Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
31 ile 54 arası toplam 54 sonuç

Konu: Dengeli Taktik Hazırlama

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by dedekorkut View Post
    soyledılerını dıkkate aldım ve yenı kariyer açtım işssiz basladım atletico mineronun basına gectim sureklı takım oyunu calıstırıyorum ve macları kapsamlı ızlıyorum yanda tamamlanan pas %90 ama kapsamlı ızlıyorum ronaldinho pierre hala pas hatası yapıp ataklarımı bitiriyolar lanet olsun ya
    Takim 3 aydan once taktigine alisamaz zaten. Bu sureyi gecirdin mi, yoksa ilk bir kac mactan mi bahsediyorsun?

Ek: Bir de tabii Brezilya biraz farkli bir ligdir. Ozellikle DM DM MC MC'li orta saha rakibin pas trafigini iyi bozar.

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya

Öncelikle böyle birşeyde insanlara yardımcı olduğun için sana kendi adıma çok teşşekkür ederim. Benimde bir sorum olacak. Mantalite sınırla ve anlayışı katı yaptım. Genişliği geniş tempoyu ortada pası kısa ve preside önde yapmama rağmen istediğim topla oynamayı yakalayamadım. Maç sonunda topla oynamayı %60 civarında bitirmem için ne yapmam gerekir. Bir fikirde bana verebilirsen teşşekkürü borç bilirim. Ayrıca oynadığım takım Fenerbahçe ve ortasahada oynayan bütün oyuncularda uzaktan şut çeker özelliği var bunun fazla bir etkisi olabilir mi acaba ?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by CRaCPoT View Post
    Öncelikle böyle birşeyde insanlara yardımcı olduğun için sana kendi adıma çok teşşekkür ederim. Benimde bir sorum olacak. Mantalite sınırla ve anlayışı katı yaptım. Genişliği geniş tempoyu ortada pası kısa ve preside önde yapmama rağmen istediğim topla oynamayı yakalayamadım. Maç sonunda topla oynamayı %60 civarında bitirmem için ne yapmam gerekir. Bir fikirde bana verebilirsen teşşekkürü borç bilirim. Ayrıca oynadığım takım Fenerbahçe ve ortasahada oynayan bütün oyuncularda uzaktan şut çeker özelliği var bunun fazla bir etkisi olabilir mi acaba ?
    Uzaktan sut ceker ozelligi onemli bir handikap.

Bir oyuncuyu oyun kurucu yapmak (takim taktik ekranindan, sadece oyun kurucu gorevi vererek degil) yararli olur.

Ayrica oyunculara mumkun oldugunca hucum gorevi degil, destek gorevi vermen de oyuncularin rakibin savunmasinin arkasina fazla sarkmasini engeller.

Maca girerken paslasmayi cogaltmak icin Risksiz Paslasma, Rakip Ceza Alanina Paslasarak Gir, Ayaga Pas Yap ve Bekleri Ileri Cikart seslenmeleri.

Rakibe topu birakmamak icin Rakibi Rahatsiz Et ve Topa Dal seslenmeleri ile topa daha fazla sahip olmayi basarabilirsin.

Ama sinirla stratejisi ile genisligi cok fazla yukseltmeni tavsiye etmem. Gobekten rakibin atacagi ara paslarda ve ver-kac'larda kolay kirmizi kart gorursun.

Ek: Bu sekilde bekler cok guzel goller atabiliyor

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Uzaktan sut ceker ozelligi onemli bir handikap.

Bir oyuncuyu oyun kurucu yapmak (takim taktik ekranindan, sadece oyun kurucu gorevi vererek degil) yararli olur.

Ayrica oyunculara mumkun oldugunca hucum gorevi degil, destek gorevi vermen de oyuncularin rakibin savunmasinin arkasina fazla sarkmasini engeller.

Maca girerken paslasmayi cogaltmak icin Risksiz Paslasma, Rakip Ceza Alanina Paslasarak Gir, Ayaga Pas Yap ve Bekleri Ileri Cikart seslenmeleri.

Rakibe topu birakmamak icin Rakibi Rahatsiz Et ve Topa Dal seslenmeleri ile topa daha fazla sahip olmayi basarabilirsin.

Ama sinirla stratejisi ile genisligi cok fazla yukseltmeni tavsiye etmem. Gobekten rakibin atacagi ara paslarda ve ver-kac'larda kolay kirmizi kart gorursun.

Ek: Bu sekilde bekler cok guzel goller atabiliyor
    Çok teşekkürler verdiğin bilgiler için bu arada az önce sormayı unuttumda defans çizgiside ne kadar önde olmalı? Ve topa sahip olmak için sürekli tempoyu düşük mü tutmalıyım ? Yüksek tempoda topla oynama yüzdem düşer mi
    Last edited by Escochae : 05.Aralık.2012 at 05:22

Nesil
    2003

Tempo oyuncularin kalitesine bagli. Tempoyu yukseltip, zaman gecirmeyi de biraz yuskseltirsen hizli ama aceleci olmayan paslasma ortaya cikar. Ama tabii bunlari zaten yukarida bahsettigim seslenmeler otomatik olarak yapacaktir. Yani esasinda bu ayarlari degistirmene gerek yok. Seslenmeler zaten taktigin bu ayarlarini degistiriyor.

Defans cizgisi icin de durum ayni. Defans cizgisini otomatik birakip, savunmayi ileriye cikart seslenmesini kullanabilirsin.

Nesil
    2006
    Yer
    Antalya

Tempo oyuncularin kalitesine bagli. Tempoyu yukseltip, zaman gecirmeyi de biraz yuskseltirsen hizli ama aceleci olmayan paslasma ortaya cikar. Ama tabii bunlari zaten yukarida bahsettigim seslenmeler otomatik olarak yapacaktir. Yani esasinda bu ayarlari degistirmene gerek yok. Seslenmeler zaten taktigin bu ayarlarini degistiriyor.

Defans cizgisi icin de durum ayni. Defans cizgisini otomatik birakip, savunmayi ileriye cikart seslenmesini kullanabilirsin.
    Teşşekkür ederim )

Çok iyi rehber hazırlaşmışsın sayende takımına göre bir taktik hazırladım iyi sonuçlar alıyorum ama hocam şu oyuncu satma konusuna bir el atsan oyuncular elimde kaldı çok zor yapmışlar satma işini hiç talep yok

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by WPaul View Post
    Çok iyi rehber hazırlaşmışsın sayende takımına göre bir taktik hazırladım iyi sonuçlar alıyorum ama hocam şu oyuncu satma konusuna bir el atsan oyuncular elimde kaldı çok zor yapmışlar satma işini hiç talep yok
    http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=110136
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

şu nasıl oluyor abicim 2 kelimeyle değil de daha uzun açıklasan olur mu? hız ve acele hangi farkıyla bu işi yaptırıyor bize bir anlatsan?

Öncelikle büyük emek harcayarak çok güzel bir rehber oluşturmuşsunuz tebrik ederim.

Oyuna başladığım ilk 1-2 kariyerle hüsrana uğrayınca yeni bir kariyer ve yeni bir taktik oluşumu dedim ve sizin önerilerinizi dikkate alarak Lille ile bir kariyer başlattım. Sezona da çok iyi girdi takım ancak form iniş çıkışları ve sakatlılklar derken ligde 3. lüğe geriledim , kupada çeyrek finalde elendim ancak şampiyonlar liginde gruplarda 1. olmayı başardım. Tabi ki oyun ligde taktiğimizi çözmek için yeni stratejiler geliştiriyor. Sizce bu sebeple lig maçlarında 1-2 dönem dönem 1-2 taktiksel değişiklik yapmalı mıyız ?

Takımımın taktiksel anlayışı şöyle

Benim asıl sorum kanat oyuncularıyla iglili olacak. Sezon başında çok daha etkili bir hücum gücüm vardı ancak şimdi o etkinliğim kısmen azalmış durumda. Bir hücum şablonu oluştururken kanat oyuncularına nasıl görevler vermemiz gerekiyor sizce ? Yani ben mesela tek forvet oynuyorsam 2 tane kanat oyuncusu yerine bir kanat oyuncusu bir tane de ilçeri kat eden oyuncu kullanmaya dikkat ediyorum. Sizin bu konudaki tavsiyelerinizi de merak ediyorum.

Bi de unutmadan yabancı forumlarda da çoğu insan orta sahayı tutmak için oyunda 3 ortasahalı sistemlerin benimsenmesi gerektiğinden bahsetmiş. Ben Marvin Martin'li kadromu AMC li bir sistemde oynatmak istersem nasıl bir diziliş tavsiye edersiniz ?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    şu nasıl oluyor abicim 2 kelimeyle değil de daha uzun açıklasan olur mu? hız ve acele hangi farkıyla bu işi yaptırıyor bize bir anlatsan?
    Konuyu unutmusum. Cevabi da gec veriyorum. Kusura bakma lutfen.

Tempo oyun hizi. Yani normal oyun sirasinda oyuncularinin hucumda kosulari ne kadar hizli yapacagi, pas trafiginin ne kadar cabuk olacagi. Oyuncularin yopu ileriye ne kadar hizli tasimayi deneyecegi.

Zaman gecirme ise oyuncularin ne kadar aceleci olacagi.

Tempo yuksek oldugu zaman oyuncularin hizli oynamak ister, kisa surede rakip kaleye gitmek ister.

Zaman gecirme dusuk oldugu zaman oyuncular ilk gordukleri oyuncuya topu vererek oynamaya calisir.

Ote yandan zaman gecirme biraz daha yuksekse, oyuncular ikincil, ucuncul pas/oyun seceneklerini de dusunur.

Tempo dusuk oldugunda ise takim hucuma cikmakta biraz daha yavas davranir. Daha fazla yan pas yapar.

Eger kontra atak secenegini kullanirsan, takim savunmadan cikarken ilk olarak kontra atak opsiyonunu dusunur. Eger uygun bir kontra atak sansi varsa tempo kendiliginden o kontra atak icin yukselir. Eger kontra atak sansi yoksa normal tempoda oynar.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by lepreachun View Post
    Öncelikle büyük emek harcayarak çok güzel bir rehber oluşturmuşsunuz tebrik ederim.

Oyuna başladığım ilk 1-2 kariyerle hüsrana uğrayınca yeni bir kariyer ve yeni bir taktik oluşumu dedim ve sizin önerilerinizi dikkate alarak Lille ile bir kariyer başlattım. Sezona da çok iyi girdi takım ancak form iniş çıkışları ve sakatlılklar derken ligde 3. lüğe geriledim , kupada çeyrek finalde elendim ancak şampiyonlar liginde gruplarda 1. olmayı başardım. Tabi ki oyun ligde taktiğimizi çözmek için yeni stratejiler geliştiriyor. Sizce bu sebeple lig maçlarında 1-2 dönem dönem 1-2 taktiksel değişiklik yapmalı mıyız ?

Takımımın taktiksel anlayışı şöyle

Benim asıl sorum kanat oyuncularıyla iglili olacak. Sezon başında çok daha etkili bir hücum gücüm vardı ancak şimdi o etkinliğim kısmen azalmış durumda. Bir hücum şablonu oluştururken kanat oyuncularına nasıl görevler vermemiz gerekiyor sizce ? Yani ben mesela tek forvet oynuyorsam 2 tane kanat oyuncusu yerine bir kanat oyuncusu bir tane de ilçeri kat eden oyuncu kullanmaya dikkat ediyorum. Sizin bu konudaki tavsiyelerinizi de merak ediyorum.

Bi de unutmadan yabancı forumlarda da çoğu insan orta sahayı tutmak için oyunda 3 ortasahalı sistemlerin benimsenmesi gerektiğinden bahsetmiş. Ben Marvin Martin'li kadromu AMC li bir sistemde oynatmak istersem nasıl bir diziliş tavsiye edersiniz ?
    Oyun esasinda yeni strateji gelistirmiyor. Zaten kullanacagi taktikler belli. Ama normalin ustunde basari sagladiysan (oyunun algisina gore ve lig basinda takim icin beklentiye gore) biraz daha savunmaya dayali bir oyun stratejisi tercih ediyor.

Sen de kontra kullandigin icin rakip biraz daha savunmada guvenli oynayarak senin kontra ataklarla basarili olmani engelleyebiliyor. Yani senin kontra ataklarla etkili olmani engellemek icin geriye yaslaniyor ve seni topa sahip olarak kontra atak disinda gol atma yollarini bulmaya zorluyor.

Daha ofansif bir oyun stratejisi kullanip oynamayi deneyebilirsin. Tabii bu seni rakibin kontra ataklarina acik vermeye zorlayacaktir.

Duran toplarla gol bulup, rakibin acilmasini sagladiktan sonra kontra ataklarla maci bitirmeyi dusunebilirsin.

Orta sahadandaki iki oyuncuya hucum gorevi vererek zaten gomulmus rakibine karsi ceza alaninin icinde daha kalabalik olmayi bu sayede gol bulmayi dusunebilirsin.

Genel olarak soyle dusunmek faydali olur bence. Rakibin daha geride oyunu kabul ederek senin onlarin kalesinin onune kadar gelmene izin vermis. Gobegi kapatmis.

Senin de kanatlardan etkili olman lazim. Mumkunse kanat oyuncularinin ve beklerinin cizgiye inip geriye dogru top cikartmasi lazim. Bu geriye cikartilan toplarla bulusmasi icin de forvet ve orta saha oyuncularini oraya sokman lazim.

Yani beklerinin daha ofansif olmasi, kanat oyuncularinin cizgiye inmesi ve orta saha oyuncularinin oyun kurmak kadar bitirici gorevleri ustlenmesi gerekli.

Martin'i AMC'de kullanmanda bir sakinca yok. Ama ozellikle 2 orta saha oyuncununa defansif gorevler verip (rol SOS veya DOK) hucum oynayarak topu rakip yari sahada kapmak icin pres yapmak faydali olur. 4231 dizilisi kontra atak oyunu icin pek de uygun bir dizilis degil cunku savunmaya yardimci olan oyuncu sayisi yeterli degil.

Nesil
    2006
    Yer

Konuyu unutmusum. Cevabi da gec veriyorum. Kusura bakma lutfen.

Tempo oyun hizi. Yani normal oyun sirasinda oyuncularinin hucumda kosulari ne kadar hizli yapacagi, pas trafiginin ne kadar cabuk olacagi. Oyuncularin yopu ileriye ne kadar hizli tasimayi deneyecegi.

Zaman gecirme ise oyuncularin ne kadar aceleci olacagi.

Tempo yuksek oldugu zaman oyuncularin hizli oynamak ister, kisa surede rakip kaleye gitmek ister.

Zaman gecirme dusuk oldugu zaman oyuncular ilk gordukleri oyuncuya topu vererek oynamaya calisir.

Ote yandan zaman gecirme biraz daha yuksekse, oyuncular ikincil, ucuncul pas/oyun seceneklerini de dusunur.

Tempo dusuk oldugunda ise takim hucuma cikmakta biraz daha yavas davranir. Daha fazla yan pas yapar.

Eger kontra atak secenegini kullanirsan, takim savunmadan cikarken ilk olarak kontra atak opsiyonunu dusunur. Eger uygun bir kontra atak sansi varsa tempo kendiliginden o kontra atak icin yukselir. Eger kontra atak sansi yoksa normal tempoda oynar.
    teşekkürler , harika bilgiler abi sağolasın. ben daha önce de time wast in bu özelliğini keşfetmiştim ama hep duran toplarda zaman çalmayla alakalı birşey olduğu iddia ediliyordu iyi oldu açıkladığın. iyi geceler.

Nesil
    2006
    Yer

sevgili perpetua ,

aslında acele edip dunyaları sormak istiyorum ama ayıp ve kendim yapabilmem daha yararlı. çok dar vaktime az biraz sığdırıp uğraşmaya çalışıyorum. yine de tez elden olsun diye bir iki sorumu yanıtlarsan sevinirim.

tabi ki galatasarayım ve misal şuanda ilk sezonda avrupa ligine geçtim devam ediyorum. dişli rakipler geliyor bayern, tottenham. ben taktikleri öğrenmek adına aynı maçı başarılı bir oyun ortaya koyana kadar tekrarlıyorum. tamamen bir öğrenme süreci lafın kısası.

özellikle tottenham hızlı tempoyla oynuyor. her ikisi de çok geniş alanda ve fazla adamla hücum yapıyor. herşeyi deniyorum defansı ileriye çıkartıyorum(bu arada mantalite değerleri defansın nerede duracağını defans çizgisi ayarından daha çok belirliyor sanırım. aynı defans çizgisi ayarında farklı mantalitelerde çok farklı yerlerde duruyor defans) presi fulluyorum presi azaltıyorum ama çok zaman rakibin hegemonyasını kıramıyorum. tek forvet amr-aml rakibin bek ve stoperlerini kilitliyor onlar geride kalıyor ama rakip zaten çat diye kendi amr-aml indeki canavarlara yolluyor. bale dir, robben dir alıp yarı sahamda güle oynaya top getirip en kötü sahama yerleşmelerini kolaylaştırıyorlar. hele bale robben gibi adamlar 5 kişi bastırsa da ne hikmetse bir kaptırmıyorlar topu üstat bir oyuncu maçta iki-üç defa 50-60 metre top sürebilir mi? hayır boş alan değil yahu 7-8 kişiyle kapanıyorum ama bi etrafını çevirip kaptırtamıyorlar topu lanet olsun. bana bu pek gerçekçi gelmiyor. geriye yaslanayım diyorum top daha az gelsin kalitelilere en azından diyorum , yok hayvan gibi genişleyip yine illa ki kaleme iniyorlar illa ki pozisyon buluyorlar. tottenham ın temposu yüksek ve karşı koyamıyorum.çok adamla geliyorlar aklıma kendi tempomu yükseltip az adamla yakalayıp vurma fikri geliyor ama zaten topa az sahip oluyorum yüksek tempoda bu daha da düşerse zaten bir anlamı kalmıyor. böyle maçlarda zaten iki takım da 125 kilometreden aşağı koşmuyor ne saçma sapanlıksa artık niye bunun üstesinden bir türlü gelemiyorlar onu da bilmiyorum.

kafamdakileri yazmaya çalıştım sen çıkarabildiğin kadarından yola çıkarak aklına gelen bilgilerini yaz her türlü işe yarar abi saygılar....

Nesil
    2003

Oyunda savunma oynamak arizali.

Oyuncular savunma oynarken gerekli kaymalari yeterince cabuk yapmiyorlar. En iyi oyuncular bile. Bu nedenle de bek oyuncularinin bire birde becerileri (yani fiziksel ozellikler + top kapma) one cikiyor.

Kanat oyunculari cok bos alanda top alabildikleri icin, eger bu oyuncular hem hizli hem de iyi dripling becerisine sahipse (buna yuksek tempo eklendiginde) hemen kaleye gitmek istiyor ve savunma oyunculari onlari kapatmadiklari icin bunu basariyorlar.

Bu tip durumlarin biraz ustesinden gelmek icin bu kanat oyuncularina topun gelmesini engellemeye calismak gerekiyor. Gerek onlara pas veren oyunculari durdurarak, gerek kanat oyuncularina sert ve yakin markaj vererek.

Nesil
    2006
    Yer

Oyunda savunma oynamak arizali.

Oyuncular savunma oynarken gerekli kaymalari yeterince cabuk yapmiyorlar. En iyi oyuncular bile. Bu nedenle de bek oyuncularinin bire birde becerileri (yani fiziksel ozellikler + top kapma) one cikiyor.

Kanat oyunculari cok bos alanda top alabildikleri icin, eger bu oyuncular hem hizli hem de iyi dripling becerisine sahipse (buna yuksek tempo eklendiginde) hemen kaleye gitmek istiyor ve savunma oyunculari onlari kapatmadiklari icin bunu basariyorlar.

Bu tip durumlarin biraz ustesinden gelmek icin bu kanat oyuncularina topun gelmesini engellemeye calismak gerekiyor. Gerek onlara pas veren oyunculari durdurarak, gerek kanat oyuncularina sert ve yakin markaj vererek.

fm 2012'deki berbat savunma düzeni ve genel kalite düzeyini gördükten sonra bu sene oyun almayacaktım ama gerek tanık oldugum geri dönüşler gerek şu kampanya zımbırtısı sayesinde oyunu yine aldım ve açıkçası işin savunmasında geçen seriye göre bahsettiğiniz arıza dışındaki yönlerde ciddi ilerleme gördüm ve de sevindirdi ayrıca sanırım bu bahsini geçirdiğiniz durumun yapılandırılması için de bizim açımızdan umut vericidir herhalde? var mı acaba buna dair çalışmalar ? nitekim geçen sene bahsediyordunuz savunma düzeni baştan aşağı elden geçirilecek diye ve de sizin bu dediğinizin gerçekliğine şahit olduk bu seride .

işin bu kısmı bir yana bir iki ufak tefek noktada daha soru soracaktım vaktiniz varsa;

1- sıkı markaj vermek ile adam markajı vermenin veya her ikisini birden uygulamanın artı/eksi yönlerinden elinizden geldiğince bahsedebilir misiniz?

2- alan markajı tam olarak nedir? markaj yapmamak tamamen pozisyon almak demek mi? bunu da yukarıdaki soru bağlamında da(sıkı markaj+alan markajı kombinasyonu yani) açıklayıp genel savunma yapısındaki markaj seçimlerin hangi durumda(ileri/geri defans çizgisi, geniş/dar saha kullanımı vs) nasıl olması gerektiğinden biraz bahseder misiniz?

bir de sert markajdan kasıt sert top kapmalı markaj mı?öyleyse yani o kanat adamları çok teknik olduğu için bir kere aldıktan sonra kapmak için hamle yapmak genelde boşa çıkmakla sonlanıyor daha çok alan açıyor? mu ?

Nesil
    2003

Alan markaji, kontrol alanina bir oyuncu girdiginde onunla bire bir oynamak demek.
    Adam markaji ise belirli bir oyuncuyu sahanin her yerinde marke etmek demek.

Kanat oyuncusuna karsi hem adam markaji, hem de yakin markaj verirsen bek oyuncun surekli onunla ilgilenir. Arkadan bindiren beki alma gorevi tamamen sag kanat oyuncuna kalir.

Bu adam markaji ve yakin markaji yapacaksan tabii biraz daha defansif bir dusunceyle oynaman biraz daha dogru olur. Ama bunun zarari da rakip orta saha oyuncularina biraz daha fazla topla oynayabilme sansi vermen olacaktir.

Bale gibi oyuncular zaten gercekte de durdurulmasi cok zor oyuncular. Durduramiyorsan cok da uzulmemek lazim.

Nesil
    2006
    Yer

Alan markaji, kontrol alanina bir oyuncu girdiginde onunla bire bir oynamak demek.
    Adam markaji ise belirli bir oyuncuyu sahanin her yerinde marke etmek demek.

Kanat oyuncusuna karsi hem adam markaji, hem de yakin markaj verirsen bek oyuncun surekli onunla ilgilenir. Arkadan bindiren beki alma gorevi tamamen sag kanat oyuncuna kalir.

Bu adam markaji ve yakin markaji yapacaksan tabii biraz daha defansif bir dusunceyle oynaman biraz daha dogru olur. Ama bunun zarari da rakip orta saha oyuncularina biraz daha fazla topla oynayabilme sansi vermen olacaktir.

Bale gibi oyuncular zaten gercekte de durdurulmasi cok zor oyuncular. Durduramiyorsan cok da uzulmemek lazim.

teşekkürler bilgiler için. pres gücü süper, kaliteli bir orta saha kurup ikisini birden yapabilmeye yaklaşmak benim idealim olmalı o zaman. evet bale için haklısınız ama mesela gerçekte geriye yaslanan savunma stratejili oynayan takımlar karşısında bu tip elemanlar messi kadar ince dribblingçi ve/veya yaratıcı değilse işleri pek iyi gitmiyor. oyunda da bu dengeyi yakalamaya çalışıyorum çünkü bu tip world class winger'lara özel bir gıcığım var ve tatmin olmak istiyorum

not: bunu okumadım sanılmasın diye yazıyorum biraz boş olduğunu biliyorum o yüzden cevap yazmana gerek yok yani saygılar...

Nesil
    2007
    Yer
    Marmaris

Adam adama verdiğin oyuncunun alan daraltma yani presle nasıl bir ilgisi var.

Birde şu pres mevzuu benim aklıma takıllyor. Ben genelde stoperler harici tam saha presle oynayan taktikler yapıyorum yani pres tüm oyuncularda sonra. Ama son yama ile birlikte böyle yaptığım tüm taktikler çöpe gidiyor, bi önceki yamalarda rakibe nefes aldırmıyordum. Tam saha deyince mesela dmc oyuncuma tam saha pres verince nereye kadar pres yapar mesela?

Nesil
    2006
    Yer

Quote Originally Posted by mpaker66 View Post
    Adam adama verdiğin oyuncunun alan daraltma yani presle nasıl bir ilgisi var.

Birde şu pres mevzuu benim aklıma takıllyor. Ben genelde stoperler harici tam saha presle oynayan taktikler yapıyorum yani pres tüm oyuncularda sonra. Ama son yama ile birlikte böyle yaptığım tüm taktikler çöpe gidiyor, bi önceki yamalarda rakibe nefes aldırmıyordum. Tam saha deyince mesela dmc oyuncuma tam saha pres verince nereye kadar pres yapar mesela?
    presi topa sahip oyuncuyu karşılama görevi olan savunmacının aradaki mesafeyi baskı yaparak kapatması olarak düşünebiliriz. markaj, henüz top almamış oyuncuya -markajın türüne göre değişken olarak- alan bırakmamaktır daha çok...

Çok Gerekliydi Bu Çok Teşekkür Ederim.

Anladim galiba.

Oyuncuya verilen komutlarin cogunu zaten ona verdigin rol ve gorev belirliyor. Diyelim ki mesela Bek (Hücum) rolü ve görevi verdin oyuncuya.

Takım stratejini Hücum olarak ayarlarsan, bu oyuncunun:
    Hücum mantalitesi (anlayışı) 12/20 olarak ayarlanıyor
    Pres 13/20 olarak ayarlanıyor
    Top Kapma Sert olarak ayarlanıyor
    Pas Türü 14/20 olarak ayarlanıyor.

Takım stratejini Savunma olarak ayarlarsan, bu oyuncunun:
    Hücum mantalitesi (anlayışı) 2/20 olarak ayarlanıyor
    Pres 3/20 olarak ayarlanıyor
    Top Kapma Normal olarak ayarlanıyor
    Pas Türü 4/20 olarak ayarlanıyor.

Yani Hücum stratejisinde oyuncu daha fazla hücumu düşünüyor, daha önde basıyor, toplara daha sert giriyor ve pas tercihlerini daha uzun (dikine) kullanıyor. Savunma stratejisinde ise daha emniyetli oyunuyor, rakibe presi daha çok oyuncu kendi alanına geldiğinde yapıyor ve daha fazla ayakta kalmaya çalışıyor ve pas tercihleri genelde daha kısa.

Bu değişiklikler dışında geriden koşu yapma eğilimi, top sürme eğilimi, uzaktan şut atma eğilimi, savunmanın arkasına pas atma eğilimi veya orta yapma eğilimi ve markaj tercihleri değişmiyor.

Yani oyun stratejisini hücum'dan savunma'ya geçirdiğinde (eğer bu değişen oyuncu talimatlarında değişiklik yapmamışsan) oyuncu savunma stratejisine daha uygun bir oyun yapsını benimsiyor.

Ama dersen ki benim takımımın geri kalanının stratejisini savunmaya geçirsem de bu bek oyuncusunun hücumda çok daha fazla olmasını istiyorum, o zaman mantalitesini, pres seviyesini vs. kendin değiştirebilirsin. Ama tabii bu demektir ki bu oyuncunun bölgesinden daha çok açık verme ihtimalin var. Bu riskin alınabilir bir risk olduğunu düşünüyorsan maç içinde bu değişikliği zaten yapabilirsin (mesela rakibin o kanattaki oyuncusu çok yavaştır ve oyuncunun daha ofansif bir düşüncede olması sorun yaratmaz).
    BU ŞEKİLDE BİR REHBER İSTERİM ÇOK GÜZEL BU TAM ARADIĞIM AÇIKLAMA DİĞER POZİSYONLAR İÇİNDE AYNI ŞEKİLDE YAZILIRSA BENİM TAM ANLADAĞIM TARZDA BİR REHBER OLUR DİĞER ARKADAŞLAR NE DÜŞÜNÜR BİLMİYORUM

"Taktiğinize göre pas veremeyen ama orta sahada çok dinamik bir orta saha oyuncusu bazen çok iyi pas veren ama ağır bir orta saha oyuncusundan daha değerli olabilir. Bitiriciliği zayıf bir forvet oyuncusunu çok defa pozisyona sokabilecek bir taktiksel düzen ile, iyi gol pozisyonuna sokamadığınız çok iyi bitirici özelliği olan bir forvet oyuncusundan daha fazla gol atan hale getirebilirsiniz."

İşte olayın özeti bu. Emek vererek hazırladığınız bu rehber için çok teşekkür ederim. Oyuna yeni başlayanların oyunun mantığını kavrayabilmesi için ilk okuması gereken konu olduğunu düşünüyorum.

paylaşım için teşekkürler... ben de bir kaç küçük taktik hamleleri eklemek istiyorum...
    takım çok hücum yediği zaman top kontrolünü bir an önce ele geçirmek gerekiyor. Bunun için oyun anlayışı bölümünden sadece (topa sahip ol , kısa pas) seçenekleri seçilmeli .. savunma yaparken bölümünden de topa dal ve rakibi rahatsız et seçenekleri seçilmelidir , tempo ayarı değiştirilebilir maça göre farklı olabilir ... diğer talimatlarda ise ortalar ve defans çizgisi pozisyonlara göre değiştirilebilir... oyuncu ayarlarından daha az riskli pas seçeneği seçilmelidir ayrıca.. bu , takımı hemen top çalıp enlemesine güvenli pas yapmasını sağlar...tabi bu olaya takım bi kaç maçta da alışabilir.. kadro kalitesine bağlıdır...

oyunculara görede birkaç hamle yapılabilir...
    iyi olan bir kanat oyuncunuza (Daha fazla top sür , Geniş alanda oyna , Mevkiden bağımsız oyna ve Uzak direğe orta kes) talimatları verilip ; forvet oyuncunuzuda forvetin sol tarafına aldığınızda kanat oyuncunuz dibe inip arka direğe derin bi orta keser ve golü bulabilirsiniz...

ayrıca kornerleri kısa kullanıp topun gideceği yere kaliteli bir oyuncu koyup kısa pasla yada ani bir ortayla gol bulabilirsiniz...

maç içindeki bu gibi değişiklikler baya işe yarıyor

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

Mesaj Yetkileri