Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 93 sonuç

Konu: Modern Futbol Sistemleri -1-

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Exclamation Modern Futbol Sistemleri -1-

MODERN FUTBOL SİSTEMLERİ -1-

Herkese merhabalar.
    Turksportal dergisinin ocak sayısı ile birlikte sizlerle Futbolla ilgilenen herkesin bildiği, bakınca çok basit ama işleyişine girildiğinde bir o kadar karmaşık olan, Barcelona’nın total futbolu, Arsenal’in pasa dayalı oyunu, İspanya Milli takımının forvetsiz dizilişi veya İtalyanların katı savunması gibi gerçek hayatta somut bir karşılığı olan oyun sistemlerinin Football Manager’a nasıl yansıtılabileceği konusuna gireceğiz. Bunu yaparken mevcut sistemleri oyuna yansıtmaktan ziyade, zihnimde, oyundan değil, gerçeklikten esinlenen marjinal bir futbol sistemi planlayıp bunu oyuna aktarmaya çalışacağım.
    Sayının yayınlanmasının ardından taktiğimizin linkini forumda paylaşacağız. Bu sayede klasik 4-4-2 ya da 4-5-1 gibi diziliş ve sistemlerin dışında, markajı zor, izlerken keyif veren taktikler ortaya çıkarmaya çalışacağız.
    Yeni futbol sistemlerini ortaya çıkarırken anlayış, tempo, markaj ve buna benzer ayarlara girmeyeceğiz ve bu ayarları hep “default” olarak bırakacağız. Çünkü rakibe ve skora göre anlayışımızı değiştirdiğimizde bu ayarlar otomatik olarak düzenlenecek. Favori olduğumuz maçlarda hücum oynarken, deplasmanda veya güçlü takımlara karşı aynı sistemle fakat kontra çıkacağız.
    Lafı daha fazla uzatmadan, sistemin dizilişi ve oyuncuların rollerini vererek bu ayki sistemimizi tasarlamaya başlayalım:

Taktiğimizde kullanacağımız oyuncuların verilen role ve göreve uygun olması çok önemli bir unsur. Bu yüzden taktiğin sahada hücum ve savunma yönünde büründüğü şekli incelemeden önce genel anlamda oyuncuların görevlerinden bahsedelim. Kalecimizin herhangi ekstra bir görevi bulunmuyor. Savunmanın göbeğinde oynayan stoperlerimizin duran toplar dışında ekstra bir rolü yok. Savunmanın sağındaki oyuncumuz modern futbolun en büyük gereklerinden olan bir bek oyuncusu: Hem hücumlara katılacak hem de savunmada görev alacak. Savunmanın solundaki bek oyuncumuz ise sağ beke nazaran daha hücumcu oynayacak ve genelde sol kanattan hücumları o gerçekleştirecek. Savunmanın önündeki oyuncumuz defans-ortasaha bloğu arasındaki açıkları kapatacak. Orta alandaki defansif oyun kurucumuz oyunun sıkıştığı anlarda savunma önünden aldığı toplarla oyun kuracak. Sağ kanadımızda oynayan oyuncumuz klasik kanat oyuncusu: Sağ kanatta bek oyuncusuyla birlikte hücumları geliştirecek ve çizgiden sürdüğü toplarla ortalar açacak. Orta alanın solunda, sağdaki kanat oyuncumuzun aksine daha önde bir merkezi hücumcu kullanacağız: Bu oyuncumuz daha çok içe kat ederek sol bekteki oyuncumuza alanlar açarken rakip savunma arkasına yaptığı koşularla goller bulacak. Ofansif orta saha bölgesindeki oyuncumuz en önemli silahlarımızdan biri olacak. Oyunun yönünü değiştirecek, savunma arkasına toplar atacak, sürpriz koşularla ceza alanına girecek. Son olarak forvet oyuncumuzdan bahsedelim: Bu mevkide oynayacak oyunumuz sürekli rakip savunmada boşluklar arayacak, stoperlerin öne çıktığı anlarda savunma arkasına koşular yapacak ve arkasında oynayan merkezi hücumcu ve oyun kurucumuza alanlar açacak.

SAHA İÇİ POZİSYON DAĞILIMI:

Resimde de görüldüğü üzere sistemde oyuncular genelde birbirine yakın ve üçgenler kurarak hücuma çıkıyorlar. Özellikle savunmada ön libero, defansif oyun kurucu ve AMC mevkisindeki oyun kurucumuzla birlikte sağ kanadımız da takım halinde kendi alanımıza yerleşiyorlar. Hücumlarda kritik bölgemiz santraforun boşalttığı bize göre sağ tarafımız. İşte sistemin en iyi yanı burada ortaya çıkıyor çünkü takım hücumların çoğunu sahanın sağ kanadından geliştiriyor.

Bu resimden de anlaşılacağı gibi takım ortalama pozisyonlarda sol kanata yığılmış gibi görünse de genelde paslaşmalarımız sağ kanattan oluyor. Defans ve ön liberonun çok fazla serbestliği olmadığı için o alanda çok pas yapmadan hızlı bir şekilde topu ya forvet arkasındaki oyun kurucumuza ya da sağ kanattaki oyuncumuza ulaştırıyoruz.

Sistemin işlemesinde santraforun önemi büyük. Stoperleri sürekli sağa sola çekerek arkadan gelecek oyunculara boş alanlar oluşturmak önemli bir görevi.

Top rakibe geçtiği anda hızlı bir şekilde aşağıdaki gibi takım halinde savunmaya dönüyoruz. Defansif oyunda stoperlerin ve beklerin yanı sıra hem ön libero hem de orta alandaki oyuncular çok önemli. Bu yüzden mümkün olduğunca kondisyonlu ve top kapabilen oyuncular kullanıyoruz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ:

GK: Olabildiğince kaliteli ve sezgileri güçlü bir kaleci.Yan toplarda ve uzaktan şutları karşılama konusunda iyi bir kaleci işini kolaylaştırır
    DC: Savunmanın göbeğindeki oyuncularda hız ve hava hakimiyeti ön planda
    DR: Dayanıklılığı yüksek hızlı bir oyuncu
    WBL: Sol kanattan hücumlara da sıkça katılacağından kondisyonu yüksek ve hücum özellikleri de fena olmayan bir oyuncu (hız, hızlanma, top sürme, orta açma vb. )
    DMC: Çapa rolünde oynayacağından ilk müdahalelerde başarılı olabilecek, hava hakimiyeti de bulunan defansif açıdan güçlü bir oyuncu
    MLC: Defansif oyun kurucumuz olacağından mutlaka hem iyi top kapan hem de tekniği yüksek bir oyuncu
    MR: Hızlı ve top sürebilen, iyi orta açabilen bir kanat oyuncusu
    AML: İki ayağını da kullanabilen bir oyuncu olursa iyi olur fakat sağ ayaklı oyuncu da iş görür: Top sürebilen ve aynı zamanda bitirici ve soğukkanlı bir oyuncu
    AMC: Top tekniği üst düzey, takım oyununu iyi oynayan iyi bir oyun kurucu.
    SC: Gol pozisyonları üretmede çok aktif rol oynayacağından, hızlı, iyi top süren, topsuz alanlara doğru koşu yapabilen, bitirici bir oyuncu

Taktik linki:

http://s2.dosya.tc/server24/txbLGR/ModernFutbol-1-.rar.html

Son olarak belirtmek istediğim bazı şeyler var. Bu bir futbol sistemidir.Eğer bu sisteme uygun olmayan oyuncularla denerseniz başarılı olma şansınız çok az olacaktır. Bu sistemi meydana getirmemizdeki en önemli unsur klasik taktiklerden sıyrılıp oyunda değişik bir futbol anlayışıyla sahaya çıkma isteğimizdir. Son olarak, eğer bu sistemi kullanacaksanız mutlaka sabırlı olmalı ve en azından yarım sezon devam etmelisiniz. Oyun anlayışınızı mutlaka maçtan maça değiştirmelisiniz. Favori olduğunuz maçlarda kontrollü ve akıcı, deplasmanda veya güçlü rakiplere karşı kontra ve akıcı oynayabilirsiniz. Geriye düştüğünüz maçlarda yüklen komutu işinize yarayabilir. Bir de eğer ora alanı kalabalıklaştırmak isterseniz AML pozisyonundaki merkezi hücumcuyu MC mevkisine "çift yönlü ortasaha" veya "mücadeleci ortasaha (destek rollü) çekebilirsiniz. Özellikle sağ kanattaki oyuncuyu yerinden oynatmamanızı tavsiye ederim. Eğer pas trafiğiniz yukarıdaki resim gibi olmaya başladıysa zaten sistemin çarkı dönmeye başlamış demektir ve güzel futbol izlemeye başlarsınız... Derginin gelecek sayısında yeni bir sistemle tekrar karşınızda olmaya çalışacağız, yeniden görüşmek üzere... Made by nannar

Hocam kendi taktiğim var, maç başı ortalama 500 pas yapabiliyorum. Bu taktik çok çekici geldi gözüme, oyunumda yeni sezonda başlıyor. Bir sezon dener görüşlerimi yazarım, teşekkürler

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Pas sayısından ziyade hücum şekilleri üzerinden sistemi oluşturdum. Deneyip beğenenler kullanabilir Sonuçları da paylaşırsanız memnun oluruz tabiki...
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

bende denemeyi planlıyorum sonuçları gönderirim burdan, eline sağlık teşekkürler taktik için

Nesil
    2012
    Yer
    Wien/Vienna

Galatasaray kariyerime biraz ara verip yeni kariyer Acip senin taktigi deneyecegim bir sezon oynadiktan sonra Feedback veririm hocam ellerine saglik

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Fm 2010da bende kendimce böyle bir diziliş ile oynamıştım gayet iyi sonuc veriyordu beklenmeyen adamlar işin içine giriyordu cünkü emegine saglık hocam

Nesil
    2007
    Yer
    Manisa

Hocam hemen indiriyorum bu taktiğe göre yapacağım transferleri yanlız hocam küçük takımlarda başarılı olurmuyum mütevazi kadrolarla ?
    malatyAdana!

hocam akıcı derken felsefeden mi bahsediyorsun? Kontra oynarken de mi felsefeyi akıcı hale getircez?
    Last edited by Jarlaxle55 : 04.Ocak.2013 at 16:02

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Ben Sant Andreu'da kullanıyorum 3 sezondur

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by Jarlaxle55 View Post
    hocam akıcı derken felsefeden mi bahsediyorsun? Kontra oynarken de mi felsefeyi akıcı hale getircez?
    Evet, akıcı olursa kontralarda daha çok adamla ve hızlı bir şekilde çıkabilirsiniz. Kontra sizin takım yerleşiminizi belirler , "akıcı" ise hücumlarda daha kompakt ve hızlı çıkmanızı sağlar.

Quote Originally Posted by nannar View Post
    Evet, akıcı olursa kontralarda daha çok adamla ve hızlı bir şekilde çıkabilirsiniz. Kontra sizin takım yerleşiminizi belirler , "akıcı" ise hücumlarda daha kompakt ve hızlı çıkmanızı sağlar.
    Birde hocam kontrollü oyun oynarken pası kısa, kontra oynarken direk pasa getircez mi?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

oralara dokunmanıza gerek yok.

Tamamdır o zaman hocam. Taktiğinizi kontra ve kontrollü bir şekilde ayrıca kaydettim, 3nü maçına göre kullanıcam. Takımım zaten sizin takımınız gibi İngiltere 3.ligden Crew. Kendi taktiğimi yapmadan önce sizin taktiği kullanıp maçlar içinde-dışında analiz kısımlarından vs. inceleyecem. İşin sırrı anlaşılan doğru maça doğru stratejiyle çıkıp, uygun dizilişte uygun rolleri vermek ve rolün hakkını verecek adamları toplamakta yani bunları bulup çözümleyecem inşallah Birde özelden 2. mesajıma cevap verir misiniz hocam kişisel bi sorum var FM hakkında değil

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Hocam seslenmelerde neleri seçiyorunuz ?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by Jarlaxle55 View Post
    Tamamdır o zaman hocam. Taktiğinizi kontra ve kontrollü bir şekilde ayrıca kaydettim, 3nü maçına göre kullanıcam. Takımım zaten sizin takımınız gibi İngiltere 3.ligden Crew. Kendi taktiğimi yapmadan önce sizin taktiği kullanıp maçlar içinde-dışında analiz kısımlarından vs. inceleyecem. İşin sırrı anlaşılan doğru maça doğru stratejiyle çıkıp, uygun dizilişte uygun rolleri vermek ve rolün hakkını verecek adamları toplamakta yani bunları bulup çözümleyecem inşallah Birde özelden 2. mesajıma cevap verir misiniz hocam kişisel bi sorum var FM hakkında değil

onu unuttum ben yahu isim tanıdık gelmedi ama?

Quote Originally Posted by halil85 View Post
    Hocam seslenmelerde neleri seçiyorunuz ?
    Seslenmeler ve maç içinde taktiğin felsefesini değiştirme işi sizin yeteneğinize bakar. mesela rakip size önde basıyorla "topu ileriye oyna" komutu çok işe yarıyor. Ya da savunmacılar topla çok oynayıp kaybetmeye başladıysa "risksiz paslaşma" denenebilir... yani sistem gerçeğe uygun olarak oyuna aktarıldı.Maçlarda skora ve oyunun gidişine göre işi lehinize ya da aleyhinize çevirmek tamamen kendi yeteneğinize ve futbol anlayışınıza bağlı Başarılı olan da, başarısız olan da sonuçları % 100 bu taktiğe bağlamasın. En az % 30 size ait olur...

Hocam birincisi bu taktik dosyasını fm2012 de kullanmam mümkün mü ?
    İkincisi rakibe göre sadece oyun anlayışını değiştireceğiz. Pas, markaj , alan daraltma ve tempo gibi özellikler taktikde nasıl ayarladıysan o şekilde kalmalı doğrumu anladım ?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Senin başladığın Lig'den Gimnastic'i seçtim abi, deneyip paylaşırım sonucu.
    FM Gazetesi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Nasıl oluyor da böyle sağ kanada meyilli oluyor taktik abi? Neden dolayı kaynaklanıyor bu?
    FM Gazetesi

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by capkin84 View Post
    Hocam birincisi bu taktik dosyasını fm2012 de kullanmam mümkün mü ?
    İkincisi rakibe göre sadece oyun anlayışını değiştireceğiz. Pas, markaj , alan daraltma ve tempo gibi özellikler taktikde nasıl ayarladıysan o şekilde kalmalı doğrumu anladım ?

doğru anlamışsın. 2012'de de kullanabiliyorsun sanırım ama bir dene...

Quote Originally Posted by Ralf View Post
    Senin başladığın Lig'den Gimnastic'i seçtim abi, deneyip paylaşırım sonucu.
    Nasıl oluyor da böyle sağ kanada meyilli oluyor taktik abi? Neden dolayı kaynaklanıyor bu?

topla oynama ile ilgili. Sol tarafta orta sahanın ilerisinde topla oynayan pek yok.AML'deki oyuncu daha çok topsuz işler yapıyor ya da ceza alanına yakın bölgelerde topla buluşuyor.Sağda ise hem kanat hem de oyun kurucumuz oldugu için topu genelde o taraftan taşıyoruz...

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Bu taktiği peste denemiştim.Fenerbahce'yle Şl'yi kaldırmıştım.Gerçekten orta girildiği zaman cok boşluk bırakıyor AMC oyuncusuna.Birde kanatların defansa yardım etmesi cabası.

Nesil
    2011
    Yer
    Antalya

Hocam linke girip dowload'a bastığımda hata veriyor. Linki yenilemeniz yada turksportal sunucularına aktarmanız mümkün müdür?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

9 puan farkla liderim

FM Gazetesi

Nesil
    2010
    Yer
    Kırşehir

Taktik için teşekkürler. Kariyerine bakarsak küçük takımlarda işe yarıyor gibi bir de büyük takımlarda nasıl işliyor bakalım. Chelsea ile deniyorum. Mata ve Hazard sol kanat oyuncuları ama taktik sağdan ilerliyor. Hazard'ı ofansif orta sahanın ortasında oynatmayı deneyeceğim. Bir de iyi sağ kanat oyuncusu elimde yok zaten piyasada da yok. Sağ açık oynatsam fazla problem olur mu ?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Benim anlamadığım bir nokta var;

senelerdir oynuyoruz bu oyunu. Ben aylardır uğraşıyorum taktik için, gerek oyuncu komutlarını gerekse takım komutlarını karıştırıyorum. Sen ise bunlara hiç dokunmadan sadece diziliş ve oyuncu görevleri ile şiir gibi bir oyun yapmışsın. Nasıl oluyor abi bu? Yani ozaman takım ve oyuncu komutları çok gereksiz?
    FM Gazetesi

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

senelerdir oynuyoruz bu oyunu. Ben aylardır uğraşıyorum taktik için, gerek oyuncu komutlarını gerekse takım komutlarını karıştırıyorum. Sen ise bunlara hiç dokunmadan sadece diziliş ve oyuncu görevleri ile şiir gibi bir oyun yapmışsın. Nasıl oluyor abi bu? Yani ozaman takım ve oyuncu komutları çok gereksiz?
    Benim bir arkadaşım taktiklerin klasik halini açıyor. Hangi mevkiye hangi özellikte adam lazımsa onları alıyor. Genelde yaratıcı oyuncular kullanarak sonuca ulaşıyor. Bazen biz mi çok fazla üzerinde duruyoruz diye düşünmüyor değilim.
    Football is simple,but Football Manager is not

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Corpus View Post
    Benim bir arkadaşım taktiklerin klasik halini açıyor. Hangi mevkiye hangi özellikte adam lazımsa onları alıyor. Genelde yaratıcı oyuncular kullanarak sonuca ulaşıyor. Bazen biz mi çok fazla üzerinde duruyoruz diye düşünmüyor değilim.
    Vallahi yahu şimdi bakıyorum taktiğe, bu ne diyorum kendi kendime ama mükemmel oynuyor oyuncular. Biz galiba biraz fazla kasıyoruz
    FM Gazetesi

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by nannar View Post
    Pas sayısından ziyade hücum şekilleri üzerinden sistemi oluşturdum. Deneyip beğenenler kullanabilir Sonuçları da paylaşırsanız memnun oluruz tabiki...
    Öncelikle emeğine sağlık diyeyim : )

Bu mesajı alıntıladım çünkü söyleyeceklerim burayı bağlıyor. Farklı takımlarla farklı maçlar yaparak taktiği kontrol ettim. Pas sayısı rakibin oyununa göre değişiyor, rakip orta sahası sayısal olarak azsa pas sayısı 600-800 arası değişiyor. Kalabalık orta sahaya karşı mücadele ettiğimiz zaman bu sayı 450-500 civarına çekiliyor.

Keza oyunun kendi 4-2-3-1 Asimetrik olan sistemi de pas konusunda oyuna hakim. Sayısal olarak düşük ortasahalara karş 600 civarı pas yapılırken kalabalık ortasahalara karşı 400-500 pas arasında oluyor.

Bunlar oyun hakimiyeti ve pas durumları. Alıntıladığım kısımda pas ikinci plan olarak görülse de bu taktikte tamamen oyunu kitleyen pas trafiği hücum sayısını da düşürüyor. Oynadığım maçlarda genelde 1-0 2-1 kazandık veya 0-1 0-2 1-2 yenildik. Her iki takımın da şut sayısı oldukça düşüyor, Rakibin düşmesi iyi de bizimki kötü : ) Ancak Asimetrik sistemde hücum sayısı daha yüksek oluyor. Tabi bunlar hep kalbürüstü denemeler ve öngörüler. Takımın taktiğe adapte olması, alışması, taktiğe oyuncuların alışma süreci ve maç günü genel durum oyunu her türlü etkiler.

Taktik oyuna hakim olma ve oyunu yönlendirme adına olumlu ancak hücum aksiyonları konusunda gördüğüm kadarıyla şimdilik biraz sıkıntılı. Tekrardan eline koluna sağlık.
    ...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by HeracLes View Post
    Taktik için teşekkürler. Kariyerine bakarsak küçük takımlarda işe yarıyor gibi bir de büyük takımlarda nasıl işliyor bakalım. Chelsea ile deniyorum. Mata ve Hazard sol kanat oyuncuları ama taktik sağdan ilerliyor. Hazard'ı ofansif orta sahanın ortasında oynatmayı deneyeceğim. Bir de iyi sağ kanat oyuncusu elimde yok zaten piyasada da yok. Sağ açık oynatsam fazla problem olur mu ?
    Sol açık daha çok forvet özellikli oyuncu olacak zaten ama sağ kanatın top sürme dışında savunmaya da yardım etmesi açısında MR olması önemli.Zaten kariyerimi takip edenler de biliyor,benim de oyuncu bulmakta en zorlandıgım yer orası

Bunu yaparken herşeyi planlamaya çalışıyorsun. Sahadaki oyuncuların görevleri ve rolleri birbirini tamamlayan nitelikte.Yani saha içinde görevler birbirine uyumlu olması lazım Oyuna sen ben 2 kanatta da kanat oyuncusu kullanacagım dedikten sonra zaten oyun o rolleri verdiğinde ayarları otomatik atadıgına göre ince ayara gerek kalmayabilir fakat o kanat oyuncusundan normal kanat oyuncusunun yaptıgı şeyler dışıda beklentilerin varsa mecburen değiştireeksin.

Quote Originally Posted by balde_mir_07 View Post
    Öncelikle emeğine sağlık diyeyim : )

Bu mesajı alıntıladım çünkü söyleyeceklerim burayı bağlıyor. Farklı takımlarla farklı maçlar yaparak taktiği kontrol ettim. Pas sayısı rakibin oyununa göre değişiyor, rakip orta sahası sayısal olarak azsa pas sayısı 600-800 arası değişiyor. Kalabalık orta sahaya karşı mücadele ettiğimiz zaman bu sayı 450-500 civarına çekiliyor.

Keza oyunun kendi 4-2-3-1 Asimetrik olan sistemi de pas konusunda oyuna hakim. Sayısal olarak düşük ortasahalara karş 600 civarı pas yapılırken kalabalık ortasahalara karşı 400-500 pas arasında oluyor.

Bunlar oyun hakimiyeti ve pas durumları. Alıntıladığım kısımda pas ikinci plan olarak görülse de bu taktikte tamamen oyunu kitleyen pas trafiği hücum sayısını da düşürüyor. Oynadığım maçlarda genelde 1-0 2-1 kazandık veya 0-1 0-2 1-2 yenildik. Her iki takımın da şut sayısı oldukça düşüyor, Rakibin düşmesi iyi de bizimki kötü : ) Ancak Asimetrik sistemde hücum sayısı daha yüksek oluyor. Tabi bunlar hep kalbürüstü denemeler ve öngörüler. Takımın taktiğe adapte olması, alışması, taktiğe oyuncuların alışma süreci ve maç günü genel durum oyunu her türlü etkiler.

Taktik oyuna hakim olma ve oyunu yönlendirme adına olumlu ancak hücum aksiyonları konusunda gördüğüm kadarıyla şimdilik biraz sıkıntılı. Tekrardan eline koluna sağlık.
    Aslında bu durum biraz da sizlerin taktiği kullanma şeklinize bağlı. Mesela içerde bir maçta 1-0 öne geçtikten sonra ayarları yüklen/akıcı haline getirirseniz rakip zaten daha çok hücuma çıkacağı için bir anda maç 2-0 ya da 3-0 olabiliyor.Ama risk almak yerine kontra/katı'ya geçerek önceliği skoru korumaya da verebilirsiniz. Sistemde pas trafiği sağdan dedim ama hücumlar ve goller ordan geliyor demedim Kariyerimde sol bekim arka arkaya 4-5 hafta ceza alanına yaptığı koşularla gol buldu mesela. Biraz sizin oyun anlayışınızda özellikle maç esnasındaki gidişatlara göre yaptığınız seçimler biraz da kullandığınız oyuncuların tercih ettiği bazı aksiyonlar size ekstraları sağlıyor. kanat organizasyonları sağdan, ara paslar ortadan, içe kat eden hücumlar ise genelde soldan gelişiyor.

Ayrıca oyun planında oyuncuların asimetrik duruşu rastgele bir durum değil.Yani sırf asimetrik olsun diye o şekilde yerleştirmedim. Sol bekin önde olmasının sebebi sol açıktaki oyuncunun merkezi hücumcu olarak sürekli içer kat edeceğinden o kanatta oluşacak olan boşluğa müdahale konusunda gecikecek olmasındandır. Sol kanatımızdan gelen hücumları sol bek ve orta alanda sola yakın koydugum MC karşılıyor.Sağ kanattaki MR'nin neden AMR olmadığını düşünenler vardır belkide. bunun sebebi ise MC'nin sola yakın olduğu ve oyun kurucumuz olan AMC'nin savunmaya dönerken önde kalmasından dolayı rakipler sağ kanatımızdan gelirken hem orta alanın hem de kanat bölgemizin zayıflamamasını istediğim içindir. Ön libero rakibe müdaheleden ziyade alanları kapattığı için 2 kanatta da rakibi 2 kişi ile karşılamayı planladığım için o şekilde diziliş var. Forvet arkasındaki oyuncunun sağa yakın olmasının sebebi de soldaki AML'ye alan açmak ve özellikle forvetin boşaltacağı alanlardan faydalanmak. Tabi bir de kanat organizasyonlarını daha iyi yönetmek adına MR'ye yakın olmasını istedim... Bunun gibi birçok düşünce vardı kafamda ve mümkün oldugunca sahaya yansıtmaya çalıştım Başarısız olma ihtimali var mı?Evet var... Ama sonuç olarak bir düşünceyi sahaya yansıtmaya çalıştık

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Taktiği indirmede sorun yok,denedim şimdi ama ?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Böyle bir paslaşma sayısı var mıdır yahu Taktik harika.

FM Gazetesi

Sayfa 1 / 4 123 ... SonSon

Mesaj Yetkileri