1 ile 14 arası toplam 14 sonuç

Konu: Türkiye Ligi Transfer Piyasası

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Default Türkiye Ligi Transfer Piyasası

Son güncelleme ile birlikte Türkiye liginde Galatasaray'la yeni kariyer açtım. Oyunda 3 sezon geçti ve artık iyice sıkıcı oldu. Çünkü ligin transfer piyasası berbat durumda, rakip yok. Gayet mütavazi bir kadroyla rakip tanımıyorum.

Fenerbahçe üç sezonde bir transfer yaptı, Beşiktaş aynı şekilde üç sezonda iki transfer diğer takımlarda hemen hemen bu durumun aynısını yaşıyorlar. Ama az-öz transferde söz konusu değil. Alınan adamlar Brezilya ikinci ligi futbolcusu veya işte örnek olarak Fenerbahçe'nin tek transferi Aliev isimli futbolcu. Ligde transfer pazarı benim aldığım ve sattığım futbolcular etrafında dönüyor. Bu can sıkıcı durumun nedeni ne olabilir?

Nesil
    2013
    Yer
    Elazığ

Güncelleme ile GS hariç diğer takımların transfer bütçesi kötüleşti.FB'nin bütçesi 500b tl.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by 5267 View Post
    Güncelleme ile GS hariç diğer takımların transfer bütçesi kötüleşti.FB'nin bütçesi 500b tl.
    Üç sezonda bir transfer?

Ligin popülaritesinin her sene düşmesi bundan çok etkili bence, ilk yıl 1 sıra ikinci yıl 3-4 sıra aşağı düşüyor ve oyuncuların bakış açısını etkiliyor. Bende 3. sezonda yer alıyorum ve Almanya İkinci Lig'in popülaritesi bizden daha yüksek.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul/Antalya

Ben sırf bu konuyu gerçekçi kılabilmek için FMRTE satın aldım. Her sezon sonunda ligin düşen ününü eski puanına getiriyorum. Yoksa yukarıda yazıldığı gibi büyük takımlar 2. ligde oynayabilecek oyuncuları transfer ediyor ve rakipsiz kalıyorsunuz.

Ligin popülaritesini attırma şansımız yok mu?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Citizen View Post
    Ligin popülaritesini attırma şansımız yok mu?
    UEFA siralamamiz cok yukselmedigi surece yok (hatta daha da dusmesi bile sozkonusu).

Mesele sadece itibar degil. Oyunun Turkiye'deki kuluplerin sagladigi finansal avantajlari daha fazla fark etmesi gerekli. Yani oyunun gelismesi gerekli. Veritabani ile yapilabilecek pek bir sey yok.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    UEFA siralamamiz cok yukselmedigi surece yok (hatta daha da dusmesi bile sozkonusu).
    Neden yahu bu sene hem UEFA hem ECC'de bir hayli yol kaydedilmedimi? Üstelik Drogba, Sneijder gibi isimler ile adımızı bir hayli duyurduk bence.
    FM Gazetesi

9. Default

Quote Originally Posted by Ralf View Post
    Neden yahu bu sene hem UEFA hem ECC'de bir hayli yol kaydedilmedimi? Üstelik Drogba, Sneijder gibi isimler ile adımızı bir hayli duyurduk bence.
    Öyle fakat milli takım olarakta durum ortada onunda etkisi var bence

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

01/02 serisinden bu yana oynadığım bütün serilerde Süper Lig'in en saçma ve hatalı bir şekilde oyuna aktarıldığı bu seridir büyük olasılıkla. Türkiye Ligini bu konuyu açtıktan sonra başlattığım farklı oyunlarda da lige hiç bir etkim olmadan inceledim. Ligde ki tespitlerim her yeni oyunda aynı ve tamamen doğru ayrıca bu sorun oyundan kaynaklı değil çünkü diğer liglerde yok.

Yıl olmuş 2016 Galatasaray sezonu 5. bitirmiş hala 2 transfer yapıyor biri 32 yaşında Serkan Balcı diğeri 35 yaşında İranlı bir futbolcu. Fenerbahçe gidiyor Samaras'ı alıyor yaşı başı geçmiş ve tek transferi. Beşiktaş veteran hiç bir ün ve başarısı olmayan futbolcular alıyor.

Eğer bu oyun hatası deniliyorsa örneğin; Porto, Güney Amerikalı futbolcuları hala nasıl Avrupa'ya pazarlıyor. İskandinav takımları nasıl genç Afrikalı futbolcu pazarında aktif oluyor. Manchester City, PSG nasıl bir futbolcuya değerinden fazla astronomik rakamlar sunabiliyor.

Türkiye Ligindeki oyundan soğutan(allah korusun) saçmalıklarda sizlerin de hatası olabilir mi? Eğer farkedilmiş bir hata varsa, yeni gelecek oyunda bu hataları düzeltmek için bir çalışma var mı?
    Last edited by aniltorres9 : 30.Ağustos.2013 at 01:30

Nesil
    2003

Birbirinden farkli sorunlarla karsi karsiyasin.

Bizim kulup yonetme, transfer yapma aliskanliklarimiz butun Avrupa'dan farkli.

Iskandinav ulkeleri gidip gentc Afrikali futbolcu alir cunku hem paralari yoktur, hem de alt yapidan fazla oyuncu cikartacak nufus yoktur. Porto ve Guney Amerikali oyuncular icin de durum ayni.

Man City ve PSG buyuk transfer yapar cunku baskanlari para babalaridir.

Ya peki bizim sistemimiz ne? Biz tecrubeli oyuncu aliriz ve emeklilik ikramiyesi veririz. Yetenekli genc yabanci futbolcu almaya cok yanasmayiz cunku genc oyunculari yetistirme gibi bir meziyetimiz yok. Zaten bu oyuncularin bonservis bedelleri de pahalidir.

Alt yapidan oyuncu cikmaz. Cikan 1-2 tanesi icin cok cok yuksek paralar istenir.

Isimli yasli oyuncular ise daha kucuk liglere gelmeye cok yanasmiyor. Gelmeyi kabul etse de istedikleri paralar, onlarin yeteneklerinin cok ustundeki paralar.

Eger ligimiz diger butun Avrupa ligleri gibi genc futbolcu alip yetistiren ligler olsa bizimki de tikir tikir islerdi. Ama ne yazik ki bizim lig Katar'dan onceki adim.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Birbirinden farkli sorunlarla karsi karsiyasin.

Bizim kulup yonetme, transfer yapma aliskanliklarimiz butun Avrupa'dan farkli.

Iskandinav ulkeleri gidip gentc Afrikali futbolcu alir cunku hem paralari yoktur, hem de alt yapidan fazla oyuncu cikartacak nufus yoktur. Porto ve Guney Amerikali oyuncular icin de durum ayni.

Man City ve PSG buyuk transfer yapar cunku baskanlari para babalaridir.

Ya peki bizim sistemimiz ne? Biz tecrubeli oyuncu aliriz ve emeklilik ikramiyesi veririz. Yetenekli genc yabanci futbolcu almaya cok yanasmayiz cunku genc oyunculari yetistirme gibi bir meziyetimiz yok. Zaten bu oyuncularin bonservis bedelleri de pahalidir.

Alt yapidan oyuncu cikmaz. Cikan 1-2 tanesi icin cok cok yuksek paralar istenir.

Isimli yasli oyuncular ise daha kucuk liglere gelmeye cok yanasmiyor. Gelmeyi kabul etse de istedikleri paralar, onlarin yeteneklerinin cok ustundeki paralar.

Eger ligimiz diger butun Avrupa ligleri gibi genc futbolcu alip yetistiren ligler olsa bizimki de tikir tikir islerdi. Ama ne yazik ki bizim lig Katar'dan onceki adim.
    İskandinav liglerindeki parasızlık ve Afrikalı oyuncu transferlerine yönelimi, Portekiz takımlarının Güney Amerika için basamak olması, PSG'nin astronomik transferleri, Yunanistan takımlarının orta sınıf futbolcu transferleri oyuna aktarılabiliyor Türkiye'deki transfer politikaları aktarılamıyor mu? Bu serideki sorun bide bu. Bu oyundan öncekiler buna nazaran daha iyiydi.

Nesil
    2003

Soyle soyleyeyim.

Bize gelen oyuncular genelde Avrupa'da buyuk takimlarin artik kadrosunda istemedigi ve maas istekleri yuzunden Avrupa'nin diger ulkelerini cazip gormeyen oyuncular.

En guzel ornek Kuyt bence. FM2012'de Kuyt 39 yasina kadar Liverpool'da kaliyordu cunku Liverpool ona sozlesme teklif etmeye devam ediyordu. Halbuki gercekte boyle olmuyor. Oyuncu 30 yasina geldiginde gidip 21-22 yasinda bir genc bulup onu Kuyt'un yerine monte ediyorlar. Boylece oyunda Kuyt gibi bir oyuncu bizim lige dusmuyor. Liverpool'da kaliyor ve yuksek bonservis istegi nedeniyle transfer edilmiyor. Ne zaman bizim ligde bile oynayamayacak duruma geliyor, o zaman Liverpool onu yolluyor.

FM 2013'te de ayniydi. Sneijder 35-36 yasina kadar Inter'de kaliyordu cunku Inter sozlesme teklif etmeye devam ediyordu. Halbuki bunu yapmadilar cunku Sneijder'den daha az para kazanacak ama sahada onun kadar verimli olabilecek bir oyuncu alabiliyorlardi. Veya oyun stilini degistirip, Senijder'e ihtiyaclari olmuyordu.

Hatta mesela Chelsea'de cok kotu performans gosteren Fernando Torres bile 36-37 yasina kadar Chelsea'de kaliyor. Reserv takima yollanmasina ragmen.

Yani esasinda sorun bizden daha cok, buyuk liglerde yasli oyuncularin fazla elde tutulmasi. Onlar elden cikartacak olsa, oyuncularin maasini karsilayacak az sayida ligden birisiyiz. Ama oyuncudan vazgecmiyorlar. Gercekci gordugun o liglerde kulupler gercekci davranmadigi icin bizim ligdeki transferler "gercek disi" oluyor.

FM 2014'te gorecegiz son durumu cunku bu sorun zaten 2-3 yildir SI'a dile getirdigim bir mesele.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul & İzmir

Mesela; Ben Aston Villa'yı yönetirken Torres , Rooney, Tevez gibi isimlerin 2. ve 3. yıllarda sakatlıklardan ve yerlerine alınan diğer isimler yüzünden serbest bırakıldığını gördüm. İlgilenen kulüplere baktım. hiç Türk takımı yoktu. Forvet ihtiyacı var mı diye baktığımda Fenerbahçe'de Kuyt ve Brezilya liginden alnımış 30 yaşında pek bir işe yaramayan bir forvet vardı takımda. Galatasaray'da da Burak, Umut, Kazım. hani bizim takımlarımız bu durumda Torres, Rooney, Tevez'den birine kesinlikle hayır demezdi. en azından bir fiyat öğrenirdi.

Dediğinize şu yönden katılıyorum. Takımlar genellikle yaşlı olsalar bile oyunculara yeni sözleşme öneriyor ama serbest bırakılan oyuncular olsa bile Türk takımları yine yönelmiyor onlara.
    Eğer adaletsizlik karşısında tarafsız kalıyorsanız, zalimin tarafını seçmişsiniz demektir.

Mesaj Yetkileri