1 ile 15 arası toplam 15 sonuç

Konu: Taktik Bozan / 4-2-3-1 - Hucuma giderken gafil avlanma sakın!

Nesil
    2010
    Yer
    Trabzon

Default Taktik Bozan / 4-2-3-1 - Hucuma giderken gafil avlanma sakın!

Merhaba arkadaşlar.

FM sevgisine 2003 ile başladım. O zamandan bu yana hep başkasının yapmış olduğu taktiği kullandım ama bu sefer ilk kez yeni kariyerim'de bi taktik yapmak istedim ve yaptım. İlk önce Trabzonspor'a uygun bi taktik yapmalıyım dedim. Tekli forvet ve arkasında 2 kanat 1 ofansif orta saha ile hucumda etkili olacağımı ve geride bıraktığım 4 defans 2 ortasaha ile kontra yemeyi biraz daha azaltmayı hedeflediğimi söylemeliyim. Taktik Trabzonspor ile işe yaradı ve şampiyon oldum. Hatta ilerleyen zamanlar'da Avrupa ligi, Şampiyonlar ligi ve süper kupayı aldım. Takımım iyiydi çünkü her sene eksik oyuncularımı geliştiriyordum. Yaşlı oyuncuları iyi fiyata satıp gelen paraya çoklu transfer yerine hedef transferlere yoğunlaşarak başarıyı elde ediyordum ve en sonunda taktiği sizlerle paylaşayım dedim. 4-2-3-1 Jose Mourinho'nun taktiğidir ve çoğu menejer bu taktiği kullanır ama bazen takımlarda ters etki yapar ve oyun içerisinde kopmalar olur. Sözü fazla uzatmadan taktiğini resmi ve görevlerini anlatayım.

Taktikten görünüm

Takım Komutları

Kaleciniz : Kaleci için özellik söylememe gerek yok herhalde ama kontra yediğinizde kalecinin bire bir'de ve refleksi iyi olması lazım.

Sağ ve sol bekleriniz : Sağ ve sol bekler bu taktiğin can alıcı noktaları. İkiside iyi olması lazım ki her takım oyunu kanatlara döker ve kanatlardan hucuma kalkar. Ben bazen bu atakları kesmek için sağ ve sol bekleri ileri çıkartıyorum ve böylece kanatlar ile arasındakı mesafeyi koruyorum. Sizede bunu öneririm. Beklerin Hız ve top kapma becerileri olursa etkili olurlar.

Defansınız ise : Biri Salt Stoper diğeri ise Pas dağıtan stoper olması defansın ortasını güçlendiriyor. Oyunu geriden kurmak isterseniz pas dağıtan görevini vereceğiniz defansın pas yapabilmesi ve baskıya dayanabilmesi gerekmektedir. Geriden oyun kurma denilince akla ilk Barcelona gelir. Pique aslında oyun kurucudur ve oyunu geriden kurar bunu her futbol seven bilir. Neyse diğer görevlere geçelim.

Orta Sahalar : Orta sahalarında biri savaşcı orta saha diğeri ise iki yönlü orta saha olması orta sahada çekişmeli bi mücadele olacağını göstergesi. Biri mücadeleci olunca orta saha kolay kolay yılmıyor. Diğer kişiyide oyun kurucu yapınca ise takım hucuma kalkması kolay oluyor. Oyun kurucu topu alınca önce kanatları deneyebiliyor ama kanatlar olmayınca ofansif o.saha ile duvar pasları filanda deneyebiliyor. İki farklı orta saha olunca çok işler yapıyorlar. Trabzonspor'da ilk sezon Zokora ile Colmandı daha sonralar'dan Veysel Sarı ile Alper Potuk ( Soner Aydoğdu ) oldu. Schalke ise Poli oyun kurucusu bi tane regende mücadeleci orta saha rolünü aldı.

Kanatlar : Kanatlarınız taktiğni kalbi gibi düşünün. Kanatlar maçın kaderini değiştirebilecek kişiler ve taktiği tamamiyle işlevli çalıştıran kişiler desem daha doğru olur. Kanatlar içeri kat eden görevleri olduğu için hep hucumu düşünen kişiler. Kanatlar çalışan kişiler ise rahat rahat maç izleyebilirsiniz ama kanatlarınız tembellik yapıyorsa hemen değiştirmeniz lazım. Hızlılık en önemli şeydir. Kanat hızlı olunca forvet ıle bütünleşir ve gol pozisyonu için gerekeni yapar.

Ofansif Orta Saha : Oyun kurucu görevini bilerek vermedim çünkü bi çok kişi Ofansif Orta Saha ( OOS ) oyun kurucu görevini verir ama defans ile bağlantısı yoktur. Defans topu ya ileri vurucak yada top çevirerek oyun kurucuyu arayacak. Orta sahada iki yönlü oyuncumuz kurucu görevini üstlenince hem ileri dönük hem geriye dönük topları alabiliyor ve oyunu kurmak için an kovalıyor. Bu oyun kurucu görevini isterseniz mücadeleci orta sahayada verebilirsiniz. Bu tamamiyle size kal lmış bi durum.

Forvet : Fırsatçı golcü olarak ayarladım çünkü aldığım golcüler hep fırsatçıydı. Destro ve Fierro golcülerimdi ve sezonda en az 30 gol atıyorlardı. O ikili olduğu sürece OOS yerine çift forveti tercih ediyordum ama Schalke ise tek forvet sistemine geri döndüm ve Destro ile iyi bi sezon geçirdim. Sezonu 35 gol ile kapattı. ( Toplam gol sayısı ) kimisine az diyebilirsiniz ama kanatlarda iyi olunca asist yerıne gol atmayı tercih ediyorlar. Bu yüzden gol sayısı gayet iyi. Fırsatçı golcü her an defansı zorlayan ve hızlı birisi olması zorundadır. Hızlılığı ile beklenmedik bi anda parlayıp defansı egale edip gol atabilen biri olması gerekir. Bunun yanında top sürme ve bitirici vuruşuda önemlidir.

Şimdi sizlere bu taktik ile aldığım sonuçları ve puan tablolarını göstereyim.

Trabzonspor ile 2012 - 2013 sezonu

Genel Puan Tablosu

Trabzonspor ile 2013 - 2014 sezonu

Genel Puan Tablosu

Trabzonspor ile 2014 - 2015 sezonu

Genel Puan Tablosu

Trabzonspor ile 2015 - 2016

Genel Puan Tablosu

Genel Puan Tablosu

Buyrun buda maçlardan bikaç tane görüntü

1.Maç

2.Maç

3.Maç

4.Maç

5.Maç

6.Maç ( TS'deyken )

7.Maç

8.Maç

İndirmek için için altaki linklere tıklayınız.

Link 1

Link 2

Dipnot : Taktik hemen oturmayabilir. Antreman ile destekleyerek biraz zaman tanımanız yeterli olacaktır.
    Last edited by Selim Atalay : 18.Nisan.2013 at 14:57
    Kötü yönetilen bir maç sonrasında hakemlere dair sorulan soruya verdiği cevap;
    " O sizin sorununuz. Ben yabancıyım ve bir gün gideceğim. Hakemler sizin, ne yapacağınızı siz düşünün! "
    Jose Mourinho

Nesil
    2010
    Yer
    Trabzon

9.Maç

10.Maç

11.Maç

12.Maç

13.Maç

14.Maç

15.Maç

" O sizin sorununuz. Ben yabancıyım ve bir gün gideceğim. Hakemler sizin, ne yapacağınızı siz düşünün! "
    Jose Mourinho

Nesil
    2011
    Yer
    Ankara - Eskişehir

Eline sağlık güzel bir taktik olduğu sonuçlardan belli

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Taktiğe birşey demiyorum ama kadrolar hayvani olmuş, o kadrolarla başarısız olmak neredeyse imkansız. Trabzon'da Wellington Nem, Mattia Destro, Carlos Fierro, Arda Turan, Serdar Aziz ve Alper Potuk gibi adamları almışsın. Schalke kadrosu ise başka bir olay, sen zaten giderken Destro'yu götürmüşsün bir de takımda Bale, Neymar gibi azmanlar var. Schalke altyapısından da çıkmış 2-3 tane regen vardır bir de, daha ne olsun.

Ama gerçekten başarılı olmuş, bu taktikle oynamak kolay değil çünkü. Ben de bu sene bu dizilişle oynamayı düşünüyorum senin taktiği deneyebilirim.

Nesil
    2010
    Yer
    Trabzon

Quote Originally Posted by Namzet View Post
    Eline sağlık güzel bir taktik olduğu sonuçlardan belli
    Teşekkür ederim

Quote Originally Posted by himone View Post
    Taktiğe birşey demiyorum ama kadrolar hayvani olmuş, o kadrolarla başarısız olmak neredeyse imkansız. Trabzon'da Wellington Nem, Mattia Destro, Carlos Fierro, Arda Turan, Serdar Aziz ve Alper Potuk gibi adamları almışsın. Schalke kadrosu ise başka bir olay, sen zaten giderken Destro'yu götürmüşsün bir de takımda Bale, Neymar gibi azmanlar var. Schalke altyapısından da çıkmış 2-3 tane regen vardır bir de, daha ne olsun.

Ama gerçekten başarılı olmuş, bu taktikle oynamak kolay değil çünkü. Ben de bu sene bu dizilişle oynamayı düşünüyorum senin taktiği deneyebilirim.
    Söylediğine bakarsan takımı iyi olan sonuçları iyi olur ama takımın iyi olsa bile yanlış taktik ile işler terse dönebilir. Bu diziliş ile oynanması zor biliyorum ama başka birinin paylaştığı sonuçları sizinle paylaşayım ve şuan kendim 6.lig bi takım ile oynuyorum ve taktiğim gayet iyi sonuçlarıda ilerleyen zaman paylaşırım.

Taktiği kullanmaya başladıktan sonra fikstür;

Tottenham - Man City
    Jose Mourinho

6. Default

En kısa sürede taktiğini deneyeceğim. Ben taktikleri deniyorum ve bir sonuç çıkarmaya çalışıyorum. Sonra da kendi taktiğimi yapıyorum. Burada dikkatimi çeken bir şey oldu. 2015-2016 sezonuna gelene kadar Bursaspor a karşı oynadığın maçlarda sürekli yenilmiş ya da berabere kalabilmişken 2015-2016 sezonundan sonra sürekli yenmişsin. Taktiğin iç ayarlarında falan değişikliğe mi gittin. Bunun nedenini araştırmak bile bize birşeyler öğretebilir Taktiğin çok başarılı, iyi oyunlar

Nesil
    2010
    Yer
    Trabzon

Quote Originally Posted by koraybahce View Post
    En kısa sürede taktiğini deneyeceğim. Ben taktikleri deniyorum ve bir sonuç çıkarmaya çalışıyorum. Sonra da kendi taktiğimi yapıyorum. Burada dikkatimi çeken bir şey oldu. 2015-2016 sezonuna gelene kadar Bursaspor a karşı oynadığın maçlarda sürekli yenilmiş ya da berabere kalabilmişken 2015-2016 sezonundan sonra sürekli yenmişsin. Taktiğin iç ayarlarında falan değişikliğe mi gittin. Bunun nedenini araştırmak bile bize birşeyler öğretebilir Taktiğin çok başarılı, iyi oyunlar
    Taktik ile oynama yapmadım. Sadece gerekli yerlere doğru transfer ile daha iyi bir hale getirdim.
    Jose Mourinho

Hocam başka bir yere upload etme imkanın var mı ??

Nesil
    2010
    Yer
    Trabzon

Quote Originally Posted by mutur View Post
    Hocam başka bir yere upload etme imkanın var mı ??
    Buyrun hocam. Konuyu düzenleyemediğim için sağlam linkleri burada paylaşıyorum.

Link 1

Link 2
    Jose Mourinho

Nesil
    2010
    Yer
    Trabzon

Üsteki linkler bozuk olduğu için yeni link eklenmiştir. Konuya ekleyemediğim için buraya ekliyorum.

Link
    Jose Mourinho

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

İndiriyorum sağolasın.

link ölü.........

Nesil
    2010
    Yer
    Trabzon

Quote Originally Posted by XPoseD View Post
    link ölü.........
    http://www.mediafire.com/download/o5...k+Bozan+v1.rar
    Jose Mourinho

bende tokatsporla deniyorum hocam indirdim takım oyumunu saglayayım bi birde maç esnasında direktifleri söyler misiniz?

link yeniler misin?

Mesaj Yetkileri