Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
31 ile 49 arası toplam 49 sonuç

Konu: En İyi Regen Rehberi

Altyapı bakımından yanıltıcı bir rehber olmuş. Tesisler elbet önemlidir ancak adından da anlaşılacağı gibi tesistir, altyapıdan oyuncu çıkarmaktan çok oyuncuların gelişiminde fayda sağlar. Sonuçta genç oyuncuları kolundan tutup getirecek hali yok tesislerin. Zaten öyle olmasa bütün tesisler full neden altyapıdan oyuncu çıkmıyor diyen insan sayısı bu kadar fazla olmazdı.

Altyapıda en önemli şey genç takım antrenörleridir. Personellerin bilgi kısmına geldiğiniz zaman "Yardımcı Ekip Danışmanlığı" altında bir çok özelliğini görürsünüz. "Yetiştirme" ve "Genç Gelişimi" bu personeller için olmazsa olmazlarıdır. Yetiştirme özelliği yüksek olan antrenörlerden kurulu bir ekip, sizin altyapınızdan yetenekli oyuncular çıkmasını sağlar. "Genç Gelişimi" ise adından da anlaşıldığı gibi geliştirme üzerinedir. Bu özelliklere daha önce dikkat etmemiş arkadaşlar aşağıdan bakabilir:

Ben bu şekilde personellerden kurulu bir ekip kurdum ve her sene en az bir tane 3 ile 5 yıldız arasında potansiyeli olan oyuncu çıkarıyorum. Ekibim ise gerçekten kalabalık:

Ancak emin olun, buna değiyor. Özellikle Türkiye liginde oynayanların bunu yapması şart. Onlar olmasa bu kupaları yapamazdım

Altyapımdan çıkan adamları merak edenler olursa onları da koyabilirim
    Last edited by M3rcurial : 02.Ağustos.2013 at 01:37

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by M3rcurial View Post
    Tesisler elbet önemlidir ancak adından da anlaşılacağı gibi tesistir, altyapıdan oyuncu çıkarmaktan çok oyuncuların gelişiminde fayda sağlar.
    Tesis konusundaki fikriniz doğrudur ancak bu rehber herhangi bir yanlış bilgi içermemektedir. Herhangi bir yanıltıcılığı yoktur. En iyi regenler için rehberde yazanların uygulanması gerekmektedir. Bu rehber altyapıdan oyuncu çıkartma rehber değildir. Altyapımdan İyi Regen Çıkartma konusunda ise gerekli bilgiler verilmiştir. Altyapı Antrenrlüğü, Genç Yetiştirme ve Altyapı tesislerini geliştirmeyip sadece antrenörleri katarak bu işi yapabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Ön değerlendirmeyi geçtikten sonra bildiğiniz bir yanlışı düzeltmek istiyorum.

"Yetiştirme özelliği yüksek olan antrenörlerden kurulu bir ekip, sizin altyapınızdan yetenekli oyuncular çıkmasını sağlamaz." Bunun oyuncu çıkmasında hiç bir rolü yoktur. Biraz daha büyük ve kalın yazayım;

Kulüpte bulunan antrenörler, genç takım antrenörleri, Gençlik gelişim sorumlusu, Futbol direktörü vs. altyapıdan potansiyelli oyuncuların çıkmasına yardımcı olmaz. Bilinen en çok yanlışlardan birini düzeltmeme izin verdiğiniz için teşekkür ederim.

Sadece Personel sorumlulukları kısmından, Altyapınızdan çıkan oyuncuları takıma katma görevi verilen personelin (Sizin dışında, Başkan, 18 Yaş Altı Menejer, Asistan Menejer ve gençlik gelişim Sorumlusu yapabilir) oyuncu potansiyel değerlendirme değeri yüksekse yüksek potansiyelli oyuncuları kaçırmayacağından eminiz o kadar.

Sizin dediğiniz "Yetiştirme" ve "Genç Gelişimi" çok başka şeylere yarar. İsterseniz ikisinide açıklamaya çalışayım.

Yetiştirme -- > Yardımcı Ekip Danışmanlığı yapıldığı vakit, orada kulübe oyuncu veya bazı durumlarda antrenör, fizyoterapist ve gözlemci önerme işidir. Bu özelliği yüksek olan kişi sadece bu işi yapar. Altyapıdan oyuncu çıkartmasına yaramaz.

Genç Gelişimi --> Yine Yardımcı Ekip Danışmanlığı yapıldığı vakit, kulüpte bulunan mecvut genç oyuncuların gelişimi hakkında öneriler verir. Bazen gençlerimizin iyi olduğunu ve onlara odaklanamamız gerektiği hatırlatan mesajlar verir. Altyapıdan oyuncu çıkartmasına yaramaz.

Bu özellikleri yüksek olan personelleriniz için aşağıdaki görseldeki yolu tercih edebilirsiniz, etmelisiniz.

Bilmediğim, araştırmadığım bir konu hakkında rehber yazamam. Kesin sonuçlara varmadan önce biraz araştırma yapmamız gerekir.

İyi günler dilerim.
    Sentugo.

Nesil
    2011
    Yer
    İzmir

@Dennis Bergkamp

hocam yönteminiz bana çok mantıklı geldi. sentugo'nun söylediği 3 yöntemi karıştırarak buluyordum regenlerimi ancak dediğiniz yöntem de çok kullanışlı gibi duruyor.
    "Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil; doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Ben Dortmund İle Bu Sistemi Gerçekleştirdim ve 5. Sezonumdayım
    19 Yaş Altında 16-17 Yaşlar Arasında Bir Çok Oyuncum Var ve Zaman Zaman A Takım İle Maçlara Çıkarıyorum.
    Ayrıca Oynadıkları Maçlarda Hiç Sırıtmıyorlar ,
    1-2 Sene Daha Bu Şekilde Yapıp Daha Sonra Direk 11'de Başlatmayı Düşünüyorum.
    4 / 4,5 Yıldız Arasında En Az 5-6 Oyuncu Çıkarttım.
    Ayrıca Diğer Liglerde Çıkan Regenler İle de Dirsek Teması Halindeyim
    Gözlemci Ağımı Çoğalttım ve Dünya'nın Her Yerine Yeni Yetenekler Araştırmaları İçin Talimat Verdim.
    Bunların Çok Yardımını Gördüm
    En Az 5-6 Oyuncu Aldım Bonservis Parası Vermeden ve Şimdi Değerleri Arttı ..

Bir Örnek Gösterecek Olursam;(Alt Yapıdan Yetişmiş Oyuncu)

Gözlemcilerimin Tavsiyesi Üzerine Aldığım Oyuncu.

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

2005ten beri FM oynuyorum sözde. Bunları tam olarak bilmiyorum. Yazıklar olsun bana
    turksportal...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

@sentugo

Son yazınla ilgili anlamadığım bir kaç şey var,

Sadece Personel sorumlulukları kısmından, Altyapınızdan çıkan oyuncuları takıma katma görevi verilen personelin (Sizin dışında, Başkan, 18 Yaş Altı Menejer, Asistan Menejer ve gençlik gelişim Sorumlusu yapabilir) oyuncu potansiyel değerlendirme değeri yüksekse yüksek potansiyelli oyuncuları kaçırmayacağından eminiz o kadar.
    koyduğun ss bu yazın ile ilgili mi? Ayrıca bu açıklamandaki ayarları yaptığımız zaman (takviye & gençlik gelişimi) tam olarak atadığımız kişiler ne yapıyor? İyi potansiyellileri A takıma mı alıyor?
    FM Gazetesi

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Ralf View Post
    @sentugo

Son yazınla ilgili anlamadığım bir kaç şey var,

koyduğun ss bu yazın ile ilgili mi? Ayrıca bu açıklamandaki ayarları yaptığımız zaman (takviye & gençlik gelişimi) tam olarak atadığımız kişiler ne yapıyor? İyi potansiyellileri A takıma mı alıyor?

Koyduğum görsel Takviye ve Gençlik Gelişimi değerleri yüksek olan personeller içindir. Takviye ve Gençlik Gelişimi özelliklerinin ne işe yaradığını zaten yazdım.

Yetiştirme -- > Yardımcı Ekip Danışmanlığı yapıldığı vakit, orada kulübe oyuncu veya bazı durumlarda antrenör, fizyoterapist ve gözlemci önerme işidir. Bu özelliği yüksek olan kişi sadece bu işi yapar.

Genç Gelişimi --> Yine Yardımcı Ekip Danışmanlığı yapıldığı vakit, kulüpte bulunan mecvut genç oyuncuların gelişimi hakkında öneriler verir. Bazen gençlerimizin iyi olduğunu ve onlara odaklanamamız gerektiği hatırlatan mesajlar verir.

Yani A takıma alma diye bir şey yok.

Benim demek istediğim şey;

Personel Sorumlulukları kısmından
    Altyapınızdan çıkan oyuncuları takıma katma görevi verilen personelin (Sizin dışında, Başkan, 18 Yaş Altı Menejer, Futbol Direktörü, Asistan Menejer ve gençlik gelişim Sorumlusu yapabilir)

oyuncu potansiyel değerlendirme değeri yüksekse

yüksek potansiyelli oyuncuları kaçırmayacağından eminiz o kadar.

Örnekte bu işi üstlenmiş gözüken Sabri Sarıoğlu'nun Oyuncu Potansiyel Değerlendirmesi kötü. Bu durumda Sabri altyapıdan çıkan oyuncu adayları ile kontrat yenilerken hangisinin yüksek potansiyelli olduğunu bilemez, kestiremez. Bu durumda belki de iyi potansiyelli bir genç ile sözleşme imzalamaz. Bu sebeple iyi potansiyelli gencimizi elimizden kaçırırız.

Tüm bu sebeplerden ötürü ben asla ve asla Genç oyuncular için kontrat yenilerken kimseye görev vermiyorum. Bu görevi kendim yapıyorum, ben imzalıyorum. Tam olarak potansiyellerini görebilmek için ise, her zaman kadromda bir tane Oyuncu Potansel Değerlendirmesi 20 olan antrenör olur. Ben de gençler seçilmek için beklerken, asistan raporları kısmından o potansiyel değerlendirmesi 20 olan antrenörüme sorarım. Böylece asla ve asla yanılmam.

Herkese de böyle öneririm. Elinizin altında çok iyi bir Gençlik Gelişim Sorumlusu veya daha iyisi olan bir Futbol Direktörü yoksa, hiç bir görevi başkasına atmayın. Hepsini kendiniz ayarlayın. Öbür türlü daha zararlı olabiliyor.
    Sentugo.

Genç Yetiştirme Ağını geliştirebilen var mı?Tesisler,Genç Takım Antrenörlüğü hepsi son seviyeye ulaştı Yetiştirme Ağı ile ilgili yönetimden istekte bile bulunamadım daha.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Evet, gelişiyor. Belki sizinki son seviyededir ya da yönetiminiz kötüdür.

Ben Gaziosmanpaşa kulübünde geliştirebilmiştim. İyi bir seviyeye geldiğinde kaldıralım edelim tarzında mesajlar çıkıyor...
    Sentugo.

Yok Fenerbahçe'deyim.Editör ile uğraşırken hatırladığım kadarıyla 13-14 civarı olmalı o değer.Gaziosmanpaşa'da filan gelişiyor bende İngiltere 6. Liginden Solihull Moors'ta geliştirmiştim lig atladıkça ligin seviyesini yakalamak için gelişime izin veriliyor ama Fenerbahçe gibi takımlarda ne yaparsam yapayım geliştiremiyorum.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Aynen her kulüpte belli bir seviyeye geldikten sonra geliştirmeye izin vermiyorlar.
    Sentugo.

Bunlarda benim bulduğum regenler fenerbahçe alt yapısnda buldum 12 yıl süren kariyerimi bitirip yeni saveye başladım ve daha 2. sezonun gimnastic kulübünde oynuyorum bakalım nereye kadar götüreceğim kulübü

Benim oynadığım savede türkiyeden ilk sezonda 6-7 tane 4.5-5 yıldızlı regen çıktı sizede oldumu yoksa şans mı ?
    Last edited by lochnes : 16.Ağustos.2013 at 23:10

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    • Brezilya -185
    • Arjantin -167
    • Meksika -160
    • Almanya -160
    • İspanya -159
    • Fransa - 158
    • Rusya -155
    • Türkiye -151
    • İtalya -151
    • Mısır -145
    • Nijerya -141
    • İngiltere -139
    • ABD -138
    • Hollanda -127
    • Kolombiya -121
    • Çin -121
    • Japonya -117
    • Portekiz -117
    • İran -107
    • Fildişi Sahili -107
    • Cezayir -102
    • Hırvatistan -98
    • Yunanistan -95
    • Çek Cumhuriyeti -95
    • Avustralya -90
    • Uruguay -90
    • İsveç -88
    • Polonya -88
    • Belçika -85
    • İrlanda -83
    • Kanada -54
    • San Marino -29

Bu listeyi ilk kez ayrıntılı inceleyim dedim eğer doğruysa bu değerler çok büyük saçmalıklar var.Hollanda,Belçika ve Uruguay'a verilen değerler küfür niteliğinde.Özellikle şu an 17-23 yaş arasındaki milli futbolcularının çoğu dünyanın en iyi takımlarında oynayan Belçika'nın aldığı 85 değerini kim verdiyse işine hemen son verilmeli.Belçikalı olsam sinirimden ya gülme krizine girer yada ağlardım.Adamlar son 5 yıldır resmen oyuncu basıyor sen Türkiye'ye,Rusya'ya,Nijerya'ya 140-150 değer verirken Belçika'ya 85,Uruguay'a 90 veriyorsun.Hiçbir versiyonda farkedilmedi mi bu saçmalık?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bu değerler oyun yamasız hali iken geçerliydi. 13.3 yamasında değişmiş olabilir. Onu incelemedim açıkçası.
    Sentugo.

Nesil
    2004
    Yer
    Eskişehir

bana da daha dogru dürüst bi regen çıkımıyor. takımın detaylarına bakınca gençlik akademisi ve akademisi yok görünüyor. altınordunun bile akademisi varken galatasaray da niye yok anlamıyorum. yönetimden yükseltemiyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    London

Şuanda hala 85

Nesil
    2009
    Yer
    Istanbul

Aynı sene içerisinde Türkiye'den iki tane sağlam sol bek ve bolca ortasaha çıkmıştı. Fakat 6 yıl boyunca bir tane bile sağlam kanat oyuncusu ve kaleci çıkmadı. Tamamen şanş işi.
    Steam: briannn07
    PS4: Swoldern

Teşekkürler.

Büyük takımlar için bu durum değişken sanıyorum. Bende Fenerbahçe ile ilk oyunumda bir kademe yükseltmeyi kabul ettiremedim 4-5 sezon boyunca. Yeni oyunumda daha oyunun başında kabul etti yönetim. Anlamış değilim. Yalnız seviyeyi yükseltemeye izin çıkmasa da epey iyi regenler çıkabiliyor ve gelişiyor iyi hocalarla.

Aslında kabul etmediğinde mesajı çok net veriyor. Yıldız oyuncuları istiyoruz adam yetiştirmeni değil diyor. Birde ne olursa olsun para durumu iyi seviyeye geldiğinde büyük ihtimalle kabul görüyor sanıyorum.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

Mesaj Yetkileri