Sayfa 4 / 4 İlkİlk ... 234
91 ile 104 arası toplam 104 sonuç

Konu: 13.2 Çeviri hata paylaşım

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Az önce karşılaştım. Mümkün olan 12 oyuncudan 11 tane seçildi demesi gerekirken tam tersi yazılmış.

spiker direğe çarpınca diren izin vermiyor diyor

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by mertcam View Post
    spiker direğe çarpınca diren izin vermiyor diyor
    spiker direğe çarpınca direk izin vermiyor nasıl oluyor ya şunu mu demek istiyorsun
    "Spiker, top direğe çarpınca direk izin vermiyor"

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Ziegler, Çıtraz'a öfkesini belli etti demiş. Zeigler Çıtraz'ın öfkelendiğini belirtti olmalı galiba. Orjinal cümleiy hatırlamıyorum ama declared Cıtraz's furry gibi birşey olması lazım.

"Ziegler Çıtraz'ın öfkesini belli etti" şeklinde olması lazım büyük ihtimal.

Milli Takımla Oynarken Colin Kazım'la Yaptığım Sert Dialogta Ben Ülkenin Başında Olduğum Sürece Gözüme Gözükme Dedim O da Sinirle Milli Takımı Bıraktı

Haber Metninde de Sadece Başlık Türkçe Ama İçeriklerin Hepsi İngilizceydi Eve Gittiğimde SS Olarak Eklerim

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Nesil
    2006
    Yer
    Kayseri

Aylar önce belirttiğim ayarlar ekranındaki hataların büyük çoğunluğu düzeltilmemiş. Bir kısmı ufak şeyler olsa da örneğin arayüz sekmesindeki "Skin colours"ın hâlâ ten renkleri şeklinde çevrilmiş halde durması rahatsız edici.

Bu arada "dribbling" çevirisiyle ilgili asıl sorun sözcüğün İngilizce halinin kullanılmış olması, "dripling" şeklinde çevrilseydi o kadar rahatsız edici olmazdı.

Nesil
    2003
    Yer
    Manetheren

Quote Originally Posted by amateur View Post
    Aylar önce belirttiğim ayarlar ekranındaki hataların büyük çoğunluğu düzeltilmemiş. Bir kısmı ufak şeyler olsa da örneğin arayüz sekmesindeki "Skin colours"ın hâlâ ten renkleri şeklinde çevrilmiş halde durması rahatsız edici.

Bu arada "dribbling" çevirisiyle ilgili asıl sorun sözcüğün İngilizce halinin kullanılmış olması, "dripling" şeklinde çevrilseydi o kadar rahatsız edici olmazdı.
    Belirttiğin bazı yerler hata değil. "Daha çok" ve "Daha Fazla" arasında bir fark olmamasına rağmen bunu hata olarak belirtmişsin.

Bunun dışında gösterdiğin ayarlar kısmında gösterdiğin yerler FM 14'te düzeltilmiş şekilde oyuna yansıyacak. İlgin için teşekkür ederim.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Türk Dil Kurumu'na göre dripling adında bir kelime yok.

bkz. http://www.tdk.gov.tr/index.php?opti...6bf63.07036086

Dribbling ise var. Yanlış kullanım sizinki.

bkz. http://www.tdk.gov.tr/index.php?opti...6bf63.07036086

Ben de orjinalinin İngilizce'den geçmesi nedeni ile Türkçe çevirisi olan Top Sürme tabirinin doğru olduğunu savundum hep ama bu çevirmenlerin tercidir. Saygı duyulması gerekli.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    Kayseri

Quote Originally Posted by Aydin View Post
    Belirttiğin bazı yerler hata değil. "Daha çok" ve "Daha Fazla" arasında bir fark olmamasına rağmen bunu hata olarak belirtmişsin.

Bunun dışında gösterdiğin ayarlar kısmında gösterdiğin yerler FM 14'te düzeltilmiş şekilde oyuna yansıyacak. İlgin için teşekkür ederim.
    Daha çok ve daha fazla arasında bir fark yok, ama "daha çok" veya "daha fazla" kullanımlarından herhangi biri kullanıldığında son sözcük "seçenekleri" değil "seçeneği" olmalı.

Dribbling'in TDK sözlüğünde olması kurumun son zamanlarda ne kadar saçmalamaya başladığının bir başka göstergesi. Hep Dil Derneği'nin esas alınması gerektiğini savunmuşumdur, onların dizininde ise her iki sözcük de yok. Dribbling'in var olmasından çok daha mantıklı. İlle de dribbling ifadesi kullanılacaksa yabancı dillerden alınan sözcüklerin kullanımı ile ilgili kurallar gereği Türkçedeki okunuşu biçiminde yazılır, yoksa aut yerine out, ofsayt yerine offside, korner yerine corner yazardık.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by amateur View Post
    Daha çok ve daha fazla arasında bir fark yok, ama "daha çok" veya "daha fazla" kullanımlarından herhangi biri kullanıldığında son sözcük "seçenekleri" değil "seçeneği" olmalı.

Dribbling'in TDK sözlüğünde olması kurumun son zamanlarda ne kadar saçmalamaya başladığının bir başka göstergesi. Hep Dil Derneği'nin esas alınması gerektiğini savunmuşumdur, onların dizininde ise her iki sözcük de yok. Dribbling'in var olmasından çok daha mantıklı. İlle de dribbling ifadesi kullanılacaksa yabancı dillerden alınan sözcüklerin kullanımı ile ilgili kurallar gereği Türkçedeki okunuşu biçiminde yazılır, yoksa aut yerine out, ofsayt yerine offside, korner yerine corner yazardık.
    O kelimeler Türkçe'ye geçmiş durumda ama dripling diye bir Türkçe kelime yok. Top sürmek ya da topla katetmek diyoruz. Hiç bir spor spikeri dribbling yaptı demez, dikkat.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Maçı kazanabiliriz olacak.

Quote Originally Posted by OrcunFB View Post

Maçı kazanabiliriz olacak.
    Çevirmenin, senin ya da oyuncularından birinin Bilica'yla bir ilgisi varsa çeviri normal bile olabilir

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Ben onu düşündüm hakkaten.

Sayfa 4 / 4 İlkİlk ... 234

Mesaj Yetkileri