Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
31 ile 48 arası toplam 48 sonuç

Konu: Genel Soru-Cevap

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

Quote Originally Posted by perpetua View Post

Bunlar kivrak bilekleri ve ustun topa hakim olma beceriyleriyle mi cok sayida top suruyorlar yoksa dengeli ve guclu olduklari icin mi?

abi 10 kez sordum ama hep aynı cevabı verdin ben de artık ben anlamıyorum heralde diye bıraktım sormayı,

ama yahu;

hani guclu oyuncu rakibinin dengesini bozandı? denge de şarja karşı koyabilen oyuncu idi? hani gücün hücum yaparken top ayaktayken önemi yoktu? hani dengeydi önemli olan driblingçi için?

inkar etme böyle söyledin ben de hep sordum , şimdi net kanıtı bulmuş olarak soruyorum, gücün hücumdaki etkisi nedir? daha önemlisi nasıldır?(neden-sonuç yani)
    Last edited by ForCimbom : 06.Nisan.2013 at 01:54

Top sürerken gücün ne etkisi var ki? Güç; topu kazanmak, sıçramak, şiddetli şut, pas atmak gibi aksiyonlar söz konusu olduğunda değerlendirilen bir özellik olmalı benim mantığıma göre.

Nesil
    2006
    Yer

pasla şutla hiç alakası yok da, hava topu mucadelesinde ve top kazanmada önemli en azından. ama sorum başka benim perpetua detay vermeni bekliyorum

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Güç şöyle etki eder mesela a oyuncusu topu kendi yarı sahasından başlayarak rakip yarı sahasına kadar sürdü haliyie bu adam çok mesafa katetti, direnci azaldı, gücü tükendi ve haliyle gücününde tükenmesiyle bu adam topa sert vuramayacak.4-5 Sene önce türkhavayollarının altyapısında oynarken hocamız özelliklede açık oyuncularına ve ofansif bölgede oynayan oyunculara bunun antremanını sürekli yaptırırdı, insan gücünü ekonomik kullanmalı yoksa 10 kişiyide geçsen son vuruşu yapamazsan 10 kişiyi boşuna geçmişsin derdi. ordan aklımda kalmıs

Quote Originally Posted by ozan42 View Post
    Güç şöyle etki eder mesela a oyuncusu topu kendi yarı sahasından başlayarak rakip yarı sahasına kadar sürdü haliyie bu adam çok mesafa katetti, direnci azaldı, gücü tükendi ve haliyle gücününde tükenmesiyle bu adam topa sert vuramayacak.4-5 Sene önce türkhavayollarının altyapısında oynarken hocamız özelliklede açık oyuncularına ve ofansif bölgede oynayan oyunculara bunun antremanını sürekli yaptırırdı, insan gücünü ekonomik kullanmalı yoksa 10 kişiyide geçsen son vuruşu yapamazsan 10 kişiyi boşuna geçmişsin derdi. ordan aklımda kalmıs
    Bence oyunda o özellik Natural Fitness ile alakalı. Genie Scout 'da " oyuncunun hızını ne kadar uzun süre koruyabildiği " 'dir diye bir açıklama vardı. Burada hızını koruyabilmeden kasıt uzun süre koruyarak etkinliğini kaybetmeden topu aktarabilmek BENCE.

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    pasla şutla hiç alakası yok da, hava topu mucadelesinde ve top kazanmada önemli en azından. ama sorum başka benim perpetua detay vermeni bekliyorum
    Gayet de alakası var pasla, şutla. Güçsüz bir oyuncu sert şut çıkaramaz, uzun mesafeli paslarında isabet sağlayamaz, daha doğrusu ulaştıramaz istediği noktaya.

Nesil
    2006
    Yer

oyunda boyle degil

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

abi 10 kez sordum ama hep aynı cevabı verdin ben de artık ben anlamıyorum heralde diye bıraktım sormayı,

ama yahu;

hani guclu oyuncu rakibinin dengesini bozandı? denge de şarja karşı koyabilen oyuncu idi? hani gücün hücum yaparken top ayaktayken önemi yoktu? hani dengeydi önemli olan driblingçi için?

inkar etme böyle söyledin ben de hep sordum , şimdi net kanıtı bulmuş olarak soruyorum, gücün hücumdaki etkisi nedir? daha önemlisi nasıldır?(neden-sonuç yani)
    Güçlü oyuncu rakibi fiziksel bozan oyuncudur. Denge ise ikili mücadelede şarja ne kadar dayanıklı kalabileceği, nizami şarjdan dolayı ayakta kalabileceği ile alakalı.

Oyunun maç motoru yapay zekası hakkında çok fikrim yok. Çalımda gücü nasıl kullanacaksın? Çalım atarken rakip ile omuz omuza kalman lazım ki hafif ittirip rakibin dengesini bozabilesin. Öyle mi çalım atıyoruz? Topla rakibin üstüne üstüne gidip hamle yapmasını bekleyip rakibin hamlesi geldiği anda ya terse çekiyoruz/bir kaç defa terse çekiyoruz/flip flap vs spektaküler şeyler yapıyoruz ya da topu öne uzun atıp hamle için ayağını uzatan oyuncunun yanından Formula 1 arabası gibi süratle geçiyoruz.

Gidip oyuncunun yanında kalçanı koyup topu saklar, durduğun yerde nizami şarj ile rakibi yıkar ve devam edersen o zaman güç kullanarak çalım atmış olursun. Çalım sırasında sen geçerken ayakta kalır ve çevikliği ile dönebilirse rakip savunmacı, sana omuz koyup gücü ile bozmaya çalışır, sen de geçerken dengeli kalır yıkılmazsan dengen bozulmazsa hızını alıp devam edersin, geçer gidersin. Şu da olabilir, hızlıdır, çeviktir kalkar gelir hemen seni yakalar. Omuzomuzada yıkılmaman lazım, dengeli kalman lazım. Topla koşarken fizik koyup rakibi bozmak zor iş, ikisini yaparsan topa hakimiyetin kaybolabilir, pek mümkün değil bu.

Dribbling beceridir. İster hızlı olsun, ister olmasın dengeli topla kateden oyuncuların yapabildiği bir iştir. Rakip senin ne yapabileceğini kestiriyorsa başarılı olma olasılığın düşüktür ve iyi bir dribblingçi olamazsın. Kendini tekrar ediyorsan rakip mutlaka çözüm bulur. Sadece bu beceriyi süreklilikle gösteren oyuncular hızlı olsun ya da olmasın yüksek puanlar alır.

Oyunda sert şutlar için PPM var ama bu PPM dan dun vuran, bilinçsiz şut atanlar için aslında. İsabet ile sert şut arasında normal hayatta hiç bir bağ yok. Thierry Henry hep plase atardı ama mükemmel şut atardı. Güç omuzomuza mücadele şut atacak oyuncuyu etkileyebilir, rakip gücü ile bozarsa rahat vuramazsın, etkili vuruş yapamazsın dengeli olamazsın. Dengesiz vuruş da dağa taşa gönderir ama önün rahatsa vurursun, güç ile ne alaka? Bacak kas kuvveti başka konu. Oyunda ne kadar kullanılır hiç bilmiyorum ama kullanıldığını da sanmıyorum. Çünkü bunun için girdiğimiz bir veri değeri yok.

Natural Fitness, sağlık durumudur. Sakatlık dönüşleri uzun olan oyuncular için çok düşük puan verilir. Bazı oyuncular sakatklıkları bünyeleri kuvvetli olduğu için etkilenmeden çabuk atlatırlar. Yaşları ilerledikçe sağlık problemleri ve dönüşleri yaşıtlarına göre daha düşük olur.

Kondüsyon dayanıklılığı, Stamina ile ölçülür. Stamina düşük olan oyuncu maç içinde erken kopar. Kondüsyonunu ekonomik kullanamıyorsa yorulur ve istediklerini yapamaz. (Teamwork yüksekse yardımlaşır, alanı kullanır boşlukları kapatmak için, bunun için çaba sarfedebilir yine de) Eli belinde gezer. Anlarsınız zaten nefes nefese kalışından. Work rate düşük oyuncu (hele hele Aggression da düşükse) hiç koşmaz, çabalamaz (ki buna Determination düşüklüğü de mental olarak etki eder, moralsiz ve isteksiz olur) o zaman koşmadığı için kondüsyonsuz pek kalmaz ama koşsa kaybedebilir belki. Bunu iyi gözlemlemek gerekir.
    Last edited by Cengo : 07.Nisan.2013 at 09:08
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Güçlü oyuncu rakibi fiziksel bozan oyuncudur. Denge ise ikili mücadelede şarja ne kadar dayanıklı kalabileceği, nizami şarjdan dolayı ayakta kalabileceği ile alakalı.

Oyunun maç motoru yapay zekası hakkında çok fikrim yok. Çalımda gücü nasıl kullanacaksın? Çalım atarken rakip ile omuz omuza kalman lazım ki hafif ittirip rakibin dengesini bozabilesin. Öyle mi çalım atıyoruz? Topla rakibin üstüne üstüne gidip hamle yapmasını bekleyip rakibin hamlesi geldiği anda ya terse çekiyoruz/bir kaç defa terse çekiyoruz/flip flap vs spektaküler şeyler yapıyoruz ya da topu öne uzun atıp hamle için ayağını uzatan oyuncunun yanından Formula 1 arabası gibi süratle geçiyoruz.

Gidip oyuncunun yanında kalçanı koyup topu saklar, durduğun yerde nizami şarj ile rakibi yıkar ve devam edersen o zaman güç kullanarak çalım atmış olursun. Çalım sırasında sen geçerken ayakta kalır ve çevikliği ile dönebilirse rakip savunmacı, sana omuz koyup gücü ile bozmaya çalışır, sen de geçerken dengeli kalır yıkılmazsan dengen bozulmazsa hızını alıp devam edersin, geçer gidersin. Şu da olabilir, hızlıdır, çeviktir kalkar gelir hemen seni yakalar. Omuzomuzada yıkılmaman lazım, dengeli kalman lazım. Topla koşarken fizik koyup rakibi bozmak zor iş, ikisini yaparsan topa hakimiyetin kaybolabilir, pek mümkün değil bu.

Dribbling beceridir. İster hızlı olsun, ister olmasın dengeli topla kateden oyuncuların yapabildiği bir iştir. Rakip senin ne yapabileceğini kestiriyorsa başarılı olma olasılığın düşüktür ve iyi bir dribblingçi olamazsın. Kendini tekrar ediyorsan rakip mutlaka çözüm bulur. Sadece bu beceriyi süreklilikle gösteren oyuncular hızlı olsun ya da olmasın yüksek puanlar alır.

Oyunda sert şutlar için PPM var ama bu PPM dan dun vuran, bilinçsiz şut atanlar için aslında. İsabet ile sert şut arasında normal hayatta hiç bir bağ yok. Thierry Henry hep plase atardı ama mükemmel şut atardı. Güç omuzomuza mücadele şut atacak oyuncuyu etkileyebilir, rakip gücü ile bozarsa rahat vuramazsın, etkili vuruş yapamazsın dengeli olamazsın. Dengesiz vuruş da dağa taşa gönderir ama önün rahatsa vurursun, güç ile ne alaka? Bacak kas kuvveti başka konu. Oyunda ne kadar kullanılır hiç bilmiyorum ama kullanıldığını da sanmıyorum. Çünkü bunun için girdiğimiz bir veri değeri yok.

Natural Fitness, sağlık durumudur. Sakatlık dönüşleri uzun olan oyuncular için çok düşük puan verilir. Bazı oyuncular sakatklıkları bünyeleri kuvvetli olduğu için etkilenmeden çabuk atlatırlar. Yaşları ilerledikçe sağlık problemleri ve dönüşleri yaşıtlarına göre daha düşük olur.

Kondüsyon dayanıklılığı, Stamina ile ölçülür. Stamina düşük olan oyuncu maç içinde erken kopar. Kondüsyonunu ekonomik kullanamıyorsa yorulur ve istediklerini yapamaz. (Teamwork yüksekse yardımlaşır, alanı kullanır boşlukları kapatmak için, bunun için çaba sarfedebilir yine de) Eli belinde gezer. Anlarsınız zaten nefes nefese kalışından. Work rate düşük oyuncu (hele hele Aggression da düşükse) hiç koşmaz, çabalamaz (ki buna Determination düşüklüğü de mental olarak etki eder, moralsiz ve isteksiz olur) o zaman koşmadığı için kondüsyonsuz pek kalmaz ama koşsa kaybedebilir belki. Bunu iyi gözlemlemek gerekir.
    teşekkürler cevap için. drogba mesela dengesi 12 girilmiş gücü 17 mi 18 mi ne. şimdi bu adam süper top tutan bir adam, 12 balansıyla bunu yapamaz, dolayısıyla gücün top ayaktayken önemi olması gerekiyordu siz de açıkladınız bunu sağolun. perpetua böyle anlatmamıştı hep yarım yamalak

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Cengiz güzel anlatmış. Bizim bildiğimiz üzere maç motorunda top ayağında olan adam için gücün önemi yok. Bunun için balance kullanılıyor. Bir şey değişmediyse bu böyle.

Drogba'ya gelince balance 13, str 18 olarak geldi galiba. Bir takım değişiklikler yıl sonu itibarıyla yapılır. En azından benim gözümde kötü verilmiş bazı özellikleri var.

Nesil
    2003

ama yahu;

Dripling yaparken rakibi gucunle bozabilmek de bir beceri degil mi? Bakiniz Drogba.

Ama Messi dripling yaparken rakibe temas yapsa da Drogba kadar guclu oldugu icin bozmakta zorlanir. Bu nedenle de cevikligine basvurur. Bir oraya hoplar, bur buraya ziplar, rakibinden cabuk yon degistirir ve topa kontrolu sayesinde de ekarte eder.

Nesil
    2006
    Yer

Dripling yaparken rakibi gucunle bozabilmek de bir beceri degil mi? Bakiniz Drogba.

Ama Messi dripling yaparken rakibe temas yapsa da Drogba kadar guclu oldugu icin bozmakta zorlanir. Bu nedenle de cevikligine basvurur. Bir oraya hoplar, bur buraya ziplar, rakibinden cabuk yon degistirir ve topa kontrolu sayesinde de ekarte eder.

ömer abi zaten bu benim aklıma yatan birşeydi ama daha önce sordugumda boyle cevap vermemiştin daha doğrusu en azından pek açık değildi zira rakibi zorlamak için sanki defans yapıyor olmak gerekir gibi bir izlenim vardı.;

(baros dengesi iyi olmamasına rağmen nasıl iyi top tutuyor tarzı birşey yazıyordu aşağıdaki kırpılmış mesajımda)
    yani gücüyle , dribbling yaparken bir yandan elinin kolunun kuvvetini kullanabilerek (ilginçlik biraz burada) mi böyle bir başarı sağlıyor?

umarım derdimi anlatabilmişimdir abi, cevabını merakla bekliyorum. saygılar.
    Daha guclu oyuncu, rakip oyuncuyu fizigi ile bozabilen zorlayabilen oyuncu.

Dengeli oyuncu ise, rakip oyuncu onu fizigiyle bozmaya calismasina ragmen devrilmeyen, hizini koruyabilen oyuncu.

Yani guc oyuncunun ne kadar guclu oldugu, denge ise yere ne kadar saglam bastigi.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Drogba'nın teknik kapasitesini dribblingte kullanabildiğini pek görmüyorum. Ceza sahasında topu atıp rakibi yıkıp geçmeye çalışıyor. Ceza sahası dışında hiç dribblingle geçtiğini de hatırlamıyorum.
    Last edited by Cengo : 10.Nisan.2013 at 01:32
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Oyunda geçerli bir beceri mi peki?

FM 2013 Türkçe olmasına ragmen ben Ingilizce oynuyorum cunku yeni oyuncu profil görünümüne alışmak cok zor...umarım oyuncu ozelliklerinin sırasını ingilizcedeki gibi yaparlar. Bir de Galatasaray Fenerbahce macları öncesi gazete haberinde "düşmanca" tabiri var ki yanlış çeviri, bunun yerine ezeli rekabet vs demek lazım.

Quote Originally Posted by poseidon33 View Post
    FM 2013 Türkçe olmasına ragmen ben Ingilizce oynuyorum cunku yeni oyuncu profil görünümüne alışmak cok zor...umarım oyuncu ozelliklerinin sırasını ingilizcedeki gibi yaparlar. Bir de Galatasaray Fenerbahce macları öncesi gazete haberinde "düşmanca" tabiri var ki yanlış çeviri, bunun yerine ezeli rekabet vs demek lazım.
    Oyuncu Profilleriyle İlgili Ek Bir Dosya Var O da Bu Forumda Mevcut Onu Kullanırsan İşini Görür

En Tehlikeli İnsan Az Anlayıp Çok İnanandır. "A.Çehov"

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Taktiklerde duran topların nasıl kullanılacağını seçerken best header seçeneği var. Burada kullanan sadece kafa özelliğine mi bakıyor yoksa sıçrama, kafa ve bitiricilik gibi kombine özelliklere mi bakıyor. Mesela benim 1.90 boyunda stoperim ve forvetim var. İkisinin de kafa özelliklerinin aynı olduğu düşünlürse ortayı açan hangisini tercih eder. Malum forvetin bitiriciliği daha fazla. Veya stoperin kafa özelliği 17 bitiricilik 10 olsa, forvetin kafa özelliği 14 bitiricilği 19 olsa top hangisine gider. Kafama takıldı yardım edebilecek birisi var mı?

Bir de burayla alakalı değil ama büyük maçlara çıkmadan önce (Barca, Bayern, Real gibi) 2 hafta öncesinden ya savunma duran topları ya da savunma yerleşimi çalıştırıyorum. Ama hangisini çalıştırsam ondan gol yiyiorum. Mesela duran top çalıştırdıysam 2 tane duran toptan gol, saavunma yerleşimi çalıştırdıysam saçma pozisyon veya pas hatalarından gol yiyorum. O yüzden artık sadece atak veya hücum duran topu çalıştırıyorum. Bununla ilgili bilgisi olan var mıdır.

18. Default

GÜÇ ne işe yarar diyen arkadaşlar için
    Güç oyuncuların uzaktan şut çekmelerini daha sert olmasını ve oyuncu harekketlerinden" güçlü şut çeker " çalıştırılmasını sağlıyor.

bunun dışında güç agresiflik ve markaj özellikleri yüksek olan oyuncuları, cesaret özelliği düşük olan forvet oyuncularına adam markajı yaptırmanız cok etkili olur. defansta servet gibi düşünelim.

ayrıca uzun taç atışları konusunda da etki eder. ikili mücadelelerde ayakta kalmalarını da saglar

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

Mesaj Yetkileri