Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
31 ile 51 arası toplam 51 sonuç

Konu: Salih Uçan

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Corpus View Post
    Peki sizce Salih' in bu kadar iyi gözükmesinin sebebi az süre aldığı için varını yoğunu 20-30 dakikada ortaya koymasından dolayı mı ? (genel özellikleri bakımından)

Salih 90 dakika ve düzenli sahada olursa sizin öngörünüze göre nasıl bir performans sergiler ?
    Su anda Salih topa yatkin, iyi oyun gorusu olan ve bu nedenle de el ustunde tutulan (ve el ustunde tutulmasi gereken) bir oyuncu.

Bundan sonra Salih surekli zorluklarla karsilasacak. Rakipler ona karsi sertlesmeye baslayacak. Top almasini engellemeye calisacak. Bunu su anda U-20'de bile goruyoruz. Hem Kolombiya, hem Avusturalya bunu yaparak Salih'i etkisiz hale getirmeyi basardi.

Bu tip zorluklarla karsilastikca kendisini ve oyununu nasil degistirecegi onemli. Salih potansiyeli olan bir oyuncu bence. Yani oyununu gelistirebilecek ve bu tip zorluklari atlatabilecek bir oyuncu bence. Umarim da gelistirir.

Nesil
    2008
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by balde_mir_07 View Post
    Salih oynadığı ilk maçlarda üstün bir top kapma becerisiyle oynuyordu hatta savunma oyuncularından daha becerili şekilde kayarak müdahale ettiği topları rahatlıkla kapıyordu ancak takımda daha fazla süre alıp oynamaya başlayınca bu başarılı top kapmalar yerini zamansız müdahalelere ve faullere bıraktı. Oyuncu yoruldukça yaptığı müdahalelerde konsantrasyon sorunu yaşadığı açık.

Tackling taş patlasa 10, Salih için en ideal değerdir diye düşünüyorum.

Taş patlamaz çatlar

3. Default

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Katilmiyorum.

Ligin genelinin en fazla faul yapan orta saha oyuncusundan bahsediyoruz. Ustelik cok da agresif olmayan bir oyuncudan bahsediyoruz.

Yaptigi kaptigi top sayisina oranla yaptigi faullere gore benzerleri Cleyton, Aatif Chahechoue, Ozer Hurmaci, Sapara, Aissati, LuaLua ve Batalla. Hic bir tanesi icin mudahaleleri vasat bile diyemeyecegimiz oyuncular.

Sezonun ilk bolumunde iyiydi, sonra dustu argumanina da cok katilmiyorum. Bir kac defa sansin yagver gider ve iyi gorunursun ama aldigin sure uzadikca gercekten sahip oldugun yer belli olur.
    SAlihi yakında mesut özil' lede kıyaslarlar. Beyler daha salih nedir ne yapmış kaç maç oynamış.

Nesil
    2012
    Yer
    Kastamonu

Salihi Madrid'e 25 M € sattım süper gelişti işte profili.

madride satan arkadas çok iyi geliştirmişsin salihi bana kalırsa salih fm14 te -9 pa yı hakediyor yabancı gözlemciler kimlere -9 pa lar veriyorlar geçen senede semih kaya için söylemiştim bu senede salih için söylüyorum

top kapmada çok iyi değil ama yaratıcılık,teknik top sürme ve ilk kontrol iyi bence ama pas özelliğinin çok yüksek olması doğru değil bence, yine istatistiklere bakmak lazım. daha fazla izledikçe yeni yeni tanıyoruz aslında birkaç maça bakıp karar vermemek lazım. hızı da 10 dan biraz yüksek olabilir çok da hantal değil. soğukkanlılığı yüksek olmalı son maçlarda stresi yüksek maçlarda rahat oynadı yaşına rağmen.

7. Default

Salih balonuda patladı 20 dakikada bir futbolcuyu vezir de yapıyoruz rezilde ediyoruz Futbolcu şımartmada üstümüze yok bir de Fenerbahçe gibi bir yıldız söndürme fabrikasına düşünce işi çok zor.
    Önce sahilde kızlarla foto ları çıktı sonra bariz form düşüklügü. Salih bu haliyle 20-30 dakikalık topçu olmadan öteye geçemez.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul - Tokat

Salihin formunun düşmesini sahilde ki kızlara mı bağlıyosun?

Sahildeki kızlar, bu adamın yaz boyunca tatil yapmadan turnuvadan turnuvaya koşturmasından daha etkili yani form düşmesinde. Tebrikler.

Bahsettiğin cinsel ilişkiyse, performansı azaltmaz. Tam tersi arttırır.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by BLAZİN1903 View Post
    Salih balonuda patladı 20 dakikada bir futbolcuyu vezir de yapıyoruz rezilde ediyoruz Futbolcu şımartmada üstümüze yok bir de Fenerbahçe gibi bir yıldız söndürme fabrikasına düşünce işi çok zor.
    Önce sahilde kızlarla foto ları çıktı sonra bariz form düşüklügü. Salih bu haliyle 20-30 dakikalık topçu olmadan öteye geçemez.
    Arkadaşları , hayranları falan olamaz mı ? Benim bir sürü kız arkadaşım Salih'e bayılıyor bunlar normal şeyler bununla form düşüklüğünün alakası ne olabilir ki ?

Salih'den hemen ümidi kesmemek lazım çok ama çok yetenekli bir oyuncu o attığı aşırtma golü şans falan olamaz deli yetenek ister o gol Salih'de bu var oynaya oynaya devamlılıkta gelecektir.

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

daha bu sezon 20 dakika oynamamış birini rezil ettin

Nesil
    2006
    Yer
    London

Salih iyi bir oyuncu, gelecek vaad ediyordu benim gözümde, ama ediyordu. Bir iki maç iyi oynadıktan sonra havasına kapılmaya başladı, gece hayatları vs. Bir futbolcu saha içinde olduğu kadar saha dışındada kalitesini göstermeli. Tabi yapmasın demiyorum elbet yapacak, ama salih için bunları yapma zamanı değildi henüz. Yani şöhret erken geldikce, havalanmayada başladı. FM 2014 de pa sında artış bekliyorum ama Fm 15 de bu tavırla devam ederse 100 den yukarı bir pa göreceğimize inanmıyorum. Fenerbahçede fazla bir gelece göremiyorum, yinede soğuk kanlılığı, oyun okuma yeteneği ve tekniği ile beşiktaşın oğuzhanından daha kaliteli bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Ama istatistikleride göz önüne aldığımızda, bir orta sahanın yapmaması gereken kadar hata yapan bir oyuncu. Caner Galatasarayda oynarken son dk da yaptığı gereksiz faul yüzünden uefadan elenmiştik. Ben Salihin geleceğinde sadece böyle bir oyuncu profili görüyorum. Çok fazla agresif oynayan biri ve Fenerbahçenin kötü oynadığı zamanlarda oyundan çabuk düşen biri. Tabi yaşına göre fark yaratmasını beklemek aptalca olurdu ama şuanki PA nın biraz daha yüksek olmasından yanayım, fakat bazı özellikleri daha düşük, bazıları daha yüksek olmalı. Tabi bu sene göreceğiz Salihi, eğer şöhrete hemen kapılmadığını gösterirse Türkiyenin gelecekteki yıldızı olabilir.

12. Default

Quote Originally Posted by Önder HOCA View Post
    daha bu sezon 20 dakika oynamamış birini rezil ettin
    Daha bu sezon 20 dakika oynamamış birini vezir ettiniz ben rezil etmişim çok mu ?

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

Daha bu sezon 20 dakika oynamamış birini vezir ettiniz ben rezil etmişim çok mu ?

ee geçen sene boyunca oynayan o değil de bonussimo muydu yani?

Nesil
    2003

Ne kimseyi oldugundan fazla. Ne de oldugundan az dusunmemeye calisin.

Genc oyuncu surekli oynamaya hazir, her durumda oynayabilecek oyuncu degil hic bir zaman.

Bir konuda uzman olmak icin 10 bin saat o isi yapmak gerekir denilir.

Yilda 365 gun, gunde 4 saat antrenman yapsaniz, bu uzmanligi kazanmak icin yaklasik 7 yil gerekli. Yaz tatili yoksa.

365 gun degil de 300 gun yapsan bu isi, 8.33 yil.

Gunde ortalama 4 saat degil de, 2 saat yapsan, 16.66 yil.

Tepeden tirnaga yetenek olsa oyuncu, bu isi ogrenmesi ve cok iyi hale gelmesi icin calismak, calismak ve daha cok calismak zorunda.

Bu gencleri calistiracaklar calistiramiyorsa, suc bu genclerde degil. Onlari egitemeyenlerde.
    Last edited by perpetua : 23.Eylül.2013 at 20:39

Quote Originally Posted by xwerswoodx View Post
    Salih iyi bir oyuncu, gelecek vaad ediyordu benim gözümde, ama ediyordu. Bir iki maç iyi oynadıktan sonra havasına kapılmaya başladı, gece hayatları vs. Bir futbolcu saha içinde olduğu kadar saha dışındada kalitesini göstermeli. Tabi yapmasın demiyorum elbet yapacak, ama salih için bunları yapma zamanı değildi henüz. Yani şöhret erken geldikce, havalanmayada başladı. FM 2014 de pa sında artış bekliyorum ama Fm 15 de bu tavırla devam ederse 100 den yukarı bir pa göreceğimize inanmıyorum. Fenerbahçede fazla bir gelece göremiyorum, yinede soğuk kanlılığı, oyun okuma yeteneği ve tekniği ile beşiktaşın oğuzhanından daha kaliteli bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Ama istatistikleride göz önüne aldığımızda, bir orta sahanın yapmaması gereken kadar hata yapan bir oyuncu. Caner Galatasarayda oynarken son dk da yaptığı gereksiz faul yüzünden uefadan elenmiştik. Ben Salihin geleceğinde sadece böyle bir oyuncu profili görüyorum. Çok fazla agresif oynayan biri ve Fenerbahçenin kötü oynadığı zamanlarda oyundan çabuk düşen biri. Tabi yaşına göre fark yaratmasını beklemek aptalca olurdu ama şuanki PA nın biraz daha yüksek olmasından yanayım, fakat bazı özellikleri daha düşük, bazıları daha yüksek olmalı. Tabi bu sene göreceğiz Salihi, eğer şöhrete hemen kapılmadığını gösterirse Türkiyenin gelecekteki yıldızı olabilir.
    o caner döktürüyor şimdi o dönem ki gs camiasının cıvıklığından kaynaklı olabilir hareketi. zaten salihle ilgili dediğiniz şeylere cevap vermek salihe hakaret olur. yani şimdi buraya yazacağım gsli bjkli futbolcuların palarını sonra fanatik olacağız, ama siz salihe 100 palı diyince objektif olacak alıştık artık

futbolla alaka derecen nasıldır? salihin kaç tane turnuva oynadığından haberin var mı? 20 yaşındaki adamın bu kadar ağır fikstürden sonra nasıl %100 hazır gelmesini bekliyorsun?

sen mi karar verdin patladığına? o senin televizyon kanallarına çıkardığın mami kaç yıldır beşiktaşta, salih sadece 1 yılda o -9 palı maminden 100 kat fazla iş yaptı.

SAlihi yakında mesut özil' lede kıyaslarlar. Beyler daha salih nedir ne yapmış kaç maç oynamış.
    mami>alex bir kere alex koşmuyor
    Last edited by vivoperlei : 23.Eylül.2013 at 22:43 Reason: Arka arkaya mesaj

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Katilmiyorum.

Ligin genelinin en fazla faul yapan orta saha oyuncusundan bahsediyoruz. Ustelik cok da agresif olmayan bir oyuncudan bahsediyoruz.

Yaptigi kaptigi top sayisina oranla yaptigi faullere gore benzerleri Cleyton, Aatif Chahechoue, Ozer Hurmaci, Sapara, Aissati, LuaLua ve Batalla. Hic bir tanesi icin mudahaleleri vasat bile diyemeyecegimiz oyuncular.

Sezonun ilk bolumunde iyiydi, sonra dustu argumanina da cok katilmiyorum. Bir kac defa sansin yagver gider ve iyi gorunursun ama aldigin sure uzadikca gercekten sahip oldugun yer belli olur.
    istatistiği bence ne yazık ki çok ham olarak veriyorsunuz, belki görüşünüzde haklısınız ama maçlarda pozisyonları örnek vererek konuşsanız çok daha net olur. çünkü bu faullerin hangi durumda yapıldığı,top kapmada oynadığı alanda ne zorluklar yaşanabildiği gibi kriterleri siliyorsunuz. ayrıca bu dediğinize göre top kapma/faul oranı yüksek olan oyuncularında top kapmaları yüksek yapılması gerekiyor. lig genelinde tüm mevkiler için ilk 10-20yi yazabilirseniz sevinirim bazı fikirlerim var, onlarla kıyaslayıp önünüze sunmak istiyorum, önünüze boş boş koymak istemiyorum

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by malpince View Post
    istatistiği bence ne yazık ki çok ham olarak veriyorsunuz, belki görüşünüzde haklısınız ama maçlarda pozisyonları örnek vererek konuşsanız çok daha net olur. çünkü bu faullerin hangi durumda yapıldığı,top kapmada oynadığı alanda ne zorluklar yaşanabildiği gibi kriterleri siliyorsunuz. ayrıca bu dediğinize göre top kapma/faul oranı yüksek olan oyuncularında top kapmaları yüksek yapılması gerekiyor. lig genelinde tüm mevkiler için ilk 10-20yi yazabilirseniz sevinirim bazı fikirlerim var, onlarla kıyaslayıp önünüze sunmak istiyorum, önünüze boş boş koymak istemiyorum
    Istatistigi sadece gordugumu desteklemek icin kullaniyorum esasinda. Yani bir nevi saglama. Oyuncu ile ilgili sahip oldugum izlenimi istatistik de destekliyorsa o zaman fikrim konuyla ilgili sabitlesiyor.

Yani istatistige baktim, bu sonuc ortaya cikti, o zaman boyledir hic bir zaman demedim, demem de. Cunku salt istatistigin yaniltici olabilecegini pekala ben de biliyorum.

Sahada, Salih ozelinde gordugum genelde rakibe yanindan ve arkadan ayak uzatmasi ve faul yapmasi. Topu almak icin ayagini uzattiginda, bunu iyi zamanlayamadigi icin rakibe faul yapmasi.

Butun mevkiler icin yazmak biraz uzun surer ama orta sahalar icin yazayim.

Sneijder: 20.0
    Hakan Bayraktar: 19.1
    Baroni: 17.2
    Medunjanin: 15.9
    Adrian Mierzejewski: 14.1
    Manuel Fernandes: 14.1
    Lawal: 12.3
    Ali Camdali: 12.3
    Orhan Gulle: 12.0
    Anil Tasdemir: 12.0
    Mahmut Tekdemir: 11.8
    Meireles: 11.7
    Fritzler: 11.4
    Traore: 11.3
    Mustafa Asan: 10.9
    Zokora: 10.9
    Bilal Kisa: 10.8
    Ozgur Ileri: 10.7
    Mustafa Sarp: 10.6
    Adem Kocak: 10.2
    Riveros: 10.2
    Ivan Sesar: 9.7
    Ibrahim Dagasan: 9.6
    Hakan Arslan: 9.6
    Abdullah Durak: 9.5
    Selcuk Sahin: 9.2
    Birol Hikmet: 8.9
    Samil Cinaz: 8.8
    Yekta Kurtulus: 8.8
    Soner Aydogdu: 8.6
    Erman Kilic: 8.6
    Efe Inanc: 8.5
    Kadir Bekmezci: 8.5
    Emin Aladag: 8.4
    Felipe Melo: 8.4
    Bekir Ozan Has: 8.4
    Gustavo Colman: 8.4
    Alanzinho: 8.3
    Kerem Seras: 8.2
    Zeki Korkmaz: 8.1
    Hakan Soyler: 8.1
    Mehmet Guven: 7.9
    Emre Belozoglu: 7.8
    Selcuk Inan: 7.8
    Yasin Pehlivan: 7.7
    Merter Yuce: 7.7
    Hurriyet Gucer: 7.6
    Rodrigo Tello: 7.6
    Okay Yokuslu: 7.6
    Ugur Inceman: 7.6
    Mehmet Topal: 7.5
    Oguzhan Ozyakup: 7.5
    Ernst: 7.4
    Aykut Akgun: 7.3
    Fernando Belluschi: 7.3
    Nizamettin Caliskan: 7.3
    Sarmov: 7.2
    Yigit Incedemir: 7.1
    Mehmet Nas: 7.1
    Cernat: 7.1
    Alex: 7.0
    Tidiane Sane: 6.8
    Engin Bekdemir: 6.6
    Necip Uysal: 6.6
    Petrovic: 6.5
    Ceyhun Gulselam: 6.3
    Veli Kavlak: 6.0
    Maurice Edu: 6.0
    Zeki Yildirim: 5.8
    Ibricic: 5.8
    Batalla: 5.8
    Bulent Ertugrul: 5.7
    Kaan Soylemezgiller: 5.7
    Gosso: 5.6
    Randall Azofeifa: 5.5
    Aissati: 5.5
    Ozer Hurmaci: 5.5
    Sapara: 5.4
    Alper Potuk: 5.4
    Sezer Badur: 5.4
    Samuel Holmen: 5.2
    Salih Ucan: 5.1
    Cleyton: 4.7
    Doga Kaya: 4.7
    Aatif: 4.5
    Musa Cagiran: 4.5
    Murat Yildirim: 4.1
    Hakan Ozmert: 3.7

Rakamlar yapilan faul basina kapilan top sayisini gosteriyor. Oyuncunun ustte olmasinin nedeni iyi pozisyon alip fazla agresif olmaya gerek kalmadan top kapmasi da olabilir. Rakipten top kapmayi cok iyi becerdigi icin de olabilir.

Alt siralardaki oyuncular icin ise rakipten top kapmak icin cok agresif oldugu icin orada olabilir, ve/veya faul yapmadan top kapamadigi icin de olabilir.

Salih bana cok agresif bir oyuncu olarak gorunmuyor. Buna ragmen cok faul yapan bir oyuncu. Bu listenin alt siralarinda olmasi da bu gozlemi pekistiriyor ve top kapma becerisinin ligin zayiflari arasinda oldugu izlenimini veriyor.

Mesela Holmen oldukca agresif oynayan bir oyuncu. Salih ile ayni yorumu onun icin de yapmak bence dogru olmaz.

Nesil
    2011
    Yer
    Eskişehir

Flair, Technique, Passing, Creativity, First Touch, Tackling, Work Rate, Teamwork ve Finishing özellikleri hakkında araştırmacımızın puanlarını ve görüşlerini oyun çıkmadan görmek beni çok mutlu edecektir.

Youtube'un en prestijli gözlemci kanalı ScoutNationHD'nin hazırladığı 2012/03 videosunu da yollamak istedim. Malesef bu senenin başındaki maçlardaki ve Milli Takım maçlarını kapsamıyor.
    [youtube="_Tp4Y4PIOyg"]_Tp4Y4PIOyg[/youtube]
    İkinci olan, ilk kaybedendir.
    Ayrton Senna da Silva

Araştırmacı arkadaşlara bir sorum olacak. Salih'in 2014 profili yaratılırken sadece Fenerbahçe forması ile gösterdiği performans mı baz alınacak, yoksa sezon başı katıldığı milli takımda yer aldığı maçlar da dahil olacak mı ?

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

2 maçla bişey değişmez zaten, ha olmuş ha olmamış farkeden pek birşey olmaz

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Salih üzerine bu sene çok tartışma olur. Geçen sene FB maçlarındaki üst düzey oyunu sonrası herkes artış bekledi, sonra milli takımda kötü oynadı ve şimdi millet kararsız durumda. FB taraftarlarının en azından %90'ı ca ve pa da artış istiyor, böyle olursa da birçok rakip takım taraftarı milli maçları göstererek artışın hatalı olduğunu savunacak.

Benim görüşüm araştırma nasıl olursa olsun Salih'in durumu FB'de en azından 3-4 maç oynadıktan sonra ortaya çıkar. O da Mart yamasına anca yansır. Ben araştırmacı olsam ne yapsam diye şaşırırdım açıkçası. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık.

Ama ben özelliklerinin 2-3 tanesi hariç aynı kalmasından yanayım. Sonuçta potansiyeli olan bir oyuncu, 2-3 maç kriter olamaz.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

Mesaj Yetkileri