkıyor ligimizden. 2017-2018 sezonundayım ve Türk Milli Takımı Dünya sıralamasında 7. sırada. 1 Dünya Kupası 2.liği, 1 Avrupa Şampiyonası yarı finali mevcut.

Ya arkadaşlara anlam veremiyorum fm serilerinde başarılı oluyor diye sanki gerçek hayatta da o başarı gelecek diye bir kaide varmış gibi alt yapıya önem verilmeli diyorlar. peki sorarım size bunun futbolda canlı örneğini verebilirmisiniz? tabi ki de hayır çünkü artık altyapıya kimse önem vermiyor neden çünkü başarı için uzun vadeli plan yapmak çok saçma ayrıca risklide. günümüzden örnek verelim Arda Turan'ın dışında 3 büyüklerden kendi altyapısından çıkan kaç oyuncu sayabiliriz? Hala BJK li Muhammed'i İnönüde şöyle bir 30 dak0ika izleyemedik resmi maçta... herhalde Arda Turan son örnek ve yakın zamanda da çıkabilecek yok.

Peki ya Avrupa'da? Ajax gelirdi eskiden akla ztn o efsanevi şampiyonlar ligi şampiyonluğu alt yapıdan çıkan kadro Van der Sar dan Klivert'a De bour dan Davids Seedorf lu kadro. Ajax ın altyapı modeli adeta devlet kurumu gibi bir yerde okumuştum, bu sistemi baz almaya çalıştı bazı kulüpler hatta Türkiye'den G.S da Cüney Tanman açıklama yapmıştı ee peki sonuç? Neyse Avrupa konusuna GERİ DÖNERSEK KAÇ takımın kadrosunda alt yapıdan yetişen ve düzenli oynayan oyuncu var? yada kaç altyapı oyuncusu as kadroda sadece belli kurallar yerine getirilmesi adına(Ş.L lig kotaları) AS TAKIMDA PİYON OLARAK DURUYOR?

Alt yapıyı etikin kullanan (son dönemde) bir tek BArcelona oldu. Onlarda son kozlarını oynadılar, çünkü maddi olarak çok iyi değiller evet her sene bir yıldız alabilirler ama bu sınırlı gerisini nerden bulacaklardı? Altyapıyla tabi ve başarılı oldular yani bu sefer tuttu diyebiliriz fakat olay şu ki İDDAA ediyorum BARCELONA da oynayan oyuncuların da en büyük avantajı hep bir arada oynamaları O TAKIMDAN HERHANGİ BİR İSMİ AKIP BAŞKA BİR TAKIMA KOYSANIZ O KADAR İŞ YAPMAZ... Yani demem o ki aslında altyapıya yönelmesi ve başarının sağlanması barcelona da o kadar da daimi olmayacak bu kadro mesala Puyol'un yerine bir veliahtları yok hala çok iyi bir forvetleri yok altyapıdan çıkanlar(montoya v.s) ağabeylerinin iyi oyunları yüzünden fazla göze batmıyor. ya somut örneği de var işte Bojan o takımda leblebi gibi atıyordu golleri Milan'da ne yapıyor?

Özetle konmuyu şu şekilde sonlandırmak istiyorum. Artık herksin odaklandığı tek bir konu var başarı hatta somut başarı yani kupa Bunun içinde artık beklencek fazla zaman ve paralelinde uzun vadeli programlara tahammül yok çünkü taraftarın beklemeye tahamüllü yok. İşte BJK ekonomik sıkıntılardan dolayı genç ve altayapıya dönük bir model uyguladı tamam şu an için de takım iyi gidiyor ama bir futbol sever olarak içimde bi rahatsızlık var yani BJK de ben OĞuzhan'ı fln izlemek istemiyorum o formayı ve o takımın büyüklüğünü gösterecek büyük oyunculara yakışır kara kartal amblemli forma... son olarakta eskiden büyük takımlar 9-13 yaş oyuncu transfer ederdi şimdi artık oda yok doğru çünkü neden 6 sene beklesin ki bir oyuncu için bastır parayı al.

Birde milli takım konusuna getirmişler konuyu bende şöyle bir örnekle sorayım herkes kabul eder sanırım Rusya milli takımı şu an hem oyun anlamında hemde kağıt üzerinde bizden iyi durumda. Kendi ligi dışında da fazla oynayan oyuncusu yok( Bizim Ardamız onlarında artık son baharını geçiren arshavin leri var) neyse işte bu ülkenin yabancı sınırlaması kuralı şu: Bizdeki gibi AB vatandaşlığı konusu yok(yani herkes yabancı sayılıyor Ukraynalısı, Gürcüsü) transferde sınırlama yok ilk 11 de 7 yabancı oynatabiliyorsun..... ve bu ülkenin milli takımını bizle kıyaslasanız biz daha iyiyiz bizim oyuncularımız çok daha kaliteli diyemeyiz herhalde... O yüzden yabancı sınırlayarak bir şeylerin değişeceğini bekleyenlere katılmıoyrum malesef.

Yani özetle bu iş Formula 1 yönetiminin mantığına döndü baktılar ki Ferrari geçilmiyor tutulmuyor o zaman kuralları aşağı çekersek rekabet öyle gelir dediler 5 senedir adamlar şampiyon çıkaramıyor işte DEMİRÖREN ve AVRUPA'da da PLATINI bunları futbolda uyguluyor. yok 5 yabancıymış yok FİNANSAL FAİR PLAY MİŞ bunlar oyun seyir zevkini düşüren şeyler yükselten değil. Düşünsenize Edin Hazard gibi bir adamın bundan 2-3 sene önce değilde 2015 te yıldızının parladığını... Ortada bir Belçikalı süper oyuncu ama kriterlerden dolayı onu Lille takımında izliyoruz vallla dua ediyorum şu Lewandowski'yi bir büyük takım transfer etsin şu mali kriterler uygulanmaya başlanmadan ben böyle bir oyuncuyu Ronaldo'nun Hazar'dın önünde yada Agüero, Rooney'in yanında izlemek istiyorum arkadaş bu hakkımız transfer de bu büyük takımların hakkı...

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by kornification View Post

Süper Lig Statüsü (bundan daha resmisi yok )

http://www.tff.org/Resources/TFF/Doc...su-2012-13.pdf

MADDE 2 - FUTBOLCULARIN UYGUNLUĞU
    ( 1) Kulüpler, istedikleri sayıda yabancı uyruklu futbolcu ile sözleşme imzalayabilirler. Müsabakalarda 8 yabancı uyruklu futbolcu 18 kişilik müsabaka isim listesine yazılabilir, ancak aynı anda en fazla 6 yabancı uyruklu futbolcu oynatılabilir.

( 2) 2013-2014 Sezonunda kulüpler, en fazla 10 yabancı futbolcu ile sözleşme imzalayabilirler ve 6 yabancı uyruklu futbolcu müsabaka isim listesine yazabilirler.

( 3) 2014-2015 Sezonunda kulüpler, en fazla 8 yabancı futbolcu ile sözleşme imzalayabilirler ve 5 yabancı uyruklu futbolcu müsabaka isim listesine yazabilirler.

( 4) 2012-2013 Sezonunda; Spor Toto Süper Ligine dâhil kulüpler; resmi müsabakalarında müsabakanın oynanacağı tarihte kulübe tescil tarihi üzerinden kesintili veya kesintisiz en az bir yıl süre geçmiş, 01.01.1990 ve daha sonra doğmuş ( 1) bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı profesyonel futbolcuyu 18 kişilik müsabaka isim listesinde bulundurmak zorundadır.

Türkiye liginde oynamasamda pek içler acisi bir halinin oldugunu düsünmüyorum, tam aksine Türk takimlarini gereginden fazla güçlü yapmislar(hosuma gitmiyor degil tabiki, Kibris'i zar zor arkasinda tutan bir ülke oyunda Hollandayi, Rusyayi Ukraynayi geçiyorsa adamin gurur duyasi geliyor). A Milli takimimiz Hollandali gruptan tek maglubiyet'le(oda son maçlarda 1.ligi garantiledikten sonra) çikiyor. 2016 Avrupa Sampiyonasinda Final oynuyor(ev sahibi Fransa'yi 2. tur'da 4-0 yeniyor) Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor her sene Avrupa'da nerdeyse zirveye oynuyor.
    Abartilan Fransiz regenleri kadar olmasada inanilmaz kalitede regenlar çikiyor.

Galatasaray'in transferlere harcadigi rakam inanilmaz:

Nesil
    2012
    Yer
    Trabzon

Yasaklarla yaşamaya alışmış bir millet olduğumuzdan yabancı kontenjanını azaltarak Türk futbolcu yetişeceğini zannediyoruz ne alakaysa artık...Alper Potuk,Orhan Gülle,Soner Aydoğdu,Muhammet Demir,Onur Kıvrak,Arda Turan gibi uzatabileceğimiz topçular çıktı altyapıdan da bizim yönetenlerimiz mi oynatmadı.Alt yapı zihniyeti bozuk bizde,yetiştirme diye bişe yok,yetenekliysen zaten kendini gösteriyorsun değilsen de çürüyüp gidiyorsun antrenörlern kayda değer bi iş yaptığı yok.Alt yapı tesisleri zaten belli takımlar haricinde içler acısı...Bu yabancı sınırlaması gelirse harbiden (ki sanmıyorum 5 e çekebileceklerini) takımlarımızın kalitesi düşecek,avrupayı filan bırakın arkadaşlar biz kendi ligimizde güzel maçlar seyredemeyeceğiz.Ligimizin en kaliteli topçuları ne yazık ki yabancı.Şu halde bile astronomik rakamlar istiyor anadolu klüpleri (ki haklılık payları da var) , yabancı sınırlaması gelince 20 milyon avroları filan görürüz demedi demeyin.
    Halbuki federasyon (ama demirören fenerasyonu değil adam gibi bi federasyon), dese ki kardeşim 5 ıl içerisinde tüm süper lig ve ptt takımlarımızın alt yapıları uefa standartlarına getirilecek,gelirlerin şu kadarı mecburi olarak alt yapılara harcanacak ve altyapıdan 1 oyuncu oynatma mecburiyeti filan getirilecek , parası olmayanlara da şu kadar federasyon yardımda bulunacak...bunlar şu anda beyin fırtınası tamamen saçma da olabilr ama en azından bu yabancı sınırlamasından daha mantıklıdır.

Benim oyunumda Türkiye 2014 dünya kupasını alarak 5. sıraya kadar yukseldi ama sorun o değil ben kadromda yerel oyuncu yerine yabancı oyuncu oynatmak istiyorum. Buraya herkes içindekileri dökmüş kimse bana bir öneride bulunmamış Kayıtlı oyunlarda bu olayı düzeltmenin bir yolu varmıdır varsa nasıl yaparım ? Teşekkürler şimdiden.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Süper Lig Statüsü (bundan daha resmisi yok :

http://www.tff.org/Resources/TFF/Doc...su-2012-13.pdf
    her ne kadar yasaların kanunların kuralların çok çabuk değiştiği istikrarsız bir ülkede yaşamaktan gem vursamda umarım bu kuralda da aynısı olur ve hemen değişir. saçmalık ztn kuralın kendisi istediğin kadar yabancı transferine izin ver 2 sene sonra ise sadece 5 yabancı kontejanı getiriyor ve bunun adı yabancı kontejanını KADEMELİ olarak sınırı aşağı çekiyoruz oluyor 2 sene de hiç bir şey kademeli inmez çıkmaz bu düpedüz ben yaptım oldu yada dostlar alışverişte görsün felsefesidir. Kural ise hepten saçmalık ALLAH aşkına milli takım havuzundan kaç tane ilk 11 in 6 sını oluşturcak ve açıklarını yabancıyla sınırlandırcak 11 çıkartabilirsiniz? Anadolu takımları ucuza yabancı oyuncu getirebiliyordu en azından süper lig kaliteine uygunda olsa şimdi ptt 1. ligden yeni çıkmış bir takım 5 yabancıyla nasıl ligde kalma savaşı yapacak zira süper lig ile 1. lig arasında fark war o farkı bu ucuz yabancılar bir şekilde kapatıyordu şimdi ne olcak adamlar çıkar çıkmaz düşmemeye oynauyacaklar halbuki bi Eskişehirspor, Antalyaspor Kayserispor bu tarz tabancı oyuncuların katkılarıyla lige tutundu ve doğru programlamalarla avrupa maçlarına kadar çıkabilme başarısı gösterdi Bursaspor dibe vurdukrtan sonra bu şekilde sıçradı ve ligin 3. Anadolu'dan çıkan şampiyonu oldu.

EeEe peki bu kurallardan sonra ne olacak?

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Quote Originally Posted by azaptar View Post
    Alt yapı tesisleri zaten belli takımlar haricinde içler acısı...Bu yabancı sınırlaması gelirse harbiden (ki sanmıyorum 5 e çekebileceklerini) takımlarımızın kalitesi düşecek,avrupayı filan bırakın arkadaşlar biz kendi ligimizde güzel maçlar seyredemeyeceğiz.Ligimizin en kaliteli topçuları ne yazık ki yabancı.Şu halde bile astronomik rakamlar istiyor anadolu klüpleri (ki haklılık payları da var) , yabancı sınırlaması gelince 20 milyon avroları filan görürüz demedi demeyin.
    Kardeşim o 20 milyon avro dediğin sadece büyük kulüpler için fiyatı. Ha isteyen verir parayı alır. Ben kulüp başkanı olsam o 20 milyon avroyu altyapıya aktarırım. Gençlerbirliği, Gaziantep çıkarıyor da Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray niye çıkaramıyor. İşleri ne gençleri çıkarsınlar oynatsınlar. İlla anadoludan oyuncu almaya gerek yok. Adam akıllı uygulanırsa çok yararlı olabilir. Hazıra konmamak gerekiyor. 3 büyüklerden iyi oyuncuların çıkması gerekiyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by heartbreaker007 View Post
    her ne kadar yasaların kanunların kuralların çok çabuk değiştiği istikrarsız bir ülkede yaşamaktan gem vursamda umarım bu kuralda da aynısı olur ve hemen değişir. saçmalık ztn kuralın kendisi istediğin kadar yabancı transferine izin ver 2 sene sonra ise sadece 5 yabancı kontejanı getiriyor ve bunun adı yabancı kontejanını KADEMELİ olarak sınırı aşağı çekiyoruz oluyor 2 sene de hiç bir şey kademeli inmez çıkmaz bu düpedüz ben yaptım oldu yada dostlar alışverişte görsün felsefesidir. Kural ise hepten saçmalık ALLAH aşkına milli takım havuzundan kaç tane ilk 11 in 6 sını oluşturcak ve açıklarını yabancıyla sınırlandırcak 11 çıkartabilirsiniz? Anadolu takımları ucuza yabancı oyuncu getirebiliyordu en azından süper lig kaliteine uygunda olsa şimdi ptt 1. ligden yeni çıkmış bir takım 5 yabancıyla nasıl ligde kalma savaşı yapacak zira süper lig ile 1. lig arasında fark war o farkı bu ucuz yabancılar bir şekilde kapatıyordu şimdi ne olcak adamlar çıkar çıkmaz düşmemeye oynauyacaklar halbuki bi Eskişehirspor, Antalyaspor Kayserispor bu tarz tabancı oyuncuların katkılarıyla lige tutundu ve doğru programlamalarla avrupa maçlarına kadar çıkabilme başarısı gösterdi Bursaspor dibe vurdukrtan sonra bu şekilde sıçradı ve ligin 3. Anadolu'dan çıkan şampiyonu oldu.

EeEe peki bu kurallardan sonra ne olacak?
    Kuluplerin cok iyi alt yapilari olsa ve oyuncular buyuk liglerdeki kuluper tarafindan kapisiliyor olsa, yabanci siniri olmasin. Ama kuluplerin alt yapilari futbolcu yetistirmiyor.

Hollanda'da yabanci siniri yok cunku dunya futbolunun koklu ulkelerinden birisi. Alt yapilari, cok dusuk nufusa ragmen bir suru futbolcu yetistiriyor. Almanya'nin nufusu var ama onlar da koklu bir futbol ulkesi. Fransa da oyle. Ispanya da. Italya da. Ingiltere de. Bu ulkeler futbolun son 100 yildaki gelisimine neden olan ulkeler. Sinegin yagini bile cikartabiliyorlar, vasat bir adami bile iyi futbolcu yapabiliyorlar.

Biz ise Avrupa'nin en genc nufusuna sahibiz. Topraklarimizda bir suru zeytin agaci var. Bu zeytinleri toplayip, yagini cikartmaya usendigimiz veya nasil yapilacagini bilmedigimiz icin gidip baskasinin sinek yagini aliyoruz. Daha fazla sinek yagi almak icin de kontenjan istiyoruz.

Ne mi olacak? Kulupler zeytinin yagini cikartmayi ogrenecek. Ogrenemeyen de tutunamayacak.

Quote Originally Posted by HeracLes View Post
    Kardeşim o 20 milyon avro dediğin sadece büyük kulüpler için fiyatı. Ha isteyen verir parayı alır. Ben kulüp başkanı olsam o 20 milyon avroyu altyapıya aktarırım. Gençlerbirliği, Gaziantep çıkarıyor da Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray niye çıkaramıyor. İşleri ne gençleri çıkarsınlar oynatsınlar. İlla anadoludan oyuncu almaya gerek yok. Adam akıllı uygulanırsa çok yararlı olabilir. Hazıra konmamak gerekiyor. 3 büyüklerden iyi oyuncuların çıkması gerekiyor.
    Gençlerbirliği Gaziantep kimleri çıkarmış hocam? Yapmayın arkadaşlar şampiyonluk bekleyen en az 20 milyon taraftarı olan ve kulüp yöneticilerinin kendi varlıklarından kulübe yapılan aktramaların büyük finansal boyutları olan bir ortamda çıkıp genç oyuncu beklemeyin. avatarımda yazıyor hangi takımı tuttuğum o yüzden sakın ezeli rakibini bombalıyor diye düşünmesin kimse ama örneğin Galatasaray'da Semih Kaya, Emre Çolak gibi isimler büyük hedefleri olan bir takımda risk taşıyor. Yakıştıramıyoprum o takıma, tamam performansı vasatın üzerinde olabilir ama bu iyi olduğu anlamına gelmiyor. Ha kaliteleri hamuru o yıldız ışığı Arda kadar olsa tamam Arda için nasıl helal olsun dediysem bu isimler içinde söylerdim ama yok değiller yani ne Emre Çolak'a baktığımda evet olur diyebilliyorum ne de emih'e. Walla Pes 13 bile son orijinal yamasından sonra bu 2 liyi 11 e almamış ilk çıktığında wardı sonra cris danny 2 lisi ward defansta ki olması gereken de bu

Fenerbahçe içinde aynı şeyler geçerli bi Salih uçan Sezer ÖZtürk Orhan Şam bunlar hep Türkiye kupası maçlarının oyuncuları yada asları sakatlanırsa yerini dolduracak oyuncular.

4 sene önce Fenerbahçe Beşiktaş İzmir'de kupa finali oynadı FB teknik direktörü Aragones Kupada buraya kadar kalede Mert'le geldik bu maça da onla çıkarız dedi, herkes takdir etti peki maçta Mert ne yaptı takımı yaktı. aradan yıllar geçti o Mert Volkan'ın sakatlığyla yine kaleyi devraldı hem FB yi Hem milli takımı yaktı. Özetle başarıların ve beklentilerin büyük olduğu bir kulüpte zaten iyi imkanlara sahipsindir ve risk alacak fazla bir durum yoktur işte o yüzden adam gibi yap transferini kur kadronu maceralara giripte sonra saç baş yolmaya gerek yok.

Ayrıca şu an Anadolu takımlarında oynayıpta adı 3 büyüklerle anılan yada transfer borsalarında adı geçen Alper Potuk Cenk Tosun v.s gibi oyuncular tamam belli potansiyelleri war ama biraz zaman gerekir ayrıca eğer bu takımların kapısı 3 büyükler için çalınıyorsa o takımlarda elbetteki fiyatı yukarıya çeker. Sahibi olduğunuz bir şeye talip olan birisinin maddi durumunun iyi olduğunu öğrenseniz ne yaparsınız talip olunan şeyin değeri en fazla 5 etse bile siz en az 7-8 den açmazmmısınız pazarlık kapısını? kaç delikanlı çıkıpta malın ederi olan paraya satarım bana ne karşımdaki karun olsa kaç yazar der? o yüzden suçlamayın kimseyi Bakın Manchester city'e yada Rus takımlarına, oyunda bile bu takımlarda sözleşmesi bossman'a düştüğünde adamlar astronomik maaşlar istiyor çünkü önceki takımı wermiş o maaşı ona çıta yükselmiş işte sorun bu futbol artık sadece sahada oynanmıyor bunun farkına varanlar hemen kurumsallaşıp maddi durumunu düzeltiyor ona göre sistem kuruyor bizde ise hala Demirören enkazını kaldırmaya çalışıyoruz yarın bir gün eğer bir terslik yaşanırsa aynısını Ünal Aysal'ın yapmayacağı ne malum? Alt yapıdan önce sistemli ve kurumsal bir mali program belirlenmeli sonra futboldan anlayan insanlar ztn o mali programın uluşturacağı bütçeyle bir kadro kurmalı o kadronun yapısına göre bir taktik ayrıca takım uyumu ve takımdaşlık başarı ondan sonra ztn gelir

Kuluplerin cok iyi alt yapilari olsa ve oyuncular buyuk liglerdeki kuluper tarafindan kapisiliyor olsa, yabanci siniri olmasin. Ama kuluplerin alt yapilari futbolcu yetistirmiyor.

Hollanda'da yabanci siniri yok cunku dunya futbolunun koklu ulkelerinden birisi. Alt yapilari, cok dusuk nufusa ragmen bir suru futbolcu yetistiriyor. Almanya'nin nufusu var ama onlar da koklu bir futbol ulkesi. Fransa da oyle. Ispanya da. Italya da. Ingiltere de. Bu ulkeler futbolun son 100 yildaki gelisimine neden olan ulkeler. Sinegin yagini bile cikartabiliyorlar, vasat bir adami bile iyi futbolcu yapabiliyorlar.

Biz ise Avrupa'nin en genc nufusuna sahibiz. Topraklarimizda bir suru zeytin agaci var. Bu zeytinleri toplayip, yagini cikartmaya usendigimiz veya nasil yapilacagini bilmedigimiz icin gidip baskasinin sinek yagini aliyoruz. Daha fazla sinek yagi almak icin de kontenjan istiyoruz.

Ne mi olacak? Kulupler zeytinin yagini cikartmayi ogrenecek. Ogrenemeyen de tutunamayacak.
    Şu saydığın ülkelede şampiyonluğa oynayan takımlardan kaçının 11 inde alt yapıdan gelişmiş oyuncu var? Almanya dedin Münih gelio aklıma lahm schweinstchger peki ya dortmund? Real madrid de kaç tane war Peki ya city de? chelsea yda ingiltere nin bence en köklü kulubü olarak gördüğüm Liverpool'da? peki bu takımlarda en az 1 tane olduğunu kabul edersek sirkilasyon nasıl söyleyeyim : koskaca 0. Gerard, Lampard emeklilik yaşı gelmiş hala bir yenisi yok neden uğraşmıyorlar neden zahmetli demode ve uzun vadeli bir iş ben takımlar alt yapıya yatırım yapmasın ilgilenmesin demiyorum ama o sizin dediğiniz zeytin örneğinde ki gibi bolca bulunmuyor yeteknekli oyuncu. Yetenekli oyuncunun hamurunda vardır ztn kendini belli eder. Megolamanlık şeklinde algılanmasın ama şu şekilde örenek vereyim Serkan Balcı mahalle arkadaşımdı Nazilli'de oturduğum dönemde tüm İlçe Serkan'ı konuşurdu çünkü iyiydi. Gözlemciler gelir izler gider bir gün dediler İlhan Cavcav gelecek şeref tribününü görseniz sanki başbakan gelmiş gibi neyse maç başlkadı serkan orta saha sağ iç oynuyor biz maçtan fazla şeref tribününe bakıyoruz. Serkan Balcı bi çalım yaptı sonra topu ters kanada açtı (net hatırlıyorum sallama yok) o atakta Nazilli'nin topu direkten döndü şeref tribününde Nazilli Başkanı ile İlhan Cavcav el skışırken gördük ondan sonraa Serkan da transfer oldu.

Bir başka örnek Yekta Kurtuluş Kolejden arkadaşımdı İzmirspor artık kapandı kapanacak zor tutunuyor para lazım Yekta o zaman lise sonda yani yaşımız 17. Sinan Engin gelmiş İzmir'e hemen Sinan Kaloğlu İbrahim Akın'la ön mukavekle yapmışlar sormuş tavsiye ederrmisiniz İzmir'den Yekta'yı önermişler maçını izlemiş maç sonında direk Yekta ile görüştü gel diye BJK ye Yekta hasta fanatik Galatasaraylıdır 2000 de UEFA finaline götürsün diye ailesi ewden kaçıpğ cep telefonunu fln kapattı 2 gün haber alamadılar o kadar hasta Sinan Engin'e 3 FB yada BJk forması giyip takımıma ihanet edemem dedi reddetti sabır gösterdi en son muradına erdi.

Bunları uzun uzun yazdsım çünkü bu 2 örnek sizin o bol zeytinyağı örenğine uymuyor malesef şimdi için süper ligde bi Alper Potuk ismi sık dolanıyor birde Cenk Tosun Bir Göztepeli olarak 1. ligi de takip ediyorum orda da yok parlayan zamanında Mehmet Batdal vardı Şans ta buldu ne oldu ama şimdi dönün bakın yine Bucasporda gollerine dewam ediyor ama büyük takım topçusu değil malesef bu iş hamurda yetenekte yani allah vergisinde sizin söylediğiniz ise o yetenekleri disiplinize etmekte o ülkeler bunu yapabiliyor ama oyuncularda yetenekli biz ise kendimizi çok yüksek görüyoruz yetenekli oyuncuuz war yok değil ama her şey gibi oda sınırlı topçu dediğ,n 5 dakikada gösterir kendisini daha tünelden santraya yürüyüşüyle belli eder farklılığını işte o farklı oyuncular sadece bizde değil dünya genelinde zeytin kadar değilde inci kadar nadir az we değerlidir o yüzden biz romario ları zidanlar ronaldinhoları totti leri del pieroları maldinileri efsane olarak görüyoruz gerisi bir yerde 11 i doldurmak için kadroya yazılan isimler olarak kalıyor... ama biz ise bütün herkesin yukarıdaki isimler gibi olsun istiyoruz bu imkansız ve hayal

Birde şu açıdan bakmak lazım alt yapı olayına Ben İzmirliyim Buca da oturuyorum ama Göztepe'yi desteklerim İzmir deki tüm maçlarına giderrim. Yıllarca Göztepe Altay Karşıyaka birbiriyle çekişti didişti Bucaspor ise aradan sıyrıldı ve süper lige çıktı alt yapıdan bolca futbolcuyla ayrıca alt yapısıda fabrika gibi Bucaspor'un çok iyi kumaşı olan oyuncuları var ve U takımları hep derece alıyor.

Peki şu açıdan bakalım birde; İzmir Türkiye'nin Buca'da İzmir'in en çok göç alan kesmidir bu bir gerçektir. Çocuk zaten taşrda alan bol imkan bol hadi oyun oynayalım dedinde hemen bakkaldan bir plastik top taştan 8 adımlı kaleler başlar maça e göç etmiş gelmiş şehire şehirin pisliğinden belasından uzak tutmak için aile yazdırmış futbol okuluna ee çocuk topa yatkın zamanın çoğunu topla geçirmiş yetenekte var parlıyor hemen aradan şehirde yaşayan çocuk nerde oynasın topu cadde demi e bir başka etken şehirdeki çocuğa hadi oyun oynayalım desen aklına ya playstation yda PC gelir. ha eğer Kaka gibi Alex gibi Ronaldo gibi iyi sosyal imkanlara sahipken aklına futbolcu olmayı kafaya koyduysan o başka ama her futbolcu öyle değil işte her topçunun geçmişinde hüzünlü bir hikaye var hep aynı fakirlik imkansızlık futbol topu tek arkadaşımdı flnlar. İşte bunun ışığında ki çelişki KSK Göztepe Altay'da bir tane bırak altyapıdan oyuncuyu İzmir'li topçu bulamazsın ama Bucaspor'da doğma büyüme aileden İzmir'li yok ama tüm oyuncular alt yapıdan ve bu çelişki İzmir'de peki İstanbul'da Galatasaray Beşiktaş, Fenerbahçe ne yapsın? soru da burda ztn kalkıp hem cevher aramaya hemde o cevhere bir şekil verecek kadar uzun vaadeli programlara tahamüllü yok kimsenin, kimsede bekleyemez ztn tahamüll etmeyi. İşte Çarşı grubu en delikanlı taraftar grubudur yeri geldi gönül verdiği takımı bile protesto etti söz konusu genç oyuncu meselesi olunca onlarda hep destek weren demeçlerde bulundu ama gerçekle yüzleşip kendileri ciddi ciddi işi gençlere bıraktığını görünce onlar bile bi buruk şimdi takımına İnönüde eski ateşli Çarşı yok artık. neden o siya h beyaz formayı daha iyi oyuncuların sırtında görememenin burukluğu çünkü bu kadro sezon sonu en iyi 3. yapar we 3. lük sadece BJK için değil hiç bir büyük CAMİA olarak kabul edilmez

burda kimseyi yermek istemiyorum sadece şunu göz önüne koymak amacım futbolda kötü oyuncu yoktur en düşük seviyesinden yıldız olarak adlandırabileceğiniz bir katogori sistemi olur ve siz bu oyuncuların en ama en fazla 7-8 senede bir döneme mahsus maksimum 2 tanesini yetiştirebilirsiniz ki aslındarakımları çok iyimser söylüyorum. peki 8 senede 2 oyuncu yetiştirmeyi mi beklersiniz yada oyuncu kadronuzda bir mevkiide 3 alternatifli oyuncunuz var 2 si ciddi sakatlık geçirdi ve altyapıda da o mevkide gelecek vaat eden bir oyuncu war onu mu alırsınız as takıma weya en yakın transfer döneminde işi bitirmek adına o andan transfer görüşmelerine mi başlarsınıız? tabi bunu fm platformunda değilde bir taraftar olarak tuttuğunuz takımla ilgili soruyorum gerçek hayatta işler değişik çok az insan çıkıpta giden şampiyonluk olsun Türk futbolu ve XxX takım bir oyuncu kazandı der. Hele ki o oyuncu bir lig maçında bir hata yaparsa tamam artık adamı bir idam etmediğimiz kalır. Tamam yanlış kabul ediyorum fakat eğer büyük paralar 25 milyonluk bir kitle we tüm beklentiler kupaya odaklanmış ve rakiplerinizde aynı kriterlerdeysse machiavelli felsefesinde hareket etmek gerekir yani ülke milli takımı şu bu kriterler değil başarımı lazım başarı iyi futbolcu yetiştirmek uzun vadeli ayrıca zahmetli bir iş mi bu yola girince meyvelerini çok geç ayrıca nadir olarak mı toplayacaksın o zman tarnsfere ve maç kadrosuna kota koyma arkadaş
    Last edited by heartbreaker007 : 03.Aralık.2012 at 19:38

Kısaca demirören beşiktaşı yaktı sıra süper ligde bu kadar basit

Nesil
    2011
    Yer
    adana

Bence kesinlikle serbest olmalı akıllı olan takım he sezon 25 milyon harcayacağına 10 milyon alt yapıya verilir bir de satışlardan kar sağlar akılsız kulüp ise durmadan para harcar zarar elde eder

Son olarak genç oyuncularımız çok var ama özel ilgi yok bunlara hayatlarında yardımcı olacak koç yok antrenör yok..

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Gençlerbirliği Gaziantep kimleri çıkarmış hocam? Yapmayın arkadaşlar şampiyonluk bekleyen en az 20 milyon taraftarı olan ve kulüp yöneticilerinin kendi varlıklarından kulübe yapılan aktramaların büyük finansal boyutları olan bir ortamda çıkıp genç oyuncu beklemeyin. avatarımda yazıyor hangi takımı tuttuğum o yüzden sakın ezeli rakibini bombalıyor diye düşünmesin kimse ama örneğin Galatasaray'da Semih Kaya, Emre Çolak gibi isimler büyük hedefleri olan bir takımda risk taşıyor. Yakıştıramıyoprum o takıma, tamam performansı vasatın üzerinde olabilir ama bu iyi olduğu anlamına gelmiyor. Ha kaliteleri hamuru o yıldız ışığı Arda kadar olsa tamam Arda için nasıl helal olsun dediysem bu isimler içinde söylerdim ama yok değiller yani ne Emre Çolak'a baktığımda evet olur diyebilliyorum ne de emih'e. Walla Pes 13 bile son orijinal yamasından sonra bu 2 liyi 11 e almamış ilk çıktığında wardı sonra cris danny 2 lisi ward defansta ki olması gereken de bu
    Türkiye liginde oyuncu satışından en çok kar sağlayan iki kulüp Gençlerbirliği ve Gaziantepspor'dur. Ha illa altyapıdan çıkarmaları gerekmiyor bulmaları bile yeterli.Gençlerbirliği deyip geçmeyin. Zamanında Geremi'yi parlatıp da bir kulüp. Kaldı ki kimi çıkardı diyorsun. Şurada saysam bitmez. Beşiktaşlı olduğumdan bilirim bu takımlardan bayağı oyuncu almıştık zamanında. Niye İsmail Köybaşı, Ayhan Akman gibi birini almak için Gaziantep'e ihtiyaç duyuyoruz veya Mustafa Pektemek'i niye Gençlerbirliği'nden önce Beşiktaş alıp kadrosuna katmıyor ? Çünkü fırsat verilmiyor. Görüşünüze saygım var ama ben yabancı sınırlamasına olumlu bakıyorum. Böyle olursa Türk futbolculara daha fazla şans verilecek. Milli takımın halini herkes görüyor. Altyapıda revizyona gitmemiz gerek.

Nesil
    2012
    Yer
    Trabzon

Heracles altyapıdan oyuncu çıkararak başarılı , mücadeleci bir takım oluşturmak bu devirde imkansıza yakın...İmkansıza Yakın diyorum çünkü Barça örneği istisna...Alt yapılarda futbolcu yetiştirilir, lakin her sene bir tane topçu çıksa öpüp alnına koyarsın,her sene alt yapısından 2 3 topçu as takıma koyabilen var mı bu dünyada bırakın Türkiyeyi.Altyapıların kötü olduğunu ben söylüyorum zaten ama ideal olsa bile 5 yabancı sınırlaması hiçbirşeyi düzeltmez.Alt yapılar ideal olunca ne bekleniyor yani her sene 4 5 topçu mu çıkacak a takıma.arda gibi bir adam bile kaç yılda çıkıyor.Arda bile diyorum çünkü o da bizim takımlarımızın büyük turnuvalarda başarılı olmasına yetecek seviyede değil.daha 2 3 gün önce real karşısında atletiko 11 indeydi sahada gezindi üst düzey maç olunca böyle.Sen bir hagi bir alex bir jaja yetiştiremezsen olmaz o işler.Bunları yetiştirmenin yolu da zihniyeti değiştirmektir yasaklarla hiçbir yere varamazsın ancak kalite düşer.göreceğiz zaten 2 3 seneye..

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Aynen öyle.

Quote Originally Posted by HeracLes View Post
    Türkiye liginde oyuncu satışından en çok kar sağlayan iki kulüp Gençlerbirliği ve Gaziantepspor'dur. Ha illa altyapıdan çıkarmaları gerekmiyor bulmaları bile yeterli.Gençlerbirliği deyip geçmeyin. Zamanında Geremi'yi parlatıp da bir kulüp. Kaldı ki kimi çıkardı diyorsun. Şurada saysam bitmez. Beşiktaşlı olduğumdan bilirim bu takımlardan bayağı oyuncu almıştık zamanında. Niye İsmail Köybaşı, Ayhan Akman gibi birini almak için Gaziantep'e ihtiyaç duyuyoruz veya Mustafa Pektemek'i niye Gençlerbirliği'nden önce Beşiktaş alıp kadrosuna katmıyor ? Çünkü fırsat verilmiyor. Görüşünüze saygım var ama ben yabancı sınırlamasına olumlu bakıyorum. Böyle olursa Türk futbolculara daha fazla şans verilecek. Milli takımın halini herkes görüyor. Altyapıda revizyona gitmemiz gerek.
    Yabancı kontejanı 5 le sınırlandırılınca ne olacağını söyleyeyim mesela Şu an Transfer borsasının en önemli ismi Alper Potuk Eskişehirspor pazarlıkta kapıyı yüksek fiyatttan açcak kesin tamam haklı sayılabilir kulübün en gözde oyuncusunu satın almak istiyorsan büyük paraları konuşacaksın bu böyle. Ama 5 yabancı demek sahada 6 Türk demek yani Türk futbolcuya yönelmek demek peki o zaman ne olacak, Türk futbolcusu maddi anlamda bir değer olacak kulüp bossmanla kaptırmamak için uzun mukavele önerecek uzun mukavelede de futbolcu garanti para isteyecek. hele birde mukavelesi devam ederken 3 büyüklerden biri oyuncuya talip olupta o kulüp takımın menfaatleri doğrultusunda hareket etmeye kalkar ve görüşmeler tıkanırsa o topçudan nasıl verim alacaksın? (örn Ali Turan adam GS uğruna yarım sezon top oynamadı çekti gitti)ayrıca futbolcu kendini garanti para olayından sonra ne kadar Türk futboluna hizmet yada formaa aşkına bakar ki yada çıkıp topumu oynayayım para kazanyım derdi mi kalacak? Transfere yönelsen tüm kulüpler (özellikle Anadolu kulüpleri 3 büyüklere karşı) nominal değerdeki oyunculara biraz daha üstünde değer biçecek(Kaldıki kurumsal olmadıkları yani borsa değeri olmadıkları için değer biçme hakkı başkana saklı) hele Alper Potuk gibi topçular için avrupadan yıldız yada bir Elmander-Meireles-Queresma gibi isimleri alabilecek rakamlar istenecek kısacası rakamlar uçacak ortadaki futbol ise aynı olacak bu iyi diyorsanız peki ama ileride Anadoludan XxX bir kulüpten 3 büyüklerden birine transfer edilen her oyuncu için ya Avrupadan o paraya şunu getirirsin muhabetleri döndüreceğiz futbolumuzda ama futbol yerinde sayacak sadece marka değeri yükselcek oda ödenen paralardan içi boş kalacak bunlar hatta daha da fazlası olacak

Ayrıca dediğin gibi Gençlerbirliği Gaziantepspor gibi takımlar yerli kadar yabancı satmışlıda var mesela aklıma ilk Popov geliyor yani bir nevi yerli kadar yabancı trAnsferyilede ayakta kalıyor kulüple ee kontejan 5 le sınırlandırılınca onlar ne yapacak? Çünkü bu tarz takımların strataejileri belli ucuz al 1 sene vitrinde tut(oynat) sonra sat ee adam şimdi vitrinlik oyuncu mu alsın yoksa ligdeki hedefine göre mi oynasın? her şeyden bir tutarsızlık bir saçmalık var

Nesil
    2008
    Yer
    istanbul

4. madde oyuna yanlış yansıtılmış. 3 yıl olarak.
    Örneğin Recep Niyaz'ı kadroya aldığımızda kurala uyması lazım ama oyunda kabul etmiyor. Başka bir genç seçmemiz gerekiyor.

Quote Originally Posted by rapX View Post
    Örneğin Recep Niyaz'ı kadroya aldığımızda kurala uyması lazım ama oyunda kabul etmiyor. Başka bir genç seçmemiz gerekiyor.
    Ben ztn son 2 Fm de hiç 7 yedekle çıkamadım ki Bak İtalya'ya adamlar 12 yedekle çıkartıyor bizimki yok şurdan yetişçek şu kadar yaşı olcakla uğraşıyoruz oldu olacak İngilizlerin eski sistemi 5 yedek getirin tam olsun

Nesil
    2003

Şu saydığın ülkelede şampiyonluğa oynayan takımlardan kaçının 11 inde alt yapıdan gelişmiş oyuncu var? Almanya dedin Münih gelio aklıma lahm schweinstchger peki ya dortmund? Real madrid de kaç tane war Peki ya city de? chelsea yda ingiltere nin bence en köklü kulubü olarak gördüğüm Liverpool'da? peki bu takımlarda en az 1 tane olduğunu kabul edersek sirkilasyon nasıl söyleyeyim : koskaca 0. Gerard, Lampard emeklilik yaşı gelmiş hala bir yenisi yok neden uğraşmıyorlar neden zahmetli demode ve uzun vadeli bir iş ben takımlar alt yapıya yatırım yapmasın ilgilenmesin demiyorum ama o sizin dediğiniz zeytin örneğinde ki gibi bolca bulunmuyor yeteknekli oyuncu. Yetenekli oyuncunun hamurunda vardır ztn kendini belli eder. Megolamanlık şeklinde algılanmasın ama şu şekilde örenek vereyim Serkan Balcı mahalle arkadaşımdı Nazilli'de oturduğum dönemde tüm İlçe Serkan'ı konuşurdu çünkü iyiydi. Gözlemciler gelir izler gider bir gün dediler İlhan Cavcav gelecek şeref tribününü görseniz sanki başbakan gelmiş gibi neyse maç başlkadı serkan orta saha sağ iç oynuyor biz maçtan fazla şeref tribününe bakıyoruz. Serkan Balcı bi çalım yaptı sonra topu ters kanada açtı (net hatırlıyorum sallama yok) o atakta Nazilli'nin topu direkten döndü şeref tribününde Nazilli Başkanı ile İlhan Cavcav el skışırken gördük ondan sonraa Serkan da transfer oldu.

Bir başka örnek Yekta Kurtuluş Kolejden arkadaşımdı İzmirspor artık kapandı kapanacak zor tutunuyor para lazım Yekta o zaman lise sonda yani yaşımız 17. Sinan Engin gelmiş İzmir'e hemen Sinan Kaloğlu İbrahim Akın'la ön mukavekle yapmışlar sormuş tavsiye ederrmisiniz İzmir'den Yekta'yı önermişler maçını izlemiş maç sonında direk Yekta ile görüştü gel diye BJK ye Yekta hasta fanatik Galatasaraylıdır 2000 de UEFA finaline götürsün diye ailesi ewden kaçıpğ cep telefonunu fln kapattı 2 gün haber alamadılar o kadar hasta Sinan Engin'e 3 FB yada BJk forması giyip takımıma ihanet edemem dedi reddetti sabır gösterdi en son muradına erdi.

Bunları uzun uzun yazdsım çünkü bu 2 örnek sizin o bol zeytinyağı örenğine uymuyor malesef şimdi için süper ligde bi Alper Potuk ismi sık dolanıyor birde Cenk Tosun Bir Göztepeli olarak 1. ligi de takip ediyorum orda da yok parlayan zamanında Mehmet Batdal vardı Şans ta buldu ne oldu ama şimdi dönün bakın yine Bucasporda gollerine dewam ediyor ama büyük takım topçusu değil malesef bu iş hamurda yetenekte yani allah vergisinde sizin söylediğiniz ise o yetenekleri disiplinize etmekte o ülkeler bunu yapabiliyor ama oyuncularda yetenekli biz ise kendimizi çok yüksek görüyoruz yetenekli oyuncuuz war yok değil ama her şey gibi oda sınırlı topçu dediğ,n 5 dakikada gösterir kendisini daha tünelden santraya yürüyüşüyle belli eder farklılığını işte o farklı oyuncular sadece bizde değil dünya genelinde zeytin kadar değilde inci kadar nadir az we değerlidir o yüzden biz romario ları zidanlar ronaldinhoları totti leri del pieroları maldinileri efsane olarak görüyoruz gerisi bir yerde 11 i doldurmak için kadroya yazılan isimler olarak kalıyor... ama biz ise bütün herkesin yukarıdaki isimler gibi olsun istiyoruz bu imkansız ve hayal
    Ingiltere'den bahsetmissin. Ingiltere'de yetenekli futbolcu cikmiyor cunku artik Ingiltere'de isci sinifi diye bir sey kalmadi. Futbolcu olmak yerine bankaci oluyor Ingilizler.

Iste o yuzden sinekten yag cikartiyorlar yazdim. Hem genc nufus az, hem de futbolcu olmak isteyen az.

Alman milli takiminda oynayan oyuncularin yavas yavas Turk, Polonya vs. asilli iscilerin cocuklariyla dolmasi da supriz degil.

Hollanda ne yapsin peki? Sadece Istanbul + Ankara'nin nufusu daha fazla.

Ama onlar yetisen zeytinlerini futbolcu yapiyor, ustune bir de sinegin yagini cikartiyorlar.

Biz elimizdeki zeytinleri iyi isleyemiyoruz.

Inciler ise sans isi. Sen zeytinlerin yagini cikartirken karsina inci cikarsa onu da en iyi sekilde degerlendirirsin. Ama zeytinin yagini cikartamayan, elindeki inciden de yararlanamaz.

Avrupa'nin buyuk takimlari alt yapidan oyuncu pek cikartmiyor. Varsayalim boyle. Bizim kuluplerimizden hangisi Avrupa'nin bu buyuk takimlari arasinda? Ingiltere ile futbolcu transferi konusunda yarismak icin ligimizin yayin haklarini tipki Ingilizler gibi dunyaya satmamiz gerekmez mi? Kim para verecek bu maclara peki?

Ustelik bu ulkelerin kulupleri biz alttan oyuncu yetistirmeyelim demiyor. Hatta bu yil Ingilizler geride kaldiklarinin farkina varip alt yapida futbolculara verilecek egitim mufredatini bastan asagiya degistirdi. Kuluplerin 25 kisilik kadrolarinda 8 tane ulke icinde yetismis oyuncu bulundurma zorunlulugu gectigimiz yil getirdiler.

Biz alttan yetistirmedigimizin farkindayiz. Ama pek de umursamiyoruz bu durumu. Nasil olsa Almanya, Belcika, Hollanda vs. bizim icin yetistiriyor. Ustelik eskiden Alman milli takimi icin bile dusunulebilecek Yildiray, Hamit ve Nuri gibi oyunculari alir, takimin isketletini Turkiye'de yetismis oyunculardan kurardik. Simdi Turkiye'de yetismis oyuncu Turk milli takimina giremiyor cunku onunu kapatan Alman milli takimi icin dusunulmeyen oyuncular. Bunun sorumlusu da bu ise son 10 yilda kuluplerin yeterince onem vermesini saglamayan federasyonlar ve alttan yetistiremedigi icin yabancinin serbest olmasini isteyen, alt yapidan yetisen oyuncular uzerine titizlenmek yerine parayi basip transferi yaparak kahraman yapilan kulup baskanlari.

Bu ulke Bati Avrupa'dan akil getirip alt yapilarin gelistirilmesiyle, futbolculari egiterek UEFA kupasini kazandi ve Dunya Kupasinda 3. oldu. Simdi Bati Avrupa'nin artik futbolcularini getiriyoruz.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by rapX View Post
    Evet oyle. Ilerleyen yamalardan birisinde duzeltecekler.

Ingiltere'den bahsetmissin. Ingiltere'de yetenekli futbolcu cikmiyor cunku artik Ingiltere'de isci sinifi diye bir sey kalmadi. Futbolcu olmak yerine bankaci oluyor Ingilizler.

Iste o yuzden sinekten yag cikartiyorlar yazdim. Hem genc nufus az, hem de futbolcu olmak isteyen az.

Alman milli takiminda oynayan oyuncularin yavas yavas Turk, Polonya vs. asilli iscilerin cocuklariyla dolmasi da supriz degil.

Hollanda ne yapsin peki? Sadece Istanbul + Ankara'nin nufusu daha fazla.

Ama onlar yetisen zeytinlerini futbolcu yapiyor, ustune bir de sinegin yagini cikartiyorlar.

Biz elimizdeki zeytinleri iyi isleyemiyoruz.

Inciler ise sans isi. Sen zeytinlerin yagini cikartirken karsina inci cikarsa onu da en iyi sekilde degerlendirirsin. Ama zeytinin yagini cikartamayan, elindeki inciden de yararlanamaz.

Avrupa'nin buyuk takimlari alt yapidan oyuncu pek cikartmiyor. Varsayalim boyle. Bizim kuluplerimizden hangisi Avrupa'nin bu buyuk takimlari arasinda? Ingiltere ile futbolcu transferi konusunda yarismak icin ligimizin yayin haklarini tipki Ingilizler gibi dunyaya satmamiz gerekmez mi? Kim para verecek bu maclara peki?

Ustelik bu ulkelerin kulupleri biz alttan oyuncu yetistirmeyelim demiyor. Hatta bu yil Ingilizler geride kaldiklarinin farkina varip alt yapida futbolculara verilecek egitim mufredatini bastan asagiya degistirdi. Kuluplerin 25 kisilik kadrolarinda 8 tane ulke icinde yetismis oyuncu bulundurma zorunlulugu gectigimiz yil getirdiler.

Biz alttan yetistirmedigimizin farkindayiz. Ama pek de umursamiyoruz bu durumu. Nasil olsa Almanya, Belcika, Hollanda vs. bizim icin yetistiriyor. Ustelik eskiden Alman milli takimi icin bile dusunulebilecek Yildiray, Hamit ve Nuri gibi oyunculari alir, takimin isketletini Turkiye'de yetismis oyunculardan kurardik. Simdi Turkiye'de yetismis oyuncu Turk milli takimina giremiyor cunku onunu kapatan Alman milli takimi icin dusunulmeyen oyuncular. Bunun sorumlusu da bu ise son 10 yilda kuluplerin yeterince onem vermesini saglamayan federasyonlar ve alttan yetistiremedigi icin yabancinin serbest olmasini isteyen, alt yapidan yetisen oyuncular uzerine titizlenmek yerine parayi basip transferi yaparak kahraman yapilan kulup baskanlari.

Bu ulke Bati Avrupa'dan akil getirip alt yapilarin gelistirilmesiyle, futbolculari egiterek UEFA kupasini kazandi ve Dunya Kupasinda 3. oldu. Simdi Bati Avrupa'nin artik futbolcularini getiriyoruz.

Daha açık konuşayım daha anlaşılır olsun...

Avatarımda yazan 3 takımı da yakından takip ediyorum ben bu takımların formasının arkasında Ronaldo ve onun ayarında yada uefanın 2. torba kulüpleri ayarında takımlarda forma giyen oyuncular görmek istiyorum çünkü futbol artık spordan öte bir şey bir şölen(örneğin belki garip gelecek ama 2005 teki Milan FB maçı için o kadar yol tepip gittim İstanbul'a yenildik ama diğer yandan Avrupa'nın en iyi golcülerinden biri olan Sevchenko'nun 4 golünü izledim canlı olarak yada Ronaldo'nun selefi ve futbolu bana sevdiren adam Figo'yu canlı görmek adına maç her durduğunda kulübede yada ısınmaya çıkan oyuncularda onu aradı gözlerim)

Şimdi bir çok Türk futbolcu var Avrupa'da ama futbol gelişimini bu topraklarda yapan 2 futbolcu var Emre Arda senin dediğin gibi bir altyapı sistemi olsa bu sayıyıyı en fazla ama en fazla 10 yap sendede 3 büyük ve bir o kadarda mali durumu olan kulübün var ayrıca ama öyle ama böyle menejer piyasası tarafından da takip edilen bir ligin var diyeceğim o ki bir takım en fazla senede yetişen 10 üst düzey yetenekli oyuncudan 1 ini satın alacak. Şimdi ben takımımda bir Arda gibi oyuncum olsun hem gurur duyayım hemde formasını satın alıp maçlara gideyim isterim ama yoksa da en az o ayarda bir topçu görmek isterim herkes görmek ister (herhalde şu zamanlarda en çok BEŞİKTAŞLILAR) İşte o yüzden yerli alamıosam yabancı alsın ama o kutsal formanın arkasında büyük bir isim o formaya yakışan isim yazsın...

ha altyapı çalışmaları devam etsin tabi ama gözlemcinin maaşı yol otel vize masrafı ıvır zıvırdı die uğraşacağıma o parayı ona harcayacağıma transferde kullanırım daha iyi sonuçta sineğin yağını çıkarmak lazım

Ha bi menejer gelir başkan şöyle cevher böyle canavar Ronaldo'nun Van şubesi sanki denecek kadar birini överler getittir ailesiyle ev aç çocuğu okula gönder eğitim alsın bas 10 yıllık kontratı yetiştir pilot takımlarına yolla(Feeder clublardan bahsediyorum) ama tabi bu çok nadir olacak bir şey işte anlatmak istediğim yabancı sınırlaması gelince bu Ronaldo yada Messi vari oyuncular yetişecek die bir şey olmayacak sadece bunun için çaba harcanacak, develer tellal, pireler berber olacak. Tamam belki çok iyi yolda değil futbolumuz ama yapılan bu hamle işleri düzeltmeyecek tam tersi tıpkı 13.1.3 güncellemesi gibi yeni hatalar doğuracak normalde bonservisi elinde olan ama alınmaz denilen oyunculara bonservis ödemek zorunda kalacaklar. hele ki Alper Cenk gibi biraz iş yapan topçular Krasic Hamit Q7 maliyetlerine ulaşacak. Ben 9 milyona Mehmet Topuz'u değil o paraya alıncak Kranjar-Badelj-Reus gibi isimleri görmek isterim böyle isimlerin formasını almak isterim.

Mesela Göztepe'de bir oyuncu sol açık Halil Akbunar 93 doğumlu İzmir'li ve İzmir'in plaka kodu ve Göztepe için önemli olan 35 numaralı formayı giyiyor. İnanılmaz hırslı koşuyor çabalıyor mücadele ediyor ve ruhuyla oynuyor hatta bazen o ruhunu saha koyması Tuncay Şanlı'yı hatırlatıyor bana efendi çocuk ama ne zamanki takım atakta soldan gelen akınlarda işi bitirecek bir pas,, şut, orta yok topu kaptırır kaptırdığı yerden bir bakmışsın kale önüne kadar koşmuş ama atakta kayıp bal yapmayan arı misali. Yaş katogorisinde milli takımada seçiliyor. ama ben bu kadar iyi niyetine rağmen o bölgede maça onunla başlamam o bölgede Yasin Avcı Dilaver Güçlü Ali Kuçik gibi isimler var ha maç gelir 60-70 arasına maçta kopmuştur hadi der ilk Halil'i sokarım oyuna ama kalkıpta hele düşme tehlikesi geçiriyorken genç diye ruhu var diede 93 lü ye forma vermem hatta imkanım olsa transfer isterim devre arasında... sonrasında Recep Niyaz herkes üstüne titriyor ama onun sonu şimdiden belli Olcan gibi !. lig takımlarında oynayacak sonra Antep Genççlerbirliği gibi ligin gediklilerinden birinde oynar bi hazırlık maçında milli takıma seçilir kimse beklemesin bir şey peki burd suç Recep temi hayır Halil demi hayır Klüplerdemi hayır burda suçlu yok sadece bu oyunculardan daha iyileri var hepsi bu ve bir takım her zaman iyilerden kurulur ve TANRI herkese eşit yada aynı yeteneği tüm herkese vermez birilerinde mutlaka farklı bir meziyet vardır ve bu onu farklı kılar işte bu altyapı yabancı kontejanı ile ilgili değil bu yaratılış ve doğal yeteneğin profesyonelleşmesiyle ilgili bir şey ki bu alt yapılarda olan bir olgu zaten olmayan ALTYAPILARDA YETENEKLİ TOPÇU o zman transfere yönelmek zorundasın

O yüzden en haran olduğum kulüp Real Madrid hep transfer yapıyorlar ve kral kupası zayıf turlar haricinde o formaya yakışmayan oyunvulara forma şansı vermiyorlar gelecek vaat edene de azar azar kararında (Varane) gibi yoksa şu anda futbol piyasasında iyi sayılacak bir çok oyuncu var Real Madrid alt yapısından çıkmış ama 5 maç bile oynayamayan Soldado Portillo Etoo Garay ilk akla gelenler.

Sonuç olarak eğer yabancı kontejanı değiştirilecekse bu sınırlandırılma yoluna gidilerek yapılmamalı tersine Ab kurallları gelmeli işte o zaman Türk topçuları diyecekki papuç pahalı sıkacak kendilerini ondan sonra düzelir herşey...

Avrupa içinde o nadir yetişen topçuların tüm hayatını Pele gibi sadece bir takımda geçirmesini izlemek istemem tamam o Pele'nin kendi tercihi idi ama şimdi kulüplerin transferde elini kolunu bağlayacak olan FİNANSAL fair play saçmalığı sonrası bizim bu başlık altında tartşıtığımızı tüm futbol kamuoyu tartışmaya başlayacak kural uygulanırsa... İşte o zmn fm nin de tadı kalmayacak
    Last edited by heartbreaker007 : 04.Aralık.2012 at 02:24

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Mesaj Yetkileri